Informatie-opdracht in Kongo voor Patrice Loemoemba Eisenhower hartelijk in Manilla ontvangen HET WEER Abako eist presidentschap op voor Joseph Kasavoeboe Winnaars van de K.L.M-prijsvraag met een DC 8 naar Montreal Zuid-Afrika herziet immigratiebeleid Vragen aan B. en W. van Amsterdam over walletjesfilm Risicoclausule gewijzigd Twee doden in het verkeer Verkeer eiste in april 500 levens in Engeland Ook een echtpaar uit Haarlem gaat op bezoek bij kinderen in Canada Deur wijd open voor blanke kolonisten uit Afrika Op dc meeste plaatsen droog Aan het strand Ontevreden AVRQ-leden vormen actiecomité Het woord is aan Tokio zal hij vanuit een kogelvrije auto zien Washington „weet niets" van H-bompatrouilles ln de krant van heden: DINSDAG 14 JUNI 1960 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 45e JAARGANG NUMMER 185 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V* Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Patrice Loemoemba PRETORIA (Reuter) De Zuidafrikaan- se regering heeft als eerste maatregel tot versnelling van de immigratie haar am bassades en consulaten opdracht gegeven alle mogelijke hulp te verlenen aan ge wenste immigranten, aldus heeft de minis ter van binnenlandse zaken, Naude, maan dag bekendgemaakt. Degenen, die uit Afrikaanse gebieden naar Zuid-Afrika wensen te gaan, mogen auto's en huishoudelijke artikelen meene men. De minister zei niet op welke gebieden hij het oog had maar waarnemers nemen aan dat hij aan Belgisch Kongo, Kenya, Tanganyka en Noord-Rhodesia dacht. Tn dringende gevallen kunnen, aldus Naudës verklaring, mensen die naar Zuid- Afrika willen gaan, tijdelijke visa worden verleend. Na aankomst kunnen deze men sen dan om een vestigingsvergunning ver zoeken. Waarnemers in Johannesburg zien in de verklaring van Naude een grote omzwaai in de immigratiepolitiek van de Zuidafri- kaanse regering, die nu toe de immigra tie heeft willen beperken, omdat zij bang was de steun te zullen verliezen van de blanke neringdoenden en geschoolde arbei ders, die altijd fel gekant zijn geweest te gen onbeperkte immigratie vanwege de kans op verscherping van de concurren tiestrijd. Advertentie Kotlerdam-shog met de pure Kentucky Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, maar later weer toenemende bewol king. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Vrij koude nacht, morgen over dag iets hogere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een rug van hoge luchtdruk brengt morgen wat zonniger strandweer bij afnemende wes tenwind. Overdag 16-18 gr. C. Zeewater 14 gr. C. Vooruitzich ten warmere oceaanlucht voor afgegaan door een zwak regen front brengt in de tweede helft van deze week beter strandweer. LEOPOLDSTAD, (Relga-ANP). - De Belgische minister Ganshof van der Meersch, die met Kongolese zaken is belast, heeft Patrice Loemoemba, algemeen voorzitter van de Kongolese Nationale Beweging, die bij de verkiezingen de meeste stemmen verwierf, een informatie-opdracht om trent de mogelijkheid tot het vormen van een regering gegeven. Loemoem ba heeft de opdracht aanvaard en zal donderdag bij de minister verslag uitbrengen. De Abako-partij heeft de eis gesteld, dat haar leider Kasa voeboe - de grootste rivaal van Loemoemba - staatshoofd van Kongo zal worden. Wordt deze voorwaarde niet vervuld, dan zou de Abako niet aan een centrale Kongolese regering willen deelnemen. Een tweede voorwaarde zou, volgens in Brussel ontvangen berichten, zijn, dat dc centrale regering het door dc Abako ge vormde provinciale bestuur zal erken nen. Deze provinciale regering is door de Abako in het leven geroepen naast het provinciale bestuur van Leopoldslad. Mochten dc eisen van de Abako niet wor den ingewilligd dan zou, volgens Belgi sche persberichten uit Kongo, de moge lijkheid groot zijn, dat Kasavoeboe en zijn volgelingen na de overdracht van de soe vereiniteit een afzonderlijke staat stich ten. Loemoemba heeft verklaard dat de rege ringsformatie die hij zal voorstellen zal af hangen van de contacten die hij met de partijen zal hebben. Maar, zo zei hij, reeds nu beschik ik over een meerder heid. Ik zal die verruimen en het staat vast dat ik donderdag een regeringsploeg zal kunnen voordragen. In antwoord op an dere vragen onderstreepte hij dat hij zal trachten een regering van nationale een heid voor te dragen. Hij deed een oproep tot eendracht en verzocht de Europeanen, vertrouwen te hebben en op hun post te blijven. Uittocht Zeven Sabena-vliegtuigen zijn uit Brus sel aangekomen om gezinnen op te halen van Belgen, die er de voorkeur aan ge ven vrouw en kinderen voor de overdracht van de soevereiniteit op 30 juni naar het vaderland terug te sturen. De zeven Sabe- na-tóestellen hadden vrijwel geen passa giers aan boord bij aankomst. Voor de normale lijnvliegtuigcn tussen Kongo en Brussel zijn alle plaatsen tot oktober besproken. In totaal zullen in de komende dagen bovendien tachtig vlieg tuigen extravluchten maken om Belgen te repatriëren. De nationalistische Abako, zo meldt onze correspondent uit Brussel, heeft door haar eigenmachtig optreden in Neder-Kongo, waar een andere partij, de Solidaristische partij van Afrika, dertien zetels haalde, tegen twaalf voor de Abako, prestige ver loren in de politieke kringen van Kongo die voor alles willen vermijden dat Kongo in zes autonome staten uiteen valt. Minister-resident Ganshof van der Meersch heeft verklaard dat de eerste bij eenkomst van de Kongolese wetgevende Kamers waarschijnlijk tegen het einde van deze week mag worden verwacht. Het parlement zal als eerste opdracht krijgen de benoeming van een voorlopig staatshoofd. Het nieuwe parlement is in derdaad een constituante, hetgeen bete kent dat waarschijnlijk over twee jaar op nieuw verkiezingen zullen worden gehou den waarna een definitief staatshoofd zal worden aangewezen. Koning naar Kongo? (UPI) De hofhouding heeft nog altijd geen besluit genomen over de moeilijke kwestie of koning Boudewijn de onafhan kelijkheidsviering van Kongo op 30 juni moet bijwonen of niet. De koning is meer dan een week geleden door het uitvoerend college van (nu nog) Belgisch Kongo uitgenodigd om aanwezig te zijn bij de soevereiniteitsoverdracht, maar heeft nog steeds niet geantwoord. Het probleem heeft twee kanten: prestige en veiligheid. Aan het hof vraagt men zich af, of het wel zou overeenkomen met zijn vorstelijke waardigheid indien koning Boudewijn aan wezig is wanneer de Belgische driekleur wordt gestreken om plaats te maken voor de besterde blauwe vlag van de nieuwe republiek Kongo. De enige, die koning Boudewijn in Leopoldstad zou kunnen ver vangen is prins Albert, zijn jongere broer. Prins Albert is echter nooit in de kklo- Prins Alberi is echter nooit in de kolo- Hem te zenden zou door de nieuwe natie Een groot aantal ontevreden AVRO- lcdcn zal zich in een binnenkort te houden vergadering definitief verenigen in een actie-comitc, dat zeer besliste eisen zal formuleren. Uit een voorlopige vergadering in Groningen van leidende figuren onder de „rebellen" zijn reeds enige wensen ge formuleerd. In het algemeen heeft men bezwaar tgen de houding van het, AVRO-bestuur, zowel op landelijk als op gewestelijk ni veau. Men wil die houding democratischer zien in zoverre, dat de leden meer zeggen schap krijgen in het beleid van de omroep vereniging. Daarom moet de structuur van de vereniging drastisch gewijzigd worden. Handhaving van de huidige voorzitter acht men niet wenselijk. Een nieuwe verkiezing van gewestelijke besturen is noodzakelijk. Deze week zullen de ontevredenen zich consolideren. Een definitief bestuur wordt gekozen, verlangens zullen vaste vorm krij gen. Voorlopig fungeert de heer B. Groen uit Amsterdam als voorzitter en de heer W. Kroeze uit. Marum in Groningen als se cretaris van het tijdelijk bestuur. wellicht als een belediging worden opge vat. België hoopt echter een vriendschapsver drag met Kongo te sluiten, waarbij ook in technische, financiële en economische hulp wordt voorzien en indien koning Boude wijn weg blijft op 30 juni, zo zeggen som migen, dan zou dat kunnen worden uit gelegd ais een teken, dat België bijzonder pessimistisch is over zijn toekomstige be trekkingen met de pas-geboren staat. Bovendien rijst de vraag: zal het veilig zijn voor de koning om naar Leopoldstad te gaan? Dé in veler ogen hypocritische houding van Amsterdam om aan de ene zijde maat regelen te nemen om de uitwassen van de prostitutie te bestrijden en aan de an dere kant een filmmaatschappij faciliteiten te geven om het rose leven op de walle tjes bekendheid te geven via de bioscopen in de gehele wereld, heeft geleid tot het stellen van vragen in de hoofdstedelijke gemeenteraad. Het raadslid mr. J. W. Ub- bink (prot.chr) heeft B. en W. schriftelijk gevraagd welke de overwegingen zijn ge weest die ten grondslag hebben gelegen aan het verlenen van toestemming tot het maken van filmopnamen van het leven aan dc walletjes. Voorts wil hij weten of van gemeentewege medewerking is verleend door zorg te dragen voor een politie-af- zetting. De regering zal voortaan, als zjj opdracht geeft voor het uitvoeren van bouwwerken, in de bestekken niet meer de risicoclausule met betrekking tot wijzigingen in lonen en sociale lasten opnemen. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, heeft dit gisteren namens de regering in een tweetal bijeenkomsten meegedeeld aan vertegenwoordigers van het bouwbedrijf. In de eerste bijeenkomst werd een dele gatie van de raad van bestuur bouwbedrijf onder leiding van de voorzitter, de heer •J. Dura Dzn., ontvangen. Van regerings zijde waren in deze bijeenkomst met mi nister Van Aartsen aanwezig de ministers Korthals (Verkeer en Waterstaat), Visser (Defensie) en De Pous (Economische Za ken). Daarna ontving minister Van Aart sen alleen een vertegenwoordiging van de Nederlandse Christelijke Aannemersbond, geleid door de demissionaire voorzitter de heer Stamhuis. Zoals bekend heeft de Raad van Bestuur de samenwerking met deze bond verbroken. De aannemersvertegenwoordigers heb ben van de mededeling der regering ken nis genomen en toegezegd hiermee reke ning te zullen houden. J. J. Rousseau: Het zekerste middel om een kind on gelukkig te maken is, het eraan te wennen alles te krijgen. In Sverdlovsk zijn vier Russen bij be- I houden en de overbrenging" van de sluit van de Opperste Sovjet onder- Amerikaanse piloot Powers van het scheiden met de dapperheidsmedaille U-2 vliegtuig. De foto toont de chauf- voor hun betoonde moed „bij het vast- feur L. Tsjoesjakin, die hier de ver sierselen in ontvangst neemt. MANILLA (Reuter/UFI/AFF) Presi dent Eisenhower is vandaag van de El- mendorfbasis in Alaska via het eiland Wake op de Philippijncn aangekomen. De Filippijnse regeringspersdienst had zondag alle journalisten, die aanwezig wil den zijn bij de aankomst van Eisenhower, bijeengeroepen en ingelicht over de bevei ligingsmaatregelen. Aan het eind van de mededelingen las een woordvoerder de volgende verklaring op: „Niemand mag het vliegveld verlaten voordat president Eisenhower vertrokken is. Wie het toch probeert zal worden neergeschoten. Dank u". Daarmee was de persconferentie ten einde. In de straten van Manilla die de stoet volgde waren triomfbogen opgericht met er- bovenop portretten van Eisenhower. Een van die portretten leek vervelend veel op Kroesjtsjev en werd daarom snel „geretoucheerd". De politie schatte dat. zeker een miljoen Filippijnen, velen uit het achterland, op dc been waren om een glimp op te vangen van de Amerikaanse president. In de jaren dertig heeft Eisen hower op de Filippijnen dienst, gedaan als adjudant van generaal Douglas MacArthur. TOKIO (Reuter) Het hoofd van de Japanse keizerlijke hofhouding lieeftimee gedeeld, dat president Eisenhower en kei zer Hirohito naast elkaar zullen zitten in een kogelvrije auto, die hen zondag van het internationale vliegveld naar de Ja panse hoofdstad zal brengen. Het Ameri kaanse voorstel om een open auto te ge bruiken is van de' baan. Volgens de Japanse politie zijn er op het ogenblik geen plannen om de hulp in te roepen van Japanse of Amerikaanse troe pen ter berscherming van Eisenhower. Volgens de huidige plannen zullen 26.000 politiemannen de route bewaken van de auto waarin de president en de keizer naar Tokio rijden. Voor 12.000 manschappen zal premier Kisji een beroep moeten doen op de provincies. Tegen geweld De voorzitter van de Japanse socialis tische oppositiepartij heeft gezegd, te zul len trachten gewelddadigheden te voor komen bij het bezoek van Eisenhower. Hij zei echter nog steeds tegen het bezoek te zijn. Hij blijft ook bij zijn eis, dat de re gering aftreedt. Het bestuur van de democratisch socia listische partij, heeft besloten dat alle af gevaardigden van de pai-tij in de Se naat en de Tweede Kamer aanwezig zul len zijn wanneer president Eisenhower liet, parlement toespreekt. De liberaal-democratische regeringspar tij onderzoekt de mogelijkheid van een po litiek bestand in die zin, dat de ratifica tie van het veiligheidsverdrag met de Ver enigde Staten zal worden opgeschort, in de hoop dat de socialisten zich bij dit be stand zullen aansluiten gedurende het be zoek van Eisenhower. Het grootste deel der socialistische partij blijft evenwel op het standpunt staan, dat. premier Kisji moet beloven te zullen aftreden, alvorens de socialisten ook 'maar over een eventuele regeling willen praten. De „Welkom Ike"-beweging neemt in omvang toe, doch de officieren van de veiligheidsdienst weigeren nog steeds de verantwoordelijkheid voor eventuele extre misten op zich te nemen. De politie heeft in Tokio een universi teit doorzocht, op zoek naar studenten die verantwoordelijk zouden zijn voor de de monstratie op vrijdag tegen Hagerty, de perschef van het Witte Huis. Er werden geen arrestaties verricht. Een woordvoer der van de Japanse studentenbeweging heeft verklaard, dat de organisatie niet de veiligheid van de keizer of van de pre sident kan garanderen, als Eisenhower in Tokio aankomt.» De studenten zijn van plan 15.000 man op de been te brengen. WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft maandag verklaard, dat er te Washington niets bekend was, wat de berichten in de Britse pers over Amerikaans-Brits plannen voor een per manente patrouillering met waterstofbom men rondom de wereld, zou kunnen be vestigen. In Hoogkeppel is een personenauto tegen een autobus gereden. Eén van de inzitten den, de heer A. H. O. uit Gorssel, werd zo danig gewond dat hij, nadat hij uit de wagen bevrijd was, overleed. De bestuur der van de wagen, de heer W. V. werd ernstig, een derde inzittende licht gewond. De auto moest met een kraanwagen uit de bus worden getrokken. De inzittenden van de bus kwamen met de schrik vrij. In de Voorstraat in Katwijk aan Zee is een ongeluk gebeurd dat het leven heeft gekost aan de 23-jarige A. Dijkhuizen uit Katwijk. Hij botste met zijn bromfiets tegen een bestelauto en liep een schedel- basisfractuur, een been- en een armfrac- tuur en een kaakfractuur op. Bovendien drong een van zijn ribben in zijn longen. Hij werd overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Leiden, waar hij is overleden. (Van onze correspondent in Londen) In april kwamen in Groot-Brittannië vijf honderd mensen bij verkeersongelukken om het leven, tien percent meer dan in april 1959. Er waren 61 percent meer scoo ters bij ongelukken betrokken. Er werden 26.448 personen gewond, 2576 meer dan in april vorig jaar. De grootste stijging, na melijk met 979, werd opgeleverd door motorrijders en hun passagiers. Het aantal slachtoffers onder fietsers daalde echter met tien percent. De omvang van het ver keer was vijftien percent groter dan een jaar geleden. Deze cijfers betekenen een diepe teleur stelling voor Ernest Marples de voortva rende en originele transportminister, die onvermoeide pogingen doet om het verkeer veiliger te maken. Adverten tie SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenland-s nieuws3, 4, 8 Kunst 5 Agenda van IJ mond en Haarlem 5 Langs sluizen, en havens6 Uit stad en omgeving..6, 7 In de Vishal en op zee7 Feuilleton -9 Horen en Zien 9 Bo ekenhoekje 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuwsIJ. Beurs - 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's De K.LM. heeft gisteren de DC-8 offi cieel in gebruik genomen op de route van Amsterdam naar Montreal in Cana da. Teneinde deze eerste vlucht een fees telijk karakter te verlenen, had de maat schappij enige tijd geleden een prijsvraag uitgeschreven voor de ouders van emi granten, die daarmee een reis naar hun geëmigreerde kinderen konden verdienen. Toen het toestel gistermiddag om half drie opsteeg van de Amsterdamse luchthaven stonden vele familieleden de tien gelukki ge winnaars van deze prijsvraag na te wuiven. Bij deze winnaars was ook een echtpaar uit Haarlem, de 70-jarige heer Dc Moei en zijn 71-jarige echtgenote uit de Roosveltstraat 16. De meesten van hen hadden nog nooit gevlogen en voor velen betekende de ko mende ontmoeting een weerzien sinds ve le jaren. Binnen acht uur zou de DC-8 hen naar hun kinderen brengen. De 62-jarige tuinder Piet Muileboom uit Oudkarspel bij Alkmaar had zijn vrouw maar reeds op eigen kosten vooruit ge stuurd en maakte de reis nu met zijn 21- jarige zoon Henk, die het prijsvraagfor mulier had ingevuld. Van zijn 13 kinderen zijn er 5 geëmigreerd. Eén was er weer teruggekomen, daar hij in Canada niet kon wennen, maar de vier anderen, drie zoons en een dochter, hebben er zich een goed bestaan verworven. Het was niet de eer ste keer dat hij zijn kinderen ging be zoeken. In 1955 was de heer Muileboom reeds samen met zijn vrouw naar Cana da gereisd, toen echter per boot. Het echt paar had nooit gedacht, dat het de kin deren in het verre Canada daarna nog eens zou zien. Moppen Vóór het vertrek bood Max Tailleur, die reeds in Canada is geweest en de emigranten daar op de hoogte heeft ge houden van de nieuwste Amsterdamse moppen, de dames uit het gezelschap een sjaal aan met de plattegrond van de hoofdstad en de heren een embleem met het Amsterdamse wapen. „Ik hoop," zo zei Amsterdams moppentapper nummer één, „dat jullie de vele Nederlanders in Canada nog iets zult laten horen van onze eigen vaderlandse humor, die ze daar zo node missen." Daartoe vertelde hij de pas sagiers een groot aantal moppen, om ze in Canada na te vertellen. De DC-8 komt op Schiphol terug met een aantal Canadese prijswinnaars, alle maal Nederlanders, die naar Canada zijn geëmigreerd en nu de kans hebben gekre gen een bezoek aan het oude vaderland te brengen. Intensief gebruik De K.L.M. heeft thans drie DC-8-straal- vliegtuigen, die zeer intensief worden ge bruikt. Dertien keer per week vliegen de toestellen tezamen op en neer tussen Am sterdam en New York. Stelt men de ge middelde duur van een retourvlucht op 15 uur, dan betekent dit dat de drie vlieg tuigen tezamen hierdoor ongeveer 195 uur in de lucht zijn. Daarnaast onderhoudt de maatschappij sinds gisteren twee keer per week een dienst tussen Amsterdam en Montreal, zodat er hierdoor nog eens 32 vlieguren bijkomen. Teneinde voldoende gezagvoerders met de toestellen ver trouwd te maken heeft de maatschappij tevens een uitgebreid lesschema. Met de drie vliegtuigen wordt per dag totaal ruim 11 uur geoefend, hetgeen dus neerkomt op 77 uur per week. De bewoners van Amsterdam en omliggende gemeenten kunnen hierover meepraten, daar de straalvliegtuigen zowel 's morgens als 's avonds met regelmatige tussenpozen over hun huizen vliegen. De drie vliegtuigen zijn dus per week tezamen meer dan 300 uur in de lucht. Ook als ze op de grond zijn wordt er hard aan gewerkt. Allereerst krijgen de toestellen de normale onderhoudsbeurten en technische controles. Maar ook worden door Douglas, in samenwerking met tech nici van de K.L.M., nog verschillende ver anderingen aan het toestel aangebracht. Veel rust krijgen de drie DC-8'en dus voorlopig nog niet. Begin juli zal het vier de toestel in de serie van twaalf, die de K.L.IvI. heeft besteld, op Schiphol arrive ren. j

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1