Rupsen bedreigen natuurschoon in het duingebied Originele vispropaganda Rit door waterleidingduinen, race over Zandvoorts circuit Visserij-overzicht van maart Gerard van Praag Nog geen beslissingen bij Pat Mat S Amandelkoekjes J. N. TROIV1P Sportverenigingen hebben meer accommodatie nodig pantalons sport- colberts Koudegrond aardbei goedkoop Drie haringloggers hadden motorstoring Stuurman van „Daje Böhmer" schuldig aan aanvaring geacht 5 TUIN-OVERALLS 6.95 J ome heerlijke S Weth. A. de Jong Voor Vader en Zoon Velsense invaliden maken uniek uitstapje Groene Huis exposeert M.S „Ladon" te water Veel Coloradokevers in IJmuiden aangespoeld VRIJDAG 10 JUNI 1960 De atmosfeer is die van de „Hound of the Baskervilles", u weet wel, dat grie zelige verhaal van Sherlock Holmes. En dat allemaal niet zo ver van huis. U kunt de beklemming voelen, op een paar kilo meter van de openbare en drukke Zee weg in IJmuiden-Oost. U loopt maar over het betonpad van de Slingerduinlaan, tot u bij een hek komt. Daar is alles wit, wit van de draden, die van twijg tot twijg, van tak tot tak en van boom tot boom hangen. Wanneer de zonnestralen er doorheen dringen, lijkt het alsof het heeft geijzeld. De dode takken zijn ingekap seld in miljoenen draadjes. Maar onder dat prachtige wit vreet het kwaad zich voort in de vorm van kleine grondkleu- rige rupsen. De beestjes hangen keurig in het gelid aan de groene blaadjes. Ritmisch bewe gen zij zich voort, geruisloos, zich een brede baan door het jonge groen vretend. Wanneer men eventjes een beetje sigaret tenrook in hun richting blaast, steken ze verstoord de koppen op en bij nog een beetje rook, kronkelen ze door elkaar, een griezelige kluwen vormend. Zo'n kluwen bestaat uit gemiddeld veer tig tot vijftig rupsen en in elke struik of boom zitten zeker vijftig van die trossen. Bij een zachte wind golven de rupsenfa milies op en neer. Soms valt een kind uit het nest, maar wordt ergens ver be neden opgevangen in het zilverwitte net. Doodvallen zal die heus niet. Zelfs de grond is wit en het is alsof het zojuist, eventjes maar, heeft gesneeuwd. Honderden struiken en bomen rondom het oude hek en de afrastering zijn ook wit. De slachtoffers Opmerkelijk is dat de miljoenen rupsen het voornamelijk hebben voorzien op de lage bomen en struiken, zoals meidoorns en kardinaalsmutsjes. Hogere bomen, zo als eiken, raken zij nauwelijks aan, of schoon die ook wel de sporen der invasie dragen: bruine webbenresten. De gelede veelvraten schijnen voorlopig geen enkele lage struik of kleine boom over te slaan, maar wie weet of zij niet straks, wan neer de eerste zijn opgepeuzeld, op de hogere overgaan. Voedsel genoeg in dat enorme duinengebied met zijn gevarieer de flora. De gedachte daaraan is weinig opwek kend en de reden waarom wij die rup- senaanval in Velsen (overal in het duin gebied vindt men de sporen) signaleren is dan ook alleen, dat wij bezorgd zijn. Uiter mate bezorgd dat veel van het natuur schoon door de rupsen teniet zal worden gedaan. Ontelbaar zijn in het gebied im mers nu al de bomen en struiken die blad loos zijn gemaakt, juist op. het moment dat de natuur alles in bloei zette. 'Advertentie Advertentie Thans weer voorradig blauw - lila - oranje vanaf Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 Bij de Beverwijker schaakclub Pat Mat zijn in het Statenhuis weer een aantal par tijen gespeeld voor de onderlinge compe titie. Door ziekte van de leider in de kam- pioensgroep liet de beslissing hier nog even op zich wachten. Het gedrang rond de vijf de plaats in de gecombineerde eerste en tweede afdeling wordt elke week groter. De eerste vijf spelers in deze afdeling weten zich komend seizoen namelijk zeker van een plaats in de eerste afdeling. De overige spelers vortnéri samen met de hoogst geplaatste zes spelers uit de af deling 2 en 3 in het niéuwe seizoen de tweede afdeling. Zeker van hun plaats in de eerste afdeling zijn reeds P. Hart en J. H. Bannenberg. Ook de positie van J. Son- neveld is dermate gunstig dat zijn plaats verzekerd schijnt. Voor de beide resterende plaatsen strijden de heren Rodenberg, Steeman, Tijssen. Beentjes en De Haas met volle overgave om aan de goede kant van de scheidingslijn te eindigen. De ranglijst luidt op dit moment nog: 1. P. Hart 10 7 2. .T. H. Bannenberg10 6 3. J. Sonneveld 10 6 4. J. Rodenberg8 4)4 5. H. Steeman 7 4 6. P. Tijssen 7 4 7. J. Beentjes8 3)4 8. J. C. de Haas8 314 9. M. Soeteman 9 3 10. B. de Beer 8 3 11. J. J. Schroder 9 2)4 De uitslagen van de gespeelde partijen zijn: Kampioensafd.: ZwartSlings remise. Afd. 1 en 2: TijssenRodenberg afgebr.; HartSonneveld remise. Afd. 2 cn 3: SteemanWal remise; Fal terZweers remise. Afd. 4: G. de ReusWinkelaar 01 (reglementair); BijwaardE. Hagen 10. Algemene competitie: KruijerVan Leeuwen 10; WinkelaarDuin 01: Win kelaarMolenaar 01. De voor deze week vastgestelde ontmoe ting in de kampioensafdeling tussen Suiker en Slings kan beslissend zijn voor 't kam pioenschap. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld in de tweede ronde van de bekercompetitie der N.H.S.B. zijn: EdamVVV (Alkmaar) 13, Bloemen- daalCastricum I 1 2)4, Heemstede I Weenink (Beverwijk) 1)42l/«. Halfweg I Pat Mat II 214—1 )4. Castricum II—Schaak- lust (Andijk) 04. Zaanstreek-NoordPat Mat. I 1—3, Pat Mat IV—HWP II (Haarlem) 04, MSC /Den Helder)Kijk Uit (IJmui- den) l)4—2!4. De derde ronde wordt deze en volgende week gespeeld. Gespeeld worden de wed strijden: VVVCastricum I; Weenink Halfweg I; SehaaklustPat Mat I en HWP II—Kijk Uit. In Oostende heeft men op een originele manier vispropaganda bedreven die zeker het navolgen waard is. Er werd namelijk een grote rally gehouden, waaraan tachtig personen deelnamen. Er waren vijf stal letjes opgesteld, waar de verschillende deelnemers verschillende opgaven moes ten volbrengen. In de eerste plaats moesten zij uit een serie van twintig verschillende verse vis soorten de naam van elke vis kunnen op geven. Uit eeh tiental klaargemaakte scho tels moesten zij proeven en daarna ver tellen wat zij geproefd hadden. Ze moes ten de verschillende sporten schaal- en weekdieren, die in een stalletje waren uit gestald, kunnen vernoemen. Uit een reeks gerookte vissoorten moesten ze de ver schillende variëteiten kunnen aanhalen en ze moesten een vijftiental visconserven kunnen herkennen. Juist de tweede eerste opgaven waren het moeilijkst. Om deze stalletjes was de drukte dan ook het grootst. Verschillende deelnemers stonden zelfs te studeren met woordenboeken, en cyclopedieën of platen in de hand. EBHflHBB m m 53 Advertentie JBflRHanaBJKBnHSBHB S ALS REKLAME: I oc J 8 a.s. zaterdag voor SK/sfatJ j per 250 gr. jy BANKETBAKKERIJ PLANETENWEG 4 - TELEF. 4008 b M BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK GEBOREN: Albertus G., z. v. A. J. Jan sen en G. C. Toebes; Ingrid A., d. v. A. W. Verheijden en A. de Jong; Hermanus, z. v. TL Niesten en A. J. G. Rijke; Gerardus J. M., z. v. G. C. H. Verhoef en A. C. Heijnen; Feije, z. v. G. de Jong en J. A. Bosman; Antonius J., z. v. J. Zegers en H. P. van den Bosch; Gerdina, d. v. J. Brouwer en G. J. Brinkman; Metje, d. v. S. Tuinstra en T. de Jong; Ronald M. R., z. v. H. B. Wisker en IT. K. van Hooff; Hans D., z. v. B. Sluiter en M. 't Hart; Elisabeth, d. v. K. Korf en G. Vinke. ONDERTROUWD: C. H. Martens en M. C. Groeneveld: H. Radstake en M. J. Bak- kerker; H. Douwstra en J. de Jong. GETROUWD: C. Zoon en H. Waer- segers; P. Verberne en M. J. Snelders; J. Bouwer en E. J. P. van der Laan; J. A. Bodewes en E. J. A. van Vianen; D. Dek ker en T. J. Warmendam; K. J. Tuinstra en A. W. Korver; P. A. Schuchart en C. M. Kramer; H. L. Riedé en J. Opbuis: J. J. van Dam en A. Struyk; G. J. C. Hartjes en M. G. Hamersma; A. C. van Voornveld en G. J. Snel. OVERLEDEN: E. de Graaff, 86 jr., wedn. van R. J. Nieuwenweg; G. Kluft, 68 jr., geh. met A. J. de Bie; C. E. Koningstem, 81 jr., wed. van J. Vermeulen; TI. Hamers, 81 jr.. wedn. van E. Korsman; J. Boes, 56 jr.; C. Duineveld, 52 jr., wed. van J. A. Rumping; E. Sipkes, 71 jr., geh. met A. G. Muller; H. C. Koert, 63 jr., geh. met J- Verbaan; J. A. Blom, 84 jr. Rondom de deelnemers verdrong zich het nieuwsgierige publiek. Men trachtte uit pure sportiviteit mee te raden, raad te geven en soms ontstonden er daardoor zeer geannimeerde discussies over het verschil en het aspect van de verschillen de soorten. Daardoor is er op een origine le een enorme propaganda voor het vis- verbruik gemaakt, die zijn doel beslist niet heeft gemist. De Velser Sportstichting heeft ter gele genheid van de vierde sportweek een spe ciale krant het licht doen zien, die er zeer verzorgd uitziet. De wethouder van sport zaken, de heer A. de Jong heeft daarin een kort artikel geschreven. Hierin herinnert hij eraan, dat de acommodatie voor de sport in de vorm van gymnastiekzalen, sporthal, en sportvelden nog lang niet voldoende is. Overheidsbepalmgen maken de bouw van meerdere gymnastiekzalen moeilijk of helemaal niet mogelijk. In „een beslissende fase", zoals het wordt uitgedrukt, is thans gekomen de bouw van een gymzaal aan het Moerbergplantsoen. De bouw van de sporthal behoort voorlo pig tot de langgekoesterde wensen van gemeentebestuur en verenigingsleven. Volgens de wethouder zal ook binnen kort begonnen kunnen worden met de aanleg van sportvelden te Santpoort. Ook zullen op korte termijn besprekingen tus sen sportverenigingsbesturen en de wet houders beginnen over de bouw van een kleedhuis en mogelijk een zaaltje voor binnensport te Santpoort.- In voorberei ding is tevens de uitbreiding van het zwem bad „De Heerenduinen". Na de aanleg van de sportvelden te Santpoort, hoopt het ge meentebestuur de sportvelden te Drie huis en aan de Eenhoornstraat te IJmui- den te doen verwezenlijken. „Voor dit al les is niet alleen de medewerking van de regering onontbeerlijk, maar ook de daad werkelijke actie van alle leden der sport verenigingen," zo besluit wethouder De Jong zijn artikel. alle soorten en BREESTRAAT 17 BEVEEWITK Hoewel dinsdag reeds enige doosjes werden aangevoerd kwamen woensdag de eerste sloffen met aardbeien van de kou de grond aan de veiling Kennemerland. Het waren de vroege soorten Senga Sengana en Madam Lefèbre. Voor deze eerste koudegrond-aardbeien waren de prijzen maar matig, de prijs lag rond 3 per slof. Aardbeien 2653, aard beien 2.703.60 per slof; bloemkool 23 48; sla 47; spinazie 853; bospeen 34 55; waspeen 4363; postelein 2267; ra barber 820. DRIEëNVIJFTIG VELSENSE AUTO'S RAASDEN donderdagmiddag over het Zandvoortse circuit. Het baanrecord van Stirling Moss is echter geen ogenblik in gevaar geweest, al stelden enkele bestuurders wel pogingen in het werk de ronden sneller te rijden dan de beroemde Brit. De twee ronden die de Velsense wagens aflegden vormden een van de hoogtepunten van de tocht die 110 inva liden gisteren hebben gemaakt. De afdeling Velsen-IJmuiden van het Neder landse Rode Kruis organiseerde voor de negende maal in successie een uitstapje voor de invaliden. Voor de vierde keer na de bevrijding. De patiënten werden vervoerd in particuliere wagens. De meeste eigenaren hadden voor deze gelegen heid een snipperdag opgenomen. Op veel van hen doet het Rode,Kruis elk jaar weer een beroep. Zij gaan daar met graagte op in. Want het is zoals één van hen zei: „Dit is al liet minste wat wij voor deze mensen kunnen, doen. En daarbij komt nog dat ikzelf bij deze tocht dubbel zoveel geniet als bij een normale rit". Om tien uur 's ochtends vertrok de (twee kilometer) lange stoet van het om- vlagde Tiberiusplein. Via Santpoort ging het naar Zandvoort, keurig getimed: geen enkele keer werd de rij door sluitende spoorbomen in tweeën gedeeld. Dokter T. Th. P. Ferwerda, hoofd van het Roode Kruis Velsen-IJmuiden, had tevoren de route terdege verkend cn uitgekiend. Met de verkeerspolitie had hij afgesproken dat op drukke punten agenten ter regeling van het verkeer zouden worden opgesteld. Een van de Velsense politiemannen, motor agent Spiering (ook hij nam een snipper dag) reed met de onvermoeibare Rode Kruisadministrateur Jaarsveld achterop, met de stoet mee en greep hier en daar verkeersregelend in. Zodoende had alles een vlot verloop, bleven geen wagens ach ter en hoefden ook de laatsten niet tach tig te rijden om dokter Ferwerda, die een constante snelheid van veertig kilo meter handhaafde en aan de kop reed, bij te kunnen houden. Veertig helpsters en helpers, artsen, verpleegsters 'en leden van de Rode Kruiscolonne, waarvan twee op motorfietsen, zorgden dat de patiënten geen klagen hadden. Men zag dan ook al leen blijde gezichten achter de autoruiten en handen, die naar de mensen op straat wuifden. Langs de Zandvoortse' boulevard wapperde, toevallig of niet, het blauw-gele dundoek en dat deed het Velsense hart goed. Unieke tocht De Velsense invaliden hebben donder dag iets unieks meegemaakt: een auto tocht door de Amsterdamse waterleiding duinen,'tussen Zandvoort en De Zilk. Als een rij kevers met glanzende 'schilden kró pen de wagens over de kronkelweggetjes door de duinen. De zon, mooie wolken, bloeiende struiken en een frisse wind maakten deze rit tot een bijzondere bele venis. Van stuivend zand ondervond men, zoals in het verleden wel eens is gebeurd, geen last, dank zij de regen van de nacht tevoren. Bewakers van het gebied hielden de bakbeesten van zandaufo's uit de buurt. Hun hoofdman ging voorop en voerde de stoet door de fraaiste plekjes van het ge bied. De directeur van de Amsterdamse waterleiding had voor deze keer, en dat gebeurt maar zeer zelden, een uitzonde ring gemaakt en auto's in zijn mooie duin gebied toegelaten. Zo langzamerhand begon de honger te Advertentie liiP^ 1 SFEER... 'IPrlr ipm lipwp 1 1 19111 1 met meubelen van WONINGINRICHTING PLEIN 1945 No. 2 Telefoon 8089 De totale aanvoer van visserijprodukten in Nederland bedroeg in maart 1960 13,5 miljoen kilo met een waarde van 7,9 mil joen gulden tegen 9,8 miljoen kilo met een waarde van 6,6 miljoen gulden in maart 1959. De rondvisaanvoer verminder de met 0,7 miljoen kilo als gevolg van de geringere aanvoer van vrijwel alle soor ten, de opbrengst bleef echter gelijk aan maart 1959. De platvisproduktie liep iets terug ter wijl de opbrengst, voornamelijk als .gevolg van de hogere long- en tarbotprijzen steeg. De aanvoer van verse haring steeg van 0,8 miljoen kilo tot 3,6 miljoen kilo. Als gevolg van de grotere aanvoer daalde de gemiddelde prijs aanzienlijk. De makreelaanvoer geeft hetzelfde beeld te zien. Stijging van de aanvoer en daling van de prijs. De verzending van mosselen nam met 1,3 miljoen kilo toe. De aanvoer van consumptievis uit het IJselmeer was teleurstellend, als gevolg van de geringe aanvoer van paling en witvis. In de periode januarimaart 1960 be droeg de totale aanvoer van visserijpro dukten 44,7 miljoen kilo met een waarde van 23,0 miljoen gulden. In de overeen komstige periode van 1959 beliep de aan voer 34,7 miljoen kilo tegen 19,2 miljoen gulden. De toeneming in de aanvoer werd vooral verkregen door de grotere produktie van verse haring, makreel en mosselen. De aanvoer van rondvis verminderde door de teruggang van de voornaamste rondvissoorten; de opbrengst bleef vrijwel ongewijzigd. Van platvis steeg zowel de aanvoer als de opbrengst in belangrijke mate, als ge volg van de grotere aanvoer van tong. De verse naring- en makreelaanvoer steeg be langrijk; de gemiddelde prijs daalde. De verzending van mosselen nam met 2,3 miljoen kilo toe. De aanvoer van con sumptievis uit het IJselmeer bleef vrijwel ongewijzigd. Het prijsindexcijfer voor de visserij (1950/1952 100) bedroeg in maart 151 tegen 140 in februari 1960 en 148 in maart 1959. De stijging ten opzichte van februari houdt verband met de hogere prijzen van schol, tong en tarbot. De stijging ten op zichte van maart werd veroorzaakt door de hogere prijzen van de rondvis, platvis en zoetwatervis. Het prijsindexcijfer van de kostenfactor van februari (123) bleeft. ten opzichte van de voorafgaande maand ongewijzigd. In vergelijking met de overeenkomstige maand van 1959 daalden de kostenfactoren met twee punten. knagen. In een uitspanning aan de Heren weg bij Bennebroek werden de magen met belegde broodjes en koffie gevuld. Voor het vertrek dankte een van de patiënten geroerd allen die deze tocht hadden mo gelijk gemaakt. Pastoor C. F. Nieuwen- huysen, lid van het organisatiecomité, be antwoordde de toespraak. In de drukte van het vertrek duwde hij daarna een passerend automobilist een zakje met versnaperingen bedoeld voor een van de patiënten in de handen. De automobilist keek wat bevreemd, maar gaf vervolgens dankbaar gas en liet een verbouwereerde pastoor achter. Dat hield er echter de stemming in. Op het circuit De heer Jaarsveld bleef opgewekt kij ken en „zolang Jaarsvelds gezicht zo staat gaat het goed" zeiden insiders. Het ging ook goed. Door Heemstede werd weer de weg naar Zandvoort ingeslagen. Helaas lieten ook dit deel van het traject de be loofde verkeersagenten verstek gaan. Veel stagnatie bracht dit gelukkig niet met zich mee. Dokter Ferwerda had met di recteur Hugenholtz afgesproken dat men twee ronden over het circuit zou rijden. Dit geschiedde. Aanvankelijk kalm aan. Later begon het asfalt met zijn onheilspel lende remsporen, eindigend in de berm, zo tot de verbeelding van verscheidene be stuurders te spreken dat het gaspedaal steeds dieper werd ingedrukt tot het ten slotte niet dieper kon. Enkele chauffeurs en chaufi'euses waanden zich (ten onrech te) ware coureurs, zeer tot verdriet van de inzittenden, die hun,tol aan de hun op gedrongen snelheid met angst en misse lijkheid moesten betalèn.i In IJmuiden arriveerde men ten slotte slechts met een kwartier achterstand op het tijdschema. Een geslaagde dag was ten einde. De organisatoren zagen hun langdurige voorbereidingen en inspannin gen beloond met de tevredenheid van de invaliden. Zij hopen dat zich volgend jaar nog meer patiënten zullen opgeven voor het uitstapje en niet te bescheiden zullen zijn daarvoor en weer op de spontane steun van de gemeente, met subsidie en van de burgerij, met auto's. Drie Nederlandse vissersschepen zijn de afgelopen dagen op de Noordzee door mo torstoring onklaar geraakt. Ze kwamen rond te drijven, elk met zestien tot acht tien opvarenden en flinke vangsten gezou ten haring aan boord, en moesten naar de thuishaven worden gesleept. In IJmui den werd reeds binnengesleept de Katwijk 54 „Annie" die 55 mijl ten noordwesten van IJmuiden motorschade opliep en op sleeptouw werd genomen door de Katwijk 16. Op 80 mijl ten noordwesten van IJmuiden dreef de Katwijk 168 „Een dracht" rond. Dit schip werd te IJmui den binnengebracht door de Katwijk 138 „Wilhelmina II". Woensdagmorgen raakte een derde logger defect, de Scheveningen 47 „Oceaan II". Dit schip werd op sleep touw genomen door de Scheveningen VI „Alida", welke sleep thans onderweg is naar Scheveningen. Woensdagavond is in Het Groene Huis aan de 'Kruisweg te Beverwijk een film voorstelling gegeven voor oudere kinderen en de ouders van die kinderen, welke ge regeld Het Groene Huis bezoeken en daar allerlei vaardigheid opdoen in het teke nen, knutselen, vlechten, boetseren en an der huisvlijtwerk. Van dit werk wordt in Het Groene Huis een tentoonstelling ge houden en het is de moeite waard om de uitingen van deze kinderen gade te slaan. Woensdagmiddag draaiden er voor deze jeugd ook films en we kregen sterk de in druk dat voor dit doel zeker niet veel gelden beschikbaar waren. Het projectie apparaat van de Velser Gemeenschap was wel in prima staat, maar de films konden wij niet bewonderen. 's Avonds was er gelegenheid voor de ouders om het werk van de kinderen te bekijken, doch het waren maar zeer weini gen die gevolg hadden gegeven aan de op roep van de leiding van Het Groene Huis. Voor deze mensen is dat zeker niet pret tig. Als men weken lang de jeug bezig houdt en tracht deze wat goeds bij te brengen, dan is wel het minste dat men kan verlangen, een beetje belangstelling van de ouders. Deze laatsten kunnen don derdag, vrijdag en zaterdag nog veel goed maken door naar de tentoonstelling te gaan en naar de spelen welke de jeugd deze dagen gaat uitvoeren. Bij C. van der Giessen en Zonen's scheepswerven n.v. te Krimpen aan de IJsel is het m.s. „Ladon" te water gela ten, dat bestemd is voor de Koninklijke Nederlandsche Soomboot-Maatschappij n.v. te Amsterdam. Mevr. A. M. Stork- van der Meer, echtgenote van de direc teur van de Koninklijke machinefabriek gebr. Stork en Co. te Hengelo, verrichtte de plechtigheid. Het m.s. „Ladon" is het negende van een serie van dertien zusterschepen, die bij verschillende werven gebouwd zijn of worden. Ze behoren tot het z.g. „closed shelterdeck"-type. De hoofdafmetingen zijn lengte 110 me ter, breedte 14 meter, holte acht meter. Het draagvermogen is ca. 4500 ton. Het schip wordt voortbewogen door een Stork- dieselmotor van 3600 apk, die het een snelheid van zestien mijl kan geven. Het is de bedoeling de „Ladon" in sep tember van dit jaar op te leveren. Advertentie Sparen in je jeugd geeft je later vreugd STICHTING NUTSSPAAR. BANK in de gem. Velsen f De inspecteur voor de scheepvaart acht de stuurman van de kustvaarder „Daje Böhmer" (499 b.r.t.) uit Rotterdam, D. P. S. uit Vlissingen schuldig aan de aan varing met het Russische tankschip „Kaz bek" op 9 april jl. Hij heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam geadviseerd de stuurman de bevoegdheid om een schip te besturen voor twee weken te ontnemen. De kapitein van de „Daje Böhmer" W. B. uit Rotterdam, achtte de stuurman niet schuldig aan de aanvaring. De „Daje Böh mer", was op 9 april 's ochtends vroeg uit Amsterdam naar Kopenhagen vertrokken Buitengaats was de kapitein een paar uur gaan slapen. Hij had het commando aan stuurman S. overgedragen. Omstreeks half zeven werd het mistig. S. verklaarde dat hij de instructie om de kapitein bij mist te waarschuwen, niet had opgevolgd omdat hij hem na de vermoeienissen van de afgelopen dag zijn rust wilde gunnen. Ter hoogte van het Texelse vuurschip ontdekte de stuurman omstreeks 8.45 plotseling het (met walvistraan geladen) tankschip „Kazbek". Het schip lag dwars in de vaarroute van de „Daje Böhmer" voor anker. De stuurman, die het zicht op 300 a 400 meter schatte, gaf onmiddellijk het commando „volle kracht achteruit", doch kon desondanks een aanvaring met de Rus niet meer voorkomen. Hij werd aan bakboord aangevaren, waardoor schade boven de waterlijn ontstond. De Neder landse kustvaarder werd aan de voor steven beschadigd en moest voor repara tie naar Amsterdam terugkeren. De in specteur voor de scheepvaart was van me ning, dat stuurman S. twee bepalingen heeft overtreden: hij voer te snel (op hal ve kracht) in verband met de weersom standigheden en hij heeft niet voor een uitkijk in de bak gezorgd. Bovendien nam de inspecteur het de stuurman kwalijk dat hij de kapitein niet heeft gewaar schuwd. Kapitein B. treft volgens hem geen blaam. De raad voor de scheepvaart zal op 28 juni a.s. uitspraak doen. Van de invasie van Coloradokevers op bijna de gehele Noordzeekust heeft IJmui den ook zijn deel gehad. Over het gehele IJmuidense strand verspreid worden de kevertjes thans gevonden door tientallen kinderen en ouderen. Blikjes vol zijn reeds verzameld en naar de reinigingsdienst aan de Velserduinweg te IJmuiden-Oost ge bracht. Hier worden de kevers onschadelijk gemaakt. Op verzoek van de dienst heb ben ruim honderd kinderen het strand af gezocht. Vinders van coloradokevers moe ten zich vooral niet laten misleiden. Vaak denken de vinders dat de dieren dood zijn, maar dat is slechts schijn. De kevers wor den voornamelijk bij de vloedlijn gevon den.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5