Afsluiting van de Lauwerszee ^OP EN OM HET BINNENHOF Critici van co-existentie in „Pravda" gekapitteld Nieuwe puzzel nummer 35 Leerlingen van Kennemer Balletstudio Talrijke gewonden bij auto-ongelukken PTT-deskundige adviseur in Cairo Algerijnse „ouverture" in Frankrijk? Reactie op Chinese onverzoenlijkheid Voorlopige grond wet voor Turkije Nederlandse bus in België omgeslagen MAANDAG 13 JUNI 1960 4 Cyril Cusack speelt stuk van Beckett Privé-muziekleraren gaan de tarieven verhogen Minder bekende meesters in museum Boymans Filmmagnaat A. J. Rank in Schevenings hotel bestolen Bob Verstraete in ziekenhuis opgenomen Staatshoofd en premier voor speciale rechtbank Norodom Sihanoek wordt staatshoofd van Cambodja IN DE LOOP DER JARENsinds de Kennemer Balletstudio aan de Wagenweg te Haarlem werd gevestigd, zijn vele leerlingen van deze instelling in Neder landse beroepsgezelschappen opgenomen. De meesten hebben zich weten te hand haven, enkelen verwierven ook buiten de grenzen waardering in de inmiddels be reikte hoedanigheid van solist. Natuurlijk hebben zij hun verdere ontwikkeling te danken aan dagelijkse training en om gang met werken van het internationale repertoire onder in uiteenlopende stijlen gespecialiseerde leiding, niettemin wordt door hun resultaten mede bewezen dat voor hun loopbanen op het toneel goede grondslagen zijn gelegd. Uiteraard willen of kunnen bij larige na niet alle jonge- mensen, die eens of meermalen per week de lessen volgens de richtlijnen der aca demische techniek volgen, danser of dan seressen van professie worden. Maar het moet ook voor diegenen, die slechts de bevrediging van een liefhebberij, de be vordering der gezondheid of de verbete ring van houding en manieren van bewe gen nastreven, een gelukkige wetenschap zijn dat Jan Leo Zielstra te zamen met Gloria en Michael Tschernoff op vakkun dig verantwoorde wijze en met zorgvul dig enthousiasme hun taak als pedagogen verrichten. Zaterdagavond had in de Haarlemse Schouwburg wederom een jaarlijkse de monstratie van verworvenheden en vor deringen plaats die tot de bovenstaande op merkingen aanleiding gaf; zoals steeds met Leen Krammer aan de vleugel. On der de titel „Goden en godinnen van de Olympus" werd voor de pauze op mu ziek van Felix Mendelssohn Bartholdy een parade in vele taferelen van amateurs en beginnelingen gehouden. Het duurde bijna een uur voor alle kleuters, kinderen en jongedames groepsgewijze hun sierlijke (soms vermakelijk uitvallende) aaneen schakelingen van over het algemeen een voudige oefeningen hadden laten zien. Be wondering mocht men vooral hebben voor de vindingrijkheid, waarmee uit beperkte middelen aantrekkelijke tableaus werden opgebouwd. De veelkleurige aankleding getuigde van goede, geraffineerde smaak. Het was jammer, dat de via een geluids band ten gehore gebrachte inleidingen bij de diverse episoden grotendeels onver staanbaar bleven. Tijdens het tweede gedeelte kwamen de leerlingen met serieuze ambities en meer dan eens per week beoefende vaardighe den voor het voetlicht. Minder dan voor heen werd er dit keer gestreefd naar epateren met voorbargie virtuositeit, waar toe trouwens weinig verleiding aanwezig was. Evenmin werd er een onvervulbaar beroep gedaan op plastische expressiviteit. Door binnen deze beperking duidelijk aan wezige choreografische kwaliteiten leek „Les Adieux" op muziek van Carl Maria von Weber mij een zeer gelukkig geslaagd toonbeeld van een ballet voor een derge lijke gelegenheid. Op de „Klassieke sym fonie" in mozartiaanse trant van Serge Prokovjev waren reeksen oefeningen gezet Holland Festival O Cyril Cusack, de Ierse toneelspeler, 'die in Holland Festival met zijn gezel schap Shaws blijspel „Arms and the Man" komt opvoeren, zal in hetzelfde program ma tevens het nieuwste stuk van Samu el Beckett, „Krapp's last Tape" spelen, een kort toneelspel in twee taferelen, waarin één acteur en een bandopname apparaat een rol hebben. Het ging ruim een jaar geleden te Londen in première en werd in Parijs in maart gespeeld onder de titel „La dernière Bande". Onze cor respondent aldaar heeft er toen een uit voerige beschouwing aan gewijd. K ,N .T .V.-vergadering Prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers heeft de jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandsche Toonkunstenaars Vereni ging in Arnhem geopend met een toe spraak, waarin hij de leden opwekte hun volle medewerking te verlenen aan de enquêtes. Pas indien de besturen van af delingen, secties en vakgroepen, en ten slotte het hoofdbestuur, beschikken over concrete gegevens, kan met klem van re denen op verbetering worden aangedron gen, waarbij hij vragenderwijs onder an dere suggereerde dat aan verschillende muziekscholen en conservatoria zeer uit eenlopende honoraria betaald worden en dat de pensioenregeling en weduwenpen- sioenregeling vaak in hoge mate onvol doende zijn. Hij zou hierover nauwkeurige en volledige gegevens willen hebben. De heer Paul Frenkel, hoofd-leraar aan het Amsterdams Conservatorium en bijna vijfentwintig jaar penningmeester van de vereniging, werd tot ere-lid benoemd. Als zijn opvolger als bestuurslid is de heer Henk Gort aangewezen. De vergadering besloot dat de privé-muziekleraren hun leerlingen zullen verzoeken akkoord te gaan met een verhoging van de tarieven van tien percent, aangezien dat billijk ge acht wordt op grond van de huurverho ging en de loonronden. Aan de laatste heeft de privé-muziekleraar geen deel. JOH. F. KEJA OVERLEDEN Op 79-jarige leeftijd is de componist en dirigent Joh. F. Keja zondagochtend in het Burgerziekenhuis te Amsterdam, waar hij acht weken geleden was opgenomen, overleden. De heer Keja, die op 9 juni 1881 te Am sterdam werd geboren, heeft veel gecom poneerd voor de Bond van Arbeiderszang verenigingen in Nederland en ook vele malen kooruitvoeringen geleid. Hij is lid geweest van het Genootschap van Neder landse Componisten en vele jaren be stuurslid van de Nederlandse Dirigenten organisatie. De crematie zal geschieden op donderdagochtend 16 juni na aan komst van trein 11.31 uur te Driehuis- Westerveld. ARMAND TOKATJAN OVERLEDEN De tenor Armand Tokatjan, van 1923 tot 1948 verbonden aan de Metropolitan Opera van New York, is zondag op 64- jarige leeftijd in Pasadena, Californië, overleden. Hij werd in Alexandrië in Egypte gebo ren. Zijn operadebuut maakte hij aan de Scala van Milaan. In de afgelopen acht jaar hield hij zich uitsluitend bezig met het geven van zang-onderwijs. Eén beeld van het optreden van enkele leerlingen van de Kennemer Ballet studio tijdens de leerlingenuitvoering van zaterdag jongstleden, soms enigszins aan werken van Balan- chine herinnerend van een moeilijk heidsgraad die optimale inspanning van elementair geschoolde krachten vereisten. De „soliste" in het derde deel gaf van een opmerkelijke begaafheid blijk, maar ook anderen verdienden met correcte presta ties waardering. In romantische stem ming werd op de „Invitation a la valse" het door zeer vele vrienden en familie leden bezochte programma meeslepend besloten. David Koning In de zalen voor wisselende exposities van het prentenkabinet in museum Boy mans-van Beuningen te Rotterdam is van 11 juni tot 30 juli een tentoonstelling in gericht van tekeningen en aquarellen van minder beleende Hollandse meesters. Het werk op deze expositie is uit de periode 1650-1850 en bestaat in hoofdzaak uit af beeldingen van bloemen, vogels en insec ten. De vogelschilder Aart Schouman en de bloemenschilders Jan van Huysum, Wil lem van Leen, Pieter van Loo en Albert Brandt bewijzen met hun tekeningen, dat zij in de achttiende eeuw werken konden voortbrengen die cp hoog artistiek niveau stonden. Opvallend op deze tentoonstelling zijn de, op perkament uitgevoerde werken van de insectenschilder Herman Hensten- burgh en de „pluimvee'-tekeningen van Johannes Bronckhorst. De thans uitgestor ven vogel Dodo is voer de schilder Cor- nelis Saftleven het onderwerp geweest van een interessante studie. Ter opluistering zijn in de zalen ook en kele stukken pórsêFeln opgesteld," waaruit blijkt dat de bloem- en vogelschildering in de achttiende eeuw in de porseleinschil- derkunst eveneens een bloeiperiode be leefde. De tekeningen en aquarellen zijn voornamelijk afkomstig uit de legaten van de verzamelaars F. J. O. Boymans en H. M. Montauban van Swijndregt. Nullige diefstal. Een Duitse kunstschil der Hans Uth, heeft een schilderij uit het museum van München gestolen, nadat hij in een plaatselijke krant bekend nad ge maakt, dat hij het zou gaan doen. Uth ver telde de politie, dat hij het schilderij, in het bijzijn van elf museumbezoekers, uit de lijst had gesneden, de lege lijst weer had opgehangen en toen het gebouw uit was gewandeld. Hij zei dat hij het gedaan had om het museumbestuur te bewijzen dat men niet goed op de collectie paste. „Dat is geen gewone diefstal", zei de Mün- chense politie en liet hem vrij. Het zat in de lucht, want op 21 dezer gaat de Tweede Kamer weer aan de slag voor de laatste, aan het zomerreces voor afgaande, ronde. Dan moet zij haar me ning kunnen kenbaar maken over hetgeen de regering inzake de Lauwerszee van plan is. Dit is echter pas jl. zaterdag be kend geworden en daarom hield ik tot zolang deze kroniek nog even binnen. Nu vaststaat, dat het kabinet-de Quay in derdaad, gelijk al eerder als waarschijn lijk was aangekondig, in beginsel tot af sluiting van de Lauwerszee bereid is, zal het mijns inziens met betrekking tot die aangelegenheid straks in de Kamer wel loslopen. Zeker, inpoldering ware nog mooier, maar het gros van de afgevaar digden zal, de socialistische oppositie, alsmede de communisten en de beide paci fistische socialisten daargelaten, vrijwel zeker op het ogenblik met deze opzet ge noegen nemen. In dit opzicht staat de politieke barometer gunstig. De toto. Iets minder gerust kunnen de vrienden van het kabinet zijn, wat de kwestie van de voetbaltoto aangaat. Vooral sinds de minister van Justitie er geen been in ge zien heeft, toestemming tot het gokje van Humanitas te verlenen, is de positie van hem en de op het stuk van de voetbal pool met hem gelijkgezinde ministers er bepaald niet sterker op geworden. Met name niet, indien zij zo halsstarrig zouden willen blijven als oorsponkelijk wel eens in hun bedoeling zou hebben gelegen. In tussen is anderzijds, juist na het gebeu ren met de Humanitas-loterij, de kans mis schien wel toegenomen, dat bedoelde be windslieden nog wat meer water in hun anti-gok-wijn zullen doen. Een kansspelle tje blijft het echter. Het voorzitterschap van de P.v.d.A. Sinds het overlijden van Evert Vermeer is er hier en daar al druk gespeculeerd in verband met de vraag, wie hem als voorzitter van de Partij van de Arbeid zal opvolgen. Bovenal twee namen doen de ronde. Te weten die van oud-minister Suur- hoff en die van partij-secretaris J. J. A. Berger. Bij navraag binnen de kring van hen, die zich vooral met de kwestie van Op de rijksweg bij „De Meern,", even buiten Utrecht, is zondag een auto omge slagen. De vier inzittenden, allen uit Den Haag, moesten worden overgebracht naar het academisch ziekenhuis. Het zijn twee jongens en een meisje uit één gezin, respec tievelijk 23, 15 en 16 jaar en een 20-jarig meisje. De jongelui hadden de auto ge huurd. Een botsing, waarbij zes auto's betrok ken waren, werd zaterdagavond te Am sterdam veroorzaakt door de bestuurder van een personenauto, die met grote snelheid over de Nassaukade reed. Deze man, een 28-jarige Amsterdammer, haalde een gesloten bestelwagen in. Bij het pas seren schuurde hij rakelings langs de linkerkant van deze wagen en schrok zo, dat hij naar links uithaalde en vervolgens weer naar de rechterkant uitweek. Hij ver loor de macht over het stuur, begon te slingeren en reed tegen vier aan de kant geparkeerde auto's. Alle bij deze ket tingbotsing betrokken auto's werden zwaar beschadigd. De jongeman is met een ge broken arm en enkele andere verwondin gen naar het Wilhelminagasthuis gebracht. In de Wieringermeer zijn op de weg Am sterdamAfsluitdijk vier inzittenden van een personenauto gewond bij een botsing met een vrachtwagen. De auto heeft vermoedelijk links van de weg gereden en is na de botsing in een akker geslingerd en geheel vernield. De bestuurder is vrij ernstig gewond. Van de overige vijf inzittenden, die op weg waren naar Alkmaar, werden drie minder ernstig gewond. De gewonden zijn naar het ziekenhuis in Alkmaar vervoerd. De twee inzittenden van de vrachtauto, die kratten glaswerk vervoerde, bleven on gedeerd, ofschoon het voertuig in een grep pel reed. Van het glaswerk bleef echter niet zoveel heel. De 38-jarige mr. A. Mansvelt, eerste se cretaris van de Nederlandse ambssade te Londen, heeft zondagavond bij een auto botsing ernstige verwondingen aan hoofd en borst opgelopen. Hij is te Ashford, Mid dlesex, in een ziekenhuis opgenomen, even als zijn 36-jarige echtgenote, baronesse van Boetzelaer, die aan het hoofd gewond werd en twee vrouwelijk epassagiers. De 29-jarige bestuurder van de auto, waarmee de wagen van mr. Mansvelt in botsing kwam, is overleden. In het kader van de technische hulpver lening van de Verenigde Naties zal de centrale directie van de P.T.T., indien hiervoor onder haar personeel animo be staat, een deskundige afvaardigen naai de postchèque- en girodienst te Caïro. De ze deskundige zal o.m. adviseren bij de oprichting van een girodienst in het zui delijk deel van de Verenigde Arabische Republiek. Tijdens .eert-verblijf vak <?rü>ele dagen in het Palacehote! te Scheveningen zijn van de bekende Engelse filmmagnaat Arthur J. Rank het paspoort en geldswaardige pa pieren voor een bedrag van ongeveer 2500 gulden gestolen. De heer Rank heeft zijn bezittingen woensdagochtend nog gezien. Toen hij vrij dagochtend vroeg wilde betalen, merkte hij de diefstal. Het grootste deel van het geld bestond uit Engelse reischeques, die voor die dief niets waard zijn. De contanten be liepen een waarde van enkele honderden guldens. De recherche heeft een grondig onderzoek ingesteld, maar tot dusver nog niets gevonden. De acteur Bob Verstraete is in de Spi- nozakliniek te Amsterdam opgenomen voor het ondergaan van een keeloperatie. vervulling in de ontstane voorzittersva cature hebber; bezig te houden, kreeg ik onder meer te horen, dat men eerst voor zichzelf nog eens zal moeten uitmaken,' of men opnieuw een gedurende geruime tijd permanent voorzitterschap wenst, zo als met Vorrink, daarna met Vermeer het geval was, dan wel of wellicht een gere gelde wisseling ten aanzien van die func tie. zoals daarvoor heeft bestaan, de voor keur verdient. In dit verband kan onge twijfeld ook de overweging gewicht in de schaal leggen, dat met de heer Berger een uitgesproken politieke secretaris naar voren is gebracht, waardoor het voorzit terschap eer een ietwat ander karakter zou kunnen krijgen. Intussen wees men er mij tevens op, dat hiermee nog lang niet alles gezegd is en dat bij voorbeeld bij velen toch zeker wel de wens zal leven, dat de voorzitter van de partij zal voort komen uit de rijen van hen, voortgeko men uit het arbeiderscontingent van de leden van de P.v.d.A. Terloops stip ik nog aan. dat ook een figuur als Suurhoff on getwijfeld aan dit vereiste voldoet Tot zover dit keer over zaken en per sonen, die op het Binnenhof de aandacht vragen, om thans in gedachten een paar kilometer verder, in de richting Scheve ningen te gaan vertoeven. Advies van het Internationale Gerechtshof In het Vredespaleis is door het Inter nationale Gerechtshof in de afgelopen week in een openbare zitting voorlezing gedaan van een door dat rechterlijk or gaan tot stand gebracht belangrijk advies. Voor alles moet ik de lezers eerst even uit de droom helpen, als zij mochten me nen, dat de internationale rechters slechts tot taak hebben recht te spreken en als zij dus niet zouden begrijpen, wat onder een advies van dat hoge college te ver staan valt. Niet alleen de Veiligheidsraad en de Al- PARIJS (Reuter) Het wordt niet uit gesloten geacht, dat generaal De Gaulle in de televisierede over Algerije, die hij deze week houdt, de opstandelingen opnieuw zal uitnodigen met hem te komen praten over een bestand. In een brief aan de in Pa rijs gehouden conferentie van de democra tische unie van de arbeid, waarin de links georiënteerde gaullisten zich hebben ver enigd, heeft president De Gaulle gezegd dat haar standpunt inzake een associatie van Frankrijk en Algerije zijn volle aan dacht heeft. De conferentie heeft als haar mening uit gesproken, dat zelfbeschikking voor Alge rije een staking van het vuren vereist, die niet tot stand kan komen dan door besprekingen „met hen tegen wie wij vechten". Er zijn nog andere tekenen in de rich ting van een vredesoffensief. Volgens be richten in Tunesische diplomatieke krin gen in Parijs zijn de Algerijnse opstande lingenleiders in Tunis en Caïro teleurge steld over de houding van Peking en Mos kou, die aan militaire hulpverlening poli tieke voorwaarden zouden verbinden. De Algerijnse leiders zouden er echter niet voor voelen, de bruggen met het Westen te verbranden. In diplomatieke kringen in de Franse hoofdstad wordt verder verno men, dat de Marokkaanse regering ver langend uitziet naar het einde van de strijd in Algerije en van de materiële en morele hulp die zij de opstandelingen biedt. De economische toestand van Ma rokko is niet goed en de regering zou in Parijs om financiële steun willen aanklop pen. ACCRA (UPI) E. K. Ackah, de na tionale organisator van Ghana's bijdrage aan het Algerijnse opstandelingenleger, heeft in Accra verklaard, dat ruim 500 Ghanezen in de provincie Asjanti opgeleid worden. Ackah zei onder de indruk te zijn gekomen van de ernst waarmee de solda ten zich op de strijd tegen de Fransen voorbereiden. Horizontaal: 1. „weg'' van; 5. afnemer; 10. stormloop; 11. koele; 13. korte tijds duur; 15. pietluttige mens; 18. bep. bier; 19. muzieknoot: 21. lengtemaat; 22. hulde; 23. echtgenote (oot)25. bekoring, invloed; 26. vlecht; 27. rivier in Duitsland; 30. be huizing van doek; 31. zeer; 32. muziek instrument; 35. te; 36. regelmaat; 37. han digheid, truc; 39. te; 41. bep. samentrek kend zout; 43. vaas (voor as); 45. plaats; 48. langwerpig rechth. stuk hout; 50. lichaamsdeel v. e. koe; 51. boom; 52. ha venstad a. d. Rode Zee; 53. aanhechting; 54. als volgt, afk.; 56. heen en terug, afk.; 58. vrouw van Adam; 59. soort voeringstof; 62. bep. Engelse stof (eng.); 64. een ent aanbrengen; 65. tijdsdeel; 66. nagelaten indruk; 67. beginpunt. gemene Vergadering van de Verenigde Naties kunnen desgewenst het Internatio naal Gerechtshof verzoeken omtrent aan dat Hof voorgelegde kwesties zijn mening in de vorm van een advies kenbaar te maken, dat dus geen bindende kracht heeft, maar ook tal van andere internatio nale organen bezitten eenzelfde bevoegd heid: Zo onder meer de Algemene Ver gadering van de Intergouvernementele Maritieme Raadgevende Organisatie in de wandeling, overeenkomstig haar Engel se benaming, afgekort als I.M.C.O. die, in het bijzonder met het oog op de veilig heid ter zee en doeltreffende zeevaartkun de, ten behoeve van de tot die organisatie behorende staten, adviserend te werk kan gaan. Hoe dat allemaal in elkaar zit, is in het zogenaamde I.M.C.O.-verdrag gere geld. Dat houdt onder meer ook een bepa ling in omtrent de samenstelling van een harer organen, te weten de door de Al gemene Vergadering van de I.M.C.O. te kiezen Maritieme Veiligheidscommissie. Deze bestaat uit veertien leden, en onder die veertien moesten zich in elk geval de acht staten-leden der organisatie bevinden, die de grootste koopvaardijvloot hebben. Nu is er in de in januari 1959 te Londen gehouden bijeenkomst van bedoelde Alge mene Vergadering meningsverschil ont staan doordat toen niet de acht landen, die blijkens de ingeschreven tonnenmaat, als „de acht grootste" te beschouwen zijn, in de Commissie zijn gekozen, doch twee staten, welke, anders dan met name Libe ria en Panama, niet voorkomen op het lijstje van de acht met de grootste koop vaardijvloot, altijd dan op grondslag van de in de verschillende landen ingeschre ven schepen. Met Liberia en Panama, achtten ook de Verenigde Staten van Amerika door wat er bij vermelde verkiezing was ge beurd, de Maritieme Veiligheidscommis sie samengesteld op een wijze,strijdig met het in het I.M.C.O. Ie dien opzichte vastgestelde. Daarop besloot de Algeme» Ineke critici van co-existentie in Pravda MOSKOU (UPI) Ter gelegenheid van het feit, dat Lenin veertig jaar geleden zijn brochure „de linkse kinderziekten van het communisme" publiceerde heeft de „Pravda" zondag van leer getrokken tegen linkse critici van Kroesjtsjev's beleid. In „linkse kinderziekten" keerde Lenin zich tegen Leon Trolzky en andere radicale bols jewisten, die een meer onverzoenlijke po litiek voorstonden. Het artikel in de Prav da, van de hand van N. Matkovski, noemt linkse afwijkingen even schadelijk als „rechts revisionisme". In het artikel wer den geen namen genoemd, maar buiten landse waarnemers in Moskou nemen aan dat de critiek China geldt. Op het 23ste partijcongres, verleden jaar zeide Kroesjtsjev: „Men moet zich niet haasten en trachten af te maken wat nog niet rijp is Dit kan onze zaak slechts afbreuk doen." „De beweringen van hedendaagse aan hangers van de extreme linkervleugel die, omdat zij over de macht beschikken, den ken dat zij onmiddellijk het communisme kunnen vestigen en de historische ontwik kelingsfasen kunnen overslaan, zijn on juist." „Dergelijke beweringen zijn in strijd met de beginselen van Lenin. Het linkse sec- tarisme waartegen Lenin waarschuwde bestaat ook nog in deze tijd." „Er zijn mensen, die het streven naar vreedzame coëxistentie tussen landen met verschillende maatschappelijke stelsels, de strijd voor beëindiging van de bewape ningswedloop, het versterken van de vre de en internationale vriendschap en de on- Vcrticaal: voor- bep. voorvoegsel; 3. nuttig zoogdier; 4. kleurling; 5. hoofd; 6. blind v. e. raam; 7. ingeademde lucht; 8. keurig: 9. voorzien van kogels; 12. staren; 13. palmmeel; 14. bep. boom; 16. van leer gemaakt; 17. beproeven, onderzoeken; 20. onduidelijk; 24. dus; 26. geheel de Uwe, afk.; 23. andere naam van Odin; 29. reso luut, stoer; 33. herrie, opstootje; 34. hoge priester (Oude Test.); 35. plotselinge inval; 38. koperen blaasinstrument; 39. zich in de plaats stellen van; 40. dier; 42. groente; 44. gissen; 46. slingerplant; 47. element, afk.; 49. geluid v. explosie; 54. in 't jaar (Lat.); 55. verbod, verwerping; 56. plat, vaartuig, 57. Nederl. Ornroepver.. afk.; 60. boom; 61. om te, in de; 63. zot, dwaas. ne Vergadering deze vraag om advies aan het Internationale Gerechtshof voor te leggen. Schriftelijk hebben de drie zo even genoemde staten uiteengezet.waar- om er volgens hen hier ontoelaatbare dis criminatie ten opzichte van Liberia en Panama had plaats gevonden. Vier ande re landen, te weten Nederland. Noorwe gen, Italië en Engeland gaven van het te genovergestelde standpunt blijk. Daarop is er in de grote rechtszaal in het Vredes paleis door de drie en door de vier ook nog omtrent deze kwestie gepleit. De vier beweerden, dat op zichzelf de inschrijving van schepen in een bepaald land nog geenszins zegt, dat die schepen werkelijk tot dat land behoren. Zulks zou bijvoorbeeld wat Panama en Liberia aan gaat,veelvuldig gebeuren met schepen, wier eigenaars of reders een andere na tionaliteit bezitten, maar die dat doen, aangezien inschrijving in zekere landen (dat geldt onder meer ten opzichte van de twee zoeven genoemde) bepaalde gel delijke voordelen met zich meebrengt: vandaar, de uitdrukking, „landen met goedkope vliag." Intussen zijn de vier van een koude kermis thuis gekomen. Het Hof heeft namelijk met 9 tegen 5 stemmen in zijn advies kenbaar gemaakt, dat de in schrijving de beslissende factor is met betrekking tot de norm „koopvaardij vloot bezittend land." Natuurlijk heeft dit advies de drie „winnaars" met vreug de vervuld. Zeker, het is slechts een ad vies, zodat de Algemene Vergadering van de I.M.Co .er zich niet aan behoeft te sto ren. Maar in de praktijk kan men er wel staat opmaken, dat de Algemene Verga dering dit wel zal doen zodat dan alsnog Liberia en Panama de door hen begeerde zetels in de Maritieme Veligheidscommis- sie toegewezen zullen krijgen. Inderdaad pleegt men daar,, waar men doordrongen is van de betekenis van het oordeel van het hoge Hof in het Vredespaleis, of het nu recht spreekt dan wel een advies vast stelt. te gedragen overeenkomstig het be grip. dat er gelukkig nog rechters in den Haag zijn. Dr. E. van Raalte derhandelingen tussen leiders van socialis tische en kapitalistische landen beschou wen als een afwijking van het marxisme- leninisme." „Lenin achtte het onmogelijk een niet aflatende strijd voor het communisme en tegen de internationale bourgeoisie te voe ren en tegelijkertijd het beginsel van een compromis over bepaalde afzonderlijke problemen met tijdelijke onzekere bondge noten te verwerpen." Een communist kan over alles een com promis aangaan behalve over de commu nistische grondbeginselen. De Pravda ci teerde in dit verband Kroesjtsjev: „Wij houden onwrikbaar vast en zullen blijven vasthouden aan de beginselen van het marxisme-leninisme." Lenin's lessen zijn volgens het artikel thans even waardevol als veertig jaar ge leden. „Lenin heeft gewaarschuwd tegen de opportunisten van rechts, de heden daagse revisionisten en de linkse doctri- nairen. De communistische partijen be schouwen de revisionisten als hun groot ste vijand, maar zijn tevens op hun hoede voor de gevaren van sectarisme en dog matiek, die in de verschillende stadia van deze of gene partij een groot gevaar kun nen betekenen." ANKARA (AFP) In Ankara is de voorlopige Turkse grondwet gepubliceerd. Hierin wordt gezegd dat het „Comité van Nationale Eenheid" in naam van het Turkse volk het land zal regeren tot er een nieuw parlement is gekozen. Er moeten zo snel mogelijk verkiezingen worden gehouden, aldus de grondwet, die is opgesteld door een commissie van hoogleraren. Als het nieuwe parlement er is, zal het „Comité van Nationale Een heid" gevormd door legerleiders die de regering-Menderès op 27 mei door mid del van een staatsgreep opzij schoven zichzelf ontbinden. De leden van het „Comité" zweren dat zij het volk zonder enige beloning zullen dienen. Het „Comité" kan leden van het kabinet ontslaan. De voorzitter van het „Comité" kan als staatshoofd nieuwe kabinetsleden benoe men. De huidige voorzitter is generaal Gursel, de man die de staatsgreep leidde. Er zal verder een speciale rechtbank worden opgericht, waarvoor ex-president Bayar, ex-premier Menderès en andere ontslagen regeringsfunctionarissen terecht zullen staan. Voorts zal er een commissie van onderzoek in het leven worden ge roepen, die moet uitmaken of en zo ja welke ambtenaren terecht zullen moeten staan. Een doodvonnis zal door het „Co mité van Nationale Eenheid" bekrachtigd moeten worden. De voorlopige grondwet bepaalt dat ook niet-leden van het „Comité" en mensen, die op 27 mei geen lid van een politieke partij waren, tot leden van het kabinet gekozen kunnen worden. De leden van het „Comité", het kabinet en de speciale rechtbank moeten vóór zij hun functie aan vaarden en neerleggen een verklaring af leggen omtrent hun vermogen. Het „Co mité" kan voorts van iedereen een ver klaring vi-agen over zijn bezittingen. De voorlopige grondwet bepaalt verder dat Turkije een republiek zal blijven en dat de artikelen van de nieuwe grondweg vanaf 27 mei van kracht zijn. (UPI) De militaire gouverneur van Istanboel heeft de bepalingen van de nood toestand in zoverre verzacht dat vanaf van daag weer openbare sportwedstrijden mo gen worden gehouden. Op de weg Brussel-Antwerpen is zon dag een Nederlandse bus door het springen van een band tegen een boom gebotst en op het rijwielpad omgeslagen, van de veertig inzittenden werden er 32 niet ernstig gewond. Er waren twee zwaar en zes minder ernstig gewonden. Zondagochtend waren vijf bussen met 200 leden van de afdeling den Haag van de V.A.R.A. naar Brussel vertrokken. Ter hoogte van de gemeente Wolvertem op de autoweg Antwerpen-Brussel is een van de bussen tegen een boom gereden en om geslagen. Een Haagse ziekenverpleger en Rode-Kruisman, die in de bus zat, ver leende de eerste hulp, ofschoon hijzelf licht werd gewond. Spoedig konden ook twee Belgische artsen, die de plaats van het ongeval passeerden, aan het werk gaan. Twee van de passagiers werden zwaar gewond; zes anderen moesten even eens naar ziekenhuizen worden vervoerd. De anderen waren slechts licht gewond. Ook de chauffeur Bouwman is in het zie kenhuis van Vilvoorde opgenomen met een beenbreuk en diepe vleeswonden, evenals een vrouwelijke passagier, die een bekkenbreuk opliep. De overige pas sagiers konden in de middag de terugreis naar Nederland aanvaarden. PHNOMPENH (Reuter) Het persbu reau van Cambodja heeft gemeld, dat re gering, parlement en de politiemacht van Cambodja te zamen een beroep hebben gedaan op prins Norodom Sihanoek om staatshoofd te worden. De prins, die vroe ger koning en later minister-president van Cambodja is geweest, en thans leider is van de machtige socialistische volksge meenschap, wordt beschouwd als de gro te macht achter de regering, hoewel hij op het ogenblik geen officieel ambt be kleedt. Op 5 dezer behaalde prins Norodom een overweldigende overwinning tijdens een referendum over zijn neutrale politiek, dat hij had uitgeschreven naar aanleiding van een beschuldiging door de beweging van „vrije khmers" als zou hij een dictator zijn. Regering en parlement verklaarden za terdag dat, waar het vraagstuk der ko ninklijke opvolging nog niet geregeld is, het noodzakelijk is dat een „onbetwiste leider" de bevoegdheden van staatshoofd op zich neemt. Vernomen wordt, dat prins Norodom Sihanoek ermede heeft inge stemd staatshoofd van Cambodja te wor den.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4