Nadruk op verkeersfatsoen bij voortgezet onderwijs o VELU Goedkope premiebouw moet sterker stimulans krijgen HENSEN en bondig Geen regen van betekenis Inlichtingendienst voor medici bij vergiftigings- gevallen CHENILLE SPREIEN SCHUÜMPLASTIC BIVAN3ED INTERIEURMATRAS STALEN STOELEN Woningwetbouw alleen kan niet in het tekort voorzien Minder toewijzingen voor industrie? Militairen voor Nieuw- Guinea worden voorbereid Directeur van „Trekair" moet terechtstaan Haringvlietbrug wordt dit jaar aanbesteed Voor melkautomaten vergunning nodig t 2 Rapport van Veilig Verkeer Verkeerslessen moeten in de toekomst door bevoegde docenten gegegeven worden Minister van A artsen over de woningnood DAS- DISCUSSIES 4.95 5.90 7.90 Magere chocolademelk mogelijk VADER-dag (natuurlijk) PAARLAARSTEEG 1 DONDERDAG 16 JUNI 1960 (Van onze Haagse redacteur) Het Verbond voor Veilig Verkeer is van mening, dat de verkeerslessen bij het voortgezet onderwijs in het tweede schooljaar gegeven dienen te worden, omdat er dan tenminste een jaar verlopen is sinds de verkeerslessen op de lagere school. Dit verkeersonderwijs zou dan, zeker op de middelbare scholen, herhaald dienen te worden, ook met het oog op de steeds veranderende verkeersvoorschriften. Het gaat echter bij de verkeerslessen bij het voortgezet onderwijs niet in de eerste plaats om het aanleren van kennis, maar vooral om de ontwikkeling van een goede verkeers- mentaliteit: verantwoordelijkheidsbesef, aanpassing aan het gedrag van anderen, gevoel van morele verplichting jegens de medemens. De docent zal steeds het voor beeld in verkeersdiscipline dienen te geven. Verscheidene medewerkers aan het de zer dagen aan de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen C. S. Stubenrouch aangeboden rapport over het Verkeersonderwijs bij het voortgezet onderwijs hebben op een woensdagmiddag in Den Haag gehouden persconferentie op die manier de doelstellingen van dat on derwijs omschreven. Uiteraard zal het noodzakelijk zijn de docenten daartoe op te leiden. De gedachte van het Verbond voor Veilig verkeer is, dat een aantal le raren naast hun gebruikelijke vak het ver keersonderwijs geven. Dat heeft het voor deel dat zij de kinderen beter kennen dan bij een „vakleerkracht" het geval zou zijn. Wel zou men graag zien, dat het verkeersonderwijs inderdaad als een af zonderlijk en zelfstandig vak werd be schouwd. Die wens leeft trouwens ook ten aanzien van het reeds verplicht gestelde verkeersonderwijs op de lagere school. „De praktijk daarvan is niet geheel be vredigend", zei de Verbondsvoorzitter, jhr. Th. Röell, die liever een gesloten sy steem van de eerste tot en met de zesde klasse zou zien. Wat de opleiding der do centen betreft zou een gelijksoortige me thode gevolgd kunnen worden als bij het De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie, de heer H. A. A. Martens, heeft in de algemene vergadering van de ze maatschappij in Utrecht medegedeeld, dat de moderne plantenziektenbestrij- dingsmiddelen en de toepassing van tech nische chemicaliën tot gevolg hebben dat er regelmatig acute vergiftigingsver schijnselen optreden bij de arbeiders, die met deze plantenziektenbestrijdingsmidde- len werken, en bij kinderen die in onbe waakte ogenblikken van deze middelen drinken of er mee spelen. Het betreft hier een grote groep van moderne vergiften die in de klassieke werken over de toxicologie niet worden beschreven. Bij deze vergiftigingen moet snel worden ingegrepen om het leven van de betrokkene te redden. Vaak weet de medicus nauwelijks wat er eigenlijk inge nomen is. Tijd voor een grondige toxilo- gische analyse ontbreekt meestal. De heer Martens meent, dat er in medische kring een dringende behoefte aan „vergifti gingscentra" bestaat, die niet alleen snel inlichtingen over de noodzakelijke thera pie kunnen geven, maar die ook gegevens verzamelen over recente vergiftigingsge- vallen. De Koninklijke Nederlandse Maatschap pij ter bevordering van de Pharmacie is reeds begonnen met het verzamelen van gegevens en het gereedmaken van docu- mentatiematerieel voor apothekers om deze in staat te stellen de artsen van de meeste urgente gegevens te voorzien. De maatschappij is voornemens iedere apo theker in de komende jaren van het nood zakelijk materiaal te voorzien, zodat de medicus zich tot de dichtstbijzijnde apo theker kan wenden als hij inlichtingen wil hebben over de therapie die hij in bepaal de vergiftigingsgevallen kan toepassen. Advertentie WASECHT - RUK BESTIKT "flglTgJ 1-persoons ivbbw 2-persoons 2150 LITSOUMEAUX 39.75 JEUGDDEKENS gezellige kleuren 150x 200 HOOFDKUSSENS 3.98 met wit katoenen tijk 5.75 met prima netmatras en langdurige garantie jStfl 80x 190 ÖB.öH met zeer solide binnen werk en langdurige {CA "JE garantie f w in- rood en geel 15.75 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM thans verplichte kweekschoolonder- wijs het geval was. In elk geval lijkt het de samenstellers van het rapport noodza kelijk, dat er een officieel diploma voor het geven van verkeersonderwijs wordt ingesteld. Het rapport behelst ook een aantal voor lopige maatregelen met het oog op de mo gelijkheid in afwachting van een wettelij ke regeling reeds nu verkeersonderwijs te geven op basis van vrijwilligheid. Bij de Rotterdamse middelbare scholen gebeurt dat al enige jaren. Het onderwijs zou vooral afgestemd moeten zijn op het specifieke gedrag van meisjes en jongens tussen twaalf en acht tien jaar én op hun wijze van deelnemen aan het verkeer: aanvankelijk als fietser en vaak ook als brommer, maar later ook als bestuurder van een scooter, motor fiets of auto. TELEFOON 11491 De .minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, heeft op 'n congres van de Nationale Woningraad in Eindhoven verklaard dat de behoefte aan de niet te dure woning de volks woning zo groot is dat niet volstaan kan worden met het bouwen van veertig- of vijfenveertigduizend woningwetwonin gen. Daarom moet gezocht worden naar een middel voor het bouwen van woningen in de premiesector met een huur die on geveer ligt in de buurt van die der wo ningwetwoningen. De minister besprak ook de nieuwe premieregeling van 1 april. Op grond van deze regeling, zo deelde hij mede, liggen op het departement momenteel 575 aan vragen voor 16.000 woningen in de a-sec- tor, dat zijn woningen met de laagste huur en de grootste bijdrage. De belangstelling voor de c-sector, dat is de hoogste huur en geringste bijdrage, is gering: namelijk 1100 woningen. Minister Van Aartsen merkte hierbij op dat er geen enkel be zwaar tegen is indien ook door woning bouwverenigingen in de premiesector wordt gebouwd, allereerst in de a-sector. Zorgen om bouwprogram De minister zei, dat de investerings- drang in de bouwsector zo groot is, dat de regering nog altijd genoodzaakt is door rijksgoedkeuring andere bouwwerken te reguleren. Van het bouwprogramma van dit jaar, dat 2600 miljoen bedraagt, neemt de woningbouw met 1350 miljoen ongeveer de helft in beslag. Deze 2600 miljoen worden niet „ge drukt", doch de grote zorg gaat ernaar uit dat wij het bouwprogram in de hand houden, aldus de minister. Een en ander kan tot gevolg hebben dat van de 370 mil joen voor de industrie wel eens wat zal moeten worden vastgehouden. Een werke lijke overspanning van de bouwmarkt moet worden tegengeagaan, stelde hij vast. Onjuist De congresvoorzitter de heer A. in 't Veld had in een openingstoespraak ge constateerd dat het zwaartepunt van de woningvoorziening na de oorlog op de bouw van woningwetwoningen heeft gele gen. Tegen de wens van de regering om de particuliere bouwondernemers en be leggers in te schakelen bij de bouw en de exploitatie van relatief goedkope huurwo ningen, verklaarde hij op zichzelf geen be zwaar te hebben. Hij meende echter dat de verschuiving die de x-egering beoogt, De minister van Defensie, ir. S. TI. Vis ser, heeft medegedeeld op welke wijze de militair-en, die bestemd zijn voor uitzen ding naar Nieuw-Guinea, zullen worden voorbereid op de omstandigheden in het tropengebied. In antwoord op desbetx-ef- fende vragen van het Tweede Kamex-lid de heer Van de Wetering (C.H.U.) zegt de minister, dat na overleg met het Koninklijk Instituut voor de Tropen een bijzonder op leidingsprogramma voor dit personeel is opgesteld. Hierin zijn ondermeer opgeno men, een cusus aan het instituut voor alle uit te zenden officieren en onderofficieren waarmee in het midden van deze maand wordt begonnen, een reeks filmvex-tonin- gen die op Nieuw-Guinea betrekking heb ben, een tweedaagse cursus aan de Mili taire School voor Preventieve Geneeskun de in Neerrijnen,, voor al het uit te zen den personeel wegens de bijzondere eisen van hygiène in de tropen, en een aantal voordrachten, toegelicht met lichtbeelden door officieren met troepenervaring in Nieuw-Guinea. Aan iedere militair zal bo vendien een voorlichtingsbi-ochu^ over Nieuw-Guinea worden uitgereik* allereerst bereikt moet worden binnen het aandeel dat de particuliere woningbou wers en exploitanten tot nu toe in de totale produktie voor hun rekening namen. De vex-laging van het woningwetcontin gent voor 1960 noemde de voorzitter on juist en niet in ovex-eenstemming met de situatie op de woningmarkt. „Wij zijn ern stig ongerust met betx'ekking tot de voor nemens van de regering ter bepaling van het woningwetcontingent voor het volgend jaax1", voegde hij hieraan toe. Verwijt tot de aannemers De heer In 't Veld richtte tot de aan nemers het verwijt dat zij nog moeten leren wat gebondenheid in vrijheid is. Zij zullen, zo spx-ak hij, in hun eigen organi saties van binnenuit orde op zaken moe ten stellen, opdat inderdaad op naleving van de in gemeenschappelijk overleg ge troffen regelingen kan worden gerekend. Dat is van bijzonder groot belang voor prijs en kwaliteit van de bouwwerken. „Corporaties versterken" Ten slotte bespx*ak de congresvoorzitter de maatregelen ter versterking van de po sitie der woningcorporaties (woningbouw verenigingen) die in studie zijn bij de commissie-De Roos. Die vex-sterking is slechts denkbaar als voldaan wordt aan drie primaire eisen, zo stelde hij. De corporaties moeten in redelijke zelfstan digheid hun werk kunnen doen. Zij moe ten verlost worden van de hier en daar ingeslopen verhouding volgens welke de gemeenten de opdrachtgevende en de cor- pox-aties te lijdzaam uitvoerende instellin gen zouden zijn en zij moeten zich eni ge financiële onafhankelijkheid verwer ven, die van waarde is voor een zeker zelfbeschikkingsrecht. Uitgediend Prof. mr. A. Kleyn, burgemeester van Meppel. verklaarde dat de woningbehoefte aanmerkelijk groter is dan het statistisch woningtekort. Vele nog ingebruik zijnde woningen zijn feitelijk uitgediend en had den al lang afgeschreven moeten zijn. On geveer een derde deel van de nationale woningvoorraad (rond 2,5 miljoen wonin gen) dateex-t van vóór 1900. Stelt men de leeftijdsduur van een woning op 100 jaar, dan zullen 800.000 woningen voor het jaar 2000 moeten zijn afgebroken. Bij een leef tijdsnorm van 75 jaar zullen in de komen de veertig jaren 1% miljoen woningen vervangen moeten worden. Advertentie Houdt U van oen das die allerlei „kron kels" vertoont? Houdt U van een veter- achlig geval om Uw nek? Of hebt U liever een dos die altijd correct zit en Uw kleding dat extra accent van ge soigneerdheid geeft? Natuurlijk. En dat kan makkelijk. Tenminste... als het een das van TREVIRA is. onvermoeibaar kreukherstellend zo gewassen - zó droog Gr. Houtstraat 96 Aan de rijksuniversiteit te Groningen zijn gistermiddag na elkaar twee echte lieden, beiden longarts, verbonden aan het sanatorium Beatrixoord te Appel scha, tot doctor in de geneeskunde ge promoveerd. Promotor was prof. dr. J. K. Kraan. Het betrof hier de pro motie van de heer R. J. Mulder, ge boren te Oud-Beyerland, en zijn echt genote, mevrouw M. T. Mulder-De Jong, geboren te Groningen. Volgende week zal voor de Maastricht se rechtbank behandeld worden de zaak tegen de directeur van het Limburgse ïuchtreclamebedrijf „Trekair", M. S., die na op 15 februari te znij aangehouden se dert 19 februari in het Huis van Bewa ring verblijft in verband met het neer storten van zijn vliegtuig PH-SIK op 22 januari in de Noordzee in het zicht van de Engelse kust en in de buux-t van de Noorse tanker „Sagona". De 23-jarige pi loot Ben Klein, vlieger in dienst van „Trekair" kwam hierbij om het leven. De dood van de vlieger wordt in het tenlastegelegde niet genoemd. De officier van Justitie is namelijk van oordeel dat de dood van de vlieger geen opzet, maar een tragische bijkomstigheid is geweest. Aan S. wordt ten eerste ten laste gelegd valsheid in geschrifte, namelijk het on juist invullen van een formulier van de verzekering. De valse opgave betreft de vex-melding dat de PH-SIK een nieuw'e machine was met een cataloguswaarde van 90.000 gulden. In de dagvaarding wordt gesteld dat zulks in strijd geacht moet worden met de feiten. De machine werd door S., in de zomer van 1959 be trokken uit een vliegtuigdump in Israël en van Tel Aviv naar Nederland overgevlo gen. Verder wordt ten laste gelegd po ging tot oplichting van de Nederlandse Luchtvaart Pool, voor het bij deze maat schappij verzekerde bedrag van 30.000 gulden voor de vermelde machine. De po ging tot oplichting bestaat in de opgave dat het vliegtuig door een ongeluk verlo ren is gegaan. De justitie is daarentegen van oordeel dat het. vliegtuig verongeluk te op een door verdachte gewilde wijze. Echter is hem geen schuldige opzet aan de dood van de bestuurder van het vlieg tuig ten laste gelegd. Ten slotte zijn aan S. enkele belastingfraudes ten laste ge legd. Over 1954 en 1957 heeft hij lagere inkomsten opgegeven dan hij in werkelijk heid heeft genoten. In deze zaak zijn 22 getuigen a charge en twee deskundigen op luchtvaartgebied gedagvaard. In het zeer omvangrijke dos sier liggen ook de beëdigde verklaringen van zeelieden van de Noorse tanker „Sa gona" die indertijd in Bremen zijn ge- hoox-d over wat zij van de laatste vlieg bewegingen van het op nog geen honderd meter van het schip in zee gestorte vlieg tuig hadden waargenomen. Er bestaat een goede kans dat nog dit jaar de bouw van de brug over het Haring vliet, een werk van 36 miljoen gulden, zal worden aanbesteed. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft indertijd de bouw van deze brug in verband met de bestedingsbepex-king uitgesteld. De bedoe ling was, omstreeks 1964 met de bouw te beginnen. In 1968 zou de brug dan voor het verkeer worden geopend. De brug zal bestaan uit tien overspan ningen, elk 100 meter lang. De breedte wordt 25 meter, zodat er plaats is voor zes rijstroken. Er zal bruggegeld geheven worden, echter niet hoger dan de huidige veertax-ieven. Aangezien de scheepvaart doox-gang moet vinden, komt aan de zijde van de Hoeksewaard een klapbrug met een be weegbaar deel ter lengte van dertig me ter. De vorm van de pijlers zal worden aangepast aan de bijzondere eisen met het oog op het doorlaten van grote hoe veelheden ijs in het voorjaar en in de de winter. Door het Haringvliet wordt na melijk het grootste deel van het ijs afge voerd, dat door de grote rivieren naar zee wordt gestuwd als de dooi invalt. Ook bij het ontwerpen van de uitwate ringssluizen die nu in het Haringvliet ter hoogte van Stellendam worden gebouwd, heeft de ijs-lij een belangrijke rol gespeeld De brug zal, evenals de bij Vlaardingen onder de Waterweg te bouwen verkeers- tunnel, een belangrijke schakel vox-men in de toekomstige hoofdverbinding Amstex-- dam-Parijs. Dc verkoop van melk door middel van automaten blijft aan een vergunning van het Px-oduktschap voor Zuivel onderwor pen, hetgeen betekent dat de melkauto maten voorlopig alleen bij de ex-kende melkhandel en de horecabedrijven ge plaatst kunnen worden. De stex-ke aan drang welke door de vertegenwoordigers van de veehouders en de zuivelindustrie in het bestuur van het Produktschap wex-d uitgeoefend om de verkoop via automaten geheel vrij te laten men dacht in het bijzonder aan benzinestations, werkplaat sen en fabrieken is vergeefs geweest omdat door de afwezigheid van één voor stander van de vrije verkoop de voor de wijziging van de verordening benodigde twee-derde meerderheid net niet werd ge haald. Voordat dat rekensommetje was gemaakt had men- aan slijterszijde nog enig res- pijt willen verkrijgen met het argument, dat het niet aanging de geldende veror dening te wijzigen aan de voox-avond van een geheel nieuwe vestigingsregeling. De vertegenwoox-diger van het ministerie van Economische Zaken maakte echter met alle illusies daarover korte metten: „Ik kan nu al zeggen dat de minister dan voor de verkoop via melkautomaten ont heffing van de vestigingsregeling zal ver lenen", zei hij. Ook die morele steun bleek niet opgewassen tegen de logica van het telraampje van de stemming. Minder vet Merkwaardig was het dat vlak daarop een andere wijziging van een verox-dening van het Produktschap wel werd aan- vaard, hoewel er ook maar elf voorstan ders waren in plaats van de twaalf die voor het bex-eiken van de gekwalificeerde meerderheid nodig zijn. Dat kwam om dat de tegenstemmers geen gesloten front vormden: een van hen had blanco ge stemd en die stem telde bij het bereke nen van de uitslag niet mee. De zaak waar het om ging kan nog wel enige betekenis kx-ijgen voor de concurren tie op het gebied van de chocolademelk. Door sommige fabrikanten werd namelijk gevraagd ook chocolademelk met een vet gehalte van 1,2 pet. in de binnenlandse handel te mogen brengen. Voor de export mag dat allang. De binnenlandse chocor lademelk heeft echter een verplicht vet- tehalte van 2,5 pet. Aangenomen kan wor den, dat een lager vetgehalte een goed koper produkt mogelijk maakt. De choco lademelk is tot nu toe een in verhouding tot andere dranken wat duurder produkt, dat meer in cafés dan in het huishouden wordt afgezet. De kans bestaat nu, dat men zich door chocolademelk met een la ger vetgehalte een extra debiet bij de consument thuis wil verschaffen. Een grote keus voor ZELFBINDERS in de nieuwste v a. 3.95 tinten en dessins a 3.95 WEEKEND SHAWLS voor in open boord van weekend shirts OVERHEMDEN en WEEKENDERS in poplin en No-lron va- 10.90 va 4.80 HEREN ZWEM BROEK of SHORTS in halfwol en stretch Diten nog veel meer vindt u bij Burgemeester. Aan de heer D. van der Munnik is op zijn verzoek met ingang van 1 juli 1960 eex-vol ontslag verleend als bux-gemeester der gemeente Grootegast. Etherpiraten naar de cel. De recht bank in Groningen heeft een 26-jarige landai-beider uit Lutjegast, die een halfjaar lang met een clandestiene radiozender had uitgezonden, vex-oordeeld tot vier maanden gevangenissstraf. Hij zal bovendien dc voorwaardelijke' straf van een vox-ige ver oordeling moeten uitzitten. Een 38-jarige landarbeider uit Heiligerlee kreeg voor eenzelfde feit vier maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Speelgoedpistool. Een firma in Almelo verkoopt speelgoedpistolen, die precies lijken op echte vuurwapens. De rechtbank te Almelo vex-oordeelde de directeur tot een geldboete op grond van overtreding der Vuux-wapenwet. De rechtbank zag namelijk in dit pistool een voor bedreiging en af dreiging geschikt voorwerp (art. 1 Vuur- wapenwet). Een cassatieberoep van de offi cier van Justitie te Almelo tegen deze be slissing heeft de Hoge Raad verworpen. Ver van huis. In Hoek van Holland is een minderjarige Duitse jongen uit Ham burg aangehouden, die op 23 mei na een ruzie thuis was weggelopen. Hij kwam naar ons land, sliep hier en daar in hooi bergen en vond tenslotte onderdak in een bunker in Hoek van Holland, Toen hij op een stuk rabarber zat te kauwen wekte dat bevreemding bij een politie-agent, die de knaap aan de tand voelde. De jongen, die van plan was hier werk te zoeken, is naar Hamburg teruggebracht. Jhr. J. A A. van Panhuys t In Cam bridge (V. S.) is op 65-jarige leeftijd over leden jhr. Johan Aemilius Abraham van Panhuys. Hierdoor is de hoofdtak van de familie Van Panhuys, afkomstig uit Leek (Gr.) in mannelijke lijn uitgestorven. De thans overledene heeft namelijk wel doch ters, maar geen zoon. Hij is vele jaren in consulaire dienst geweest. Marechaussee-predikant. De heer T. van der Houw uit Apeldoorn, een 44-jarige opperwachtmeester van de Koninklijke Marechaussee, heeft van de Particuliex-e Synode in Gelderland der Gereformeerde Kex-ken de status van kandidaat in de theo logie gekregen. Hij kan tot legerpredikant wox-den benoemd wanneer de Gerefor meerde Keiken hem op grond van zijn bijzondere gaven tot het predikambt toe laten. Hij moet nog een préparatoir exa men afleggen, waarna hij als predikant kan worden beroepen. Uitbreiding Veiligheidsbesluit. In de Staatscourant is een besluit van de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezondheid gepubliceerd, waarin uitbreiding wordt gegeven aan de toepassing van het Veilig heidsbesluit Ioniserende Stralen. Dit be sluit geeft voorschriften ter beveiliging van arbeiders tegen de inwex-king van ioniserende stralen. Bij de inwerkingtre ding van het Veiligheidsbesluit Ioniseren de Stralen op 1 februari 1958 werden aan gewezen de ziekenhuizen met 250 of meer bedden. Ruim een jaar later werd deze aanwijzing uitgebreid tot alle ziekenhui zen en tot de radio-therapeutische inrich tingen en consultatiebureaus voor tuber culose. Op grond van de nieuwe beschik king vallen thans alle inrichtingen, waar ioniserende stx-alen uitzendende toestellen of stoffen worden toegepast onder de ver plichting, een keuringsbewijs van T.N.O. in het bezit te hebben, indien in deze in richtingen met personeel wordt gewerkt. Twee jaur. Een 46-jarige, zich make laar noemende inwoner van Middelharnis, is door de rechtbank te Rottex-dam veroor deeld tot twee.jaar gevangenisstraf. Hij had 44.000 verduisterd uit vermogens die hij beheerde en ten nadele van instellin gen, waarvan hij penningmeester was. Verontrusting. Op de tweede dag van de 155ste vergadering van de evangelisch- lutherse synode heeft deze haar verontrus ting uitgesproken over de reacties in de wereld op het zenden van de „Karei Door man" naar Nieuw Guinea. De vermeerde ring van de conflictstof kan een bedreiging vormen voor de wereldvx-ede. De synode besloot contact op te nemen met de in het C.I.O. samenwex'kende kerken voor over leg over een eventueel tot de regex-ing te richten boodschap. Afscheidsaudiëntie. De ambassadeur van Zuid-Afrika, dr. F. E. Geldenhuis, en zijn echtgenote zijn in Huis ten Bosch door de Koningin in afscheidsaudiëntie ontvan gen in verband met het vertrek van de ambassadeur uit ons land. Bij de aankomst van de ambassadeur en mevrouw Gelden huis stond een erewacht aangetreden van honderd man van het garderegiment gre nadier-s. Nadat de Koninklijke Militaire Kapel het volkslied van Zuid-Afrika had gespeeld, inspecteurde dr. Geldenhuis de erewacht. Na de audiëntie gebruikte de Koningin de lunch met de Zuidafx-ikaanse gasten. Het K.N.M.I. deelt mede: Vochtige en iets warmere oceaanlucht dringt thans het vasteland van Europa binnen. Deze luchtstx-oming vex-oox-zaakt veel bewolking, waaruit hier en daar eni ge regen valt. Maar over het algemeen is deze regen van weinig betekenis. Ook voor mox-gen wordt geen regen van betekenis verwacht. Door de bevolking zal het de komende nacht belangrijk zachter zijn dan de afgelopen nacht. In het binnenland zal het ook overdag warmer worden, maar in de kuststreken blijft het door aanvoer van lucht over de Noordzee nog tamelijk koel. De zuidwestelijke luchtstro ming, waarmee de Oceaanlucht wordt aangevoerd, houdt vex-band met een krach tig hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van de Golf van Biscaye over Frankrijk naar Midden-Europa, terwijl bij IJsland een lagedrukgebied langzaam in noox-dooste- lijke x-ichting koerst. Deze depressie blijft echter op flinke afstand van ons land. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur Vrijdag 17 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.02 uur. Maan op 1.18 uur, onder 14.02 uur. Maanstanden 16 juni 5.36 uur laatste kwartier. 24 juni 4.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water it. IJmuiden Donderdag 16 juni Hoog water 9.10 en 21.44 uur. Laag water 4.36 en 17.05 uur. Vrijdag 17 juni Hoog water 10.18 en 22.51 uur. Laag water 5.36 en 18.12 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Lissabon geheel bew zw zwaar bew. zzw geheel bew. zw zwaar bew. zzw zwaar bew. z zwaar bew. z zwaar bew. zzw half bew. z 18 20 18 19 20 20 20 20 geheel bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew regen geheel bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt nw 21 wzw 20 windst. 19 w zzo zzw z zzw 19 18 21 19 20 windst. 19 o 22 windst. 24 windst. 23 n 23 wnw 21 ono 22 windst. 18 w 21 windst. 22 windst. 25 nnw 16 windst. 18 w 30 windst. windst. 29 no 26 nno 26 0 0 0 8 3 1 0,3 0 0 0,2 4 0 6 0 8 3 0 0 0 0 0 5 0 4 0 0 0 0,6 1 13 0 0 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2