PeektClo MM Ankiets Kort en bondig Geleidelijk weer iets warmer Geluidshinder in flatwoningen, in de I Jmond actueel vraagstuk Vijandelijke" deden aanval parachutisten op vliegveld Jeugdige plezierrijders tot gevangenisstraf veroordeeld II ENS EN Oud-„Indischgast" krijgt geen vergoeding voor wederinrichting Mislukte overval op meisje in Bleiswijk Verbouwing en uitbreiding van het Rijksmuseum DINSDAG 21 JUNI 1960 2 Hinder via vloer is het grootst Beslissing van minLuns Kerkelijk Nieuws elke woensdag jongensmarkt 2-paren verkoop 1. paar Zweefvliegtuig viel, leerlinge ongedeerd Erepenning van Culem- borg voor dr. Gelderhuys MANOEUVRES IN BRABANT HAARLEMSE POLITIERECHTER WERKBROEKEN BLAUW en KHAKI 11.25 COLBERTS va. 11.25 (natuurlijk) PAARLAARSTEEG 1 Dit jaar veel frambozen II In de snel groeiende IJmond nemen de vraagstukken niet af, maar toe. Met de toename van flatgebouwen, stijgt ook het vraagstuk van de geluidshinder. Het woord „flatneurose", een reeds in deze drukke tijd ingeburgerd begrip zijnde, wordt misschien ook wel te onpas gebruik, maar een feit is, dat er mensen zijn, wier zenuwgestel niet al te zeer bestendigd is tegen het lawaai van hun boven buren. Het is in de IJmond voorgekomen en wij durven beweren dat het nog voorkomt, dat bewoners van flatgebouwen een andere woning moest worden toegewezen, omdat zij het niet langer in de flat konden harden. De gehele dag het gestamp en gebonk van door de huiskamer rennende kinderen, kan een benedenbuur inderdaad te machtig worden. Wat wordt aan het vraagstuk van de geluidshinder gedaan? Er wordt allereerst over gepraat, de materie wordt bestudeerd. In Delft heeft de Geluidsstichting een speciale voordrachtsdag gewijd aan de ge luidshinder in woningen. Professor H. W. Ouweleen van de PTT besprak de invloe den van het geluid op de mens, bezien vanuit psychologisch oogpunt. De mens be hoeft evenwel, zo zei hij, geen weerloos slachtoffer te zijn van de geluiden die zijn geluidswereld binnendringen. De mens be schikt namelijk over tamelijk veel moge lijkheden om zijn leefruimte af te sluiten. Hij kan een actieve rol spelen in wat hij wel en wat hij niet wil horen. Over de bouw en akoestische voorzienin gen in de woning, sprak de heer ir. P. A. de Lange, die meende, dat de gebruike lijke vloeren en muren in de moderne flatwoningen zelden voldoen aan eisen die men volgens de huidige inzichten moet stellen. De noodzakelijke maatregelen voor nieuwe woningen ter voorkoming van de geluidshinder, of althans )een beperking daarvan, vergen een extra investering, die resulteert in een huurverhoging van onge veer ƒ1,- per week. Beraden Gezien echter het belang dat moet wor den toegekend aan rustig wonen terwille van de geestelijke volksgezondheid, achtte de heer De Lange het dringend gewenst, dat de overheid zich over dit probleem gaat beraden. Een arts te Rotterdam de heer H.J. Lambert zei op deze voordrachtsdag, dat onderzoekingen hebben uitgewezen dat luidsprekermuziek bij kinderen aanleiding tot lichamelijke stoornissen gaf. De toe nemende overprikkeling van zowel de jeugd als volwassenen doet een rustige woning verlangen. „Het verkeerslawaai moet ook van overheidswege worden be streden", aldus de heer ir. G. J. van Os, die zich voorstelde dat er een verbod moet komen meer lawaai te produceren dan overmijdelijk is en de toelatingsei sen voor voertuigen zouden moeten wor den uitgebreid met voorschriften omtrent de maximale geluidsproduktie. Over de lawaaibronnen in de woning sprak ir. J. van den Eijk, die veel geluid maken een normale levensuiting noemde. Hij deelde mede dat meer dan een op de vier mensen klagen over hinder via de muur, en tweemaal zoveel mensen over die van de vloeren. Veel van de hinder zou voorkomen kun nen worden en men zou ook toleranter ten opzicht van de buren moeten zijn. Met wettelijke maatregelen alleen is nog niet Advertentie Minister Luns is niet bereid af te wij ken van de regel dat zij, die vóór de Ja panse bezetting, om welke reden of onder welke omstandigheden dan ook, uit In donesië zijn uitgeweken, buiten de ten be hoeve van Indische oorlogsslachtoffers ge troffen voorzieningen vallen. Hij laat dit weten in een brief aan de Tweede Kamer over een adres van een inwoner van Goes, die om een tegemoetkoming in wederin- richtingskosten had gevraagd. De Kamer had naar aanleiding van dit adres de regering gevraagd, haar beleid ten aanzien van degenen, die met grote opofferingen en met gevaar voor eigen leven Indonesië hebben verlaten en op die grond niet voor een eventuele tegemoet koming in de wederinrichtingskosten in aanmerking komen, opnieuw in over weging te nemen. Ten aanzien van de adressant was door de Kamer gesteld dat hij, hoewel gewezen dienstplichtige bij de Koninklijke Marine, zich vrijwillig als mi litair heeft aangemeld en dat hij het slachtoffer is geworden van zijn initiatief en zijn durf. De minister is het daar niet mee eens. Hij stelt, dat betrokkene bij het uitbreken van de oorlog met Ja pan ook in het toenmalige Nederlandsch- Indië dienstplichtige was en na zijn uit wijking gedurende de oorlogsjaren actie ve militaire dienst heeft kunnen verrich ten. Bij de opvolging van het voorstel der Kamer, zo meent de minister, zou een heel nieuwe figuur worden geschapen, na melijk het verlenen van een vergoeding in de vorm van een tegemoetkoming in de wederinrichtingskosten wegens het bij de uitwijking uit Indonesië gelopen risico en/of daarbij getoonde initiatief en durf, waarvoor de rehabilitatieregelingen niet bedoeld zijn en ook geen ruimte laten. veel te bereiken op dit ogenblik. En de opvoeding kan ook de oplossing niet bren gen. Een van de eerste eisen achtte de spreker: beter bouwen. De waarde van de woning voor het geestelijk en licha melijk welzijn van de mens kan moeilijk overschat worden. En momenteel is er al een veel betere geluid wering mogelijk dan wordt toegepast. Dat wil zeggen de middelen zijn er wel, maar men vindt het nu kennelijk nog niet nodig ze in de woningen toe te passen. En elke dag verrijzen er flatgebouwen. Wel in Duitsland In de kringen van producenten van geluidwerende stoffen (zoals steenwol) is men het er ook over eens dat hun produkt een groot deel van de geluidshinder kan voorkomen. Wanneer in de woningen bij voorbeeld steenwol tussen de muren en vloeren zou worden aangebracht, zou dat slechts een paar percent stijging van de produktiekosten van een woning uitmaken, zo werd ons onlangs door een woordvoer der van de Steenwolfabriek te IJmuiden verzekerd. Nog steeds gaat een groot deel van de geproduceerde steenwol naar het buitenland, bijvoorbeeld naar Duitsland, waar de overheid het aanbrengen van ge luid-werend materiaal in flatwoningen wèl heeft voorgeschreven. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Spijkenisse M. G. L. den Boer te Chaam. Aangenomen naar Sneek als predikant voor buitengewone werkzaamheden (ar beid onder de Vrijz. Hervormden) J. J. Kalma te Lekkum. Geref. Kerken Bedankt voor Schiedam G. Heijerman te Nijrerdal. Beroepen te Aduard J. Brouwer te Rhe- nen-Heelsum te Westeremden J. Zijp, kand. te Delft. Aangenomen naar Maastricht D. Krone- meijer te Oppenhuizen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Eemdijk B. Bijleveld te Noordeloos. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Musselkanaal C. Zijlstra te Franeker. Baptisten Gemeenten Beroepen te Groningen-Zuid J. A. Brandsma te Heerenveen. Advertentie ijzersterk^ cotton-stretch Speciaal verlaagde J.M. prijs schoenmaat 36-37 25 Kleine stijging per maat Een leerling zweefvliegster, mej. Mari- ka Kam uit Amsterdam is in een éénper soons zweefvliegtuig van circa 50 meter hoogte neergestort op het zweefvliegveld Teriet bij Arnhem. Hoewel het toestel zwaar beschadigd werd, liep zij slechts onbetekenend letsel op. De leerling-zweef- vliegster, die reeds in het bezit is van het B-brevet, maakte aanstalten om te landen. Het toestel was daarvoor echter nog wat te hoog, zodat zij nog een ronde wilde draaien. Het toestel had echter te weinig vaart en stortte naar beneden. Het botste tegen een laag heuveltje en werd zwaar beschadigd. De ambassadeur van Zuid-Afrika, dr. F. E. Geldenhuys, zal donderdag met de „Oranjefontein" naar zijn land terugke ren. Behalve vele goede herinneringen aan ons land neemt hij de zilveren erepenning van de geboorteplaats van Jan van Rie- beek met zich mee. Deze onderscheiding werd hem aangebo den door de loco-burgemeester van Cu- lemborg, die daarbij herinnerde aan de band, de er bestaat tussen Culemborg en Zuid-Afrika. In zijn dankwoord sprak dr. Geldenhuys de hoop uit dat er spoedig een begin zal worden gemaakt met de restauratie van het geboortehuis van Jan van Riebeek, waarvoor de tekeningen thans gereed zijn. Een gillend meisje, is, dankzij tijdig in grijpen van een bewoner van de Rotte- kade in Bleiswijk, in de nacht van zon dag op maandag op het nippertje aan een haar belagende onverlaat ontkomen. Haar redder, een expediteur uit Bleiswijk, ren de op het gegil het huis uit en joeg de overvaller op de vlucht. Nadat hij het meisje in zijn woning in veiligheid had ge bracht, zette hij per auto de vluchtende overvaller na en kreeg hem te pakken bij een bushalte, waar hij hem onder een lantaarn met beslijkte kleren zag staan. Het meisje was na middei-nacht per tram uit Rotterdam naar Bleiswijk terug gekeerd. Naar achteraf gebleken is, is zij op haar tocht gevolgd door de 19-jarige J. B. van der P. Op een stil gedeelte van de Rottekade heeft deze jongeman het meisje overvallen om haar van haar tas te bei-oven. Het meisje gaf echter geen kamp en i-olde met haar aanvaller vech tend door de modder. Toen haar redder kwam aanstormen, ging Van der P. op de vlucht. De expediteur heeft zijn ge vangene mee naar huis genomen en hem later aan de rijkspolitie in Bergschenhoek overgegeven. De jongeman, die nog niet eerder met de politie in aanraking was geweest., heeft een bekentenis afgelegd. Het hevig geschrokken meisje is onder medische behandeling gesteld. Resie Verdonk uit Brunssum heeft haar 22ste verjaardag gisteren geviex-d mei haar dei-tiende pai-achutespirong en wel van ruim 300 meter hoogte boven de Oir- schotse heide, die een vliegveld moest voorstellen. Resie Verdonk, de Milva eer ste klasse mej. Efie Breedveld en 33 an dere parchutisten van de Eerste Neder landse Parachutisten Club moesten vijan delijke troepen voorstellen, die een Neder lands vliegveld aanvielen. Het enige wat zij moesten doen, was landen op het noor delijke deel van de Oirschotse heide, waar het 314 Bataljon Infanterie ter afsluiting van zijn herhalingsoefeningen de manoeu vre „sans atout", (aanval van paratroe per-s op een vliegveld) hield. Op de gi-ond werden Resie, Efie en de 33 andei-e leden van de E.N.P.C. schielijk vervangen door een compagnie parate troepen uit Oir- schot. Resie kwam goed neer. „Ik had de keus tussen landen in een boom, of op een collega-springer. Ik koos de boom", zei ze later. Twee valschermspringers waren minder gelukkig. Een legerarts brak zijn arm en een andere springer kwam zo ongelukkig op zijn nek neer, dat hij er een tijdje bewusteloos van bleef. De twee Dakota's, waaruit de parachu tisten waren gesprongen, onderstreepten nog eens duidelijk, dat het hier niet echt was. Ze draaiden een paar rondjes en vlo gen ten slotte nog eens heel laag over de heide. De E.N.P.C. heeft al eens eerder voor proef meegewerkt aan een legeroefening. Dat was in de Wieringei-meer, waar twaalf man sprongen. Men had de oefe ning ook nu eigenlijk in een polder willen houden, maar dat ging niet. De boeren wilden in deze zomer niet meewerken, want het vee staat in de weiden. In het late najaar kan wel weer in de polders worden geoefend. In de bossen bij Oirschot lagen inmid dels de hele dag al de mannen van het 314 bataljon infanterie onder leiding van hun commandant, luitenant-kolonel Wiers- ma. Zijn mannen moesten snel en agres sief optreden, omdat parachutisten alleen aanvankelijk zeer kwetsbaar zijn. De aan val moet dan direct beginnen, want in het begin na de landing bestaat er nog enige verwai-ring. Later, als de pai-achutisten zich hebben gegroepeerd, wordt de aanval veel moeilijker. Realistische oefening De troepen kunnen echter niet vlakbij het vliegveld gereed liggen, omdat in oox*- logstijd steeds de mogelijkheid van een atoombomaanval bestaat. Ze liggen dus een kilometer of vijf van het kwetsbare punt, het vliegveld, verwijderd. Binnen een uur na de melding, dat er „para's" waren geland, moest, zo hoopte men, de aanval kunnen worden ingezet. En dat lukte vanmiddag. Een uurtje na de lan ding van de parachutisten klonken de sal vo's van een batterij artillerie, die het 314e Bataljon Infanterie steunde, op het vliegveld. Een aantal soldaten van de uit de lucht vallende vijand, zo had men be paald, was ten noorden van het Wilhel- minakanaal terecht gekomen. Daarom trok laat in de middag een groep infan teristen in rubbex-boten over dit kanaal om een bruggehoofd te vestigen. Anderen leg- den een soort noodbrug aan. Ten noorden van het kanaal werd echter niet „gevoch ten", want dat was buiten het oefenter rein. Verlof De parachutisten van de E.N.P.C. zul len vandaag nog eens spi-ingen, want dan zullen de oefeningen voor het 315e Batal jon Infanterie worden gehouden. Onder de parachutisten bevinden zich enige militai- ï-en. Deze hebben verlofdagen moeten op nemen om aan deze militaire oefening te kunnen deelnemen In het Rijksmuseum te Amsterdam dringt het lawaai van een heiblok en van pneumatische boren door in alle hoeken van het reusachtige gebouw. Het Rijks museum heeft af en toe iets van een fa briek. Op de westelijke binnenplaats is men na melijk begonnen met de bouw van een drie etages hoog tentoonstellingshuis, dat op de zalen van het museum aansluiting zal geven. De hoofddix-ecteur dr. A. van Schendel is bijzonder ingenomen met de ze uitbreiding. Straks zal het Rijksmu seum eindelijk zijn zeer uitgebreide ver zameling achttiende-eeuwse kunstnijver heid kunnen exposeren. De opening van deze tentoonstelling zal ongetwijfeld gx-ote belangstelling trekken, want hoewel het Rijksmuseum een bijzonder fx-aaie en uit gebreide collectie bezit, heeft men deze nog nimmer aan het publiek kunnen voorstellen. Op de binnenplaats zal tevens een aula worden gebouwd, die een gx-ote restaux-antzaal bevat die ook voor lezingen en andere bijeenkomsten kan dienen. De onderdoox-gang van het Rijksmu seum is al sinds enkele maanden met schuttingen afgesloten. Het bleek nodig dat de fundering hier aanmex-kelijk moest worden verzwaard. De vroegere doorrit is thans een langwerpige bouwput van vele meters diepte, waarin een nieuwe paal- fundering wox-dt geslagen en betonnen pij lers woi'den opgericht die straks het ge bouw moeten steunen. De put wordt niet meer volgestort maar ingericht als opslag kelder om uitbx-eiding te geven aan de thans zeer onvoldoende opslagplaats van het museum. In feite is de x-estauratie van het Rijks museum al enige jaren aan de gang. De werkzaamheden die thans onder handen worden genomen, behoren tot de meest ingrijpende van het plan. Inmiddels heeft dr. Van Schendel alweer nieuwe verbou- winsplannen ter goedkeuring aan het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen ingezonden. Eric de Vries. In opdracht van de Stich ting Cultux-ele Samenwerking vertrekt de televisie-pionier Erik de Vries over enkele weken naar Curagao. De heer De Vries zal op verzoek van de Antilliaanse minister van Cultuur advies uitbrengen bij de op bouw van de programma's van de Antil liaanse televisie, die op 1 augustus gaat uitzenden. Zes jongens tussen 18 en 21 jaar zijn maandag door de Haarlemse politierech- ter, mr. H. J. Ferwerda, veroordeeld tot gevangenisstraffen van een week en twee weken omdat zij zich schuldig hadden gemaakt aan zogeheteix joy-riding, ,het maken van plezierritjes in auto's zonder toestemming van de eigenaar. Een 19-ja- rige opkoper, een 21-jarige fabrieksarbei der, beiden uit Haarlem, en een 19-jarige uit Amsterdam afkomstige fietsjongen kregen elk twee weken gevangenisstraf. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bonman had tegen hen een maand gevorderd. Een 19-jarige scholier, diens 18-jarige vriend, beiden in Velsen woonachtig, alsmede een 18-jarige Haar lemse leerling van een zeevaartschool werden veroordeeld tot een week gevan genisstraf, nadat de officier van Justitie tegen hen zes weken had geëist. Eerstgenoemd drietal was op 3 april van dit jaar naar Beverwijk gekomen om te dansen. Het was zo laat geworden dat zij de laatste tx-ein naar Haarlem misten. Op voorstel van de oudste besloten zij te proberen met een auto, die zij langs de kant van de weg aantx-offen, huiswaax-ts te rijden. De jongens duwden de wagen eerst over ongeveer 150 meter voort maar zij waren er niet in geslaagd de motor op gang te brengen. Alle dx-ie ont kenden zij de bedoeling te hebben gehad de auto te stelen. „We waren aangescho ten en wilden alleen maar een gijntje uit halen. Niemand van ons kan trouwens rij den", lichtte een der verdachten toe. Maai de politierechter hechtte weinig geloof aan de onschuld van het drietal. Hij zei met verbazing in de stukken te hebben gelezen dat de 19-jarige Am sterdamse fietsjongen kortgeleden door de rechtbank in Amsterdam tot twaalf dagen gevangenisstraf was veroordeeld wegens het als souteneur voordeel trekken uit de ontucht van een vrouw. „Ik dacht eerst, die leeftijd kan niet kloppen, maar 't staat er toch heus De drie jongens, die zich vervolgens voor hetzelfde feit te verantwoorden had den, kwamen kennelijk uit een geheel an der milieu dan hun voorgangers. Zij pleeg den het hun ten laste gelegde misdrijf op 4 maart van dit jaar in Velsen. De be wuste auto behoorde toe aan een bewo ner van dezelfde straat waarin de 19-ja- rige scholier woont. De jongens hadden gezien dat de eigenaar het contactsleutel tje had laten zitten. Nadat zij de auto een eindje hadden geduwd waren ze in Velsen en Bloemendaal aan het toex-en ge weest. Tenslotte lieten ze de wagen ei~- gens langs de weg achter. „Ja, ja, en de eigenaar kan dan maar naar zijn bezit lopen zoeken," zei de politiex-echter streng. De jongens lachten wat schaapachtig, maar schi-okken zichtbaar van de eis van de officier van Justitie: zes weken gevange- nistx-af. Mr. Ferwerda maakte er tot hun gx-ote opluchting een week van. Visdiefstal Twee visknechten uit Velsen wei-den we gens verduistering van een hoeveelheid tong ten nadele van hun wex-kgever, een Velsense vishandel, veroordeeld tot een geldboete van 75 en twee weken gevan genisstraf voorwaai-delijk met drie jaar px-oeftijd, nadat de officier van Justitie te gen hen een boete van 50 en een maand voorwaardelijk had gevorderd. Beide ver dachten hadden eerst tegenover de poli tie de visdiefstal ontkend. Toen de recher che echter bij een der vei-dachten thuis eenzelfde soort jutezak vond als die waar in de gestolen vis was verpakt vielen ze door de mand. Verboden morfinebezit Daarna stonden een Amsterdammer en vier inwoners van Haarlemmermeer te recht wegens overtreding van de Opium wet. Zij waren in het bezit geweest van een of meer ampullen morfine. Deze am pullen had een der vei-dachten overge houden uit zijn militaire diensttijd in In donesië toen hij bij de geneeskundige tx-oe- pen was ingedeeld. De politierechter hield er x-ekening mee dat de verdachten niets FLINKE AANVOER VAN AARDBEIEN De aanvoer van aardbeien op de Bever- wijkse veiling was, zoals werd verwacht, maandag gx-oot, namelijk ruim 16.000 man den. Het meeste was bestemd voor het binnenland, maar een deel ging naar Bel gië. Voor export werd minder betaald. Eerste kwaliteit Talisman noteerde aan vankelijk 3,50 per mand, de tweede sooi-t ging voor prijzen tussen de 2 en 3 van de hand. Voor de doosjes werd van 0.22 tot 0.46 per stuk betaald, de aan voer van doosjes neemt al af. De noterin gen waren gisteren: aardbeien 170510 (cent) per slof; aardbeien per doosje 22 56; bloemkool 1544, sla 38, bospeen 15 —33, waspeen 17—30, sperziebonen 135 190, rabarber 516, peulen 85130, dop erwten 68pl. met de ampullen hadden gedaan. Een der verdachten vertelde zelfs dat hij als lid van de bloedtx-ansfusiedienst van het Ro de Kruis louter bij toeval in het bezit was gekomen van een ampul morfine. De door mr. Ferwex-da opgelegde geldboetes vari eerden van tien tot vijfentwintig gulden. Duitse grap Een 18-jai-ige mijnwerker uit Duits land kreeg conform de eis van de officier van Justitie een week gevangenisstraf omdat hij op 17 juni een dertien jarig meisje in Heemskerk een portemonnaie met twee gulden had ontfutseld. De jon gen beweerde dat hij dat voor de grap had gedaan om met het meisje in con tact te komen. Op de opmerking van mr. Fex-werda dat het meisje pas dertien jaar was zei de verdachte dat hij dat niet had geweten. „Daar zag ze niet naar uit." Mi\ Van der Valk Bouman achtte de, ver klaring van de verdachte bijzonder onaan nemelijk. „In ieder geval zijn wij in Ne derland niet van dergelijke grapjes ge diend," aldus de officier van Justitie. Advertentie KATOENEN - JEANS pantalons. Sterk en kleurecht SANFOR Bijpassende jasjes. Met pantalons een practische dracht voor zomerse dagen Voor sterke kleding Achtduizend. De gemeente Hendrik- Ido-Ambacht heeft thans 8000 inwoners. Deze mijlpaal werd bereikt door de ge boorte van het tweede kind van het echt paar De Geus-Blommers. Opgeheven. De minister van Defensie heeft de Commissie Werkelijke Diensttijd Dienstplichtigen opgeheven onder bijzon dere dankzegging aan de voorzitter en de leden en aan degenen, die aan de uitvoe ring van de taak van de commissie hebben medegewerkt en met waardei-ing voor de wijze, waarop de commissie haar werk zaamheden heeft verricht. Hoogleraar. Tot hoogleraar in de fa culteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Groningen is benoemd dr. N. M. Hugenholtz om onderwijs te geven in de theoretische natuurkunde. Hij is thans werkzaam aan het Institute for Advanced Study te Princetown (Ver. Sta ten). Ambassadeur in India. Binnenkort is de benoeming te verwachten van jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, laatstelijk am bassadeur te Lima, tot ambassadeur te New Delhi. Hij zal daar mr. H. A. Helb opvolgen die ambassadeur in Moskou wordt. Dodelijk ongeluk. De 57-jarige haven- arbeider A. J. de Vries uit Amsterdam is bij het laden van een schip in de Coen- haven door een uit een hijs vallend stuk hout getroffen. Hij was op slag dood. Y.M.C.A.-conferentie. Van 3 tot 13 augustus wordt in het Marine-opleidings kamp te Hilversum een conferentie gehou den van de wereldbond Y.M.C.A. (Young Men's Christian Association), waaraan ruim zevenhonderd jongeren, afkomstig uit ongeveer vijftig landen, deelnemen. Hoewel de Y.M.C.A. een ox-ganisatie is van mannelijke jongeren komen er ook onge veer honderd meisjes naar deze conferen tie. Nieuwe gemeente. Bij de Tweede Ka mer is een wetsontwerp tot instelling van een gemeente Noordoostpolder ingediend. Het komt in de plaats van het in maart van dit jaar ingetrokken wetsontwerp dat de indeling van de Noordoostpolder in vier gemeenten beoogde. Prof. Hoekendijk naar Amerika. Prof. di\ J. C. Hoekendijk, hoogleraar in de theologie, in de bijbelse en praktische godgeleerdheid en in het apostolaat aan de rijksuniversiteit te Utrecht is benoemd tot hoogleraar aan het Hartford Seminary te Connecticut (V.S.). Tunneltentoonstelling. In het Neder lands Instituut voor Nijverheid en Tech niek te Amsterdam is de tentoonstelling Tunnelbouw geopend. Aan de hand van maquettes, werktekeningen en foto's wordt een inzicht gegeven in de techniek van de tunnelbouw, speciaal ten aanzien van de Velsertunnel, de IJ-tunnel, de Coentunnel, de Maastunnel, een oude tunnel onder de Theems en de Rotterdamse metro. De ten toonstelling blijft tot 1 september open. Clandestiene zenders. Het criminolo gisch instituut van de rijksuniversiteit te Groningen onder leiding van de hoog leraar-directeur prof. di\ M. H. van Rooy is bezig aan een uitgebreid ondex-zoek naar de sociaal-psychologische achtergx-onden van het actuele delict' van de clandestiene zenders. Binnenkort zullen de resultaten worden gepubliceerd. Etherpiraten. Opsporingsambtenax-en van P.T.T. hebben in samenwerking met de marechaussee te 's-Gravenhage een clandestiene zender opgespoord en in be slag genomen bij een 19-jarige soldaat. In Vriezenveen werden twee clandestiene zenders opgespoord. Proces verbaal werd opgemaakt tegen twee 17-jarige scholie ren. Voorts werd proces verbaal opgemaakt tegen een 23-jarige fabx-ieksarbeider te Oldebroek en een 23-jarige metselaar te 't Harde, die eveneens met een clandestie ne zender werkten. Het warme weer van de laatste dagen heeft in Zeeland het rijpingsproces van de frambozen flink bevorderd. Deze week wordt met name op de fx-uitveiling in Ka- pelle-Biezelinge reeds een groot aanbod vervracht. Maandag is daar een begin ge maakt met de levering van frambozen voor de industrie. De eerste dag was ex- een aanbod van 10 ton waarvoor 80-85 cent per kg. werd betaald. Behalve voor de binnenlandse markt worden de frambozen in Zeeland steeds graag verkocht voor verwerking in blik en door de diepvries industrie. Het cen trum van de teelt in Zeeland ligt rond Kapelle-Biezelingë. Op de veiling in deze plaats x-ekent men dit jaar op een kwan tum van ongeveer 1 miljoen kg. een Maximum-tempera luren buiten- en binnenland van gisteren Neerslag laatste 24 uur Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen lagedrukgebied boven het westen van Rus land en een hogedrukgebied boven de Brit se eilanden staan noordelijke winden, die tamelijk vochtige lucht via de Noordzee naar Nederland voeren. Hierin kwam veel Den Helder bewolking voor, waaruit plaatselijk wat Ypenburg moti-egen is gevallen. Terwijl een lage- Eelde drukgebied midden op de oceaan lang- De Bilt zaam in de richting van Ierland beweegt, Twente WEERRAPPORTEN U verplaatst het hogedrukgebied boven de Eindhoven geheel bew n geheel bew. nnw geheel bew nnw motregen nw motregen wnw geheel bew. nw geheel bew. nnw Britse eilanden zich naar het vasteland van West-Europa. In vei-band daarmee Helsinki Zd.-Limburg geheel bew. wnw zal de bewolking gaan afnemen en de Stockholm onbewolkt half bew. Oslo licht bew. temperatuur geleidelijk weer hoger wor- Kopenhagen onbewolkt den. De regenkansen zijn de eerstkomen- Aberdeen half bew. nno n 17 18 20 16 18 16 21 20 16 19 windst. 23 wnw 19 windst. 22 de dagen klein. Woensdag 22 juni Zon op 4.20 uui', onder 21.04 uur. Maan op 3.39 uur, onder 19.15 uur. Maanstanden 24 juni 4.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 21 juni Hoog water 1.56 en 14.24 uur. Laag water 9.42 en 22.19 uur. Woensdag 22 juni Hoog water 2.38 en 15.03 uur. Laag water 10.27 en 22.58 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Lissabon Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca onbewolkt zzo 26 motregen n 18 geheel bew. n 23 zwaar bew. nno 20 onbewolkt nnw 25 onbewolkt no 31 onbewolkt nw 28 zwaar bew. o 25 licht bew. w 17 zwaar bew. n 18 geheel bew zw 18 zwaar bew n 25 onbewolkt o 28 half bew. ozo 28 zwaar bew nw 19 zwaar bew. verand. 24 onbewolkt windst. 26 licht bew. windst. 32 onbewolkt o 27 onbewolkt n onbewolkt windst. 30 half bew. nnw 26 0,2 0 0 1 0,4 1 0 0 2 0,2 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0,3 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2