Li Hans Meerum Terwogt overleden Ubbiali, Hocking en Fath wonnen op eiland Man Revanche-wedstrijden werden mislukking Competitie betaald voet bal begint op 21 augustus Eerste transferlijst met 88 namen De Haan optimistisch Markante figuur uit de Nederlandse sport en nestor van sportjournalisten Internationale interesse voor Bosbaan-races 80 Vanavond tal van cracks aan de start Zuid-Afrika staat op winst tegen Engeland HHC won met 9-6 van HCK-ploeg DINSDAG 14 JUNI 1960 13 Grote Prijs van Zweden is afgelast Nolten en Smeekens de beste gewichtheffei's De na-competitie van de tweede divisie Westelijk amateurteam Zwemploeg terug Aad de Graaf weer de snelste sprinter Schot Ronald Park won in de achtste etappe De Franse ploeg voor de Ronde van Frankrijk Ftaarlemmer W. Metz met vijf amateurs naar Luxemburg et, Piet van Eijsden won Wereldkam pioenschappen driebanden in Buenos Aires De eerste testmatch HCK tekende protest aan De Italiaanse wereldkampioen, Carlo Ubbiali, heeft op een MV Agusta de ope ningsrace van de TT op het eiland Man, de race in de 125 cc-klasse, gewonnen. Het was de eerste race in deze klasse voor het wereldkampioenschap 1960 voor renners en merken. De uitslag luidde: 1. Ubbiali (It.) op MV Agusta, 165.7 km drie ronden in 1 uur 19 min. 21.2 sec. (gem. 137.7 km per uur); 2. Gary Hocking (Z. Rhodesia) op MV Agus ta, 1.19:41.(gem. 137.1 km per uur); 3. Luigi Taveri (Zwits.) op MV Agusta, 1.21.07.6 (gem. 134.7 km per uur); 4. J. Hempleman (Nw Zeeland) op MZ, 1.21.35.8 (gem. 133.9 km per uur), 5. R. Anderson (G.B.) op MZ, 1.22.00.8 (gem. 133.3 km per uur); 6. N. Taniguchi (Japan) op Honda, 1.24.49.- (gem. 128.8 km per uur). Snelste ronde: Ubbiali met een /record- gemiddelde van 138.6 km per uur. De Brit Mike Hailwood en de Australiër Ken Ka- vanagh, die beiden een Ducati reden, Motorsport kwamen in respectievelijk de eerste en derde ronde ten val, waardoor zij de strijd moesten staken. Beiden liepen slechts lichte verwondingen op. In de 250 cc klasse nam Gary Hocking revanche voor zijn nederlaag tegen Carlo Ubbiali in de 125 cc race. De uitslag was: 1. Gary Hocking (Rhodesia) op MV Agusta, 303.68 km in 2 uur 53 seconden, hetgeen een recordgemiddelde betekent van 150.698 km/uur. 2. Carlo Ubbiali (It.) op MV Agus ta 2.01.33.4 (gem. 149.878 km/uur). 3. Pro- vini (It.) op Morini 2.01.44.6 (gem. 149.636 km/uur). 4. Brown (Australië) op Honda, 2.06.53,8 (gem. 143.668 km/uur). 5. Kitano (Japan) op Honda, 2.18.11.0 (gem. 131.756 km/uur). 6. Taniguchi (Japan) op Honda, 2.20.41.0 (gem. 129.503 km/uur). Snelste ronde: Ubbiali met het recordgemiddelde van 153.708 km/uur. Het was in de 250 cc klasse, evenals in de 125 cc klasse, de eerste race, die meetelde voor het wereldkampioenschap 1960 ren ners en merken. De 22-jarige Gary Hocking zegevierde o gedreigd met een voorsprong van 40 se conden op Ubbiali, die de 125 cc-race had gewonnen. Op de eerste vier ronden stelde Hocking telkens het oude ronderecord van Voetbal de Duitser Werner Haas (146.804 km/uur^) scherper, maar in de vijlde en laatste ron de ging Ubbiali nog harder. Met zijn ge middelde van 153.708 km/uur was de Ita liaan bijna net zo snel als de 350 cc mo toren. De race in de zijspanklasse, die over de zelfde afstand ging als die in de 125 cc- klasse, eindigde in een overwinning voor de West-Duitser Fath met BMW, die ook reeds de eerste wedstrijd voor het wereld kampioenschap, namelijk de grote Prijs van Frankrijk in Clermont-Ferrand, had gewonnen. De uitslag van de zijspanklasse luidt: 1. Fath (Did.) op BMW, 165,7 km in 1 uur 20 min. 45.8 sec. (nieuwe recordtijd) (gem. 135,3 km per uur). 2. Karris (G.B.) op BMW, 1.22.10,2 (gem. 133,km per uur)). 3. Free man (G.B.) op Norton, 1.28.07,2 (gem. 124,- km per uur). 4. Wells (G.B.) op Norton 1.28.22,- (gem. 123.6 km pe r uur); 5. Ca- mathias (Zwits.) op BMW, 1.28.58,- (gem. 122,8 km per uur). 6. Ritter (Did.) op BMW, 1.30.21,- (gem. 120,9 km per uur). De Zwitser Camathias verbeterde het ronderecord in de eerste ronde reeds en ofschoon Fath dit in de tweede ronde scherper stelde, handhaafde Camathias zich aan de leiding, tot hij in de laatste ronde was gedwongen wegens motorpech te stoppen. Wel slaagde hij er in, zijn mo tor weer op gang te krijgen, maar Fath was hem inmiddels voorbij gestreefd, even als het Britse trio Harris, Freeman en Welss. Zo won Fath, die op dit circuit voor de eerste maal reed, tenslotte nog gemak kelijk. De stand voor het wereldkampioenschap in de zijspanklasse is nu: Renners: 1. Fath (Did.) 16 punten; 2. Camathias (Zwits.), Scheidegger (Zwits.) en Harris (G.B.), allen 6 punten; 5. Freeman (G.B.) 4 pnt.; 6. Deu- bel (Did.) en Wells (G.B.) beide 3 pnt. Mer ken: 1. BMW 16 pnt; 2. Norton 4 pnt. De wedstrijden om de „Grote Prijs van Zweden", die op 20 en 21 augustus in Kristianstad zouden worden gehouden, zijn afgelast omdat de Zweedse motorrij dersvereniging en de plaatselijke overheid op verschillende punten geen overeenstem ming konden bereiken. De wedstrijden tel den mee voor de competities om de we reldtitels. Gewichtheffen De revanche kampioenschappen van Ne derland gewichtheffen, een wedstrijd ge organiseerd met het doel de „mogelijken" voor Rome, namelijk Jan Nolten, Jan Smeekens en Arie van der Toorn, een laat ste kans te geven hun kunnen te tonen, is op een teleurstelling uitgelopen. Van een revanchewedstrijd was geen sprake, aan gezien een zevental gewichtheffers door werkzaamheden of blessures niet van de pavty konden zijn. Organisatorisch heeft het alleen maar geld gekost, omdat het handjevol toeschouwers onmogelijk het reisgeld van de atleten heeft kunnen bij eenbrengen. De Haagse middengewicht Arie van der Toorn mag zich praktisch uitgeschakeld noemen voor dc Olympische ploeg, omdat hij zonder bericht weg bleef. Jan Nolten en Jan Smeekens kwamen zonder tegen stand niet tot de limieten van respectieve lijk 310 kg in het vedergewicht en 340 kg in het middengewicht. Jan Nolten, de Haagse kastelein, stak ver uit boven de overige deelnemers met zijn totaal van 307,5 kg voor de drie Olympi sche oefeningen, en was niet zijn derde drukbeurt afgekeurd, dan had hij het Ne derlands record in de lichtgewichtklasse geëvenaard. Jan Smeekens kwam met 335 kg nog tot een dragelijk resultaat, ondanks vijf keer falen bij het drukken, trekken en stoten, maar de Bredase chauffeur, die 's nachts voor een zuidelijke krant langs de weg zit en hard en lang moet werken, heeft bij lange niet zijn vorm van een jaar geleden. Een bijkomstigheid is dat Jan Nolten op het ogenblik zes kg te zwaar is en met zijn 307,5 kg in de lichtgewichtklasse inter nationaal geen enkele kans maakt op een behoorlijke klassering. Het laatste woord is aan het Nederlandsch Olympisch Comité dat binnenkort nog met het bestuur van de Krachtsportbond bijeenkomt om te pra ten over de „definitieven" voor Rome. Mocht het NOC besluiten Jan Nolten af te vaardigen, dan zal de Hagenaar het over tollige gewicht moeten zien kwijt te raken, want zijn enige kans op een goede inter nationale verrichting is die in de veder- gewichtklasse. De voetbalcompetitie 1960-'61 zal blij kens een officiële mededeling in de „Sport- j kroniek" voor de semiprofs in alle di visies op zondag 21 augustus beginnen. Daaraan vooraf gaat de eerste voorronde voor de bekercompetitie. Die start al op woensdag 17 augustus, uitsluitend voor de semi-profs. De competities voor het ama- teurvoetbal beginnen pas op zondag 11 sep- tember. De Baronie, Velocitas en Xerxes zijn gelijk geëindigd in de beslissingscompeti tie voor de tweede divisie, waardoor een na-competitie noodzakelijk is geworden. Door het betere doelgemiddelde is de Ba ronie voor de eerste wedstrijd vrijgeloot en zullen Xerxes en Velocitas elkaar zon dag aanstaande in Apeldoorn ontmoeten op het veld van AGOVV. De winnaar speelt de week daarop tegen de Baronie. Is dat Xerxes dan wordt op het terrein van DFC gespeeld, wordt het Velocitas dan gaat de wedstrijd naar Vitesse in Arnhem. De Sportkroniek vermeldt, de eerste officiële transferlijst van dit voetbalseizoen Het is een lijst met 88 spelersnamen, waarvan er 54 door hun club ,,te koop" worden aangeboden en 34 op eigen verzoek voor een transfer in aanmerking willen komen. De bekendste spelers die er op voorkomen zijn: Bleyenberg (Ajax). P. van Over keek (BW), De Kubber (DWS, Röhrig en Trevor Ford (PSV), Wim v. d. Gijp (Sparta), Vonhoff (DWS). Verder elf spelers van Eindhoven, zes spelers van Sparta. SHS en De Graafschap. De volledige lijst ziet er als volgt uit: Op verzoek van de vereniging: Ajax: B. Haarms, H. M. Koning, W. Bleyenberg. BW: W. v. d. Gaag, M. Melaet, P. van Over keek, A. Westbroek. DWS/A: W. C. Wertwijn. L. J. Corban, A. Goed hart, A. Visser, J. J. de Kubber. Eindhoven: M. Sijbers, P. van Rooy, D. Snoek, J. S. Lindhout, A. Feyen, J. van Thoor, J. Ver speek, W. van Gemert, R. Rutjens. SHS: E. Boot, P. Dekker, J. Huntink, E. Mo reels, J. v. d. Zwan, A. Zwarts. Sit.tardia: J. W. Adang, Th. van Rooy, A. Derks. Go Ahead: D. Faber. P. Jager, I)e Graafschap: B. de Ridder, J. de Knegt.. G. Kluin, G. Selderhuis, E. Jansen, K. Weijland. HVC: J. D. Planken. Leeuwarden: J. Engelman, M. J. Oosterholt, W. v. d. Waal. PSV: Fr. Röhrig, Ti'. Ford, E. Rensen, A. Ver- planke, J. H. Beckers, W. R. Harte. Sparta: J. J. Allart, W. G. v. d. Gijp, S. Hof stee, A. van Leeuwen, A. A. Lugthart, J. G. van Yperen. Op verzoek van de speler: ADO: H. Scherpenisse. AGOVV: S. de Vries. BW: M. van Beurden. DWS/A: Th. Vonhof. Eindhoven: Ph. Gerberink. GVAVE. Bakker. Hermes DVS: J. W. Rijke, P. de Groot. Hilversum: A. Langhorst. HVC: B. Marcus. KFC: M. G. Koeman, H. Paauwe. Leeuwarden: G. Tardy, J. Ruiter. ONA: J. P. Nijrnan, J. A. Kortlever, J. C. Christ. PSVC. Smulders. Rheden: F. Aalders, A. Bosveld, T. J. Bremer, H. W. Brouwer, Th, van Essen, W. Liet, A. Th. Theunissen, N. C. M. Westdorp, P. Wijnolts, H. Zinnemers. Enschede: D. Reekers, J. H. Schouwink. De Volewijckers: G. Clement. J. M. van Wijk. Zeist: R. Rademakers, L. G. Rademakers. Zaterdag 18 juni zal het westelijke ama teurelftal in Papendrecht een wedstrijd spelen tegen een elftal uit de Alblasser- waard. Het westelijk team is als volgt samen gesteld. Doel: Doesburg (VCS). Achter: De Vries (Gouda) en Meyers (Sparta). Midden: Dekker (VFC), De Gruil (Gou da) en Liebregts (Excelsior). Voor: Verstraate (Laakkwartier), Verhey (De Musschen), Van der Most (RFC), Klein- jan (Feijenoord) en Van Buren (DHC). De Nederlandse zwemploeg, die in Leipzig tot zo'n indrukwekkende pres tatie kwam, is maandagavond in Utrecht hartelijk ontvangen op het station. Op de foto ziet men de zo succesvolle leden van de ploeg, zittend v.l.n.r.: Willie Lambour, Wieger Men- sonides en Tineke Lagerberg; staande v.l.n.r.: mevrouw Van Vlothuizen (leid ster), Corrie Schimmel, Ria van Velsen, Marianne Heemskerk, Ada den Haan en Atie Voorbij. Jo de Haan is zelf heel wat optimisti scher over zijn op tweede pinksterdag bij een valpartij in Eindhoven opgelopen schouderblessure dan zijn vader, die zich zondagavond tegenover Klaas Buchli nog al somber uitliet inzake de komende Ron de van Frankrijk. Want achteraf blijkt de blessure toch minder erg te zijn dan men aanvankelijk had gedacht. Jo de Haan heeft maandagochtend zelfs al weel een korte trainingsrit op de fiets gemaakt Wielt In het Utrechtse stadion werden maan dagavond wielerwedstrijden gehouden waarin o. m. werd deelgenomen door de Olympische selectieploeg onder leiding van Arie van Vliet. De Nationale kampioen Aad de Graaf uit Rotterdam won de sprint, vóór de Hagenaar Piet van der Touw, oud-kam pioen Mees Gerritsen en J. Koot. De tandem-wedstrijd eindigde met een zege voor de sterke combinatie Schep- Kappel. De Formatie Legrand-Paul werd tweede. In het programma was voorts een stayerswedstrijd voor professionals opge nomen. De kampioen van Nederland, Mar tin Wierstra, werd met 3 punten winnaar voor Wout Wagtmans (4 pnt.), de Utrech ter Noppie Koch (5 pnt.), Arie van Hou- welingen (9), Jan Pronk (10) en Staken burg II punten. De Ronde van Groot-Britiannië De achtste etappe van de Ronde van Groot-Brittannië voor amateurs is een tri omf geworden voor de Schotse renners. Winnaar werd de 27-jarige Ronald Park uit. Glasgow, die de 190 km van Southsea naar Weston reed in 5.00.16 en finishte voor Harry Mc Guire (5.02.53) en Ken neth Laidlaw (5.04.07), beiden eveneens Schoten. De vierde plaats was voor de Zuidafrikaan Tolhoek, in dezelfde tijd als Laidlaw. De beslissende aanval werd 40 km voor de finish ingeleid. In het algemeen klassement behield de Engelsman Bradley de eerste plaats met een voorsprong van 12 seconden op Bill Holes (Engeland) en van 17V2 minuut cp de Zweed Adamsson. De Engelse ploeg is eerste in het ploegenklassement. Marcel Bidot, de leider van de Franse nationale ploeg in de Ronde van Frank rijk, heeft maandag de namen bekend ge maakt van de zeven renners, die de ploeg zullen completeren. Het zijn: Robert Caza- Ia, Raymond Mastrotto, Claude Coletto, Louis Rostollan, Jean Dotto, Jean Stablin- ski en Francois Mahé. Reeds eerder had Bidot in zijn Tour- ploeg opgenomen Henry Anglade, André Darrigade, Pierre Everaert, Jean Graczyk, René Privat, Roger Rivière en Jacques Anquetil, van wie laatstgenoemde zich echter na zijn overwinning' in de Ronde van Italië heeft teruggetrokken. Voor de enige nog vacante plaats zal Bidot na de zondag te houden wedstrijd „le circuit des boucles de la seine" de 14de renner aan wijzen. Op uitnodiging van de Union Cycliste Luxembourgeoisc zal de heer W. Metz uit Haarlem weer met vijf Nederlandse amateurs deel kunnen nemen aan twee grote wegwedstrijden in „Luxemburg. De hiervoor aangewezen renners zijn: Gerard Wesseling (winnaar van „Olym- pia's Toer door Nederland") en Mik Snijder uit Halfweg, de Santpoorter Coen Visser met de Haarlemmers Wil Blom- maert en Aad Straver. Deze vijf renners starten zaterdag 2 juli in de „Grand Prix Nicky Kneip" over 168 kilometer en zondag 3 juli behoren zij tot de deelnemers aan een 148 kilome ter lange wegwedstrijd in de omgeving van Limpertsberg. Op de eerste dag is er behalve de hoofdprijs ook een extra prijs voor de winnaar en dat is een schilderij van de Luxemburgse kunstschilder Ro ger Gerson. Vorig jaar had de heer Metz met zijn renners bijzonder veel succes in de „Grand Prix Hollerich"; Mik Snijder werd toen winnaar en Cees Piers derde, terwijl ook Ab Sluis (10e), Aad Straver (11e) en Theo Mathot (14e) best voor de dag kwamen. PAARDESPORT. Het Franse paard Charlottesville heeft te Chantilly de Franse derby gewonnen. Charlottesville bevond zich bij het ingaan van de laatste rechte lijn in het midden van het veld, maar zege vierde toch door in een felle spurt buiten om de leiders onweerstaanbaar voorbij te gaan. Gisteravond is in het ziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam, waar hy een operatie had ondergaan, volkomen onver wacht overleden de bekende oud-sportman en nestor van de Nederlandse sportjour nalisten, Hans Meerum Terwogt. Hij is 76 jaar geworden. Met de heer Meerum Terwogt, die zich meer dan een halve eeuw in de Neder landse sport bewoog, is een zeer markante figuur heengegaan. Hij was zelf lange tijd voor en kort na de eerste wereldoorlog als voetbalscheidsrechter zowel nationaal als internationaal bijzonder gewaardeerd. De meeste bekendheid verwierf de thans overledene zich evenwel als slagvaardig, briljant en vaak sarcastisch ridder van de pen en het woord, daarbij altijd blijk ge vend van een uiterst gedegen kennis van zaken, van geloof in de toekomst van de Nederlandse sport, van een goed hart voor de jongeren en van een veelzijdige belang stelling die ver buiten de grenzen van de sport lag. In 1909 werd Meerum benoemd tot sportredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant. Voor die tijd had hij zich al een grote naam verworven als medewerker of redacteur van tal van tijdschriften en pe riodieken, onder meer van het bekende blad Revue der Sporten van Leo Lauer. Hij schreef daarin onder zijn schuilnaam Tar- tuffe, een pseudoniem dat hij later nog tal van jaren gebruikte 'als medewerker van het weekblad Sportief. De thans overledene kende een onnoem lijk aantal sportlieden en sportofficials en velen van hen beschreef hij in bijzonder deskundige en uiterst plezierig leesbare stukken, die in brede kring gelezen wer den. Naarmate zijn leeftijd vorderde ver zekerde hij zich steeds meer van een eigen plaats tussen die prominenten uit de Nederlandse sport. Ook na zijn afscheid als sportredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant hij was toen de zeventig al gepasseerd bleef hij nog actief. Steeds nog kwam men zijn naam tegen in dag- en weekbladen en op persconferenties behoorde hij ook steeds nog tot een zeer welkome gast. Roeien Voor de internationale roeiwedstrijden, die op 17, 18 en 19 juni op de Bosbaan in Amsterdam worden gehouden, is zowel uit binnen- als buitenland een grote inschrij ving binnengekomen. Ploegen uit Duits land, België, Frankrijk en Engeland zullen zich met de beste Nederlandse ploegen mé ten. Maar niet allëen kwantitatief," ook kwalitatief houdt de inschrijving beloften in voor menige spannende strijd. In het bijzonder voor de oude skiff is de belang stelling groot. Als inschrijvers zien we de Union Naut. De Liège I en II, Ruderriege Etuf Essen, Reading University Boat Club, Royal Sport Naut. Ostende I en II, Willem III, De Maas, Viking en de Koninklijke Dordtsche. In de jonge skiff A zullen uitkomen de Düsseldorfer Ruderverein, Homberger Ru- derklub Germania, Willem III, Kon. Dordt sche, Gouda, De Hunze en Njord. In de oude vier met stuurman zal een Nereus-Laga-combinatie het opnemen tegen drie Duitse ploegen, te weten Ruder riege Etuf Essen, Düsseldorfer Ruderverein en Homberger Ruderklub Germania. In de oude twee met stuurman treffen we aan Royal Sport Nautique Ostende, Royale Nautique Anversoise, Etuf (Essen) en Ne- reus en in de oude dubbel twee Royale Union Nautique de Liège. Royal Sport Nau tique Ostende en een Willem IIIDe Maas combinatie. Ook bij de jonge nummers, zowel als bij de dames vele buitenlandse ploegen. Wel zeer internationaal is de oude skiff dames met. de Réunion Nautique Vilvoorde, Ru derriege Etuf Essen, Osnabrücker Ruder verein, SOC d'Aviron St. Quentin, Nereus, Poseidon, De Vliet en Wetterwille. Op ver- scheide damesnummer is ook de Deutsche Hochschule für Körpei'kultur Leipzig ver tegenwoordigd. Advertentie CONSTANTE KWALITEIT De Nederlander Piet van Eijsden behaal de maandag in de eerste ronde herenen kelspel van de open kampioenschappen van Londen op „Queens Clubs" het laat ste grote toernooi voor Wimbledon een ovex-winning op de Joegoslaaf Jovanovich. De cijfers waren 8-6, 6-1. •- Biljarten Van 5 tot en met 16 september zullen in Buenos Aires de wedstrijden worden ge houden voor het toernooi om het wereld kampioenschap-driebanden. Nederland zal op dit toernooi mogelijk worden vex~- tegenwoordigd door Henny de Ruyter. Andere Europese deelnemers zijn waar schijnlijk de Belg René Vingerhoed!, de Duitser August Tiedtke en de Oostenrijker Scherz. Zij krijgen acht Zuidamerikaanse spelers als tegenstanders, o. m. de Argen tijn Enrique Navarra, die de titel verde digt, Monestier uit Uruguay, Legarda uit Ecuador, Suarez uit Peru, de Chileen Diaz en de vroegere wereldkampioen Carrera, die na de val van het bewind van oud president Peron Argentinië moest verla ten, doch inmiddels weer in het land is teruggekeerd. Det de minder gelukkige verdeling van der koersdata over de verschillende banen één der gx'ootste factoi-en is van de kleine bezetting der velden blijkt duidelijk op de meeting van hedenavond in Hilversum, die thans zonder enige concurrentie een programma voorschotelt dat klinkt als een klok. Niet alleen een zeer goede bezetting, maar bovendien in vrijwel alle nummers de beste paarden uit de resp. generaties. Met het oog op de komende Derby zal veel belangstelling uitgaan naar de Ben Hur-prys, waarin een 4-tal kandidaten voor deze klassieken elkaar zullen bekam pen. Daar Ijsvogel S bij zijn laatste op treden een buitengewone indruk heeft achtei'gelaten, zal deze jonge hengst van gi-ote klasse vei-moedelijk aan het langste einde trekken, gevolgd door IJberflöte en Yannette Parisienne. Daar ook Nottelman van de partij is zal de Noordhollander op deze avondmeeting een gx-ote rol spelen en mogelijk met. een 3-tal winnaars naar huis kunnen terug- kei-en. Zijn eerste zege wordt vei-wacht met Xanno Hanover, die in zijn sterk op gaande vorm Walter Mitty en Xita Hano ver kan slaan. In de 2400 m. lange auto-startkoers maakt Vulture S met Nottelman het sei zoendebuut:. De voortz-effelijke kwaliteiten van de merrie liggen nog zo vers in het geheugen, dat zij in staat wordt geacht de overwinningenreeks van Xuthus T te on derbreken. Outsiders zijn Wendy Hollan- dia en Victor Maire. De Derby-winnaar Xuthus Hollandia loopt zeer regelmatig en is steeds in het voorste gelid te vinden, echter tot nu toe zonder één zege. Ook in de Baron Pluto- prijs zal hem deze weer ontgaan daar X Pluto iets sneller is en een gunstiger posi tie aan de start heeft. Wat Xylon S, die steeds over korte afstanden wint, over deze afstand waard is, zal in deze koers duidelijk kunnen blijken. Outsider is Wil ster S. In het internationale nummer krijgt Koersen in Hilversum Seigneur Bascom het deze keer zeer hard te verduren, doch snelle starter als hij is zal hij zijn aan de start verworven voor sprong met succes kunnen verdedigen te gen Typhoon en Tarantella. De beide overige nummers zijn gereser veerd voor de jonge garde. Bij de 2-jari- gen opnieuw vele debutanten, w.o. weer een product van Lord Scotch, wiens kin deren tot nu toe een dominerende rol spe len. Het grote veld zal het echter niet kunnen klaren tegen de geroutineerde Zamboni. Sterke verhalen gaan ook over Zambèsi. Outsider is Zus Scotch. In het andere nummer heeft Yolige Miss de beste kansen, gevolgd door Yankee Erebus en Young Bonni B. Outsider is Yna van Barke Cricket McLean heeft het cricketteam van Zuid- Afrika gered op de vierde dag van de eerste testmatch tegen Engeland, nadat de bezoekex-s in hun tweede innings twee wickets hadden verloren voor slechts vijf runs. Engeland beëindigde zijn tweede in nings op 203, hetgeen betekende dat Zuid- Afrika 310 runs moest maken om te win nen. De Engelsman Pullar overigens batte als elfde man met een gebroken pols. Hij scoorde én run, waarna vei-moedelijk wel tot Pullars opluchting aan het an dere wicket Statham voor 22 door McLean op het bowlen van Griffin werd gevangen. Zuid-Afrika stai'tte dus zeer slecht door het vei'lies van de wickets van McGlew en Goddard, die beiden als slachtoffer van Statham werden ingerekend. Maar met McLean aan de wickets kwam er ver- betering en in 103 minuten had hij zijn vijftig runs. Aan het einde van de dag stond Zuid-Afrika op 120 voor 3; met nog zeven wickets in handen zijn dus 190 runs voldoende voor de overwinning. McLean is not out met 68, en Waite met 21. Zijn heengaan volkomen onverwacht, want de operatie die hij moest ondergaan was niet van ernstige aard laat een leemte na, niet alleen in kringen van zijn vakbroeders, maar in de gehele Neder landse sport. Zijn verdiensten voor de spoi't wex-den in 1949 ter gelegenheid van zijn veer tigjarige loopbaan als sportredacteur bij de N.R.C. gehonoreerd met zijn benoe ming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Softbal Maandagavond hebben de beide topclubs van de eerste klasse van de softbalcompe- titie, HCK en HHC, hun eerste wedstrijd tegen eikaar gespeeld. Na een aardige wed strijd kwam de zege voorlopig terecht bij IIHC, dat met 9-5 won. Voorlopig, want in de laatste HCK-slagbeurt werd een fou tieve beslissing va'n de scheidsrechter aan leiding tot een HCX-protest, dat zeker ge wonnen zal worden. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan wordt de wedstryd vanaf de tweede helft van de zevende in nings overgespeeld met HCK aan slag, nul uit en de stand 9-5 voor HHC. De stand is: H H C 6—12 R C H 6—4 HCK 6—10 O V V O 5—2 T Y B B 46 Catchers 41 Pinguins 66 Rooswijk 51 Het topduel tussen HCK en HHC is een zeer aantrekkelijke vertoning geworden. Vooral HHC had bij aanvang van de wed strijd al een geduchte tegenvaller, want de pioeg van Dries de Zwaan moest het zon der Ruth de Haas, Gerda Cammenga en Tini Andrea stellen. Els ter Meulen ver ving Gerda Cammenga als achtervangster echter uitstekend en HHC-werpster Mieke Wemerman groeide dan ook naar een voxra die zij tot nu toe nog niet bereikte. Zij overspeelde haar HCK-collega Tineke v. d. Net, die het vooral in de tweede in nings met haar zenuwen te kwaad had. Weliswaar plaatste de HCK-ploeg de meeste honkslagen, maar vooral de con- trole van de HHC-werpster was veel beter. HCK nam in de eerste innings de leiding door Yvonne Immer, die na een driehonk- slag kon scoren op een voltreffer van Sicca Fuykschot. In de tweede HHC-slagbeurt viel de beslissing. Renee de Haas en Joke Ringersma kregen 4 w. De daaropvolgende korte tik van Mieke Wemerman werd ver keerd verwerkt en de honken waren vol. Een honkslag van Hannie Berendonk leverde twee punten op, Mieke Wemerman scoorde 3-1 op een stootslag en honkslagen van Els ter Meulen en Emmy Hofstra brachten 6-1 op de scorekaart. Een honkslag van Tineke v. d. Net bracht de stand op 6-2, maar HHC antwoordde door middel van Mieke Wemerman, die scoorde op een honkslag van Paula v. d. Mark (7-2). Een keiharde honkslag van Nel Goedhart (met 3 honkslagen uit vier beur ten bijzonder sterk aan slag) werd in het midveld gemist en de stand was 7-3. Mie ke Wemerman, die niet minder dan vier HHC-punten scoorde, maakte in de vijfde innings na een serie HCK-veldfouten 8-3,. maar in de gelijkmakende slagbeurt werd het 8-5 door een harde tik van Joke Fuyk schot, die werd gemist en een infield-hit van Pien Immer, die een prachtige wed strijd op het derde honk speelde. In de zesde innings werd het 9-5, wederom door Mieke Wemerman, die ook nu weer door HCK-veldfouten in staat werd gesteld te scox-en. In de laatste HCK-slagbeurt wei'd een arbitrale fout de oorzaak van een vol komen terecht ingediend HCK-protest. Een onbevredigend einde van deze zo spor tief gespeelde wedstrijd. Met nul uit be reikte de HCK-speelster Els Kievit met een honkslag het eerste honk. Sicca Fuyk schot kwam aan slag en op de eerste ge worpen bal stal Els Kievit het tweede honk. HHC-achtervangster Els ter Meu len wierp over het tweede honk heen en de HCK-ster kon doorlopen naar het derde honk. Vanuit het HHC- midveld werd de bal naar het derde honk gegooid, maar de worp was niet zuiver en verdween onbex-eikbaar voor Hannie Be- rendonk, die daarbij enigszins gehinderd werd door de foutief opgestelde scheids rechte!', in het publiek. In plaats van Els Kievit het thuishonk toe te wijzen, besliste de scheidsrechter, tegen de regels, dat zij op het derde honk moest blijven staan Even later sloeg Marijke Tieland met drie honken bezet een hoge bal in het binnen veld, waai'op binnenhoog werd afgeroepen. In de daarna ontstane verwarde situatie ging Els Kievit uit op de thuisplaat, waar door het einde met een 9-5 HHC-zege kwam. De protestcommissie heeft in deze het laatste woord.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13