KERKDIENSTEN Vloedgolf van Duitse toeristen OP EN OM HE T BINNENHOF Verschrikte senatoren Havenberiehten Waarom naar NEDERLAND voor Uw WONINGINRICHTING Onze ,Beddenzesdaagse' duurt nog 4 dagen Rijkspolitie in helikopter moest tal van verkeersknopen ontwarren fuxajjex 6 Betaling abonnementsgeld per giro Examens Meubelen Woninginrichting Fa. DE VILDER Snelle levering •fr Betere service Irissen maken plaats voor zomerbloemen ZATERDAG 18 JUNI 196 0 Ï3muiden heeft vrijdagmorgen bezoek gehad van een draagvleugelboot, de nieuwste ontwikkeling in de scheep vaart. De Sirena132 ton bruto en 77 ton netto, verscheen om tien uur bij de sluizen na om vijf uur uit Antwer pen te zijn vertrokken. Het schip had nog een uur vertraging gehad door de mist. Toen de „Sirena'' bij zijn vertrek om elf uur even het volle motorvermo gen benutte, kon de toegestroomde me nigte het schip over het water zwevend naar buiten zien varen. De „Sirena" is gebouwd in Messina en daarna op een vrachtboot naar Antwerpen vervoerd. Daar vandaan kwam het schip, dat 28 meter lang en 10 meter breed is, op eigen kracht naar IJmuiden. De „Sire na", die eigendom is van de Finskalinie uit Helsinki zal nu via Brunsbuttel en Kopenhagen naar Stockholm varen. Het schip zal een regelmatige lijndienst tussen Zweden en Finland gaan*onder houden. Er zullen twee retour reizen per dag worden gemaakt. Dit is moge lijk door de enorme snelheid van het schip. De „vliegboot", die stilliggend 3Vs meter diep steekt, kan namelijk een snelheid bereiken van 40 mijl per uur. Zondag 19 juni IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. G. van Doorn; 19 uur: ds. L. Brink. De Rank, 10 uur: mej. G. de Wilde, jon- gerendienst. Ned. Herv. Kerk, Bethlehcmkerk, 10 en 19 uur: ds. J. van den Berg. Jeugdkapel, 10 uur: E. Aleman. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9.30 uur: ds. G. H. Homans; 17 uur: ds. J. van Leeu wen. Petrakerk, 9.30 uur: ds. J. van Leeuwen; 17 uur: ds. Th. P. van Belzen. Strand, 10.45 uur: drs. G. H. Homans. Geref. Kerk, Rambonnetlaan, 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. R.-K. Kerk, Gregoriuskerk,' zondag 8 en 10 uur. In de week: 8 uur. Petruskerk, Dolfijnstraat, zondag: 7, 8, 9.15 (Hoogmis), 11 en 18 uur. In de week: 7 en 8 uur. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. M. Vlietstra. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: de heer Malson. Jehovah's Getuigen, Cultureel Gebouw, 19 uur: wachttorenstudie over: Bescherm uw denkvermogen. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10 uur: ds. P. J. van Schayck. Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der Laatste Dagen, Cultureel Cen trum, 17 uur: dienst, Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: vespers. Dins dag, 9 uur: heilige mis; 19.30 uur: plech tige vespers met inwijding orgel. Leger des Heils, Edisonstraat 14, 10 uur: Heiligingsdienst; 19.15 uur: openlucht samenkomst Kennemerlaan; 20 uur: openbare samenkomst. Advertentie ZIET ONZE ETALAGES MARKTPLEIN RAAD VELSEN OP 22 JUNI BIJEEN De raad van de gemeente Velsen wordt voorgesteld een geldlening van 2.034.000 aan te gaan. De raad komt in openbare vergadering weer bijeen op woensdag 22 juni om 19.30 uur. Er is een agenda van elf punten. Er is een verzoek om ontslag van de heer A. G. de Brie, als leraar van de Gemeentelijke Huishoudschool te IJmuiden-Oost. De raad wordt voorgesteld dit ontslag eervol te verlenen. Die avond zal ook de benoeming van Ieraren aan het gemeentelijke gymnasium „Felisenum" geschieden. KINHEIM NAAR VVSV De voetbalvereniging „Kinheim" gaat dinsdagavond 21 juni met een combinatie van de zaterdagafdeling naar Vogelen zang voor een wedstrijd tegen een VVSV- combinatie. Kinheim speelt met: H. Louwman; v. d. Aar en De Graaf; Klinge I, Grevink en Van Eyken; Klinge II, Van 't Hof, J. Bax, Ade laar en Groot Aan het grote welpentoernooi van Alk- maarse Boys, dat zondag wordt gehouden, zullen drie Kinheim-welpen elftallen deel nemen. ZENDINGSDAG IN SANTPOORT. De zendingsdag van de Christelijk Gere formeerde Kerk, classis Haarlem, zal woensdag 22 juni worfden gehouden in het Burgemeester Rijkenspark te Santpoort. De leiding van deze dag is in handen van ds'. L. S. den Boer uit Sassenheim. In de morgenbijeenkomst, die om half elf begint, zullen spreken ds. H. S. Roos uit Alphen aan de Rijn en ds. J. J. Rebel uit Haarlem. In de middagbijeenkomst spreken ds. H. C. v. d. Ent uit Rotterdam, ds. H. v. d. Schaaf uit Opperdoes en ds. M. Vlietstra uit IJmuiden. OPENING BIJENPARK UITGESTELD. De officiële opening van het bijenpark in de Heerenduinen te IJmuiden is uitge steld tot 2 juli. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,65, post- abonnees f 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Haarlem. Aan het Coornhertlyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen HBS-A: Ans Alink, Irene van Egmond, Zus Kerkhoi'f, Nellie Koster, Tinie van der Krogt, Carolicn Osinga, Ina Vermeer, Annelies Verwoerd en Irene Werner en de heren P. J. Eshuis, C. J. Hoog, J. P. J. Kem- pees, L. A. Koetse, J. Mook en R. de Vries. Eén kandidaat werd afgewezen. Amsterdam. Gem. Univ. Bevorderd tot arts: J. A. van den Ende, Overveen. Utrecht. Kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid: A. G. Beets, Aerdenhout. 's-GRAVENHAGE. Voor het staats examen heilgymnastiek en massage is ge slaagd mej. T. Veenstra te Haarlem. Amsterdam. Vrije Univ. De heer H. W. Whitton. feneesheer van de stichting Dennenoord te Zuid aren, is gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op een proefschrift „Vegetatieve regula- tiestoomissen bij migraine". Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift „Onderzoekingen over de extractie van lipiden uit serum in verband met de bouw van lipoproteinen" mevr. H J. M. Teu- nissen-Blom, geboren te Hillegom, wonende te Leiden. Gisteren werd in ons blad reeds de verwachting uitgesproken, dat in deze dagen, als gevolg van feestdagen in Duitsland, waardoor kantoren en fabrieken van donder dag tot maandag gesloten zün, een enorm aantal Duitse toeristen ons land zou be zoeken. Die verwachting is bewaarheid, maar de geschatte aantallen zijn verre over troffen. Tienduizenden toeristen uit West-Duitsland begonnen donderdag reeds aan hun vreedzame invasie. Aan de grens begonnen de moeilijkheden, want de douane kon de vloedgolf onmogelijk verwerken. Files van zeven kilometer en meer waren het gevolg. Zo druk werd het, dat de wegen van Terborg en Babberich naar Nijmegen de stroom niet meer konden verwerken. Het verkeer werd voor een deel omgeleid over Gendringen. In Den Haag en Schevcningen waren alle hotels vol. Er moest, evenals in Rotterdam en Amsterdam, in vele gevallen een beroep op particulieren worden gedaan om de toeristen onder dak te brengen. De meeste toeristen gingen naar het westen. De brandpunten lagen in Den Haag, Scheveningen, Rotterdam, Amster dam en Zandvoort. De kampeerterreinen kwamen" ruimte tekort. Bij het Haagse kampeerterrein Ockenburg ontstonden, doordat de toeristen met honderdtallen te gelijk arriveerden, opstoppingen van hon derden auto's. Negentig percent van de kampbevolking bestond er gisteravond uit Duitsers. Vele Nederlanders, die er kam perend hun vakantie doorbrachten, heb ben de vlucht genomen en zijn naar huis terug gekeerd. In Den Haag verwerkten de drie posten van de V.V.V. gisteren ze venhonderd toeristen, die onder dak ge bracht moesten worden. Alle hotels waren volgeboekt. Met de pensions was het al niet anders. Men moest hen verwijzen naar particulieren. In Rotterdam was het van hetzelfde laken een pak. In het V.V.V.- huisje op de Coolsingel werden honderden Duitse toeristen aan logeeradressen gehol pen. De hotels (duizend bedden) waren volgeboekt. Zo ging het ook met de pen sions (1500 bedden). In Zandvoort was het al niet anders. Het was alles Duits wat de klok sloeg. Kam peerterreinen en hotels konden de stroom nauwelijks verwerken en de Nederlandse bevolking ging vrijwel verloren in de gol ven van Duitse uitbundigheid. De rijkspolitie heeft gisteren een zware dag gehad. In Gelderland ontstond over een afstand van bijna zeventig kilometer een:reeks opstoppingen. Het werd noodza kelijk een helikopter in te schakelen. Wen telwiekend boven het verkeersgewoel kon de in de helikopter zittende politieman aan verschillende posten van de rijkspolitie aanwijzigen geven om dreigende opstop pingen te voorkomen en verkeersknopen te ontwarren. Er vertoeven thans vele tienduizenden West-Duitsers in Nederland. Tellingen konden door de enorme toevloed aan de grenzen niet worden verricht. Het staat echter wel vast, dat de drukte van Pasen belangrijk is overtroffen. Zondag zal, vooral in de namiddag en de avond, het verkeer op de rijkswegen, die naar het oosten leiden, weer enorm druk worden. Ook bij de afsluitdijk rekent men op een zeer dichte verkeersstroom van naar huis terugkerende Duitsers. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Blankenstein van Antwerpen: Kuutanes, Kotka, Papierfabriek Velsen: Bolt. Sarpsborg; Friendship. Kalman Finn, St. Malo: Sirena, Antwerpen; Earlsfield, Swansea: Brinda. Londen; Bretagne, Antwerpen; Frey, Londen: Vassiliki, Newcastle: Lindesingel, Lugvik; St. Michael, Willemstad; Doni, Londen, ledig Hoogovens: Mythras, Hamburg; Spirit, Londen; Draco, Hamburg: Bilma, Lc Havre; Laarderkerk, Rotterdam; Lahnstein, Rotterdam, slabs voor de Hoogovens; Camcrounkust. Free town: Thuban, Mantyluoto; Clio, Mantyluoto; Waverstroom, Shoreham: Glory, Par, bijlegger. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Hugin van Rotterdam; Frans Böhmer, Antwerpen; Vijgen dam, Newport, bijlegger; Bele, Rotterdam; Annie F. Terneuzen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Hontestroom naar Manchester: Gazelle, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Lucas M. Kopenhagen: Sirena, Brunsbiittel: Luise Schupp. Odda; Vogtland, Bremerhavcn: Delfzijl, Rochester, stijfsel van Zaandam; I. W. Winck, Antwerpen; Zapadnaja Dvina, Leningrad; Alfred. Hamburg: Gisele Ess- berger. Hamburg; Japeyu, Vigo; Egret, Liverpool; Hecuba, Madeira; Leonidas, Savona; Minos. Rot terdam; Ambulant. Kopenhagen: Boreas, Kopen hagen; Virgen de La Fuencisla. Oran: Elpenor, Hamburg: Hector, Tripoli: Schippersgracht. Rot terdam. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Gloru naar Sarpsborg. bijlegger: Elsa Parchmann. Landskro- na; Erasmus, Genua, walsmateriaal: Corsica, Al- blasserdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan i. Geref. Gemeente, Cultureel Centrum, 10 en 17 uur: leesdienst. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: de heer Schouten. Volle Evangelie Gemeente, Cultureel Gebouw, 19.30 uur: samenkomst. Dins dag 20 uur: G. R. Mik. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. S. de Roest; 19 uur: ds. A. Dron- kers. Geref. Kerk, Bethelkerk, 9.30 uur: ds. P. van Belzen; 17 uur: ds. G. H. Homans. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 19 uur: ds. 1-1. J. Karter en ds. G. Nijenhuis. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- nïusstraat, 10 uur: ds. Postma; 11.45 uur: kindersamenkomst; 19.30 uur: ds. Post ma. Zaterdag 16 uur: openluchtsamen komst, spreker ds. J. A. Visser. Ned. Herv. Evang. op Geref. Grondslag, Kapel Vareniusstraat, dinsdag 19.30 uur: M. Vos. Rooms-Ivatholieke Kerk, H. Laurentius van Brindisie, Willemsbeekweg 100, H. H. Missen te 6, 7, 8, 9.15 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur; 18 uur Avondmis; in de week 6.30, 7 en 7.45 uur. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, 10 uur: dienst. Rooms-Katholiebe Kerk, St. Joseph, Wij- kerstraatweg 55, 6.45, 8, 9.15 en 11 uur; 18 uur avondmis; in de week 6.45, 7.20 en 8 uur. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- vcld, 9.35 uur: ds. J. A. Roskam. R.-K. Kerk, 7, 8.15, 11.30 uur; om 9.30 uur hoogmis. In de week 7 en 8 uur. SANTPOORT: Ncd. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. G. H. van Willenswaard; 19 uur: ds. J. C. Renujn en ds. Van Willenswaard, open deurdienst. Rooms-Katholieke Kerk, 7, 8.15, 9.30 (Hoogmis) en 11.30 uur. In de week 7 en 8 uur. Adventskerk, 10 uur: ds. M. A. van Rhijn. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 10.30 en 16 uur: ds. J. C. Maris. Geref. Kerk, Wüstelaan, 10.15 en 14.30 ur: ds. P. Lok. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, Evening Service 3 p.m. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: A. Vries. Evang. Luth. Gem., 10.45 uur: ds. J. A. Roskam, jeugddienst. Rooms-Katholieke Kerken, St. Agatha, H.H. Missen te 6.15, 7, 8 (Kindermis), 9, 10.15 (Hoogmis) en 11.45 uur; 18 uur: Avondmis; in de week: 7, 7.45, 8.30 en 9 uur; O.L. Vrouw van Goede Raad, 6.30. 7.45, 9.00, 10.30 en 11.45 uur; 19 uur Avondmis; in de week 7.00, 7.45 en 8.30 uur; Regina Caeii; 7, 8.15, 9.30 (Hoogmis) en 11.15 uur; 19.30 uur: Avondmis; in de week 7, 7.45, 8.30 en 9 uur; St. Jozef: 8.30, 10 uur (Hoogmis); in de week 7.30 uur. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. W. L. Dekker; Irenekapel, 10 uur: ds. G. van Schuppen; De Opgang, 10 uur: ds. W. Oortnuys; 19.15 uur: Open-Deurdienst. Oosterwijk, 10 uur: vie. L. A. Nagtegaal; Jeugdkapel „De Opgang", 10 uur: de heer N. B. Bosch. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. Joh. Knol; 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: dienst. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingsamenkomst: 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingsamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. O. Norel. Geref. Badgastenkerk, Julianaweg, 10 en 19.30 uur: ds. J. Cameau. Rooms-Katholieke Kerk, 7, 8.45 en 10 uur (Hoogmis); 18.30 uur Avondmis. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 en 19 uur: ds. M. Wendte. Geref. Morgensterkerk, Constanten Huy- gensstraat, 9.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. Joh. Knol. R.-K. St. Laurentiuskerk, H. Missen om 6.30 en 7.15 uur; 10 uur: Hoogmis; 11 uur: Kindermis; 12 en 17.15 uur: Avond mis. Advertentie a omdat wij idealisten zijn en er naar streven U voor het geld dat U wilt besteden zo mooi en zo goed mogelijk in te richten; b omdat wij pas tevreden zijn als U tevreden bent en.... blijft! c omdat wij door onze prima vakmensen en materialen meer service kunnen geven; d omdat wij desgewenst credietservice verlenen; e omdat U door onze spaarkaart nog extra voordeel geniet. MARKTPLEIN 29 PLANTAGE 152 IJMUIDEN Tel. 7541 BEVERWIJK Tel. 6105 Saboteur (R e x, IJmuiden) Tot en met maandag avond kan men genieten van een voortref felijke Hitchcock-thriller: „Saboteur". Een employé van een Amerikaans vliegtuig fabriek ziet zijn beste vriend door sabo tage in de vlammen omkomen. Hij weet wie de dader is. De politie echter verdenkt hem. De employé begint een achtervolging van de saboteur, maar wordt op zijn beurt achterna gezeten door de politie. Hij dringt binnen in de bende van de saboteurs. Met de hulp van een meisje, dat hem eerst had willen aangeven, maar hem lief krijgt als zij van zijn onschuld is overtuigd, wordt de bende ingerekend. De dramatische slot scène speelt zich af in het geweldige Vrij heidsbeeld. „Saboteur" is een film met, soms bijna ondragelijke spanning, met romantiek en symboliek. Een uitstekende Hitchcock. Zondagmiddag om 3 uur „Joe Dakota", woensdag en donderdag om acht uur „Het beest in de nacht". In het voorprogramma van alle voorstellingen in Rex kan men een volledige reportage zien van het huwe lijk van prinses Margai-et. Goliath (Lu x o r. Beverwijk) Spanning tot en met. ook al speelt David in deze film geen rol. In dit geval is Goliath de sympathieke held. die met veel lef de strijd aanbindt met de Longobarden. Alleen wordt hij op de dochter van hun koning verliefd \jn dan wordt het allemaal veel moeilijker. Don derdag Caterins Valente in „Und abends in die Scala", zondagmiddag „Die schone Müllerin". Advertentie grote keuze vanaf ƒ280. Vakkundige plaatsing Betaling in overleg VELSERDUINWEG 173 - TELEF. 4402 CASTRICUM: R.-K. Kerk, 6.45, 8, 9.15, 11 en 18 uur. Ned. Herv. Gem, 10.30 uur: ds. H. de Jonge van Geertruidenberg. Geref. Kerk, 10.30 en 19.00 uur: ds. Y. van der Zee. BAKKUM: R.-K. Kerk, 6.45, 8.30 en 10.30 uur. Prot, dienst, in kerktent Zeeweg, 9 uur: ds. Y. v. d. Zee. Deze week heeft er zich in de Eerste Kamer iets merkwaardigs vooi-gedaan. Bij de behandeling van het ontwerp-Ar- chiefwet, dat een reeks even nuttige als gewenste bepalingen in het belang van ons archiefwezen bevat, bleken senatoren van alle mogelijke politieke richtingen ver schrikt te zijn. Met name tengevolge van de bepaling, die het mogelijk maakt, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan een particulier het bevel zou kunnen opleggen, stukken, die hij onder zich heeft, aan de overheid af te dragen. En dat zelfs zonder schadever goeding. Indien de particulier in kwestie zou weigeren kan de rechter hem zelfs een boete van, ten hoogste, drie duizend gulden opleggen. Zowel het een als het ander kan misschien op het eerste gezicht nogal be denkelijk aandoen. Meer dan één lid van de Eerste Kamer zag er ongrondwettige onteigening in, onteigening zonder scha deloosstelling. Staatssecretaris Scholten legde echter, op mijns inziens even dui delijke als afdoende wijze uit, dat van zulk een figuur geen sprake is. Het gaat immers helemaal niet om gewone roeren de zaken, doch om „zaken, bestemd tot de publieke dienst", te weten om archiefbe scheiden waarvan het zonneklaar is, dat zij overheidsbescheiden zijn. En nu gelden ten opzichte van dergelijke zaken de be palingen, die met betrekking tot andere roerende zaken in acht te nemen zijn, niet. Bovendien kan een bevel tot afgifte alleen worden gegeven met betrekking tot stuk ken, die zonder toestemming van de over heid in handen van een particulier zijn gekomen. Als men er zich dan verder nog rekenschap van geeft, dat onder de ar chiefbescheiden, waarop de wet van toe passing zal zijn, niet vallen stukken, door de overheid aan particulieren gezonden, is het wel duidelijk, dat ook elke aanlei ding ontbreekt voor beduchtheid, dat der- gelijke documenten, die zich in het bezit van tal van staatkundige figuren kunnen bevinden, van overheidswege opgeëist zou den kunnen worden. Al met al meen ik dan ook, dat de bezwaarde senatoren slechts spoken zagen. Nader beraad Intussen is het niet uitgesloten, dat uit eindelijk het ontwerp toch nog een meer derheid zal halen. Pas komende dinsdag breekt het ogenblik voor replieken en ver volgens voor dupliek aan. Daarom zou het best kunnen, dat de op die manier gescha pen gelegenheid om zich nog eens te be zinnen, tot resultaat zou hebben, dat staats secretaris mr. Scholten, die het ontwerp op zeer kundige wijze verdedigde, ver schillende afgevaardigden aan zijn kant zou krijgen. Makkelijk zal dat echter niet gaan. Novelle ongewenst Een van de sprekers heeft het denkbeeld geopperd, dat men van regeringszijde fluks een nieuw ontwerpje zou gaan indie nen ten einde op die manier de steen des aanstoots, welke men in onze Senaat in het desbetreffende artikel van het ontwerp meende te bespeuren, weg te nemen. Zulk een nieuw- wetje, dienende om iets uit een terstond daaraan voorafgaande wet te verwijderen, noemt men een „novelle". Tegen het hulpmiddel van een novelle be staat echter het geenszins te onderschat ten principiële bezwaar, dat het in feite neerkomt op amendering dooi de Eerste Kamer van een bij haar ter tafel liggend wetsontwerp. En nu mist die Kamer juist het recht van amendement. Inderdaad zou het verkeerd zijn om op de zoëven geschetste wijze een verkapt recht van amendement te gaan hanteren. Het is daarom te hopen, dat de staatssecretaris duidelijk zal maken, van zijn kant niet be reid te zijn om aan iets dergelijks mee te werken en tevens, dat de Eerste Ka mer er goed aan zal doen haar onge gronde beduchtheid voor de werking van de ontworpen Archiefwet te laten varen. Uit een louter zakelijk oogpunt zou niet- aanneming van het ontwerp in kwestie te betreuren vallen. Dat een dergelijke gang van zaken overigens politieke gevolgen zou hebben, is uitgesloten. Met politiek heeft dit ontwerp niets te maken. De toto Eindelijk is de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag over de door het kabinet aanhangig gemaakte wijziging van de Loterijwet verschenen, wijziging, die een voetbaltoto wettelijk toelaatbaar wil maken. Zij, die gedacht of gehoopt hadden, dat de regering een beetje water in haar wijn zou hebben gedaan, zijn voorshands bedrogen uitgekomen. Zij blijft koppig vasthouden aan slechts een prijs voor ten hoogste 25000 gulden, wel ke een deelnemer zou kunnen winnen. Het lijdt geen twijfel of hierover zal niet alleen buiten, maar eveneens binnen de Kamer heel wat ongenoegen bestaan. Een handeltje? Hier en daar acht men het intussen geenszins uitgesloten, dat de thans aan de dag gelegde koppigheid bovenal ten doel zou hebben om, wanneer het bij de open bare behandeling van het ontwerp tot amenderingspogingen zou komen, nog iets achter de hand te hebben. Zulks om te bereiken, dat het maximumbedrag de 50.000 niet te boven zal gaan. Door op het ogenblik niets toe te geven, kan het immers straks als een buitengewone con cessie worden voorgesteld, indien de rege ring dan uiteindelijk met laatstgenoemd bedrag als uiterste grens vrede zou heb ben. Anders uitgedrukt, uit vrees voor overvragen door de Kamer straks, zoekt het kabinet zijn heil in onderbieden thans. Inmiddels ving ik hier en daar in parle mentaire kringen al iets op omtrent het vermoeden, dat de regering ernaar zou streven het toto-ontwerp nog rnaar wat te laten liggen en het dus niet meer voor de zomervakantie in openbare behande ling te doen nemen. Op zichzelf kan het aantrekkelijke hiervan zijn, dat mogelijke politieke verwikkelingen als gevolg van strijd over dit ontwerp, weer een aantal maanden verschoven zouden worden. Op gemerkt dient echter meteen, dat ingeval de regering op zulk een gang van zaken neerkomende op een niet gaan van de zaken! zou aansturen, zij meteen de verantwoordelijkheid op zich zou nemen voor een voortzetting van de voetbaltoto in zijn tegenwoordige vorm. Dat wil zeg gen, van een toto, waaraan juridisch een luchtje is, aangezien de wet, zoals deze op het ogenblik luidt, de toto eigenlijk niet gedoogt, waarbij dan nog komt, dat het bestaan van een toto zonder begren zing van de te winnen bedragen aldus weer voor geruime tijd zou voortduren Een wanneer er nu iets is, dat de prin- cipeel bezwaarden tegen de borst zou moeten stuiten, dan ware het wel dit. Maar ja, het zou niet de eerste keer zijn. dat het kabinet-De Quay zijn heil zou trachten te zoeken in het volgen van de lijn van de minste weerstand. Dr. E. van Raalte Misdadige meisjes (Thalia, IJmuiden) Mamie van Doren wordt ten onrechte van een moord ver dacht waardoor zij in een „Meisjesstad" terechtkomt. Haar zusje komt in moeilijk heden, die ook al weer verband met die moord houden en tenslotte draait alles op een gevecht tussen een aantal wilde kna pen en de meisjes uit „Meisjesstad". waar bij de zusters en de knappe Jimmy Parlow (Paul Anka) tenslotte de beslissing bren gen. Als we nog de namen noemen van Mei Torme, Ray Anthony en de Platters be grijpt u wel cfat er ook muzikaal wel wat te beleven zal zijn. Maandag tot en met woensdag beleeft Aladdin met zijn wonderlamp allerlei avonduren in Bagdad tijdens de avond voorstelling, zondag spelen die avonturen zich tijdens de matinee af. Donderdag kan men de verfilming van het leven van Richard Tauber zien. Géén sheriff (Ksnnemer Theater, Beverwijk) Het is wel 'n vreemde sheriff, die vanavond optreedt in het Kennemer Theater. Hij krijgt te maken met Indianen en vechters bazen en zelfs met een heel mooi meisje. Hij brengt het er goed af, maar rolt daar bij van de ene dwaze situatie in de andere. Van zondag tot en met woensdag „Vijf poorten naar de hel" over de strijd in Viet nam, zondagmiddag j,Eenzame vechter uit Texas". De hel brak los (W.B., Beverwijk) De activiteit van 'de weerwolven in het laatst van de oorlog is ëen dankbaar onderwerp geweest voor „Toen de hel losbrak". Vanavond kan men deze film nog zien. Zondag en maandag is het ook griezelig, want dan komt het „Monster" op het doek, een robot met men selijke hersenen. Zondagmiddag iets vro- lijkers, namelijk Jerry Lewis en Dean Martin in „Door dik en dun". LöF BIJ VITESSE TE GAST. Achtenveertig Duitse voetballers uit Löf, van de Turn und Spielverein Löf, zijn te gast bij de r.-k. sportvereniging Vitesse te Castricum. Vrijdagmiddag arriveerden de gasten in hotel Lefering aan de Dorps straat, waar zij verwelkomd werden door het Vitessebestuur en de pleegouders, die hen de komende drie dagen zullen onder brengen. Een welkomstwoord door voor zitter Hoogervorst werd beantwoord door de leider van het Duitse gezelschap. Voor zitter Hoogervorst deelde mede, dat voor het bezoek een aantrekkelijk programma is opgesteld. De meeste gasten hadden nog nooit de zee gezien en waren verheugd dat men nog dezelfde avond naar het strand ging. Zaterdag werd een rit naar Volen- dam en Amsterdam gemaakt. Zondag treden de twee tegenstanders tegen elkaar in het strijdperk. Maandag vertrekken de Duitsers huiswaarts. Advertentie OFF. DEALERS MARKTPLEIN Op de Beverwijkse bloemenveiling is in. een week 'tijd het beeld volkomen ver anderd. De irissen hebben het veld moe ten ruimen voor de zomerbloemen. Wel kwamen de Engelse irissen in grote par tijen aan de markt en gingen vrij vlot weg. Ook de grote aanvoer van duizend schonen, die tot 35 cent per bos kwamen, en grasanjers gingen grif weg. Verder zag men flinke partijen anjers, rozen en ook nog violieren. Bij de kleineren bloe men was er een behoorlijk aanbod van anemonen en ranonkels. De eerste gladio len en ook dahlia's kwamen aan de markt. Bij de po- en perkplanten treden nu vooral de salvia's en afrikanen op de voor grond.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6