Haarlemse bloemenmeisjes stelen de harten in Scarborough Zestig patiënten aan boord van „De Hoop" behandeld Dorpsnozems mishandelden burgemeester en taxichauffeur Genie duikt in IJmuiden Volksgezondheid naar Maatschappelijk Werk? Produktschap Zuivel gaat boterverbruik stimuleren Straaljager valt brandend in het IJselmeer Hoofddader krijgt gevangenisstraf Minister Luns zingt de lof van president Tito Vijf doden in het verkeer Standpunt der regering over lottospel Canada levert tweedehands vliegtuigen aan Nederland DONDERDAG 16 JUNI 1960 13 DERDE NEDERLANDSE WEEK Expositie van Nederlandse schilderskunst een der talrijke manifestaties 't Silver Stoepke Memorie van Antwoord verschijnt half juli Vragen van Tweede Kamerlid Suurhoff aan prof. De Quay Kerkelijk Nieuws Eerste reis haringteelt 1960 Maatregelen geheim tot minister akkoord is Piloot ongedeerd KLM technicus gaf radio-„Veronica" advies Vraaggesprek in Belgrado met Joegoslavisch blad Zaterdag ballonnen wedstrijd te Leiden Leerlingen Maastrichtse Toneelschool geëngageerd Wij wensen u prettige dagen in Scarborough! Dit staat overal in het Neder lands achter de winkelramen van deze charmante Britse badplaats in Yorkshire te lezen, waar thans voor de derde maal de Nederlandse week wordt gehouden als onderdeel van het jaarlijkse zomerprogramma in het voorseizoen. Het waren de nieuwe, moderne schepen van de Humber Line welke een passagiers- en vrachtdienst tussen Rotterdam en het niet ver van Scarborough gelegen Huil onderhoudt, die Scarborough destijds inspireerden tot het organiseren van Nederlandse weken, waarbij Rotterdam een grote rol speelde. Ditmaal echter wilde men de provincie eens een beurt geven en haakte men aan bij Noord- Brabant, welke streek in Scarborough vertegenwoordigd is door de Commissaris der Koningin, mr. Kortmann. De beroemde Brabantse vendelzwaaiers kwamen ook over en oogsten met hun dagelijkse demonstratie een groot succes. Een Bra bantse koffietafel, die gisteren werd aangericht, sloeg eveneens in. Er zaten honderd gasten aan, onder wie de burgemeester van Pïaarlem, mr. O. P. F. M. Cremers en zijn echtgenote. Een Dutch week in Engeland is ondenk baar zonder do bekoorlijke Haarlemse bloemenmeisjes die al vele jaren een vaste verschijning zijn bij alle belangrijke Ne derlandse manifestaties in Groot-Brittan- nië. Deze lieftallige jongedames in hun aantrekkelijke wijde lichtrose mantels en witte hoedjes, die ervoor zorgen dat ieder een een gele iris krijgt, hebben alle harten gestolen. De Hollandse irissen-kwekers brengen dagelijks verse voorraden naar Scarborough. Behalve de tien bloemenmeisjes zijn er thans eenzelfde aantal kaasmeisjes, af komstig uit het hele land. Zij serveerden de lunch aan de Brabantse koffietafel. De kaasmeisjes zijn van april tot oktober in Engeland om overal onze boter en kaas te demonstreren. In Scarborough kan men Nederland ner gens ontlopen. De Eindhovense politie rijdt in haar autootjes en op motorfietsen rond, escorteert de autoriteiten en helpt ook het verkeer regelen. De winkels en waren huizen liggen vol Nederlandse artikelen en wijden speciale etalages aan onze pro- dukten. In de met de Nederlandse drie kleur versierde straten laat het Amster damse pierement, „De drie kruiken", zich horen waarmee de familie Perlee is over gekomen. Onze V.V.V.-mensen zijn in Scarborough druk in de weer. Op de scho len houdt de heer W. Grotenbreg van de Voorlichtingsafdeling van de Nederlandse ambassade in Londen een reeks lezingen met films over Nederland en er worden zelfs speciale lessen aan ons land gewijd. In het plaatselijke museum is een belang rijke tentoonstelling van Nederlandse schilderkunst ingericht welke door de heer Grotenbreg is geopend. Deze omvat werken afkomstig uit Engels particulier bezit van Jan Steen, Jan van Goyen en Willem van de Velde. Carnavalsoptocht Scarborough heeft nog nooit een der gelijke collectie bijeengezien en is met deze culturele gebeurtenis dan ook buitenge woon ingenomen. Een Nederlands cabaret onder leiding van René van Vooren met Tobi Rix als de grote ster trekt veel pu bliek. Dinsdag werd het hoogtepunt ge vormd door een carnavalsoptocht bestaan de uit meer dan zestig praalwagens, waar aan alle Nederlandse groepen deelnamen en waarvoor heel Scarborough was uit gelopen. De Dutch week, welke geopend werd door de Nederlandse ambassadeur in Lon den, baron Bentinck van Schoonheeten, begon met een groot banket, aangeboden door het gemeentebestuur van Scarbo rough. Hieraan zaten ook aan de burge- Advertentie CUM LAUDE GESLAAGD zijn niet allen, maar er zijn er velen die een mooie beloning verdie nen. Het CERTINA hor loge kwam met een cer tificaat CUM LAUDE uit de bus en dat is ook belangrijk. De fabrikant zegt, er zijn wel duurde re maar geen betere horloges dan CERTINA. Geef daarom uw ge slaagde zoon of dochter zo'n goed en mooi hor loge. CERTINA'S reeds vanaf 74. Een mooie collectie bij Gr. Houtstr. 49, tel. 20049 het huis met het carillon Kinderbijslagwet Het antwoord van de regering op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer, inzake de algemene kinderbijslagverzeke ring wordt binnenkort verwacht. Vermoe delijk zal deze Memorie van Antwoord medio juli verschijnen. Het felomstreden ontwerp van wet tot vaststelling van een algemene kinderbij slagverzekering werd in het najaar van 1957 bij de Tweede Kamer ingediend. In mei 1958 verscheen het voorlopig verslag. Sindsdien is van katholieke zijde voortdu rend aangedrongen op spoed. In zijn regeringsverklaring van 28 mei 1959 verzekerde premier De Quay, dat het nieuwe kabinet unaniem van mening is dat een algemene kinderbijslagvoorziening tot stand moest worden gebracht. Over de bij zonderheden zou het kabinet zich nog na der beraden. Thans is dit intern beraad nagenoeg voltooid en wordt aan de Me morie van Antwoord de laatste hand ge legd. Er zal intussen, gezien de scherpe tegenstellingen rondom dit wetsontwerp nog geruime tijd verstrijken voordat de Tweede Kamer de algemene kinderbijslag verzekering in openbare behandeling kan nemen. meester van Haarlem en van de Engelse industrie- en havensteden York, Huil, Leeds, Sheffield, Bradford en Newcastle. Dit was nog maar het begin van de feest maaltijden. De Nederlandse marine verleende haar medewerking door het zenden van zes mijnenvegers welke de prachtige baai, om lijst door begroeide en van rotstuinen voor ziene heuvels, geheel opvulden en een uniek schouwspel bieden. Ook Nederlandse badgasten beginnen de andere kant van de Noordzee te ontdekken, dit mede door Scarboroughs activiteit. Die kant draagt een geheel ander maar daar door juist aantrekkelijker karakter dan onze eigen kust, vooral door het aanlokke lijke achterland dat grotendeels gevormd wordt door een van Engelands beroemdste natuurmonumenten, de Yorkshire Moors. Volgend jaar hoopt Scarborough voor de vierde keer een Nederlandse week te or ganiseren. Het ligt in de bedoeling om ach ter elkaar de nadruk te leggen op een van de Nederlandse provincies. Het Tweede-Kamerlid de heer Suurhoff (P.v.d.A.) heeft aan de minister-president gevraagd of deze kennis heeft genomen van de mededelingen van de parlementai re redacteur van het Limburgs Dagblad volgens welke de ministerraad zou hebben besloten de zorg van de volksgezondheid over te brengen van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid naar het ministerie van Maatschappelijk Werk, doch deze belangrijke interdepartementale taak verschuiving pas te effectueren tegen het einde van de huidige parlementaire pe riode. Indien deze mededelingen geheel of ten dele juist zijn, dan vraagt de heer Suurhoff onverwijld en gemotiveerd de Staten-Generaal van de genomen beslis singen ter zake op de hoogte stellen, opdat daarover een gedachtenwisseling met de regering kan plaatshebben. Wil de minis ter de toezegging doen, dat in elk geval vermeden zal gorden, dergelijke beslissin gen op een zodanig laat tijdstip in deze parlementaire periode te nemen of bekend te maken, dat de Staten-Generaal de ge legenheid zou ontbreken om op effectieve wijze hun invloed op dit onderdeel van het regeringsbeleid tot gelding te brengen.?" zo vraagt de heer Suurhoff tenslotte. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot stud.pred. te Eindhoven (Techn. Hogeschool): W. Roggeveen te Pie- tersburen (Gron,). Beroepen door de Pro vinciale Kerkvergadering van Groningen als predikant voor buitengewone werk zaamheden (schipperspredikant): J. Hoeve te Tienhoven; te Leens-Zuurdijk (toez.): A. H. Arntzenius te Grootegast. Geref. Kerken Beroepen te Woerden (vac. S. A. Boon stra): C. Ch. Griffioen te Voorthuizen; te Meeuwen-Heusden: B. Koekkoek, kand. te Zwijndrecht; te Buitenpost: H. R. Zijlstra te Koudekerk aan de Rijn. HET HOSPITAALKERKSCHIP „De Hoop" is woensdag in IJmuiden aangeko men, na een reis van drie weken, de eer ste tijdens de haringteelt van dit jaar. Tijdens de afgelopen reis werden zestig patiënten behandeld door scheeparts A. G. Hartman. Dertien hiervan werden in het scheepshospitaal opgenomen. Acht pa tiënten moesten naar een ziekenhuis aan de wal worden gebracht, drie naar Aber- (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen heeft het bestuur van het produktschap voor zuivel in zijn woensdagmiddag gehouden besloten ver gadering maatregelen getroffen om hef binnenlandse boterverbruik te stimuleren. De situatie op dc botermarkt geeft daar toe aanleiding, nu de buffervoorraad in de koelhuizen van het vocdselinkoopbureau de tienduizend ton met enige duizenden tonnen heeft overschreden. De aard van de door het produktschap getroffen maat regelen blijft geheim tot de minister van Landbouw en Visserij er zijn goedkeuring aan heeft gehecht. Deze beslissing wordt op korte termijn verwacht. Wij herinneren er in dit verband aan dat het produktschap reeds enige maan den ingrijpt op de Engelse botermarkt, waar de Nederlandse boter de scherpe concurrentie van de Deense en Nieuwzee- landse boter, die beide een voorkeurs behandeling genieten, moet doorstaan. Daar de Engelse botermarkt de enige is welke voor de Nederlandse export open staat, is de Nederlandse zuivelindustrie er wel wat aan gelegen de daar gekweekte relaties te behouden. Dit bleek ook wel mogelijk omdat de Nederlandse boter, hoe wel hoger in prijs, beter van kwaliteit is dan de Deense. Toen de Denen hun prij zen nogmaals verlaagden \yerd het ver schil echter te groot. Sindsdien steunt het produktschap de uitvoer naar Engeland met 60 later met 70 cent per kilogram. Een dergelijke gedragslijn is uiteraard ook op de binnenlandse markt denkbaar. Naar het A.N.P. nader verneemt zou de maatregel waartoe het bestuur van het produktschap heeft besloten er op neerkomen dat indien minister Mari.inen hieraan zijn goedkeuring geeft, de prijs van de boter met ingang van maandag aanstaande wordt verlaagd met een kwar tje per halfpondspakje. Vanmorgen is boven Marken een straal jager van het type Hunter in brand ge vlogen en in het IJselmeer gestort. De piloot is boven de wolken uit het vlieg tuig gesprongen. Het neergestorte toestel was er één van twee Hunters, die van de vliegbasis Woensdrecht waren opgestegen voor een oefening. Om ongeveer kwart voor tien merkte de piloot van een van deze twee vliegtuigen, dat het andere toestel in brand stond. Hij waarschuwde de piloot van het brandende toestel, die zijn straaljager tot 32.000 voet hoogte optrok en daarna uit het vliegtuig sprong. Een van Soesterberg opgestegen Harvard ontdekte hem in een rubber „dinghy", twee mijl ten noorden van Muiderberg, in het IJselmeer. Èen helikopter steeg daarna op om de drij vende piloot op te pikken. De brandende straaljager is zeven mijl ten noordwesten van Huizen in het IJselmeer gestort. De piloot was de 22-jarige gehuwde sergeant vlieger J. P. Vleeming uit Tholen. deen en vijf naar Scheveningcn. Het aan tal verpleegdagen was 75. Drieëndertig keer gaf men medisch advies via de ra dio en 33 recepten werden verstrekt. Ds. A. L. Bos, gereformeerd predikant te Rotterdam, die als voorganger de reis meemaakte, heeft 51 loggers op zee be zocht. Vijf van de door hem geleidde kerk diensten werden op zondagen uitgezonden. Zes dagsluitingen hebben de vissers op de 129-band kunnen beuisteren. Radio-telegrafist A. Poprtvliet, die de radiotechnische dienst verzorgd, voerde aan boord van de haringloggers 43 repa raties uit. Hij kon 24 keer met een radio- technisch advies volstaan. De technische dienst, onder leiding van eerste machinist N. de Vreugd en bestaande uit machine kamer personeel, verrichtte elf noodrepa- raties aan boord van loggers in volle zee. Van drie schepen werd de drinkwater- voorraad aangevuld. Het K.N.M.I. in De Bilt werd door „De Hoop" bijgestaan met 165 weerraporten. Het hospitaalkerkschip sleepte verder de logger „Joh. den Duik" SCH 412 over een aafstand van veertig mijl naar Aberdeen. „De Hoop" legde de afgelopen reis in het totaal 1600 zeemijl af. „Als een stelletje rovers zijn jullie te keer gegaan", zei de officier van justitie tijdens de zitting van de Haagse politie rechter in de zaak tegen drie typische „nozems" uit Wateringen, die zich had den schuldig gemaakt aan een hele reeks geweldmisdrijven. „Niet uit brooddronken heid want het was niets bijzonders als de heren in Den Haag op een avond twintig glazen bier nuttigden." Het was na zulk een uitgaansavondje dat de jongelui, om dat zij de laatste bus hadden gemist, een taxi charterden om hen terug te brengen naar Wateringen. Eenmaal op de plaats van bestemming, weigerden zij de rit echter volledig te be talen. Toen de chauffeur protesteerde, greep de 20-jarige opperman C. J. M. van der S. hem bij de keel, terwijl de 18-jarige loswerkman A. L. M. van S. de chauffeur enige harde stompen in het gelaat gaf. „Dop, anders gaat je auto er ook aan", dreigde hij. Met een verscheurde jas en een gekwetste keel blies de taxi chauffeur de aftocht. Ter zitting vertelde de chauffeur thans dat hij over het ge beurde zó ontdaan was geweest, dat hij zich onder behandeling van een zenuwarts had moeten stellen. Op oudejaarsavond trok hetzelfde groep je belhamels met een brandende autoband over de Ambachtsweg in Wateringen. Toe- (Van onze Amsterdamse redacteur) Een expert van de radio technische af deling van de K.L.M. is aan boord ge weest van het buiten Scheveningen liggen de schip van radio „Veronica" om de chef-technicus van deze commerciële om roep van advies te dienen over enkele ver anderingen aan de zender. Het doel van deze samenwerking is, de lichte storingen op te heffen, die „Vero nica" veroorzaakt op de frequentie, die bestemd is voor 't radio-telefonische ver keer tussen de verkeerstoren van Schiphol en de vliegtuigen op de routes naar Parijs en Londen. „Wij wilden van die storing af. Onze ra dio-technische afdeling heeft toen na o- verleg met enkele instanties contact op genomen met de leiding van radio-,.Ve ronica". Het is een bijzonder plezierig contact geworden, waarbij „Veronica" alle medewerking om de storing op te hef fen heeft toegezegd." Advertentie 32/35 18.90 36/40 19.90 41/47 21.90 KRUISWEG 50 - HAARLEM De vaar- en duikerschool van de genie is weer in IJmuiden. Onder leiding van de luitenant ter zee der derde klasse Vleming werd er gisteren van rijksvaartuig 29 ijverig gedoken. Tweemaal per jaar komen de mannen naar IJmuiden om daar de fijne kneepjes van het duikersvak te leren, ditmaal met de 29 en 30. Ze onderzoeken de sluizen, bekijken het remmingswerk en inspecteren ook onder meer de Canopus op schroef, roeren en huid. Zodoende snijdt het mes aan twee kanten, want als de mannen wat ontdekken tijdens hun duikerexercitie kunnen ze meteen een seintje geven. De heer Vleming, die naar de genie gaat en al van december, af bij dit onder deel werkt, is overigens nu geen LTZ 3 meer. Want vannacht om twaalf uur werd hij officieel LTZ 2 jongste categorie, hetgeen gelijk staal met eerste luitenant bij de landmacht. vallig naderde de burgemeester in zijn auto. Hij stopte, stapte uit en verbood de jongelui hun gevaarlijke spelletje. De derde figuur, die thans voor het ver- dachtenhekje stond, de 20-jarige J. J. van L., weigerde de brandende band van de straat weg te halen. Hij nam een dreigen de houding aan, waarop zijn kameraad, de 18-jarige loswerkman Van S. eveneens toe schoot en de Wateringse burgemeester op enige harde stompen tegen zijn gezicht tracteerde. Deze 18-jarige knaap had zich in alle opzichten het ergst misdragen. Hij had zich in totaal voor vijf feiten te verant woorden. Behalve voor mishandeling van de taxichauffeur en van de burgemeester stond hij ook terecht wegens mishandeling van een 16-jarige Wateringse jongen, we gens onbehoorlijk gedrag tegen jonge meisjes en wegens verzet tegen de politie. Conform de eis van de officier werd hij veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden, waarvan één maand voor waardelijk, met de bepaling dat hij gedu rende de drie jaar lange proeftijd geen cafés mag bezoeken en dat hij binnen een jaar honderd gulden schadevergoeding be taalt aan de taxichauffeur. De 20-jarige opperman Van der S. werd veroordeeld tot een boete van 75,- en vier weken voorwaardelijke gevangenis straf, eveneens met de bepaling dat hij 100,- schadevergoeding zal betalen aan de chauffeur. De 20-jarige loswerkman van L. kreeg alleen een boete van 40,-, subs, acht dagen. BELGRADO (Tanjug) De Nederland se minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft in een vraaggesprek met de correspondent van het Joegoslavi sche blad „Politika" gezegd ervan over tuigd te zijn dat de besprekingen die hij in Belgrado zal hebben, in het belang van beide landen zullen zijn. Minister Luns, die op 24 juni in Bel grado zal aankomen op uitnodiging van de Joegoslavische regering zei onder meer: „Ik denk dat ik tijdens mijn ver blijf in Joegoslavië zal worden ontvangen door president Tito en ik prijs mij geluk kig dat ik eindelijk in staat zal zijn de man te ontmoeten die de Nederlanders hoogachten en wiens daden, niet alleen op de Balkan, maar ook in de wereld, wor den gekenmerkt door gematigdheid en re delijkheid". Mr. Luns zei dat de Joego slavische onafhankelijkheidspolitiek in Ne derland begrip vindt. Over de betrekkingen tussen Joegosla vië en Nederland zei minister Luns in het vraaggesprek van oordeel te zijn dat de besprekingen te Belgi-ado zullen bijdragen tot de ontwikkeling van de samenwerking op economisch en op cultureel terrein. „Het spreekt vanzelf," aldus mr. Luns, „dat wij ook over de grote internationale problemen zullen spreken die in behande ling zijn bij de UNO". Mr. Luns zei dat Nederland, evenals Joegoslavië de mislukking van de topcon ferentie betreurt. Hij wees erop dat nu alles moet worden gedaan om een ver dere vergiftiging van de internationale sfeer te voorkomen. In Leiden zal zaterdag een avond-wed strijd voor grote wedstrijdballons worden gehouden. De ballons, die op 12 juni niet konden vertrekken wegens stormachtige wind, die een kracht van 70 tot 80 km. per uur had, zullen nu aan de start verschijnen voor een behendigheidswedstrijd. Ballon commandanten uit België, Frankrijk, Zuid-Duitsland en Nederland zullen een geheime opdracht krijgen om op een cir kel rondom Leiden te landen. De vier leerlingen van de Maastrichtse Toneelschool, die onlangs met succes eind examen deden, hebben allen een engage ment bij de grote gezelschappen gekregen. De Hagenaar Eric Schneider komt bij de Arnhemse groep „Theater", de Hagenaar Dolf de Vries en de Tilburgenaar Kees Coolen komen bij de Haagse Comedie en Edmond Classen uit Breda zal bij „Arena' optreden. Het viertal komt zondag 26 juni voor de televisie in een door Eric Schnei der geschreven toneelschets. Op de Alkmaarseweg te Beverwijk is hedenmorgen om halfzes de bromfietser H. van 't Loo uit Egmond-Binnen door een vrachtauto aangereden. Hij was vrijwel terstond dood. De oestuurder van de vrachtauto, een IJmuidenaar, wilde links afbuigen om de Grote Houtweg in te rijden. Hij heeft waarschijnlijk niet voldoende gelet op het hem tegemoetkomende verkeer uit de rich ting Alkmaar, waardoor de bromfietser werd aangereden. De vrachtauto is door de politie van Beverwijk in beslag geno men. In Deil (Betuwe) is de 79-jarige H. M. Merkens uit Enspijk bij het oversteken van de rijksweg door een Duitse personenauto aangereden. Hij was op slag dood. De heer Merkens was gedurende 33 jaar raadslid voor de C.H.U. in Deil, waarvan vele jaren wethouder. Bij Lemelerveld is de 22-jarige wiel rijder Th. A. Hobert uit Raalte aangere den door een autobus. Hij was vrijwel op slag dood. Hij sloeg onverwacht en zonder enig teken te geven linksaf om een zijweg in te rijden. De autobuschauffeur kon hem niet meer ontwijken. In Heerlen is een 64-jarige bromfietser zwaar gewond bij een botsing met een auto toen hij zonder uit te kijken een voor- rangsweg opreed. In levensgevaarlijke toestand werd hij naar een ziekenhuis overgebracht waar hij is overleden. In het ziekenhuis te Horst is overleden de 50-iarige M. Cleven. Hij is bezweken aan de verwondingen, die hij in de nacht van 8 op 9 juni bij een nog steeds niet op gehelderd ongeluk had opgelopen. Hij werd toen omstreeks halfdrie zwaar ge wond en bewusteloos aangetroffen langs de Venlose weg. Vast is komen te staan, dat hij met zijn bromfiets op weg naar huis was. Wat er is gebeurd, kon niet meer worden nagegaan. (Vervolg van pagina 1) Aan de Nederlandse Vereniging voor maatschappelijk werk „Humanitas" is op 11 mei jl. vergunning verleend om tot uiterlijk 31 oktober 1960 een wekelijkse loterij in de vorm van een letterprijs- vraag te organiseren waarvan de opzet overeenkomt met de in Duitsland beken de „Zahlenlotto". Op dezelfde datum heeft ook de Stichting Centraal Missiecommis sariaat vergunning verkregen voor de aanleg van een loterij van vergelijkbax-e opzet. Uit de afgifte van deze vergunningen dient niet te worden afgeleid, dat de mi nister een zodanig kenmerkend verschil ziet tussen sportprijsvragen enerzijds en het z.g. lottospel anderzijds, dat hij voor de eerstgenoemde soort loterijen een spe ciale wettelijke regeling noodzakelijk acht en voor de andere zonder bezwaar vergun ningen op basis van de bestaande rege len zou willen blijven verlenen. Waarom Humanitas vergunning kreeg De bedoelde vergunningen zijn niet ver strekt met de bedoeling, het lottospel hier te lande met gewone loterijvergunningen ingang te doen vinden. Reeds aanstonds is uitdrukkelijk vastgelegd, dat de geno men beslissingen voor het toekomstige beleid niet bepalend zijn. Aan de instan ties, die inzake loterijen advies plegen uit te brengen, is bij rondschrijven van 11 mei jl. meegedeeld, dat geen verdere ver gunningen voor loterijen van soortgelijke opzet zullen worden verleend. Ten nadere toelichting zegt de minister o.m.: Daar „Humanitas", in de verwach ting, dat tegen een loterij van de voor genomen opzet geen principiële bezwaren zouden rijzen, reeds voorbereidingen met financiële consequenties bleek te hebben getroffen, heeft de minister gemeend voor ditmaal zijn toestemming niet te mogen weigeren. In verband hiermee werd ge lijktijdig gunstig beslist op de lopende aanvraag van de Stichting Centraal Mis siecommissariaat. Voor beide loterijen is bepaald, dat de laatste trekking uiterlijk 31 oktober 1960 moet plaatsvinden. De minister wijst er nog op, dat ook in het verleden wel toestemming is ver leend voor loterij-acties gedurende een aantal weken, waarbij het publiek een zelf gekozen cijfercombinatie moest inzenden (b.v. de radio-actie „Wie opent de Kluis?" waarvoor in 1957 vergunning werd ver leend). Geen verlenging twintig weken na. Voor de twee nieuwe loterij acties is vastgelegd, tegen welke prijs kan worden deelgenomen en welk percentage van de bruto-opbrengst aan het doel der loterijen ten goede moet komen en welk percentage voor prijzen en andere onkosten mag wor den besteed. Blijkens de opzet van de lo terij voor „Humanitas" zal de prijs, uit te keren aan één deelnemer, normaliter geen hogere waarde hebben dan 25.000. De misstëloterij kent een maximumprijs ter waarde van 25.000. Evenmin als bij andere loterijen is het aantal te plaatsen loten, c.q. het aantal inzendingsformulie ren per deelnemer aan een maximum ge bonden. Het ligt overigens niet in de bedoeling, de verleende vergunningen te verlengen. Omtrent het organiseren van lottospelen bevat het wetsontwerp tot wijziging van de Loterijwet geen voorstellen. Hoewel der halve niet kan worden gesteld, dat de in de vragen ter sprake gebrachte problemen zonder meer nopen tot een spoedige open bare behandeling van dit wetsontwerp, is de minister wel overtuigd, dat die be handeling op korte termijn gewenst is, in verband waarmede de hierboven samenge vatte Memorie van Antwoord inmiddels is ingezonden. Canada zal aan Nederland zeventien „Trackers" van de Canadese Marinelucht vaart leveren. Dit geschiedt op grond van het-Canadese program van wederzijd se hulp aan leden van de NAVO. De „Trackers" zijn duikbootbestrijdingsvlieg- tuigen, die in de Verenigde Staten zijn ontworpen en in Canada in licentie zijn gebouwd. De bemanning van deze twee- motorige toestellen bestaat uit vier per sonen. De vliegtuigen die Canada aan Ne- Canadese vervangen derland overdraagt, zijn bij de marine als operationeel toestel door een nieuwer type met een moderne re elektronische uitrusting. De vliegtuigen zullen in oktober geleverd worden. Zij zijn bestemd voor de Neder landse Antillen. Zij zullen daar gebruikt worden voor de opleidingen en de Avenger vliegtuigen, die thans op de Nederlandse Antillen door de Koninklijke Marine ge bruikt worden, geleidelijk vervangen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13