UITSLAG LEXINGTON PRUSVRAAG MEI-RONDE LEXINGTON Franse staking verliep in een rustige sfeer Parijse lyceïst bleek koerier van Bevrijdingsfront te zijn NAAIMACHINES PARIJSE CONFERENTIE HAD WEINIG RESULTAAT WERELDNIEUWS Goede Stap Onrust Bijna alle ambtenaren namen deel ZATERDAG 11 JUNI 1960 3 r Van dag tot dag Vlieg met Lexi naar Rome en de Olympische Spelen M De 7 hoofdprijs-winnaars: DE DERDE RONDE BEGON OP 1 «JUNK Engeland nog lang niet zeker van de „Skybolt" Leugens in Oostduits protest tegen Bundes- wehr DE „ZES" EN DE „ZEVEN" Oliebedrijven op Cuba met confiscatie bedreigd Hoe rank ik mijn zilver kwijt de v. DUIVENBODEN Van 1 juli af zullen de ambtenaren- weekloners een op andere wijze berekend en dikwijls ook iets hoger loon mee naar huis nemen. Eindelijk is de overheid er dan toe overgegaan om systemen van prestatieberekening en- beloning toe te passen, die reeds lang in het bedrijfsle ven op hun juistheid en bruikbaarheid waren getest. Werkclassificatie en „me rit-rating - een goed Nederlands woord daarvoor is „verdienste-bepaling" wer den bij tal van bedrijven allang en in de regel met succes toegepast. Natuurlijk, geen enkel beloningssysteem is volmaakt, maar juist de mogelijkheid die dit systeem biedt voor controle door de werknemer en de mogelijkheid tot be roep op de genomen beslissing, geven ga ranties tegen onrechtvaardigheden die bij een niet-gesystematiseerde aanpak versluierd blijven,maar wel spanningen onder het personeel kunnen geven. Hope lijk zal de toepassing van de systemen met de nodige voorzichtigheid geschieden zodat niet dezelfde moeilijkheden rijzen als destijds bij de P.T.T. Er is veel voor bereiding en een goede training voor no dig om dit soort prestatiebeloning niet tot één groot misverstand te laten uit groeien. Uit dit nieuwe initiatief en ook uit het onlangs genomen besluit tot een prestatiebeloning voor militairen blijkt dat de regering de individuele onderne mingslust wil bevorderen. Het is een ge zond verschijnsel en een doorbreking van een al te lang bestaan hebbende nivelle ring. De staking van de Franse ambtenaren is rustig verlopen, maar zij duidt wel op een toeneming van de sociale onrust. De boeren zijn in het begin van dit jaar voor gegaan met acties tegen de landbouwpoli tiek van de regering; vorige week kwa men de spoorwegarbeiders met eisen en nu volgden de overheidsdienaren, die zo als bekend, in Frankrijk wel over het stakingswapen beschikken. De Franse economie is aanmerkelijk gezonder dan enige jaren geleden, maar de vruchten van die verbetering zijn nau welijks aan de werkende massa's ten goe de gekomen. De fiscale hervormingen die minister van Financiën, Pinay, destijds doorvoerde lieten de grote inkomens prak tisch ongemoeid, terwijl door een verho ging van de indirecte belastingen de klei ne man voornamelijk getroffen werd. Maar de handelsbalans is flink verbeterd, de goud- en deviezenvoorraden zijn geste gen en de frank is veel harder geworden. De Franse regering heeft weliswaar 5 pet. loonsverhoging voor dit jaar in het vooruitzicht gesteld, uit te betalen in drie termijnen, maar van een serieuze aanpak van dit voornemen is nog niets gebleken. Doorvoering van loonsverhogingen, zonder weer in de aloude Franse loon- en prijs- spiraal te vervallen, lijkt bijna onmoge lijk, gezien de plannen die Frankrijk in Noord-Afrika en ook wat betreft de be wapening heeft. Grote mogendheid spelen kost geld, veel geld en de strijd in Alge rije, waar voortdurend 500.000 man in ac tie zijn, slokt een flink deel van de Fran se reserves op, afgezien van de gederfde produktie-opbrengst van een zo groot aan tal arbeidskrachten, dat aan het produk- tieproces is onttrokken. De Fransen zullen moeten inzien, wat Mendès-France reeds enige jaren geleden nadrukkelijk heeft ge steld, dat Frankrijk zich moet realiseren een bezuinigingspolitiek te moeten voeren, wanneer het met de pacificatie van Alge rije voort wil gaan. Een bezuinigingspoli tiek, die trekken van een oorlogseconomie zal vertonen. Maar dit is nu juist wat de Fransen niet wensen en waarom zij De Gaulle destijds aan de macht hielpen. Heel veel is er voor de doorsnee Frans man echter niet veranderd en Frankrijk gaat onmiskenbaar een periode van nog grotere onrust tegemoet. Advertentie De jury beoordeelde alle inzendingen en kende de prrizen toe. onder toe zicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam Juryleden: ,v. Mevr. Fié Carelsen toni-elspeelnlct Mevr. J. de Groot reclame-deskundige Dr. Lastpost puzile-deskundto' Ted Schaap cartoonist H. Wandschneider voorzitter Lexi heeft zich reeds persoonlijk gericht tot de vele winnaars van de tweede ronde der Lexington prijsvraag. J. O. Thomas Scheers, Wegastraat 29. Enschede. L. Zijlstra. Hoofdstraat 10. Amstenrade CL. J. M. Boumans, Willemstraat 21, Heerlen. M. Rademakers, Kon. Julianaweg 24. Best. T. Ladiges-Schikkedans, Admiralengracht 225", A'dam W A. P. J. Boot. Casuariestraat 46, Den Haag S. Kriek-Odinot. Stadhouderskade 101. Amsterdam Z. De 100 winnaars van een slof Lexington C C Nieuwenbroek-Remmerswsol. Veurseslroolweg 50. leidschendom Mevr M J Kefrmonn-Oude Bennink, 8lasiusstr 5. Den Hoog M v Konijnenburg. Oude loosdrechlseweg 80. Hilversum - Mei J E Arnold, lepenl 94. Zwonenburg 8 v Boordewijk. Bochilr 7. Venlo Mevr A M Borcndsc, Vloordingerdijk 189b, Schte dam H Bartel». Ant de Hoensir 30. Den Hoog Ann von Beck. Hoeveneind 32. leteringen - M F v d Berg. Hertslr 21. Nijmegen - N v Ben. Straatweg 256. R'dom Mevr. Si Biesma-Hof. 8louwe Kampwei 9, NijbeeU A d Boer. Amster domseheweg 52, Arnhem H 1. 8oll. Oldenzaolsestr. 145. Enschede P Borsten. Hoofdslr 54. Koatshovvel A M Bosserl-Schuurmon, Oe Eng 8, Driebergen - F R Boumo. F v Eedenloon 5. Hilversum - P J Brendel. H v. Veldekehof 23". A'dom W M. W 8roerse, R Holslr 61. leiden 1 Broerse. Oranie Nossou Kazerne. School Cie. A dorn C de 8ruin. p/o Tuint|esv/eo 42, Huisduinen I J Comphuis. Vergeel-mii-nietstr 2!o, R'dom J I H Coris, Prof Moserstr 24. Maoslricht - J H W H L v Cleef, H Polgielcrstr 21, Venlo G Cordewener. Sl. Jozefstr 44. Hoensbroek - R Delsing, Fronciscusweg 17, Heerlen Th Douwes, Nic Witsen- kode 23, A'dom H. Duif, Bealrixloon 7. Putten - P Dumos. Zaailand 21. R dom H. J v. Erp, Bilderdijkkade 95"', A'dom E Evelein. H de Grootstr 27. Den Hoog H. A Ferdinondus. Zocherweg 15. Delft - Mevr T Fonleyno-Biondino, Boulevord Bankert 46"'. Vlissmgen - Mei Th de Groof. Gooiloon 39. Den Hoog H Groot jons. Heeckerenloon 33. Zulphcn A Gunters-de Rooy. Orteliusslr 36", A dam J l v. Hooften, Acacioloan 10. Ooslerbeek E J Hendrikse. Ceintuurboon 229 Bussum l Hoogkamp. I Ademolaon 42, Heerenveen W. M v d Hout, Molens- stroot 8', Utrecht - A Hutchinson, H. de Keyserstr. 51 bis. Utrecht - C A W. Jons- sen. Voorweg 46. Hoogvliet Mei ABW Jonguièrc. Burggrovenloon 237, lei den P H Jung. M Treubloon 25. leiden - C S Keesman, lorentzkade 372. Hoor lem T. Kleinen, Tongersewcg 19. Moaslrtcht - l Knol-Spon, Pr Bernhordl. 46. Zutphen - J F A Kort, Adeloorstr 15. Heerlen - Met. J. W E Kouw. Zuiderpark- loon 197 Den Hoog - C Kramer. Thomsonpl 2. Den Hoog - J A Kurvers, Ben- schopl 26. Den Hoog - G M H lommers Veldschollen, Choorslr. 97. Monster E leegstra, Jansstr. 64. Hoarlem Mevr de leeuw-Brunink, Theresiastr 48, Hen golo O - J F v d leeuw, Nicoloistr 39. Den Hoog - A. M v. leeuwen, Pr Hen drikl. 95, leidschendom Met J. M v d linde. Paterswoldeslr 4, Den Hoog W lunt. Sumotroslr. 124'", A dam Mei C W luyke. Parklaan 108, Katwijk a Zee V/ v. Molsen. Ermelo Th. J Meyer, Ringdijk 16, De Kwakel E. Molenkamp Oetiger, Dennenl 5, Harderwijk W H Mulder, Heemstedestr. 13"', A'dom A Najer. Hoogemdsestr 7. Tiel -WH D J. Nieboer. Riddorspoorweg 172, Den Haag - A J Niesten, v d Brondelerkode 15, leiden H. J Nieuwenhuis. Wech'elerstr. 10. Deventer - J Nieöwenhuizen, Rijksweg Z. 125, Geleen H. Oos terhoff, Schonegevelstr 33. Wolvego - J W. v Ooyen. Emmaslr. 64, Hilversum A 1 Prins, Boekhorsterstr 232. Arnhem - H Rauê. Bosslr. Assen W. M de Rooy. Slootweg 256. R dom - 1. v Rooy. „Bos en Ven", Oslcrwiik - W l. Ros kam, Madurastr 86 hs. A'dam T Ruizendaol. Treebeekslr. 68, Treebeek-Hoens. broek A Runio. H Seegherstr. 24, leeuworden M. H. v Schouten, Burg Ailord- straat 19. Geertruidenberg - P. Segoar. G Borgesiuslaan 50, Schiedam W v. d Sluyi. Admirolengracht 775". A'dam - W. Hund-Smif, PI. Parlcloan 2. A dom - M A. Smolders. Graofseboan 172, Nulond Mej J J E w Soef. C Hcutmonstr 144, Deo Hoog G Sommerdijk. E. v. Nossousfr 25, Wijchen H H. C. Sloper!. Zandweg 4, Heerlen - J. W Steyn. Tronsvaolslr. 52a. R'dom - N. Slruivmg. Alting strooi 112, Den Hoog - D Speksnijder, Wilhelmmostr. 19, Poorfugool - A G Sprokkereef. Hoorlo J D. Tolhoek, Beeklaon 19. Roosendaal W d. Uyl, Berg. loon Santpoort Mevr. A v. Vcen-Hodler. Morkendoolseweg. Bredo - J J Ver meer. Fenacoliuiloon 11 rMaassluis - Mevr G. M Vierling-v Gijfenbeek, Dom sigtstr. 20. Voorburg Mevr. R Visser-Nieman. Bur Kampschoerstr 30. Monster H Voermon, Chrysonfhenstr. 58, Hilversum - P. J. de Vries, Zwoordstr 25, Sneek M Wogener. Surmameloon 99c, Amersfoort - G de Weerd-v Ooyen. Tiendv/eg 34, Leerdam J. J Wesselius, Voleriusloan 76. Driehui» - Mei A C H A v Zut phen. Portengen 10. Breukelen Hebt U de advertentie al uitgeknipt voor de derde ron de van het Lexington-figurenspel? Inzenden voor de derde ronde tot 30 juni. Zo niet - of hebt U de krant niet meer - vraagt U dan een afdruk per briefkaart aan LEXINGTON - Afd. 26 Postbus 170, Den Haag. Iedereen heeft kans op oe hoofdprijzen 28 reizen per Lexington-vliegtuig naar Rome en de Olympische Spelen en op de verdere prijzen 400 sloffen Lexington-sigaretten. De wedstrijd duurt 4 maanden, april - mei - juni - juli. Elke maand zijn er 7 Rome-reizen en 100 sloffen Lexington voor de origineelste inzendingen beschikbaar Doe dus mee. En Lexi geeft U de goede raad: STEEK ER EEN LEXINGTON BIJ OP From America's Best Tobaccos (Van onze correspondent in Parijs) In Parijs is gisteren een middelbare scholier gearresteerd, wiens schooltas bij na 300.000 gulden bevatte bestemd voor het Algerijnse bevrijdingsfront, het F.L.N. Waar vrijdag vanwege de staking ook alle scholen gesloten waren, trok de jonge man met zijn zware boekentas onder de arm toch al enige aandacht. Bij een paar surveillerende politieagenten wekte hij echter uitgesproken verdenking op toen hij in een achteraf gelegen straatje een café binnenstapte, dat vrijwel uitsluitend door Algerijnen wordt bezocht. Toen de agenten hem aanhielden om eens een blik in zijn schooltas te slaan, bleek daar voor een bedrag van 37.000.000 oude franken of bijna 300.000 gulden aan bankbiljetten in te zitten, plus lange lijsten met namen van Franse politieagenten en Algerijnen. Van die Algerijnen zou de politie weten, dat ze het F.L.N. ongunstig gezind zijn, zodat ze met de politieagenten blijkbaar op de zwarte lijst waren gezet. Voorts vervoer de de scholier in zijn tas een aantal ver zegelde enveloppen, waarvan de inhoud door de politie echter niet is bekendge maakt. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE Ell f* C I GROTE HOUTSTRAAT 181 Ï1 U E L TEL. 14444 Het is niet de eerste maal, dat de po litie de hand legt op een middelbare scho lier of student, die koeriers- of handlan- gersdiensten voor 't F.L.N. verrichtte. Het is bekend dat hun organisatie in de krin gen van het middelbare en het hogere on derwijs wijde vertakkingen moet hebben en zeer actief gelden verzamelt en andere hulpdiensten oor de Al :erijnse nationalis ten verricht. Een jonge professor in de filosofie aan de Sorbonne, die voor enkele buitenlandse correspondenten in Parijs enige tijd gele den een geheime doch geruchtmakende persconferentie heeft gehouden, maar niet temin nog altijd voortvluchtig is, zou de leider van deze organisatie zijn waartoe blijkbaar ook de vrijdag gearresteerde lyceïst behoren moet. Toen de jongeman gisteren tegen de lamp liep werd in het parlement juist de mi nister van Binnenlandse Zaken geïnterpel leerd inzake de maatregelen, die hij dacht te nemen in verband met de Algerijnse terroristen, die zich de laatste tijd in Pa rijs steeds meer doen gelden. Enkele maan den geleden heeft de Parijse prefectuur uit Algerijnen een speciaal politiekorps sa mengesteld om de strijd tegen de terro risten onder hun landgenoten aan te bin den. Vooral op die Algerijnse agenten heeft het F.L.N. het nu natuurlijk in het bij zonder gemunt en de minister beloofde gis teren dan ook verhoogde beveiligingsmaat regelen met behulp van zwaardere wa pens voor deze manschappen te zullen treffen en bovendien nog 300 extra agen ten aan te zullen stellen. (Va?i onze correspondent in Londen Engelands komende defensiewapen, het Amerikaanse door vliegtuigen te lanceren projectiel Skybolt, blijft de Britten hoofd brekens veroorzaken. Watkinson, de Brit se defensieminister, verklaarde woensdag avond bij zijn terugkeer uit de Verenigde Staten, waar hij de contracten voor de Skybolt heeft afgesloten, dat het niet 100 percent zeker is dat het wapen aan de verwachtingen zal voldoen. In de komende maanden zal er door de Amerikanen en Engelsen gezamenlijk nog veel werk aan de Skybolt, welke alleen nog maar op pa pier staat, moeten worden verricht. Het grootste probleem vormt het uiterst inge wikkelde electronische besturingsmecha nisme. De minister wilde niet vooruit lo pen op de mogelijkheid dat de Skybolt een mislukking zal worden. In dat geval zou Engeland, dat de Blue Streak wegens de kosten moest opgeven, zich voor de nood zaak geplaatst zien toch een eigen projec tiel te gaan maken. Watkinson liet merken dat zijn gedachten reeds in die richting gaan, namelijk in de verdere ontwikkeling van Blue Steel, de eveneens door vliegtui gen te lanceren Britse vliegende bom, wel ke dit jaar in dienst komt. De reikwijdte hiervan bedraagt 500 kilometer, die van de Skybolt daarentegen is 1600 kilometer. De voor luchtafweer kwetsbare Blue Steel zal nooit de plaats van de Skybolt kunnen innemen. Zonder dit laatste projectiel zal Engeland over vijf jaar moeilijk kunnen beweren, dat het een onafhankelijk af- schrikwapen bezit. De regering schijnt de Skybolt slechts een 70 percent kans van slagen te geven. Tachtig tot negentig percent van Frank- rijks 1,300,000 regeringsambtenaren heeft gisteren gehoor gegeven aan de 24-uursta- king uitgeroepen door de communistische, katholieke en socialistische vakbond. Om elf uur zijn de stakende ambtenaren gis teren bijeen gekomen in de buurt van het Parijse gemeentehuis. De demonstratie verliep rustig en de politie hoefde niet in te grijpen. De eersten die gisteren om twaalf uur 's nachts het werk in de steek lieten, waren de P.T.T. ambtenaren. Het automatisch telefoonverkeer ondervindt echter vrijwel geen hinder van de sta king. De vrees dat de werknemers van het Parijse openbare vervoerbedrijf hun „bliksemstakingen" vandaag zouden in tensiveren, is ongegrond gebleken. De Pa rijse ondergrondse en de busdiensten functioneerden normaal. Op de Parijse vliegvelden Orly en Le Bourget was het verkeer vrijwel stilge legd. Ook de douane op beide vliegvelden staakt, waardoor luchtreizigers ongecon troleerd kunnen passeren. Buitenlandse maatschappijen hadden veelal besloten in Brussel te landen. De passagiers worden dan verder per bus naar Parijs vervoerd. De staking berokkent veel ongemak aan de talloze Amerikaanse en andere toeris ten in Parijs en elders in Frankrijk. De staking van 1,3 miljoen man Frans overheidspersoneel was voor de buitenlan ders, afgezien van de demonstratie van 10.000 ambtenaren voor het ministerie van financiën, weinig spectaculair. De minister van Voorlichting, Terrenoi- re, heeft onlangs verklaard dat de rege ring „veel begrip" heeft voor de eisen van de stakers. Maar de stakers verlangen meer dan begrip. Gisteren werden in Pa rijs spandoeken meedragen met „des sous, Chariot, des sous" (Geld, Kareltje (Charles de Gaulle), geld). In februari en april kwam het tot hef tige demonstraties van boeren die de sub sidiëring van landbouwprodukten hersteld willen zien. Vandaag waren het de arbei ders die betoogden voor betere levensom standigheden. De Franse regering staat voor het probleem enerzijds de gunstige handelsbalans vorig jaar voor het eerst sinds de oorlog positief te moeten hand haven. anderzijds iets te doen tegen de met de dag toenemende ontevredenheid en inflatie te voorkomen. De oplossingen lijken voor de hand te liggen: beëindiging van de oorlog in Alge rije en-of stijging van de produktiviteit. Maar vrede in Algerije lijkt verder weg dan ooit en opvoering van de produktivi teit is een proces dat veel tijd vergt. De sociale onrust in Frankrijk zal hoogst waarschijnlijk nog aanzienlijk toenemen. Alles weer normaal De overheidsdiensten in Frankrijk zijn zaterdagochtend weer normaal gaan func tioneren. Een woordvoerder op het vlieg veld Orly bij Parijs deelde mee dat alle vluchten van en naar Parijs doorgaan, al zijn er zo nu en dan wel enkele vertragin gen. Op het stadhuis van Parijs zei men dat de postbestelling en het ophalen van huisvuil als gewoonlijk worden gedaan. (Van onze correspondent in Bonn) In een nota aan Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Polen heeft de communistische regering van Oost-Duitsland geprotesteerd tegen de dienstplicht-bepalingen van het Westduit- se leger, waaronder de jeugd van West- Berlijn zou hebben te lijden. Een eenvou dig commentaar van het Westduitse mi nisterie van defensie te Bonn heeft dit zo genaamde protest gistermiddag tot een belachelijk geschrift gemaakt. Volgens het Oostduitse regime wordt ook de Westberlijnse mannelijke jeugd van 19 jaar oud opgeroepen voor het Westduitse leger en vervolgens naar de Bondsrepu bliek getransporteerd om daar haar dienstplicht te vervullen. In feite evenwel zegt de Westduitse dienstplichtwet, dat de Westberlijnse jeugd juist niet voor de dienstplicht in het nieuwe Duitse leger in aanmerking komt. Er bestaan in West- Berlijn zelf geen Westduitse aanwervings bureaus. Wel dienen er op basis van volstrekte vrijwilligheid West-Berlijners in de Bundeswehr, 't nieuwe Westduitse le ger. Te Bonn is men verder niet van plan zich met dit Oostduitse geschrift te be moeien. Men ziet er de zoveelste propa- ganda-truc in, die beoogt de Bondsrepu bliek in de ogen van de wereld voor te stellen als een militaristische staat en voorts ten doel heeft West-Berlijn uit te maken voor 'n Westduitse militaire basis. (Van onze correspondent in Parijs) Minister Luns heeft na afloop van de economische conferentie der 21 in Parijs gisteren de oprichting bekendgemaakt van een commissie die de verschillende lariefsmoeilijkheden zal onderzoeken wel ke zich nog altijd doen gelden tussen de twee rivaliserende kampen van de „zes' en de „zeven". Over die moeilijkheden en de richting waarin de oplossing gezocht zou worden, hebben we gisteren al uitvoe riger bericht en deze hele materie is dus volgens het geijkte recept aan e nieuwe commissie toevertrouwd. Een Amerikaanse vertegenwoordiger heeft nu in Parijs nog opgemerkt dat ook zijn delegatie een ruim aandeel in de werkzaamheden van de nieuwe commissie hoopt bij te zullen dragen. Zoals men weet is Amerika naast Canada nu als vol waardig lid erkend van het lichaam dat in de plaats van de O.E.E.S., de Organi saties voor Europese Economische Samen werking, zal treden. Spijkers met heel grote koppen zijn er in Parijs de laatste dagen derhalve niet geslagen. Niettemin liet de Nederlandse bewindsman, die sinds enkele maanden, zoals bekend, een zeer actieve rol speelt HAVANA (UPI) In een rede van drie uur en dertien minuten heeft premier Fi del Castro van Cuba Amerikaanse en an dere buitenlandse oliemaatschappijen ge dreigd met confiscatie van hun belangen in Cuba. Gastro zei, dat de buitenlandse olie maatschappijen in Cuba door hun weige ring ruwe Russische olie in hun raffina derijen te verwerken, een „uitdaging aan de soevereiniteit van de revolutionaire re gering" vormen. Hij beschuldigde de maatschappijen ervan, dat zij samenspan nen om de olie-import in Cuba af te snij den en het land te verlammen. De in Amerikaanse handen zijnde Esso- en Texacomaalschappijen hebben raffina derijen op Cuba. Ook de Shell, eigendom van Britse en Nederlandse interessen heeft op Cuba een industrie. De totale buiten landse olie-investering in het land wordt geschat op tussen de 100 cn 200 miljoen dollar. LONDEN (Reuter) De Britse zilver smid Barry Langford heeft er vrijdag mee ingestemd in Britse gevangenissen een se rie lezingen te geven over het onderwerp „hoe kan ik mijn zilver veilig bewaren." Langford, die over dit onderwerp ook in de Verenigde Staten reeds een serie lezin gen heeft gehouden, zal zich echter nog eens nader op dit vraagstuk moeten be zinnen, want zijn eigen methoden zijn kennelijk niet zo best. Toen hij namelijk vrijdag in Londen besprekingen voerde over zijn lezingentournee is er in zijn huis te Brighton ingebroken. Die dieven maak ten zilverwerk en juwelen ter waarde van ruim 6.000 gulden buit. op het vlak der Europese economische sa menwerking, uitkomen dat hij hoopte dat de nieuwe tariefscommissie als toekomsti ge pijler zou kunnen dienen voor de brug die toch eens weer tussen de „zes" en de „zeven" zal moeten worden geslagen. Londen teleurgesteld LONDEN (AFP) In officiële kringen te Londen heeft men met een zekere te leurstelling kennis genomen van het resul taat van de bijeenkomst van de commis sie voor handelsvraagstukken. Men had weliswaar geen opzienbarende vooruitgang in de richting van een akkoord tussen de „zes" en de „zeven" verwacht, maar men betreurt het, dat de kwesties, waar het eigenlijk om gaat, niet zijn besproken. De waarnemers doen opmerken, dat de ze conferentie één ding heeft bewezen, na melijk dat de zes, die nu eensgezinder zijn dan ooit, althans voor het ogenblik geen prijs stellen op een akkoord met de ze ven. C ongr essen Zo juist heb ik een lijst gelezen van alle congressen die dit jaar, alleen in Neder land, alreeds zijn gehouden en nog ge houden zullen worden. Het is indrukwek kend en wanneer u dan bedenkt dat de wereld congreslijst wel enige tientallen of honderdtallen malen zo lang zal zijn, dan zult u, met mij, begrijpen, hoe intens gelukkig de mensheid zich mag prijzen met al deze kranige initiatieven. Op mij, een- lingetje in de baaierd der wereldbevolking, straalt een deel van dit geluk af. Ik weet nu met hartverov erende stelligheid, dat, wanneer het heil der wereld van praten afhankelijk is, zij niets te kort zal komen. Er zijn hoe is het mogelijk? nog altijd lieden zuurkijkers, sjaalmannen en dwarsliggers die, ook op dit gebied, niet zo blijmoedig en weldenkend zijn als ik en die in hun bekrompenheid niet wen sen te geloven, dat dit congresseren ertoe bijdraagt alle vraagstukken, die ons be narren, zo niet geheel uit de wereld te helpen, maar deze dan toch vele schreden nader tot hun oplossing te brengen; zwart gallige lieden, die het wagen te zeggen, dat alle congresvoordrachten evengoed ge drukt of gestencild zouden kunnen worden rondgezonden als dat zij worden uitge sproken voor zalen vol mensen, die zich het zware offer moeten getroosten van heen-en-terugreizen, van gezamenlijk kip eten en vanuit hun dagelijks werk gehaald worden. Ik neem, in volle blijmoedigheid, een ander standpunt in; ik wens hier uit drukkelijk, mijnheer de voorzitter, namens alle niet-aanwezigen, mijn oprechte en warme hulde te betuigen aan hen, die, terwille van een gelukkiger mensheid, zich het offer getroosten weggerukt te worden uit de kring van hun gezin, om hier aan wezig te zijn. Ik voeg, mijnheer de voor zitter, hier de hartgrondige wens aan toe, dat hun offer niet vergeefs zal zijn en dat moe en de kinderen zullen begrijpen, waaróm zij hun innig geliefde man en vader zo vele uren zo deerlijk moeten missen. Ik heb afschuwelijke mensen reactio nairen van het walgelijkste soort horen zeggen: „Onze grootvaders gingen nóóit naar congressen". Alsof dit een argument ware! Want wat hebben die er dan ook van terecht gebracht en welk een wereld hebben zij ons, hun kleinkinderen, na gelaten'. Er er zijn anderen, die met een cynische grijns menen te moeten opmerken, dat congressen altijd blijkbaar alleen maar in plezierige plaatsen kunnen worden gehou den; wel in Lugano en nooit in Leeds, wel in Scheveningen en nimmer in Westelling- wérf of Ulrum. Maar zulke opmerkingen naderen de verdachtmaking en op verdachtmakingen reageer ik niet. Neen, het lezen van de lange lijst der congressen heeft mij verheugd en blij ge maakt. Ik zie eruit, dat er talrijken zijn, die hun tijd en moeite willen geven voor een betere, een steeds betere wereld. De man, die ik hoorde beweren dat wan neer zij de kosten zelf moesten betalen, al die congresgangers verstek zouden laten gaan en die lijst~tot een minimum zou slinken, noem ik een kwaad-denker en een geestelijke viezerik. Ook hém'ga ik voorbij. 'Hij is het''niet waard, dat ik aan zijn onzindelijke ver dachtmaking ook maar één wederwoord zou besteden. Floris Flaneur Advertentie aluminium Jaloeziefin De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 N. Onbegonnen werk. De Newyorkse politie heeft vrijdag het Waldorf-Astoriahotel doorzocht nadat een telefoontje was ontvangen dat in het 43 verdiepingen en 2200 kamers tellende gebouw een bom was geplaatst. Onder de gasten van het hotel bevinden zich vicepresi- dent Nixon en prins Philip van Enge land. De politie had drie uur werk en vond niets. Wervelstorm. Volgens de jongste gegevens heeft de wervelstorm die Hongkong don derdag heeft getroffen, het leven ge kost aan 37 mensen. Dertig mensen en 150 boten worden vermist en gevreesd wordt dat ook deze mensen zijn omge komen. Voorts zijn er 76 gewonden en 18.000 daklozen. Erkenning. Liberia heeft de voorlopige Al gerijnse regering officieel erkend. Dit is in Cairo door een woordvoerder van deze regering meegedeeld. Voorkeur. De nationale luchtvaartmaat schappij van de Verenigde Arabische Republiek, de „Misrair", heeft besloten de Britse De Havilland „Cornet" 4C aan te schaffen in plaats van de Toe-104 hoewel de Russen hun vliegtuig tegen een lagere prijs hebben aangeboden. De Sovjet-Unie vroeg ongeveer vijf miljoen gulden per stuk. Drie Cornets kosten in totaal 35 miljoen gulden. De eerste „Cornet" is donderdag overgedragen. Overspannen. Attilio Vaccari, de zoon van de burgemeester van Lodi, wiens vermis sing was gemeld en die naar gevreesd werd, zou zijn ontvoerd, is teruggevon den op de zolder van het huis van zijn ouders. Hij was overspannen, ver moedelijk als gevolg van examenvrees. Fout. De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdag een proef met een ballon ge nomen, die is mislukt. Toen het vijftien verdiepingen hoge gevaarte bij West Point in Virginia nog geen tienduizend meter was gestegen werd een fout in de apparatuur ontdekt. Via radiografi sche weg werd de gondel met instru menten van de ballon gescheiden. Verkeer. In Frankrijk zijn in het pink- sterweekeinde bij verkeersongevallen 103 mensen om het leven gekomen en 2.802 gewond. In 1959 waren er 76 do den en in 1958 89 doden. Bitter. De Deense restaurants zijn begon nen het bier te rantsoeneren wegens de wilde staking onder de 1.500 vrouwelij ke arbeiders van de Carlsberg, Tuborg en Kongens Bryghus brouwerijen, die hetzelfde loon als haar mannelijke col lega's eisen. Behalve dat deze drie brouwerijen de voornaamste exporteurs zijn van Deens bier, leveren zij vier vijfde van het in Denemarken gecon sumeerde bier. Toppunt. Nepal heeft bij communistisch China geprotesteerd naar aanleiding van de beklimming van de Mount Eve rest zonder vergunning door een Chi nese expeditie. In de Nepalese nota werd verklaard dat geen enkele piek van de Himalaya binnen de Chinese grenzen ligt. Nakaarten. Friedrich Klein, leider van de „Deutsche Soziale Bewegung" die door politie-ingrijpen zijn congres voor acht honderd neo-nazistische splintergroep jes niet in Wiesbaden kon houden, heeft aangekondigd dat hij alsnog wil pogen het congres te organiseren, ditmaal in München. In de dagen van de nazi's was bijeenkomsten, waar nagekaart werd die stad het toneel van talrijke partij- over de begintijd van het nazisme in de biertapperijen. Waarschuwing. In de sacristie van een kerk in Napels zijn bij een verbouwing twaalf skeletten gevonden, waarschijn lijk van de twaalf Napolitaanse „mar telaren" die in 1799 werden opgehangen door de Britse admiraal Nelson. De twaalf behoorden tot een revolutionair bewind in Sicilië en Zuid-Italië dat na vier maanden door een contra-revolu tie van de Bourbons met hulp van En geland werd omvergeworpen. Nelson liet hen ophangen als waarschuwing voor de bevolking. Eer. Een luitenant en vier studenten die bij acties tegen het verdreven bewind van premier Mendères in Turkije om het leven zijn gekomen, zijn vrijdag met militaire eer als „martelaren voor de vrijheid" in Ankara begraven. Zij wer den onder overweldigende belangstel ling bijgezet in 't mausoleum van Kemal Ata turk.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3