Am "Raadsel voor de ZEEUWSE PANDA EN DE LIJFWACHTERS HEEHEMANS en VAN LEUVEN N.V. M1 Ff jnFAAM fantastisch Westduitsers begonnen aan enorm lang weekeinde Vreemde dingen in het .kabouterdorp r 15 Nieuwe V AR A-rubriek Muziek om naar te kijken De radio geeft vrijdag T elevisiepr ogramma Opera van Cimarosa Wimbledon Artisjokkenkwekers van Bretagne rebelleren VAUXHALl Van herdenking der Oostduitse opstand komt niets meer Brieven van Bar Kochba in Israel ontcijferd Vervolgverhaal door M. 6. Eberhart Jeugdactie voor koop vaardij start met prijsvraag Reders willen begrip kweken voor de betekenis van de scheepvaart DONDERDAG 16 JUNI 1960 17. Waar zijn je miljoenen?" herhaal de Sluiper, „je kunt ons niet wijs maken, dat je niet meer dan een zak vol stuivers hebt!" „Ik... ik weet niet, w-waar je het over hebt!" stamelde Palmer. „Dan zul len we je dat wel eens duidelijk maken," grauwde Bul, terwijl hij de miljonair vaar hun wagentje sleurde, „we nemen je mee op een ritje." LijfwachtHelp me!" jammerde Palmer, „als je tenminste niet teveel rekent!" Jut, die hem al te hulp had willen snellen, hield bij die laatste woorden zijn pas in. „Niet teveel re kent. herhaalde hij verontwaardigd, „hij doet net, alsof ik hem overvraag! Ik houd me aan de vastgestelde tarieven en daar ga ik niet boven, maar ook niet onder!" Hij greep zijn tarievenboekje en begon er in te bladeren. „Hier staat het," zei hij. „Redding van ontvoerde miljo nairs. Kijk, hier zijn de prijzen vastge steld, die.„Bekijk dat straks liever!" viel Panda hem in de rede. „Vlug in de auto en achter ze aan, voor ze uit het gezicht zijn!" Een indrukwekkende herdenking door Simon Carmiggelt van de door hem zo bewonderde Vlaamse schrijver Willem Elsschot in de „Spiegel der Kunsten" leek ons het hoogtepunt van het VARA-pro- gramma van gisteravond. In „Spiegel" zag men voorts een vlug en schetsmatig interview door Henk de By van de onlangs afgestudeerde leerlingen van de Amster damse Toneelschool, die er stuk voor stuk al een echte rol van maakten. Een zeer onnatuurlijke vriendelijkheid ging hen vlot af. „Muziek om naar te kijken", een pro gramma dat naar een idee van Berend Boudewijn is gemaakt, werd gepresen teerd door Jaap van der Merwe'met een wat magere, geforceerde tekst, die hij bleekjes-ondeugend aan de zaal bracht met een nog wat ongewende ongedwongen heid. Het bleek overigens een programma dat als lichte avondvulling zeker een her haling verdient; de formule ervan is goed, maar de vondsten en teksten nog wat te makkelijk. Geza Frid (die een schrijfma chine-solo speelde maar er ritmisch en daar ging het om zó-naast was dat de humor ervan het niet redden kon) speelde met Wolfgang Wijdeveld gezellig twee stukjes van Strawinsky. Donald Jones ac teerde voortreffelijk in een baby-bed scène, waarmee hij bewees dat een nie mendalletje door een enthousiaste acteur nog heel wat kan worden. Een gillerige persiflage van Maya Boma, .Joekie van der Valk en Marjan Berk op de „My fair Lady"-auditie bewees op haar beurt dat enthousiasme toch niet opgewassen is te gen een héél erg niemendalletje. Het Gooi land Sextet moet nog wat meer in de show geïntegreerd worden, een goed ensemble. ..Muziek om naar te kijken" kan een goed programma worden, maar het vergt een zeer grote oorspronkelijkheid en vinding rijkheid om binnen deze ruime formule boeiende afleveringen te kunnen blijven maken. Het VARA-forum behandelde ditmaal de zaak-Eichmann en de morele herbewape ning op de bekende grondige voortreffe lijke manier. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Radio krant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Piano-improvisaties. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette-ensemble en sol. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerorkest en soliste. 15.00 Gram. 15.00 Gram. 15.10 Voordr. 15.30 Kamermuz. 1(1.00 Lichte muz. 1(1.30 Kamermuz. 1700 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.55 Fanfare-ork. 18.20 Dc hangmat. 18.50 Regeringsuitz.Van oud op nieuws. B. M. van Gricthuysen, chef afd. vrijetijdsbesteding van het ministerie van O. K.- en W. spreekt over recrea tiemogelijkheden langs de randmeren. 19.00 Nws. e:i weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Heiland Festival 1960: Martin Korda. D.P., opera. (Pirn. 20.50 Kunstrubr.). 22.30 Nieuws en S.O.S.- ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Kunstrubriek. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.30 VARA. 22.40 VPRO. 23.00 24.00 Nieuws. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, Hezing. 10.05 Morgenwijd. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Celloduetten. 11.35 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitzend, voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.25 Dansmuziek. 13.55 Beursber. 14.00 Sopraan en piano. 14.30 Voordr. 14.50 Gram. 15.05 Gcvar. progr. VARA: 16.00 Grepen uit de muziek geschiedenis, muzikale lezing. 16.30 Voor de zie ken. 17.00 Roemeens ork. 17.25 Voor de touristen. 17.50 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i. lezing. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Lichte muz. VPRO: 19.30 Nieuws. 19.35 Sauls dood, hoorspel. 21.15 VPRO- Nieuws. VARA: 21.30 Vakant.ieprogr. 22.15 Bui- tcnl. weekoverw. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Wereldkampioensch. handbal dames. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weerber. 12.35 Amus.- ïnuziek. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel recital (In de pauze: gram.). 14.00 Gram. 14.12 Amus.muz. 14.25 Gram. 14.30 Symf.orkest. 14.45 Pianorecital. 15.10 Omr.ork. 15.30 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 16.15 Omr.orkest en solist. 16.45 Lichte muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.20 Kamermuz. 17.45 Duitse les. 18.00 Omr.ork. 18.10 Voordr. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.30 Wedstrijd schoolkoor. 20.00 L'Ange flamboyant, opera. 21.05 Kunstkalcidoscoop. 21.20 L'Ange" flamboyant, opera (vervolg). (Om 22.00 Nieuws). 22.40 Volksmuziek. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. KRO: 20.20 Gesprekken. 20.50 Romeo en Julia in Berlijn, TV- spel. NTS: plm. 22.20—23.15 Eurovisie: Napolitaans Songfestival. VOOR VRIJDAG NTS: 20 0 Weekoverz. VPRO: 20.30 Gesprek aan de schrijftafel, lezing. 20.40 Film verslag. 21.10 Cabaret. 21.40 Film. 22.00 Ballet. Betsie Smeets en Jules Croiset, hoofd rolspelers in „Romeo en Jidia in Ber lijn", het tv-spel van hedenavond. Jides Croiset is bepleisterd ten gevolge van een aanrijding met zijn scooter. De komische opera van Domenico Ci marosa, „II maestro di Capella", geën sceneerd en op film opgenomen voor tele visie-uitzending, zal worden uitgezonden in het programma van de K.R.O.-televisie op woensdag 22 juni. De korte opera wordt uitgevoerd door het opera-ensemble ..I Commedianti in Musica" uit Como met de bariton Otcllo Borgonovo. Dit woensdagavondprogramma omvat voorts een documentaire over jeugdcrimi naliteit en haar oorzaken, getiteld „Ont spoorde kinderen". De documentaire werd samengesteld door Daniël de Lange. In samenwerking met de A.V.R.O. zendt de K.R.O. reportages uit van de Internatio nale tenniskampioenschappen, die te Wim bledon worden gehouden. Verslaggever is Leo Pagano. In het K.R.O.-programma zijn reportages opgenomen op: dinsdag 21 juni, van 18.10-18.20 uur; vrij dag 24 juni van 17.30-17.40 uur en zater dag 25 juni, in de Echorubriek van 19.10-19.25 uur. PARIJS (UPI) De artisjokkenkwe- kers van Bretagne hebben in een bloed loze oorlog van twee weken tegen de groothandelaren een overwinning behaald. Het artisjokken „Comité voor openbaar welzijn," onder leiding van de vroegere parachutist Pierre Saillour, heeft vijftien miljoen artisjokken op de mestvaalt laten werpen. Maar de Bretonse artisjokken- kwekers die tachtig percent van de totale artisjokkenproduktie van Frankrijk ver zorgen, hebben een prijsverhoging van 1900 percent afgedwongen. De verliezers zijn de groothandelaren, die de artissjok- ken op de markt brengen. De groothandel nam de artisjokken af voor een centime per kilo. Maar de Pa- rijse huisvrouw moest voor een kilo arti sjokken een nieuwe franc en twintig cen time betalen. Dit werd de kwekers te erg. Zij trok ken naar het stadhuis van Saint-Pol-De- Léon, in het hart van de artisjokkenstreek en bezetten het. De burgemeester capitu leerde zonder enige tegenstand. De gen darmes keken eenvoudig de andere kant op. Het nieuwe revolutionaire bestuur zet te de verkoop van- artisjokken stop. Op de wegen werden versperringen aange legd om te voorkomen dat een of andere onderkruiper zijn artisjokken „illegaal" aan de man zou brengen. Het „Comité voor openbaar welzijn" stelde de groothandel een ultimatum: be taal twintig centimes per kilo artisjokken, of jullie ontvangen niets. De groothandel weigerde, ervan overtuigd dat zij het lan ger kon uithouden dan de kwekers. Maar de kwekers waren consequent. Vrachtwa gens vol artisjokken, werden op de vuilnis belt met afgewerkte stookolie overgoten om ze ongeschikt voor consumptie te ma ken. Tenslotte zwichtten de groothandela ren. Op de veiling varieerden de prijzen woensdag van 20 tot 22 centime per kilo. Advertentie VÏCTOR - VEI.OX - CRESTA vanaf 7.450. AUTOMOBIELBEDRIJF Off. Dealer General Motors Nwe Gracht 78 - Tel. 17588 - Haarlem Advertentie ut wc»™*,.. vut frisse vruchtenvullingde hoofdrol in elke zomer-idylle! van echte boterje blijft aan het uitdelen! m knappend-bros met roomzachte chocoladevulling (Van onze correspondent in Bonn) Een ongewoon lang weekeinde begon he den in de Bondsrepubliek: tot en met zon dag aanstaande wordt er hier namelijk nauwelijks gewerkt. I-Iet grootste deel dei- werknemers heeft vrij. Vrij om onder meer morgen de 17 juni 1953 te herdenken, waar evenwel zeer waarschijnlijk niets van terecht zal komen. In heel West-Duitsland is donderdag vrijgegeven in verband met het katholieke sacramentsfeest. Morgen geldt als een soort nationale herdenkingsdag, waaraan men de zaterdag maar meteen als vrije dag heeft gekoppeld. Zo krijgt men het superweekeinde van vier officiële vrije da gen, waar de gemiddelde Westduitser wel raad mee weet. Hij Irekt er met zijn ge zin op uit.... Niets duidt er namelijk op dat de 17de juni geworden is tot een dag, waarop iedere Westduitser zich bezint op de gebeurtenissen van 1953 toen de Oost duitse arbeiders genoeg hadden van het communistische regiem-Ulbricht en het aandurfde zelf tegen Russische tanks in het geweer te komen. Vandaag de dag zuchten nog 120 slachtoffers van deze opstand in Oostduitse gevangenissen van wie er 30 door de Russen destijds zijn veroordeeld. Wel vinden er morgen in West-Duitsland honderden demonstraties plaats, waarop president Lübcke, ministers en parlements leden zullen spreken. De jeugd beëindigt iijke, westelijke en zuidelijke grenzen van morgen een estafette, die aan de noorde de Bondsrepubliek op 7 juni is begonnen en waaraan 38.000 jongens en meisjes mee doen. In enkele plaatsen aan de grens tus sen Oost- en West-Duitsland zullen morgen deze estafettes beëindigd worden met gro te manifestaties. In een opinieonderzoek heeft de helft van de ondervraagde Westduitsers zich uitgesproken voor een ernstige herdenking van de 17de juni 1953 en zeker voor waar diger manifestaties dan in de voorafgaan de zes jaren. Maar 31 percent van de ondervraagden vond, dat men dit alles toch niet al te ernstig moest opnemen! Trouwens, 1 op de 4 volwassenen in de Bondsrepubliek wist niet precies wat de 17de juni als herdenkingsdag inhield.... Zij waren het jaar 1953 glad vergeten. Zo is deze „dag van de vrijheid" ter herin nering aan de strijd om de vrijheid der Oostduitsers voor miljoenen Westduitsers een alleen nog maar prettige extra vrije dag. In Oost-Duitsland en Oost-Berlijn is men echter van plan bijzonder waakzaam te zijn. Niet voor niets is van de zijde van de Westduitse regering gewaarschuwd om morgen toch uitermate voorzichtig aan de grens met Oost-Duitsland zich te gedragen. De Oostduitse grens-politieagenlen zijn ten slotte beloningen en verlofdagen in het vooruitzicht gesteld als zij Westduitsers, die de grens overschrijden buiten de nor male schaarse grensovergangen arreste ren. JERUZALEM (Itim) Nog vier van de elf onlangs ontdekte brieven, die achttien eeuwen geleden door Bar Kochba, de laat ste „president" van de oude staat Israel en leider van de uiteindelijke Joods op stand tegen de Romeinen, zijn geschreven, zijn geopend en ontcijferd. Professor Yigael Yadin, leider van de Israëlische expeditie naar de grotten van de Dode Zee waar de brieven werden ge vonden, zegt dat Bar Kochba in een dei- brieven verwijten richt tot Yehonatan en Masabala, waarschijnlijk de regionale be velhebbers van het Joods leger te Engedi bij de Dode Zee, dat zij een gemakkelijk leven leidden ten koste van het Joodse volk. In een andere brief, klaarblijkelijk vlak voor het Joods Sukkothfeest geschre ven, wordt gevraagd om palmtakken, ci troenen, myrthe en wilgetakken, gods dienstige zinnebeelden voor dat feest, die op twee ezels naar het kamp moesten worden gebracht. Zt> 2627. Ziezo, vrienden, zei Ponko. Dat ding is erg zwaar, maar als jullie nou eveïi helpen, kunnen we 't naar ons dorp dragen. Ja, zwaar teas de tube wel: maar het lukte toch. Met vereende krachten beurden de kabouters het voonverp op van de grond. Eerst aan de ene kant, daarna van onderen. Mooi zonu allemaal je schouders eronder, dan dragen we 'm netjes weg, zei Ponko. 27) Ze zei ia en dat ze een half uur nodig zouden hebben om in Suncas City te komen. Toen liep ze langzaam de trap op; ze trok zich rnet de ene hand aan de leuning op. in de andere hand had ze een japonnendoos. Boven aan de trap draaide ze zich om en keek nog eens naar hem. „Cayce, wanneer wil je dat Roddy en ik uit je huis gegaan". Ze zag er bleek en moe uit, haar dikke rode haar zat slordig, met pieken, en ze leunde vermoeid tegen ae balustrade. Onverwachts werd zijn hart week. Hij kon niet zeggen: „Ga nu mijn huis uit." Maar hij kon zijn eigen oren niet geloven toen hij zichzelf hoorde zeggen: „Dit is jouw thuis, Blanche. Het is altijd jouw thuis geweest." Meteen schrok hij zelf van wat hij gezegd had. „Cayce. meen je dat?" „Dit is jouw thuis," hoorde hij zichzelf zeggen met heldere, harde stem. „We moeten ons haasten, Blan che." „Goed." zei ze na een ogenblik. Ze verdween op de overloop. En Cayce dacht, nu zijn ze hier voor eeuwig, Blanche en Roddy allebei. Van de overloop riep ze hem toe, en het was vreemd, haar stem klonk heel anders, er lag iets flinks, iets krachtigs in. „We zul len Roddy's auto nemen. Hij staat al voor, in de oprij laan." De deur van haar slaapkamer sloeg dicht. Cayce staarde al een hele tijd op de mahoniehouten leuning naast zich, en toen stompte hij er met zijn gebalde vuist op. Waarom had hij dat gedaan? Al leen maar omdat ze er zo moe uitzag en omdat ze hier zo lang had gewoond. Dat was geen goede re den. Allerminst. Hij liep naar de veranda en staarde met nietsziende ogen naar het meer. Goed dan, dacht hij ten slotte; ik heb gezegd dat ze kan blijven, maar dat betekent niet dat Roddy hier ook kan blijven. Hij ging naar de auto, die in de oprijlaan stond, en stapte in. Roddy had het goed met zichzelf voor gehad met die auto; hij was glanzend nieuw, een sterke wagen Cayce floot zachtjes. Roddy zou wel een goed salaris krijgen van zijn familie Velidas. Na tuurlijk had hij op Blanchnard gewoond en hoefde al leen dacht Cayce zijn kleren, contributies van de verenigingen waar hij lid van was, de dinertjes met de meisjes waar hij mee uitging, en dergelijke din gen te betalen. Maar deze wagen was wel erg duur. De voordeur ging open en weer dicht en Blanche kwam de verandatrap af. Hij zou niet geweten heb ben dat het Blanche was, als hij niet zo zeker wist dat het niemand anders kon zijn, want ze was ge kleed in een keurige, smaakvolle zwarte japon en eenvoudige zwarte pumps. Ze droeg een aardig zwart hoedje en haar haar zat netjes. Ze had witte hand schoenen aan en had een nieuw, plat. zwart handtasje. Het moest de strakke eenvoud zijn van het zwart, dat hem opviel, want hij had haar nooit iets anders zien dragen dan rose of blauw of grijs dat er altijd een beetje verlept en ouderwets uitzag. Ze leek merkwaar- dig veel jonger; zelfs haar loop had iets veerkrach tigs gekregen. Hij stapte uit de auto om het portier' voor haar open te doen; ze bedankte hem en ging voorin zitten. Werkelijk dacht Cayce, terwijl hij ach ter de auto om liep om weer achter het stuur te gaan zitten, deze vrouw kende hij niet. Was ze in die zes jaar zo veranderd? Weer hield die vraag hem bezig, op een vage, maar lastige manier. Zes jaar is een hele tijd. Hij was ook veranderd, waar of niet? Wel, waarom Blanche ook niet? Niemand blijft precies het zelfde, er gebeuren altijd zoveel dingen. Hij wist best waarom die vraag hem kwelde. 'Hij had zich verbeeld dat hij al deze mensen door en door kende. Maar dat was fout. En het vervelende daar van was, dat hij niet wist of een van hen in staat geweest zou zijn een moord te plegen. Hij startte de motor, onbewust genietend van de volmaaktheid van het mechanisme. Hij was al in de schemerachtige laan, tussen de hoog oprijzende don kere pijnbomen, toen het pas bij hem opkwam dat Do- die helemaal niet veranderd was. Blanche zei: „Bevalt Roddy's auto je?" Hij heeft hem van de rechter gekregen." HOOFDSTUK XII Cayce schrok er zo van, dat de auto even slingerde. Het was niets voor de rechter om iemand zo iets kostbaars te geven als deze wagen. Hij zou het zelfs niet voor zichzelf hebben uitgegeven, want Cayce had de auto gezien waarmee de rechter had gereden en die nu in de garage stond; het was een heel sterke wagen, praktisch maar verre van nieuw en heel wat anders dan de wagen waarmee hij nu uit de bescha duwde laan de grote weg opreed. Blanche zei: „Hij heeft niet zoveel gekost. Een of andere vriend van Roddy iemand die in Havana woont had hem gekocht en een tijdje gebruikt en toen ik weet het niet goed meer. ik geloof dat Rod dy zei dat hij weer naar Havana terugging of zo iets, en toen wilde hij deze auto weer kwijt. Roddy zei dat het een koopje was". Hier was iets raadselachtigs. „Hoeveel heeft Roddy of de rechter ervoor betaald?" Blance antwoordde prompt: „Twaalfhonderd dollar, geloof ik". Blanche geloofde dat, anders zou ze het niet gewoon hebben gezegd. Maar óf Roddy óf de rechter of bei den had tegen haar gelogen; dat moest wel of an ders was die Cubaanse vriend een filantroop. Het herinnerde hem aan de stapel nog steeds onge sorteerde paperassen en bewijzen van afgegeven cheques. „Tante Blanche", zei hij, „herinnert u zich de akte die mijn vader liet maken voor hij in het leger ging?" „Natuurlijk". „Weet u waar hij is?" Ze wendde haar hoofd naar hem toe er verschenen rimpels in haar voorhoofd. „Die zal wel in de brandkast liggen". „Waar had de rechter zijn safe?" „Bij de bank in Suncas City. Ik geloof dat hij er intertijd één in Tarqpa had, maar toen heeft hij zijn rekening laten overboeken naar Suncas City. Ik weet niet waarom". Cayce wist wel waarom; hij had zijn rekening niet laten overboeken, hij had een tweede rekening ge opend. Afleidingsmanoeuvres, dacht Cayce grimmig. „Hier afslaan. Dan komen we uit op de nieuwe snel weg. Dat is veel korter", zei Blanche. Toen ze Suncas City naderden, dat aan alle kanten uit zijn v.roegere grenzen gegroeid was en glansde van de nieuwe huizen, vrolijk roze- en wit- en geelgeverfde huizen, zei ze: „Ik herinner me die akte, Cayce. Het was een van de laatste dingen die je vader heeft ge daan voor hij vertrok. Maar sindsdien heb ik de akte niet meer gezien tenminste, ik kan het me niet her inneren. Ik wist alleen maar dat er zo'n akte bestond. Daar is hêt nieuwe rechtsgebouw. Volgende hoek om slaan". In de straten stonden nu alleen maar nieuwe waren huizen. Grote ramen glinsterden. Alle parkeerplaatsen waren vol. Cayce sloeg de hoek om, langs het oude rechtsgebouw van rode steen, met wilde wingerd be groeid, bekrompen en veel te klein om aan de eisen van de burgerij van dit nieuwe, snelgroeiende district te voldoen. Het nieuwe rechtsgebouw, waar ze nu voor reden, was een paleis van cement, met grote ramen en van eenvoudige, moderne architectuur. Er stonden mensen op de stoep. Onder hen was iemand met een camera; toen hij hen zag aankomen, richtte hij geroutineerd zijn toestel Cayce legde zijn hand op Blanche's arm. „Trek u er niets van aan", zei hij. Maar met vage verwondering zag hij dat Blanche haar hoedje goed zette, haar schouders rechtte en een ogenblik bleef poseren. De sheriff maakte zich los uit een groepje mannen, om hen tegemoet te treden. De camera scheen een paar maal geklikt te hebben, want de fotograaf keek voldaan en liet het toestel zakken. De sheriff zei: „Ik dacht dat we het geheim gehouden hadden. Daarom hebben we de termijn zo kort gesteld. We hoopten dat het niet bekend zou worden. Maar dat gebeurt toch altijd in deze buui-t". Hij zuchtte en voegde eraan toe: „Ik denk dat het overal wel zo gaat. Wij zijn niet anders dan anderen"... Een politie-auto kwam aanzoemen. Roddy gleed van de achterbank en liep naar hen toe. (Wordt vervolgd) De Koninklijke Nederlandse Redersver eniging staat op het standpunt dat meer begrip moet worden gekweekt bij het Ne derlandse volk voor de werkelijke beteke nis van de scheepvaart. Daarom zal er in de komende maanden bij al hetgeen reeds voor het kweken van meer begrip voor de betekenis van de scheepvaart wordt ge daan, een koopvaardij-jeugdactie worden gehouden, die een aanknopingspunt vindt bij de achttiende verjaardag van Prinses Margriet, het petekind van de Nederlandse koopvaardij. De actie zal worden gestimuleerd door een speciale koopvaardijeourant, getiteld „Vaart", die in een oplage van ruim 250.000 exemplaren via de scholen zal worden ge distribueerd onder de leerlingen van 14 jaar en ouder van hbs, gymnasium, lyceum hogere technische scholen, kweekscholen, ulo's, zeevaartscholen en scholen voor scheepswerktuigkundigen. Aan de actie is een aantrekkelijke prijsvraag verbonden, waarbij aan één winnaar per provincie een hoofdprijs zal worden toegekend, be staande uit een zeereis van een maand. Het gaat de redersvereniging niet zozeer om het winnen van „zieltjes" voor de zee vaart. het werven dus van jongelui voor de scheepvaart. Dat is een geheel ander probleem. Het gaat thans vooral om het duidelijk maken van de grote betekenis, die Nederland nog altijd als zevende op de ranglijst van de koopvaardijnaties heeft bij het instandhouden van de scheepvaart als welvaartsbron. Daarvan wil men de jon geren doordringen. De redersvereniging heeft zich bij deze actie verzekerd van de steun van de Com missarissen der Koningin in de provincies. Bovendien heeft men leraren bij deze actie betrokken door ook voor hen een prijs vraag uit te schrijven over de vraag „Hoe kunnen naar uw mening op de meest effec tieve wijze de verschillende aspecten van de scheepvaart als motiveringsfactor bij het onderwijs worden toegepast binnen het kader van de bestaande onderwijsprogram ma's?" De sluitingsdatum van deze twee prijs vragen is gesteld op 15 oktober 1960.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 15