Loemoemba's informaties lijken niet hoopvol ZOMER... Veiligheidsraad komt woendag op Argentijns verzoek bijeen ideale twee Soustelle en Bidault trekken van leer tegen De Gaulle 's werelds beste film Abako weigert afzonderlijk gesprek en Conakat eist drie sleutelposities Telefooncensuur in Zuid-Rhodesia Kroesjtsjevs kolchozen- politiek uitgevoerd en natuurlijk in elke camera WEU-conferentie in den Haag begonnen Uitwisseling tussen CERN en Sovjet-atoominstituut Ook Westers plan voor ontwapening herzien Rusland stelt condities aan proefexplosies in V.S. DONDERDAG 16 JUNI 1960 5 Leeuwen verslonden een gezin in Tanganyika Proces-Powers begin juli Bormann dood verklaard Argentijnse souver einiteit door Israël geschonden Economische problemen de hoofdschotel Amerika nodigt Russen uit bij ontploffing Symbool vaft honderd jaren vakmanschap 27 en 31 ct Twijfel aan gunstige reactie van de rebellen Franse protestanten laken martelingen in Algerije Ik neem er steeds méér van! WÊm Op de boterham... heerlijk en voordelig:' BRUSSEL (ANP) De Belgische radio voor manoeuvres nabij de Kongolese grens. meldt uit Leopoldstad dat er weinig kans lijkt te besta'an dat Loemoemba zal slagen. Loemoemba, wiens nationale beweging met 36 zetels in de Wetgevende Vergadering de grootste partij in Kongo is geworden, moet vandaag verslag uitbrengen aan minister president Ganshof van der Meersch. Loemoemba is niet van zijn informatie opdracht ontheven. Minister-president Ganshof van der Meersch heeft hem tol vrijdagavond de tijd gegeven om alsnog een schema voor het Kongolese ka'binet voor te leggen. De grootste hinderpaal voor Loemoemba zou de houding zijn van zijn grootste rivaal Kasavoeboe, en diens bondgenoten, die tot dusverre hebben geweigerd een afzonder lijk gesprek met de informateur te voeren. Wel zouden de politieke leiders van het tegen Loemoemba gerichte kartel bereid zijn gezamenlijk besprekingen met hem te voeren, doch tot dusverre is dat nog niet gebeurd. Voorts zouden andere politieke groeperingen waaronder de Pan-Afri- kaanse Partij P.S.A. met dertien zetels niet hun volledige steun aan de informateur hebben toegezegd, zoals Loemoemba dezer dagen heeft verklaard. Volgens inlichtingen uit. betrouwbare bron te Leopoldstad heeft de Conakat- partij, die met afscheiding van de provin cie Katanga van Kongo en aansluiting bij Rhodesië dreigde, aangeboden deel te ne men aan een nationale Kongolese regering, mits zij tenminste twee sleutelposities in het kabinet mag bezetten. Dit aanbod werd door Moise Tsjombe, de leider van de Conakat-partij, gedaan in een telegram aan Patrice Loemoemba, de lei der van de Kongolese Nationale Beweging, die een informatie-opdracht uitvoert. Tsjombe zou voor zijn partij de portefeuil les van Financiën en Defensie willen heb ben, alsmede nog een andere ministeriële post. De Conakat heeft slechts acht van de 137 zetels in de Kongolese Wetgevende Vergadering, maar de provincie Katanga, waar deze partij in de provinciale staten de overhand heeft, brengt meer dan de helft van het inkomen van Kongo op. Troepenbewegingen (Reuter-UPI) Troepen hebben woens dag sleutelposities bezet in Elisabethstad, de hoofdstad van Katanga, na de afkondi ging van de noodtoestand in de provincie. In Noord-Rhodesië zijn ongeveer 750 Afri kaanse militairen uit hun bases vertrokken MOROGORO, TANGANYIKA (UPI) De omgeving van Morogoro in Tanganyika verkeert op het ogenblik in angst en be ven vanwege de aanwezigheid van vijf leëuwen, die reeds acht mensen onder wie twee babies hebben verscheurd. Slechts één persoon, een vrouw, heeft een aanval van de leeuwen overleefd. Zij verblijft nu in het ziekenhuis. „Zij kwamen zondag op ons af, toen we in de tuin waren", zo heeft zij verteld. „Een van de beesten greep mij mijn baby uit de armen, een andre pakte mijn andere baby, die op de grond lag. Mijn man en zoon en ik liepen ze na, maar ze keerden zich om en vielen ons opnieuw aan en doodden mijn man en mijn zoon ter plaatse. Daarna sleurden ze mijn man en twee kinderen mee". Twee personen werden gegrepen, terwijl zij op een plantage op wacht stonden te gen wilde zwijnen. Het zevende slachtof fer werd aangevallen op een pad door de jungle, eh van het achtste slachtoffer heeft men slechts enkele bloedvlekken te ruggevonden. Politie en inheemsen trek ken nu de jungle door op zoek naar de leeuwen. MOSKOU (Reuter-UPI) Volgens ge woonlijk betrouwbare kringen in Moskou, zal Francis Powers, de Amerikaanse pi loot van de op 1 mei boven de Sovjet- Unie neergeschoten „U-2", begin juli in Moskou terechtstaan. Journalisten, diplo maten en zelfs toeristen zouden worden uitgenodigd het proces bij te wonen. Het zal waarschijnlijk worden gevoerd in de zuilenhal van het huis der vakbon den, het toneel van de beroemde proces sen uit de jaren dertig. Officieel is nog niets over het proces medegedeeld. De Amerikaanse ambassade in Moskou heeft de Russische autoriteiten voor de vierde maal, zonder resultaat, verzocht een van de leden van de staf tot Powers toe te laten. BERLIJN (Reuter) Het enige nog be staande denazificatiehof in West-Duitsland en Berlijn heeft als zijn overtuiging uit gesproken dat Martin Bormann, de plaats vervanger van Hitier, niet meer in leven is. Uitspraak doende inzake de nalaten schap van Bormann, bestaande uit een stuk grond in West-Berlijn, besloot het hof tot verbeurdverklaring van een bedrag van 35.000 mark van de opbrengst hiervan. Het restant, ongeveer 1.300 mark komt ten goede aan de zeven kinderen van Bor mann. Het hof hield bij deze bepaling re kening met de omstandigheid dat deze kinderen zich hadden onthouden van het uiting geven aan de nazi-ideologie. Bulten de keuken. Amerikaanse toeristen mogen dit jaar niet Russische indus triële bedrijven en instituten voor we tenschappelijk onderzoek bezoeken, zo heeft de president-directeur van het Sovjet-reisbureau Intourist bekendge maakt. Hij zei dat Russische toeristen in de V. S. ook dergelijke bedrijven en instituten niet mogen bezichtigen. Zij worden gesteund door straalbommen- werpers en -gevechtsvliegtuigen. De ma noeuvres zullen een maand duren. In in gelichte kringen is men de mening toege daan dat de troepenverplaatsing ten doel heeft te verhinderen dat als het in Kongo tot ongeregeldheden zou komen, deze naar Noord-Rhodesië zouden overslaan. Socialistische onthouding BRUSSEL (ANP) Ook de Belgische senaat heeft woensdag de behandeling van de normale agenda onderbroken ter be spreking van een wijziging in de voor lopige Kongolese grondwet om de vorming van een provinciale regering in Katanga mogelijk te maken. In tegenstelling tot de socialistische leden van de Kamer van Volksvertegenwoordigers stemden de Z.S.T. afgevaardigden in de Senaat echter niet tegen de wijziging. Hun woordvoerder, de heer Rolin, die een groot aandeel heeft gehad in het werk van de Belgisch-Kon- golese Rondetafelocnferentie betoogde, dat het parlement echter te weinig is voorge licht over hetgeen in Katanga is voorge vallen om het voorstel tot wetswijziging te kunnen steunen. De gehele socialistische fractie onthield zich van stemming. Het ontwerp kreeg de steun van 66 senatoren van de twee regeringsfracties. Socialistische Kamerleden hadden de vrees uitgesproken, dat deze maatregel in andere provincies dan Katanga weinig op prijs zou worden gesteld en „dat het ge vaarlijk kan zijn aan de Kongolezen het voorbeeld te geven van een hervorming van grondwettelijke teksten, zonder dat zij zich behoeven in te spannen om dit door onderhandelingen te bereiken." SALISBURY, ZUID RHODESIA (UPI) - De directeur van een autohandel in Salis bury heeft zich bij de autoriteiten be klaagd over telefooncensuur. Tijdens een telefoongesprek met een fir ma in Londen had de directeur, Illing- worth, de kwestie van de rassenmoeilijk- heden aangeroerd. Een telefonist was toen tussenbeide gekomen met de mededeling, dat de verbinding verbroken zou worden als Illingworth doorging op het onderwerp rassenmoeilijkheden in Zuid-Rhodesia. Ook had de man in de telefooncentrale gezegd, dat Illingworth de man met wie hij in Londen sprak, niet van deze mede deling op de hoogte mocht brengen. Na ontvangst van Illingworths klacht hebben de posterijen in Zuid-Rhodesia en de politie een diepgaand onderzoek toege zegd. daar telefooncensuur ontoelaatbaar is en slechts kan worden toegepast in be paalde gevallen en op gerechtelijk bevel. De Sovjelrussischc regering heeft be sloten de mogelijkheden te onderzoeken voor het uitvoeren van de plannen, die in december van het vorig jaar door Kroesjtsjev zijn geformuleerd en die de concentratie van de kolchozen in grote „unies van kolchozen" omvatten en te vens de wetenschappelijke rationalisatie van de landbouw in de Sovjet-Unie. De Sovjetrussische minister van Land bouw, V. Matzkevitsj, heeft er in zijn toe spraak, die hij dinsdag ter gelegenheid van de opening van de conferentie van landbouwdeskundigen in Moskou heeft ge houden, de nadruk op gelegd, dat deze unies het mogelijk zullen maken de agra rische produktie van het land veel makke lijker en op veel groter schaal op weg te helpen, waarbij voorrang wordt gegeven aan graangewassen en industrievezels. NEW YORK (Rcuter-AFP) Argenti nië heeft een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd ter behandeling van de schending van zijn soevereiniteit door „de ongeoorloofde en clandestiene ontvoering van Adolf Eichmann van het Argentijnse grondgebied naar het grond gebied van de staat Israel". De Veilig-» heidsraad zal de Argentijnse klacht woensdag in behandeling nemen. In een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, dr. Tsiang van Nationa listisch China, zegt de Argentijnse UNO- afgevaardigde dr. Amadeo, dat de Israë lische handelwijze „een schending was van de normen van het internationale recht en de doelstellingen en beginselen van het UNO-handvest." Tevens schiep zij „een sfeer van onveiligheid en wantrou wen, die onverenigbaar zijn met het be houd van de internationale vrede." In het Advertentie ILFORD SPORTSMAN de sublieme klein beeldcamera met een „alles in een" sneltrans- port en gecoate, haarscherpe 2,8 lens. jq 50 Nu ook met belichtingsmeter ILFORD SPORTI, de geheel metalen,volwaardige 6x6 ca mera schat U tientallen guldens duurder, zij kost maar 50 memorandum wordt vervolgens de hoop uitgesproken, dat de raad aan deze zaak de betekenis zal toekennen die zij ver dient en een beslissing zal nemen die zal leiden tot „een rechtvaardig herstel van de geschonden rechten." In het memorandum wordt gezegd, dat het mislukken van de pogingen om langs diplomatieke weg genoegdoening van de Israëlische regering te krijgen, heeft, ge leid tot het verzoek om deze zaak te doen behandelen door de Veiligheidsraad, op grond van de artikelen 34 en 35 van het Handvest. Voorts wordt gezegd, dat de tijdslimiet, die voor de terugkeer van Eichmann naar Argentinië was gesteld, is verstreken. Argentinië heeft geen ant woord van Israel gekregen op zijn nota, aldus het: memorandum. Regering en volk van Argentinië koesteren volledig begrip voor de redenen, die Israel tot zijn stap hebben bewogen. Toe te staan dat door deze redenen de soevereine rechten van Argentinië worden verdrongen, zou neer komen op het aanvaarden van de gedachte van het in eigen hand nemen van het recht, aldus het memorandum. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken, mevrouw Golda Meir, die op het ogenblik in de Verenigde Staten ver toeft, zal vermoedelijk enkele spreekbeur ten afzeggen, om tijdens de bijeenkomst in de Veiligheidsraad aanwezig te kunnen zijn. Argentinië is lid van de Veiligheids raad. doch Israel niet. Als partij in deze zaak, kan de Israëlische delegatie uitge nodigd worden haar plaats aan de ver gadertafel in te nemen, zonder evenwel stemrecht te hebben. In een vraaggesprek te Chicago heeft mevrouw Meir verklaard, dat haar land door zal gaan met het opsporen van andere nazimisdadigers, die voortvluchtig zijn over de gehele wereld. Anti-Joordse betoging BUENOS AIRES (AFP) Vijftig jonge Argentijnen hebben woensdagavond voor het Argentijnse ministerie van Buitenland se Zaken in Buenos Aires een betoging gehouden. Zij schreeuw,den„Leve het va derland. dood aan de Joden" en eisten verbreking van de betrekkingen tussen Argentinië en Israel. Ontmoetingen PARIJS (Reuter-AFP-UPI) In Israë lische kringen in de Franse hoofdstad toonde men zich niet verbaasd over de klacht van Argentinië bij de Veiligheids raad, doch men verklaarde dat Israel Eichmann niet naar Argentinië zal terug zenden. De premier van Israel. David Ben Goe- rion, zal naar verluidt een extra ontmoeting hebben met de Franse presi dent Charles De Gaulle, voor Ben Goerion maandag uit Frankrijk vertrekt. Deze me dedeling versterkte geruchten dat De Gaulle zal optreden in het geschil tussen Israel en Argentinië. Uit Israëlische kring werd in Parijs vernomen dat er een goe de kans bestaat dat Ben Goerion een ont moeting zal hebben met de Ai-gentijnse pi-esident Arturo Fx-ondizi, na beëindiging van zijn officiële bezoeken aan Brussel en Den Haag volgende week Men voegde hier evenwel aan toe dat nog geen schik king voor zulk een ontmoeting is getx-of- fen en dat er nog geen zekerheid bestaat dat zulk een ontmoeting inderdaad zal plaats hebben in Europa. Uit diplomatie ke bron wox-dt. vernomen dat Israel een proefballonnetje heeft opgelaten via zijn ambassade in Rome, toen Fi'ondizi in de Italiaanse hoofdstad was. Frondizi heeft echter op een persconfex-entie in Rome verklaard, dat hij voor het ogenblik geen plan heeft voor een ontmoeting met Ben Goerion. De conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de zeven WEU- landen is vanochtend om half elf in het gebouw van het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag begonnen. Achtereenvolgens kwamen de ministers Schaus (Luxembui-g), Lloyd (Groot-Bx-it- tannië), Von Brentano (West-Duitsland), Wigny (België), Couve de Murville (Frankrijk) en Segni (Italië) bij het ge bouw aan. De conferentie staat onder vooi'zitterschap van de Nedei'landse mi nister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns. Minister Selwyn Lloyd had gisteren kort voor zijn aankomst op Ypenburg een gesprek van ruim een uur met mr. Luns op het ministerie. Nadat hij zijn Britse bezoekers ook ambassadeur Sir Paul Mason was aanwezig uitgeleide had ge daan, zei minister Luns tot verslaggevex-s dat hij met minister Lloyd een algemeen gesprek over allerlei problemen heeft ge had en dat dit contact nuttig en vriend schappelijk is geweest. Over een agenda van de conferentie zijn geen mededelingen verstrekt. Wel werd in welingelichte kringen te verstaan gegeven dat de besprekingen hoofdzakelijk over vraagstukken zullen gaan die verband houden met de zes van de E.E.G. en de zeven van de E.V.A. en over de rol van Groot-Brittannië. In antwoord op een vx-aag zei men in genoemde kringen dat verhoging van maxima voor de Westduit- se defensie niet op de agenda staat. Ove rigens vond men dit ook geen moeilijk GENèVE (AFP) De raad van de C.E.R.N., de Eui-opese ox-ganisatie voor kernonderzoek, heeft woensdag de benoe ming van de Brit J. B. Adams tot dix-ec- teur-generaal ad interim bevestigd. In de naaste toekomst zal beraadslaagd worden over de definitieve opvolging van prof. di\ G.J. Bakker, de Nederlandse direc teur-generaal die onlangs bij een vlieg tuigongeluk in de V.S. om het leven is ge komen. Na afloop van de bijeenkomst werd ook bekendgemaakt, dat de C.E.R.N. en het Sowjet-instituut voor kei-nonderzoek te Doebna bij Moskou overeenstemming hebben bereikt over de uitwisseling van geleerden. Adams en het hoofd van het instituut te Doebna, Blochinsev, hebben afspraken geinaakt over een eerste uit wisseling van drie geleerden. Adams noemde dit van het grootste belang voor de twee organisaties. GENEVE (A.F.P.) De Westelijk lan den, die deelnemen aan de tien-mogendhc- denconferentie over ontwapening in Genè- ve, zijn van plan hun ontwapeningsplan van 16 maai't te wijzigen en binnenkort de gewijzigde voorstellen in te dienen bij de commissie van tien, aldus is woensdag van welingelichte zijde vernomen. Het ini tiatief hiertoe is een paar dagen geleden uitgegaan van de leider van de Italiaanse afvaardiging, Martino. De andere delega ties hebben zich met Maxiino's suggestie akkoord verklaax-d. Er zijn aanwijzin gen, dat het Westelijke plan in zijn nieu we vorm een zekere mate van ontwape ning op het gebied van kernwapens in het eerste stadium inhoudt. Volgens het plan van 16 maart zou in het eerste stadium alleen sprake zijn van ontwapening op het gebied van de conventionele wapens. (Reuter) Tijdens de zitting van woens dag heeft de Amerikaanse gedelegeerde Eaton geantwooi-d op de Russische voor stellen ten aanzien van de vernietiging van de middelen van vervoer van keimwapens en de opheffing van buitenlandse bases. Hij verklaarde dat het de bedoeling der Verenigde Staten is dat geen enkel land militair vooi'deel zou trekken uit enigerlei ontwapeningsmaat regel. Hij merkte op, dat de Westelijke bondgenoten door grote zeegebieden van elkaar gescheiden zijn, terwijl het communistische blok een prak tisch aangesloten grondgebied inneemt, waarop troepenvei-plaatsingen zeer gemak kelijk zijn. Het terugtrekken van troepen uit buitenlandse bases zou betekenen, dat de Amerikaanse troepen door de Atlanti sche oceaan van Europa worden geschei den, terwijl de Russische troepen slechts enkele honderden kilometers" van de grens tussen Oost en West verwijderd zijn. „Ra- dikale en onevenwichtige ontwapenings maatregelen kunnen het territoriale even wicht verstoren," aldus de Amerikaanse afgevaardigde. De Sovjet-Unie dient dit gevaar zeer zox-gvuldig af te wegen alvo rens van de wereld te vragen tot haastige, niet bepi-oefde, radikale en onmiddellijke ontwapeningsmaatregelen over te gaan. De Russische voorstellen zijn in strijd met de westelijke vooi-stellen tot een gewaarborg- de, in fasen verdeelde en evenwichtige ont wapening, en kunnen een gevaarlijk-onsta biele toestand scheppen. GENèVE (UPI) De Verenigde Staten hebben de Sovjet-Unie en Engeland uit genodigd waarnemers te zenden naar de proefneming, die beoogt het systeem voor het ontdekken van ondei-gi-ondse kernex plosies te verbetei-en, op 13 juli in de staat Nevada. Bij deze pi-oef worden slechts con ventionele springstoffen gebruikt. De Sovjet-afgevaardigde Tsarapkin zeide de uitnodiging te zullen overwegen. Het Amerikaanse verzoek om wedex-kex-igheid een Russische uitnodiging aan de Ver- enisde Staten een waarnemer te zenden i° irrelevant, want de Sovjet-Unie zal geen proeven nemen, aldus Tsarapkin. De Engelse afgevaardigde op de confe rentie over het staken van proeven met kex-nwapens, Sir Michael Wright, nam de uitnodiging onmiddellijk aan. Advertentie Weer een. Opnieuw is een deelnemer aan de wei'eldkampioenschappen zweefvlie gen, die momenteel in de omgeving van Keulen worden gehouden, op Oost duits grondgebied neex-gekomen. De pi loot, een Westduitser, kon na enkele ui-en naar West-Duitsland terugkeren. Zijn toestel'vloog ongeveer 70 km Oost- Duitsland binnen en landde bij Woserin. ...alleen om de geur (Van onze correspondent in Parijs) De rede die de president der Franse republiek, generaal Charles De Gaulle, dinsdag voor radio en televisie heeft uit sproken is, zoals gewoonlijk, zowel in Pa rijs als in Algiers met zeer gemengde gevoelens ontvangen. In de Franse bin nenlandse politiek verheugen de Gaullis ten en sterker nog de socialisten, zich krachtig over een nieuwe stap die de ge neraal in de Algerijnse kwestie zou heb ben gedaan. In Algerije is zijn uitno diging aan leiders van het Algerijnse ver zet, die hij in bijna hoffelijke termen in viteerde in Parijs met hem te komen pra ten, in het bijzonder bij de Algerijnen in goede aarde gevallen. Zij waarderen het verder dat De Gaulle nadrukkelijk de woorden „Algerijns Algerije" in een of ficiële rede, die de waarde van een staats stuk heeft, in de mond durfde te nemen. Diezelfde passages, alsmede de omstan digheid dat het staatshoofd dit keer met geen enkel woord heeft gerept over de toekomstige positie van de Franse kolo nisten in de Algerijnse A4gerië, hebben zowel bij de Fransen in Algiers als bij de ultra's in Parijs de allergrootste veront waardiging gewekt. Georges Bidault De extemisten, die zich in Parijs ach ter de afgezette vice-pi*emier Jacques Soustelle hebben geplaatst, schreeuwen moord en bx-and. De rooms-katholieke ex-px-emier Georges Bidault heeft zich niet ontzien te eisen dat de staatschef zon der verwijl wegens hoogverraad voor de Hoge Raad zal worden gedaagd. Bidault gewaagde voorts van een „sombere krankzinnigheid" terwijl zijn geestver want, de vx-oegere ministex--resident in Algiers Robert Lacoste, die nog altijd niet uit de socialistische partij is gezet, te kennen gaf dat De Gaulle het totalitai- re karakter van het Algerijnse Bevrij- dingsfi-ont miskende, zodat al zijn demo- cx-atische oproepen tot dovetnansoren wor den gericht. In Algerije moet niet slechts min of meer met Frankrijk verbonden blijven, maar het moet binnen Frankrijk blijven, zo heeft Soustelle woensdagavond in een lezing te Parijs verklaard. Hij acht het uitgesloten dat een staat Algerije lange tijd met Frankrijk vei'bonden zal blijven, omdat zeer machtige binnen- en buiten landse xriachten niet zullen aarzelen het ervan los te maken. Naar zijn ovei-tuiging zal, na 't mislukken van de topconferentie, de ondermijnende, politieke oorlog ver hevigen in het bijzonder ten aanzien van Algerije Scepticisme Of het FLN. dat in speciale zitting bij een is gekomen om de nieuwe redevoe ring van De Gaulle te bestuderen zich nu eindelijk bei'eid zal tonen de handschoen op te rapen is een vraag waai-op voorlo pig. slechts een zeer sceptisch antwoord past.De Algerijnse nationalisten hebben zich, na het laatste bezoek van de gene raal aan het Fi-anse leger in Algerije, waarbij uit een heel ander vaatje werd getapt, eveneens op een lange ooi-log voorbereid. Het zal waarschijnlijk niet GENèVE (Reuter) De Russische af gevaardigde naar de driemogendhedenbe- spx'ekingen te Genève over beëindiging van pi'oeven met kernwapens. Tsax-apkin heeft woensdag gezegd, dat de Sovjet-Unie ondei'gi-ondse kernontploffingen in de Ver enigde Staten zal beschouwen als hervat ting van de pi'oeven met: kernwapens, ten zij de Amerikanen speciale voorwaarden voor deze proeven aanvaarden. Spx-ekend over het Amerikaanse program voor een reeks van dei-gelijke ontploffingen, zei Tsarapkin dat de Sovjet-Unie niet kan in stemmen met proeven, die worden geno men met het oog op methoden tot ont duiking van verdragsverplichtingen. Volgens Tsax-apkin moeten de Verenig de Staten alle belanghebbenden volledige gegevens versti-ckken over de atoomap paraten. Deze belanghebbenden moeten bovendien het recht hebben ze te ondex-- zoeken. Verder moeten zij het recht heb ben de montage en de ontploffing gade te slaan en alle meetinstrumenten te con- troleren. Bovendien moeten de Amerika nen volledige gegevens verstrekken over het resultaat van de ontploffingen. gemakkelijk zijn naar aanleiding van 's generaals jongste woorden weer over te gaan op een politiek die op verzoening met Fx-ankrijk zou worden gericht. Ten slotte is ex-, als doorslaggevende factor altijd het Franse leger of beter zijn gene rale staf, die de ooi-log nog steeds met militaix-e middelen en niet met onderhan delingen denkt te kunnen beëindigen. De president der republiek heeft in zijn rede trouwens ook vei-zuimc mee te de len of het Franse leger zich bij de ver kiezingen eventueel in de kazernes zou terugtrekken. En juist deze eis van het Algerijnse ver zet, die voor het Franse leger ten enen male onaanvaardbaar is, vormt nog al tijd een der voornaamste obstakels voor een overeenkomst met Frankrijk. Zolang over dit punt in officiële Franse mond ge zwegen moet worden om de generale staf te ontzien, lijkt zelfs een voorlopig akkoord over een wapenstilstand vooralsnog niet binnen het bereik der onmiddellijke mo gelijkheden te liggen. TOULOUSE (UPI) De nationale sy node van de hervormde kex~k van Frank rijk heeft zich onomwonden uitgespx-oken tegen bepaalde methoden die de Franse troepen in Algerije menen te moeten toe passen. In een officiële vex-klaring die aan het einde van de synode is uitgegeven wordt gezegd dat het gebruik van „onwettige methoden" weliswaar desertie niet recht- vaax-digt, maar voor een deel van de Fran se jeugd van ongunstige invloed is op „het nationale solidariteitsgevoel". Met „onwettige methoden" wordt ken nelijk het martelen van gevangenen be- doeid, een praktijk die de afgelopen maan den ook door verschillende andere kerken is veroordeeld. De synode heeft de nationale raad opge dragen een ondex-zoek in te stellen naar de betekenis van het „conflict" in Algerije voor land en kerk, om een oplossing te vin den „die niet strijdig is met Gods Wooi-d". Advertentie gif s £m, H Grote pot 1,45 Middelpot 0,98 met handige schroefsluiting •«•••••■•■••••.a.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5