WIGNY WIL ENGELAND ALS LID VAN DE EEG Erhard acht herwaardering D-mark nog niet nodig INTER-EUROPESE HANDEL STEEG MET 19 De beurs De investeringen in vaste activa Alg. Exploratie werkt door in Marokko Braat passeert het dividend opnieuw Congres r.-k.-sigaren- winkeliers SCHEEPVAARTBERICHTEN 11 Politiek doel aanvaarden Stiptheidsactie bij BEA geëindigd Onv. div. Ubbink ZORGVULDIG OVERWEGEN" EEG-JAARVERSLAG Interimdiv. Obam Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Vrijmaking invoer Engeland zou Japan als meestbegunstigde natie willen behandelen DINSDAG 14 JUNI 1960 Dc Belgische minister van Buitenlandse Zaken,Picrrre Wigny, is van meing, dat Engeland toegelaten kan worden tot het Europa van de zes op voorwaarde, dat het alle verplichtingen daarvan aanvaardt en het bovendien eens is met het eindelijke doel van dit „kleine Europa" grotere politieke eenheid van Europa als geheel. In een exclusief onderhoud met United Press Int. gaf minister Wigny zijn me ning over de wens, die Engeland te kennen heeft gegeven om een samengaan te over wegen met de Europese Kolen- en Staal gemeenschap en met Euratoom. Indien het te kennen geven van deze wensen een fundamentele wijziging in de Britse politieke koers betekent, is dit een gebeurtenis van wereldpolitiek belang, al dus de heer Wigny. Hij wees er echter op, dat de Britse regering geen formeel aanbod had gedaan om van de twee Euro pese gemeenschappen lid te worden. „Engeland zal te eniger tijd gaarne aan vaard worden", zei de heer Wigny. „De toelating van een nieuw lid 'mag echter niet leiden tot verzwakking van het be staan, de dynamiek en de doeleinden van onze Europese gemeenschap. Wat mij ver wondert is dat de Britse politici praten over samengaan met Euratoom en de K.S.G., maar zwijgen over de gemeen schappelijke markt, die toch het belang rijkste deel van het kleine Europa is." Minister Wigny, die geenszins „anti- Brits"'genoemd kan worden, verklaarde: „Wij zouden nauwkeurig moeten nagaan of toelating van Engeland wel aanvaard baar zou zijn. Immers, de drie bestaande gemeenschappen zullen steeds nauwer met elkaar verbonden worden en er zijn reeds plannen om de uitvoerende raden van die drie lichamen één te maken, zou het dan wel mogelijk zijn om tot slechts twee van die gemeenschappen te behoren?". „Iedereen moet begrijpen, dat onze Euro pese Gemeenschap niet alleen zakelijke doeleinden heeft, ons doel is ook politiek, namelijk de grotere politieke eenheid van Europa." Amory ziet het anders LONDEN (UPI) De Britse minister van Financiën Derick Heathcoat Amory heeft gisteren in Londen aan een lunch van de Anglo-Nederlandse handelsraad verklaard dat het hem teleurstelde dat de Europese Economische Gemeenschap nog niet voelde dat de tijd rijp was voor een deelgenootschap met het Europese kleine Blijkens de voorlopige uitkomsten van een onderzoek van het CBS naar de inves teringen in vaste activa 1959/60 was de waarde van de vaste activa in 1959 ont vangen in totaal 2.407.634.000. Hiervan nam de industrie 1.702.981.000 voor haar rekening, de bouwnijverheid 154.913.000 en de openbare nutsbedrijven 549.740.000. Voor 1958 waren deze cijfers resp. 1.537.674.000 95.061.000 en 497.118.000. Bij de industrie namen de metaalnijver heid, scheeps-, vliegtuig- en wagenbouw met 29,3 pet, de chemische nijverheid met 23,7 pet en de bereiding van voedings- en genotmiddelen met 15,8 pet opnieuw de leidende plaatsen in. De overige 14 bran ches bleven beneden de 10 pet. De bestellingen (aankopen van vaste ac tive) in 1959 gaven een totaal te zien van 2.672 miljoen. De verwachten bestel lingen (aankopen) van vaste activa voor 1960 belopen in totaal 2.660,4 miljoen. De gegevens, aldus het CBS, kunnen niet zonder meer vergeleken worden met de door dit bureau ieder kwartaal verstrekte gegevens over bruto-investeringen in vaste activa, omdat verschillende berekenings methoden worden gevolgd. Aan de bij de enquête betrokken ondernemingen 6600 industriële ondernemingen, 230 openbare nutsbedrijven en 1100 aannemersbedrij ven is gevraagd naar de waarde van de investeringsgoederen die in de loop van 1959 werden ontvangen, alsmede naar de kosten die in datzelfde jaar zijn gemaakt voor het vervaardigen van investerings goederen in eigen beheer. De industriële ondernemingen vertegenwoordigen ge meten naar de personeelsbezetting 94 pet van de totale industrie. Per 30 juni 1959 waren totaal in de bij de enquête betrok ken industrieën 1.002.691 personen werk zaam. In de gisteren gehouden jaarvergadering van dc n.v. Algemeene Exploratie Maat schappij was het belangrijkste punt de werkzaamheden van de dochteronderne ming in Marokko. Desgevraagd deelde de directie mede, dat de liquide middelen per 31 december 1959' iets meer dan 100.000 groot waren. Twee maal per jaar wordt een bezoek aan de ochteronderne- ming gebracht. Tot heden is het niet mo gelijk geweest gelden uit Marokko getrans fereerd te krijgen. De directie blijft in deze nog steeds werkzaam. De dochteronderneming is thans zelf-fi- nancierend. Van Nederlandse zijde worden geen gelden meer geïnvesteerd. Gehoopt wordt uiteindelijkmet winst te kunnen werken al moet men hierover, aldus de di rectie, niet te optimistisch zijn. In ieder geval is er geen enkele reden de zaken aldaar stop te zetten.1 Van bestuurszijde werd nog eens nadruk kelijk betoogd dat de exploiratie een royal ty-maatschappij is. Zij is volkomen afhan- jelijk van de werkzaamheden van de B.P.M. in Indonesië, welker olieproduktie in 1959 de verwachtingen ver heeft over treffen. De kosten in Nederland worden zo laag mogelijk gehouden en zijn verge leken met vorige jaren enorm gedaald. LONDEN (Reuter) De „stiptheidsac tie", welke 150 technici van de British European Airways op het vliegveld in Londen sinds vrijdagavond hebben gevoerd is maandag geëindigd. Verwacht wordt, dat de diensten maandagavond weer nor maal zullen worden uitgevoerd. Op zaterdag moesten 58, en zondag 20 vluchten worden geannuleerd, terwijl an dere vluchten grote vertraging ondervon den. Vrijhandelsgebied, waarvan Engeland lid is. Voor het ogenblik deed hij deze sugges ties aan de hand: We kunnen waarborgen dat „de zes" en „de zeven" in nauw en vriendschappelijk contact blijven, zodat geen kans op een stap vooruit verloren gaat. Wij zullen gemeenschappelijk ijve ren voor versterking van de O.E.E.S. en op die manier zullen we een permanent forum voor economische samenwerking van elke aard krijgen. Vervolgens zouden de zes en de zeven samenwerken met an dere leden van het handelscomité, om, met behulp van „de gevestigde machine rie" handelsproblemen van korte termijn in Europa te onderzoeken. Door Ubbink-Davo n.v. te Doesburg zal worden voorgesteld over het boekjaar 1959 een onveranderd dividend uit te keren van tien percent. Voor de machinefabriek Braat n.v. heeft de nieuwe organisatorische opzet zich in 1959 gunstig ontwikkeld. De kring der re laties en potentiële afnemers breidde zich zeer bevredigend uit. Het ziet er naar uit dat in 1960 verscheidene orders ter geza menlijke uitvoering met machinefabrieken en technisch-industriële bedrijven gecon cretiseerd zullen kunnen worden. De voor naamste post op de winst- en verliesreke ning is „inkomsten uit opdrachten" die daalde van 118.406 tot ƒ112.831, een be drag van 20.000 werd bestemd voor ver sterking van de reserve diverse doelein den. Er wordt wederom geen dividend- voorstel gedaan. Over de vooruitzichten zegt het verslag: „In verband met de vele factoren die daarop van invloed zijn is het ons niet mogelijk met enige zekerheid een uit spraak te doen over de ontwikkeling en de resultaten in het thans lopende boek jaar. Wel menen wij te mogen constate ren dat de situatie per eind 1959, als ba sis voor een beoordeling van de toekomsti ge kansen van onze vennootschap, aan merkelijk gunstiger is dan die aan het eind van 1958. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitsc minister van Economi sche Zaken prof. Erhard meent, dat her waardering van de Westduitse mark, waarover de laatste dagen r<^ds geruch ten de ronde deden, een probleem is dat men zeer zorgvuldig moet overwegen. Op dit moment is de Westduitse regering te gen een revaluatie: zij heeft althans niet de bedoeling ertoe over te gaan. Of zij plannen in die richting heeft, is volgens Erhard een andere zaak. Desondanks blij ven de geruchten aanhouden dat een re valuatie van de D-mark over enige maan den alleszins denkbaar is. Erhard verklaarde gisteren tijdens een bijeenkomst van de buitenlandse persver eniging te Bonn dat „men eigenlijk nooit moet praten over monetaire aangelegen heden, zo min als men moet discussiëren over de mooie vrouw van een ander". Een herwaardering van de munt acht hij een veel te ver gaande maatregel om zon der meer zonder uitgebreide bestude ring van de gevolgen te nemen. Als het ooit zo ver komt dat zij nodig is. dient men aldus Erhard, het gehele geval zeer zorgvuldig in ogenschouw te nemen. Daar om luidt de regeringspolitiek thans: vast houden aan de monetaire pariteiten van 1949. Hermann J. Abs, de invloedrijke presi dent van de Deutsche Bank, de grootste particuliere bankinstelling van de Bonds republiek, noemde in een artikel in de Frankfurter Allgemeine Zeitung vele be zwaren van de herwaardering van de D-mark. Onder meer ziet hij bij een her waardering van 10 pet.: ten eerste een verlies van 2,5, miljard voor de Bundes bank; ten tweede, enorme directe verlie zen voor de exporteurs; ten derde, een verlies aan belastingen; ten vierde, een achteruitgang van de Westduitse positie in de E.E.G.; ten vijfde, een klap voor de Duitse export op den duur in de kleine vrijhandelszone; ten zesde, een prijsstij ging in het binnenland. Abs eist dan ook dat de stabiliteit van de munteenheid ge- De Nederlandse Katholieke Bond van Sigarenwinkeliers „Sint Antonhishield gisteren en houdt vandaag in Utrecht zijn jaarcongres. De voorzitter van de bondde heer L. Delsing, zei gistermorgen bij de opening van het congres, dat uit de huidige winstmarges bij de steeds stijgende kosten voor het overgrote deel van de sigaren winkeliers geen redelijk bestaan meer te halen is. Hij sprak zijn teleurstelling uit over het overleg met de tabaksverwerkende indus trieën, dat, zijns inziens, nog niet is wat het zijn moet. Ten aanzien van het sigaren- kartel zijn, volgens hem, alle redelijke normen van overleg volkomen genegeerd. Vervolgens sprak de economische advi seur van de bond, de heer J. M. G. Ver heven en hij gaf een overzicht van de toe stand, waarin de sigarenwinkeliers ver keerden. Hij zei dat het thans in de si- garendetailhandel bijzonder slecht gaat, terwijl er al evenmin gunstige perspec tieven zijn voor de naaste toekomst. Op het ogenblik is de tabaksbranche, vergeleken bij andere branches, volgens de heer Verheyen, reeds zover afgegleden, dat het bijzonder moeilijk zal zijn voor de detaillisten om er weer bovenop te komen. Van de 12.000 gespecialiseerde tabakszaken zijn er nu 7000 beslist niet „levensvatbaar" zo zei hij. Hij suggereerde tenslotte, de regering tijdelijk om steun te vragen. handhaafd blijft, waardoor er vertrouwen in zal blijven bestaan. Over de grote de- viezenoverschotten maakt hij zich geen zorgen: die zullen zijns inziens wel weer eens afnemen. De eerste noodzaak is thans volgens Abs dat na de vele geruchten van de afgelopen week die onzekerheid over de toekomst van de D-mark hebben geschapen duidelijk wordt gemaakt dat aan een verandering van de Duitse wissel koers onder geen enkele omstandigheid wordt gedacht! Maar te Bonn is dat de afgelopen dagen juist njet gedaan! Men zei slechts dat „herwaardering thans niet actueel is", hetgeen aan de onzekerheid over de D-mark geen einde heeft ge maakt. Erhard over de E.E.G. en E.V.A. (Reuter) Aan een maaltijd te Bonn van de buitenlandse persvereniging heeft de Westduitse minister van Economische Zaken, .prof. L. Erhard, verklaard ervan overtuigd te zijn, dat de Westeuropese landen een geest van begrip en verzoe ning zouden tonen bij de oplossing van hun economische moeilijkheden. Naar hij zei zullen de landen van de E.E.G. en van de E.V.A. na 1 januari 1962 een fun damentele oplossing voor hun verschillen moeten vinden. Aagtelcerk 13 15 m. z. Kreta n. Genua. Aalsdijk 13 285 m. w.z.w. Lissabon n. Tripoli. Aardijk 14 te Havana. Abida 14 te Gothenburg verwacht. Achilles pass. 14 Finisterre n. Madeira. Acila 24 in Panamakanaal n. Curagao. Acmaea 14 te Suez. Adonis 13 v. Carupano n. Haiti. Aegis 14 te Tampa verwacht. Agamemnon 13 te New York. Aldabi 14 te Hamburg. Algol 13 800 m. z.o. Colombo n. Adelaide. Alhena 14 te Santos verwacht. Alioth 13 360 m. w. Lissabon n. New York. Alkes 14 te Port Sudan. Almdijk 13 v. Rotterdam n. Bremen. Alpherat 13 te Antwerpen verwacht. A.malie B 13 f)0 m. w. Karachi n. Emden. Ameland 14 v. Trinidad n. Rotterdam. Ammon 12 v. Charleston n. Baltimore. Ampenan 12 v. Aden n. Khor Al Mufatta. Amsteldijk 13 v. Port Everglades n. Houston. Amstelhoek 13 400 m. w.n.w. Flores n. Beyrouth. Amstelkroon 13 v. Madras n. Calcutta. Amstellaan 13 100 m. z.z.o. Tarakan n. W.-Austr. Amstelland 14 et Hamburg verwacht. Arnstelmeer 13 640 m. z.z.w. Minicoy n. R'dam. Amstelmolen 13 60 m. z. Colombo n. Morgugao. Amstelsluis 13 400 m. w.n.w. Yap n. W.-Australië. Andijk 13 420 m. w. Landsend n. Le Havre. Angolakust 13 te Gironde. Appingedijk 13 te Panamacity. Arenasdijk 13 35 m. w.z.w. Landsend n. Le Havre. Arendskerk 13 v. Adelaide te Port Lincoln verw. Argos 13 v. Algiers n. Lissabon. Arkeldijk 13 40 m. z. Cartagena n. Halifax. Altis 12 v. Oranjestad n. Port of Spain. Atvs 13 540 m. w.z.w. Seychelles n. Mena. Bali 14 te Tandjong Priok. Bengkalis 13 te Penang verwacht. Eennekom 14 v. Amsterdam te Brake. Billiton 13 te Keeling. Bintang 13 100 m. w. Maladiven n. Aden. Eonita 13 te Charleston verwacht. Bosco 13 v. Karachi n. Bombay. Rossum 12 178 m. w. Algiers n. Augusta. Caltex Amsterdam 13 v. Bahrein n. Kaapstad. Caltex Arnhem 14 te Mena Al Ahmadi verwacht. Caltex Delft 13 te Rastanura verwacht. Caltex Delfzijl 13 te Rotterdam. Caltex Leiden 13 te Bahrein. Caltex Pernis pass. 13 Muscat n. Abadan. Caltex Rotterdam 13 v. Port Said n. Rotterdam. Caltex Tha Hague 13 22 m. w.n.w. Jazfarur naar Rastanura. Caltex Utrecht 13 280 m. z.w. Bombay n. Kurnell. Camerounkust 13 200 in. z.w. Kp. St. Vincent n. Amsterdam. Camitia 13 312 m. n.w. St. Helena n. Durban. Carrillo 14 te Goll'ito verwacht v. Los Angeles. Castor 13 v. Tripolis n. Alexar.drië. Ceres 13 te Antwerpen n. Hamburg. Charis 12 te Hamburg n. Antwerpen. Cinulia verin. 14 v. Curagao n. Landsend. Clavella 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Cleodora 18 te Singapore verwacht. Cradle of Lib. 13 300 m. o.z.o. Socotra n. Ph.delph. Crania 14 v. Curacao te Punta Cardon verwacht. Dahomeykust 13 te Lobito. De Eerens 13 te Dieddah. Delft 13 270 m. z.w. Landsend n. Bremen. Diloma 13 te Rio de Janeiro. Duivendrecht 13 540 m. w. Kp. Clear n. N. York. Eenhoorn 13 v. Holbeek n. Esbjerg. Eos 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Esso Amsterdam 14 v. Rotterdam op proefvart. Forest Hill 13 80 m. z. Azorcn n. Cardon. Friesland SSM verm. 14 v. Tyne n. Rotterdam. Gaasterkerk 13 v. Antwerpen n. Hamburg. Geroet 13 in Straat v. Messina n. Port Said. Geestland 13 v. Dominica n. Preston. Graveland pass. 13 Fernando Noronha n. Recife. Groote Beer 13 268 m. o. Bishops n. Southampton. Giootekerk 13 te Suez. Guineekust 11 v. Lagos n. Port Harcourt. a.-. 13 Finisterre n. Rotterdam. Helena 13 80 m. z.z.w. Scillys n. St. Thomas. Helicon 12 80 m. n.o. Ouessant n. Curagao. Hera 12 1230 m. z.z.w. Fayal n. Amsterdam. Hersilia 16 te San Juan verwacht. Hilversum 12 te Amsterdam, riispania 13 8 m. w.n.w. Noordkaap n. Huil. Hydra 13 1000 m. w.z.w. Landsend n. Bremen. Tsis 13 v. San Juan n. Santander. Ivoorkust. 14 v. Lagos n. Accra. Jacob Verolme 14 te Quintero. Advertentie Het interne handelsverkeer in de Euro pese Economische Gemeenschap heeft zich in 1959 op spectaculaire wijze ontwik keld. De omvang: ervan was in dat jaar 19 percent groter dan in 1958 en 15 per cent groter dan in 1957. De E.E.G. Exe cutieve Commissie is echter van mening dat het expansietempo van de produktie op de Euromarkt hoger kan zijn en dat men moet streven naar een gemiddelde stijging van het bruto nationale produkt met 4 tot 5 percent. De regeringen en het bedrijfsleven zul len hun plannen niet meer slechts in na tionaal kader, doch in het kader van de Euromarktgemeenschap moeten opstellen, aldus het derde jaarverslag van de Exe cutieve Commissie der Europese Econo mische Gemeenschap aan het Europese Parlement, dat heden is gepubliceerd. De verruiming van de contingenten in 1959 en 1960 heeft bijgedragen tot een aanmerkelijke vergroting van de invoer- mogelijkheden voor niet-geliberaliseerde produkten. Alle zes de landen hebben de contingenten elk jaar globaal met meer dan 20 percent verhoogd en de zogenaam de zwakke of nul-contingenten op tenmins te 3 of 4 percent van de nationale pro duktie gebracht. Het ontwerpen en toepassen van een ge meenschappelijk beleid worden steeds be langrijker. De Executieve Commissie hoopt in 1961 de grondslag te kunnen leg gen voor een gemeenschappelijk vervoers beleid. Er wordt, voorts een onderzoek in gesteld naar de arbeidskosten en arbeids inkomsten in 14 industrietakken. De recente ontwikkelingen hebben de E.E.G.-Commissie voorts bevestigd in haar overtuiging dat de oplossing van het probleem van een Europese economische associatie gemakkelijker zou zijn als men haar beschouwde als een belangrijk on derdeel van een progressieve economische politiek van de Gemeenschap tegenover de buitenwereld als geheel. De directie van de Onderlinge Beleg- gings- en Administratie Maatschappij „Obam" n.v. in Amsterdam deelt mede, dat evenals in 1959 ook in 1960 een in terim-dividend betaalbaar zal worden ge steld. Verder zullen in een op 24 juni a.s. te houden buitengewone vergadering een aantal wijzigingen in de statuten, volgens de voorstellen van aandeelhouders aan de orde worden gesteld. In verband met een voorstel tot wijziging van het boekjaar is het interimdividend thans bepaald op 4 per aandeel van 50 nominaal. Vorig jaar wei-d ƒ2,50 per aandeel als iterim-divi- dend uitgekeerd. Het totale dividend over 1959 bedroeg 6,25 terwijl tevens 5 pet in aandelen ten laste van de agioreserve werd uitgekeerd. Amerikaans betalingstekort besnoeid De Verenigde Staten hebben hun internationale betalingstckort besnoeid in het eerste kwartaal van dit jaar. zo heeft het Amerikaanse ministerie van Handel bekend gemaakt. De Amerikaanse be talingen aan het. buitenland zijn, per jaar omge rekend, thans nog 3 miljard dollar hoger dan de ontvangsten. Vorig jaar was de nadelige balans 3.8 miljard dollar en in 1958 was zij 3.5 miljard. De verbetering in het. eerste kwartaal van 1960 was voor een groot deel te danken aan een aan zienlijke uitbreiding van de goederenexport. Jagersfont. 13 310 m. n.w. Walvisbaai n. L. Plam. Jason 12 te Kp. Haitien n. Ponce. Java pass. 13 Kp. Guardafui n. Fremantle. Joh. v. Oldenbarnev. 13 v. Colon n. P. Everglades. Kabylia 13 te Cardon verwacht. Kalinga 19 in Kielerkanaal verw. n. Nynashamn. Kamperdijk 13 v. Antwerpen n. Rotterdam. Kara pass. 13 Kp. St. Vincent n. Algiers. Karachi 13 v. Genua n. Marseille. Karimata 12 v. Sorong n. Manokwari. Karimun 14 te Bremen. Karsik 13 250 m. z. Seychellen n. Penang. Kelletia 13 v. Swansea n. Stanlow. Kellia 15 te Shellhavenx verwacht. Kenia 13 te Thameshaven verw. v. Rotterdam. Kermia 13 240 m. z.o. Masira n. Lor. Marques. Kertosono 13 te Aden. Kieldrecht 13 v. Port Said n. Genua. Koningswaard 13 420 m. n.n.o. Azoren n. Cpragao. Kopionella 13 in Suaekanaal n. Bandar Mashur. Koratia 13 35 m. w. Ouesant n. Curagao. Korendijk 13 v. Norfolk n. New York. Korovina 13 te Curacao v. Buenos Aires. Krebsia 13 v. Bajo Grande n. Gothenburg. Kreon 13 te Amsterdam n. Hamburg. Kryptos 14 v. Kiel n. Fredericia. L.angkoeas 14 v. Semarang te Balik Papan verw. I.eersum 13 120 m. o.n.o. Kp. Palmas n. Freetown. Leiderkerk 13 te Port Said. Lekkerkerk 13 70 m. n. Alexandrië n. Stettin. Leuvekerk pass. 13 Ouessant n. Boulogne. Lindekerk 13 60 m. o.z.o. Massawa n. Suez. Loosdrecht 13 te Antwerpen verw. v. Rotterdam. Loppersum pas. 13 Key West n. Houston. Maas 13 te Beyrouth. Mariekerk 13 v. Suez n. Aden. Maureen 13 te Panamacity verwacht. Medon 13 v. Puerto Cabello n. Jacksonville. Meliskerk 13 te Pt. Elisabeth verw. v. Kaapstad. Memnon 13 20 m. z.w. Ouessant n. Madeira. Mentor 14 te Rotterdam. Merseylloyd 13 te Port Said. Merwede 15 te Las Palmas verw. v. Takoradi. Minos 13 te Amsterdam n. Rotterdam. Mohamed Reza Shah pas. 13 Pantellaria n. Eng. Molenkerk 13 te Valencia. Moordrecht 13 455 m. n.w. Azoren n. Montreal. Muiderkerk 13 v. Marseille n. Genua. Munttoren 13 200 m. o.z.o. Santos n. Trinidad. Musilloyd 13 v. Singapore n. Bangkok. Nasss Command. 13 110 m. z.z.w. Masira n. Mena. NaessT^ion 13 120 m. z. Formosa n. Hakodate. Nanusa 14 te Belawan. Naranio 13 te Rotterdam. Neder-Weser 13 100 m. w. Sabang n. Singapore. Nestor 14 te Cumana verwacht. Nias pass. 13 Almeria n. Marseille. Noordwijk 13 40 m. z.w. Dakar n. Las Palmas. Notos pass. 12 Kp. Finisterre n. Lissabon. Nijkerk 13 v. Amsterdam n. Bremen. Oldekerk 13 v. Shanghai n. Nagoya. Oranje 13 te Fremantle verwacht. Oranje Nassau 12 1000 m. o.n.o. Barbados (best.). Ouwerkerk 13 te Bangkok. Overijsel 13 690 m. n.w. Minicoy n. Singapore. Parkhaven pas. 13 Finisterre n. Santos. Peperkust 14 v. Amsterdam n. Gent. Pericles 14 te Buena Ventura. Philidora 13 dw. Burlings n. Mena AI Ahmadi. Philine 13 190 m. o.z.o. Malta n. Thameshaven. Poseidon 14 te Punta Cardon. Prins Alexander 13 te Valencia. Prins Willem George Fred. 13 260 m. w. Scillys naar Le Havre. Pr. der Nederl. 13 415 m. z.w. Flores n. Plymouth. Pi Fred. Willem 13 120 m. w. Glagow n. Montreal. Proenierssingel 14 te Aden. Purmerend 14 te Madras verwacht. Pygmalion 13 v. Malta n. Piraeus. Radja 13 60 m. z.w. Oporto n. Bremen. Raki 13 110 m. o. Billiton n. Singapore. Randfontein 14 te Port Elisabeth. Reza Shah The Great 13 170 m. o. Malta n. R'dam. Roepat 13 te Semarang. Rondo 11 te Beira. Rotte 13 850 m. w.z.w. Acapulco n. Tokio. Rctti 13 v. Basrah n. Damman. Rijndam 13 et Southampton verwacht.a Rijnkerk 13 te Antwerpen. Sabang 13 te Singapore verwacht. Salatiga 14 te Bangkok. Soloum 13 275 m. z.w. St. Vincent n. Bordeaux. Samarinda 13 60 m. n.w. Algiers n. Lisabon. Sambas 14 te Hongkong verwacht v. Pnompenh. Schelpwijk 13 t. ank. Rio de La Plata n. B. Aires. Schie 13 v. Rhodos n. Piraeus. Schielloyd 13 120 m. n.n.o. Alexandrië n. Napels. Skadi 14 v. Huil n. Emden. Sloterdijk 13 100 m. w. Landsend n. New York. Soestdijk 13 200 m. z.o. Kp. Race n. Antwerpen. Solon 14 te Willemstad. Stad Breda 14 te Las Palmas verwacht. Stad Haarlem 13 55 m. w. Cadiz n. Genua. Stad Maassluis 13 155 m. w.z.w. Lissab. n. IJmuid. Stad Rotterdam 14 v. Rotterdam n. Civ. Vecchia. Stad Schiedam 13 te Terneuzen v. Narvik. Stad Utrecht 13 v. Norfolk n. Trinidad. Stanvac Adventure 14 te Tandjong Uban verw. Stanvac Djirak 13 op Musiriv. n. Sungeigerong. Slanv. Lirilc 13 400 m. z. Hongkong n. Singapore. Stanvac Pendopo 13 te Sungeigerong. St'ahvac Talangakar.14 te Buatan. Statue of Liberty 13 90 m. o. Gibraltar n. P. Said. Sientor 14. tg Paramaribo verwacht. Straat Clement 13 1120 m. n.w. Fremantle (best.). Straat Cook 13 120 m. n.o. Semarang n. Brisbane. Straat Lombok 14 te Port Elisabeth. Straat Malakka 13 v. Port Elisabeth n. Kaapstad Straat Soenda 13 te Port Kembla. Straat Singapore 13 30 m. z.w. East-London naar Capetown. Sumatra 14 te Bombay. Sunetta 15 te Curagao verwacht. Tnhama 13 240 m. w.z.w. Ouessant n. Lissabon. Talisse 13 op rede Madras n. Trincomalee. Tamara 13 1170 m. n.o. Guadeloupe n. P. Miranda. Tegelberg 13 v. Yokohama n. Nagoya. Teiresias 14 te Colombo. Teucer 13 v. Hongkong n. Ilo Ilo. Texel 13 v. Barcelona n. Rotterdam. Tiimanuk 13 v. Kaapstad n. Port Harcourt. Triton 14 te Houston verwacht. Utrecht 14 te Montreal. Van Cloon 13 190 m. o. Timor n. Fiji eilanden. v. Linschoten 13 150 m. o.z.o. Durb. n. Capetown Van Neck 14 v. Brisbane n. Manilla. Waal 13 dw. Jersey n. Algiers. W'cikeïo 15 te Mukalla verwacht. Waiwerang 13 te Port Darwin. 'waterland 13 120 m. z.o. Florianopolis n. A'dam. Waterman 13 v. Cristobal n. New York. W'esterdam 13 te New York. Willem Ruys 13 v. Singapore n. Melbourne. 'Woensdrecht 13 te Puerto La Cruz. Woltersum 13 te Antwerpen. Uissel 13 v. Kingston n. Puerto Limon. Zaankerk 13 dw. Lissabon n. Genua. Zeeland 13 130 m. n.o. Kp. Finist. n. Port Said. Zonnekerk 13 480 m. n.n.o. St. Helena n. Kaapst. Zuiderkerk 13 v. Lissabon n. Kaapstad. Zuiderkerk 13 te Lissabon. Zwijndrecht 13 te Antwerpen. KLEINE VAART Atlas 12 v. Haifa n. Catania. Bab T 9 te Mantyluoto v. Karskaer. Boreas 13 te Delfzijl n. Amsterdam. Draco 13 te Amsterdam n. Hamburg. Elsa 9 Kiel gepas. n. Karskaer. Flevo 12 v. Ceuta n. Rotterdam. Joost 13 dw Den Helder n. Zaandam. Julia Mary verm. 13 v. Belfast. Kaap Falga 1 Kiel gepass. n. Ostrand. Looiersgracht 12 te Gdansk. Lucas Bols 1 13 te Kalmarsund n. Amsterdam. Lijnbaansgracht 13 te Amsterdam. Mare Liberum 13 60 m. n.o. Villano n. Duinkerken. Midas 12 te Hamburg n. Gdvnia. Schippersgracht 13 te Amsterdam. Strabo 12 v. Vigo n. Amsterdam. Tilly 13 13 dw. Vlieland n. Zaandam. Wilpo 11 v. Zaandam n. Delfzijl. Met ingang van 1 juli 1960 wordt op nieuw een aantal produkten afgevoerd van de lijst van goederen, waarvan de invoer in Nederland niet vrij is van con- tingentering. Tot deze produkten behoren o.m. varkens, melk en room, boter, eieren, diverse soorten groenten en fruit, zaaitar- we, -gerst en -haver en natriumnitraat. Aldus deelt het ministerie van Economi sche Zaken mee. Gewoonlijk betrouwbare kringen te Lon den hebben verklaard, dat Engeland over weegt om aan Japan onder bepaalde voor waarden behandeling op de voet van meest begunstigde natie te verlenen. Op het ogenblik worden te Tokio onderhandelin gen gevoerd over een overeenkomst op lange termijn voor handel en zeevaart. Engeland is een van de landen, die zich beroepen op de „ontsnappingsclausule" van artikel 35 van de Algemene Overeen komst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.) en Japan deze behandeling op de voet van meest, begunstigde natie niet willen verle nen. De zegslieden deelden mede, dat Ja pan had aangeboden garanties te geven tegen overstroming van de Engelse markt met Japanse goederen, wanneer Engeland Japan de behandeling op de voet van meest begunstigde natie zou toestaan. Alvu weer zeer vast De grootste belangstelling trok gisteren de hoek waar de aandelen Aku verhan deld worden. Dit fonds is,aldus de beurs, de laatste tijd ver teai achter gebleven bij de koersstijging van bijvoorbeeld aandelen Philips, Unilever en Hoogovens. Het fonds boekte op 532 circa veertien punten winst vergeleken bij de vorige slotkoers. Gedu rende de gehele beursduur bleef er voor deze aandelen belangstelling bestaan ook al liep de koers een paar punten terug. Philips opende op 1135 en steeg tot 1139, tegen een voorgaande slotkoers van 1133. Unilever na 970 oplopend tot 973 tegen een vorige slotlooers van 969 Kon. Olie werd in Amsterdam verhandeld op circa 147.50 148.20). Hoogovens kalm en een paar punten hoger op 745. De scheepvaart waarden zetten de nieuwe beursweek in met doorelkaar iets hogere koersen. De handel bleef echter beperkt. Certificaten Deli lagen zeer vast in de markt. Het aanbod was te gering, waardoor de koers snel opliep tot 192 184.20) Er was in deze hoek één speciale grote koper. Am sterdam Rubber en HVA deden het veel kalmer aan. Staatsfondsen kalm en prijs houdend. Aandelen 't Hart waren weer zeer vast en weeden twintig punten hoger op 210 eerder bieden geadviseerd. Bieraandelen weer vast door buitenlandse vraag en de grootbianken doorelkaar een puntje beter. Boom Ruijgrok van 164 op 165, Figée van 188b op 1901, Spaarnestad van 500 op 510b. AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U526 gb531V2 527 Kon. Olie146.50 gb-147 ƒ146.60 Philips 1137—1145 gl 1138 Unilever 969—975 gl 970 Hoogovens 741 VERHANDELDE FONDSEN 10 juni 13 juni Totaal 469 471 Hoger 264 (56,3%) 285 (60,7%) Lager 118(25,2%) 108 (22,9%) Gelijk 87(18,5%) 78(16,4%) VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U522—526 Kon. Olie145.80—146.50 Philips 1129—1134 gl Unilever 958—963 Hoogovens 735738 Deli Mij196.00199.00 Slot 524 145.60 1130 959 735 201.00 Vorige Slotkoers Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. A.K.U Albert Heijn Amstel Bier Billiton Mij. II Bols Bührmann Papier Deli-Mij Dordtsche Olie Fokker n Heineken's Hoogenbosch Sch. Hoogovens H.V.A. Indola Ketien K.L.M Kon. Ned. Zout Kon. Olie Müller Nat. Bezit Nederl. Ford Ned. Gist- en Sp. Ned. Kabelfabr... Philips Gem. Bez. Philips Pref A'dam Rubber. Sikkens Groep Stokvis R.S Thomassen Dr. Unilever Van Berkel's Pat. Van Gelder Pap. Van der Heem Ver. Machinefabr. Wessanen Wilton Feijenoord Zwanenberg-Org. Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 H.A.L K.NS.M N. Scheepv. Unie Ommeren v Stoomv. Mij. Ned. Anaconda Kennecott Copper Aluminium Ltd.. Bethlehem Steel.. U.S. Steel Republic Steel American Motors General Motors.. Cities Service Shell Oil Gedane noteringen. 340 269% 295 272% 530 436 4521/2 368 597 485 194,— 702% 435 610 250 .745 V 161 Vz 446 547 108 876 147,20 410% 440 360 550 1140 305 119 685 B 250 880 B 973 291 310 B 259% 219 300 207% 750 B 210,50 232,— 495,— 131,50 139% 185 151 278 Vz 170 53%„ 79% 32% 47 84% 63% 25% 46% 41% 71% (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York prijshoudend Voor de zevende maal in de acht afge lopen beursdagen lagen de slotkoersen in New York hoger dan de vorige dag. Als gevolg van winstneming tegen sluiting slo ten de meeste fondsen echter onder het hoogtepunt van de dag. Niettemin zijn de makelaars optimis tisch. Men verwacht dat de stijging de komende dagen zal aanhouden en dat wel licht nieuwe records zullen worden geves tigd. Bij de elektronische fondsen steeg Texas Instruments ca. 7 dollar en I.B.M. ca. 3. Het industriële gemiddelde bleef echter vast door winsten van ruim 3 bij Du Pont en ca. 2 bij Proctor and Gamble, Allied Chemical sloot bijna 2 dollar hoger, maar Eastman Kodak leed een verlies van ruim 1. Spoorwegmaatschappijen boekten winst. In totaal werden 3.180.000 aandelen ver handeld. Van de 1.225 verhandelde waar den sloten 504 hoger en 523 lager dan de vorige dag. Het industriegemiddelde kwam van 654,88 op 655,85, dat van spoor wegen van 146,01 op 145,94 en dat van openbare nutsbedrijven van 90,89 op 91,50 (UPI). WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE CXXX»000000<X©C>OOXCOOOOOOOOQOOOOOCOC»Q3<»OOOOOOOOOOOOÖ

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11