Omzetstijging bij Lucas Bols Energiecommissie stuurt aan op fusie Europese organen De beurs Weinig hogere winstcijfers Ondernemingsrecht- commissie geïnstalleerd TRoAteto£ux—% Engeland vertraagt bouw kernenergiecentrales SCHEEP VAARTBERICHTEN 9 Belangrijke opdracht Engelse staatsfondsen sterk gedaald Trekking premielening Zuid-Holland 1957 N.-Europeesche Houthand. had goed jaar Weer geen dividend Mulders Kolen, olie en aardgas zullen in toekomst aan marktordening niet kannen ontkomen Energie fonds Bezuiniging NCV bereikte record Kleine winst voor Serbadjadi v. DUIVENBODEN n.y Dubbele emissie Meelfabrieken DINSDAG 21 JUNI 1960 Het totale omzetvolume van Erven Lucas Bols vertoont blijkens het jaarverslag over 1959. een zeer bevredigende vooruitgang, ondanks het feit dat enige dochteronder nemingen. met name in Argentinië, geringe omzetverminderingen te zien hebben gegeven. De betrekkelijk geringe stijging van de exploitatiewinst is te wijten aan de omzetvermindcring in Argentinië. Deze exploitatiewinst steeg van 9,5 miljoen tot 9,7 miljoen. Na afschrijvingen, belastingen en reserveringen resteert een winst (er verdeling van 4,0 miljoen (v.j. f 3,6 miljoen). Het voordelig saldo van bijzondere baten en lasten was circa 122.000 tegenover een nadelig saldo in 1958 van 220.000. De raad van bestuur acht het verant woord over 1959 een dividend uit te keren van 21 percent over een kapitaal van f 12.250.000. (over 1958 werd over een ka pitaal van 11.229.000 uitgekeerd 18 per cent als dividend). Hiervan werd in ja nuari jl reeds acht percent als interimdi vidend betaald, zodat een slotdividend in contanten van dertien percent over het gewone aandelenkapitaal kan worden uit gekeerd. Over het preferente kapitaal vindt de statuaire uitkering van zes per cent plaats. De verhoging van het kapitaal is geschied door uitkering van het agio. De eerste vier maanden van 1959 ver toonden in vergelijking met de omzetten in dezelfde periode van 1960 zowel in Ne derland als in het buitenland, tevreden stellende cijfers. Deze periode is echter te kort, zegt het verslag, om hier op voor spellingen te baseren. De raad van be stuur acht het echter nodig in 1960 en ko mende jaren hogere bedragen aan publi citeit te besteden. De verkopen in Nederland zijn gestegen, ondanks dat de totale verkopen van ge distilleerd in Nederland een daling verto nen. De binnenlandse omzet van het con cern is derhalve relatief niet. onbelangrijk gestegen. De exporten ontwikkelden zich zeer tevredenstellend. Het topjaar 1958 werd in 1959 belangrijk overtroffen. De to tale export van gedistilleerd vanuit Neder land is slechts onbelangrijk gestegen. De omzet in Argentinië vertoonde, ver geleken met de recordomzet in 1958, een vrij belangrijke daling. Door een zeer In de regeringsverklaring van 26 mei 1959 was een passage opgenomen, die een onderzoek naar de wenselijkheid van een herziening van het ondernemingsrecht in het vooruitzicht stelde. Deze commissie is in april benoemd en voorzitter daarvan is geworden prof. mr. P. J. Verdam te Am sterdam. De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft gisteren deze commissie geïnstalleerd. Hij formuleerde haar doel aldus: Een onderzoek in te stellen naar de vraag, of de rechtsvorm van de onder neming herziening behoeft en daarbij in het bijzonder aandacht te besteden aan het bestuur en toezicht bij de grote on derneming, alsmede aan de publieke ver antwoording van de onderneming. Deze taak zo zei de minister is ruimer dan die van het indertijd aan de Stich ting van de Arbeid gevraagde advies ter zake. In de eerste plaats vraagt als punt van onderzoek de aandacht de plaats, welke reeds binnen de bestaande structuur van de vennootschap de aandacht vragen. On der meer gaat het om de wijze, waarop de naleving van nadere wettelijke bepa lingen zou kunnen worden verzekerd. De vraag, of een in te stellen vennootskamer met het toezicht op deze naleving zou be horen te worden belast, zal mede door de commissie onder ogen moeten worden ge zien. Vervolgens zal de machtsverdeling tus sen de organen der vennootschap een punt van onderzoek uitmaken, de positie van de raad van commissarissen, de regeling van het stemrecht, de medezeggenschap der werknemers e.d. Als belangrijk vraag stuk noemde de minister ook de positie van de vakvereniging ten opzichte van de onderneming. Ten slotte wees spreker nog op de vraag, of de beschouwing van de onderneming als een gemeenschap van ka pitaalverstrekkers, van leiding gevende en van uitvoerende arbeid ook invloed moet hebben op de wettelijke vormgeving van de onderneming. De minister eindigde zijn installatierede met te zeggen, dat hij het van waarde acht, dat bij een eventuele wijziging van het ondernemingsrecht met voorzichtig heid te werk wordt gegaan. Doch deze voorzichtigheid mag anderzijds niet zo ver gaan, dat zou worden nagelaten de wetgeving bij gewijzigde omstandigheden en bij gewijzigde rechtsopvattingen aan te passen. De voorzitter der commissie, prof. Verdam, beantwoordde 's ministers rede. De noteringen van de Engelse staats fondsen zijn gisteren op de Londense effec tenbeurs sterk gedaald. De 3% pet. oorlogs lening daalde tot 60%, het laagste peil, dat ooit is voorgekomen. Waarnemers schreven de dalingen toe aan geruchten over een verhoging van het bankdisconto en de ver wachtingen, dat de rentetarieven over het algemeen verhoogd zullen worden. De lening van 1932 is de grootste Engelse staatslening en er is bijna 2 miljard pond sterling van in omloop. Gisteren is wederom een trekking ge houden van de 2% percent premielening Zuid-Holland 1957. Er werden 120 obliga ties uitgeloot, waarbij de premie van f 100.000 viel op nummer 4 van serie 14420, die van f 10.000 op nummer 3 van serie 4242 en die van f5000 op nummer 10 van serie 8679. De 2 volgende obligaties werden uitgeloot met 'n premie van f2500: num mer 5 van serie 19228 en nummer 4 van serie 14864. De bezitters van de volgende 5 obligaties werd een premie van f1000 toegewezen: nummer 1 van serie 13320, nummer 4 van serie 11093, nummer 7 van serie 10541 en de nummer 3 en 9 van serie 2712. Voorts werden de volgende 5 obliga ties uitgeloot met een premie van f 500: nummer 4 van serie 1642, nummer 3 van serie 8679, de nummers 2 en 7 van serie 8645 en nummer 7 van serie 14864. Ten slotte werden 105 niet hierboven genoemde nummers uitgeloot met f 125 elk. aanzienlijke verhoging der invoerrechten in Venezuela zijn exporten naar dit land vrijwel onmogelijk geworden. Om deze voor het bedrijf belangrijke markt niet te verliezen, zijn de nodige maatregelen ge troffen om in 1960 aldaar tot fabricage van een aantal Bolsprodukten over te gaan. De export van zeer oude genever naar de Nederlandse Antillen vertoonde een achteruitgang. D» leveringen aan buiten landse militaire instanties over de gehele wereld vertoonden een zeer fraai beeld, aldus het verslag. Zowel wat betreft omzet als financieel resultaat kan de n.v. Noord-Europeesche Houthandel Maatschappij op een goed jaar terugzien. Het gunstige bedrijfsresultaat maakte het mogelijk f 100.000 aan de reser ve voor diverse belangen toe te voegen en het dividend te verhogen van 9 op 11 per cent. De winst op goederen, na aftrek van belasting en voorzieningen, beliep f633.574 (v.j. f444.350). Interest leverde f 103.644 (f 126.178) op. Na exploitatiekosten en re servering resteert een winstsaldo van f238.000 (f 188.000). De verbetering van de gang van zaken heeft hot gehele jaar voorbgeduurd. Mulder's Fabriek van Rollend Materieel n.v. in Boskoop, stelt voor om evenals over het jaar 1958 is geschied, geen dividend uit te keren. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) De bestaande instellingen van de Euro pese Economische Gemeenschap, dus de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staal gemeenschap, de Europese Executieve Commissie en Euratoom, dienen reeds nu te beginnen met een gecoördineerd ener giebeleid. Eigenlijk zouden zij zich feite lijk moeten gedragen alsof ze reeds ge fuseerd waren tot één enkel Europees or gaan en ofschoon dat coördinatie-orgaan formeel nog geen gezag kan uitoefenen, zou het_ zijn voorstellen met. zoveel over redingskracht moeten doen. dat deze sug gesties vrijwel gelijk zullen slaan met be sluiten. Tot die radicale conclusie komt het christen-dcmocratische Belgische lid van het Europese parlement Victor Leemans in zijn rapport over de coördinatie van het Europese energiebeleid, dat op 29 ju ni in Straatsburg in het Europese parle ment aan de orde wordt gesteld. De heer Leemans was maandagmiddag in Den Haag om zijn voorstellen zelf toe te lichten, hetgeen hij met veel verve deed! Het uitgangspunt van het rapport is dat voorzien dient te worden in een leem te in de Europese verdragen, waardoor bij voorbeeld wel een gemeenschappelijk beleid voor kolen en staal, een gemeen schappelijk landbouw- en een gemeen schappelijk vervoersbeleid wordt voorge schreven, maar geen Europees energiebe leid. Tot dusver werd ermee volstaan de sterk uiteenlopende energiebeleiden van de zes landen afzonderlijk zo goed moge lijk te coördineren. Daar komt nog bij, dat men het structurele karakter van de kolencrisis veel te laat heeft onderkend: tot 1959 was men geobsedeerd door een verwacht kolentekort, pas daarna bleek dat er een overvloed aan energiebronnen was. De Europese kolen wei'den verdron gen door de Amerikaanse, door de olie en het aardgas. De prijs van de energie, in de schaarsteperiode afgestemd op de kostprijs van de kolen, werd voortaan be paald door de aanvoer uit Amerika en door de petroleumprodukten. HoeWel dat in het rapport van de Com missie voor het energiebeleid niet met zoveel woorden staat, gaf de heer Lee mans in antwoord op een door ons ge stelde vraag toe, dat de aanbevolen in voering van een richtprijs voor energie bronnen waarschijnlijk zal leiden tot fonds vorming met heffingen en toeslagen, pre cies zoals dat ten dele reeds bij de Kolen- en Staalgemeenschap het geval is, en ook wordt voorgesteld voor het ge meenschappelijk landbouwbeleid. Op die manier immers zal het Coördinatie-orgaan voor de energie de middelen krijgen om zijn beleid uit te voeren. Men dient hier bij in het bijzonder te denken aan het opvangen van de sociale en economische gevolgen van de teruggang van de Euro pese kolenmijnen voor de daarin werkza me arbeiders. Intussen blijft het rapport nog uiterst vaag over de wijze waarop die richtprijs t.ot stand zal komen. Dat is immers een politieke kwestie, welke door de zes na tionale regeringen opgelost zal moeten worden. Italië bij voorbeeld is voorstan der van een goedkope energiepolitiek, waar die energie dan ook vandaan komt. Het andere uiterste wordt gevormd door Frankrijk, waar generaal De Gaulle nog onlangs heeft verklaard, een zelfbevoorra- ding uit eigen middelen na te streven. De komst van de Sahara-olie op de Europese mark tkomt het probleem nog wat inge wikkelder en de oplossing urgenter maken. De richtprijs zal dus straks de techni sche uitdrukking vormen van de politiek welke men gekozen heeft: neigt men naar bescherming van de eigen mijnen en olie industrie, wil men ongebreideld profiteren van de wisselvallige aanvoer van buiten de gemeenschap of zoekt men naar een evenwicht tuss endic uitersten. In elk geval heeft de commissie erop gewezen, dat de zes voor hun energiepo litiek ook overeenstemming zullen dienen te bereiken met de grote oliemaatschap pijen, met de Verenigde Staten en Enge land, terwijl overleg met Rusland zeer ge wenst is, gezien het olie-offensief dat op het economische front is te verwachten en waarvan de Russische suggesties aan Italië reeds een voorproefje vormen. Voorts zal men tot harmonisatie van de concurrentievoorwaarden voor kolen en stookolie moeten komen, terwijl men ook een Europese regeling voor de aanleg van pijpleidingen zal moeten opstellen. Nu reeds bieden de Franse en de Italiaanse exploitanten van de olieleidingen van de Middellandse zee naar het noorden tegen elkaar op om de doorverbinding naar Beieren te verkrijgen. Een dergelijke dou blure betekent een op de consument te verhalen kapitaalsverspilling. De heer Leemans betoogde voorts, dat al deze maatregelen gezien moeten wor den als een gemeenschappelijke energie- handelspolitiek met als doeleinden een goedkope en regelmatige energievoorzie ning, een harmonische vervanging van de traditionele energiebronnen door de mo derne met daarnaast de vrije keuze voor de verbruiker van de gewenste soort ener gie en de handhaving van de eenheid van de markt. Op de komende zitting van het Europe se Parlement zullen naast de technische aspecten van de kolencrisis ook de socia le gevolgen ervan aan de orde komen. De Belgische christen-democraat Bertrand heeft namens de sociale commissie een verslag hierover uitgebracht. Hij stelt daarin onder andere vast dat de onguns tige ontwikkeling in de kolenindustrie haar stempel heeft gedrukt op de sociale ont wikkeling en dat niets erop wijst dat die ontwikkeling in ongunstige zin spoedig een einde zal nemen. Behalve de loonverliezen die de mijn werkers hebben geleden door verminde ring van de produktie, blijkt ook het di- rekte uurloon in de kolenmijnen sedert 1958 niet meer de stijgende lijn van de voorgaande jaren te vertonen, zulks in te genstelling tot de lonen in de ijzer- en staalindustrie en de ijzermijnen. Bertrand komt tot de conclusie dat als eerste positieve maatregel gestreefd moet worden naar verkorting van de werktijden in de mijnen. Daarnaast moeten de ar beiders beschermd worden tegen verliezen als gevolg van gedeeltelijke werkloosheid. De sociale commissie is het volledig eens met een recente uitspraak van de voor zitter van de Hoge Autoriteit, Malvestiti, dat het garanderen van het loon een be ginsel is, dat 'in de toekomst op allé werk nemers van de kolen- en staalindustrie in de E.G.K.S. moet worden toegepast. De sociale commissie heeft ten slotte de indruk dat de sanering van de kolenmij nen in België en elders niet zo verloopt als wenselijk zou zijn. Met de reorgani satie van de kolenindustrie kan men niet planmatig genoeg te werk gaan, aldus Bertrand. die voorts nog de nadruk legt op de noodzaak van de saneringsprogram ma's. De Engelse regering heeft bekendge maakt, voornamens te zijn het tempo van de bouw van kernenergiecentrales te ver tragen teneinde in de komende 7 jaar een besparing te bereiken van ongeveer 90 miljoen pond. In een rapport voor het parlement van het Engelse ministerie voor energie wordt medegedeeld, dat sedert 1957 kolen over vloedig zijn geworden en dat ook de voor uitzichten voor de levering van olie be ter worden. „De noodzakelijkheid van di recte en sterke versnelling van het tem po van opdrachtgeven tot bouw van cen trales voor kernenergie is daarom niet meer aanwezig," aldus het rapport. Daar aan wordt nog toegevoegd dat er vijf kernenergiecentrales in aanbouw zijn en dat goedkeuring werd verleend voor de bouw van nog twee. De eerste centrales zullen in 1961 gaan werken en tegen 1966 moeten zij alle zeven in gebruik zijn, zo wordt nog medegedeeld. In het 49ste boekjaar der n.v. Nationale Crediet Vereeniging bedroeg de nominale waarde der nieuw geboekte spaarbrieven 20 pet meer dan die in 1958 en bereikte een recordhoogte van meer dan ƒ17.000.000. Het ingeschreven kapitaal was ultimo de cember tot 86.591.886 gestegen. Tezamen met de tot het N.C.V.-concern behorende n.v. Noorder Spaar- en Levensverzekering maatschappij zijn deze cijfers 20.000.000 resp. 109.320.450. Het tegoed der spaar ders bij de N.C.V. bedraagt 28.081.815. De wiskundige reserve beloopt thans 1.027.872 de administratiereserve 350.703.88 en de vrije reserves 575.000. De bedrijfsresultaten waren volgens het verslag zeer gunstig. Naast een dotatie van 500.000 aan de jaarkassen werd 16 pet. dividend uitgekeerd. De verwachtingen voor 1960 worden gunstig beschouwd en de directie verwacht in het jubileumjaar van de n.v. een verdere stijging. Blijkens de gecombineerde verlies- en winstrekening over 1959 heeft de n.v. Cul tuur Maatschappij Serbadjadi een saldo winst gemaakt van f 3.915, waardoor het gezamenlijke verliessaldo wordt terugge bracht tot f 138,262 (vorig jaar een verlies van f 284.180, waarvan f 142.000 werd ge dekt door het reservefonds). Van de onder nemingen in Indonesië werden geen be richten meer ontvangen. De onkosten in Ne derland zullen voor 1960 'n verdere verla ging ondergaan. De vennootschap streeft naar een heroriëntatie van haar belangen. Aangezien nog geen plannen dienaangaan de een definitief stadium hebben bereikt, kan de directie hierover nog geen mede delingen doen. Adverten tie aluminium laloeaieSn De beste service bij Ged. Oude Gracht 108-110 - Haarlem Telefoon 17165 Adv? rentte Aagtedijk 20 100 m. \v. Gibraltar n. Syracuse. Aalsdijk 21 te Alexandrië. Aardijk 20 te New Orleans v. Havana. Abbeaijk 20 670 m. z.o. Kp. Race n. Houston. Abida 21 te Stockholm. Achilles 20 1150 m. n.n.o. Barbados n. Barbados. Acila 24 in Panamakanaal n. Curacao. Acmaea 20 150 m. o. Gibraltar n. Turku. Alamak 20 v. Sydney n. Aden. Albireo 21 v. Bombay n. Colombo. Alblasserdijk pass. 20 K. Canaveral n. Le Havre. Alchiba pass. 20 Sint Pauls Rocks n. Las Palmas. Algorab 21 te Santos. Allien a 21 te Bahia. Alioth 21 te New York. Alkes 20 250 m. o.z.o. Malta n. Antwerpen. Almkerk 21 te Marseille. Alphard 20 v. Takoradi n. Las Palmas. Alpherat 21 te Las Palmas. Ameland 20 220 m. w. Azoren n. Rotterdam. Ammon 20 300 m. n.w. Ptorto Rico n. Willemstad. Amstelhoek 20 90 m. o.n.o. Algiers n. Beyhouth. Amstellaan 22 te Fremantle verwacht v. Tarakan. Angolakust pass. 20 Las Palmas n. Dakar. Appingedijk 20 320 m. z.w. K. Hatteras n.LeHavre. Area 20 135 m. n.n.o. Kp. Villano n. Dakar. Ares 21 te Callao. Argos 20 75 m. z.w. Ouessant n. Amsterdam. Arkeldijk 20 270 m. z. Kp. Race n. Halifax. Artemis 20 145 m. n.o. Jamaica n. La Guaira. Asmidiske 20 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Asterope 20 350 m. o.z.o. Kp. Race n. Hampton R. Attis 19 55 m. z.w. Kingston n. Mobile. Atys 21 te Mena Al Ahmadi verwacht. A>eldijk 20 275 m. w. Scillys n. Antwerpen. Baarn 20 v. Puerto Ordaz n. Amsterdam. Banda 21 te Manilla verwacht. Bali 20 v. Tandjong Mani n. Singapore. Balong 20 400 m. z.o. Kp. Race n. Port Said. Bar.ggai 20 410 m. w.z.w. Minicoy n. Colombo. Bantam 22 te New Orleans verw. v. New York. Batu 21 te Akaba. Bawean 20 200 m. z.o. Sabel eil. n. Marseille. Bengkahs 20 te Bangkok. Beninkust 20 60 m. z.w. Ouessant n. Freetown. Bennekom 19 te Amsterdam n. Rotterdam. Billiton 20 50 m. o. Belawan n. Colombo. Calamares 20 550 m. n.n.o. Az. n. Pto. Libertador. Calt. Amsterd. 20 380 m. o. Mombassa n. Kaapst. Caltex Arnhem 20 42 m. o.z.o. Kuria Muria eil. naar Suez. Caltex Delfzijl 20 20 m. z.w. Wight n. Whitegate. Caltex Eindhoven 21 v. Bahrein n. Yokohama. Caltex Leiden 20 250 m. z.w. Bombay n. H'kong. Caltex Pernis 20 60 m. n.w. Muscat n. Dar Es Sal. Caltex Rotterdam 20 120 m. o. Gibralt. n. Pernis. Caltex The Hague 20 18 m. o.z.o. Kp. Blanc naar Lourenco Marques. Caltex Utrecht 20 780 m. w.z.w. Straat Soenda naar Kurnell. Camitia pass. 20 Kp. Agulhas n. Durban. Cartago 20 v. Puerto Libertador n. Baltimore. Casamance 20 120 m. z.w. Ouesant n. Casablanca. Ceres 21 te Rotterdam. Charis 20 150 m. w. Ouessant n. Cumana. Cinulia 20 450 m. o.z.o. Bermuda n. Thameshaven. Cirrus 20 130 m. z.w.Reykjanes n. Oeeaanstation. Cities Service Valley Forge 20 125 m. o. Kuria Muria eil. n. Philadelphia. Clavella 20 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Crania 20 900 m. n.o. Puerto Rico n. Landsend. Dahomeykust 20 ten anker rede Port Amboin. De Eerens 20 te Suez v. Akaba. Delft 20 v. Bremen n. Amsterdam. Diloma 20 v. Rio Grande n. Curasao. Dongedijk pass. 20 Acapulco n. Los Angeles. Doris 20 330 m. w. Barbados n. Rotterdam. Drente 20 v. Balikpapan n. Labuan. Esso Nederland pass. 20 Kuria Muria n. R'dam. Esso Rotterd. 20'l80 m. n.n.w. Benghazi n. R'dam. Forest Hill 21 te Punta Cardon. Forest Town pass. 20 Malta n. Landsend. Gaasterland 20 120 m. z.o. Bahia n. Kp. Delo. Gabonkust 19 v. Freetown n. Le Havre. Geestland 20 140 m. n.w. Fayal n. Barry. Giessenkerk 20 350 m. w. Colombo n. Aden. Gloria Maris 20 30 m. w. Bergen n. Archangel. Gooiland 20 135 m. n.o. F. Noronha n. L. Palmas. Graveland 20 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Groote Beer 20 635 m. w. Bishoprock n. N. York. Guineekust 20 ten anker Escravos n. Lagos. Hector 20 140 m. n.n.o. Finisterre n. Tripoli. Hera 19 360 m n.o. San Miguel n. Rotetrdam. Hersilia 21 te Kingston. Hydra 20 te Bremen verwacht v. Puerto Ordaz. Iberia pass. 20 Orkneys n. Archangel. Isis 20 55 m. w.z.w. Flores n. Santander. Ittersum 20 te Houston verwacht v. Antwerpen. Ivoorkust 20 v. Freetown n. Las Palmas. Jae. Verolme 20 300 m. w. Iquique n. Ph.delphia. Jagersfontein 20 210 m. n.w. Dakar n. L. Palmas. Jason 19 600 m. o.z.o. Bermudas n. Antwerpen. Java 20 960 m. z. Colombo n. Fremantle. Johannes Frans 21 te Newport News. Joh. v. Oldenbarnev. 20 v. Bermuda n South.ton. Kabylia 29 ter hoogte Landsend verwacht. Kalinga 20 v. Brunsbüttel n. Nynashamn. Kalydon 20 210 m. n. Finist. n. Mena Al Ahmadi. Kara 21 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Karachi 20 v. Bilbao n. Amsterdam. Karsik 20 240 m. z.o. Colombo n. Pt. Swettenham. Kellia 20 le Barry verwacht v. Thameshaven. Kennemerland pass. 20 Finisterre n. Amsterdam. Kerkedijk 20 v. Antwerpen n. New York. Kermia 21 te Lorenzo Marques verwacht. Kertosono 20 200 m. o. Minicoy n. Penang. Khasiella 27 te Abadan verwacht. Kieldrechl 20 v. Genua n. Boulogne. Kinderdijk 20 250 m. n.w. Finisterre n. Miami. Kloosterdijk 20 m. n. New Orleans n. Rotterdam. Koningswaard 19 580 mijl n.n.o. Barbados naar Point Fortin. Kopionella pass. 20 Ras Al Hadd n. Band. Mashur. Koratia 20 1020 m. z.w. Azoren n. Curagao. Korendijk 20 1270 m. v. Vjissingen n. Antwerpen. Korenia 29 te Curagao verwacht. Korovina 20 20 m. z.w. Barbados n. Buenos Aires. Krebsia 27 te Gothenburg verwacht. Kreeft 20 te Rotterdam. Kreon 20 te Hongkong. Kryptos verm. 21 v. Teesport n. Rotterdam. Laarderkerk pass. 21 Finisterre n. Triest. Leiderkerk 20 dw. Masira eiland. Lekkerkerk pass. 20 Kp. St. Vincent n. Stettin. Leto 20 te Rotterdam. Lombok 20 v. Beira n. Dar Es Salaam. Maashaven 21 et Port Harcourt. Mariekerk 20 780 m. n.o. Mombassa n. Mombassa. Marnelloyd 20 te Cebu. Maron 20 400 m. n.n.w. Porto Rico n. La Guaira. Medon 21 te Baltimore. Meerdrecht. 20 400 m. n.o. Pto. Rico n. Hampt. R. Mentor 19 te Amsterdam n. Hamburg. Merwede 20 120 m. n. Finisterre n. Newcastle. Minos 20 dw. Rostock n. Turku. Mississippilloyd 20 140 m. n.n.w. Cochin n. Madras. Mchamed Reza Shah 20 40 m. z.z.w. Ushant naar Willemshaven. Molcnkerk 20 v. Rotterdam n. Hamburg. Mui dér kerk 20 80 m. n. Alexandrië n. Port Said. Munttoren 20 190 m. o. Paramaribo n. Curagao. Musi 20 dw. Noordwachter n. Singapore. Naess Commander pass. 20 Masira n. Fawley. Navicella 29 te Curagao verwacht. Neder-Elbe 21 te Basrah. Neder-Weser 20 v. Bangkok aan rede Kosichan. Nias 20 115 m. o. Kreta n. Beyrouth. Noordwijk 21 te Rotterdamv erwacht. Notos 19 dw. Bizer'ta n. Vari. Oberon 20 360 m. n.o. Azoren n. Amsterdam. Oostkerk 20 v. Marseille n. Genua. Oranje 20 v. Singapore n. Penang. Oranjefonlein 19 te Amsterdam. Oranjestad 20 v. Trinidad n. Barbados. Oiestes 2! te Guadeloupe. Ouwerkerk 21 te Hongkong verwacht v. Bangkok. Overijsel 21 v. Singapore n. Hongkong. Papendrecht 20 180 m. z w. Ouess. n. Novorossisk P. G. Thulin 21 te Mollendo. Peperkust 20 te Antwerpen. Philidora 20 50 m. w. Daedalus n. Mena. Philine 21 v. Tranmere n. Mena Al Ahmadi. Philippia 20 27 m. n.o. Villano n. Mena. Polydorus 20 te Rotterdam. Pclyphemus 20 v. Dublin n. Le Havre. Prins Alexander 20 540 m. w. Lissab. n. Montreal. Prins Casimir 20 250 m. w. Valentia n. Londen. Pr. Fred. Hendr. 20 230 m. w.n.w. L'end n. Quebec. Prins Frederik Willem 22 te Montreal verwacht. Pr. Willem II 20 130 m. w. Valencia n. Montreal. Prins Willem V 20 v. Le Havre n. Quebec. naar Montreal. Proven.singel 20 180 m. w. Colombo n. Singapore. Pygmalion pass. 19 Cyprus n. Lattakia. Raki 20 350 m. z. Calcutta n. Calcutta. Roepat 21 v. Labuan n. Surabaja. Rondo 18 te Dar Es Salaam. Rossum 20 70 m. o.n.o. Algiers n. Rotterdam. Rotte pass. 20 Hawaii n. Kanasiki. Rijndam 20 v. Rotterdam n. New York. Rijnkerk 20 180 m. z.z.w. Ouessant n. Marseille. Saloum 20 v. Bordeaux n. Le Havre. Samarinda 20 450 m. z.o. Kp. Race n. New York. Sarangan 20 380 m. w. St. Helena n. Kaapstad. Sarpedon 20 v. Porto Cabello n. Guanta. Scheldelloyd 20 te Manokwari verwacht. Schie 20 50 m. o. Kp. Bougaroni n. Rotterdam. Schiedijk 20 te Norfolk verwacht. Siberoet 20 170 m. z.o. Calcutta n. Calcutta. Sigli 20 v. Labuan n. Bangkok. Skadi 20 25 m. w. Lissabon n. Napels. Slcterdijk 21 te New York. Soestdijk 21 te Rotterdam. Scion 20 v. Fort Liberte n. Nassau. Stad Alkmaar 20 te Bremen. Stad Amsterdam pass. 20 Ouessant n. Dakar. Stad Arnhem 20 v. Palermo n. Sagunto. Stad Delft 20 485 m. n.n.w. P. Rico n. P. of Spain. Stad Dordrecht 20 te Vlaardingen. Stad Maassluis 19 te IJmuiden. Stad Gouda 20 te Baltimore. Stad Rotterdam 20 v. Ceuta n. Civitta Vecchia. Stad Schiedam 20 te Narvik verwacht v. Gent. Stad Utrecht 20 200 m. o. Trinidad n. Rio de Jan. Stanvac Adventure 20 110 m. o.n.o. Singapore n. Sungeigerong. KLEINE VAART Alcetas 19 te Malaga n. Cadiz. Ardeas 20 te Antwerpen n. Amsterdam. Draco 19 v. Amsterdam n. Pasajes. Flevo 18 te Rotterdam n. Amsterdam. Ilias 19 te Amsterdam n. Adense. Midas 18 v. Gdynia n. Amsterdam. Nero 18 v. La Pallice n. Amsterdam. Bab T 18 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Kp. St. Vine. 18 Br'büttel gepass. n. IJsselmonde. Wilpo 18 v. Karskaer n. Soernaes. Ank T 20 15 m. n. Texel n. Zaandam. Areas 20 100 m. n.n.o. Villano n. Malta. Insp. Mellema pass. 20 Terschellingerbank n. Abö. Plato 20 50 m. n.n.o. Villano n. Amsterdam. Atlas 20 bij Gibraltar n. Rotterdam. Joost pass. 20 Texel n. Strahlsund. Manto 20 5 m. n. Cherbourg n. Lissabon. Phidias 20 35 m. n.o. Malta n. Patras. De n.v. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij te Rotterdam heeft het voorne men binnenkort over te gaan tot de emissie van f 2.000.000 nominaal aandelen op naam, respectievelijk certificaten van aan delen aan toonder en f2.000.000 conver teerbare obligaties. Over de koers van uit gifte, het rentetype en de conversiekoers zijn nog geen bijzonderheden bekend. „Willige" stemming Het Damrak zette gisteren de nieuwe beursweek in met een „willige" stemming voor de internationale waarden, behalve dan voor aandelen Kon. Olie. De handel werd allengs ruim als gevolg van aanko pen van publieke zijde. Er was aanhou dende buitenlandse vraag, bij gering aan bod. In de AKU-hoek heerste de grootste drukte. De rayon-aandelen werden voor Westduitse rekening uit de markt geno men. Er waren ook lokale speculatieve aankopen. Vrijdag werd in deze hoek voor nominaal 252.000 omgezet. De stemming voor dit fonds was beslist „willig" bij kal me handel. De stukken werden verhan deld op circa 840 (793). De Philipsaandelen kwamen op 1218 circa 40 punten hoger. Unilever op circa 980, boekte dertien pun ten winst. Kon. Olie noteerde op 139,50 bijna een gulden lager. De scheepvaartwaarden noteerden me rendeels een weinig hoger. In de cultuur sector zette Delimij het vrijdag ingetreden koersherstel verder voort bij een prijs van 194 4.Staatsfondsen vast als ge volg van herbeleggingsvraag. Op de in courante markt werden voor de eerste ver- handeldag claim Varossieau op 700 ge adviseerd, overeenkomende met 240 per cent voor een nieuw aandeel. Claims Daal- derop en die van de Zuidhollandse Bank verlieten de beurs op respectievelijk circa 710 en 126 overeenkomende met res pectievelijk 242 en 155 percent voor een nieuw aandeel. (ANP). Boeke Huideko per kwam van 149% op 149, Figée van 185 b op 185%, Spaarnestad van 525 b op 530. VERHANDELDE FONDSEN. 17 juni 20 juni Totaal 453 429 Hoger 249 (54.9%») 265 (61.7%) Lager 118(26.1%) 87 (20.3%) Gelijk 86 (19.0%) 77 (18.0%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U570»/»—578 gl 576 Kon. Petr138.20—138.80 138.80 Philips 1210—1219 1215__ Unilever 970977 gl 973 Hoogovens 845855 852 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U565 gb—575 567 Kon. Petrf 138.50—138.70 f 138.40 Philips 1203—1210 1206l/s Unilever 965968 965 Hoogovens 818840 822 Amsterd. Bank 347 Ned. Handel Mij. 271% Rotterd. Bank 299 Twentsche Bank. 277% A.K.U 580 Albert Heijn 450 Billiton Mij. II 385 Bols 650 Bührmann Papier 500 Deli-Mij 193.50 Dordtsche Olie 675 453 640 Hoogenbosch Sch. 251 Hoogovens 850 H.V.A 167 indola 438 525 K.L.M 107.50 Kon. Ned. Zout Kon. Olie 140.50 Müller Nat. Bezit 440 Nederl. Ford 560 Ned. Gist- en Sp. 400 b. Ned. Kabelfabr. 630 Philips Gem. Bez. 1217% Philips Pref 307% A'dam Rubber 116 Sikkens Groep 710 Stokvis R.S 255 Thomassen 8z Dr. 726 Unilever 979 Van Berkei's Pat. 350 Van Gelder Pap. 327 Van der Heem 325 Ver Machinefabr. 229 Wessanen 295 Wilton Feijenoord 203 Zwanenberg-Org. 785 Interunie f 215. 238.— Unitas f 500.— Ver. Bezit v. 1894 f 134.— H.A.L 139% K.N.S.M 181% N. Scheepv. Unie 147 Ommeren v 274% Stoomv. Mij. Ned. 167 Anaconda 51SA„ Kennecott Copper 77% Aluminium Ltd.. 32 Bethlehem Steel. 45% U.S Steel 82 Republic Steel 61% American Motors 23% General Motors.. 44% Cities Service 41 Shell Oil 66 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: wat lager Recente favorieten werden gisteren op de Newyorkse beurs getroffen door winst neming, waardoor de lijst een onregelmatig lager aanzien kreeg. Gemengde fondsen bleven goede individuele winsten boeken en vliegtuigfondsen stegen als gevolg van verhoging van tarieven. Ook de elektroni sche waarden traden op de voorgrond. IBM zakte ruim 5 en RCA omstreeks 2. Univer sal Match zakte omstreeks 5. Oliewaarden toonden wat individuele kracht. Universal Oil Products monteerde ruim 2 en Texaco en Honoloeloe verbeterden elk ongeveer 1. Sporen waren onregelmatig lager. De om zet was 3.970.000 aandelen. In totaal wer den 1218 fondsen verhandeld, 403 hoger en 596 lager. Het industriegemiddelde kwam van 650,89 op 647,52, dat van spoorwegen van 142,72 op 141,81 en dat van openbare nutsbedrijven van 92,23 op 92,05 (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9