Kapitein-luitenant ter zee Bazuin eerste officier Marinehospitaal STOFZUIGERS Havenberichten Waarom naar Nederland voor Bedden? Velsens jeugdelftal versloeg „IJmuiden" in aardige wedstrijd der Veiligheid ter zee in atoomtijdperk Beverwijker Jan Hofland gaat weer fietsen Stormvogels-V olendam in Velsense sportweek Amateurkampioenschap van Velsen voor Stormvogels H. van Nieuwenhuizen kampioen eerste afdeling Kijk Uit Uitleenpost in clubhuis „De Brulboei" STOFZUIGERS Conferentie in Londen bezig aan voorschriften Examens LOENDERSLOOT Rugklachten m Meubelen - Woninginrichting Neomist in Castricum Het boek opwegnaar oud-I Jniuid en Zilveren jubilaris gehuldigd Hoogovens draagt bij in kosten stadsaanleg Staking op de spoorlijnen MAANDAG 13 JUNI 1960 Opnieuw heeft in het Marinehospitaal in Overveen met „alle hens voor de boeg" een afscheid plaats gehad. De eerste of ficier kapitein-luitenant ter zee C.A.E. van Rhee nam vanmorgen namelijk als zodanig afscheid wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd op 1 augustus. In zijn plaats is met ingang van heden ka pitein-luitenant ter zee M. L. Bazuin tot eerste officier van het Marinehospitaal be noemd. De nieuwe commandant van het Marinehospitaal, kapitein ter zee-arts C. Mets sprak daarbij de scheidende en de komende eerste officier toe en stelde de laatste tevens aan de bemanning voor. De scheidende eerste officier, de heer C.A.E. van Rhee, werd 30 juli 1905 in Batavia geboren. Van augustus 1924 tot ju li 1933 heeft hij bij de koopvaardij als stuurman gevaren. Van november 1928 tot november 1929 werd hij opgeroepen om bij de Koninklijke Marine in Indië zijn dienstplicht te vervullen. Op 26 februari 1930 werd hij benoemd tot luitenant ter zee der derde klasse bij de Koninklijke Marine Reserve. In de periode van 1 juli 1933 tot 29 juni 1937 zegde hij de koop vaardij tijdelijk vaarwel. Op 29 juni 1937 trad hij vrijwillig als luitenant ter zee der derde klasse in dienst bij de Konin klijke Marine in Indië. Van 29 juni 1937 tot 25 maart 1942 werd hij eerst geplaatst als tweede officier, daarna als oudste of ficier en vervolgens als commandant aan boord van Hr. Ms. „Serdang" bij het tor pedo inschietbedrijf te Soerabaja. Op 8 december 1937 werd de heer Van Rhee bevorderd tot luitenant ter zee der tweede klasse KMR. De periode van 25 maart 1942 tot 1 september 1945 heeft hij als C. A. E. van Rhee krijgsgevangene in verschillende krijgsge vangenkampen doorgebracht en op laatst genoemde datum werd hij bevorderd tot luitenant ter zee der eerste klasse KMR. Van september 1945 tot april 1946 werd hij geplaatst op het hoofdkwartier van de Koninklijke Marine te Melbourne, afdeling Personeelszaken en daarna, tot juni 1946 op het Departement van Marine Te Bata via, afdeling personeelszaken, Van juli tot oktober 1946 vertoefde hij met verlof in Nederland. Op 28 oktober 1946 werd hij als personeelsofficier bij het Marine Qp,- komst Centrum in Voorschoten geplaatst en op 15 maart 1951 volgde zijn benoe ming tot eerste officier bij het Marinehos pitaal in Overveen, waar hij dus negen jaar en drie maanden werkzaam is ge weest. Na zijn pensionering gaat de heer Van Rhee bij een benzinemaatschappij in Amsterdam het ontspanningswerk leiden. Kapitein-luitenant ter zee M. L. Bazuin, die de heer Van Rhee als eerste officier opvolgt, zag op 20 november 1912 in Lo- bith het levenslicht. In 1931 ging hij naar Advertentie Electrolux, Excelsior, Erres, Holland Electro. Ruton. AEG enz. VERKOOP - REPARATIE Betaling in overleg VELSER TIS WEG 173 - TELEFOON 440: LONDEN (Reuter) De internationale conferentie over de levensveiligheid ter zee heeft nog geen besluit genomen over voorschriften voor schepen met kernaan drijving. Een Frans verzoek om uitstel werd gesteund door de Russen, Italianen en Britten. Voorzitter Sir Gilmour Jenkins stemde er mee in het onderwerp maan dag opnieuw in bespreking te brengen. Een commissie had ontwerp-voorschrif- ten voor schepen met kernaandrijving, uit gezonderd oorlogsschepen, opgesteld, vol gens welke de schepen na onderzoek een veiligheidscertificaat zouden kunnen krij gen. Van Russische zijde werd bezwaar ge maakt tegen de voorziening dat het land, waaraan een atoomschip een bezoek wil brengen, voldoende tijd van te voren een verklaring krijgt, aan de hand waarvan het land kan vaststellen of het er geen gevaar van te duchten heeft. Volgens de Russen zou een dergelijke bepaling de ontwikkeling van de kernaandrijving voor schepen belemmeren en technische moei lijkheden veroorzaken. De Amei'ikaanse, Britse, Westduitse, Nieuwzeelandse, Nederlandse, Zweedse. Portugese. Deense, Japanse en Noorse af gevaardigden steunden de voorgestelde re geling. Tsjechoslowakije sloot zich bij Rus land aan. (AFP) De conferentie heeft met 28 tegen zes stemmen, bij negen onthoudin gen. een resolutie aanvaard, waarin is vastgesteld dat de ondertekenaren van een overeenkomst betreffende de veilig heid ter zee zich kunnen terugtrekken „in geval van oorlog en andere vijandelijkhe den". Tot nu toe kon dit alleen in geval van oorlog. De Russische afgevaardigde zag een po litiek element in de door hem bestreden resolutie, hetgeen door de Amerikaanse vertegenwoordiger werd weersproken. De beraadslagingen over veiligheidsmaatre gelen voor schonen, die door kernenergie worden voortgedreven, worden maandag voortgezet. M. L. Bazuin het koninklijk Instituut voor de Marine in Den Helder om tot zeeofficier opgeleid te worden. In 1934 werd hij benoemd tot luitenant ter zee derde klasse en ging als zodanig op torpedoboten en jagers varen tot 1935. In 1935 ging hij naar het voormalig Nederlands Oost-Indië op jagers en mij nenvegers varen. Eind 1938 keerde hij naar Nederland terug. Inmiddels was de heer Bazuin in 1936 bevorderd tot luitenant ter zee der tweede klasse. Van 1938 tot mei 1940 werkte hij eerst in Amsterdam en later in IJmuiden bij de mijnenveegdienst. Daarna werd hij krijgsgevangen gemaakt en in mei 1942 afgevoerd naar Duitsland. In april 1945 werd hij uit Neu-Branden- burg bevrijd en was hij werkzaam in Delfzijl en IJmuiden. In oktober 1945 werd hij naar Indië uitgezonden -hij was inmiddels bevorderd tot luitenant ter zee der eerste klasse- en in november 1946 keerde hij naar Nederland terug en werd tewerkgesteld op het Ministerie van Marine, afdeling personeel. Op 1 december 1959 vroeg hij ontslag als luitenant ter zee eerste klasse. Als kapitein-luitenant ter zee voor speciale diensten werd hij toen op het hoofdbureau Schepelingen op het Departement van Marine geplaatst. Op 30 mei kwam de heer Bazuin naar Over veen om zich in zijn nieuwe functie van eerste officier in te werken en vandaag neemt hij deze functie van de heer Van Rhee over. De 26-jarige Beverwijker Jan Hofland, die in 1953 en 1954 tot de beste vaderland se wieleramatcurs behoorde en slechts kort beroepsrijder is geweest, wil de wie lersport weer actief gaan beoefenen. Een dezer dagen heeft hij voor training reeds dcelggnomen aan het clubkampioenschap van ,,'Kennemerland". Het ligt in zijn be doeling om als onafhankelijke (semi- prof) te gaan rijden! Of Hofland zijn oude positie in de wieler sport weer zal kunne heroveren? Het zal een bijzonder moeilijke opgave voor hem worden, want een renner die enige jaren uit de roulatie is geweest, moet er mees tal heel veel voor doen om weer in vorm te komen. Als amateur heeft de Beverwij ker, die over een felle eindsprint beschik te, altijd succesvol gereden. Vooral in 1954, toen hij de klassieke „Acht van Bolsward" over 230 kilometer won en twaalf straatkoersen waaronder Bever wijk (tweede keer), Castricum, Wormer- veer, Krommenie en Heemskerk op zijn naam bracht, was Hofland bijzonder goed op dreef. Een jaar eerder was hij ook al winnaar geworden van de klassie ke Omloop van Noordholland. Aangemoe digd door deze successen werd hij in het voorjaar van 1955 professional en behaal de als zodanig in de laatste etappe Roosendaal - Amsterdam over 262 kilo meter van de Ronde van Nederland de overwinning. Samen met de Brit Hoar en de Belg Cools had de Beverwijker een voorsprong van zeven minuten bijeen ge fietst in die rit. Behalve Hofland blijkt ook zijn stadge noot Dirk de Ruiter weer volop in trai ning te zijn. Deze de Ruiter was altijd een strijdlustig amateur en reed op zijn sterkst in de jaren 1955 en 1956. Ondanks zijn gemis aan een eindsprint werd hij toen winnaar van rondes in Waddinxveen, IJmuiden. Rotterdam, Helmond, Amers foort, Kortenhoef en De Rijp. Rotterdam. Geslaagd voor propaedeutisch exa men economie: J. H. de Boo, Hoofddorp: B. Bou- lonois, Heiloo; G. L. P. Conijn, Aalsmeer; B. C. W. Jonker, Heemstede; G. Th. Koning, IJmuiden; A. C. Koutstaal, Heemskerk, H. M. Schreuder, Heemstede: H. van Vosse. Haarlemmerliede. Advertentie Holland Electro - Ruton - AEG - Excelsior Eigen crediet-service (Inruil) LANGE NIEUWSTRAAT 433- 435 CENTRUM GALERIJ - IJMUIDEN In het kader van de Velser Sportweek speelt Stormvogels dinsdagavond in het gemeentelijke sportpark „Schoonenberg" een wedstrijd tegen „Volendam". De wijd- broeken komen uit met: Keizer; Karregat en Kroon; D. Zwarthoed, Tol en G. Zwart- hoed; Pelk, Steur, Kes, Smit en Veerman. Het Velser Jeugdelftal, dat vrijdag a.s. tegen het juniorenelftal van Volendam speelt zulks in het kader van de Velser Sportweek is als volgt samengesteld: Stuy (VSV); Disselköter (Terrasvogels) en Van der Graaf (Stormvogels); Homburg (IJmuiden), De Vries (Stormvogels) en Bos (Terrasvogels); Verwoerd (IJmuiden), Plug (Stormvogels), Cleeren (Stormvogels), Van den Pieterman (Velsen) en Voet (VSV). Reserves: Louwman (Kinheim), Weber (Velsen), Verduin (Stormvogels), Verburg (IJmuiden) en Kistemaker (SVIJ). Het amatcurkampioenschap van Velsen is door Stormvogels gewonnen: De ploeg der blauwwitten bracht zaterdag de andere finalist, de tweede-klasser VVB, een 21 nederlaag toe, nadat de rust met 10 was ingegaan. Over het geheel lag in deze ontmoeting het tempo niet hoog en vooral in de eerste helft werd er zelfs vrij mat gespeeld. Aanvankelijk had het er de schijn van, dat VVB de wedstrijd ging winnen, althans de aanvallen der Breesapers sorteerden in het eerste kwartier het meeste effect, ondanks het feit, dat de spil der Vogels, Venus, een prima partijtje speelde. Links binnen Koppen was met een schot, tegen de paal niet bepaald fortuinlijk en ook Kooi- mans ^at het niet mee, toen een door hem met een kopbal gescoord doelpunt door scheidsrechter De Nijs moest worden ge annuleerd. Langzaam maar zeker verplaatsten de Vogels toen het spel naar de andere helft, maar evenals VVB hielden ook de IJmui- denaren het spel rijkelijk kort. Toch kre gen de blauwwitte aanvallers, in casu mid denvoor Admiraal, een paar zeer reële kansen, maar doelman Van den Boogaard wist door resoluut uitlopen erger te voor komen. Toen Maarleveld echter uit een hoekschop de bal scherp voor 't doel zette, kan Admiraal de Velser doelman van dichtbij passeren (10). Uit een vrije trap schoot Ramakers de bal hard in, maar nu redde de VVB-keeper weer uitstekend. Ook de doelman van Stormvogels liet nog een keer zien, wat hij in de mars had, door een kogel van de voet- van Los fraai te stoppen. Rust 10. In de tweede helft wogen de partijen in het veld aardig tegen elkaar op, maar de opbouw van de Stormvogels-aanvallen was veelal beter. Both c.s. gaven echter weinig schietkansen weg en was dit al eens het geval, dan stond de actieve Van den Boogaard op de juiste plaats. Ook Van der Velden c.s. van VVB kwamen niet vaak aan schieten toe, maar dit kwam meer, doordat ze hun aanvallen te veel door het centrum lanceerden en vooral rechtsbui ten Luitjes te veel naar het midden op drong. Toen Admiraal een kwartier voor het eind op tactische wijze de stand op 20 had gebracht, scheen de strijd beslist, maar VVB dacht er anders over. Fel vielen de Breesapers aan en tenslotte had Kersber gen succes (21). Maar tot de gelijkmaker brachten de 2de klassers het niet. Na het eindsignaal overhandigde de voorzitter der Velser Sportstichting de Stormvogels-aanvoerder het kampioens- schild. Advertentie Ga beter slapen op EEN C 20 VLAKSLAPER 80 cm 59.— 90 cm ƒ69.— MARKTPLEIN Na jarenlang in de tweede, groep één van de toonaangevende spelers te zijn geweest is het H. van Nieuwenhuizen bij de IJmui- dense schaakclub Kijk Uit eindelijk gelukt de zo begeerde plaats in de eerste afdeling te veroveren. Hij won donderdagavond in het Cultureel Centrum zijn voorlaatste partij van A. Zeijlmans en passeerde daar mee W. Doornenbal in de rangschikking. Doornenbal zal nu via promotiewedstrij den moeten trachten beslag te leggen op een plaats in de eerste afdeling. Geen een voudige opgave met spelers als vermoede lijk G. L. de Haas en W. Huiser. In elk geval is Van Nieuwenhuizen met zijn kampioenschap van de tweede groep deze lastige promotieklip listig omzeild. Zijn kampioenschap is ten volle verdiend en werd hem blijkens de vele spontane gelukwensen door allen (niet in de laatste plaats door zijn naaste rivalen) van harte gegund. Onderaan in de tweede afdeling staat het nu vast dat A. Zeijlmans zich in het gun stigste geval nog tegen degradatie zal kun nen behoeden middels het spelen van de gradatiewedstrijden. Maar het staat nog te bezien of J. A. Verlaak er in het onderling duel met Zeijlmans wat voor voelt zonder meer naar de derde afdeling te worden verwezen. Voor A. J. van Niekerken is er na zijn nederlaag tegen P. Heidenreich 9 8 8 7 geen redding meer mogelijk. Hij is te laat in vorm gekomen en zal zijn verblijf in de tweede afdeling reeds na één jaar weel moeten opzeggen. De stand van de staart van deze span nende tweede afdeling is nu: 7. J. Plugboer 20 8. A. v. d. Plas 19 9.—10. J. A. Verlaak 19 A. Zeijlmans 19 11. A. J. van Niekerken 20 De nummers 10 en 11 degraderen zonder meer. De nummers 8 en 9 zullen degrada tiewedstrijden spelen met P. Kramer jr. (nummer 2 uit groep 3) om één plaats in de tweede afdeling. In de degradatieafdeling van de eerste groep hebben W. Huiser en Th. Hölscher elkaar bestreden. Het duel werd remise waarmee de heren hun rivalen in de kaart speelden. De beste kans zich in de eerste afdeling te handhaven heeft, hier nog M. J. Warnez. Een kleine kans hebben nog G. L. de Haas, W. Huiser en Th. Hölscher. Uitslag 4e groep: H. WolthuizenC. Ab- spoel 01. De competitie zal maandagavond worden voortgezet met de ontmoetingen: Steijn Blok (afgebr. partij), A. v. d. Plasvan Nieuwenhuizen. ZeijlmansVerlaak, Ol- denmarkWolthuizen en KroeseKramer sr. alsmede de promotie-degradatiewed strijd van BockhoovenGravemaker. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Pacific, Basse Indre, coils los9en IJmuiden; Aarden- buz-gh, Antwerpen; Sigijn, Rotterdam; Elpe- nor, Birkenheid; Milbank, Cristobal; Cios, Norfolk, kolen lossen buitenhaven IJmuiden; Captain Theo, Puerto Rico; Erling Borthen, Rotterdam; Neptunus, Plymouth; Castillo Audencia, Duinkerken, laden binnenhaven Hoogovens; Doni, Gravelines, laden binnen haven IJmuiden; Wexford, Boston, laden Koog aan de Zaan;Loksa, Bristol; Spaarne- stroom, Dagenham; Doggersbank met sleep van Gravesennd; Nijkerk, Rotterdam; Hel mut Parchmann, Rouaan. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Vikaren, Dakar; Nobistor, Rotterdam; Arkadia, Lon den; H. D. Lorentzen, Norfolk; Rigel, Ant werpen; IJstroom, Poole; Lido Vitoria, erts lossen buitenhaven IJmuiden; Bullfinch, Lon den; Yapeyu, Hamburg; Kim, Brussbeuttel- koog; Lizzard, Londen; Cetas, Halmstad; Gerd, Londen; Annenkerk, Antwerpen; Texel- stroom, Huil; Hilversum. Le Havre; Cito, Rotterdam; Neth. Coast, Newcastle; Willem stad, Hamburg; Ambulant, Aarhus; Seven Skies, Aruba; Zonnewijk, Houston; Amstel- stroot. Grangemouth; Kreon, Ciuddad de Tru- jillo; Libertas, Kopenhagen; Draco. Antwer pen; Kath. Dor. Fritzen, Narvik; Minos, Hel sinki. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Helena. St. Thomas; Madjoe. Antwerpen; Pskov, Delf zijl; Euryades, Bremen; Camroux 3, Middles- borough, kunstmest geladen: Jannie, Kristi- mahamn; York, Goole; Libra. Kopenhagen; Midas, Hamburg; Eemland, Bremen; Saar land, Porto Plata; Start, Rochester, maismeel van Zaandam; Loke, Stockholm; Jans, Lon den; Lutza, Rotterdam; Ahmadi, Porto La Cruz; Vytegra, Archangelsk; Wilpo, Delfzijl, ledig van Zaandam ;Eemstroom. Shoreham; Draco, Stavanger; Rigel, Stockholm; Aarden- burgh, Stockholm; Hinde. Londen; Brinda. Shoreham; Heriot, Grangemouth; Kotlas, Granton; Angolakust, Bordeaux; Doggers- bank. Terschelling, los van IJmuiden; Grebbe- stroom. Hull; Achilles, Funchal; Sigijn, Mal- moe; Tamarita, Mena el Ahmadi; Linge- stroom, Londen; Adema, Immingham. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Reimar Edzard Fritzen, Stockholm; Memnon, Funchal; Waverstroom. Londen, walsmateriaal geladen IJmuiden; Arkadia, Bremerhaven: Diogenes, Cristobal; Erling Borthen, Grangemouth; Pol lux. Hamburg. Advertentie a. door onze grote keus in alle soorten b. de c'c.' onze gezamenlijke grootscheepse inkoop lage prijzen c. door onze garantie d. door onze snelle bezorging (als U om 6 uur logés krijgt, brengen wij nog Uw bed thuis) e. omdat U niet in bedden kunt kijken, maar wij wel f. omdat U door onze spaarkaart nog extra voordeel geniet IjjidU/U&nu/ MARKTPLEIN 29, IJMUIDEN Tel. 7541 PLANTAGE 152, BEVERWIJK Tel. 6105 Katholiek Castricum heeft zaterdag zijn twintigste priesterzoon sinds 1903, een grootse ontvangst bereid. Het was de heer Jan Veldt, die zaterdag door Mgr. Huibers in de kathedraal te Haarlem tot priester werd gewijd en zondag in de St. Pancratiuskerk zijn eerste H.Mis opdroeg. Het parochiegeschenk bedroeg liefst ƒ1345. Het voorlopig Velser Jeugdelftal, vóór de rust bestaande uit Stuy (VSV); Verburg (IJm.) en v. d. Graaf (Stormv.); Homburg (Mm.), De Vries (Stormv.) en Verduin (Stormv.); Verwoerd (Mm.), Plug (Stormv.), Cleeren (Stormv.), Van den Pieterman (Velsen) en Voet (VSV), heeft tegen de za terdagmiddagclub „IJmuiden" een bijzon der nuttige oefenwedstrijd gespeeld, waar toe de wijze, waarop de spelers van „IJmuiden" zich van hun taak als „spar ring-partners" kweten, het hare heeft bij gedragen. Bij hen stond de reserve-doelman van De raad van de gemeente Velsen wordt gevraagd een krediet van 1100,— be schikbaar te stellen voor de inrichting van een uitleenpost der gemeentebibliotheek in clubhuis „De Brulboei". Het gemeente bestuur wil hiermee het lezen in Oud- IJmuiden stimuleren. Van het grote aan tal ingeschrevenen bij de gemeentebiblio theek is namelijk slechts een klein ge deelte woonachtig in Oud-IJmuiden. Met name de jeugd laat verstek gaan. Vermoe delijk is deze geringe belangstelling in hoofdzaak te wijten aan de grote afstand tussen dit deel der gemeente Velsen en de bibliotheek aan Plein 1945. Het bestuur van het clubhuis „De Brulboei" heeft ruimte aangeboden voor het onderbrengen van de uitleenpost. Voor de jeugd zal een vaste collectie boeken worden aangeschaft ter waarde van 500, Bij de paierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. heeft de heer C. Dekker, turbinema chinist in de Centrale zaterdag zijn vijfen twintigjarig arbeidsjubileum gevierd. De jubilaris werd in gezelschap van echtgcnoie en familie en in aanwezigheid van de he ren ir. L. Th. de Vos en J. D. Kist de Ruyter, respectievelijk bedrijfsingenieur en bedrijfschef van de Centrale, door de heer J. H. Smitdt van Gelder jr. bedrijfs directeur ontvangen. De directeur herinnerde aan de loopbaan van de jubilaris, die als hulpbobieur in de papierfabriek begon. Aangezien de heer Dekker in 1947 de wens te kennen gaf om machinist te worden kon hij zijn hui dige positie door flinke studie bereiken. Echter was deze overgang voor de jubi laris een flinke stap terug in salariëring, maar juist dit noemde de heer Smidt van Gelder wezenlijke moed en doorzettings vermogen. De jubilaris kreeg voor zijn goede verdiensten en uit erkentelijkheid namens de directie aangeboden een enve lop met inhoud en schriftelijke gelukwen sen van de hoofddirectie. Mevrouw Dek ker ontving een foto in lijst van haar man. Het gezelschap maakte vervolgens een kor te excurise door het bedrijf en vanzelf sprekend door de Centrale. Aangezien een verdere huldiging aan het bedrijf achterwege bleef, ontving de fami lie Dekker, die in haar woning aan de Tin- kenkrogtlaan onder de vele bloemen een fleurig stuk van de directie ontving, een deputatie en vele collega's uit de afdeling. Namens deze afdeling werd evenzeer een geschenk onder couvert aangeboden en kreeg mevr. Dekker bloemen. De Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden heeft zich bereid verklaard een bedrag van 1.452.000 bij te dragen in de kosten van stads aanleg, ontsluiting van industrieterrein en dergelijke voorzover deze laatste betrek king hebben op verkeerswegen zoals we genaanleg, tunnelbouw in de gemeente Velsen. Een ander deel is nodig ter rege ling van het verkeer in de IJmond-Noord. Hoogovens heeft over de kostenbijdrage een bespreking met het gemeentebestuur van Velsen gehad. Volgens B. en W. is de genoemde bijdrage redelijk, zodat de raad wordt voorgesteld het college te mach tigen een overeenkomst met Hoogovens aan te gaan. het Jeugdelftal, Louwman (Kinheim) on der de lat en het dient gezegd, dat deze jeugdige knaap op buitengewoon knappe wijze het „IJmuiden"-doel heeft verdedigd. Zijn taak was verre van gemakkelijk, want ondanks het feit, dat Strijker, spil De Boer en Post in de zaterdagmiddag-verdediging grote struikelblokken waren, hebben Clee ren en zijn medeaanvallers hem meerma len geducht aan de tand gevoeld. Vóór de rust was het Jeugdelftal het meest in de aanval. Onder leiding van Plug en Van den Pieterman werden vaak knap pe aanvallen opgebouwd. Spil De Boer sloeg er heel wat af, maar toch kon hij niet voorkomen, dat het binnentrio van het jeugdteam de nodige schietkansen kreeg. De schoten waren echter vaak niet goed gericht, verder stond bij schoten van Voet en Verwoerd het iioutwerk in de weg en deed Louwman knap werk. De jeugd kwam dan ook niet verder dan een buitenspel- doelpunt van de voet van Cleeren en een geldig doelpunt, dat Plug voor zijn reke ning nam (10). IJmuiden kreeg in de aanvang ee*i paar doelrijpe kansen. Een maal redde de lat en eenmaal voorkwam linksachter Van der Graaf een zeker doel punt van de voet van Jaap de Boer. Na de rust hadden Verburg, Verwoerd en Verduin plaats gemaakt voor Kiste maker (SVIJ), Weber (Velsen) en Bos (Terrasv.). Ook nu heeft de „IJmuiden"- verdediging weer kunnen tonen, wat ze waard was, maar toch kwam het ons voor, dat nu de jeugdaanvallen minder gevaar lijk waren dan vóór de rust. Desniettegen staande werd Louwman ook nu nog meer malen in de gelegenheid gesteld zijn talen ten te tonen. Nóg eenmaal werd hij gepas seerd, n.l. door een kopbal van Cleeren (20). Doelman Stuy had het minder druk, maar oewees toch ook een paar maal z'n betrouwbaarheid. Bovendien had hij een maal na een vinnige IJmuiden-aanval niet over geluk te klagen. Scheidsrechter Van Duivenboden leidde prima. De tongaanvoer van de afgelopen week in IJmuiden bedroeg nog niet de helft van die van de voorgaande week. Dat als gevolg hiervan de prijs aanzienlijk aantrok, ligt voor de hand. Al toonde de prijs zaterdag dat met een te hoge prijs was begonnen, want tegen het einde van de markt zakte de prijs aanmerkelijk. Engeland had maar matige belangstelling voor de Hollandse schol. Hoge prijzen werden er dan ook niet gegeven. De schol bracht van 38.— tot 45.— per kist op. West-Duitsland was weer de beste klant voor de schol II, vandaar, dat deze niet onder 30,-- per kist kwam. Met de schol III wil het op het ogenblik niet erg. Zo dra er wat aanvoer is, daalt de prijs tot maar even boven de opvangprijs 8.—) terwijl de slapste soorten naar de vismeel- fabrieken gaan. En het heeft geen zin meer de visser man erop te wijzen, dat indien de aan voer wat meer gespreid werd, er gemid deld een veel betere prijs gemaakt kon worden. België was ook de afgelopen week erg kalm en wilde geen hoge prijs voor de kabeljauw geven, ƒ90.— tot ƒ100.— voor een regel grote kabeljauw is nu niet be paald een prijs, die wijst op grote vraag. En de kisten-kabeljauw (grote) was even min bijzonder gevraagd. Kisten grote zwarte koolvis waren daar entegen wel gevraagd door onze Oosterbu ren, en kwamen niet onder 75.— per kist. Een prijs die vele dagen van de week gelijk lag met die van de kisten- kabeljauw! Het binnenland was rustig, waar de Hol landse Nieuwe een duidelijk woordje in mede sprak. En daar de handel zich vrij dag voor een heel ruime aanvoer gesteld zag, kon het niet anders, of de prijs van de braad moest flink dalen. Tot 18.-- per kist. Makreel werd er weer voldoende aange voerd, en de prijs hield zich goed op 15.— per kist. Althans voor de beste kwaliteit. Afwijkende soorten gingen voor aanzien lijk minder van de hand. Het invoer-contigent uit West-Duitsland staat nog steeds stop. Gelukkig heeft men nog een Zweeds contingent gevonden. Naar schatting vier miljoen werk nemers hebben in Japan geprotesteerd tegen het veiligheidsverdrag tussen de Verenigde Staten en Japan. Ongeveer 350.000 leden van de bond van spoor wegpersoneel maakten het treinver keer vrijwel onmogelijk. J.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5