"KING" Eenakter voor radio-Moskou: dialoog Eisenhower-Hagerty No-iron SPORTSHIRTS Premier Ben Goerion begon in Parijs zijn Europese tournee I I 1 I K 6 l State Department doet verslag over Russische spionage Proces tegen Eichmann zal de kern van antisemitisme treffen Powers sr. naar de Sovjet-Unie President Frondizi op weg naar Rome Weer snelheidsbeperking in West-Duitsland 4 Bonn vroeg uitlevering van SS-kolonel aan Argentinië Cubaanse vakbond wil oliebedrijven saboteren Barbara Moore aangereden Ook niet-Oostenrijkers bij Wiener Sangerknaben elke woensdag jongensmarkt: VADERDAG? BIJSTANDDAG! BIJSTAND-LOTEN Westduitse CDU doet er nog een schepje bovenop Opstand binnen zeven uur in elkaar gezakt Pleidooien in de zaak- Goudswaard in Cairo Adolf de Tweedein Israël DINSDAG 14 JUNI 196 0 MOSKOU (UPI) President Eisen hower is -in Rusland nog steeds uit de gratie. Dat kan men wel vaststellen als men heeft kennis genomen van een denk beeldig gesprek tussen Eisenhower en zijn perschef James Hagerty over Japan, dat radio Moskou heeft uitgezonden in de En gelse taal en naar zuidoost Azië. De radio zond deze „samenspraak" uit: „Luister eens, James, waarom zou ik naar Japan moeten gaan als ik dat niet wil? Wordt niet verondersteld dat ik eigen meningen of wensen heb". „Zie eens hier, mijn vriend. Soms moe ten we ons opofferingen getroosten voor de goede zaak. We moeten onze Japanse vriend helpen. Als u niet naar hem toe gaat, zal hij naar u toe moeten komen, en dan voor goed. Zoals onze geachte Syngman Rhee". „Laat hem dan maar naar mij toe ko men, in Gettysburg. Hij is jonger dan Syngman Rhee, en hij speelt een aardig partijtje golf. We hebben al erg prettig samen gespeeld". „Maar, mijnheer de president, dit is een kwestie van het prestige der Verenigde Staten, van uw eigen prestige, en van de gehele politieke carrière van Kisji. Zodra u terug bent, kunt u weer golf gaan spelen". „Tja, ik begrijp wel dat prestige en po litieke carrière en dat alles heel belang rijk isdat begrijp ik wel, Jim, maar toch „Wel, u moet gaan, baas. Er wacht u een ontvangst zoals u zich die niet kunt. voorstellen. Dat is zo, dat kunt u van mij aannemen. Ze zeggen dat er honderddui zend. zullen zijn op het vliegveld om u een gelukkige terugreis te wensen." „Wat bedoel je met terugreis?" „Dat zit zo, mijnheer de president. Dat is alleen maar een oud Japans gebruik. Als ze erg blij zijn iemand te zien, zeggen ze altijd: gelukkige terugreis". „Dat is erg beleefd van hen". „U kunt er zeker van zijn dat alles zal worden gedaan om u een warme ontvangst te bereiden. Er zullen duizenden politie mannen zijn, die blij zullen zijn dat u komt. En er zullen heel wat pantserwa gens zijn". „Waarom pantserwagens? Ik wil in een open auto rijden". „Dat zou te heet zijn het begint op het ogenblik in Japan erg heet te toorden en in een pantserauto zult u daar niet zo veel last van hebben. En bovendien, het enthousiasme van de menigten die op de been zullen zijn om u op te wachten, zou te vermoeiend kunnen zijn. U zult het vliegveld moeten verlaten in een gepant serde auto". Advertentie Hoge voedingswaarde Regelt de spijsvertering Bestrijdt "overwicht" Oók ZOUTARM overal verkrijgbaar! WASHINGTON (Reuter/UPI) De 55- jarige vader van de op 1 mei in Rusland omlaag gehaalde Amerikaanse vlieger Po wers heeft een paspoort gekregen en zal binnenkort naar de Sovjet-Unie vertrekken. Oliver Powers, een schoenmaker, zei dat hij de garantie had gekregen dat hij in Rusland met zijn zoon kan spreken. De Russische ambassade te Washington heeft Oliver Powers een visum gegeven voor een reis naar Moskou. Ook een vriend van Oliver Powers, Cury, heeft een pas gekregen. Powers las een korte verkla ring voor waarin hij de pers verzocht hem verder met rust te laten. De belangstelling van de journalisten heeft de reis naar de Sovjet-Unie al ten minste twee maanden vertraagd, zo verklaarde Powers. Geen proces? Het Amerikaanse weekblad „Newsweek" meldt uit Oost-Berlijn, dat gewoonlijk goed ingelichte communistische kringen ver wachten, dat de Russen Powers mogelijk spoedig in vrijheid zullen stellen zonder hem als een spion te berechten. De be doeling hiervan zou zijn om de „goodwill" in het buitenland, die het Kremlin door het doen mislukken van de topconferentie door Kroesjtsjev heeft verloren, terug te winnen. De Japanse avonturen van Eisenho wers perschef Hagerty zijn door de Russische tekenaars van cartoons dankbaar aanvaard als bron van inspi ratie. Twee van de tekeningen uit de Russische pers zijn hier gereprodit- ceerd. De rechter is afkomstig uit de „Pravda" en had als onderschrift „Warm welkom in Tokio". De borden dragen als opschrift „Wij herinneren ons Hirosjima", Weg met het Japans- Amerikaans veiligheidsverdragen „Loop naar de duivel". „Maar ik wil het Japanse v>olk zien. Ik wil gewaar worden wat de gewone man in Japan over deze dingen denkt". „Dat zal u geen moeite kosten. Honderd duizenden zullen u overal, in alle steden, in alle straten, waar u zich maar wendt of keert, opwachten. Zij zullen borden met boodschappen voor u en allerlei leuzen dragen". „Maar ik begrijp geen Japans". „Dat is maar goed ook uh.ik be doel, dat hindert niet. We zullen alles voor u vertalen. En ik denk dat er ook heel wat leuzen in het. Engels zullen zijn". „Gelukkig, die kan ik begrijpen". „Ja, maar u moet er wel rekening mee houden, dat de Japanners soms gekke fou ten maken bij het vertalen. En als u dus lees „Weg met het militair verdrag met Washington", dan moet u daar niet van schrikken. U moet hun grammaticale fout jes weten te excuse*, en. Ziet u, de Japan ners bedoelen juist het tegenovergestelde." „O, bedankt voor de toelichting. En hoe staat het met het golfspel, als we daar zijn". „Wel, ik geloof dat daar zoel tijd voor is, meer dan voldoende. Eerst hadden ive een nog al overlat :n programma opge steld, een redevoering in het parlement, recepties, enzovoort. Maar beseffend dat u wat vrije tijd wilde hebben, hebben ive besloten dat alles te laten schieten. De in spanning zou voor u te groot kunnen zijn. Een streep ging door alle redevoeringen en we hebben het aantal recepties be snoeid". „Heel goed, James, maar hoe staat het nu met golf?" (de stem. werd ongeduldig). „Ik ben bang dat daarvan ook niets zal komen". „Wat bedoel je daarmee? Waarom gaan we dan?". „Maar mijnheer de president, dat heb ik u al verteld. Het prestige van Amerika, uw prestige, de politieke carrière van onze vriend. En bovendien, uw reis zal grote symbolische betekenis hebben. U zult de heersers aanmoedigen van de belangrijk ste landen waar we militaire bases heb ben: Japan, Korea en de Philippijnen". „Dat heb ik allemaal gehoord, James. Ik beaam dat dat heel belangrijk is. Maar hoe kan ik het zonder golf stellen". De Russische radio knoopte aan dit to neelstukje de volgende commentaar vast: „Neen, het baantje van Hagerty is geen pretje. Drew Pearson, de Amerikaanse commentator, had blijkbaar met hem tc doen. toen hij er op wees dat Hagerty de buitengewoon belangrijke taak had vooi het publiek het feit te verbergen dat Eisenhower in feite niets met de leiding der regering uitstaande had". Engels bezoek. Van 17 tot 20 juni zal de Engelse ondiepwatermijnenveger „Squirrel" (120 ton) een niet-officieel be zoek brengen aan Alkmaar. Er zijn 2 offi cieren en 15 schepelingen aan boord. BONN (UPI) West-Duitsland heeft Argentinië om uitlevering verzocht van de vroegere chef-arts van Auschwitz, de kolo nel van de S. S. Josef Mengele. Een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Bonn deelde desge vraagd mee dat het verzoek „dit jaar" was gedaan. De Westduitse ambassade in Buenos Aires „heeft goede hoop" dat Argentinië het verzoek zal inwilligen, aldus de woord voerder. Mengele was verantwoordelijk voor de „selectie" van gevangenen, die geschikt waren om rechtstreeks naar de gaskamer te worden gezonden en die nog enkele maanden konden blijven werken. In Auschwitz zijn naar schatting vier miljoen mensen vermoord. Mengele heeft ook „onderzoekingen" verricht op antropologisch gebied naar de eigenschappen van „inferieure rassen". Wanneer Argentinië hem uitlevert kan Mengele ten hoogste tot levenslange ge vangenisstraf worden veroordeeld. De doodstraf bestaat niet in West-Duitsland en de Westduitse grondwet verbiedt de tenuitvoerlegging van doodvonnissen op Westduits grondgebied, ook al zijn deze vonnissen uitgesproken door een inter nationaal tribunaal. HAVANNA, (UPI) Het bestuur van de Cubaanse vakbond van arbeiders in de olie-industrie heeft zondag een vergade ring gehouden om zich te beraden over het organiseren van de bondsmilitie te gen „mogelijke sabotage" op de olie-in stallaties door de Amerikaanse olietrusts, in verband met de Russische olieleverin gen aan Cuba. Premier Castro heeft de oliemaatschappijen vrijdag gewaarschuwd dat de regering tussenbeide zal komen, als de maatschappijen blijven weigeren de Russische olie te raffineren. Inmiddels zijn nieuwe handelsverdra gen met communistische landen bekend geworden. Cuba zal 40.000 ton Russische tarwe invoeren tegen een prijs, zo werd meegedeeld,die vijf dollar lager ligt dan die uit welk ander land ook. Vrijdag werd reeds een contract met een Tsjechische firma gepubliceerd voor de bouw van acht fabrieken op Cuba. In Londen heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken meegedeeld dat Engeland over leg pleegt met Amerika aangaande het dreigement van premier Castro weste lijke oliemaatschappijen te zullen overne men, als zij blijven weigeren Russische olie te raffineren. Dr. Barbara Moore, de Britse diëtiste, die tracht in een recordtijd van de Ame rikaanse Oostkust naar de Westkust te wandelen, is maandag bij Terre Haute in de staat Indiana door een auto aangereden en in een ziekenhuis opgenomen. Mevrouw Moore liep op de middenberm van een snelverkeersweg, temidden van een groep belangstellenden, toen zij onver wachts op de rijweg stapte en door een langzaam rijdende auto werd geschept- Zij klaagde over pijn in de rug en een enkel. Zij vertrok op 13 april uit San Francisco. Tengevolge van een verstuikte enkel en overmatige verbranding door de zon is zij enigszins op haar schema ten achter. Voor het eerst sinds vier eeuwen Het wereldberoemde „Wiener Sanger- kriaben"-koor, dat tot dusver slechts voor Oostenrijkse jongens openstond, zal nu ook jonge zangertjes uit andere landen gaan opnemen. Het koor is vierhonderd jaar oud en heeft altijd een ongeschreven regel gehad, dat de leden uitsluitend uit Oosten rijk zelf afkomstig moeten zijn. Thans heeft de zakelijke leider van het koor, Walter Tautschnigg, meegedeeld, dat ook buitenlandse jongens, maar ten hoogste twintig in totaal, zullen worden aangeno men. Zij moeten tussen de tien en veertien jaar oud zijn. Uiteraard zullen jongens de voorkeur genieten, voor wie de Duitse taal geen probleem is. De leden van de „Wie ner Sangerknaben" blijven actief, totdat zij „de baard in de keel krijgen" en dat gebeurt meestal tussen de elf en veertien jaar. De directie van het koor zal alleen Oostenrijkertjes op buitenlandse tournees laten gaan. Gedurende het schooljaar wonen de „Sangerknaben" in het Augarten paleis te Wenen, maar in de zomer verhuizen zij naar het platteland. Het koor bestaat eigenlijk uit zes koren: vier koren, die op reis gaan, en twee bestaande uit leerlin gen. Drie reiskoren geven gewoonlijk con certen buiten V/enen, terwijl het vierde in Wenen blijft voor plaatselijke concerten en kerkdiensten in de Hofburg kapel, de ka pel van de vroegere Habsburgse koningen. Twee grote componisten zijn hun muzikale carrière bij de „Wiener Sangerknaben" begonnen: Haydn en Schubert. Advertentie van de beste Engelse poplin (Va?i onze correspondent in Parijs) De 75-jarige minister-president van Is rael, Ben Goerion, is gisteren op het Pa- rijse vliegveld Orly gearriveerd. Op Ben Goerions programma stonden voor van daag ontmoetingen met zijn collega Mi chel Debré, met de Franse minister van Buitenlandse zaken Couve de Murville en tenslotte, op het Elysée, met Frankrijks staatschef generaal Charles de Gaulle. Na zijn verblijf in Frankrijk zou de Isra ëlische staatsman nog verscheidene ande re Westeuropese landen bezoeken, waar onder Nederland, waar hij van 22 tot 24 dezer zal verblijven. Op het vliegveld sprak de premier enke le vriendelijke woorden aan het adres der door hem te bezoeken landen. Over Neder land merkte hij op, dat Israel nimmer zal vergeten wat het Nederlandse volk tij dens de oorlogsjaren heeft gedaan om, voorzover het in zijn vermogen lag, het leven van Joden te redden. Het Israëlische volk stelt de Nederlandse vriendschap en sympathie op hoge prijs, zo zei hij. Ofschoon de reis van de Israëlische pre mier in het algemene teken van de wes terse solidariteit is geplaatst zullen er, in het bijzonder in Parijs, deze dagen zeker ook wel concretere problemen op de groe ne tafel komen. Van de westelijke Grote Drie is De Gaulle de enige staatsman die Ben Goerion tot dusver niet had ontmoet. In zijn eerste begroetingswoorden, die in Orly in een wat 'haperend Frans werden uitgespi-oken. liet de Israëlische minister president weinig twijfel over zijn grote be- Advertentie Goedgek. Min. v. Justitie 26 2 '60 Nr. L.O. 570/141/450 2.500.000 loten ƒ1.- - Q) O 9, 7 -n -Ó C <0 .Ï2. cn c 5 U> <0 "2 o) 0) 5 6 0) O •- (1) Ol-ö O -2 °- Z O Weet u niet wat u vader moet geven? Of krijgt hij weer een zelfbinder of het bekende doosje sigaren Geef vader op vaderdag Misschien geeft u vader dan wel een SCHEERAPPARAAT, T.V.-ONTVANGER of misschien wel een WOONHUIS VAN 25.000.— Op vaderdag dus Bijstand-loten Een origineel en ook spannend geschenk. Op 16 juli voor de radio bekendmaking hoofdprijzen. Bij- stand-loten in 5 kleuren verkrijgbaar bij winkeliers kenbaar aan raambiljetten en/of GIRO 5 T.N.V. BIJSTAND ROTTERDAM. VADER KRIJGT OP VADERDAG B IJ S T A N D - L O T E N cl' Oi vi 3 c cl o O "O n <a v> O - O oi 3 01 01 o- o. 01 V) V) O 5* Ifl (0 u lï. 3 CM a o o spuojpjequjag sujj<j »SH ua spuojeuej|n£ ui6uiuo>j tan ua6uijipijs WASHINGTON (UPI) De communis tische landen beschikken over ongeveer driehonderdduizend getrainde spionnen, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gerapporteerd. Het ministerie waagt zich niet aan een schatting hoeveel van deze 300.000 agen ten in de westelijke wereld werkzaam zijn. Wel wordt gezegd dat „de afgelopen ja ren" in elf westelijke landen 3G0 personen zijn veroordeeld wegens spionage voor de Sovjet-Unie, van wie dertien in de Ver enigde Staten. Voorts zijn 47 officiële vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie uitgewezen wegens „spionage en subver sieve activiteit". Tot hen behoren drie le den van de Russische Uno-missie. „In de geschiedenis heeft geen regering zoveel nadruk gelegd op spionage als de Russische regering," aldus het rapport, dat is gepubliceerd met het oog op het onderzoek van de commissie naar het mis lukken van de topconferentie en de ge beurtenissen die hieraan vooraf gingen, met name het neerschieten van de U-2. Russische diplomaten en spionnen hebben in de Verenigde Staten en andere landen toegang tot belangrijke inlichtingen, die in hun eigen land geheim zijn en ontoeganke lijk voor een buitenstaander, aldus het rapport. „Een vroegere officier van de Russische inlichtingendienst schatte dat 95 percent van het materiaal waarover het bureau van de militaire attaché van de Russische ambassade in Washington be schikt op legale wijze is verkregen door het bijwonen van vergaderingen van ver enigingen, correspondentie met Kamers van Koophandel en industriële groepen, een abonnement op bladen van meest uit eenlopend karakter en zorgvuldige bestu dering van overheidspublikaties, het be studeren van patenten van het octrooibu reau en aankoop van regeringspublika- ties en -kaarten. Twee Russische diplomaten bezochten in 1953 de staat Minnesota en kochten vijf tien luchtfoto's van het gebied van Minnea- polis-St. Paul, aldus het rapport. Eveneens in 1953 kregen Russische burgers in Mis souri en Texas luchtfoto's van Dallas, Tul- sa. Fort Worth en omliggende streken. In 1954 reisden drie Russische burgërs naar Californië, waar zij luchtfoto's van de streek van Los Angeles bestelden. In 1955 werden de bepalingen op dit soort transacties verscherpt. Waterdicht" BONN (Reuter) De Sovjet-Unie heeft ruim een miljoen betaalde spionnen en van alle landen het meest „waterdichte" spionagenet, zo heeft de persdienst van de Westduitse christen-democratische partij bekendgemaakt. Er zouden op het ogen blik naar schatting 56.000 agenten uit Oost- Europa in West-Duitsland opereren. Uit de spionagezaken van de afgelopen twintig jaar is gebleken, dat de Russen de speciale voorrechten van hun diploma tieke missies in het buitenland misbruiken en deze missies hebben omgericht als cen tra voor spionage, aldus de persdienst. BUENOS AIRES (Reuter/AFP) Pre sident Frondizi van Argentinië is maan dag per vliegtuig naar Italië vertrokken. Het is het eerste deel van een reis door Europa, met als hoofddoel het verzekeren van de afzet van Argentijnse produklen. Kort tevoren was een militaire opstand in zijn land, die zes uur en 47 minuten heeft geduurd, uit zichzelf ineengezakt, zonder dat gezagstrouwe troepen de rebellen be hoefden aan te vallen. In militaire krin gen verwacht men dat de revolte een nieuwe zuivering van het leger tot gevolg zal hebben. De leiders van de opstand zouden per vliegtuig naar Chili zijn ont snapt. Economisch motief Frondizi heeft voor zijn vertrek in een radio- en televisietoespraak gezegd dat hij de Argentijnse zaak tegenover de Europe se Economische Gemeenschap en de Euro pese vrijhandelsassociatie zou gaan be pleiten. „Wij willen een stokje steken voor tendenties tot beperkende maatregelen waardoor onze ontwikkeling en die van an dere Latijns-Amerikaanse landen tegenge werkt zou kunnen worden", aldus Frondi zi. Na de geldhervorming van januari vo rig jaar kon Argentinië nu het recht op eisen op te treden in het vrije spel van een open economie met concurrentie. Amerika noch de westerse wereld kunnen het zich veroorloven een onderontwikkeld Latijns-Amerika te doen voortbestaan, al dus Frondizi. wondering voor het huidige Franse staats hoofd bestaan. In diplomatieke kringen werd verwacht dat Ben Goerion ook in Parijs nadrukke lijk aandacht zou willen vragen voor de benarde positie van zijn land, dat ligt in geklemd tussen Arabische machten die, niet zonder succes, het westelijke en het oostelijke blok tegen elkander pogen uit te spelen. En als actueel onderwerp zal Ben Goe rion hoogstwaarschijnlijk ook de kwestie- Eichmann in De Gaulle's werkkamer bin nenvoeren. Ondanks de discretie die offi cieel in Parijs nog altijd in acht wordt genomen, houden de geruchten over een bemiddeling van de Franse president tussen Argentinië en Israel over de ontvoering van de Duitse oorlogsmisdadiger aan. Persoonlijke diplomatie JERUZALEM (UPI) De Israëlische regering heeft de hoop, door het volgen van een politiek van persoonlijke diploma tie de kwestie Eichmann te kunnen rege len, niet opgegeven. De ambassadeur van Israel in Buenos Aires, Aryeh Levai, heeft de Argentijnse minister van Buiten landse Zaken om een onderhoud verzocht. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Golda Meir, heeft in New York gesproken met de Argentijnse UNO-afgevaardigde. Overigens staat het nog niet vast of Ben Goerion in Parijs een ontmoeting '2al heb ben met president Frondizi van Argenti nië. r. A t - Een woordvoerder van de Israëlische politie heeft medegedeeld dat Eichmann nog ten minste een half jaar zal worden ondervraagd. In zijn cel schrijft hij zijn memoires en bereidt hij zijn verdediging voor. Eichmann mag iedere dag een korte wandeling in de buitenlucht maken, onder gewapend toezicht. CAIRO (Reuter) De twee verdedi gers van de Nederlander Meewis Gouds waard, die voor de staatsveiligheidsraad in Cairo terecht staat wegens spionage voor Israel en tegen wie de doodstraf is geëist, hebben maandag voor Goudswaard gratie gevraagd of een mildere straf op grond van het feit, dat hij als belangrijk ste getuige is opgetreden en de autoritei ten heeft geholpen door hun een volledige lijst van agenten te geven, welke heeft geleid tot de arrestatie van de Italiaan di Pietro. Als andere argumenten voerden de ver dedigers aan de hoge leeftijd van Gouds waard, zijn armoedige omstandigheden en het feit, dat hij heeft bekend voor Israel te hebben gewerkt. De door hem aan Is rael verstrekte inlichtingen hadden gener lei militaire betekenis, aldus de verdedi gers, die nog opmerkten, dat Goudswaard Israel heeft bedrogen door veel geld aan te nemen en daarvoor niets terug te doen. De zaak wordt dinsdag voortgezet. (Van onze correspondent in Bonn) In 'de Bondsrepubliek begint- vanavond' om "twaalf uur weer een snelheidsbeper king 'voor-auto's. Deze maatregel duurf- tot zondagavond. Nederlandse toeristen en andere autorijders zij er op gewezen dat op gewone wegen maximaal tachtig kilo meter per uur mag worden gereden, op de Autobahn honderd kilometer per uur. Bij overtreding straffen de Westduitse po litie en justitie vrij streng: met een boete van 150 mark en in sommige gevallen met enige dagen hechtenis. (Van onze correspondente in Jeruzalem) Ondanks het vaak niets ter zake doen de en enkel sensationele nieuws over de gewezen S.S.-kolonel Adolf Eichmann worden lijn en kleur reeds zichtbaar in het algehele beeld, nog voordat het pro ces tegen Eichmann in Jeruzalem een aanvang neemt. Daar is dan allereerst de gevangenneming van diegene, die mede verantwoordelijk wordt geacht voor de moord op een derde der Joodse wereld bevolking gedurende de jaren van de twee de wereldoorlog. Alhowel in Israels omvangrijke ant- woord-nota aan de Argentijnse regering over vrijwilligers wordt gesproken is het duidelijk dat de Israëlische geheime dienst reeds een half jaar geleden, na een lange speurtocht, overging tot de laatste fase in de operatie-Eichmann. Men heeft geen ri sico's willen nemen en daarom ook niet de hulp van de Argentijnse regering in geroepen. Want al te vaak was „Adolf de tweede" zoals men hem hier noemt, met succes aan de rechterlijke arm ontsnapt. In deze onvermoeibare klopjacht zijn koe le berekening, felle emotionaliteit en ge disciplineerd handelen hand in hand ge gaan. Te veel mensen hebben zoals nu blijkt alhier nimmer rust kunnen vinden bij de gedachte dat ook Eichmann tot die ex-nazi's behoorde, die in vrijheid verder leefden. Met zijn naam op de lippen heeft men in 1950 de wet uitgevaardigd waarin het voor Israel mogelijk werd ex-nazi's te berechten voor misdaden bedreven voordat de Joodse soevereine staat be stond. Voor deze misdaden, namelijk ge richt tegen de Joodse natie, tegen de mensheid, werd de maximumstraf, de doodstraf, gehandhaafd. Voor moord werd de doodstraf in Israel opgeheven. Voor het eerst trad de allerminst popu laire geheime dienst voor het openbare voetlicht en oogstte zij nationale erken ning. De opwindingen en emoties vooral onder degenen, die zelf door concentratiekampen zijn gegaan of dierbare familieleden in kampen hebben verloren, zijn begrijpelijk. Maar van vreugde of gevoelens van per soonlijke wraak was hier over het alge meen geen sprake. Een gevoel van die pe voldoening wekte het nieuws op. Het leed om de zes miljoen omgekomen Jo den kan echter met de dood van een man niét goed gemaakt worden. Het ging hier niet om een gewone actie van wraak. In dit geval had men Eichmann zonder vorm van proces in zijn woonplaats kunnen vermoorden. De man, verantwoordelijk voor „de defi nitieve oplossing van het Joodse pro bleem" had het recht op alle formalitei ten van een democratische rechtspraak. Ook degenen die niet direct onder het nazi-regime hebben geledën, beschouwen het gebeurde in historisch verband. Voor het eerst in de wereldgeschiedenis moet iemand, verantwoordelijk voor massa moord en vervolging op Joden, zich ver antwoorden. Voor de Israeli zal men eindelijk in dit monster-proces tot de kern van het anti semitisme doordringen. Het gaat hen niet om het misdrijf zelf, dat voor iedere Is raeli een vaststaand feit is. Het gaat de Israeli ei-om het anti-semitisme aan de kaak te stellen in al zijn apocalyptische weerzinwekkendheid, door tot de kern van het misdrijf te komen, dat volgens de Is raeli. een misdrijf tegen het geweten van de mensheid zelf is. Vandaar dat Israel tegen de bezwaren van de Argentijnse re gering en tegenover het internationale rechtsgevoel in op zijn eigen wijze de wedervragen heeft gevonden. Waarom komt dit rechtsgevoel, dit internationale geweten zo sterk tot uiting nu het gaat om de berechting van een man, die jaren lang de internationale rechterlijke arm heeft kunnen ontwijken? Kwam dat geweten steeds met diezelfde gevoeligheid op voor het Joodse lijden? Met alle respect voor de soevereine rechten van Argentinië, maar werden deze gecreëerd ter vei'de- diging van een misdadiger van een kaliber als Eichmann? Is er dan één natie die zo geleden heeft onder Eichmann als juist de Joodse? Dit zijn uiterst emotionele re acties. Wonderlijk genoeg kristalliseert zich ook nog een nieuwe gedachtengang. Steeds sterker gelooft men alhier, dat niet van Israels historisch recht maar van een Israëlische historische plicht sprake is. Zoals een Israëlische courant het uitdruk te: „Uit Zion zal de leer voor allen uit gaan, die wij met onze offers hebben ver worven". Deze gedachtengang komt voort uit de zekerheid, dat het aanstaande Eich- mann-proces volgens de beste democrati sche tradities zal plaatsvinden en dat dan een daad van rechtvaardigheid zal vol trokken worden, waarmede niet enkel het Joodse volk een dienst bewezen wordt. Dat hieruit eventueel onaangename internatio nale verwikkelingen kunnen voortvloeien, vindt men blijkbaar, in het licht van deze „missie" van ondergeschikt belang. V

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4