Horen en zien Romantische illuminatie van vadertje Rijn DOESBURG Raadsel voor de sheriff Tip voor een trip: PANDA EN DE LIJFWACHTERS Jsngensoverhemden Jacks Pantalons Korting Bengaals vuur van Linz tot Bonn Vreemde dingen in het kabouterdotfp 9 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABEifcHólwiNGEN~C Kleurentelevisie in Academisch ziekenhuis Proef met kleuren televisie in Hilversum De radio geeft woensdag T el evisie programma Jeugdig Landbouwtechniek uit oude Israel heeft succes Schedels van christelijke martelaren gevonden Studenten werkten met een kernreactor zonder stralingsbescherming Vervolgverhaal rincr M. G. Eberhart Boekenhoekje i)F bFrlpfopn tiib DINSDAG 14 JUNI 1960 J5. Jut de lijfwacht was geweldig blij, dat de propjes uit zijn oren waren ge schoten. „Wat een geluk, dat ik weer ho ren kan!" juichte hij, „een dove lijfwacht kan niet veel uitrichten. Nu kan ik einde lijk weer tonen, wat ik waard ben!" „Dat zou ik dan maar gauw doen," zei Panda. „Vlug! We moeten Palmer helpen! De ro vers gaan er met zijn geld vandoor!" Het was inderdaad hoog tijd, dat ze de mil jonair te hulp kwamen, want reeds ver dwenen de moeilijke jongens met hem tussen het geboomte. Zo vlug zij konden, renden Panda en Jut er achter aan, maar toen zij in het bosje kwamen, was het al te laat. Daar zat Palmer tussen de strui ken te huilen. „Ze hebben mijn geld ge roofd!" snikte hij, „mijn lieve geldje, mijn goeie geldje! De hele zak vol mooie muntjes! Ach, ach, zal ik ze ooit terug zien?" „Houd moed!" riep Jut, „ik zal zorgen, dat u alles terugkrijgt. Ik.Hij brak verbaasd af, toen de zak plotseling vanzelf terugkwam en de miljonair met een rinkelende slag op het achterhoofd trof. Voor de collegezalen (Van onze Amsterdamse redacteur) Amsterdam krijgt over twee jaar kleu rentelevisie, zij het ook voor een zeer se lect publiek. Camera's zullen worden op gesteld in de operatiekamers aan de noordzijde van het nieuwe academische ziekenhuis van de Vrije Universiteit en de beeldschermen krijgen een plaats in de collegezalen. Dit is één van de snufjes waarmee het V.U.-ziekenhuis, dat het meest moderne van ons land wordt, zal worden uitgerust. De bouw van het complex, waarmee ruim drie jaar geleden een begin is gemaakt, is thans zover gevorderd dat de beton constructie van het hoofdgebouw gereed is. Het elf verdiepingen hoge gebouw, dat over enkele jaren aan zevenhonderd pa tiënten plaats zal bieden staat als een zwa re kolos in de zandvlakte bij de Amstel- veenseweg, waar in de naaste toekomst, het noordelijke deel van tuinstad Buiten- veldert zal verrijzen. Op het hoofdgebouw sluiten aan een behandelhuis van zeven verdiepingen en een vier etages hoog la boratorium voor pathologische anatomie. In dit complex komen vijftien liften voor de communicatie tussen de verschillende verdiepingen. Het academisch ziekenhuis van de V.U. zal medio 1963 in gebruik kunnen worden genomen. In de loop van het volgende jaar wordt begonnen met de :bouw van een zusterhuis en een gebouw waarin de polikliniek zal worden onderge bracht. Naar wij vernemen zal op 26 september in Hilversum voor een gezelschap van 750 medici in hotel „Gooiland" een demonstra tie worden gegeven van gesloten kleuren televisie met een directe uitzending van een klinisch programma uit het ziekenhuis R.K.Z. in Hilversum. Voorts zal op 30 sep tember in samenwerking met de AKU een levende uitzending over plastics en kleu- renstoffen voor de industrie worden ge geven. Deze uitermate kostbare demon straties er is een bedrag van bijna een half miljoen gulden mee gemoeid moe ten de mogelijkheden van dit soort kleu rentelevisie voor medische en industriële doeleinden aantonen en kunnen voor Hil versum de bijzondere consequentie hebben, dat de radiostad het centrum wordt van dergelijke televisie-uitzendingen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Gram. 12.05 Hoorn en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. lezing. 13.20 Metropole-ork. 13.50 Het Sneeuwmeisje, opera (3e en 4e acte. gram.). 15.30 Interseholair jeugdtoernooi. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.10 Beursber. 17.45 Het spectrum. 18.00 Gram. 18.15 Boekbespr. 18.30 F.V.U.: De betekenis der begaafdheid voor school, beroep en maatschappelijke opklimming, door dr. Ph. M. v. d. Heyden. Eerste lezing. 19.00 Nieuws er. weerbcr. 19.10 Koperorkest. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Interkerkelijk jeugdappèl. 21.00 Gram. 21.10 Promenade-ork. 22.00 Koorzang. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Report. 40-jarig bestaan van de Vereniging Ncderland-Engeland. 23.10 Piatennieuws. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: De mens: leven en samenleven, door ds. E. Fra ter Smid. Derde lezing. 11.30 Zigeunermuz. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.50 Gesproken por tret. 14.05 Omr.orkest. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17.15 Voor de touristen. 17.50 Roge- ringsuitz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.30 Promenade-ork. en solist. 19.05 Voor de kinderen. 19.15 Gram. 19.35 Lichte muz. 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-ork. 20.40 Ballet der be driegers, hoorsp. 21.30 Rip. opera. 22.20 Act. 22.30 Nieuws. 22.40 Dubbelkwartet. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, wetensch. lezing. 23.15 Muziek en gedichtjes. 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 321 m. 12.00 Operettemuz. 12.30 Weerber. 12.35 Wals muziek. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Kamermuz. 14.40 Ork., koren en sol. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Amus.muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Orgelconcert. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lckenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Wedstrijd schoolkoor. 20.00 Nieuwe gram. 21.30 Jazz-piano. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogisch praatje. 22.25 Luit-recital. 22.45 Zangrecital. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Film. 20.30 Speelfilm. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Intern, jeugdjourn. KRO: 17,10—17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. VARA: 20.20 Act. 20.30 Kunstrubriek. 21.00 Gevarieerde muziek. 21.35 Forum. (Van onze correspondent in Bonn) De dertig bochtige kilometers die de Rijn tussen het stadje Linz, en de West- duitse hoofdstad Bonn meet stonden za terdagavond „in brand". Met een groots toeristisch spektakel en een voortreffelij ke organisatie hadden de managers van het Middcnrijnse vreemdelingenverkeer ervoor gezorgd, dat zesduizend Bengaalse vuurpotten het vele dat hier aan roman tiek herinnert met een rode gloed over goten. Bijkans twee miljoen mensen, on der wie vele Nederlanders, waren van dit vurige gebeuren getuige. De Rijnlanders in Linz, Bad Honnef, Königswinter, Bad Godesberg en Bonn wilden de toeristische wereld slechts to nen dat men niet altijd gelijk heeft over de Autobahn Keulen-Frankfort naar het zonnige zuiden te racen, want tussen de rivier de Ahr, die tegenover Linz in de Rijn uitmondt, en Bonn is ook een flinke hoeveelheid romantiek voorradig. Om dat te tonen organiseerde men zaterdagavond wat slechts eenmaal per zes jaar moge lijk schijnt te zijn: „Der Rhein in Flam- men". Om kwart over negen vertrok een anderhalve kilometer lange armada van zestig grote en kleine vrolijk verlichte passagiersschepen uit Linz. Öp hetzelfde ogenblik stak men de eerste vuurpotten aan die het middeleeuwse stadje, de ber gen. de kerken en de burchten roodkleu rig in de duistere nacht deden oplichten. In negentien etappes, waarvan elk slechts Er is in de bondsrepubliek onlangs op gewezen, dat zo vele jonge lieden in staat worden geacht burgemeester te worden van grote steden. Willy Brandt was op zijn 44ste burgemeester van West-Eerlijn, zijn socialistische partijgenoot Vogel werd on langs op 34-jarige leeftijd burgemeester van de miljoenenstad München. De vereni ging van Westduitse burgemeesters deelde dezer dagen mee, dat dit toch niet zo bij zonder is. Goed, men stelt zich „meneer de burgemeester" Her Oberbürgermeis- ter meestal voor als een deftige heer in het zwart, maar reeds in 1910 benoemde men een 37-jarige tot burgemeester van Dortmund. Tezelfdertijd werd een 36-jari- ge burgemeester van München. Bondskan selier Adenauer, was al op zijn 41ste jaar burgemeester van Keulen. een kwartiertje was verlicht, liet men op deze wijze het Rijngebied, Linz-Bonn „in vlammen" opgaan. 80.000 auto's te veel De eeuwenoude huizen van Linz, de res ten van de beroemde brug te Remagen, de befaamde Apollinariskerk, de ruïne van Rolandseck, het gehele Zevengeberg te, de Drachenfels, de Petersberg, de mo derne Amerikaanse ambassade te Bad- Godesberg, de Godesburg, een strakke ce mentfabriek, het Westduitse parlements gebouw, het ministerie van Buitenlandse Zaken en het hypermoderne Beethoven- theater te Bonn: zij vormden met enige oude dorpjes aan de oever van vader Rijn, een dertig kilometer lange keten van rood licht, waarlangs de Rijnpassagiers schepen naar Bonn voeren. Het was ook grandioos om dit schouwspel vol roman tiek, dat als een precisie uurwerk afliep: de schepen moesten iedere verlichte etap pe in dertien tot vijftien minuten afleggen. Alles lukte. Zelfs het posteren langs de Rijn over dertig kilometer van twee mil joen mensen, alleen de verkeerschaos was niet te voorkomen: er was voor slechts twintigduizend auto's parkeergelegenheid, terwijl er in werkelijkheid meer dan hon derdduizend kwamen. EILATH (ITIM) De moeite, die pro fessor Even-Ari van de Hebreeuwse uni versiteit van Jeruzalem zich heeft getroost om bewijs te leveren van zijn theorie, dat de moderne landbouwer nog van de voor vaderen uit de grijze oudheid kan leren hoe men in de woestijn kan oogsten, is beloond geworden. De professor was een plek in het droge zuiden van Israel, waar reeds 26 eeuwen geleden een boerderij werd gedreven, opnieuw gaan bewerken, ondanks de droogte en gebrek aan moder ne bevloeiingsmiddelen en dezer dagen heeft hij van twee hectare woestijngrond een kleine tweehonderd kilo haver ge oogst. En dit terwijl op de grote moderne boerderijen in die streek dit jaar in het geheel geen graan geoogst werd. De professor had met zijn vrouw vorig jaar zijn tenten op het stukje woenstijn- land opgeslagen en er de originele draine- rings- en bevloeiingssystemen van zovele eeuwen terug in ere hersteld. Hij zaaide zijn haver bij het begin van het regen seizoen en de haver kwam op en gedijde. De moderne deskundigen, die zich een uit eindelijk oordeel over de methoden van professor Even-Ari nog voorbehouden, zijn diens werkwijze nu toch met grote belang stelling gaan bestuderen. NAMEN (Reuter) In Namen zijn op een vreemde plaats relikwieën gevonden van twee christelijke martelaren uit de vierde eeuw. Deze overblijfselen waren 150 jaar geleden door Italiaanse monni ken verborgen. Twee antiquairs ter plaat se, die onlangs twee borstbeelden van Ro meinse soldaten hadden gekocht, kwamen tot. de ontdekking dat de kop van een dei- beelden verwijderd was geweest en later opnieuw aangesoldeerd. Zij haalden de kop er wederom af en vonden in de holle van het beeld een in rode zijde gewikkel de schedel met een stuk perkament daar bij. Ook het andere borstbeeld bleek een schedel te bevatten. Volgens het perka menten document, dat met 1809 was ge dateerd zouden de schedels zijn van Sint Nabor en Sint Felix die tijdons de vervol gingen onder Keizer Maximiliaan in Lodi werden onthoofd. De relikwieën hadden zich gedurende eeuwen in een Franciscaanse kapel in Milaan bevonden totdat soldaten van Na poleons leger de stad plunderden. De be waarder van de relikwieën, Camillus Te- raeus de Mariano, verborg ze in de twee borstbeelden en deed het perkament daar bij voor latere identificering. Kanunnik Lanotte, secretaris van de bisschop van Namen, zou de schedels ais die van de genoemde martelaren erkend hebben. De relieken zullen naar Milaan worden teruggezonden. 22—23. De kabouters keken op, toen Ponko daar zo opgewonden het dorp binnen kwam rennen. Wat heb jij, Ponko? vroegen ze. Is er iets gebeurd? Jazeker... iets goeds! hijgde Ponko. En toen vertelde hij, wat hij gevonden had. De anderen begrepen eerst nog niet, vjaarom hij dat zo belangrijk vond. Snap jullie dat niet? zei Ponko. We brengen die tube hierheen, dan hebben we 'n heleboel verf. Doesburg is een heel mooi, heel oud stadje. De sfeer die er hangt herinnert sterk aan sommige oude Vlaamse steden, wat geen gering com.pliment is. Vlijtige handen hebben de binnenstad gerestaureerd en verbeterd. In 1940 is het herstel van het kostelijke raadhuis gereed gekomen. Er wordt op het ogen blik hard gewerkt aan de in de oorlogsdagen vernielde Martini-toren Neemt u zich nu niet voor met een bezoek aan Doesburg maar te wachten tot het volledige herstel van de binnenstad achter de rug is! Dan mist u veel: bij voorbeeld de tijdelijke houten klokkestoel, waarin de klokken die eens in de toren zullen hangen, geduldig dienst doen. Achter het raadhuis vindt u dit originele monument waarvan u haast zou wensen dat hel maar altijd zo blijft Zeker honderd studenten aan het-che misch instituut van. Recife, de hoofdstad van dé Braziliaanse staat Pernambuco, hebben verscheidene dagen met een pas door het instituut verworven kernreactor gewerkt zonder dat de nodige voorzorgs maatregelen tegen straling waren geno men. Na de ontdekking van het gevaar is de reactor geïsoleerdHet gebouw waar hij stond is ontruimd. Nu is ook gebleken dat de reactor naar het instituut is gebracht op een gewone vrachtauto, waarmee later levensmidde len zijn vervoerd. Men vreest dat een deel van de bevolking ook radioactief be smet is. Het gevolg van de straling kan onder onder meer steriliteit of de bloedziekte leukaemie zijn. 25) Dodie was erg stil geweest, het leek bijna alsof ze zijn gedachten had gedeeld. Maar plotseling zei ze zachtjes: „Cayce, dat huwelijk, weet je Ze wilde niet naar Cayce kijken: ze schopte met haar smalle voeten in het water en keek naar de zich uitbreidende kringen. „Dat schaken?" zei Cayce. Hij grinnikte omdat het r.iets voor Dodie was om zich daarover verlegen te tonen. „Vader weet het niet. Midge weet het niet. Niemand weet het. Laten we het zo houden. Als dit voorbij is kunnen we het in alle stilte laten annuleren. Maar niemand hoeft het ooit te weten." Cayce zei: „Je bent er erg op gebrand me kwijt te raken." Meteen was Dodie weer de oude Dodie. Ze zei boos: „Toe, plaag me niet!" „De sheriff weet ervan." „Hij zal het aan niemand vertellen. Ik heb vanmid dag met hem gesproken. Hij beloofde het niet te doen. als het niet absoluut noodzakelijk was." „Hij zal het niet doen tenzij er een gerechtelijk on derzoek komt." Cayce hoorde zijn eigen stem, stijf en koud en tegelijk ongelovig.Hij, Cayce Clary, voor de rechtbank wegens moord!" Dodie keek hem aan. „Er zal een voorlopig onder zoek plaatsvinden. Misschien dacht hij daaraan." Een voorlopig onderzoek, natuurlijk! „Ik dacht niet aan het voorlopig onderzoek. Heeft de sheriff er al een tijd voor bepaald?" „Hij heeft het niet gezegd. Daar is vader." Ze sprong op met een vlugge, elegante beweging, waarbij ze haar natte koele hand een ogenblik op Cayce's schouder Icgde. I-Ienry kwam in zijn invalidenwagentje aan, be geleid door het zachte geplof van het motortje. Cayce krabbelde overeind en ging met Dodie mee, hem tege moet. Het gras was zo sterk en elastisch dat zelfs Henry's zware wagentje er maar even een zwak spoor op naliet; Cayce zag hoe het taaie gras zich na een paar seconden weer oprichtte, en bedacht dat hij Henry advies moest vragen welk soort graszaad hij moest kopen. I-Ienry stopte vlak voor hen en zei: „Ik heb iets ver geten te zeggen, Cayce. Het is een ongewoon droog seizoen geweest. Vergeet niet te sproeien." „Vader," zei Dodie, „er brandt geen licht in Johns huisje." Henry's ogen gleden snel naar het eind van het meer. „Och ik zou me daar maar geen zorgen over maken." Blanche zat op hen te wachten, nog steeds in de slordige, grijze soepjurk, toen Cayce en Roddy in de snel invallende schemering thuis kwamen. Er werd tij dens de maaltijd maar weinig gesproken; er was nooit veel contact tussen hen drieën geweest, maar vroeger was de rechter er altijd geweest, pratende als hij zin had om te praten, zodat ze allemaal verplicht waren te luisteren, althans te doen alsof ze luisterden. Na het diner zei Roddy dat hij naar Val Roja ging om kranten te halen. Blanche zei dat ze hoofdpijn had en naar bed ging en Cayce slenterde naar de oude vispier. Hij leunde tegen een oude, verweerde paal aan het einde van de pier en stak een sigaret op. Het meer was, als altijd 's nachts een beetje lichter door de weerschijn van de hemel, maar omringd door zulke ondoordringbare schaduwen, dat hij, als hij de onregel matige omtrek van het meer niet had gekend, niet geweten zou hebben waar een modderige donkere in snijding was of waar een bosje mangroven vooruit drong tot in het water. Nog altijd was er geen licht in Johns huisje. Hij moest iets doen voor John, die daar maar in het donker zat te drinken. Hij overlegde bij zichzelf wat hij ertegen doen kon, toen er tot zijn geruststelling ineens licht verscheen op de veranda van het huisje. Tegelijkertijd flitsten er autolichten over de wat hoger gelegen laan; ze beschenen het huis met de weelde rige bougainville en draaiden in de richting van de garage. Dat was natuurlijk Roddy, die uit Val Roja kwam met de kranten. Cayce liep naar het huis toe, ontmoette Roddy bij de deur van de studeerkamer, ging hem voor naar binnen en knipte de bureaulamp aan. „Je wilt zeker de kranten wel zien," zei Roddy met. een glimlachje. „Ik moet zeggen, je komt er niet al te slecht af." Hij spreidde de kranten over de schrijftafel uit het stond er met grote koppen. „VOORAANSTAAND BUR GER VERMOORD." Dan volgde een lang verhaal over de moord. Er waren zelfs een paar alinea's over Lau rence Clary en zijn diensttijd ontleend, zoals Cayce begreep, aan het bericht van Laurence's dood tien jaar geleden. Toen vond hij zijn eigen naam. Cayce Clary als bloedverwant van de vermoorde teruggekeerd op de dag van de moord, na zes jaar van huis geweest te zijn. Meer niet. Roddy sloeg hem gade, zijn donkere ogen keken ge amuseerd. „Ze zouden niet graag een veiwolging we gens laster riskeren, denk je niet, Cayce?" Cayce vouwde de kranten op en gaf ze aan Roddy. Ik denk dat tante Blanche ze wel zou willen inzien." „Voor haar niets nieuws", zei Roddy luchtig. Ze heeft vanmorgen vroeg de journalisten gesproken. Jij was hier aan het werk, vertelde ze me. Ze heeft de jour nalisten gezegd dat je niet thuis was." Cayce staarde hem aan. Het was niets voor Blanche, die nooit een besluit nam, maar altijd alles aan de rechter overliet. „Waarom heeft ze dat gedaan?" Roddy haalde de schouders op. „Ik weet het niet. Misschien dacht ze dat je wel eens iets teveel zou kunnen zeggen. Mijn moeder," zei hij langzaam, terwijl de glimlach uit zijn ogen verdween, zodat ze koud en donker wai-en, „hangt de vuile was niet buiten." Roddy, ik heb de rechter niet vermoord. Het zou alles zoveel eenvoudiger maken als je dat geloofde. Het is toevallig waar." „Het is toevallig dat jij dat zegt," zei Roddv. Hij keek naar de brandkast. „Ik geloof dat we eens een paar dingen recht moeten zetten. Cayce. Als je nog eens de papieren van de rechter wilt nakijken, wil ik erbij zijn. Mijn moeder en ik hebben een zeker recht." Hij nam de kranten onder zijn arm en liep de trap op. Cayce stond de volgende morgen vroeg op. De an deren sliepen allemaal nog. De zon stipte de bomen aan met goud, toen hij naar de schuur liep. Hij had de watertank al gevuld en aan de kleine tractor bevestigd, toen de twee plantage-arbeiders kwamen opdagen en traag uit hun auto stapten. Maar ze voerden die dag zijn orders uit met een zeker vertoon van ijver. Het liep tegen de middag toen de sheriff kwam, ge volgd door een politie-auto. Cayce, die de oostelijke boomgaard aan het sproeien was, zag hen komen en ging naar huis voor een grim mige kleine ceremonie, namelijk het nemen van een afdruk van zijn voet. „Als Dodie die andere voetsporen niet had bedorven, hadden we ze kunnen identificeren," zei Luke nadat de politie-auto verdwenen was. Cayce stond naast Luke's gedeukte autootje; Luke leunde er tegen aan, zette zijn hoed af en wiste zijn voorhoofd af. „Zoals de zaken nu staan, moeten we van iedereen een voetafdruk nemen. Maar om de waarheid te zeg gen, geloof ik niet dat we er erg ver mee zullen komen. Het enige wat tamelijk zeker lijkt, is dat het voetspoor te groot is om van een vrouw te zijn." „Maar die voetsporen ik bedoel dat litteken dat is nagemaakt." „Zo zie jij het, niet?" „Luke, iemand met een litteken aan dezelfde voet als ik, die op blote voeten door de sinaasappelboom gaard rent of er op zijn tenen doorheen loopt, maar ervoor zorgt precies van de bal van de voet, waar het litteken te zien zal zijn, een afdruk te maken geloof jij dat werkelijk dat het zo gebeurd kan zijn?" Luke's door de zon gerimpelde gezicht was naar het meer gekeerd, zijn ogen waren half dicht geknepen. „Ik weet niet precies wat ik geloof." „Als het nagemaakt, is, heeft iemand het met opzet gedaan om de verdenking op mij te laten vallen." „Kun je niet bewijzen, wel?" „Natuurlijk niet, maar het is logisch." „Misschien," zei Luke. „Kom, ik moet naar John toe. Zijn voetafdruk nemen. Hij is de enige die nog op de lijst staat." (Wordt vervolgd) KIJKEN EN WETEN, alles over tele visie, J. Hogendijk, uitg. W. van Hoeve, Den Haag. De voornaamste verdienste van dit boek je is de begrijpelijkheid waarmee het de televisiekijkers vertélt wat er alzo in hun kast omgaat als zij de knop hebben omge draaid. Voor de beeldtotstandkoming is zijn korte historische uitweiding, te be ginnen bij de „schijf van Nipkov" al heel verhelderend en ook de vindingen, die de televisie in zijn huidige vorm mogelijk maakten, worden even door hem behan deld. Een zeer interessant hoofdstuk is dat over de antennes, waarin ook uitvoerig wordt stilgestaan bij de stoornissen welke zich bij de ontvangst kunnen voordoen. Simpele maar duidelijke tekeningen (bij voorbeeld een blokschema van een toestel) bi.jgeleiden de tekst, waarin aan het einde zelfs een aantal kant en klare diagnoses wordt gesteld van bepaalde storings\-er- schijnselen. Advertentie KOM MORGENMIDDAG eens met uw jongens kijken naar onze enorme collectie Gen Cronjéstraat '10 - 44 Telefoon 54679 Haarlem Men overweegt in Westduitsland auto mobilisten, die geen alcoholische dranken drinken uit principiële overwegingen in aanmerking te laten komen voor lagere verzekeringspremies dan gelden voor „normale" autorijders. In Zweden be staat een dergelijke regeling reeds lang. Zij geeft niet-alcoholdrinkers een korting van 20 tot 25 percent. Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant den 5 Juny 1760 JEAN DIEMONT, Kost-Schoolhouder te Aalten in het Graafschap Zutphen presenteerd zyn Dienst, om Jonge Heeren grondig te onderwyzen in het Schryven en Cyfferen; als mede het leeren der Latynsche en Fransche Taaien; de gronden van den Hervormden Godsdienst, en al het geen de Jeugd tot cieraad en nut verstrekken kan; neemende dezelve aan in de heele en helve Kost, tot zo laage prijs, als ergens in deeze Provinciën in eenige Kost-School betaald word. N.B. Op genoemde Plaatse kan men byna alle dagen af en aankomen met de Postwagens van Amsterdam, Arnhem, Doesburg, Zutphen, Deventer ec. (Adver tentie)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9