Zeeploze toiletzeep heet „Boskoop" overleefde de oorlog, maar verging bijna in 1958 W. J. Rozemeyer vijftig jaar bij Van Gelder Zonen yanner iiwief- m KABELKABAAL Kerkorgel Oud-Katholieke TOCH GRIEZELIG Kerk gemoderniseerd Fotokunst 7 Na dertig jaar dienst naar Spaanse sloper Geen boulevard naar IJmuider semafoor Lucht en water steeds meer verontreinigd Weinig recreatiegebied Gouden jubilaris met gouden hart „Wilhelmina" krijgt harmonie „Paffrath" op bezoek Bijen van IJmuiden krijgen eigen home DE NOZEMS EN HET VOGELTJE Verrassing Schoolzusters Met DU-NY dubbel zo schoon DONDERDAG 16 JUNI 1960 De Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam heeft de laatste tijd vele nieuwe schepen aan haar vloot toegevoegd en het is haast onvermijdelijk dat oud gedienden het veld moeten ruimen. Enkele hebben we al voor de sloop zien vertrekken en dinsdag kwam het s.s. Boskoop in IJmuiden aan van Amsterdam om voor de laatste reis te worden klaargemaakt. De Spaanse firma Desguaces v Salvamentos te Madrid heeft het 38 jaar oude schip aange kocht voor de sloop. De Boskoop werd in 1927 door C. van der Giessen Zonen's bcneepswerven te Krimpen aan de IJsel opgeleverd. Tiet schip meet 5910 reg. ton bruto en 8010 ton draagvermogen. De lengte over alles bedraagt 127.30 m, breedte 17.77 m en de holte 8,03 m. De 4 cil. compound machine, geleverd door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, vermogen 2800 pk. gaf het schip een vaart van circa twaalf knopen. De bemanning bestond uit vijfenzestig koppen en er was accommodatie voor drieënvijftig passagiers. Het schip was nummer twee van de zo genaamde nieuwe ,,B"-serie, welke was bestemd voor de Zuid-Pacific Lijn van de K.N.S.M. Deze dienst verbindt Amster dam met een aantal Chileense havens via Curagao, Panamakanaal, Buenaventura, Cuayaquil, Peru met. Corral als eindhaven. Behalve de Boskoop behoorde tot deze klasse de Baarn, Barneveld en de Bode graven. Het waren geen zusterschepen maar er waren toch veel punten van over eenkomst. Gedurende de tweede wereldoorlog gin gen drie van deze vier „B"-schepen ver loren; alleen de Boskoop bleef behouden. De Baarn, die dienst deed als geallieerd voorraadschip bij de invasie van Sicilië, werd op 11 juli 1943 door een Duitse lucht aanval tot zinken gebracht; de Barneveld werd in januari 1941 buitgemaakt en tot zinken gebracht door het Duitse pantser schip Admiraal Scheer, dat toen op de At lantische Oceaan opereerde, en de Bode graven werd op 2 juli 1944 getorpedeerd en tot zinken gebracht door de Duitse onder zeeboot „U 358". Na de oorlog kon de Boskoop weer de normale vaart hervatten en zij passeerde menigmaal de IJmuidense sluizen naar en van Amsterdam. Het schip was in oktober van het jaar 1958 „in het nieuws", want toen heeft het er naar uitgezien dat het schip op de Noordzee ten onder zou gaan. Op 17 oktober vertrok het schip in de vroege morgen uit IJmuiden naar zee met bestemming Trinidad. Het was stormweer en eenmaal buitengaats kreeg het schip zware zeeën over, raakte uit de koers en kwam op ongeveer een mijl ten zuiden van de zuiderpier aan de grond. Sleepboten van Bureau Wijsmuller verlieten de haven en ook de reddingboot Neeltje Jacoba begaf zich naar het ongelukkige schip. De aan geboden hulp behoefde niet geaccepteerd te worden want enige uren later kwam het schip op eigen kracht vlot en kon de reis vervolgen. Toen het dag geworden was bleek de Boskoop ernstige schade opge lopen te hebben. Het schip had een scheur in het hoofddek en het roer was bescha digd. Het dreef op vijftien mijl ten noord westen van IJmuiden in het nog steeds heersende slechte weer. Sleepboothulp moest worden ingeroepen. In de loop van de dag maakten de Simson, Stentor en Hector van Bureau Wijsmuller vast en werd koers gezet naar IJmuiden, waar de sleep in de namiddag aankwam. Dit is al weer enige jaren geleden en daarna heeft te Boskoop weer verscheidene reizen ge maakt voor de maatschappij welke het schip ruim dertig jaar achtereen trouw heeft gediend. Arie van der Veer Het IJmuider strandplan is niet goed gekeurd door Geduputeerde Staten van Noord Holland. Dit is geschied op grond van bezwaren van de hoofdingenieur-di recteur van Rijkswaterstaat. Wethouder Verbeek deelde woensdag avond in de raad van Velsen mee, dat hij na inzage van de bezwaren deze inderdaad kon billijken. „Maar waarom heeft men ons eerst zoveel werk laten doen en daar na pas verteld wat men zelf van plan was?" De wethouder klaagde, dat men de plannen voor de pieren uit de krant had moeten lezen. „Nu is er beter contact met Waterstaat en we zijn dan ook al aan het bespreken geweest. Het is vrij zeker, dat het strandplan 800 meter naar het zuiden zal worden geschoven. Een boule vard naar de semaphoor is niet te verwe zenlijken." Advertentie VADERDAG 19 JUNI Geef een zwembroek of short KENNEMERLAAN 36 - TELEFOON 4453 Hei s.s. Boskoop was dinsdag en woensdagmorgen neg in IJmuiden te zien. Het schip lag langs de Kanaaldijk te wachten tot het achter de sleepboot Humber van Leen Smit en Co. aan de laatste tocht naar Spanje zou beginnen. Daar zal het door de Madrileense firma Desguaces y Salvamentos worden gesloopt. Wethouder R. Verbeek heeft gisteren in de raad van Velsen gewezen op de steeds erger wordende lucht- en waterverontrei niging. De waterverontreiniging neemt ont stellende vormen aan en elke vestiging van chemische industrieën kan dit nog er ger maken. Hij wees er in dit verband op, dat boven het Noordzeekanaal terrrein is gereserveerd voor hinderlijke chemische industrie. Het recreatiegebied in de provincie Noord-Holland beslaat 42 vierkante meter per inwoner vrij toegankelijk terrein. In Zuid-Holland is dit getal 10, in Zeeland 4. Maar in Utrecht heeft men de beschikking over 119 vierkante meter per inwoner, in Drente over 740, in Gelderland over 423, in Friesland over 219 en in Limburg over 243. De heer W. J. Rozemeyer, laboratorium-assistent in het Centraal Laborato rium van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. in Velsen- Noord beleefde woensdag een steeds zeldzamer wordend jubileum bij dit bedrijf. Hij was namelijk een halve eeuw aan de papierfabriek verbonden. Ge zamenlijk met jongere broers en zusters werd de heer Rozemeyer op het kantoor van het Centraal Laboratorium ontvangen door het hoofd van deze geheel op zichzelf staande afdeling dr. C. J. J. Ninck Blok en in aanwezigheid van de directe chef van de jubilaris, cle lieer C. F. Kraayer. Dr. Ninck Blok herinnerde in het kort aan de loopbaan van de jubilaris, die reeds tien jaar geleden met het koninklijke brons van de Oranje Nassau-orde werd onderscheiden. Als dertienjarige begon hij in de papierfabriek. Na acht jaar ging hij ale cellulosewikkelaar over naar de thans reeds half gesloopte cellulosefabriek, waar hij 36 jaar werkte. De laatste zes jaar heeft hij in het Centraal Laboratorium doorgebracht. Dr. Ninck Blok had grote lof voor de wijze, waarop de jubilaris zijn taak ver vult. Hij bracht deze waardering namens de directie tot uitdrukking in de aanbie ding van een prachtig geschenk onder couvert, het getuigschrift en de grote zil veren legpenning van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Voorts kreeg de heer Rozemeyer zijn foto in lijst aan geboden. Het voltallige personeel van centraal- en stromingslaboratorium was vervolgens in gebouw „Concordia" bijeen om „vriend en oom Willem" in de bloemetjes te zetten. Nadat dr. Ninck Blok nog eens de uit stekende kwaliteiten van de gouden ju bilaris had belicht, hield onder anderen de heer Kraayer een tintelende feestrede, waarin hij de loopbaan van „Willem" de revue liet passeren. De jubilaris maakte na de zes kruisjes te hebben gepasseerd nog wel eens een kopstandje op de werk tafel. Ook illustreerde de heer Kraayer het gouden hart van de jubilaris, die ge durende zestien jaar zijn oude moeder een onbekommerde levensavond bezorgde. Geheel in overeenstemming met de een voud van de jubilaris waren ook de ge schenken. De typische attributen van de werkman, die de jubilaris een halve eeuw meevoerde, de „stikkezak en blauwe kruik" moesten ingeruimd worden voor een mooie aktentas en een moderne thermosfles, waarbij voorts nog een portefeuille en si garen werden gevoegd. Dat de jubilaris ook buiten het bedrijf een bekende figuur is, bleek uit de druk bezochte receptie 's avonds in het St. Jo zefhuis, waar behalve vele employé's en oud-gedienden van Van Gelder ook de geestelijkheid van de St. Jozefsparochie acte de présence gaf. Al met al is dit ju bileum, het laatste gouden van dit jaar bij V.G.Z., tot een blijde feestdag gewor den. Advertentie Voor alle naar Kennemerlaan 19 Tel 6317 Twee openlucht concert en Het fanfarekorps „Wilhelmina" te Sant poort krijgt 16, 17, 18 en 19 juni de har monie „Paffrath" uit Bergisch-Gladbach op be7,oek. Zulks in het kader van een muzikale uitwisseling tussen beide korp sen. De Duitsers komen donderdagavond 16 juni aan In Santpoort. Zij zullen op het plein voor de Ned. Hervormde kerk door hun pleegouders worden afgehaald. Vrijdagmorgen gaan gasten en gasthe ren een rondrit maken langs toeristische bezienswaardigheden in Noordholland. On der andere staan Alkmaar en Volendam op het programma, 's Middags om half- vier ontvangt het Velsense gemeentebe stuur de Duitsers in het Raadhuis. Vrijdagavond geeft de harmonie „Paff rath", onder leiding van H. Effertz, op het Marktplein te IJmuiden een concert. Het programma omvat werken van Ur- sprung, Maillart, Komzak, Lincke, Win kler, Blon en Teike. „Wilhelmina" zal een muzikale parade maken. Het openlucht concert begint om acht uur. De zaterdag kunnen de gasten tot de avond naar eigen goeddunken doorbrengen. In het Santpoortse Burg. Rijkenspark concerteert de Duitse harmonie zaterdag avond. Tijdens hun tweede optreden voert „Paffrath" werken uit van Heinecke, Neu- gebauer, Hoffman, Lincke, Zeiler, Finger en Evert. Aanvang kwart voor acht. Zondag gaat de harmonie „Paffrath" weer terug naar Bergisch Gladbach. De oud-katholieke gemeente van de H. Eiigelmundus te IJmuiden zal op de feestdag van de patroonheilige, die even zeer de patroon is van de gemeente Velsen, een bijzondere gebeurtenis beleven. Op dinsdag 21 juni namelijk zal de wijding van het geheel gerestaureerde, achtendertig jaar oude, kerkorgel geschieden tijdens een plechtige Vesperdienst, die om half acht begint. De wijding zal worden verricht door mgr. J. van der Oord, bisschop van Haarlem. De restauratie, die meer dan twintig mille heeft gekost, is uitgevoerd door de bekende Amsterdamse orgelbouwers Fonteijn en Gaal en heeft geduurd van september 1959 af. De orgelbouwers lieten al leen de thans evenzeer ge moderniseerde orgelkast op zijn plaats. In de 38 achterliggende jaren kwam het instrument tot „leven" door middel van handkracht op de toetsen, die met tuimelaars, trekstangen en hefbomen weer de lucht- regelkleppen bedienden. In de loop van de jaren was de weerstand bij gekoppelde klavieren tot 1,8 kilogram op gelopen, zodat het neerdruk ken van een toets een hele opgave werd. Nu is in het nieuwe orgel het elektrisch systeem toege past waardoor de toetsdruk thans slechts 50 gram is. Van het oude orgel is het pijpwerk gebruikt, dat is aangevuld met zeven stemmen (pijp- reeksen) die de klank de juiste glans en draagkracht geven. De oude 717 pijpen, die meer dan genoeg volume ont wikkelden, hadden een grove, harde intonatie en bovendien kwam het oude instrument stemmen te kort. Nu heeft het orgel 1346 pij pen en 205 bedieningselemen ten. Van de 23 stemmen zijn er 17 over de twee manualen (handklavieren) verdeeld en zijn er zes stemmen op het vrij pedaal (voetklavier). Elk van de handklavieren bezit 56 toetsen, het voetklavier telt 39 toetsen. Een pijp van 3j/2 meter lengte en 20 centi meter dikte geeft de laagste toon; een pijpje van 10 mm lengte en 4 mm dikte brengt de hoogste toon voort. Het instrument heeft voorts vijf-klavier- en pedaalkoppe- Het zal zaterdag wel druk zijn in de Heêrénduinen. Niet alleen komen er veel men sen bijeen, maar er zullen ongetwijfeld ook vele bijen van hun belangstelling blijk geven. Dat moet ook wel, want het is hun eigen park dat dan wordt geopend. Om half vier precies wordt name lijk het bijenpark van de af deling Velsen en omstreken van de Vereniging tot Be vordering der Bijenteelt in Nederland officieel ontsloten. Er zullen vele autoriteiten aanwezig zijn, maar het is dan ook een belangrijk ge beuren. De iemkerij is een mooie vrijetijdsbesteding, die bovendien vele nuttige kan ten heeft. Het bijenpark ligt bij de volkstuintjes, ingang Maasstraat tegenover de Eemstraat te IJmuiden. lingen, een vrij instelbare registercom'oinatie, automa tische pedaalomschakeling en een tremulant op manuaal 2. Het tweede manuaal werk is in de zwel kast gebouwd. De wijding en ingebruik neming van het bijna geheel vernieuwde orgel krijgt op 21 juni nog een bijzonder as pect doordat tijdens en na de vespers van de H. Engelmun- dus door de organist, de heer Klaas Gouda, een aantal or gelwerken ten gehore zal worden gebracht. Het kerk koor zal bovendien zingen „Jubilate Deo", een eigen compositie van de organist. Het orgelprogramma luidt: 1. Veni Creator van J. Tite- louze, 2. Toccata en Fuga van D. Buxtehude, 3. Fantasie van J. S. Bach, 4. Drie koraal voorspelen: Ich ruf zu Dir, Herr Jesu Christ, Bach, Herr Jesu Christ Dich zu uns wend, Reger, en Lobe den Herrn, den machtigen König der Ehre, Micheelsen, 5. Verbum Supernum van A. Guilmant met de delen Prelude, O Sa- lutaris Hostia, Amen, 6. The ma en Variatie van H. An- driessen en 7. Orgelkoor „Te Deum Laudamus" van Klaas Gouda. HET CIRCUS is al weer vertrokken uit Kennemerland. Beverwijk heeft er na IJmuiden van kunnen genieten en toen was Zaandam aan de beurt. Nu toert Tony Boltini over de Veluwe. Tijdens de Kennemer episode hebben veel mensen het programma gezien. Maar velen hebben ook de kans ge bruikt zich met een leeuw op schoot te laten fotograferen. Dit is de grote mode geworden, en voor vele fotografen schijnt het zeer lucratief te zijn dergelijke heldhaftige foto's te maken. Zoveel moed is er overigens niet voor nodig, want een leeuwtje van negen maanden doet nog niemand kwaad. Maar voor de kleine op deze foto was het toch wel even anders. Als je zelf nog geen twee jaar bent is zo'n leeuw toch wel erg groot. Het meisje keek dan ook wel even be nauwd, maar als het een paar jaartjes ouder is geworden, zal het toch vol trots deze foto bekijken, als hij nog eens uit een doos vol afdrukjes voor de dag komt. En dan zal ze waarschijnlijk ook nog vragen: „Waarom moesten ze die leeuw eigenlijk vasthouden?" Het Ingenieursbureau Utrecht (IBU) dat, zoals men weet de bouw van een kabel baan in de badplaats Wijk aan Zee voorbereidt, heeft het bij het Haagse gemeente bestuur nu wel voor goed verkorven. De IBU zendt be ledigende brieven aan de lo pende band, beledigend zelfs voor burgemeester Kolfscho ten. De heer C. A. de Bas van genoemd ingenieursbureau heeft het Haagse gemeente bestuur herhaaldelijk plan nen voorgelegd voor het aan leggen van een kabelbaan van Scheveningen naar Kijk duin en ook voor het houden van pleziervaarttochtjes van Scheveningen uit naar Vee- re. Steeds heeft het gemeen tebestuur afwijzend op de voorstellen van het IBU be schikt, doch telkens kwam het bureau, bij monde van de heer De Bas, met nieuwe voorstellen. Maar het ge meentebestuur moest ook de ze als niet geschikt afwijzen. De laatste tijd heeft het IBU door middel van allerlei com- „Nozems", zo zouden velen hen noemen. Ze hadden hel gekleurde truien, en liepen niets te doen op de zo be kende stoere en toch slu.nge- lige manier. Ze keken of ze de gehele wereld verachtten en misschien was dat ook wel zo. Tot ze opeens alle vier ble ven staan. Ze vormden een kring om iets en bukten zich. De grootste en stoerste kwam het eerst weer overeind, met in zijn voorzichtig gebogen handen een weerloos vogel tje, dat bijna enkel uit een als een razende kloppend hartje bestond. De jongens keken met ingehouden adem naar het tere diertje, dat daar zo eenzaam en radeloos midden op het trottoir had gezeten. Toen klom er een tegen een garage op. Hij strekte zijn handen uit. Eer biedig hief de grootste het diertje boven zijn hoofd. Even later lag het weer bij zijn broertjes en zusjes in het veilige nest, dat hij natuur lijk wat later toch wel weer in de steek zou laten. Maar dan zou hij misschien al wat sterker zijn en zich alleen kunnen redden. De jongen sprong vol bra- vour van het dak. Eén voor één gingen ze nog even om hoog, om nog een ogenblikje het vogeltje te zien, nu weer in zijn vertrouwde omgeving. Toen liepen ze verder. Met slungelige en toch stoere stappen. Met helgekleurde truinen. Ze keken of ze de wereld verachtten. Maar in het nestje zat het vogeltje. En dat wist wel beter. muniqués en brieven ge tracht de aandacht op zich te vestigen. Het zijn vooral de brieven, die wat de inhoud aangaat, bij het Haagse college van B. en W. de mening hebben doen postvatten, dat er met het IBU geen goed garen te spinnen valt. Dagelijks ko men brieven binnen, die be ledigend zijn. In een van de brieven wordt onder andere gezegd, dat de burgemeester (Kolfschoten) „baarlijke on zin" ondertekende en ook „dat hij directe medewerking aan zwendel verleende". Een paar dagen geleden ontving men ten stadhuize een brief, v/elke door de heer De Bas was gericht aan de minister van Verkeer en Waterstaat en waarin aan deze bewinds man verzocht wordt, het ge meentebestuur van Den Haag op de vingers te tikken. Dit alles heeft nu tot resultaat gehad, dat het Haagse ge meentebestuur wel niet meer van zins zal zijn in enigerlei contact met dit Utrechtse bureau te treden. Het ingenieursbureau schijnt overigens nog steeds ernst te maken met het aanleggen van de kabelbaan in Wijk aan Zee. Nog onlangs ont vingen wij een brief met de mededeling, dat „wij nog de ze zomer duizenden naar Wijk aan Zee zullen bren gen". Maar in een andere brief vraagt het IBU: „komt de kabelbaan in Wijk aan Zee nog dit jaar (1960) in be drijf?". Wie weet! Er is iets heel prettigs ge beurd met de reuma-collec te, die in maart in Velsen is gehouden. De opbrengst was toen 2524,96, maar nu heeft iemand, die onbekend wenst te blijven, daar nog eens 500 bij gedaan. Zodat de totale opbrengst dank zij deze prachtige geste nu 3024,96 is geworden. Er is voor de inwoners van Velsen nu niet zo heel veel gelegenheid om van beelden de kunst in eigen plaats te genieten. Men heeft zo nu en dan een tentoonstelling van Felison, er zijn een paar mo numenten, maar dan is men er ook wel. Maar nu komt ook de gelegenheid om goede foto's te bewonderen. Niet op grote schaal, maar toch wel op een dergelijke manier, dat er de mogelijkheid in zit, dat de Velser bevolking foto kunst leert waarderen. De fotokring Velsen mag namelijk voor een van de ra men van de gemeentebliblio- theek aan het Plein 1945 voortaan enkele foto's ten- keken. Men mag bibliotheek- geveer om de maand de ten toongestelde plaaten verwis selen, zodat het publiek voortdurend geconfronteerd wordt met nieuwe kunst uitingen van zijn fotografe rende stadgenoten. De Foto kring Velsen houdt voortdu rend wedstrijden. De beste foto's zullen dus nu door iedereen kunnen worden be keken. en mag bibliotheek directeur Tj. Meyer dan ook dankbaar zijn dat hij heeft willen medewerken aan dit prachtige initiatief. De schoolzusters gaan nu ook IJuiden-Oost verlaten. Nadat eerst in West de zusters onvoldoende men sen hadden om het onder- wijswerk te verrichten, heb ben ze nu ook in Oost ge meend dat er voldoende leke- krachten zijn om de verzor ging van het kleuter- en la ger onderwijs over te nemen. De kleuterschool „De Wild zang" en de Antoniusschool hebben hierdoor geen leiding. Tijdelijk zal de heer P. J. Withagen, hoofd van de St. Franciscusschool, de scepter gaan zwaaien op de Anto niusschool. Er zullen ook verschillende docenten moe ten worden aangetrokken. Met nog de mogelijkheid dat straks het lager onderwijs in de parochie een andere or ganisatievorm zal krijgen. Advertentie Was U éénmaal met DU-NY en beleef de sensatie van dubbel zo schoon te zijn. Geen spoortje overtollig vet-vuil- of kalkaanslag blijft achter in de huidporièn. U voelt het. de huid tintelt van leven. U ziet het. een watje met alcohol over de pas gewassen hals gestreken blijft wit en dat bereikt U nooit met een andere zeep. Ja, baadt U deze week eens met DU-NY en onderga de sensatie van deze zeep loze toiletzeep. DU-NY bespaart werk, want boorden en manchetten blij ven dubbel zo lang schoon. DU-NY de „zeep loze zeep" neutraal en alkaüvrij, is ook ideaal als haarwas middel. Bijt niet in de ogen. DU-NY vormt geen kalkzeep cn laat dus geen vieze, vettige randen achter in wastafel en bad. Door DU-NY géén transpirerende han den en voeten meer. Een uitkomst voor velen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7