F.L.N. weigert Frans vliegtuig als middel van vervoer RUSSISCHE STUDENT IN DEN HAAG OPGESLOTEN HET WEER Gematigd optimisme blijft overheersen in Parijs hamof weer vandaag! TBC - in nieuwe gedaante nog allerminst bedwongen Premier van Israel bezoekt ons land GEERT H00GEVEEN Twee doden in het verkeer Premier Kisji zou nu aftreden Amerikaanse raket brengt twee satellieten omhoog No. 61447 Aanvankelijk iets warmer Aan het strand Het woord is aan SPIONAGEPOGING VERIJDELD? Relletjes in Tokio Zevenduizend nieuwe patiënten KNCV-voorzitter waarschuwt tegen voorbarig optimisme ln de krant van heden: Beide in een baan om de aarde gekomen WOENSDAG 22 JUNI 1960 45e JAARGANG NUMMER Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijla Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Hedenmorgen om kwart over tien ar riveerde de rriinister-president van Isra el, Ben Goerion, op de vliegbasis Ypen- burg van de Koninklijke Luchtmacht. De minister-president van Israel, die een niet officieel bezoek brengt aan ons land, en zijn gezelschap kwamen daar aan in een Dakota van de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht, die hen in Brussel had ge haald. Ter begroeting waren op Ypenburg aanwezig de ministers Luns en Beerman, alsmede de ambassadeur van Israel in Den Haag, de heer H.A. Cidor. Een dochtertje van de tweede secreta ris van de ambassade van Israel, de drieeneenhalf-jarige Oved Yosha, bood mevrouw Ben Goerion bloemen aan. Het dochtertje van de consul-generaal van Israel te Amsterdam, Rephael Migdal, overhandigde de dochter van de minister president van Israel, die zich in zijn ge zelschap bevindt, een ruiker. Vervolgens begaven Ben Goerion en zijn gezelschap zich per auto naar het paleis Soestdijk, waar het noenmaal werd gebruikt. Voordat hij naar Soestdijk vertrok ver klaarde premier Ben Goerion dat hij zeer dankbaar was ,voor de uitnodiging van de Nederlandse regering om enige dagen in Nederland te komen. Israel koestert ge voelens van oprechte vriendschap en grote bewondering voor het Nederlandse volk. Deze vriendschap is gebaseerd op eeuwen oude historische banden, op culturele waarden, die geworteld zijn in de gemeen schappelijke geestelijke erfenis van beide volken, en op de pogingen aan beide zij den, natuurlijke hindernissen te overmees teren: Nederland door de zee te bedwingen en Israel door de woestijn terug te dringen. Hij zei voorts dat de vriendschap van het Nederlandse volk en van de Nederlandse regering ten opzichte van Israel een bron van diepe voldoening is voor iedere burger van Israel. De beide volken zijn de idealen van verdraagzaamheid, waarlijke demo cratie en het oprechte verlangen naar vrede toegewijd. In onze ogen, aldus minister president Ben Goerion, is Nederland een uitstekend voorbeeld van een land dat ge durende vele generaties de beschaving van de wereld heeft verrijkt met schatten van blijvende waarde. Nadat Ben Goerion en zijn echtgenote en dochter het noenmaal in paleis Soestdijk hadden gebruikt, maakte de minister-pre sident van Israel een vliegtocht over de Deltawerken. De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, de hoofd ingenieur-directeur van de Deltadienst, prof. ir. P. Ph. Jansen en ir. F. L. van der Bom, hoofdingenieur-directeur van de dienst der Zuiderzeewerken, vergezelden hem. De echtgenote en de dochter van Ben Goerion woonden op De Hoge Vuursche de jaarlijkse conferentie van de Nederlandse afdeling van de Women International Zionist Organisation bij. (Men zie ook pagina 5). Advertentie AUTOMOBIELBEDRIJF Hoofdagent CITROëN Ons telefoonnummer 16270 kantoor, magazijn en werkplaats, is veranderd Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEl. 223596 NYLON REGENJASSEN 49.75 Advertentie Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk vrij zonnig en vooral in het binnenland hogere temperaturen dan vandaag, later plaatselijk enkele regen of on weersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en noord. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen zomers en zonnig strandweer met middagtempera- turen boven 20 gr. G. Zwakke zuidoostelijke wind. Zeewater bijna 16 gr. C. Vooruitzichten: kleine depressie nadert het En gelse Kanaal, waardoor onweers kans tegen morgenavond toe neemt. Bij het oversteken van een drukke ver keersweg in Tilburg is de 68-jarige wiel rijder A. van Antwerpen uit Tilburg door een vrachtauto aangereden. Hij overleed aan zijn verwondingen. In hetzelfde ziekenhuis overleed de 28-jarige C. Verbakei uit Enschot, die zon dagmiddag 'n verkeersongeluk overkwam. Pascal: Beheerste hartstochten zijn deugden. (Van onze correspondent in Parijs) Door middel van een communiqué, dat openbaar werd gemaakt na een langdurig gesprek tussen president De Gaulle en premier Debré, is in de afgelopen nacht meegedeeld dat het speciale vliegtuig dat naar Tunis was gezonden om een Algerijnse voorbode voor de vredesonderhandelaars op te halen onverrichterzake naar Parijs is teruggeroepen. De Franse beslis sing werd genomen nadat de Algerijnse verzetsbeweging, het FLN, het Franse vliegtuig van de hand had gewezen omdat, volgens hun zienswijze, de kwestie van het vervoer door de Franse autoriteiten eenzijdig geregeld was. Terwijl gisteren in Frankrijk de hele dag de strakblauwe zomerhemel druk werd afgetuurd om te zien of de Algerijn se onderhandelaar nog niet kwam opda gen, was in Tunis binnenskamers al be slist dat van het hoffelijk ter beschikking gestelde Franse vliegtuig terwille van de diplomatieke waardigheid geen gebruik zou worden gemaakt. Nog voor de scha kels in elkander hadden gegrepen was er dus al een kink gekomen in de kabel waardoor na zes jaren het eerste contact tussen de oorlogvoerende partijen zou worden gelegd. Hoewel dit eerste incident zeker overduidelijk bewijst dat de Alge rijnen zich met hun vracht aan minder waardigheidscomplexen geen vlotte nart- ners zullen tonen in het vredesover leg met Frankrijk, wordt deze tegenslag in Parijs vooral symptomatische beteke nis toegekend. Dat de onderhandelingen al voor het begin, naar het voorbeeld van de mislukte topconferentie, nu reeds ver broken zouden zijn gelooft men hier in ieder geval niet. Hoe de Algerijnse onderhandelaar zich nu, in het genot van zijn volle waardig heid, naar Parijs zal begeven is een der talrijke vragen die hier algemeen worden gesteld. Het is mogelijk dat de Algerijn via Frankfort of Genève per trein of auto zal komen, maar ook werd in Parijs met de mogelijkheid rekening gehouden dat hij van een K.L.M.-vliegtuig gebruik zou ma ken. De Algerijnse nationalisten hebben ook bekend gemaakt dat een afgevaardigde was benoemd die gereed stond om naar Parijs te vertrekken. Ofschoon zijn naam niet werd onthuld neemt men in Parijs algemeen aan dat de advocaat Boemen- djel, voormalig Frans Kamerlid en thans hoofd van de Algerijnse persdienst, met deze opdracht zal zijn belast. Waarschijn lijk werd het in Parijs geacht, dat de secretaris-generaal van het departement van Algerijnse zaken, Roger Moris, die geen politieke maar een ambtelijke figuur is, de Algerijnse boodschapper van Fran se kant te woord zal staan. Intussen worden van Franse zijde in streng geheim de verdere schikkingen voor het bestandsgesprek met het F.L.N. getroffen. Wanneer die eerste fase van het overleg, waarbij vooral technisch- protocolaire kwesties, die echter zoals nu al blijkt van politieke wrijfpunten lang niet vrij zijn, moeten worden geregeld, achter de rug is, kunnen de werkelijke onderhandelaars ten tonele verschijnen. Men nam gisteravond in Parijs aan dat de Franse deputatie onder leiding van de premier Michel Debré zal staan, gesecon deerd door de beide vakministers van Oorlog, Messmer, en van Binnenlandse Zaken Chatenet plus vermoedelijk nog twee of drie hoge generaals. De president der republiek, Charles de Ciulle, zal zich zeker in het begin op de achtergrond wil len houden, al is het dan ook mogelijk dat de chef der voorlopige Algerijnse re gering, Ferhat Abbas, hem wel al eens een keer eerder ontmoeten mag. Na de theatrale proclamaties der voor standers van de integratie, die maandag gezamenlijk zwoeren Algerije binnen de Franse republiek te zullen houden, heb ben gisteren tal van politieke figuren, par tijen, bewegingen, vakverenigingen hun vurige wens uitgesproken dat de vredes onderhandelingen tot een goed einde zul len mogen worden gevoerd. In Algerije zelf blijft het intussen rustig en ook in Parijs, waar de politie in de straten ech ter zichtbaar versterkt is, heeft zich gis teren geen enkel incident voorgedaan. Ofschoon de standpunten der beide par tijden, zoals wc gisteren al uitvoeriger aantoonden, ongetwijfeld ver van elkan der verwijderd blijven en de onderhande lingen daarom zeker niet licht zullen blij ken, overheerst in Parijs over het alge meen toch een beredeneerd, zij het ge matigd optimisme. Bij onderhandelingen tussen oorlogvoerende partijen die geen van beiden een beslissende militaire over winning hebben geboekt, is het natuurlijk dat bij de aanvang de eisen wederzijds hoog worden opgeschroefd om aldus, tij dens de discussies, zonodig wat ballast over boord te kunnen werpen. Een ander sterk motief voor optimisme betreft de dynamiek van het vredesver- langen. dat nu overal gewekt is en waar aan ook de leidende figuren, zelfs indien ze wilden, steeds moeilijker weerstand zul len kunnen bieden. Twee jota's uit roerig Tokio: Politiemannen met stalen helmen drij ven op hardhandige wijze een demon stratie bij het parlementsgebouw in Tokio uiteen. Een studente wordt door politieman nen in burger tijdens een demonstratie in Tokio weggesleept. De voorzitter van de Koninklijke Neder landse centrale vereniging tot bestrijding der tuberculose, dr M. R. Heynsius van den Berg, heeft bij de opening van de algemene vergadering van deze organi satie in Utrecht gezegd, dat de tubercu- losesterfte in Nederland vorig jaar op nieuw een daling te zien heeft gegeven: 3,6 sterfgevallen per 100.000 inwoners tegen 4,3 in 1958. Volgens hem is het sterftecijfer voor tuberculose in de wes telijke wereld echter geen getrouwe graad meter meer van de stand van het gehele tuberculoseprobleem, nu zoveel minder tuberculosepatiënten aan hun ziekte ster ven dan vroeger. Een betere graadmeter noemde hij het aantal nieuwe gevallen dat per jaar op treedt. In totaal werden in 1959 bij de consul tatiebureaus 7317 nieuwe gevallen van actieve tuberculose ingeschreven, ofwel 64,49 per 100.000 inwoners. In 1958 was dit gemiddelde 64,34.Het lijkt erop, dat de tuberculose zich gedurende de laatste vier jaren in Nederland weinig of niet verder heeft laten terugdringen, aldus dr Heynsius van den Berg. „Geenszins aanleiding tot voorbarig optimisme". De ziekte is bovendien na de tweede wereldoorlog van gezicht veran derd. Het gaat nu niet meer om magere, uitgeputte mensen en om ligtentjes in een tuin," aldus spreker, „de ziekte ver schuilt zich thans graag in mensen die weinig of geen klachten hebben en er goed uitzien. Zij is een guerilla-oorlog begon nen en dat deze nog uitstekende kansen biedt aan de t b c blijkt volgens hem wel uit de recente school-epidemieën". Vooruitlopende op het overheidssubsi die heeft de K N C V in 1959 aan enkele consultatie-bureaus reeds een instrumen tarium ter beschikking gesteld, om een schoolonderzoek te beginnen. Aan de vereniging is thans te kennen gegeven, dat algehele stopzetting van rijkssubsidie tot de waarschijnlijkheden behoort, alhoewel zij daarvan nooit een officiële mededeling heeft ontvangen. De heer Heynsius van den Berg. zei, dat de vereniging een dergelijke beëindiging van de overheidssteun ten zeerste zou betreu ren. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan het voorstel om de werkzaamhe den uit te breiden in West Indië en in het bijzonder in Suriname. Hiervoor stelde zij 50.000.- beschikbaar. Voorts werd 10.000.- uitgetrokken voor uitkeringen aan de beide fondsen TOKIO (Reuter) De Japanse rege ring heeft vandaag de laatste formalitei ten van de bekrachtiging van het ver drag met Amerika afgehandeld. Aanvan kelijk had men hiermee willen wachten tot na de bekrachtiging door het Ameri kaanse Congres. Verwacht wordt dat de Amerikaanse Senaat het verdrag vandaag zal ratificeren. In Japan is een nieuwe golf van stakingen en betogingen begon nen en de verwachting is dat Kisji spoe dig zal aftreden. Zes miljoen Japanse arbeiders zijn op geroepen om korte symbolische stakingen te houden uit protest tegen het bewind van Kisji. Het vakverbond Sohyo en de linkse studentenvereniging Zengakuren zijn van plan in Tokio tweehonderddui zend mensen op de been te brengen. Ten gevolge van de staking van de spoorman- nen zullen vermoedelijk ruim een miljoen reizigers vertraging hebben. Ook de on derwijzers en mijnwerkers zullen het werk neerleggen. Men verwacht voorts dat een achtduizend winkels in Tokio voor een be paalde tijd gesloten zullen zijn. Waarnemers in Tokio voorspellen, dat premier Kisji zal aftreden zodra de rati ficatie-oorkonden tussen Amerika en Ja pan zijn uitgewisseld. Dit kan morgen al gebeuren. Zijn opvolger zou dan in de eer ste veertien dagen van juli gekozen wor den, waarna het parlement op vakantie zal gaan. De eis van de oppositie om het parlement te ontbinden zal echter niet worden ingewilligd, zo verklaarde men in regeringskringen. De socialisten willen graag, dat er spoedig verkiezingen gehou den worden, omdat zij, gezien de deining rond het veiligheidsverdrag op het ogen blik de wind mee hebben. Opvolger? De grootste kans om tot opvolger van Kisji aangewezen te worden zou de hui dige minister van Handel, de 60-jarige Ha- jalo Ikeda, hebben. Hij heeft de reputa tie integer en bekwaam te zijn en heeft tegenover Kisji altijd een grote onafhan kelijkheid weten te bewaren. (Van onze Haagse redacteur) Dinsdagmorgen is in Den Haag een Russische student van het International Institute of Social Studies, Yan Smirnov, door de Haagse politie gearresteerd. De student stond al enige tijd onder verden king van spionage. Hij is aangehouden op grond van artikel 92 c van het Wet boek van Strafrecht, dat betrekking heeft op handelingen die de veiligheid van de staat in gevaar brengen. Maandag had hij met zijn echtgenote en zijn kind zijn vrouw venvacht spoe dig weer een baby een toevlucht ge zocht in de Russische ambassade. De stu dent had vrouw en kind in een wagen met het schildje „CD" (corps diploma tique) en, voorzien van veel bagage, van zijn kosthuis in de Celebesstraat naar de Russische ambassade gebracht. Zelf werd hij maandagmiddag op straat gearres teerd. Op zijn kamer werden een aantal camera's, fotografische uitrustingstukken en een bandopname-apparaat in beslag genomen. Ambassadeur bij mr. Luns Dinsdagmiddag heeft de Russische am bassadeur I. Ponemarenko, zich naar het ministerie van Buitenlandse Zaken bege ven, teneinde nader over deze kwestie te worden ingelicht. Minister Luns heeft de Russische diplomaat toegezegd, dat een onderzoek zal worden ingesteld. Dinsdagavond, aan het middageten, heeft de rector van het International In- situte of Social Studies, prof. dr. E. de Vries, tijdens het diner de studenten offi cieel verwittigd van de arrestatie der 23- jarige student. Zijn mededeling veroor zaakte grote ontsteltenis onder de mede studenten. Yan Smirnov was de eerste en enige Russische student aan het Institute en volgde een tweejarig college in alge mene sociale wetenschappen. Hij sprak behalve Russisch zeer vlot Engels. Nader vernemen wij nog van welinge lichte zijde, dat de gedragingen van de Russische student al geruime tijd de aan dacht van de Binnenlandse Veiligheids- pag. Weerrapporten1, 2 Uit het binnenland2, 4 Buitenlands nieuws3, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Agenda van IJmond en Haarlem 4 Kunst 5 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving6, 7 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Beeldverhalen 9 Tip voor een trip9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's dienst hadden getrokken. Uit verkregen in lichtingen werd het vermoeden bevestigd, dat de jongeman op allerlei manieren trachtte gegevens te verkrijgen waarvoor „van bepaalde Russische zijde" belang stelling bestond. Op straat gearresteerd Aan het eind van de vorige week werd het net rond S. steeds nauwer aangehaald. In overleg met de officier van Justitie, mr. Maris, werd besloten, maandag jl. tot arrestatie over te gaan. Teneinde geen on nodige moeilijkheden te veroorzaken het huis waar S. woonde, verschaft ook nog onderdak aan vier andere Russen, die aan de Sovjet-ambassade zijn verbonden achtte men het raadzaam, de man op straat aan te houden. Juist toen hij in de buurt een boodschap wilde doen, werd hij door rechercheurs van de Haagse politie gearresteerd. Bezwarende vondst Onmiddelijk daarna vond de huiszoeking plaats. Het voor de politie meest waarde volle document, waarop beslag kon wor den gelegd, was een zakboekje waarin ge gevens waren opgetekend die kennelijk voor spionage-doeleinden moesten worden gebruikt. Vaststaat volgens de BVD dat S. nog niet tot uitwisseling van zijn gege vens is kunnen komen. Vermoedelijk zal hom dan ook alleen nog maar poging tot spionage ten laste worden gelegd. Op het ministerie van Buitenlandse Za ken' vindt men het overigens een pijnlijke samenloop van omstandigheden zo is ons gebleken dat juist vandaag drie vooraanstaande Russische journalisten, vertegenwoordigers van het persbureau Tass, de Prawda en het blad Literatour- naja Gazeta, een bezoek van tien dagen aan Nederland komen brengen. CAPE CANAVERAL (UPI) Vanmor gen is van Cape Canaveral een gecompli ceerde, dubbele satelliet gelanceerd die navigatie op aarde en in de ruimte accu- rater zal maken dan ooit tevoren. De Amerikaanse marine deelde mede dat de „moeder- en dochter-satellieten" zich vol gens plan gescheiden hadden en dat beide kunstmanen in hun baan op ongeveer 500 mijl boven de aarde zijn gekomen. Hun baan loopt over Rusland en de noord- en zuidpool. De grootste satelliet, Transit II zal de mens precies kunnen vertellen, waar hij zich op aarde bevindt en navigatie op zee en in de lucht vervolmaken. De kleinste van de twee, die op kleine afstand voor de moedersatelliet vliegt, heeft als voor naamste taak in het komende jaar de stra ling van de zon te meten. Haar energie zal daarna uitgeput zijn hoewel zij nog vijftig jaar lang in de ruimte kan blijven. De Amerikaanse geleerden projecteer den de baan zodanig opdat de Transit II, een bolvormig lichaam van 90 cm en onge veer 100 kg gewicht, de meest intense sto ringen van de ionosfeer de elektrische gordel dunne lucht om de aarde zal kunnen ondergaan.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1