Scherpe koersdaling van Westduitse staatsleningen Geïmmigreerde musici stuitten in Australië op broodnijd Tekort aan winkelpersoneel meer kwalitatief dan kwantitatief De beurs Actie voor effectenbezit van gerepatrieerden Steeds meer mijnwerkers worden werkloos Iets lagere omzet Kromhout Lagere resultaten Ned. Edelmetaalbedrijven SCHEEPVAARTBERICHTEN Enquêtte toont aan Hogere winst Insulinde Cultuur Synd. Anonieme girostortingen worden onmogelijk Stipheidsactie bij de BEA 9 Hypotheekrente 7x/2 a 8 Nieuwe moeilijkheden Alg. Friesche had een goed jaar Export ook gedaald Federatie van banken in de EEG 't Hart géén dividend over 1959 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Hogere omzet Tricotbest Nederlands talig weekblad gaf stoot tot verbetering MAANDAG 13 JUNI 1960 (Van onze correspondent in Bonn) Op de Westduitse markt van staats- en andere leningen is het de laatste dagen tot opmerkelijke koersdalingen gekomen. Tengevolge van het zeer omstreden be sluit van de centrale bank-raad om het disconto met een vol percent te verhogen, stoten publiek en banken thans vele obli gaties af. Dat had reeds tot gevolg dat het voor de markt van effecten met vaste rente tol bijzondere koersdalingen tot 3/4 en zelfs meer percent kwam. In het bij zonder boden publiek en banken obligaties van leningen n de staat, de P.T.T. en de spoorwegen aan. De zes pet staatslening 1960 daalde met 3/4 pet tot 96 3/4 pet, de 5,5 pet lening van 1959 daalde met 3/4 pet tot "04Vs pet. De P.T.T.-lening van 5 pet van 1959 met 3/4 pet tot 88'/» pet en die van de West duitse spoorwegen van 7 pet van 1958 met 3/4 pet tot IOOV2 pet. Ook industriële leningen leden verliezen. In doorsnee kwam het tot een koersverlies van meer dan een percent; normale reducties komen nooit verder 1/8 tot 3/8 percent. Men ver wijt hier de centrale bank te Frankfort, de Bundesbank, als het de koersen van obligaties en dergelijke bepalende instituut dat zij veel te hoge koersreducties accep teert. Invloed op woningbouw Deze ontwikkeling zal, zo vreest men, nog wel doorgaan. Vele kredietinstituten zullen gedwongen worden nog meer obli gaties op de markt te verkopen om likwi- diteit te verkrijgen, die door het stijgend disconto langs normale kanalen zo droog is geworden. Reeds wordt thans voor kre dieten 7 pet betaald. Men gelooft dan ook dat binnenkort leningen (thans 6 pet), te gen 7 pet als heel normaal betiteld kun nen worden. Het door de Bundesbank uit gegeven papier doet reeds in bepaalde ge vallen (vierjarige kas-obligaties bijvoor beeld) C-jj pet. Lening enen pandbrieven met een looptijd van 20 jaar en meer zullen dus tenminste op 7 pet. komen. Dit alles zal leiden tot eerste hypotheken met De vereniging „Effectenbescherming" heeft besloten een onderzoek in te stellen, of iets gedaan kan worden voor de uit Indonesië gerepatrieerden, die bij hun ver trek hun gehele effectenbezit in Indone sië moesten achterlaten. Om te kunnen be oordelen of er een kans schuilt in ge meenschappelijk optreden wil het bestuur van de vereniging eerst inzicht krijgen in hetgeen in totaal in Indonesië is achter gebleven. Zij heeft daarom alle betrokke nen opgeroepen, aan haar secretariaat (Willemstraat 63, Den Haag) op te geven wat zij hebben moeten achterlaten, zo mo gelijk met bijzonderheden omtrent aantal en nominale waarde der stukken, de naam van de fondsen, de nummers der stukken en de plaats waar die zich bij het ver trek bevonden. In een hoofdartikel in het blad „Beleg- gersbelangen wordt omtrent deze aangele genheid opgemerkt, dat reeds herhaalde lijk is geprobeerd de betrokkenen tege moet te komen. Aan de Nederlandse on dernemingen welker aandelen op deze wij ze in Indonesië zijn geblokkeerd is ge vraagd duplicaat-aandelen te verstrekken. Steeds heeft men hierop een weigerachtig antwoord gekregen, aldus het artikel, ook in die gevallen dat geen enkele twijfel be stond over die blokkering. Tot de ongel- digverklaring van de in Indonesië geblok keerde aandelen is nog niemand willen overgaan. En dat niet alleen, maar ook weigert men de dividenden uit te keren aan de oorspronkelijke rechthebbenden, ook al worden evenmin dividenden over gemaakt naar Indonesië. „Het wil ons voorkomen," aldus het ar tikel, „dat ernstig zal moeten worden na gegaan of en in hoeverre iets voor de slachtoffers van deze ontwikkeling kan worden gedaan. Gedacht kan worden aan een gang van zaken in de geest van rechtsherstel als wij na de Duitse bezet ting hebben beleefd. Gedacht kan ook wor den aan een overnemen van het geblok keerde effectenbezit door de Nederlandse overheid, waardoor de betrokkenen, zo zij van deze mogelijkheid gebruik willen ma ken. weer de vrije beschikkingsmogelijk heid krijgen weliswaar niet over hun ef fectenbezit, maar dan toch in ieder geval over de daarvoor dan vast te stellen geldswaarde". De sociale commissie van het Europese Parlement heeft op een vergadering in Brussel onder zoorzitterschap van de Ne derlandse afgevaardigde G. M. Nedcrhorst als haar mening uitgesproken, dat de on dersteuning van werkloze mijnwerkers door de E.G.K.S. niet moet worden af geschaft. De commissie betreurde, dat zij onvoldoende is voorgelicht over de maat regelen die de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. op lar.gc termijn ten aanzien van de kolencrisis denkt te nemen, waardoor zij zich geen denkbeeld kan vormen van het aantal mijnwerkers dat zonder werk dreigt te komen. De Belg Finet, lid van de Hoge Auto riteit der E.G.K.S. heeft de commissie voorgelicht over de huidige stand van za ken. De toestand blijft slechter worden, zo zei hij, en de werkloosheid stijgt, niet al leen in België en Duitsland, doch ook in Frankrijk. Bij de sanering der Belgische mijnen is men op een onverwachte moeilijkheid gestuit. De mijnen die gesloten zullen wor den omdat zij onrendabel zijn, kunnen hun voorraden en de nog lopende produk- tie van gemakkelijk te bereiken kolenla- gen goedkoop op de markt brengen omdat ij afschrijving en onderhoud verwaarlozen Daardoor ontstaan moeilijkheden voor an dere mijnen. De sociale commissie heeft naar aanleiding hiervan verklaard dat men ter bestrijding van dit euvel wellicht minimumprijzen dient vast te stellen en de vergoedingen die de E.G.K.S. voor de sanering geeft aan bepaalde voorwaarden verbinden. een rente van 71/2, ja zelfs van 8 pet! en dat zal zijn uitwerking op de Westduitse woningbouw- één der voornaamste bron nen van de oververhitte conjunctuur der Bondsrepubliek niet missen. Men ge looft namelijk dat de rentestijging van thans het volgende jaar tot gevolg zal hebben, dat er minder gebouwd zal wor den. Hetgeen de bedoeling is van de Bun desbank die er voor moet zorgen dat de conjunctuur in wat normaler banen komt en dat de Duitse mark haar, volgens som migen veel te laag gewaardeerde, positie als sterke valuta niet door inflationistische tendenzen in gevaar ziet komen. De premie-ontvangsten van de Algemee- ne Friesche Brandverzekeringmaatschap- pij n.v. in Leeuwarden en de met haar samenwerkende vier maatschappijen zijn, blijkens het verslag, in 1959 gestegen van 5,6 min tot 6,3 min. De winst bedroeg 283.105 (vj 204.476). Voor verdeling was beschikbaar 338.882, waaruit zes percent dividend op de gewone en vier pet op de preferente aandelen werd uitgekeerd. Hiervoor was nodig 45.000. Het restant werd voor het overgrote deel toegevoegd aan de extra-reserve, die mede door enige koerswinst steeg van 700.000 tot 925.000. De beleggingen stegen van 4,7 tot 5,6 miljoen; de gemiddeld gekweekte interest van 4,3 tot. 4.4 pet. De technische reserves belopen thans 4,0 min. In 1959 is Kromhout Motoren Fabriek D. Goedkoop Jr. n.v. in Amsterdam, blij kens het verslag, voldoende van opdrach ten voorzien geweest. Het laat zich aan zien dat ook 1960 in dit Opzicht niet ongun stig zal zijn. De omzet bedroeg 15,4 mil joen tegen 16,0 miljoen in 1958. Door ver traagde leveringen van onderleveranciers ontstond een achterstand in de afleverin gen, die de omzet ongunstig beïnvloedde. De invloed van het wegvallen van de ver koop van autochassis werd door omzetten in andere richting gecompenseerd. De di recte export beliep 19 pet. (v.j. 35 pet.) van de omzet. De orderportefeuille, excl. na- leverings- en reparatieorders, bedroeg per uit. 1959 8,3 min tegen 6,5 mnl per uit. 1958. Per 1 mei j.l. was zij bijna 9,0 min groot. De liquiditeit is bevredigend. Het voordelig saldo bcdrijfsrekening daalde van 1.273.891 tot 1.205.418. Na o.a. reservering van 487.000 447.000) voor belastingen en f 518.830 320.328) voor diverse belangen resteert als verdeel- bare winst 364.550 364.503). Voorge steld wordt, zoals gemeld, een onveran derd dividend van 8 pet. In Rome is een federatie van banken in de E.E.G.-landen opgericht. In een uitge geven communiqué is meegedeeld, dat de voorzitters der verenigingen van banken in de zes landen van de Europese Ge meenschap in Rome bijeen zijn geweest ter bespreking van de vraagstukken, die de instelling van de Europese gemeen schappelijke markt voor het bankwezen meebrengt, in het bijzonder die op het ge bied van de liberalisatie van het kapitaal verkeer, exportkredieten met middellange looptijd en de hulp aan de zich ontwik kelende landen, alsmede verschillende ju ridische problemen. In aansluiting op vorige publikaties kun nen commissarissen en directie van W. C. 't Hart en Zoon Instrumenten- en Appa- ratenfabriek n.v. in Rotterdam mededelen dat heden de schriftelijke benoeming van de heer A. C. 't Hart voorzitter van het Nederlandse „panel ground equipment" is ontvangen. Het betreft hier de gronduit- rusting behorende bij de door de Westeu- ropese landen in licentie te bouwen Star- fighter. Het ligt in de verwachting dat hieruit voor de vennootschap in de toekomst belangrijke opdrachten zullen voortvloeien voor de jaren 1961 tot en met 9164. Wat de gewone gang van zaken betreft kan thans definitief worden medegedeeld dat aan de komende vergadering van aan deelhouders zal worden voorgesteld géén dividend uit te keren over 1959. De gang van zaken in 1960 is ook geheel afge zien van de toeleveringsopdrachten welke uit het Starfighterproject kunnen voort vloeien bevredigend. Op grond van de resultaten in de eerste vijf maanden van 1960 mag worden aangenomen buiten gewone omstandigheden voorbehouden dat een redelijk dividend over dit jaar zal kunnen worden uitgekeerd. Nieuwe vestigingen in Algerije Sinds president De Gaulle op 3 oktober 1958 zijn plan uiteenzette voor de industrialisatie van Algerije, is het aantal firma's dat belangstelling voor cie kolonie heeft gekregen met 358 gestegen. Van dit aantal hebben 269 zaken van de autori teiten toestemming gekregen zich in Algerije te vestigen. Hun installering vergde een bedrag van 710.221.000 nieuwe franks. 19.269.200 frank hiervan waren afkomstig van Algerijnse Investeerders. De Nederlandse uitvoer van papierwaren De Nederlandse export van be- en verwerkt papier en carton bereikte in 1959 een recordhoog te van vierenzestig miljoen kilo met een waarde van zevenentachtig miljoen gulden. Zestig per cent van de export vindt zijn bestemming in de E.E.G.-landen. Er valt een zeer behoorlijke toe neming van de uitvoer naar overzee te consta teren De Amerikaanse goudverkopen Het Amerikaanse ministerie van Financiën maakt bekend, dat de goudverkopen naar het buitenland in het eerste kwartaal van het lopen de jaar netto 41.7 miljoen dollar hebben bedragen tegen 57 miljoen dollar in het vierde kwartaal van 1959 en 92.6 miljoen dollar in de eerste drie maanden van het afgelopen jaar. Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrtjven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden munten: tientjes 27.75— 28.50 27.80 128.50). ponden 32.00—38.00 32.00-/ 37.50). De overige noteringen bleven gelijk. Ook de goud en zilvernoteringen bleven onveranderd. Door verschillende nieuwe initiatieven hebben de omzetten bij de sub-maatschap pijen van de n. v. Koninklijke Nederlandse Edelmetaalbedrijven van Kempen, Begeer en Vos (een holding maatschappij) in Den Haag, blijkens het verslag, in 1959 een ge stadige stijging te zien gegeven. De kosten stegen echter meer dan evenredig en de zich steeds verscherpende concurrentie strijd maakte het dikwijls moeilijk de winstmarges te handhaven, zodat de uit eindelijke resultaten het peil van vorige boekjaren niet konden evenaren. De liqui diteit daalde aanmerkelijk. De bedrijfs winst beliep 479.500 en het voordelig sal do bijzondere baten en lasten 103.600. Al gemene onkosten vergden 153.500, terwijl afgeschreven wordt 129.700. Uit het winstsaldo van 299.900 wordt voor belas tingen gereserveerd 147.300 en is voor dividenduitkering beschikbaar 152.600. Op de preferente en gewone aandelen wordt een dividend van 4,8 pet. voorge steld, onveranderd bij 1957. Niettegenstaande een aantal in 1958 ge troffen maatregelen ei. voorzieningen die voor 1959 een redelijke rentabiliteit deden verwachten, zijn de uitkomsten van Tri- cobest n.v. in Best bij de verwachtingen achtergebleven. De afzet van kousen was niet geheel bevredigend. Het saldo exploitatierekening steeg van 621.000 tot 892.200. Baten en lasten le verden een voordelig saldo op van 4.900 161.400). Afgeschreven wordt 439.200 446.000) en aan de reserve diverse be langen nihil 120.500) gedoteerd. Voor be lastingen wordt gereserveerd 120.000 (ni hil), waarna als saldo winst resteert 352.500 203.600). Zoals gemeld, wordt een van vijf tot zes pet verhoogd dividend voorgesteld. De omzet was in 1959 aan merkelijk groter dan in 1958 en ook in het eerste halfjaar van 19" 1 zal zij weer aan merkelijk hoger zijn dan in de overeen komstige periode van 1959. Aagtedijk 12 te Rotterdam. Aagtekerk 12 v. Port Sudan n. Genua. Aalsdijk 12 620 m. w. Lissabon n. Tripoli. Abbedijk 12 v. Rotterdam te Antwerpen. Abida 13 v. Rotterdam n. Gothenburg. Achilles 11 v. Amsterdam n. Madeira. Adonis 13 te Carupano verwacht. Aegis 14 te Tampa verwacht. Agamemnon 13 te New York. Albireo 12 v. Karachi n. Bombay. Alchiba 12 te Rio de Janeiro verwacht v. Santos. Aldabi 12 te Bremen. Algol 12 600 m. n.w. Khagos n. AAdelaide. Alioth pass. 11 Gibraltar n. New York. Alkes 12 v. Aden n. Port Sudan. Alkmaar 13 te Singapore. Almkerk 12 17 m. z.o. Suez n. Suez. Alphera» 13 te Antwerpen. Alwaki 12 te Rotterdam. Amalie B 12 v. Karachi n. Suez. Ameland 12 te Trinidad verwacht v. Rotterdam. Ammon 12 v. Charleston n. Baltimore. Ampenan 12 te Aden verwacht v. Akaba. Amsteldiep 12 v. Houston n. Ceuta. Amstelhoek 12 350 m. z.o. Kp. Race n. Beyrouth. Amstellaan 12 v. Tazakar n. West-Australië. Amstelmeer 12 780 m. z. Minicoy n. Rotterdam. Amstelsluis 12 530 m. w.n.w. Guam n. W.-Austr. Ar.golakust 11 v. Amsterdam n. Bordeaux. Annenkerk 12 v. Antwerpen n. Amsterdam. Arendsdijk 12 50 m. z.w. Landsend n. Le Havre. Arendskerk 12 te Adelaide verw. v. Melbourne. Argos 13 te Algiers verwacht v. Messina. Attis 12 v. Oranjestad n. Port of Spain. Atys 12 900 m. z.w. Seychelles n. Mena. Averdijk 12 te Calcutta. Baarn 12 te Maracaibo. Bali 12 v. Surabaja n. Semarang. Batavia 13 te Singapore verwacht. Beninkust 12 te Bremen v. Hamburg. Bennekom 10 te Amsterdam n. Breinen. Bintang 12 200 m. o. Malediven n. Aden. Bonita 13 te Charleston verwacht. Caltex Arnhem 14 te Mena verwacht v. Suez. Caltex Delft 14 te Rastanura verwacht. Caltex Delfzijl 12 dw. Elbe 3 n. Pernis. Calt. Einrhoven 12 185 m. z.w. Cochin n. Bahrein. Caltex Gorinchem 12 v. Holtenau n. Kopenhagen. Caltex Leiden 13 te Bahrein verw. v. Rotterdam. Caltex Nederland 12 25 m. w. Guilon n. Bahrein. Calt. The Hague 12 26 m. n. Muscat n. Rastanura. Caltex Utrecht 12 470 m. w. Bombay n. Kurnell. Camerounkust 12 190 m. z.o. Madeira n. A'dam. Camitia 12 110 m. o.z.o. Ascencion n. Durban. Carillo 14 te Golf Ito verwacht. Cartago 12 te New York verwacht v. Libertador. Castor 12 te Tripoli v. Amsterdam. Ceres 13 te Antwerpen. Charis 12 te Hamburg v. Rotterdam. Clavella 11 te Rotterdam. Cleodora 12 8 m. n. Timor n. Singapore. Crania 10 10 m. z. Dominica n. Curacao. Daphnis 11 te Paramaribo verwacht. De Eerens 13 te Djeddah. Delft 12 640 m. z.w. Landsend n. Bremen. Diloma 13 te Rio de Janeiro. Dinteldijk 12 te Thameshaven. Diogenes 12 v. Amsterdam n. Antwerpen. Duivendrecht 12 420 m. w. Landsend n. N. York. (Van onze correspondent in Australië) Australië maakt een snelle ontwikkeling door, die dank zij de heersende grote wel vaart door vrijwel alle lagen der bevol king wordt gedeeld. In Sydney bij voor beeld worden meer dan 1500 nieuwe ge bouwen opgericht. Er wordt meer dan driehonderdmiljoen gulden in belegd, af gezien van de normale woningbouw. Ne derlandse immigranten, die in de bouw vakken werkzaam zijn, pikken daarvan een graantje mee. Verscheidene hunner, die zich hier zo'n tien jaar geleden heb ben gevestigd, zijn nu „eigen baas", en er zijn „groten" onder hen. Daarbij denk ik niet aan Gerard J. Dus- seldorp, die een van de twee grote bouw- baronnen van Sydney, ja van heel Austra lië is geworden de ander is een Austra liër. Hij heeft voor enkele tientallen mil joenen guldens aan woningen en kantoor gebouwen neergezet en legt ook de fun datie voor het machtige operagebouw, dat nu al, nog vóór het gereed is, vermaard heid heeft gekregen. Dusseldorp maakt daarenboven kans, dat zijn plan van hon derdmiljoen gulden voor de vernieuwing van Sydney's havenwijk, wordt uitge voerd. Dusseldorp, die hier kwam in op dracht van Bredero's bouwmaatschappij uit Utrecht en een moedermaatschappij achter zich heeft staan, kan men echter bezwaarlijk een immigrant noemen. Ik spreek hier liever over de „kleine man" uit Nederland, die hier, na tien jaar in Australië, een naam te verliezen heeft in de Australische zakenwereld, bij voor beeld de Alkmaarder Willem Kalf, die „groot" geworden is in de bouwwereld van Sydney en nu een zakenreis maakt door Amerika en Europa en T. Steen en E. Pinkster uit Groningen, die in Tasma- nië scholen en fabrieken neerzetten en nu een zendstation bouwen van bijna een mil joen gulden op de vierduizend voet hoge berg Wellington nabij Hobart, de hoofd stad van deze eiland-staat. Terwijl het niet zo heel moeilijk lijkt om met durf door te dringen in de Australi sche zakenwereld, ligt het probleem an ders bij de professionele beroepen. Dokters, dierenartsen, tandartsen moeten vrijwel altijd opnieuw examen afleggen. Er is veel tegen geageerd en soms met enig (hoewel niet volledig) succes. Discriminatie Er zijn ook andere beroepen, waar Australië nog moet wennen aan de ge dachte van de concurrentie, bedreiging in zijn strijd om het bestaan. In een periode van welvaart is het gemakkelijker voor een Australiër om over die „bedreiging" heen te zien dan in een tijd van economi sche teruggang, maar ondanks de huidige welvaart worden de deuren hier en daar voor immigranten nog slechts op een kier tje gezet, zoals bij de beroepsmusici. Ge lijkgerechtigdheid van genaturaliseerde immigranten met geboren Australiërs is pas verkregen nadat het Nederlands- Australische weekblad „De Nieuwe We reld" daarvoor een actie had gevoerd. Het zelfde blad heeft nu de aandacht gevestigd op de vernederende behandeling, die de vakbond van musici de immigranten doet ondergaan door van hen een vier keer zo hoge contributie te eisen (160 gulden) als van een geboren Australiër (40 gulden). De Nederlandse musicus Jules van der Klei (die kort geleden is overleden) zei mij bij zijn leven openhartig, dat hij die 160 gulden had betaald, ook al vond hij het onrechtvaardig, maar hij boog voor de macht van de vakbond. Numerus clausus Dat de Australische omroepcommissie (een semi-officiële instelling) er een „nu merus clausus" op nahoudt voor immi granten-musici kan evenmin door de beu gel ,maar zij tracht er althans een rede lijke verklaring voor te vinden. De vak bond daarentegen weigert elke discussie. Van de zijde der Nederlandse immi granten is de kat de bel aangebonden, toen de voorzitter van de Nederlandse vereniging in Sydney, dr. Cornelis Wou ters, na herhaalde publikaties in „De Nieu we Wereld",, als afgevaardigde van de raad van goede buren (een semi-officiële instelling tot bevordering van de assimi latie!!) van immigranten) de kwestie in dit. assimilatie-college aanhangig maakte, en er. op ongeloof stiet. Ook op de jon- ste jaarlijkse burgerschapsconventie in de 'nationale hoofdstad Canberra stond dr. Wouters voor „opgehaalde schouders". culturele vrijheid Daar de immigrant-musicus aldus in zijn culturele vrijheid wordt beknot, heeft de Australische vereniging voor culturele vrijheid (aangesloten bij de Internationa le Organisatie voor Culturele Vrijheid te Parijs) de actie van „De Nieuwe Wereld" voortgezet in de immigranten-adviescom missie van de liberale partij en thans is het zover gekomen, dat de federale minis ter van Arbeid officieel in een vergade ring van deze commissie heeft toegezegd .de vakbond van musici op de vingers te tikken. Als men weet dat de macht van de vak bond zóver reikt, dat deze zelfs voor de buitenlandse musici, die een tournee van bijvoorbeeld zes weken door Austra lië maken, het lidmaatschap van de bond verplicht stelt en van hen dus eist, dat zij contributie betalen (voor een vol jaar!), dan kan men bevroeden met welk een grote belangstelling de uit Nederland- geimmigreerde musici de uitslag van 's ministers interventie tegemoetzien. Ve le Nederlandse immigranten zijn amateur musici, die in de avonduren of in de week einden als musici iets bijverdienen. Ook van deze amateurs eist de vakbond dat zij lid worden en de vakbond heeft alle recht en macht om die eis te doen naleven. Ener zijds dreigt de vakbond de immigrant-mu sicus buiten te sluiten door een buitenspo rige contributie te eisen, anderzijds dwingt de bond hem lid te worden. Klap op de vuurpijl Dat bij het hoogste gezag, de federale minister van Arbeid, het inzicht is doorge broken, dat er voor discriminatie geen plaats is, verheugt ons. Als klap op de vuurpijl kwam bovendien het bericht, dat de minister van Immigratie de verschil lende staten ertoe heeft bewogen discrimi natie tegenover immigranten, die land wil len kopen en huizen bouwen, af te schaf fen. Hier en daar moesten zij namelijk nog altijd ministriële vergunning daartoe vragen om dezelfde rechten als eigenaar te krijgen als geboren Australiërs. Laten wij hopen, dat de vakbond van musici niet doof blijft voor de minister en de immigrant-musicus een Spaanse belas ting blijft opleggen, waardoor hij in zijn culturele vrijheid wordt beknot. De Austra liër is bezig van geïsoleerde eilandbewo ner uit te groeien tot wereldburger, maar in de wereldtaal, die hij spreekt de mu ziek klinken nog enkele nare dissonan ten. Eemland 12 te Bremen v. Amsterdam. Forest Town 12 v. Aden n. Landsend. Fravizo 13 te Gothenburg. Friesland KRL 12 te San Francisco. Gaasterland 12 te Santos verwacht. Garoet 12 v. Genua n. Port Said. Giessenkerk 12 v. Hongkong n. Aden. Graveland pass. 13 Fernando Noronha n. Recife. Hathor 12 25 m. z. Lissabon n. Rotterdam. Hector 12 te Rotterdam. Hecuba 12 te Rotterdam. Helicon 11 v. Amsterdam n. Curacao. Hera 10 600 m. o.n.o. Barbados n. Amsterdam. Hilversum 12 te Amsterdam. Hispania 12 50 m. n. Moermansk n. Hull. Hydra pass. 12 Azoren n. Bremen. Isis 13 te San Juan. Ittersum 12 800 m. o. Bermuda n. Houston. Japara 12 v. Mombasa n. Aden. Jason 11 v. Gonaives n. Kp. Haitien. Java 12 v. Aden n. Fremantle. Joh. v. Oldenbarnev. 13 v. Colon n. P. Everglades. Kabylia 12 te Curacao v. Bachauero. Kamperdijk 12 te Antwerpen v. New York. Kara 12 470 m. n. Finisterer n. Algiers. Karakorum 12 te Houston verwacht. Karimata, 12 v. Sorong n. Manokwari. Karimun 12 te Hamburg. Kellia 12 400 m. w. Finisterre n. Shellhaven. Kenia 12 v. Rotterdam n. Thames. Kieldrecht 13 v. Port Said n. Genua. Kloosterdijk 12 te Tampico v. Vera Cruz. Koratia 12 v. Rotterdam n. Curacao. Korovina 13 te Curacao. Kosicia 12 te Dakar verwacht v. Cardon. Kreeft 11 v. Rotterdam n. Narvik. Kreon 13 te Amsterdam. Kryptos 12 te Hamburg v. Rotterdam. Lawak 12 v. Vancouver n. Port Thasis. Leersum 12 v. Abidjan n. Freetown. Leeuwarden 12 te Guayauil. Lekkerkerk 12 v. Port Said n. Stettin. Leopoldskerk 12 te Rotterdam. Loosdrecht 13 te Antwerpen. Lutterkerk 12 te Khorramshahr. Maas 12 v. Alexandrië n. Beyrouth. Marnelloyd 13 te Duma verwacht. Maureen 13 te Panamacity. Meliskerk 13 te Port Elisabeth. Memnon 12 v. Amsterdam n. Madeira. Mentor 12 te Antwerpen v. Izmir. Merak N 11 90 m. z.z.w. Santa Martha Grande naar Abidjan. Merwede 15 te Las Palmas verwacht. Minos 13 te Amsterdam. Mitra 12 te Rotterdam. Molenkerk 13 te Valencia. Moordrecht 12 265 m. n. Azoren n. Montreal. Musilloyd 13 v. Singapore n. Bangkok. Mylady 13 te Rotterdam. Naess Commander 12 42 m. o. Ras Fartak n. Mena. Naess Lion 12 24 m. w. Manilla n. Hakodate. Nanusa 12 te Port wettenham. Naranio 13 te Rotterdam. Neaer-Weser 12 350 m. o. Dondrahd. n. Singapore. Nestor 12 te Carupano verwacht. Nias 12 30 m. w.n.w. Kp. St. Vincent n. Marseille. Noordam 13 te Rotterdam. Noordwijk 12 145 m. w.n.w. Freetown n. L. Palm. Notos pass. 12 Finisterer n. Lissabon. Nijkerk 11 v. Rotterdam n. Amsterdam. Cldekerk 13 v. Shanghai n. Nagoya. Oostkerk 11 v. Rotterdam n. Sydney. Oranje 14 te Fremantle verwacht. Oranjefontein 10 v. Bremen n. Hamburg. Orestes 12 te Grenada. Ouwerkerk 13 te Bangkok verwacht v. Singapore. Papendrecht 12 te Wismar. Parkhaven pas. 12 Ouessant n. Santos. P. G. Thulin 12 v. Balboa n. Callao. Pieter S 12 v. Rotterdam n. Swansea Poseidon 12 Curacao v. Maracaibo. Prinses Irene 12 v. Taronto n. Chicago. Piins Alexander 12 v. Marseille n. Valencia. Prins Frederik Willem 12 v. Glasgow n. Montreal. Prins Willem George Frederik 12 625 m. w. Scillys naar Le Havre. Pr. Willem IV 12 500 m. o.n.o. K. Race n. Londen. Pr. Willem V 12 25 m. z.w. Kp. Race n. Le Havre. Raki 12 212 m. n.w. Surabaja n. Singapore. Ridderkerk 12 te Dar Es Salaam. Roepat 13 te Semarang verw. v. Sungeigerong. Rondo 10 te Beira n. Dar Es Salaam. Rossum 10 60 m. z.o. Oporto n. Augusta. Sambas 14 te Hongkong verwacht. Sarangan 12 200 m. o.n.o. Paramaribo n. Kaapstad. Schie 12 145 m. o. Rhodos n. Rhodos. Sigli 12 v. Sorong n. Sandakan. Skaugum 13 te Hull verwacht v. Montreal. Sloterdijk 12 v. Antwerpen n. New York. Soestdijk 12 100 m. z. Sable eiland n. Antwerpen. Solon 10 900 m. n.o. Sombrero n. Willemstad. Stad Alkmaar 12 10 m. o. Las Palmas n. Bremen. Stad Amsterdam 12 te Rotterdam. Stad Haarlem 12 60 m. n.n.w. Lissabon n. Genua. Stad Maassluis 12 180 m. o.n.o. Madeira n. IJmuid. Siad Schiedam 13 te Terneuzen. Stad Utrecht 12 te Norfolk. Statue of Liberty 11 480 m. w. Lissab. n. Pt. Said. Steenwijk 12 490 m. w. Belfast n. Liverpool. Straat Banka 12 te Pt. Swettenham verwacht. Straat Soenda 12 te Sydney verw. v. Melbourne. Sunetta 12 480 m. n.n.o. Barbados n. Curacao. Tahama 12 55 m. o. Landsend n. Punta Cardon. Talfsse 12 rede Madras v. Trincomalee. Tamara 12 750 m. z.w. Azoren n. Pto. Miranda. Taria 12 te Kandlah. Telamon 11 630 m. o.n.o. Guadeloupe n. Hamburg. Texelstroom 12 te Amsterdam. Thelidomus 12 ten anker Loughswilly Fr. Tibia 12 dw. Malta n. Rotterdam. Tjinegara 12 v. Hongkong n. Singapore. Tjipanas 12 360 m. o. Mombasa n. Mombasa. Triton 12 te Pt. Arthur verwacht v. New Orleans. Tweelingen 12 te Vigo verwacht v. Rotterdam. Van Neck 13 te Brisbane verwacht v. Sydney. Var, Noort 12 v. Hongkong n. Shanghai. Van Riebeeck 12 te Dubai verwacht v. Bahrein. Van Spilbergen 12 v. Hsimiru n. Nagoya. Vlieland 12 530 m. n.o. Antique n. Cardon. Waal 12 v. Rotterdam n. Middellandse Zee. Waikelo 11 v. Kiswayu n. Mukalla. Waterman 13 v. Cristobal n. New York. Weltevreden 13 te Penang. Westerdam 13 te New York verw. v. Rotterdam. Westertoren 12 50 m. z.z.w. Kuria Muria n. Suez. Willemstad 12 et Amsterdam. Witmarsum 12 v. Mobile n. Savannah. Woltersum 12 v. Hamburg n. Antwerpen. Wonogjri 12 te Rotterdam. Zaankerk 12 150 m. n.n.o. Kp, Villano n. ,-nja. Zaanland pass. 12 Lisabon n. Montevideo. Zeeland 11 v. Rotterdam n. Port Said. Zonnekerk 12 720 m. z.o. Freetown n. Kaapstad. Zonnewijk 13 te Amsterdam. Zuiderkerk 13 te Lissabon verwacht. KLEINE VAART Areas 11 95 m. z. Wight n. Rotterdam. Ardeas 10 v. Alicante n. Malaga. Atlas 9 v. Tel Aviv te Haifa. Draco 12 20 m. n.o. Dover n. Amsterdam. Ilias 11 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Julia Mary 8 v. Newport n. Belfast. Kaap St. Vincent 9 v. Ostrand te Alholmen, l ooiersgracht 11 Kiel gepass. n. Gdansk. Lijnbaansgracht pass. 12 Gjedseriff n. Amsterdam. Manto 11 60 m. n. Ouesant n. Rotterdam. Midas pass. 12 JE-6 v. Amsterdam n. Hamburg. Nero pas. 12 Ouessant n. Bilbao. Netta 8 v. Rotterdam te Marseille. Phidias 12 90 m. z.w Ouesant n. Malta. Plato 10 v. Sfax n. Canneto. Ponza 10 Kiel gepass. n. Karskaer. Thaletas 10 v. Rotterdam n. Napels. Twee Gebroeders 12 10 m. z. Gotland n. Helsinki. Westerdok 12 dw. Southeast-Dockingb. n. Boston. SLEEPVAART Friesland 10 v. Rotterdam n. Den Helder. Noordholland 8 bij Eng. Shun Lee op 260 m. z.o. Hongkong op het Ratas Rif. (Van onze Haagse redacteur) Het pernoneelslekort in de midden- standsbedrijven is meer van kwalitatieve dan van kwantitatieve aard. Van een ern- stik tekort aan arbeidskrachten in de de tailhandel, zowel mannelijke als vrouwe lijke, is in het algemeen geen sprake. Wel is hier en daar voornamelijk in de grote steden, een tekort aan vrouwelijk jeugdig personeel, vooral in de levensmiddelen branche. Verder zijn er in de meeste pro vincies geen loopjongens te krijgen, terwijl men in het zuiden bovendien moeilijkheden ondervindt bij de werving van bakkers- en slagersknechten. Dat zijn de conclusies van een door het hoofdbedrijf detailhandel in samenwerking met 77 gewestelijke arbeidsbureaus en 37 Kamers van Koophandel gehouden enquête naar de personeelsvoorziening in de detail handel. In het noorden is er vrijwel geen tekort, maar dat beeld wordt in het oosten al minder rooskleurig, vooral wanneer het om industriegebieden als Twente en de provinciale centra gaat. Die indruk wordt in Noord- en Zuid- Holland geaccentueerd: alle grote steden met haar omgeving melden moeilijkheden bij de aantrekking van vrouwelijk perso neel, zowel jeugd als geschoold. De oor zaken van het personeelstekort zijn van velerlei aard. In de eerste plaats is er de zuigkracht van de industrie met haar ho gere lonen en meer vrije tijd. De arbeids voorwaarden in de detailhandel, zoals de lage lonen ten opzichte van de andere be drijven. de langere werktijden en speciaal het gernis van de vrije zaterdagmiddag en in sommige branches het ontbreken van vakantieregelingen en vakantietoeslag en dergelijke, zijn niet in staat de gedaalde animo voor het vak van verkoopster aan te wakkeren. Daar komt nog bij, dat er een verschuiving heeft plaats gehad in de maatschappelijke groep waaruit het win- kelpersoneeel wordt gerecruteerd. Dege nen die vroeger een plaats als verkoopster zochten, gaan nu vaak naar een kantoor, uit de milieus die vroeger dienstmeisjes leverden, moet thans een groot deel van het winkelpersoneel worden gehaald. In het rapport uit Zwolle wordt geklaagd, dat de werving van personeel met een aan vaardbaar intelligentiepeil moeilijk is. In Zuid-Holland spreekt men over minder ambitie, ook al door de weinige promotie kansen. De n.v. Insulinde Cultuur Syndicaat in Amsterdam heeft over 1959, blijkens het verslag, een saldo winst behaald van f 35.740 (v.j. 1.862). Het wordt in min dering gebracht van het saldo verlies a.p., dat daarna nog 425.945 beloopt bij een geplaatst kapitaal van f 1,2 miljoen. De winst op goederen steeg van 113.279 tot f 184.401. De onkosten daalden van f 140.242 tot 127.437. Wat de gang van zaken in 1960 betreft zegt de directie dat een voorzichtig begin werd gemaakt met enkele nieuwe zaken. Tevens verwierf zij de vertegenwoordi ging voor Nederland van een fabriek van synthetische rubber. Het is de directie nog niet mogelijk een verantwoorde uitspraak te doen over de in 1960 te behalen resul taten. Totnutoe bestond bij de Postcheque- en Girodienst de mogelijkheid, stortingen te doen, waarbij de storter, die dit wenste, onbekend bleef. De vermelding van naam en adres van de storter op de kennisge ving van bijschrijving werd dan achterwe ge gelaten, terwijl op het middenstuk van het stortingsbiljet voor de giro-admini stratie een aantekening werd geplaatst. ineke Aangezien echter bij de nieuwe stor- tingskaarten geen middenstuk meer be staat, doch van de kennisgevingen van bij schrijving een microfilm wordt gemaakt, die dus alle voor de girodienst belangrijke gegevens moet bevatten, kunnen daardoor geen anonieme stortingen meer worden aangenomen. Slechts voorzover in de over gangsperiode nog biljetten worden gebruikt zullen tijdelijk nog anonieme stortingen worden geaccepteerd. De „stiptheidsactie", die ongeveer 150 leden van het grondpersoneel van de BEA zaterdagmorgen op de Londense luchtha ven zijn begonnen, duurt nog steeds voort. Vele diensten van de Britse luchtvaart maatschappij ondervinden een grote stag natie van deze actie. Slechts een gering aantal vluchten moest worden geannu leerd. Van de vijf vluchten, die de BEA per dag uitvoert tussen Londen en Amster dam, konden er gisteren vier normaal doorgang vinden. De middag-dienst tussen de beide steden moest worden afgelast. Ook voor vandaag is deze vlucht van het schema geschrapt. Men hoopt, dat de vier andere vluchten van de BEA naar Am sterdam vandaag normaal uitgevoerd kun nen worden. Volgens een woordvoerder van de BEA is het nog niet te voorzien wanneer de „stiptheidsactie" die gevoerd wordt om de eisen voor loonsverhoging kracht bij te zetten, zal duren. LONDEN (Reuter) Als gevolg van de „stiptheidsactie" van 150 technici van de B.E.A. op het vliegveld in Londen, zijn zaterdag meer dan 3.000 luchtpassagiers opgehouden: 58 vluchten op de binnen landse'dienst en die naar het continent, moesten worden afgelast, aldus deelde een vertegenwoordiger van de B.E.A. mee. Ook zondag ontstond een zelfde stagnatie. VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U534—541 536 Kon. Olie147.80-148.50gl 147.80 Philips 1140—1145 1138 Unilever 974—978 971 Hoogovens 741—747 gl 744 V2 Deli Mij186.00-187.00 187.00 Vorige Slotkoers Amsterd. Bank 337 Ned. Handel Mij. 271«/ï Rotterd. Bank 294 Twentsche Bank. 270 A.K.U 518 Albert Heijn 453 Amstel Bier 453 Billiton Mij. II 368 587 Bührmann Papier 470 184.30 Dordtsche Olie 712/4 Fokker 441 Heineken's 590 Hoogenbosch Sch. 250 Hoogovens 742'/i H.V.A. 160'/, Indola 441 540 K.L.M 108.50 Kon. Ned. Zout 844 Kon. Olie 148.20 Müller Nat. Bezit 414 Nederl. Ford 432'/a Ned. Gist- en Sp. 355 Ned. Kabelfabr... 540 Philips Gem. Bez. 1133 Philips Pref 304 A'dam Rubber. 118-J* Sikkens Groep 675 Stokvis R.S 240 Thomassen Dr. 810 Unilever 969 H Van Berkei's Pat. 292 Van Gelder Pap. 290 Van der Heem 255 Ver. Machinefabr. 217 Wessanen 300 Wilton Feijenoord 205 Zwanenberg-Org. 725 Interunie 210.— Robeco 233.— 495.— Ver. Bezit v. 1894 131.— H.A.L 13914 K.N.S.M 1845* N. Scheepv. Unie 149*4 Ommeren v. 277Vz Stoomv. Mij. Ned. 169 Anaconda 53 YK Kennecott Copper 791/ Aluminium Ltd.. 32^ Bethlehem Steel. 47 U.S. Steel 84' l, Republic Steel 64 K American Motors 24'/ General Motors. 46 Cities Service 42^ Shell Oil 72 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9