Innerlijk diep gespleten Turkije zoekt een ideologisch kostuum r Westerse democratie noch marxistisch harnas past Turkse leden: het oude kemalistische pak wordt opgeperst Van dag tot dag Nog kansen Kroesjtsjev neemt zijn familie mee naar Wenen Onvoltooid Wat meer kennis.,.. ERHARD EN ADENAUER HEBBEN DE STRIJDBIJL BEGRAVEN r WERELDNIEUWS DINSDAG 14 JUNI I960 3 j Zijn gehele gevolg zal honderd mensen omvatten Eensgezind gaan zij de verkiezingsstrijd tegemoet maar de opvolgingskwestie blijf rusten raatótoel v. DUiVENBODEN Washington ziet Moskou en Peking „uiteendrijven" Welk resultaat de prestige-reis van pre sident Eisenhower naar Tokio zal hebben, is moeilijk te berekenen nu de binnen landse complicaties in Japan zich met dit bezoek hebben versmolten en de Japanse regering op wankele basis staat. Natuur lijk proberen sommige kringen in Ame rika de troebele situatie in Japan met be trekking tot het presidentiële bezoek ge heel en al op de rekening van ..communis tische agitatie" te schuiven, doch verant- woordclijker waarnemers in Washington en elders in de wereld zien er wel degelijk een tamelijk algemeen verzet tegen een herleving van het Japanse militarisme in. Men moet zich realiseren hoe sterk dit militarisme Japan indertijd in zijn greep heeft gehad, om de weerzin te kunnen be vroeden, die de intussen „vermenselijkte" Japanner bezielt tegen een herrijzenis van de militaire kaste-dictatuur. Dat men in het veiligheidsverdrag met Amerika een factor tot deze herrijzenis meent, te zien, kan wellicht op een verkeerde interpre tatie berusten, doch de Japanse doods angst voor een atoomoorlog wordt door dit verdrag allerminst gesust, integendeel. Dat in Japan, evenals in Duitsland, be paalde kringen zinnen op een herstel van de militaire glorie, ligt voor de hand. Der gelijke verwrongen en verengde mentali teiten laten .zich niet in één generatie uit roeien en vervangen. Vooral niet wanneer de nationale gevoeligheid worstelt met een nog zeer duidelijke minderwaardig heid tegenover de overwinnaar. Er is in Japan echter ook veel veran derd en hoezeer men de onmenselijk heid van de atoombommen op .Japanse bevolkingscentra ook moet erkennen dat is in de eerste plaats het gevolg van de ruwe schok, waarmee het Japanse volk is wakkergeschud uit zijn militair-suppre- matie, die een massale begoocheling ver wekte bij het ingaan en de aanvankelijke ontwikkeling van de laatste oorlog. Er leeft in Japan een fanatieke vredes- idee, die niet zozeer op het pacifistische idealisme van een betere wereld is gegrond doch eenvoudig op de puur-menselijke vrees voor de atoomoorlog. Dat de com munisten daarvan een handig gebruik maken voor hun wroeterijen, is niets vreemds. Zij doen dit overal ter wereld. Doch dat de huidige woelingen in Japan en de schijnbaar anti-Amerikaanse hou ding louter voortkomen uit een commu nistische besmetting, is niet vol te houden. Zij zijn duidelijke symptomen van een massaal verzet tegen een oorlogskoers; die door het Amerikaanse beleid niet nadruk kelijk genoeg wordt gediscrimineerd. Van daar, dat Eisenhower persoonlijk nog ge rede kansen zal krijgen in Tokio om wat meer vriendschap te kweken, doch het zal hem zware eisen stellen en een maximum aan tactische verduidelijking der Ameri kaanse bedoelingen van hem vragen. Van onze correspondent in Wenen) De Russische ambassade te Wenen heeft medegedeeld, dat het reisprogramma van Kroesjtsjev nog niet in bijzonderheden vaststaat, omdat hierover in Moskou nog geen beslissingen zijn genomen. Bovendien moet men nog wachten op nadere gege vens van de premier zelf, die te kennen heeft gegeven dat hij bepaalde niet na der genoemde fabrieken en industrie- bedrijven wil bezoeken. Ongetwijfeld zal dit verlanglijstje in overleg met de kleine cummunistische partij in Oostenrijk wor den opgesteld en zo uitvallen, dat zulke bedrijven worden bezocht, waar een gro tere toeloop en een sterker applaus van communistische arbeiders te verwachten is. Wel staat het vast. dat Kroesjtsjev be geleid wordt door honderd personen, onder wie zijn vrouw Nina, zijn dochter en schoonzoon, de hoofdredacteur van de „Pravda", verder minister Gromyko en de twee vroegere ambassadeurs in Oosten rijk, Iljit.sjov en Lapin. De veiligheidspo litie neemt reeds maatregelen om demon straties van vluchtelingen en anti-commu nisten zoveel mogelijk tegen te gaan. Alle kampen en scholen van vluchtelingen wor den onder bewaking gesteld. De politie moet elke dag op de hoogte worden ge steld over de vluchtelingen, die hun vaste woonplaats hebben verlaten. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ANKARA, juni. Er zaten kogelgaten in de muren en plafonds van de college zalen en de studenten wezen er met trots op. Want het Turkse leger mag de staatsgreep hebben voltrokken, cle Turkse studenten begonnen met blote handen een revolutie tegen een corrupt regime, dat zich bij het invallen van de sche mering bibberend verborg achter de machinepistolen van zijn politie. De stu denten, die van de faculteit der politieke wetenschappen voorop, hadden zich een zin herinnerd uit Kemal Ataturks politieke testament, die ieder ander al vergeten had: „de studenten zijn de erfgenamen van de Turkse revolutie". Daar stonden zij nu, veertig man sterk, goedgeklede jongens uit de stad, slechtgeklede uit de dorpen, om twee buitenlandse correspondenten heen, die wel eens weten wilden, hoe zij dachten die politieke erfenis in de Turkse toekomst te beleggen. liet werd een onthullend gesprek: nee, er was geen enkele socialist onder hen, nee, het marxisme werd als politieke theorie niet onderwezen, nee, men kon niet verklaren waarom vergelijkbare gebieden in de Sovjet-Unie zoveel verder ontwikkeld waren als Turkije, nee, er bestaat geen binding tussen politieke ideologie en sociaal- economische ontwikkeling, de eerste is een zaak van beroepsprofiteurs, de tweede één van technici. Manifestanten in Ankara: Met zicht baar genoegen vertonen zij een weekblad, dat het herstel der Turkse democratie" vierde met- een door- knuste Mendères op de omslag. Deze pure, onbedorven, maar lichtelijk naïeve idealisten waren politiek zó onge vormd, dat zij door iedere (doorgaans linkse) student van een andere Europese zevende faculteit in een debat eenvoudig aan mootjes zouden worden gesneden. Maar twee opinies, die dit gesprek com pleteerden, waarin Turkijes politieke en sociaal-economische groeipijnen zich de den voelen, gaven toch blijk dat er inder- De enige Turkse politicus die van het militaire regime propagandis tische armslag heeft gekregen: Ismet Inónu, zelf generaal, opvolger van Ata turk, voorzitter van de Republi keinse Volkspartij. Ismet Pascha kijkt voorzichtig de kat uit dc boom. Maar waar hij gaat valt over hem dc schaduw van een majoor van de revolutionaire officiercn-junta: die houdt een oogje in het zeil van Turkije's slimste politieke schipper. daad een groeiproces op gang is. De stu denten zeiden: „wij geloven dat de Truk- se militairen zich inderdaad uit de politiek zullen terugtrekken. Doen zij het echter niet, dan gaan wij Wéér de straat op". Zij zeiden ook: „Wij hebben de grootste eerbied voor Kemal Ataturk en zijn prin cipes. Wij geloven echter niet. dat het ke- malisme in de huidige omstandigneden ongewijzigd toepasbaar blijft" De Turkse officieren, die nu aan de macht zijn en de oprichting van een ..par tij van nationale eenheid" voorbereiden om aan dc macht te blijven, zullen er goed aan doen zich die twee uitspraken in de oren te knopen. Die officieren, uiter aard nog veel minder politiek geschoold Turkije's (tijdelijke) nieuwe leider, generaal Gemal Gursel maant uit dc O vergaderzaal van het voorlopig kabi net opgewonden aanhangers lot rustig heengaan: de ministers kun- O O nen elkaar anders niet verstaan, In het raam boven zijn hoofd een gat. van een der weinige kogelsdie de Turkse staatsgreep inluidden. dan de studenten, willen namelijk een te rugkeer tot het kemalisme, de zes prin cipes van de „Vader der Turken" gesym boliseerd door zes witte pijlen op een rode vlag, die willen dat Turkije een nationalis tische, democratische, revolutionaire le- kenrepubliek moet zijn, waarin het belang van de enkeling ondergeschikt is aan dat van de gemeenschap. Die vage ideologie met prae-facistische tendenzen is historisch wel verklaarbaar. Uit de ruïnes van het Ottomaanse ernpi- rium moest Kemal Pasja een Turkse kernstaat redden: dus een republiek ge grondvest op Turks-Nationale bewustwor ding. Die nieuwe staat op het achtergeble ven Anatolische hoogland moest een ge forceerde ontwikkeling doormaken, dus vérgaand staatsinitiatief en staatscontrole, wegvagen van alle remmende islamieti- sche tradities en gebruiken en handhaving van een revolutionair élan. Het woord de mocratisch moest men niet in onze zin in terpreteren: Kemal Pascha's Turkije was een éénpartijstaat, waarin werd gestreefd naar een klasseloze maatschappij. Ataturk stierf voordat zijn werk klaar was. maar hij verrichtte een gigantische arbeid. Hij verzamelde de restanten van een verslagen leger en joeg anderhalf mil joen Grieken het land uit. Hij won aan de conferentietafel zijn nieuwe Turkije. Hij verdreef de sultan en voerde een Europees recht in. Hij ontki-achtte de islamietische theocratie, joeg de derwishen "uit de dor pen. ontsluierde de vrouwen en sloeg de mannen de fez van het hoofd. Hij verbood het nutteloze koranieke onderwijs en ver ving het Arabische door het Latijnse schrift. Hij bracht een begin van Europese ontwikkeling in een Aziatisch land. Dat de Turken grenzeloze dankbaarheid jegens hem koesteren is begrijpelijk. Dat zij zijn oplossingen voor een aantal brandende problemen en praktische noodzaken, als mede zijn persoonlijke stokpaardjes tot voor alle tijden geldige principes in Tur kije hebben verheven, is echter een beetje absurd. Het resultaat van Ataturks onvoltooide arbeid is immers op belangrijke punten magertjes gebleven: de islam is minder ver teruggedrongen dan uiterlijkheden zouden doen vermoeden, de op een Azia tisch land geënte Europese beschaving blijft een zwakke spruit. Maar bovenal, van het idee ener klasseloze maatschappij, is niets terechtgekomen. Integendeel: Turkije kent twee strikt gescheiden klas sen. de „effendi's", ambtenaren en officie ren enerzijds, de boeren en de niet zo tal rijke arbeiders anderzijds, regeerders en geregeerden, in grote trekken de redelijk ontwikkelde steden tegenover het platte land, dat nog steeds niet veel verder is dan donker Afrika. Twintig percent der bevolking heeft alle rechten, tachtig per cent heeft er geen, althans niet de moge lijkheid er gebruik van te maken. In dit ene land Turkije leven twee werel den; zo lang men die niet kan versmelten hoeft men aan ontwikkeling van Turkije niet te denken. Daar kan iedereen het over eens zijn: de Marxist die zegt: ..Er heeft in Turkije geen revolutie plaatsgegrepen, alleen een „putsch", één groep uit de regerende twintig percent heeft de macht van de andere overgenomen. De werkelij ke revolutie kom' pas wanneer de boeren en arbeiders zich aaneensluiten en zelf opstaan". Ook de Westelijke liberaal- of sociaal-democraat die meent: „zowel uit ethische, politieke als economische over wegingen is het. eerste noodzaak dat boe ren en arbeiders verheven worden lot ont wikkelde, volwaardige burgers". Kemal Ataturk zag die noodzaak wel de gelijk in. met een enigszins primitief maar niet onefficiënt, apparaat der „dorpsinsti tuten". dat in de plaats moest treden van derwish-orden. moskeeën en koranscholen, probeerde hij met behulp van leger-ser- geants als onderwijzers enig licht te laten schijnen in het duister van het gestagneer de platteland. Helaas liet zijn opvolger Inönu de dorpsinstituten versloffen en spijtiger nog werden ze door Mendères opgeheven. Mendères kende de lethargie van zijn boeren, hij gaf ze de islam terug, die leert dat men moet berusten in het fatum en nam het onderwijs weg, dat leert dat men zijn lot kan verbeteren. Na de staatsgreep zoekt Turkije, tot. in het diepst van zijn ziel en lichaam gesple ten, wederom naar een ideologie. Men kan er zeker van zijn. dat het die juist in die gespletenheid zélf zal zoeken. Een Weste lijke democratie is niet mogelijk bij een zo onevenwichtige sociaal-economische structuur en een zo groot intern verschil in ontwikkeling. Een marxistische revolu tie is geopolitiek onwaarschijnlijk, Turkije ziet. in Rusland zijn doodsvijand. Zelfs een begin van een werkelijk meervoudig par- tijsysteem is onwaarschijnlijk: de demo cratische partij is onthoofd. Inönu's repu blikeinen zullen misschien met de militaire partij van nationale eenheid mogen con curreren, maar kunnen er zich ook bij aansluiten. De liberale partij is een mi- (Van onze correspondent in Bonn) „U kunt aannemen dat de meningsver schillen tussen bondskanselier Adenauer en mij, die een jaar geleden bestonden uil de weg zijn geruimd," zo verklaarde gistermiddag de Westduitse minister van Economische Zaken en vice-kanselier pro fessor Erhard op een bijeenkomst van de buitenlandse persvereniging te Bonn. Er- hard voegde er aan toe dat het zonder een verzoening tussen Adenauer en hem onmogelijk zou zijn gezamenlijk voor de C.D.U.-C.S.U. de strijd om de verkiezin gen 1961 in te gaan. Hij bevestigde voorts dat zijn aandeel in de verkiezingen onge veer gelijk zal zijn aan die bij de ver kiezingen in 1957, toen de C.D.U. dc meer derheid in het parlement te Bonn behaal de. De minister ging overigens de vraag over de opvolging van Adenauer als bonds kanselier uit de weg, door te zeggen dat Adenauer zijn eigen opvolger niet kan aanwijzen. De verkiezingen van 1961 zul len hierbij de doorslag geven, bovendien en hier bleek opnieuw hoe Erhard re kent op de steun van de meerderheid in de leiding van zijn partij zijn er par tij-instanties die het laatste woord heb ben. Zonder ..kroonprins" Erhard heeft vorige week een langdurig gesprek met Adenauer gehad in diens Noorditaliaanse vakantie-oord Cadenab- bia. Daar zouden alle nog bestaande te genstellingen tussen de bondskanselier en de door hem een jaar geleden zo lel ge attaqueerde minister van Economische Za ken zijn weggevaagd. De eenheid aan de top van de C.D.U.-C.S.U. acht men te Bonn dan ook volkomen hersteld. En wel dank zij het bemiddelende werk van Kro ne, de C.D.U.-fractie voorzitter in de Bondsdag, die na de in april in Karlsruhe gehouden partijdag vele gesprekken met beide politici zou hebben gevoerd. Krone ook, zou Adenauer er van overtuigd heb ben dat de C.D.U.-C.S.U. hem Erhard niet als „kroonprins voor het kanselierschap" wil opdringen. Daaruit maakt men op dat bij de ver kiezingen van 1961 de C.D.U. C.S.U. Er hard niet als „kroonprins" van Adenauer aan de kiezers zal voorstellen. Men wil met twee grote figuren deze verkiezingen trachten te winnen: Ten eerste, dat Aden auer als de man die de Bondsrepubliek de garantie zou kunnen geven van veilig heid en vrede in een wereld vol spanning. Ten tweede, met Erhard als man van het Duitse economische wonder die garant staat voor de welvaart en sociale zeker heid in de Bondsrepubliek. Met deze twee sterke verkiezingspaarden in het veld hoop de C.D.U. C.S.U. in 1961 de strijd om de Bondsdagmeerderheid te winnen, waar bij de C.D.U. het van groot belang acht dat. de nogal eens van achterdocht betichte, Adenauer nu geheel achter Erhards soci aal economische beginselen staat. nuscule splintergroep. Nog kleiner is de sociaal-democratische partij, hoewel Tur kije, waar de vakbeweging verboden is, een actieve linkse oppositie broodnodig heeft. Zo ziet het er naar uit dat de Turkse amateur-politici in uniform de gespleten heid van hun land tot excuus voor een uitzonderingspositie, misschien zelfs tot een deugd, zullen verklaren, haar met de vlag van het nationalisme zullen omwik kelen en het leger als bindmiddel zullen adverteren. Zij zullen de restanten van het kemalisme bijeenvegen en er misschien een nieuw verfje aan spenderen, zodat het dan in buitenlandse commentaren „neo- kemalisme" zal heten. En inmiddels mag iedereen behalve de stucadoors ho pen, dat de studenten van de politieke fa culteiten in Istanbul en Ankara hun pure onbedorvenheid en hun redelijk idealisme zullen complementeren met wat kennis van politiek en de vreedzame middelen om die in dc praktijk te brengen. Anders zit ten er straks wéér kogelgaten in de mu ren en plafonds van hun collegezalen. €)p de Woel er s De overspanning van de arbeidsmarkt bezorgt de economen benauwde dromen. Aangezien mijn jongste zwager ook eco noom is, heeft mijn met deze figuur ge trouwde zuster er de meeste last van. Als u mijn zusje kende, zou u nooit hebben kunnen denken dat zij ooit last van over spanning der arbeidsmarkt zou kunnen hebben, maar zij is getrouwd in een tijd toen er een massa werklozen waren en toen sliepen alle economen véél beter, iedere nacht. Mijn zwager 'heeft vorige week een van zijn allerbenauwdste so ciaal-economische nachtmerries gehad. Hij droomde dat een werknemer in een enorm kantoor zitting hield achter een giganti sche schrijftafel en dat een grote rij schuchtere, schoorvoetende werkgevers buiten de deur wachtte om te komen sol liciteren. Zij kwamen met de hoed in de hand een voor een binnen en vroegen be leefd en onderdanig of de meneer achter het schrijfbureau zo goed zou willen zijn om bij hen te komen werken, Zij werden allemaal afgesnauwd en min achtend bejegend. Zij hadden geen van allen iels te bieden dat de werknemer kon vermurwen. Zij gingen allemaal be droefd en teleurgsteld huns weegs, om te gaan stempelen in een houten gebouw tje van de Werkgeversorganisatie. En thuis wachtten de vroxiwen en kinderen der arme werkgevers-zonder-personeel bang en hologig op de thuiskomst van va der. „Weer niets," zei vader vol ellende en smeet zijn hoed in een hoek, waar een ra felig Perzisch tapijtje namvelijks het ver schoten parket bedekte. „Het is om te gen de muren op te lopen. Ik weet niet meer naar wie ik morgen zal kunnen gaan. Overal staan lange files te wach ten om toegelaten te worden. De een heeft al meer in zijn mars dan de andere. Het heeft geen zin meer, We moeten de onder gang onder ogen zien." Mijn zwager werd wakker met zijn voe ten aan het 'noofd.einde en zijn hoofd bui ten bed. Ilij was er compleet onderstebo ven van. Hij zegt dal het een waanzinni ge tijd is en dat er iets moet gebeuren. Tijdens de crisis van 1929 werd dat ook herhaaldelijk gezegd. Maar ze hebben toen niet bedoeld, dat het precies anders om moest. Dat is altijd, de moeilijkheid met economische problemen. Ze slaan al tijd door naar de ene of naar de andere kant zo kunnen nooit eens braaf in het midden blijven zitten. En dat is de reden, waarom de econo men zulke woelige slapers zijn. R. Agteran Advertentie aluminium laloesleën De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 Nooit meer. De Zuidkoreaanse nationale vergadering zal op 15 juni bijeenkomen voor het bespreken van een voorstel tot grondwetswijziging dat, als het aan vaard wordt, een dictatoriale rege ringsvorm onmogelijk zal maken. Aan vankelijk zou zaterdag reeds over het ontwerp gedebatteerd zijn, maar de li berale fractie wilde meer tijd hebben om het wetsontwerp te bestuderen. Vrolijke boei. Het Tsjechoslowaaks pers bureau meldt, dat bij de verkiezingen die zondag zijn gehouden voor de na tionale vergadering van Tsjechoslowa- kije, 99.86 percent der stemmen zijn uitgebracht op kandidaten van het na tionale front (communisten) en, dat 99.6 percent van het electoraat aan de verkiezingen heeft deelgenomen. Vol gens radio-Praag zijn de verkiezingen gehouden in een vrolijke, ja feestelijke atmosfeer. Na 9 moorden. De Italiaanse massamoor denaar Vitalino Morandio, bekend als „het monster van Pontoglio", heeft zich vrijdag van het leven beroofd in de gevangenis van Pisa, waar hij zijn straf uitzat van vier maai levenslang en nog eens 25 jaar. Rivièra. De havendeskundige van de UNO Bohdan Nagorski, heeft een plan ge maakt om van de omgeving van Aka- ba, de haven aan de Rode Zee, een „Jordaanse Rivièra" te maken. Nagors- ki's voorstellen, die op verzoek van de Jordaanse regering zijn opgesteld, beo gen de bouw van eersteklas hotels en ontspanningsfaciliteiten, en uitbreiding van het strand. Huldiging. De dertienjarige negerjongen Robert A. Hill, die het initiatief nam voor een hulpprogramma ten bate van het werk van dr. Albert Schweitzer, dat tenslotte 400.000 dollar opleverde, is maandag op het Witte Huis in Washing ton gehuldigd. Robert Hill ontving als eerste een nieuw ingestelde onderschei ding voortgekomen uit president Eisen howers programma „people-to people". Overgenomen. De Cubaanse regering heeft de vier grote luxueuze hotels van Ha vana ovei-genomen omdat zij in moei lijkheden zijn gekomen door een crisis in het vreemdelingenverkeer, die voor namelijk ontstaan is door het wegblij ven van Amerikaanse toeristen. Onder de hotels bevindt zich het 25 verdiepin gen tellende Habana Hilton. WASHINGTON (Reuter) De verdedi ging van Kroesjtsjevs politiek in het Rus sische partijblad Pravda wordt op het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken gezien als een bewijs van een verder uiteendrijven van Moskou en Peking Men is van mening dat Kroesjt sjev als voorstander van een vreedzame coëxistentie met het Westen nog vast in het zadel zit. Belemmering. De Amerikaanse regering heeft maatregelen genomen om de sta kers. die bij de raketbasis op Cape Ca naveral posten, weg te sturen door middel van een gerechtelijk vonnis, waarbij hun optreden ontoelaatbaar wordt verklaard. De posters verhinde ren personeel, dat niet bij het geschil betrokken is, aan het werk te gaan en zodoende heeft hun actie verstrekkende gevolgen voor de werkzaamheden op de raketbasis. Proefdieren. Het Franse vrachtschip „Ma ori" (7430 ton) is in Londen aangeko men met ongeveer 650 van de 1000 apen, die 28 dagen geleden in Singapore aan boord waren gebracht. Tijdens de reis zijn ongeveer 350 apen. die een waarde vertegenwoordigden van 200 gulden per stuk en bestemd waren voor medische onderzoekingen in Engeland, overleden. De apen hebben aan boord de ruimte gehad en zijn goed gevoerd maar kon den niet tegen de gevangenschap. Aards gedacht. Een jonge Rus heeft in een ingezonden stuk in het Russische jeugd- orgaan „Komsomolskaya Pravda" zijn gemoed gelucht over het raketten pro gramma van de Sovjet-Unie en daaraan de klacht vastgeknoopt, dat de regering op het gebied van „aardse goederen" in de vorm van meer woningen, meer kin dertehuizen en goedkopere goederen zich niet aan de behoeften heeft aangepast. „Alexein", zoals de inzender zich noemt merkt op dat het schot naar de maan hem niets wijzer heeft gemaakt. Vóór het lanceren van de maanraket had hij een schuld van 3000 roebels, en nu, na het schot, is hij dit bedrag ook nog schuldig. Import. Het „Informatiebureau West," een particuliere geheime dienst met hoofd zetel in West-Berlijn, heeft vandaag meegedeeld, dat in de Oostduitsé stad Zittau en omgeving 320 gevallen van paratyfus zijn voorgekomen, tengevolge van het gebruik van besmet vlees, dat was ingevoerd uit communistisch China. Erger. Een rechter van het hoge ge rechtshof van de Amerikaanse staat Arkansas, Jim Johnson, heeft in een vraaggesprek met een krant verklaard, dat rassenintegratie een grotere mis daad is dan verkrachting of moord. Hij wilde dan ook een campagne gaan voe ren voor wijziging van de grondwet om het sluiten van scholen, die bedreigd worden met opheffing van de apartheid, mogelijk te maken. Hun zaak. In een toespraak tot de „Royal Geographical Society", heeft veldmaar schalk Burggraaf Montgomery maan dagavond in Londen verklaard, dat hij de wereldvrede geen kans geeft, tenzij de Verenigde Staten en communistisch China hun geschillen bijleggen. „Ik zie geen enkele reden waarom wij met deze mensen niet kunnen praten. Hun gods dienst is hun zaak. Die wordt pas onze zaak. wanneer zij proberen ons hun fi losofie op te dringen."

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3