Hoe de duiven vlogen B.B. Ruiten GLAS Tehuis voor 30 chronisch zieken over tien maanden gereed Tweede prijs voor Watervliet bij Aurora-series Havenberichten Zeilschepen van Meursing hadden uitstekende naam ^Brieven aan de redactie IJmuider Courant Fa. De VILDER LANGS SLUIZEN EN HAVENS DAVO-haarden Aanmeldingsformulier 6 Mooi gelegen villa in Santpoort Eerste sperziebonen bij Ons Belang Oriëntatierit Motor- en Autoclub Castricum IEV-dames naar tweede klasse IJmondlassers naar Verolme Jan de Roos toonde schutterstalenten „Vé-Bé" organiseerde avondvierdaagse De Jong, Van Heerde en Verhey aan kop Ongelukken in Beverwijk Stichter van duinbrandjes aangehouden Bromfietser gewond 1. 49 Casco voor Denemarken Al dertien aanmeldingen voor tweede zonetoernooi C. de Boer veertig jaar in 's rijksdienst PHILISHAVE Fa. DE VILDER DINSDAG 14 JUNI 1960 SINDE DRIE WEKEN LATEN nijvere slopers van aannemer W. A. Rolvink bij station Santpoort-Noord hun hamers beuken en hun boor machines dreunen. Zij halen de „binnenboel" uit een tussen het fraaie hoge geboomte staande villa. Over ongeveer tien maanden zal deze villa her schapen zijn in een modern ziekenhuis voor chronisch zieken. Dit zieken huis zal „Huize Kennemergaarde" heten en plaats bieden aan 25 tot 30 patiënten. Architect H. A. Peters van Openbare Werken heeft het ontwerp van de nieuwe inrichting gemaakt. De slopers hebben een zwaar karwei aan dit grote huis. De uit 1912 stammende villa is bijzonder hecht van structuur. Uiterlijk zal aan het gebouw niets veranderen, maar men zal geen moeite sparen het van binnen met behulp van de beste materialen en veel tegelwerk, in een ziekenhuis om te toveren, dat aan alle opvattingen van moderne hygiëne voldoet. Vfjf grote ziekenkamers Er zijn vijf grote ziekenkamers gepro jecteerd, een conversatiezaal, serres, een dokterskamer enzovoorts, verdeeld over begane grond en eerste etage. In een nieuwaangebouwde vleugel zullen zich de keukens en enige geïsoleerde ziekenka mers bevinden. Deze vleugel geeft voorts gelegenheid tot verdere uitbreiding. Op de' zolderverdieping worden o.a. een zaal voor lichamelijke ontspanning, de kamer voor de directrice en een zitkamer voor het verplegend personeel, dat behal ve de directrice extern is, en een röntgen- kamer gebouwd. Tevens is er een ver blijf voor de nachtzuster. Verder zal het gebouw worden uitgerust met een liftensysteem. Met het begin van de bouw van het nieuwe ziekenhuis, waar aan zeer grote behoefte bestaat, is een einde gekomen aan twee jaar van voor bereidingen. De voltooiing zal een belang rijke verlichting brengen voor bestaande ziekenhuizen in de omgeving. Buiten aan het gebouw zal een brand trap worden aangebracht om het gebouw ook aan de eisen van de veiligheid aan te passen. Het huidige grindpad van de Duin en Kruidbergerweg naar het ge bouw gaat plaatsmaken voor een weg. Aan de gemeentelijke plantsoenendienst is de aanleg van een mooie tuin om het zie kenhuis wel toevertrouwd. Antiek In de hal van de villa hebben vroegere eigenaars een prachtige antieke schouw aangebracht, met handsmeedwerk, tegel- tejs, beeldhouw- en houtsnijwerk. Ook langs de wanden van de hal is met de hand besneden eikenhouten betimmering aangebracht. Deze schouw en de betim mering, voor liefhebbers van antiek om van te watertanden, zullen met uiterste zorg uit de hal worden gesloopt. De ge meente, die zich als eigenaresse van het gebouw ook de gelukkige bezitster van de- Advertentie VADERDAG 19 JUNI GEEF EEN WEEKENDER KENNEMERLAAN TELEFOON 4453 Aardbeienveiling was succes Door de tuinder J. Brakenhoff werden op de veiling van Ons Belang te Castri- cum maandag reeds de eerste sperziebonen aan de markt gebracht. Koper was de heer Fatels voor 1,55 per kg. Over het algemeen waren de aanvoeren nog beduidend groter dan vorige week hetgeen voor sommige produkten de prijs er niet beter op deed worden. Van de aangevoerde sla draaide name lijk het grootste kwantum door en ook de komkommers zakten aanmerkelijk in prijs. Peulen waren nu weer iets duurder dan de vorige week evenals de spinazie, die zelfs opliep tot 40 cent. De eerste aardbeienveiling werd een succes. Circa 1000 mandjes kwamen aan de veiling, in prijs variërend van 2.70 tot 4.20 per mandje en per doosje van 0.32 0.47. De noteringen van maandag waren: sla 0.030.04; komkommers f 0.160.36; bloemkool O.I6V2f QMVz', bospeen 0.241/2—0.26; spinazie 0.34—0.40; peulen 0.800.84; sperziebonen 1.55. Aardbeien: Talisman 3.604.70 per mand, en per doosje 0.320.47; Dutch Evern f 3.003.10; per doosje 0.30; Moulin Rouge 2.704.00 en per doosje 0.33—0.40; Senghana 2.90—4.00 en per doosje 0.350.46; Massero 3.10 per mand. De Motor- en Autoclub Castricum heeft wederom een orientatie-rit georganiseerd, die mede door het flinke aantal deelne mers tot een geslaagd evenement werd. Niet minder dan 40 personen hadden de bij de aanvang vallende regen getrot seerd om naar Castricum te komen om de door het bestuur uitgezette rit, die via verschillende plaatsen in de omgeving weer terugleidde naar het veilinggebouw aan de Kramersweg te rijden. Behalve bij de bromfietsers wist men ook bij de categorie motoren en auto's het aantal strafpunten beneden de 50 te houden, hetgeen de uitslag aantoont. Auto's: 1. J.Koopman (Wormerveer) 13 strp; R. Groot (Castricum) 21 strfp; 3. Th. Mes (Castricum) 24 strfp. Motoren: 1. N. Pekel (Castricum) 35 strfp; 2. G. Ver hoef (Castricum) 38. strfp 3. J. van Gen- nip (Zandvoort) 44 strfp; W. Roest (Weesp) 46 strfp. Brommers: 1. Th. Groot (Medem- blik) 167 strfp; 2. W.Piepers (Castricum) 168. strfp. ,,'T SNOEKJE" HAD SLECHTE VANGST De Heemskerkse hengelsportvereniging ,,'t Snoekje" heeft haar eerste wedstrijd in dit seizoen gehouden. Er werd gevist in de Neksloot en de vangst was slecht. De voor naamste uitslagen waren: 1. C. Glorie; 2. P. v. d. Loos; 3. F. Bekker; 4. Jac. Beentjes. GROENTEMARKT Beverwijk. 13 juni. Aardbeien 2.80 4.90 per slof, 0.260.67 per doosje; sla 0.03—/ 0.005; bloemkool 0.16—0.45; spinazie 0.110.46; postelein 0.160.35; rabarber 0.040.17; aoperwten 0.67—/ 0.80; peulen 0.85—/ 1.10; Bos peen 0.23—0.43; waspeen 0.170.36. ze antieke stukken mag noemen, houdt schouw en betimmering achter de hand voor eventuele restauratie van andere oude bouwwerken in Velsen. Monumen tenzorg heeft eveneens belangstelling ge toond voor enige dingen in de villa en heeft zich onder andere reeds ontfermd over een gipsen paneeltje, dat precies bleek te passen in een ander huis van historische waarde. Advertentie WASMACHINES CENTRIFUGES VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 1402 KOOPT BIJ DE VAKMAN Tegenstander liet verstek gaan De promotie-wedstrijden voor het eer ste handbalelftal van IEV hebben zondag een ontijdig einde gevonden hoewel zij toch tot een promotie van de Velsen- Noordse club naar de tweede klasse in de afdeling Haarlem hebben geleid. Zondag bleek namelijk, dat de promo tie tegenstander DSO uit Vijfhuizen, geen volledig elftal kon vormen en dus als te genstander verstek moest laten gaan. De niet gespeelde wedstrijd werd derhalve reglementair in het voordeel (5-0) van de IEV-dames beslist. Zaterdag is de jaarlijkse excursiedag van de IJmond-leden van de Nederlandse Vereniging voor Lastechniek gehouden. In de vroege morgen werd de reis be gonnen, en in Wassenaar voor de koffie onderbroken. Daarna ging het via de hof stad en Rotterdam naar de Botlek, onder weg keken de IJmond-lassers de ogen uit naar de gonzende bedrijvigheid bij de gro te olieraffinaderijen. Het doel, de grote scheepswerven van Verolme, was spoedig bereikt. Tijdens de ontvangst vernam men op welke wijze de heer Verolme zijn con cern heeft opgebouwd. Vanzelfsprekend gaf de bezichtiging zeer veel interessante din gen te zien. Hierna bezocht het gezelschap de Floriade in Rotterdam, die als een waardige en fleurige tegenhanger van het grote Botlek-bouwwerk ook aller belang stelling had. Tenslotte werd in Den Haag het gebruikelijke diner alle eer aangedaan. Tegen tien uur kwam het zeer tevreden IJmond-gezelschap op het punt van uit gang terug. De seriewedstrijden van het Haarlemse Aurora hebben de Watervlieters in Velsen- Noord niet hetzelfde succes kunnen bren gen als vorige week in Den Haag bij ALO. Desondanks behaalde Watervliet met haar tweede twaalftal een overigens verdiende tweede plaats. Watervliet I, dat in Den Haag een eerste prijs behaalde, was dit keer niet bij de gelukkigen. De Velsense ploeg had in de eerste wedstrijd tegen Haarlem al direct een moeilijke taak. De Haarlemmers waren sterker en drukten dit in een 2-0-overwin- ning uit. Tegen KCN liep de strijd even beter en zorgde J. van Dijk voor een 1-0 Watervliet-overwinning. Daarna echter Op een in de afgelopen winter gehouden bestuursvergadering van de wandelsport vereniging „Vé-Bé" te Beverwijk nam het bestuur het besluit een avondvierdaagse onder auspiciën van de Kon. Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding te organise ren. Dat dit een wijs besluit was toonde vorige week het grote aantal deelnemers. Tweehonderdvijftig voornamelijk jeugdige wandelaars en een hond begonnen woens dagavond in een druilerige regen aan de eerste kilometers. De lengte van het par cours varieerde per avond tussen vijftien en twintig kilometer. De tocht voerde de deelnemers door Wijk aan Zee, Velsen- Noord en Heemskerk. De stemming was uitstekend, ondanks het minder geslaagde weer. In Heemskerk werden de wandelaars op de vierde dag met bloemen ingehaald, net als bij de Nijmeegse vierdaagse. Men was over het algemeen zeer te spreken over de organisatie en de route. Enkelen gaven zich op als nieuwe leden van „Vé-Bé' dat daardoor de tachtig leden passeerde. Maandag kwamen in IJmuiden aan; Dotterel van Liverpool; Adenv. Mantyluoto; August Thys- sen. Lulea:Glaucus. Bremerhaven; Tor. Londen: Rijnstroom. Londen; Willemijn, Londen: Green field, Swansea; Joost. Rauma, hout, lossen Zaan dam: Hontestroom. Liverpool: Duke of Lancaster, Ostende; Tilly. Vaesteraes; Leonisad, Gothenburg; Nore, Vaesteraes; Schippersgracht, Meriekarvia; Theano, Dublin; Colette, Kotka, cellulose lossen Velsen; Humber. Maassluis, los voor ophalen van s.s. Boskoop: AJstern, Lidköping; Seefalke met Cumulus, Stockholm: Lijnbaansgracht, Tolkis; Vesta, Rouaan, bijlegger IJmuiden. Dinsdag kwam in IJmuiden aan: Areas van Rotterdam. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Pacific naar Basse Indre, walsmateviaal geladen IJmuiden; Bullfinch, Londen; Loksa Antwerpen; Amigo, Boston, kunstmest geladen IJmuiden; Gardience, St. Malo; Taurus. Kiel; Nijkerk, Antwerpen: Helmut Parchmann. Bremen; Neth. Coast, Rot terdam; Wexford. Boston, stijfsel geladen Koog aan de Zaan; Bennekom Bremen; Tor, Malmö Azahar. Charleston. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Afiena naar Hamburg, veekoeken van Wormerveer: Vesta, Stockholm, bijlegger IJmuiden; Peperkust, Ham burg; Hans Peter, Gent. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). vlotte het tegen MEO weer niet, want in deze wedstrijd kwam MEO zelfs met 2-0 voor te staan. Weliswaar kon ook nu J. van Dijk nog tegen scoren (2-1), maar ver der kwam Watervliet I niet en bleef met totaal twee punten onder de prijswinnaars. Bij Watervliet 2 was het schutterstalent van Jan de Roos opvallend, want hij al leen zorgde in de opeenvolgende wedstrij den voor de Velsense doelpunten. De eer ste wedstrijd op het zware veld tegen Quick werd met 1-0 gewonnen. MEO 2 drong de Watervlieters met een 2-1 neder laag weer even terug, doch het herstel kwam in de strijd tegen Animo Ready 2, die in een gelijk spel eindigde (1-1). De wedstrijd tegen Oosthoek was voor Watervliet nu beslissend en dank zij voor treffelijke doelpunten, opnieuw van Jan de Roos, werd deze met 2-1 gewonnen. Animo Ready en Watervliet, eindigden hierdoor gelijk op de tweede plaats, zodat strafworpen de beslissing moesten bren gen. De Watervlieters namen tenslotte de tweede prijs naar Velsen-Noord mee. EEN DER BEST aangeschreven werven op het gebied van de zeil vaart was die van de heren Meursing in Amsterdam. Het waren energieke kerels, die iets aandurfden en hun zaken voorzichtig maar toch moedig aanpakten. Van de clippers hebben zij er een groot aantal gebouwd, waar onder verschillende die in hun tijd beroemd werden, zoals de „Nachtegaal", de „Sindoro", de „Tjerrmai" en niet te vergeten de zeven „ThorbeckeV'. Al deze schepen konden de vergelijking met andere clippers glansrijk doorstaan, één voor één hebben ze door snelle reizen de grote kennis en kunde van de bouwers bewezen. De heren W. A. H. Meursing hadden zich in het midden van de vorige eeuw in Amsterdam gevestigd. Zij kwamen uit Groningen waar verschillende leden van hun familie scheepswerven bezaten. Daar werden de koffen, tjalken, galjoten, schoe ners, brikken en barken gebouwd, die sa men de grote Groninger vloot van kleine schepen vormden. Met deze schepen voe ren de Groninger schippers naar Noorwe gen en Frankrijk, maar ze waagden zich ook verder, de Middellandse Zee in en naar de overkant tot in Zuid-Amerika. Reeds direct bij hun vestiging te Am sterdam behoorden de Meursings tot de belangrijkse reders en bouwers van Am sterdam. De aangekochte werf Nachtegaal bestond reeds in het begin van de 19e eeuw en bezat dus al voldoende bekend heid in scheepvaartkringen, hetgeen uiter aard voor de Meursings een voordeel was. Zij zorgden er voor dat hun werven vol doende capaciteit bezaten om grote sche pen te kunnen bouwen. Spoedig hebben zij zich toegelegd op de bouw van compo sitieschepen en ijzeren schepen, die toen meer en meer werden gevraagd. Op de ijzerbouw hadden ze zich in Hoogezand al voorbereid; het eerste ijzeren schip dat daar werd gebouwd in 1858, een bark van 280 ton, liep van een Meursingwerf van stapel. Een rederij van zeilschepen die in 1870 sterk naar voren trad was die van Hen- drichs Co te Amsterdam. In dat jaar bracht deze rederij een eigen oplossing van de problemen waarvoor de zeilvaart zich zag gesteld. Het was een snel, bij uitstek soliede gebouwd, zuinig varend vrachtschip, waarvan de bescheiden af metingen een lichte bemanning toeliet en de kans op een volle lading werd vergroot: de kleine composietgebouwde clipperbark. De composietbouw is kenmerkend voor de tropenvaart, waarvoor deze schepen wa ren bestemd. Hun uitvrachten waren veel al steenkool uit Engeland of petroleum uit de Verenigde Staten. Koffie en suiker le verden de retourvrachten. Dit scheepstype werd een echte Amsterdamse specialiteit, waarin één werf uitblinkt; de werf de Nachtegaal van W. A. H. Meursing. Vijf clippers hebben de Meursings voor Hen- drichs Co. gebouwd, namelijk in 1870 de „Merapi" van 829 netto reg. ton, in 1874 de „Sindoro" van 952 ton, in 1876 de „Slamat" van 917 ton, in 1878 de „Smeroe" van 1000 ton en in 1883 de „Tjerimai" van 1013 netto reg. ton. De „Tjerimai", die hiernaast is afge beeld, heeft elf reizen onder Nederland se vlag gemaakt in een tijd, dat het ie der jaar slechter werd voor de zeilsche pen. De concurrentie met de buitenland- Het Atoom Van de postduivenhoudersvereniging Het Atoom te Velsen-Noord namen het afgelopen weekeinde 144 duiven deel aan een wedvlucht van St. Quen- tin af over een afstand van 307 km. De lossing van de duiven geschiedde om 10 uur. Een duif van A. Kat bereikte als eerste het hok om 13.14.23 uur, de laatste prijsduLf om 13.41.17 uur. Wegens de stormachtige zuidwester kwamen de vogels met een gemiddelde uursnelheid van bijna hon derd kilometer over. Desondanks was onderweg regen nog van invloed op deze vlucht. De uitslag was als volgt: A. Kat 1: J. Asjes 2 22: P. v. d. Wiele 3; Ph. F. Martinius 4 8: A. F. de Roos 5 10; H. Winkel 6 9 11 16 23 29; N. G. de Graaff 7; P. Schoone 12; W. Schouten 13 18 19; J. Schoo 14 17 20 28; G. de Jong 15: F. Taverne 21; Ch. Bart 24; K Timmer 25; M. van 't Holf 27. De Reisduif Van de postduivenhoudersvereniging De Reis duif te Beverwijk namen het afgelopen weekein de 329 duiven deel aan een wedvlucht van St. Quentin af. De lossing van de duiven geschiedde om 10 uur. Een duif van D. Stiemer bereikte als eerste het hok om 13.19 uur, de laatste prijsduif om 13.40 uur. De uitslag was als volgt: D. Stie mer 1 36 59 64; J. Luntz 2 22 24 25; T. Loogen 3 38 53; P. v. d. Outenaar 4 7 35; H. Beentjes 5; P. Dekker 6 34; C. Westrate 8 52; C. Castricum 9 17 20 27 30 56; P. v. Vuuren 10 12 16 32 41; S. v. d. Kolk 11 28 60: E. Verschuren 13: C. Smit 14 32 39; G. Grapendaal 15 19 21 48 61; J. Penning 18 42 47; G. de Graaf 23 57; C. G. J. Dekker 26 45; M. Minneboo 29 55: G. v. d. Winden 33 58 63 65; D. Philippi 37 62; W. Tuin 40; T. Gravemaker 43 49 51 66; G. Visser 44 50; L. Kleyne 46: H. v. d. Kom mer 54. Ons Genoegen Van de postduivenhoudersvereniging Ons Ge noegen te Beverwijk namen dit weekeinde 119 Advertentie ALLE MODELLEN LOENDERSLOOT CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 433 - 435 (Verkort weergegeven) Walletj'es. Naar aanleiding van het ar tikel in de krant van zaterdag: „Eten van twee walletjes" heb ik aan Burgemeester en Wethouders van Amsterdam geschre ven, waarvan ik u een afschrift doe toe komen. Mij dunkt, ieder weldenkend mens, wie ook het geestelijk heil van ons volk ter harte gaat, moet wel verontwaardigd en verontrust zijn over de inhoud van boven genoemd artikel. De brief aan de Burgemeester en Wet houders van Amsterdam luidt: Mijne Heren, Toen u met uw schrijven van 12 juni '56 afd. P.W.W. 515/13 inging op mijn denk beeld borden te plaatsen in de parken, bleek, dat het uw streven was de baldadig heid van de jeugd zoveel mogelijk tegen te gaan. Een schrille tegenstelling hiermede vormt wel de haast ongelooflijke inhoud van, bijgaand uitknipsel van het Haarlems Dagblad van 11 juni. Hier gaat het om een groot kwaad en een ware poel van onge rechtigheid; een schandvlek voor Amster dam! Tot nu toe hebt u getracht, door middel van de politie de bestaande toestanden zo veel mogelijk te lokaliseren, maar thans bezigt u hetzelfde machtsapparaat om een buitenlandse Film mij. in de gelegenheid te stellen, de zo schaamteloze en bescha mende tonelen, die zich in onze hoofdstad afspelen in beeld te brengen en wereldkun dig te maken. Dit strijdt met alle wetten van de moraal en kan de reputatie van Amsterdam en ons land slechts diep schaden. Het is onbegrijpelijk, dat u aan dit be drijf uw toestemming hebt verleend. Moge een stroom van felle protesten, uit allerlei kringen, het gevolg zijn, zodat u tot de overtuiging komt, dat b.g. Film Mij ogen blikkelijk gedwongen moet worden haar plannen op te geven. Met de meeste hoogachting, P. C. WAGENAAR duiven deel aan een wedvlucht van St. Quentin af. De lossing van de duiven geschiedde om 10 uur. Een duif van B. Schelvis bereikte als eerste het hok om 13.12 uur. de laatste prijsduif om 13.36 uur. De uitslag was als volgt: B. Schelvis 1; W. Rijnders 2 3 10 11: J. Scheffers 4 5 14 17 18; W. Pieters 6: T. v. Leeuwen 7 22 23; W. de Raadt 8 15; S. Berlee 21; W. v. Wijk 24. De Vredesduif Van de postduivenhoudersvereniging De Vre desduif te Heemskerk namen dit weekeinde 155 duiven deel aan een wedvlucht van St. Quentin af. De lossing geschiedde om 10 uur. Een duif van A. Cassee bereikte als eerste het hok om 13.21.09 uur, de laatste prijsduif om 13.43.05 uur. De uitslag was als volgt: A. Cassee 1 13 16 19; P. Lotterman 2 8 12 15 23; H. v. Tunen 3; G. Duyn 4 5 9 26: G. Veldhuis 7 J. v. Vlaanderen 6 18 25; J. Peekei 10 17; A. Bruins 11; Th. Halff 14; R. de Kruif 20 27 29; J. Winter 21; J. Dudink 22; A. Durge 24; G. de Boer 28; A. Nielen 30; J. Castri cum 31. Z o nier dam toernooi Het zomerdamtoernooi van de Noordhol landse Dambond wordt in juni tijdens weekends te Amsterdam gespeeld. Na drie ronden staan de Nederlandse kampioen Wim de Jong en de twee Jozeph Blanke- naarspelers P. van Heerde en J. Verhey met 5 punten aan de kop. Teleurstellend was het begin van J. Bus (Haarlemse Damclub), die een partij van J. Beeke (Weesp) verloor. De uitslagen van de eerste drie gespeel de ronden luiden: le ronde: J. BeekeJ. Verhey 0-2, J. Bus D. Kleen 2-0, C. ChattelonW. de Jong 0-2, J. JanusA. de Jong 1-1, P. van Heer deK. van Hoven 2-0. 2e ronde: J. VerheyK. van Hoven 2-0, A. de JongP. van Heerde 0-2, W. de JongJ. Janus 2-0, D. KleenC. Chatte lon 1-1, J. BeekeJ. Bus 2-0. 3e ronde: J. BusJ. Verhey 1-1, C. Chat telonJ. Beeke 0-2, J. JanusD. Kleen 0-2, P. van HeerdeW. de Jong 1-1, K. van HovenA. de Jong 2-0. Na de derde ronde is de stand: W. de Jong, Haarlem, 5; P. van Heerde en J. Verhey, Amsterdam, 5; J. Beeke, Weesp, 4; J. Bus en D. Kleen, Heemstede, 3; K. van Hoven, Amsterdam, 2; A. de Jong Haarlem. 1; J. Janus, Heemstede, 1; Chat telon, Alkmaar, 1. Zaterdag en zondag wordt het toernooi voortgezet. Op de Arendsweg te Beverwijk zijn twee wielrijdsters met elkaar in botsing geko men. Dat gebeurde maandagmorgen om streeks kwart over negen. De dame die geen voorrang gaf, kwam te vallen en liep een hoofdwonde op. Zij werd naar het Rode Kruisziekenhuis gebracht. Omstreeks vier uur gistermiddag zijn op de Zeeweg, nabij het conferentieoord „Tusschenwijck" twee bromfietsers met elkaar in botsing ekomen. Een 42-jarige dame uit Amsterdam liep zodanige ver wondingen op, dat zij ter verpleging in het Rode Kruisziekenhuis moest worden opgenomen. se schepen was fel, maar die van Neder landse onder elkaar ook Een winstge vende exploitatie was vooral voor de la tere clippers haast niet meer mogelijk. De „Tjerimai" had „in zee", dwz met in begrip van de volledige uitrusting en proviandering van de eerste x-eis, loods gelden, havengelden enz. 188.000 gekost. Tegen het einde van de 19e eeuw ver dwenen de meeste zeilschepen van het toneel. De „Tjerimai" werd in 1898 ver kocht en werd het eerste zeilschip van de bekende Finse reder, ex kok, Gustav E- rikson, die de laatste reder van grote zeilschepen was, toen de oorlog van 1939 uitbrak. Nog 27 jaar lang bevoer het schip de wereldzeeën en het is toen ten onder gegaan. Het schip kwam namelijk in augustus 1925 in aanvaring met de IJ- muidense stoomtrawler Christina Catha- rina IJM.13 en zonk. Genoemde trawler is later de Bloemendaal IJM.71 geworden en inmiddels ook van de vloot afgevoerd. Arie van der Veer Door jachtopziener De groep Castricum van de rijkspolitie heeft de hand weten te leggen op de man die bleek de bos- en duinbrandjes op zijn geweten te hebben welke de laatste maan den werden gesignaleerd in de kuststreek van Bergen tot Wijk aan Zee. Zijn aanhouding geschiedde in het Cas- tricums duingebied waar een jachtopzich ter van het PWN de man aantrof op een door brand zwart geblakerd stukje duin terrein. Het bleek een 28-jarige man uit Heerhugowaard te zijn, die de jachtop zichter een valse naam opgaf bij zijn aan houding. De jachtopziener vertrouwde de zaak echter niet helemaal en leverde de man over aan de rijkspolitie. Tijdens het verhoor bekende deze ook andere duin- brandjes in de genoemde gebieden op zijn naam te hebben. Hij werd daarom inge sloten om voor de officier van Justitie te worden voorgeleid. In IJmuiden-West aan de noordzijde van de Julianabrug is maandagmiddag omstreeks half zes een bromfietser van 38 jaar tegen een driewielige bakfiets gere den. De berijder hiervan gaf geen voor rang. Met ontvellingen aan beide benen en klachten over pijn aan de heup is de bromfietser in het Antoniusziekenhuis op genomen. Een wielrijdster is gistermiddag ge vallen over twee kinderen, die even tevo ren met hun autopeds tegen elkaar waren gereden. De dame liep door de val een lichte hersenschudding op. Per auto van de ongevallendienst werd zij naar haar woning gebracht. LEDA EN DE ZWAAN Loco-burgemeester H. de Boer van Vel sen zal zaterdagmiddag 25 juni om drie uur het door de Amsterdamse beeldhouwer Nic Jonk vervaardigde beeld „Leda en de zwaan", dat geplaatst is in de vijver aan de Parkweg-Driehuizerkerkweg te Velsen, onthullen. In aansluiting op deze onthulling zal in de gemeentelijke expositiezaal aan de Heide- straat in IJmuiden door de vereniging „Fe- lison" een expositie worden geopend van werk van Nic Jonk. 'Advertentie Het is ons gelukt een flinke partij B.B. ruitstof te kopen bestemd voor Dames en Meisjes JURKEN en ROKKEN Deze Stof die normaal voor meer dan 2 gulden verkocht wordt, bieden wij u aan voor zeer lage prijs, maar dan ook 2 dagen en zo lang de voorraad strekt, want het zal vlug verkocht zijn. in 6 verschillende kleuren 80 cm breed NU per meter Maakt dat u er bijtijds bij bent. Grote voorraad geborduurde kant voor B.B. Jurken en Rokken tegen zeer lage prijzen. Lange Nieuwstraat Telefoon 5205 Marktplein IJmuiden De MO. 1 heeft maandagmiddag de ha ven van IJmuiden verlaten met een casco van een kotter langszij. De eerste Mon- nikendamse kotter is met dit kotter-casco onderweg naar Skagen in Denemarken. Het betreft hier een nieuwe stalen kotter met aluminium opbouw voor het stuurhuis, die bestemd is voor Denemarken. Het casco is gebouwd bij Hakvoort in Monnikendam. De lengte over alles is 28 meter, de breedte 6,20 meter en de holte 3,15 meter. Het schip krijgt een motor van 400 pk Alpha diesel. Voor het tweede zonetoernooi van de FIDE, dat van 19 november tot 16 december in Berg en Dal zal worden gehouden en waaraan 18 spelers uit 16 landen mogen deelnemen, zijn reeds de volgende dertien aanmeldingen ontvangen: Darga en Bialas (West-Duitsland), Ivkov en Trifunovic (Joegoslavië), Uhlmann (Oost-Duitsland), Larsen (Denem.), Johannessen (Noorw.), Stahlberg (Zweden), Bobotzov (Buig.), Ria- no (Sp.), Szabo (Hong.), Ghitescu (Roem.) en dr. Filip (Tsj.sl.). Waarschijnlijk zal Olafsson voor IJsland uitkomen en Sliwa voor Polen. Van Oostenrijk, Finland en Nederland zijn de aanmeldingen nog niet binnengekomen. De nummers 1, 2 en 3 in het eindklasse ment zullen mogen deelnemen aan het interzonetoernooi. Op 25 juni zal de heer C. de Boer, commies ter inspectie der domeinen te Haarlem het feit herdenken, dat hij veer tig jaar geleden als particulier klerk in 's rijksdienst trad. Van deze tijd is hij ongeveer 25 jaarop die inspectie werkzaam geweest. De heer De Boer zal op 25 juni des morgens 10 uur ter inspectie worden gehuldigd, waarna voor belangstellenden gelegenheid bestaat hem te feliciteren. VELSENS ZAKENNIEUWS Met ingang van 1 juli aanstaande zal mejuffrouw A. B. Reindersma te Velsen- Noord haar apotheek ovei'doen aan de heer J. Huisman te Zandvoort. De aanleiding daartoe is de minder goede gezondheid van mejuffrouw Reindersma. Zij en haar zus ter hebben hun apotheek al XTiim tien jaar in Velsen-Noord. Voor die tijd waren de inwoners van Velsen-Noord, wanneer ze medicijnen moesten hebben, aangewezen op de zaken in Beverwijk. Advertentie het scheerapparaat geschikt voor alle baarden inclusief moderne tas44,50 en f 75, Ook BRAUN en REMINGTON v.a. 39,50 Betaling in overleg. Erkend service-dealer VELSERDUINWEG 173 TELEFOON 4402 Advertentie Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op a 7.65 per kwartaal of 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Zij die zich met ingang van 1 juli 1960 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 juni 1960 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6