VSV bood Vitesse in aardige wedstrijd uitstekend partij Ruiter festijn besluit dinsdag de Velser sportweek Visdetailhandel verkeert in een onbevredigende positie STOFZUIGERS IJmuider Courant SAG kan nu aan slag in West-Duitsland Grote belangstelling voor installatie ds. Nijenhuis «Te^iXclex* Aanmeldingsformulier Onze (Beddenzesdaagse' duurt nog 3 dagen! Toch nog ruim 1400,- voor kankerbestrijding MAANDAG 20 JUNI 1960 6 LOENDERSLOOT Examens Volendam was over alle linies sterker H. Sinnige verlaat de ceuringsdienst bloembollen Slappe wedstrijd tussen Löf en Vitesse STOFZUIGERS Tweemaal brand m papiermachines Betaling abonnementsgeld per giro ,Roomijs met rozen Laatste Lunapark Elf meisjes ontvingen getuigschrift VSV heeft zich in de stryd tegen Vitesse van haar sportieve taak gekweten door het de Arnhemmers dermate moeilijk te maken, dat dezen tenslotte met een gelijkspel genoegen moesten nemen. Vooral na de rust kwamen de roodwitten behoorlijk goed voor de dag en toen hebben de bezoekers zich ten volle moeten geven om althans nog een gelijkspel te bewerkstelligen. In de eerste helft waren de Vitessenaren het gevaarlijkst; vooral hun linkervleugel deed goed werk. Daarom verbaasde het te meer en mede omdat middenvoor Meeuwsen absoluut niet tegen Spaans was opgewassen dat men vooral De Kleer- maeker niet meer in het spel betrok. De 11 uitslag gaf tenslotte de verhouding goed weer. Aangemoedigd door een talrijk Arnhems publiek, toog Vitesse aanstonds ten aanval. Al spoedig kreeg De Kleermaeker een goe de schietkans, maar de Vitesse-linksbuiten schoot meters naast. Het duurde echter niet lang, of ook VSV ging tot de aanval over. In de IJmuider voorhoede waren het Brom en Van der Heyden, die vrij voor de Arnhemse goal kwamen, maar ook hun schieten liet te wensen over. Na tien minuten kwam Vitesse in de meerderheid en beleefde het VSV-doel ge vaarlijke momenten, ondanks het goede werk ,dat Spaans leverde. In de dertiende minuut loste De Kleermaeker een vliegend schot, maar Geerlofs stopte het prima. Vi tesse kwam terug. Sluikhuis, Theunissen en De Kleermaeker vooral maakten het de VSV-verdedigers lastig, maar doordat men het spel in het strafschopgebied tekort hield, konden Spaans c.s. steeds weer met succes ingrijpen. VSV moest het in deze periode van snelle uitvallen hebben en een enkele keer waren deze niet van gevaar ontbloot, doordat Beekman c.s. zich soms rijkelijk ver naar voren waagden. In de 25ste minuut trok De Kleermaeker in zijn eentje op Geerlofs af. Hij werd ech ter op het laatste nippertje door Schoon ten val gebracht. Heel Vitesse appelleerde voor penalty, doch scheidsrechter Aalbrecht wees dit appèl resoluut af. Na een half uur spelen werkte VSV zich wat los en konden de achterspelers Arent- sen, Beekman, Van der Kruk aan de slag. Eenmaal lag doelman l'Amie reeds ge slagen op de grond, maar Van der Heyden maaide over de bal heen. Ontsnapte hier de Arnhemse veste, even later mocht VSV van geluk spreken, toen een schot van Theunissen tegen de lat kwam. Acht minuten voor de rust kreeg Theu nissen een vrije trap te nemen. Geerlofs wist het harde schot tot corner te ver werken. Deze, goed door De Kleermaeker voor het doel geplaatst, werd door Van dei- Horst tegen het houtwerk gekopt. In de laatste minuten zette Vitesse nog eens alles op alles, maar doelpunten bleven uit. Rust 0—0. Vitesse zette de tweede helft in met. een uiterst snelle aanval van Sluikhuis. Deze kwam alleen voor Geerlofs te staan, maar faalde wanhopig met schieten. Farenhorst betaalde in de volgende minuut met gelijke munt, maar zijn prima voorzet vond geen enkele VSV-aanvaller voor het doel. Snel verplaatste zich het spel en de span ning werd groot. Een prachtige Vitesse- aanval besloot Theunissen met een uit stékend schot, dat echter-niet minder fraai door Geerlofs 'wérd gekeerd. Maar ook VSV's aanval zat niet stil.-Vooral Faren horst en Van Dolder maakten het Beekman c.s. lastig en l'Amie's heiligdom kwam meermalen onder hoge druk te staan. Het beslissende schot bleef echter uit, zelfs toen Farenhorst van Brom op enkele me ters afstand van het doel een unieke kans kreeg. Twintig minuten voor het einde steeg tot tweemaal toe een klaterend ap plaus voor doelman l'Amie op voor de wijze, waarop hij schoten van Van Dolder en Van der Heyden onschadelijk maakte. Maar ook Geerlofs kreeg een „open doekje", toen hij de bal na een hoge voorzet van Van der Horst boven twee Vitesse-hoofden wegplukte. Er was een half uur gespeeld, toen Van Dolder en Van Deursen een prachtige aan val opbouwden. Op tijd legde laatstge noemde Brom de bal voor de voeten en deze passeerde de uitlopende l'Amie des kundig (10). Ondanks deze tegenslag gaf Vitesse zich niet gewonnen, maar Schoon, Spaans, Pie- terse wisten van geen wijken, totdat De Kleermaeker 7 minuten voor tijd z'n kans schoon zag (11). De spanning bereikte nu een hoogtepunt. VSV „draaide" buitengewoon goed. Een vliegend schot van Van der Heyden stopte l'Amie schitterend. In de laatste seconden nam Sluikhuis Geerlofs nog even op de korrel, maar de VSV-doelman redde prach tig. Het einde bracht dus een gelijkspel, welke uitslag de verhouding goed weergaf. Advertentie Holland Electro - Ruton - AEG - Excelsior Eigen crediet-service (Inruil) LANGE NIEUWSTRAAT 433- 435 CENTRUM GALERIJ - IJMUIDEN SLOTAVOND JEUGD EN MUZIEK De afdeling Jeugd en Muziek te Bever wijk heeft een sluitingsavond gehouden, waarvoor niet veel belangstelling bestond. Na een kort welkomstwoord van de heer J. de Roos kon men luisteren naar piano spel van Ria de Groot, die op het in mei gehouden Jeugd en Muziek-concours in deze afdeling een eerste prijs behaalde. Ze vertolkte nu de Impromptu in Es gr. van F. Schubert. Rini Cornelissens speelde het eerste deel uit de sonate in D gr. van Mo zart en Truus Kaspers de Etude de Con cert van Godard. De heer Jaap Bakker zong een Aria van Leporello uit Don Gio vanni van Mozart. Iets bijzonders was wel de declamatie met pianobegeleiding door mevrouw Liljegren en mevrouw Rie Rein, van Het olifantje Baba. In het tweede gedeelte kon men luiste ren naar zang van Ben Buizer, die negro spirituals ten beste gaf. Hij werd begeleid door Wim Jonker. Albert Meilof, die met zijn fluitsolo's in mei ook een eerste prijs behaalde, speelde nu Andantino in C gr. van Mozart en Truus Kaspers besloot deze avond met een vertolking van enkele Roe meense dansen van Bela Bartok. Dinsdagavond wordt de Velser sportweek op grootse wijze besloten. Op Schoonen- berg zullen eerst driehonderd gymnasten gezamenlijke oefeningen demonstreren, en daarna zal er een groot ruiterfeest volgen. Tijdens de gymnastiekdemonstratie zullen de heren van het C.I.O.S. in Overveen lange mat-werk laten zien. Het ruiterprogramma zal door dertig rui ters met twintig paarden worden verzorgd. Onder de deelnemers zijn verschillende cracks, die al aan vele belangrijke con coursen hippique hebben deelgenomen, zoals het bekende in Rotterdam. Zij be schouwen het optreden in Velsen dan ook als een belangrijke oefening, zodat men beslist van grote spanning zal kunnen ge nieten. Het programma begint met dinsdag met een jeugdnummer, waaraan onder meer deel zullen nemen de jeugdkampioen van de Noordhollandse ruiterverenigingen in Haarlem. Aan het R.K. meisjeslyceum Sancta Maria te Haarlem slaagden voor het examen MMS van de 22 kandidaten de dames Tessie Baijens, Juul Belderbos, Godelieve Bernink. Ma rian de Bruin, Tineke van Doornevvaard, Mar- greet van Dijk, Yvon van Emmerik. Marian Hoek stra, Sticn Klink, Pop Koop. Ria Kuiper, Nelleke van Leeuwen. Karin Menke, Willy Nuyens, An neke Prins, Lily Roorda. Lydia Rotteveel. Ans Samson. Joke Sens. Lia Tijssen. Haarlem. ASn het Christelijk Lyceum te Haar lem zijn geslaagd voor het eindexamen afdeling HBS-A: J. W. Smits,'Haarlem: DVieke de Rijk. J. André de la Porte, G. P. Beusekamp. W. van Eijnatten, R. A. Schellens ca K. A. de WagL al len te Heemstede: Tine Vetten, W. T. Kievit en O C. van Lennep, Aerdenhout; Magda Sioutha- mer, P. Keller en H. F. van Nieuwenhuizen, Zand- voort; E. J. v. d. Beid en A. Uilcnreef, Hillegom; Nelleke de Wit, Bennebroek; H. W. Bos en L. Verhoog, Halfweg; J. W. Buré en J. D. voor den Dag. Hoofddorp; Ada de Gans. Amsterdam. Af gewezen: 3 kandidaten. Amsterdam. Vrije Univ. Kandidaatsexamen geneeskunde 1ste gedeelte: J. J. Dekker, Over veen. De Seefisch-Absatz-Gesellschaft kan nu in Duitsland goed aan de gang. Na veel besprekingen heeft het kartelkantoor van de Duitse Bondsrepubliek nu zijn „geen bezwaar" uitgesproken De S.A.G. mag minimumprijzen vaststellen, als die niet in conflict komen met de wijze, waarop de minimumprijzen volgens de viswet werden vastgesteld. Er is grote oppositie geweest tegen het optreden van de S.A.G. en er zijn dan ook vele besprekingen geweest over deze organisatie. Dat de S.A.G. de enige ver koopsorganisatie voor door de diepzeevloot aangevoerde vis werd, was natuurlijk niet voor ieder even aangenaam. Het kartel kantoor zag geen bezwaar tegen een dooi de S.A.G. vastgestelde minimumprijs, als deze kon worden beschouwd als voortzet ting van de wettelijke minimumprijs, die op 30 juni afloopt. Men heeft echter heel duidelijk gesteld, dat bij de vaststelling van minimumprijzen rekening moet wor den gehouden met de verhouding tussen vraag en aanbod. Een minimumprijs, die wordt vastge steld op grond van de sterke positie van de S.A.G., maar die niet voortvloeit uit de verhouding tussen vraag en aanbod, zal als misbruik worden beschouwd. De S.A.G. mag geen minimumprijzen vaststellen zo lang of zogauw er wettelijke minimumprij zen bestaan. De S.A.G. wil na afloop van de wette lijke minimumprijs een eigen prijslijst uitgeven, die rekening houdt met een mi nisteriële enquête. De kosten van de diep zeevisserij zullen een rol spelen, maar de minimumprijzen zullen daar wel onder komen te liggen. Hondenmoeder Tippy van de familie De Rijke in Vlissingen is het middel punt van een voedselvoorzieningspro bleem. Nu eens zijn haar drie honde kinderen „het haasje" als zij denken een maaltijd te gaan verorberen, dan weer vinden twee kleine haasjes drie honden in de pot. Het is allemaal ge komen doordat Tippy in haar gezin met drie kinderen twee haasjes heeft opgenomen, die een 13-jarige zoon van de heer De Rijke in het veld had ge vonden. Velser Sportweek Over alle lines hebben de Volendammers zich in de Velser Sportweek sterker ge toond dan de IJmuidenaren. Wonnen de beide Volendamse voetbalteams respectie velijk met 4-3 en 4-0 van Stormvogels en het Velser Jeugdelftal, zaterdag zegevier den ook de biljarters van het wijdbroeken- dorp. Zij wonnen van de acht partijen er namelijk zeven. De heer H. Wevers redde voor de IJmuidenaren de eer. NOG STEEDS DURE AARDBEIEN Op de zaterdagse aardbeienveilingen zijn de aanvoeren nooit zo groot. Ook de eerste zaterdag van de vorige week be gonnen aardbeienseizoen maakte hierop geen uitzondering, de aanvoer was matig en de prijzen vielen niet tegen. Voor de eerste sortering van de Talisman werd ook nu weer grif boven de vier gulden per mand betaald. De prijs der doosjes draaide rond de 0.40 per stuk. De overige soorten brachten van f 2,20 tot 3,40 per slof op. 1959: Friso van der Wal, en zijn opvolger in 1960: P. A.brechts. Een Parijs' springconcours zal daarna ongetwijfeld vele spannende momenten bieden. Men begint met hindernissen van een meter hoogte. Degenen, die voor een dergelijke hoogte hun neus optrekken, kun nen later tonen, dat zij het beter kunnen. Want elke keer worden de hindernissen hoger, zodat tenslotte de beste man op het beste paard overblijft. Onder de deelnemers aan dit spectacu laire nummer zijn J. van Tiel uit Aerden hout, mej. J. van Loon uit Heemstede, C. Jurgens uit Den Haag en waarschijn lijk ook de bekende scheidsrechter Leo Horn. Het. programma wordt besloten met een Tally Ho, waarbij steeds twee paar den tegen elkaar lopen. De afstanden zijn: 100 meter stap, dan 200 meter draf, dan 300 meter galop. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd gaat de heer H. Sin- nege, morgen (dinsdag) de keuringsdienst voor bloembollen verlaten. Met de heer Sinnege gaat een der oudste controleurs deze dienst verlaten, want hij is nu bijna 30 jaar aan de dienst verbonden en was een der eerste die tot taak kreeg om te trachten verbetering te brengen in de bloembollen-kraam. De heer' Sinnege heeft zijn rayon steeds gehad in de streek Kennemerland, waar hij de bloembollenkwekers bezocht tussen Castricum en Beverwijk. In de eerste ja ren was hij speciaal belast met het toe zicht op de narcissen en de strijd tegen het narcissen-aaltjes. Dit werk ondervond vooral in de beginperiode nogal eens te genstand van de kwekers, maar gaandeweg won men veld en mede door het toedoen van Sinnege heeft de keuringsdienst suc ces kunnen bereiken. Met de heer Sinnege gaat een vertrouwd man de keuringsdienst verlaten, iemand die veel heeft bijgedragen tot verbetering van de bloembollenkraam. ^AQUARIUM-TENTOONSTELLING OFFICIEEL GEOPEND In het speeltuingebouw „Grapy" aan de Moensstraat is zaterdagavond een ten toonstelling van aquariums geopend. De Vereniging van Aquarium- en Terrarium houders „Kennemerland" had burgemees ter J. G. S. Bruinsma uitgenodigd de ten toonstelling te openen. De voorzitter van de vereniging, de heer M. Stravers schet ste de moeilijke omstandigheden waarmee de vereniging heeft te kampen. De burge meester feliciteerde het bestuur eerst met het feit, dat men vijfentwintig jaar lang steeds weer mensen bereid had gevonden deze tak van vrijetijdsbesteding nieuw leven in te blazen. Hoewel een aquarium vol leven zit, geeft het toch een rustpunt in huis. Naar de mening van de heer Bruinsma zou het mogelijk moeten zijn met het oog op de grote toename van inwoners, ook meer leden aan te trekken. Hij was zich bewust van de vele financiële moeilijk heden en gaf te verstaan dat de mogelijk heid om ook daarin verbetering te brengen, aanwezig is. Vele oud-leden waren ook aanwezig en namens hen voerde de oud-voorzitter, de heer G. Vermeulen het woord. Deze ver telde uit de tijd dat men in Beverwijk geen zaal kon vinden, die groot genoeg was om alle belangstellenden te bevatten. Hij wenste het bestuur toe, dat ze deze dagen ook nog eens zullen beleven. Onder zeer grote belangstelling xoerd zondagavond ds. G. Nijenhuis als voor ganger van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in een bijzondere kerkdienst geïnstalleerd door ds. H. J. Kater uit Amsterdam. Ds. Kater preekte n.a.v. de tekst xiit 2 Corinthe 4 vers 7: „Maar wij hebben deze schat in aarden vaten, zo dat de kracht, die alles te boven gaat, van God is en niet van ons". De predikant memoreerde het bijzonde re van deze installatie, die immers niet volgens de geijkte procedure kon verlo pen i.v.m. de afwijzende houding van de rechtzinnigheid hier ter plaatse, waardoor opneming in de Herv. Kerk van de vrij zinnigen voorshands onmogelijk is. Hij deed een beroep op beide partijen ge zamenlijk naar een oplossing te blijven zoeken. Hij stelde dat een kerkelijke ge meente er nooit is, maar altijd op weg dient te zijn. En dat is geen kwestie die een voorganger alleen aangaat, maar het is de zaak van de gehele gemeente. Het gaat erom, dat een voorganger niet zich zelf preekt, maar het evangelie. Dat is een moeilijke taak en het is een dank bare taak. Nadat ds. Kater ds. Nijenhuis via het voorlezen van de opdracht en het aanho ren van het bevestigende antwoord daar op, had geïnstalleerd, besteeg ds. Nijen huis de kansel. Als tekst had hij gekozen 2 Corinthe 4 vers 4-5: „Indien dan nog ons evangelie bedekt is, is het bedekt bij hen, die verloren gaan, ongelo vigen, wier overleggingen de god dezer eeuw met blindheid heeft geslagen, zodat zij het schijnsel niet ontwaren van het evangelie der heerlijkheid van Christus, die het beeld Gods is. Want wij prediken niet onszelven, maar Christus Jezus, den Heere, en onszelven als uwe dienaren cm Jezus' wil". Ds. Nijenhuis liet duide lijk uitkomen dat de verantwoordelijkheid t.a.v. het evangelie en alles wat daarmee samenhangt niet een taak is van de voor ganger alleen, maar van de gehele ge meente. Onder de aanwezigen merkten wij op de loco-burgemeester van Velsen, de heer H. de Boer en vele deputaties uit hervormde kerkeraden en zusterkerken. Na hfloop van deze bijzondere dienst was er gelegen heid tot gelukwensen, waarvan druk ge bruik werd gemaakt. De tegenstanders van LöF uit Duitsland, het team dat met enkele dames en sup porters een paar dagen de gast is ge weest van Vitesse, hebben het tegen Vi tesse niet kunnen bolwerken. Met 6-0 wer den de Duitse voetbalvrienden verslagen, hetgeen overigens wel een zeer geflatteer de eindstand was. Ondanks dat de gasten niet opgewassen waren tegen het snelle Castricumse spel, moet gezegd dat er minstens drie off-side doelpunten gescoord werden, hetgeen de scheidsrechter echter ontging. In de eerste fase van de wedstrijd leken de Duitsers wel bestand tegen het soms wat hardhandige spel van het met enkele invallers spelende Vitesse team. Invaller Liefting was de eerste die na vier minuten de Duitse doelman wist te passeren. Marcker trok acht minuten la ter een schuiver van Zonneveld direct door naar het doel der tegenstanders en van de onderkant van de lat ging toen nummer twee in het doel. Na de rust begon De Zeeuw aan een serie doelpunten, want vier keer achter elkaar doorboorde hij het Duitse doel, veel al in samenwerking met links-buiten Mar cker en rechtsbinnen Th. Groot, die ook nu weer een goede spelverdeler bleek. In de laatste fase van de wedstrijd kregen de gastheren nog een strafschop te nemen, nadat één der Duitse verdedi gers met zijn handen op de bal was ge vallen. De keeper wenste hiervoor echter geen moeite te doen en toen floot de zwaklei- dende scheidsrechter maar voor de laatste maal (overigens circa 5 minuten te vroeg). De uitwisseling was overigens zeer ge slaagd. THEO THIJSSENSCHOOL. Afgelopen zaterdag zijn de schoolkorf- balfinales te Velsen-Zuid gehouden. Win naar werd de Theo Thijssenschool, die in de finale tegen de Brederodeschool 2 gelijk speelde (00), doch door strafworpen eer ste werd. De uitslagen waren: Demifinales: Prof. v. d. Leeuwschool 1— Brederodeschool 2 0—0 (Brederodeschool wint na strafworpen); Theo Thijssenschool A. v. Nassauschool 21. Finale: Brederodschool 2—Theo Thijs senschool 00. Om de derde prijs: A. v. NassauschoolProf. v. d. Leeuwschool 1—0. Advertentie Electrolux, Excelsior, Erres. Holland Electro. Ruton. AEG enz. VERKOOP - REPARATIE Betaling in overleg VELSERDUINWEG 173 TELEFOON 4402 Advertentie Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op 7.65 per kwartaal of 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: ZU die zich met ingang van 1 juli 1960 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 juni 1960 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. Even over twaalf uur zaterdagmiddag is in de papiermachine nummer achttien bij Van Gelder Zonen te Velsen-Noord brand uitgebroken. De bedrijfsbrandweer was spoedig met een autospuitwagen aanwe zig, later kwam ook de tweede motor spuit. Ter voorkoming van uitbreiding van het vuur werden onmiddellijk de ventila toren afgezet en liet men de cilinders met hoge snelheid draaien. Dank zij het krach tig optreden van de brandweer, die met een aantal nevelspuiten de cilinderpartij bespoot, kon het vuur worden geblust. De produktie kon pas tegen de avond wor den hervat. Soldeerverbindingen van olie leidingen waren verbrand. Door de brand moest de bedrijfsbrandweer, die des mid dags in Doorn zou deelnemen aan een brandweerwedstrijd, verstek laten gaan. Nauwelijks bekomen van de schrik wer den de brandweermannen zaterdagavond opnieuw gealarmeerd. Ditmaal was brand uitgebroken in de cilinderpartij van pa piermachine nummer veertien. Het vuur werd hier spoedig geblust. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten nam,e van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, posf- abonnees 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE De algemene situatie in de visdetailhandel kan niet bevredigend worden geacht. De Micïdenstandsnota 1959 levert daarentegen een gunstig beeld op met betrek king tot de conjuncturele en structurele ontwikkeling van de levensmiddelen sector in bet midden- en kleinbedrijf. Aldus bet jaarverslag van de commissie detailhandel in vis. Het verslag zegt, dat ondanks bet niet beschikbaar zijn van vergelijkende gegevens toch de algemene indruk aanwezig is, dat de gespeciali seerde visdetailhandel hierop in ongunstige zin een uitzondering vormt. Dit hangt samen met enkele voor de branche typische moeilijkbeden. Ondanks een geografisch gunstige situa tie van de visdetailhandel ten opzichte van de afslagen is er toch geen regelmatige aanvoer in goede variatie en kwaliteiten voor de binnenlandse markt. Er bestaat namelijk, aldus het verslag, een te ster ke afhankelijkheid van de seizoenen. Bo vendien zijn door de hoogconjunctuur in West-Europa de exportmogelijkheden gunstig, waardoor goede kwaliteiten tegen redelijke prijzen dikwijls niet voor de bin nenlandse markt beschikbaar komen. In het buitenland is namelijk een grote vraag naar het Nederlandse produkt te constateren. De voor Nederland nog steeds gunstige ruilvoet versterkt deze ontwikkeling. Voorts is de levensstandaard in de omringende landen vrij hoog, waar door een grote vraag bestaat naar de goede kwaliteiten van de diverse vissoor ten. Deze tendens werd nog versterkt door dat de detaillist in 1959 niet zelf op de primaire afslagen kon kopen. Hij was af hankelijk van het aanbod in de tweede hand. De commissie besteedde dan ook veel tijd en energie om in deze situatie verandering te brengen. Definitieve resul taten werden echter in 1959 nog niet be reikt. Om de moeilijkheden van seizoenen en aanvoermogelijkheden te overbruggen zou de visdetaillist in feite over ruime com pensatiemogelijkheden moeten beschikken teneinde zijn bedrijf rendabel te maken, aldus de commissie. De aard van deze bedrijfstak werkt evenwel in dit opzicht be lemmerend. Ook zijn de mogelijkheden tot parallelisatie volgens de huidige vesti gingswetten uiterst beperkt. Het wachten is daarom thans op het vestigingsbesluit levensmiddelenbedrijven, waarvan de branche ruimere parallelisatiemogelijkhe- den verwacht. Minder erkenningen Op 1 januari 1960 waren er 995 winke lierserkenningen tegen 1029 in 1959. Voor erkenningen ambulante handel gelden de cijfers 2540 (2557) en voor gemengde er kenningen 1020 (1069). Ook dit jaar heeft De rennen te Ascot vormen vanouds behalve een sportief ook een modieus gebeuren, waar veel Britse modeonder werpers hun nieuwste creaties laten „showen". De fotograaf werd bijzon der getroffen door het hierbij afge beelde hoofddeksel, een creatie van mevrouw Peters. „Roomijs met rozen" is de toepasselijke naam van de kegel. SPOORWEGEN-EHBO-WEDSTRIJD. De finale van de EHBO-wedstrijd voor ploegen van de Nederlandse spoorwegen is vrijdagmiddag in de centrale werkplaats aan de Oudeweg in Haarlem gehouden. Met 108 ploegen was indertijd de landelijke wedstrijd gestart en werden in verschil lende plaatsen van het land wedstrijden gehouden, volgens een afvalsysteem, waar van de laatste 8 ploegen in de finale kwa men. De ploeg uit Hoek van Holland was de favoriet in deze wedstrijd door met 180 punten als de beste ploeg uit de strijd te komen en was vervolgens de uitslag: 2. Amsterdam WPZ 164 pnt. 3. Haarlem-sta tion 162 pnt. 4. Groningen 154 pnt. 5. Am sterdam Rietlanden 116 pnt. 6. Zwolle 111 pnt. 7 en 8. Winterswijk en Zwolle, die ieder 101 punten lieten noteren. de lijn, gevormd door een kleine doch ge stadige achteruitgang van het totaal aan tal erkenningen, zich voortgezet. De commissie acht deze tendens een teken aan de wand mede ten aanzien van het visverbruik in Nederland. Dit geldt te meer indien men deze cijfers ziet in verband met de voortdurend toenemende bevolking. Daarbij moet voorts in aan merking worden genomen dat een groei van de gemiddelde bedrijfsgrootte niet aanwijsbaar is. Advertentie ZIET ONZE ETALAGES MARKTPLEIN Het organisatie-comité van het Koningin Wilhelminafonds ten bate van de kanker bestrijding, dat de afgelopen week gedu rende vier dagen met een bescheiden luna park aan de Wijkerstraatweg geprobeerd heeft ter bestrijding van volksvijand num mer één het zijne bij te dragen, is hierin gedeeltelijk geslaagd. De heer W. P. J. Mudde, waarnemend voorzitter en secre taris, kon toch nog de verheugende mede deling doen, dat de baten alsnog 1459,37 bedragen, welk bedrag aan het koningin Wilhelminafonds wordt overgemaakt. De uiterst geringe belangstelling van het publiek voor dit toch al bescheiden luna park, dat ongetwijfeld met verlies moet hebben „gedraaid", was er de oorzaak van dat reeds vrijdag het bumperspel ver dween, de gebakkraam zaterdagavond om half negen „inpakte" en zweef- en kinder draaimolen, die nog het meest bezet wa ren, evenzeer spoedig volgden, zodat zon dagmorgen alleen nog de schiettent ter plaatse was achtergebleven. Door deze gang van zaken, die ondanks de miss-Lunapark-verkiezing van vorig jaar reeds merkbaar was, is wel gebleken, dat de kermis-exploitanten voor Velsen- Noord „kopschuw" zijn geworden en dat ook wel zullen blijven na deze débacJe, waarvan verscheidene .exploitanten, die wel hadden ingeschreven, zich door niet- opkomen hebben gevrijwaard. Reeds thans staat vast, dat het K.W.F.- comité Velsen-Noord, althans voorlopig, voor de toekomst zal afzien van de ge dachte aan het jaarlijkse lunapark. Men wil proberen nieuwe wegen te zoe ken met nieuwe experimenten, die dan hopelijk toch zullen beantwoorden aan het doel van het comité om jaarlijks een zo hoog mogelijk bedrag voor het Koningin Wilhelminafonds te verzamelen. Afgezien van de ongunstige gang van zaken is het K.W.F.-eomité het gemeente bestuur van Velsen en de politie dankbaar voor de medewerking. De r.-k. Mater Amabilisschool (voor wer kende meisjes) heeft zaterdagavond met een feest het seizoen besloten. Een dubbel feest betekende dat voor elf meisjes, die het getuigschrift in ontvangst mochten nemen. De bijeenkomst werd gehouden in de bovenzaal van „Royal" aan de Kennemer- laan te IJmuiden. Nadat de heer F. Strij- bosch, voorzitter van de school te Velsen, een openingswoord had gesproken, was er 'n optreden van twee meisjes, „De Ellini's" genaamd, die met gitaarmuziek de talrijke aanwezige jongedames (en een enkele heer) vergasten. Een komische eenakter, waarin acht dames optraden, ging aan de pauze vooraf. De rector Theofridus, moderator van de Mater Amabilisschool reikte hierna de eind-getuigschriften uit. De volgende dames ontvingen er eens: Tiny Berndt, Lenny Hoogzaad, Nel Jansen, Bep Kaan dorp, Riet Kos, Coos Molenkamp, Ida Nijs- sen, Annie Oudendijk, Tony Rozenheek, Ria Uytendaal en Tiny Vonk. Negentien eerstejaars- en zestien tweedejaars-cursis ten ontvingen een overgangsgetuigschrift.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6