Hoge schoorsteen bij de papierfabriek opgeblazen DE SPAR met 260 miljoen omzet per jaar! In de vishal en op zee 't Sporthuis KAMERS MET ONTBIJT r EMPLOYÉ (m. of vr.) 50 ct 25 ct goedkoper Wordt óók klant bij de grootste kruidenier van Nederland: ferj Orgel van Oud-Katholieke Kerk gerestaureerd Geen nieuw bestuur voor VSV Mening in Nieuw-Guinea over de defensiemaatregel Critiek op veiligheid in Nederlandse mijnen bekwame perssiers en mangelsters WOENSDAG 22 JUNI 1960 6 CIOS demonstreerde J. A. Melis ontving koninklijk brons Havenarbeider valt in scheepsruim Geen gas in blik Kerkelijk Nieuws Omgang met dolfijnen Staatsmijnen verwonderd Ons wekelijks visrecept DAMES en HEREN SHORTS BADPAKKEN BADBROEKEN ZOMERPAKJES Wenst U Adverteert in dit blad of pension gevraagd voor onze cliënten. J goedkoper koffiemelk JJjJ- Deze week DUBBEL zegels bij: 56 25 45 215 79 68 58 Snij-lunchworst 100 gram nu slechts 32-10% Borneo- wafels 62.10% De slopersfirma P. R. Roosch uit Rotterdam, die al sedert begin januari van dit jaar bezig is om de kapitale gebouwen van de voormalige cellulosefabrieken te slopen, was dinsdagavond zo ver gevorderd, dat de vierenveertig meter hoge schoorsteen van ketel 5 kon worden opgeblazen. Behalve de reeds eerder afgewerkte bij zondere sloopkarweieh aan de ruim een halve eeuw oude en goed gemetselde ge bouwen, was het „klappen" van de hoge schoorsteen vanzelfsprekend een spectacu laire aangelegenheid. Ondanks het feit, dat de normale dagtaak voor velen aan het bedrijf was beëindigd, was voor het „vallen" van deze schoorsteen een grote belangstelling, die bovendien vele ama teurfotografen verlokte een plaatje te schieten. De zeer deskundige slopers hadden in de loop van de dag in de dikke voet van de schoorsteen met sloophamers grote ga ten aangebracht om het gevaarte zijn steun te ontnemen. Dit bijzondere werk werd al met aan dacht gevolgd, maar de belangstelling groeide toen aanvankelijk was gepland de schoorsteen om vijf uur te laten vallen. Toen echter bleek, dat dit nog niet moge lijk was. In voorgeboorde gaten werd 'springstof gelegd. Met spanning werd ge wacht op de klap. Die kwam precies vijf minuten voor zes uur nadat tweemaal een fluitsignaal was gegeven. Een kleine wolk van kruitdamp ging de val van de schoorsteen in de uitgezette baan vooraf. Toen het gevaarte op onge veer 45 graden tijdens de val was geko men begon het op twee plaatsen door te breken om vervolgens met een doffe dreun uiteen te spatten op een van puin gemaakt breukkussen. Een roetachtige stofwolk was het laatste, dat de gebroken schoorsteen uitblies. Sloop overige bouwsels Van de gebouwen van de voormalige logerij is al niets meer over en het gebouw van cellulosefabriek I aan de kanaalzijde zal binnenkort ook verdwenen zijn. Dit eveneens ruim veertig meter hoge ge bouw, dat eerst binnen geheel ontman teld was, mist al de bovenste verdiepin gen, die met grote gevelvlakken naar be neden zijn gevallen. De firma Roosch werkt hier aan op een bijzondere manier door grote muurvlakten uit te beitelen, dan met staaldraden door venstergaten stroppen te maken en vervolgens een zware artillerietrekker er voor te span nen, die de brokken muur omhaalt. Het betonnen gebouw van cellulosefa briek II, dat ook al ruim veertig meter hoog is, vereist een andere werkmethode. Hier wordt met pneumatische beitels ge werkt. Het dak is al gesloopt en de ver diepingsvloeren zijn al grotendeels ver dwenen. De meest spectaculaire sloop zal echter het verwijderen van de ruim 55 meter Het CIOS te Overveen heeft de Velser sportweek aangegrepen als mooie gelegen heid weer eens naar buiten op te treden. Op Schoonenberg gaf een aantal toekom stige sportleraren dinsdagavond een voor treffelijke demonstratie grondturnen. Handstandoverslagen in alle variaties, rad slagen en salto's en bijna alles feilloos uit gevoerd. De demonstratie oogstte een har telijk applaus. Technische bijzonderheden over de res tauratie van het vele decennia oud zijnde orgel van de Oud-Katholieke kerk van de Heilige Engelmundus in IJmuiden hebben wij in deze kolommen reeds eerder ver meld. De wijding van het door de heren Fonteyn en Gaal die hiermede te IJmui den hun vierde herbouwde kerkorgel af leverden gerestaureerde instrument ge schiedde dinsdagavond door de Oud-Katho lieke bisschop van Haarlem, Mgr. Jaco bus van der Oord, in het bijzijn van vele genodigden en belangstellenden. In de hierna volgende toespraak wees de bisschop op hetgeen in de vierentwin tigste psalm vermeld wordt: De psalm dichter David verhaalt er hoezeer Jeruza- lems tempel het rustpunt van zijn hart is omdat het er goed toeven is. Er heerste daar vrede en er ging van de eredienst stichting uit. Bij onze huidige tempeldienst, vervolgde mgr. Van der Oord, is het ko ninklijke instrument, het kerkorgel, onmis baar geworden. Spreker was verheugd, dat het geheel vernieuwde orgel nu meer dere luister kan verlenen aan de verbrei ding van het evangelie en glans aan de liturgische diensten. Het welluidend klinkende kerkkoor gaf daarna, onder leiding van Johan Tol, een levendige uitvoering van „Jubilate Deo" van de organist Klaas Gouda, die men ge lukwensen mag met dit verfraaide instru ment. Gouda is een enthousiast muziekbe oefenaar, een organist met een grote erva ring. Hij vervult zijn taak in het Oud- Katholieke kerkgebouw bijkans veertig ja ren en mocht deze avond vele gelukwen sen met de fraaie aanwinst in ontvangst nemen. Een korte improvisatie van zijn hand op een gregoriaans thema uit de Vespers van Sint Engelmundus vormde de inleiding tot een boeiende bespeling van het instrument, waarbij de solist de vele mogelijkheden ervan demonstreerde. De intonatie bleek daarbij voortreffelijk te zijn, zodat aan Buxtehude's Toccata en fuga in A-groot alsmede aan de Fantasia in c- klein van Joh. Seb. Bach de zo ver eiste kleur gegeven kon worden. In het laudate Dominum Psalm 150 van de organist zong mevrouw J. Horsman van Houwelingen gevoelvol, maar ietwat nerveus, de melodieuze sopraansolo. Dat het instrument zich ook leent tot het verklanken van Franse orgelcomposi ties bewees Gouda met de voorname ver tolking van het geestelijke werk „Verbum Supernum" van Alex Guilmant, waarna als climax van het programma de muzi kale voordracht volgde van Hendrik An- driessen's veeleisende Thema en variaties. De solist, die het werk ter dege bestudeerd had, liet er in horen waartoe het voor treffelijk uitgeruste instrument in staat is indien een vakman het bespeelt. Een compositorisch gave bewerking van Gezang 248, vervat in een „Te Deum Lau- damus" van Gouda was een goede afslui ting van deze wijdingsvolle muziekuitvoe ring. hoge, vierpijpige loogtoren wórden. Wan neer dit staat te gebeuren is nog niet definitief bekend. Wel staat vast, dat aan het einde van dit jaar de gehele sloop achter de rug moet zijn, opdat de vrijgekomen terreinen voor eventuele nieuwbouw kunnen worden gebruikt. De houtinlegger- transporteur J. A. Me lis uit Velsen was gisteren veertig jaar in dienst bij de papierfabriek Van Gel der Zonen, te Velsen-Noord. Deswege werd hij gehuldigd door de directie en personeel. Loco-burgemeester H. de Boer ontving de 'jubilaris en diens echtgenote des mor gens in het raadhuis. Namens H.M. de Koningin speldde de loco-burgemeester de heer Melis de bronzen ere-medaille van de Orde van Oranje Nassau op de borst. Door afwezigheid van de bedrijfsdirecteur de heer J. H. Smidt van Gelder, werd de jubilaris in het directiekantoor toege sproken door de staffunctionaris van de kunststoffenfabriek, de heer P. N. Höweler en de chaf van de fabriek, de heer ir. L. I. Korteweg. Als blijk van waardering voor zijn werk, ontving de heer Melis een bedrag onder couvert alsmede het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de daarbij beho rende legpenning. In zijn woning aan de Nobelstraat ontving de jubilaris later op de dag een deputatie van collega's, die een elektrische klok aanboden. Een 33-jarige havenarbeider uit Amster dam is tijdens het laden van een schip, afkomstig uit Buitenhuizen, van een op het dek liggende stapel stalen luiken in het ruim van het schip gevallen. Het ongeluk gebeurde gisteravond omstreeks half acht. De arbeider moest met een hersenschud ding in het Antoniusziekenhuis worden opgenomen. Bovendien klaagde de man over pijn in de rug. Meldden we gisteren, dat in een pakhuis aan de Bik en Arnoldkade te IJmuiden gaslucht kwam uit daarna verwijderde lege verfblikken, nu is wel komen vast te staan dat deze politiemededeling op een onjuistheid berust. De brandweer heeft op verzoek van men sen, die een gaslucht roken, het pakhuis aan de Bik en Arnoldkade opengebroken en geconstateerd dat het een bedrijf be trof, waar verfblikken werden gereinigd. Conclusies heeft men niet getrokken, het onderzoek ligt nu bij Bouw- en Woning toezicht. De blikken zijn dus ook niet ver wijderd. VERKEERSLICHTEN BIJ DRUK KRUISPUNT IN BEVERWIJK Het drukke kruispunt VelserwegVon dellaanHalve Maan dient beter te wor den beveiligd, zo is de mening van het Beverwijkse college van burgemeester en wethouders. Inderdaad is dit een kruispunt waar nogal eens een aanrijding is voor gekomen. Het college stelt de raad voor vijf verkeerslichtmasten aan te schaffen. Een mast wordt voorzien van schabionen voor stellende een wielrijder. Hierdoor zal het mogelijk zijn de wielrijders op de juiste plaats te doen stoppen. Het is de bedoe ling dat de lichten vanuit een regelkastje door een agent worden bediend, wanneer de drukte verkeersregeling door middel van de lichten noodzakelijk maakt. De aanschafkosten en de kosten van aanleg, vergen een bedrag van f 6550, HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 12 tot en met 18 juni zijn in de hoofdstedelijke haven aangeko men 157 schepen (481.473 brt) en vertrok ken 154 schepen (431.880 brt). AARDBEIEN VEILING De aardbeienveiling van dinsdag te Be verwijk gaf niet veel verschil te zien met die van maandag, de aanvoer was onge veer gelijk en ook de prijzen liepen niet veel uiteen. Er werd voor de eerste kwa liteit van de Talisman van 3,- tot f 4,10 per mand betaald. De tweede kwaliteit lag iets lager in de markt, n.l. tussen de 1,50 en f 2,60 per slof. Het is jammer, dat de aanvoer van de tweede kwaliteit die van de eerste verre overtreft. Ook gisteren gingen er weer enige duizende mandjes voor de export met bestemming België. De aanvoer van doosjes was niet zo groot. De prijzen lagen tussen 0.24 en 0.40 per stuk. In de ledenvergadering van V.S.V., die dinsdagavond in Du Commerce te IJmui den is gehouden, is men er niet in ge slaagd tot een oplossing te komen voor de bestuursmoeilijkheden. Er is tot middernacht uitgebreid gedis cussieerd, waarbij het voornamelijk draai de om de voorzitterfunctie. Nu V.S.V. geen amateurclub meer is, is een harde zake lijke leiding nodig. V.S.V. zoekt naar een krachtfiguur, maar men heeft die nog niet gevonden. Wel heeft men gisteravond een kandidaat besproken, maar deze komt pas in september beschikbaar, waarbij het dan nog niet vaststaat dat hij een voor zitterschap inderdaad op zich zal willen nemen. Men heeft nu besloten om de gehele kwestie van de bestuursverkiezing te ver schuiven naar september. De heer Van Roon en de heer Warmenhoveri zijn giste ren definitief afgetreden. De heren Ter voort, Kochkx, Niemeyer en Veldmeyer blijven hun functies tot dan vervullen. Tijdens de vergadering is er met waar dering gesproken over het werk van de aftredende voorzitter Tervoort, die de laat ste twee jaar V.S.V. uit het dieptepunt naar boven heeft kunnen stuwen. Hij heeft, zijn functie uitstekend vervuld, maar wil nu het voorzitterschap overdragen aan een man, die beter past in de verhoudingen van het betaalde voetbal. Uit de vergade ring van gisteren is echter wel komen vast te staan, dat dit niet zo gemakkelijk zal zijn. WIJZIGING HEEMSKERKSE TELEFOONNUMMERS In de nacht van 6 op 7 juli aanstaande prescies om twaalf uur zullen de drie- cijferige telefoonnummers van het net Heemskerk (02512) worden gewijzigd in vier-cijferige door voor het bestaande num mer het cijfer 2 (twee) te plaatsen. De nieuwe nummers zijn opgenomen in de nieuwe districtsgids voor Haarlem. In een hoofdartikel, getigeld „Gunstiger klimaat" geeft het te Hollandia verschij nende dagblad „Nieuw-Guinea-koerier" zijn mening over de x-ecente defensiemaat- regelen van de Nederlandse regering. Na een beschouwing over de internationale situatie in uit verband en voornamelijk over de houding van de Vex-enigde Staten, schi-ijft het blad: „Wij hebben een hoge dunk van de Nedei-landse minister van Buitenlandse Zaken en we nemen dan ook aan dat de verdedigingsmaatregelen niet in een vlaag van overmoed zijn genomen. Er zijn redenen om aan te nemen dat met name in Amerika, maar niet alleen daar, men in regeringskringen tot een langzame herwaardering is gekomen van het conflict tussen Nederland en Indone sië. Was Indonesië een krachtige staat ge worden die de stabiliteit in dit deel van de wereld zou hebben bevorderd, dan hoefde men er niet aan te twijfelen aan wie Amerika zijn steun gegeven zou heb ben. Maar nu Indonesië worstelt met een eindeloze binnenlandse onrust, heeft Ame rika belang bij de status quo: Indonesië moet van Nieuw-Guinea afblijven en Ne- derland moet van Indonesië afblijven. De Nederlandse regering heeft Amerika deze hei-waardering wat gemakkelijker ge maakt door duidelijk te laten uitkomen dat men in Nieuw-Guinea ernst maakt met de zelfbeschikking. Amerika, dat overi gens in het openbaar nog steeds een strik te neutraliteit in acht neemt, loopt daar door minder kans om zich met kolonialis me besmet te voelen. Maar een status quo wordt niet ge handhaafd wanneer een agressor niet bang behoeft te zijn voor tegenmaatrege len. Indonesië moet weten dat het niet on gestraft kan aanvallen. En in dat licht ge zien, zouden we de defensiemaatregelen al dus willen interpreteren, dat de infante- rie-versterkingen van een paar hondei-d man dienen om infiltraties tegen te gaan. Dit is een taak die Nederland wel voor zijn rekening kan nemen. De Hunter - straaljagei's dienen om te zorgen dat de luchthaven Biak niet door een onverhoed se aanval van Indonesië wordt uitgescha keld, zodat internationale steun aan Ne derland in geval van Indonesische agres sie te allen tijde over een basis zal kun nen beschikken. De i-eis van de „Karei Doorman" dient om Indonesië te laten weten hoe de zaken staan. Indonesië van zijn kant pi-obeert nu om de Nederlandse maatregelen voor te stel len als bron van onrust en zo Amerika onder druk te zetten. Er is Nederland veel aan gelegen dat incidenten in de komende periode wor den voorkomen. Is de opwinding eenmaal tot bedaren gekomen dan zal men met name de Hunter-straaljagers op Biak mo gen beschouwen als een teken van een gunstiger internationaal klimaat voor Ne derland en Nieuw-Guinea. Als zodanig zijn deze vliegtuigen meer waard dan twintig parate divisies". Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waddinxveen (vac. J. van der Haar) G. M. van Diei-en te Ede; te Werkendam J. de Hoed te Tholen. Aangenomen naar Leeuwai-den (vac. A. H. Hellemans) R. Bos, woonachtig te Laag- Keppel, laatstelijk predikant te Drieber gen; naar Zandeweer-Eppenhuizen (toez.) G. D. Harmsen, vicaris te Rotterdam- Crolswijk. Bedankt voor Rijssen (vac. E. F. Ver- gunst) Jac. Vermaas te Veenendaal; voor Hoevelaken P. J. F. Lamens te Kamerik. Aangenomen de benoeming tot predi kant-directeur van het zendingshuis te Oegstgeest H. K. Jonkman te Nieuw-Beer- ta (Gron.). Geref. Kerken Beroepen te Appingedam J. P. Kakes te Makkum; te Grijpskerk A. Corporaal te Edam; te Wons B. Koekkoek, kand. te Zwijndrecht. Benoemd tot hulppi-ediker te Bennekom H. van de Elskamp, a.s. emeritus predi kant aldaar. Hartaanval. De burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, heeft giste ren, op weg naar een excursie van de n.v. Gront Mij., nabij Zwolle een hartaanval gekregen. Hij is opgenomen in het Sophia- ziekenhuis te Zwolle. Er is voor ongerust- I heid geen reden. Aanvoer van dinsdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was dinsdag 2150 kisten, waarvan 22 tong en tarbot, 4 heilbot, 8 tongschar en schar- tong, 18 schol, 20 bot, 463 haring, 799 ma kreel, 268 schelvis, 84 wijting, 355 kabel jauw en gul, 7 leng, 12 wolf, 14 poon, 45 koolvis, 31 diversen. Prijzen van dinsdag Per kilo: heilbot 32, grote tong 3, grootmiddel tong 2,502,40, kleinmid- del tong 2,602,40, kleine tong 1 f 2,60 2.40, kleine tong 2 21,70, tarbot 1 2,60—1,90, zalm 6. Per 50 kilo: tongschar 65, kleine tong schar 5243, kleine schol 2 18, bot 128, verse haring 20,8011, ma kreel 17,208, grote schelvis 55, gx-ootmiddel schelvis 4138, kleinmid del schelvis 3226, kleine schelvis 1 50—25, kleine schelvis 2 36—17, wij ting 2014, grote gul 2618, mid del gul 22—13,50, kleine gul 11,50— 8, kleine wolf 33, poontjes 128, kleine koolvis zwart 1816. Per 125 kilo: grote kabeljauw 248 67, grote koolvis zwart 7671, grote koolvis wit 81, grote leng 5655, gi'ote wolf 65. Besommingen IJM. 209 4330, KW. 117 7440, KW. 135 5850, KW. 80 6240. Aanvoer van woensdag Twee schepen voerden in IJmuiden woensdag 800 kisten vis aan, waarvan 115 schelvis, 80 makreel, 45 wijting, 560 gul en kabeljauw, 10 diversen, 20 stuks stijve kabeljauw en 500 kisten haring. IJM. 54 Swift (13 juni) 400 kisten, waar van 45 schelvis, 30 makreel, 25 wijting, 300 gul en kabeljauw, 10 diversen en 20 stuks stijve kabeljauw. HD. 87 Pietertje (13 juni) 400 kisten, waarvan 70 schelvis, 50 makreel, 20 wij ting, 260 gul en kabeljauw. Prijzen van woensdag Export: grote schelvis 5450, groot middel 44—41, regels kabeljauw 212. grote tong 3,203,50, grootmiddel 2,502,60, kleinmiddel tong 2,70 3,—, tong 1 2,50—2,40, slips 2,—. Binnenland: kleinmiddel schelvis 45 40, pennen 4645, braad 4540, wijting 3130. kisten kleine kabeljauw 75, grote gul 37—32, middel gul 22 17, toiTen 118,50, schol 2 65 55, schol 3 38, haring en makreel 27 22. Besommingen van woensdag In de loop van woensdagmorgen kwamen er behalve de Swift en de Pietertje nog vier kleine schepen aan de afslag. De be sommingen luiden: Swift ./'7640, HD 87 Pie tertje f 7740, RO 27 7600, KW 95 2000, KW 43 1250, KW 35 999. Haringvangsten KW 6-2, KW 9-60, KW 16-13, KW 23-19, KW 47-17, KW 54-18, KW 73-10,; KW 20-8, KW 40-3, KW 41-20. KW 74-2, KW 78-1, KW 15-4. KW 44-4, KW 85-4, KW 110-3, KW 45-17, KW 18-1, KW 130-4, KW 151-4, KW 70-9. Geen vangst: KW 25, 138, 127, 163. WASHINGTON (Reuter) Dr. John C. Lilly, neuro-fysioloog en hoofd van het instituut voor wetenschappelijk onderzoek op het gebied der verbindingen op de Maagden-eilanden heeft tegenover journa listen vei-klaard, dat als de mensen meer afweten van de taal der dolfijnen het mis schien mogelijk zal zijn met deze diei-en te praten. De studie van de taal der dol fijnen zou de mensheid misschien kunnen helpen om in verbinding te komen met super-intelligente wezens in andere wex-el- den, aldus dr. Lilly. Hij zei dat, in anatomische zin, dolfijnen wat hersens betreft, op zijn minst de gelijke zijn van de mensen, zo niet supe rieur. De hersens van dolfijnen hebben evenveel cellen per oppervlakte eenheid als die der mensen, terwijl zij veertig per cent groter zijn. Een dolfijn bezit, wat intelligentie be treft, ten minste het vermogen om onze gelijke te -*jn, zo zei dr. Lilly. „Onze om gang met hen zou ons kunnen leren hoe wij ons met buiten-aardse wezens kunnen verstaan, als die er tenminste zijn". (Van onze Limburgse correspondent) In de Limburgse mijn-industrie heeft critiek op ons land in het verslag van de veiligheidscommissie uit het Europese Parlement ernstige ontstemming gewekt. In dit verslag wordt namelijk geconsta teerd, dat Nederland niet de verplichting is nagekomen om de bevoegdheden op hel gebied van de veiligheid in de mijnen over te dragen aan staatstoezicht op de mij nen. Dit is echter reeds in 1939 gebeurd, toen bij Algemene Maatregel van Bestuur (het Mijnreglement 1939alle bevoegdhe den op het gebied der veiligheid werden overgedragen aan de inspecteur-gene raal der mijnen, i.e. aan het in Heerlen gevestigde staatstoezicht op de mijnen, dat 1 januari a.s. 150 jaar bestaat. Men neemt de critiek vooral zo hoog op, omdat ons mijnbekken met de veilig heid der mijnen aan de spits ligt in Euro pa. Per 1 miljoen gewerkte uren deden zich in onze mijnen in 1958 de officiële cijfers over 1959 moeten nog verschijnen 0,3 dodelijke ongelukken voox', tegen 0,4 in België; 0,5 in Saarland; 0,6 in Fx-ank- rijk; 0,7 in West-Duitsland en 0,8 in Ita lië. Per 1 miljoen gewerkte uren bedi'oeg het aantal ongevallen met een arbeids verzuim van meer dan 8 weken in ons Limburgse mijnbekken 4,4; in Italië 6,2; in West-Duitsland 13,6; in Saarland en Frankrijk 14,4 en in België 14,9. Doordat de ci'itiek van de commissie ook in de vaderlandse pers verschenen is, vreest men in de Limburgse mijnen, dat zij weer voedsel zal geven aan de opvatting dat het mijnwerk zo uitermate gevaar lijk is. „De ondei-grondse mijnwerker werkt veiliger dan de chauffeur", zei men ons bij het staatstoezicht op de mijnen. Intussen heeft het dagelijks bestuur van de mijnindustrieraad besloten zijn uit werkgevers en werknemers bestaande contactcommissie voor de veiligheid op te dragen de gewraakte critiek te bestude ren en vex-gelijkende cijfers op te stellen over de veiligheid in ons land ten opzich te van die in het buitenland. De resulta ten der studie zullen naar alle waarschijn lijkheid in een openbare zitting van dc mijnindustriex-aad wox-den besproken. Gemiddeld: Scheveningen 30, Katwijk 9. Op zee Het was prachtig weer op zee, maar de vangsten waren slechts voor enkelen even betex-. Er werden van 60 tot 220 manden haring, makreel en koolvis per etmaal ge vangen. De Senior boekte een dagvangst van 150 manden haring, de Nellie een dag vangst van 140 manden haring, de Golf stroom een dagvangst van 100 manden ha ring, de Deining een dagvangst van 60 manden hoops. De loggers en kotters op 55 graden noor derbreedte hadden minder succes dan gis teren. De vangsten waren 60 tot 100 man den makreel, schelvis en gul per etmaal. De loggex-s en kotters op de kust vingen slecht. De vangsten waren 60 tot 80 kilo tong en 8 tot 15 manden schol en gul per etmaal. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 200 ha ring, 320 kantjes gezouten haring, 80 zoute haring, 30 schol, 500 kilo tong. In de zomerse tijd zijn slaatjes altijd een verfrissing, maar een bezwaar is meestal, dat men juist geen koude aax~d- appels bij de hand heeft als men de lust een slaatje te maken voelt. Maar waarom zou men niet eens een slaatje maken op de botei-ham, zodat men geen aardappels nodig heeft? Probeer eens het volgende: een snee brood met wat boter. Wat dunaf- gesneden plakjes komkommer en daax-o- ver wat stukjes tomaat. Neem nu een blikje haring in mosterdsaus of kerrie saus, en deponeer wat van de inhoud op de boterham. Een toefje mayonnaise er op, wat peper en zout en men heeft een lekker belegsel, dat ongetwijfeld bij de volgende boterham wordt herhaald. Als men haring in tomatensaus neemt kan men volstaan met komkommer en mayonnaise. Dan zouden we echter ha ring in paprikasaus nog meer willen aan raden. Deze maniex-en om een aangenaam bo terhambelegsel te maken kunnen natuur lijk ook worden benut met gezouten ha ring, komkommer, maatjes- of zoute ha ring, tomaten en mayonnaise vormen ook een goed geheel. Maar dan moet u dus juist weer maatjesharing in huis hebben. KENNEMERLAAN Telef. 4071 94 EEN tiNDELIJKt POES grote doos f 1.25 - gezinsdoos f 2.25 Reisbureau AMSTELSTAD, Lekstraat 150. Amsterdam Telef. 020 - 711806 Wij vragen voor ons modern ingei'icht bedrijf Prettige werkkring. Hoog loon. Reiskosten worden vergoed. WASSERIJ HOEK EN VAART Bloemcndaalsestraatweg 17, Santpoort-Z. N.V. HANDEL EN INDUSTRIE MIJ. IJ.I.M. Haarlem, Tempeliei-sstt-aat 10, tel. 13913 vraagt voor haar debiteuren administratie een Enige administratieve ervaring is gewenst. Ook gepensionneex-den komen in aanmerking. Aanbiedingen, bij vooi-keur schriftelijk, aan boven staand adi-es. elke 2e fles Spar- Limonadesiroop on töch 10?6 bij 250 gram Sparkoffie of busje oploskoffie fles Spar- en töch 10% Vruchtenhartjes 200 grom Lollies 5 stuks Smul en Smak somen Caransac frisse landwijn fles Appelmoes literblik Appelstroop beker 450 grom Tomatensoep met rijst pot 22 zegels, 11 ct 10 zegels, 5 ct 18 zegels, 9 ct 86 zegels, 43 ct 32 zegels, 16 ct 28 zegels, 14 ct 24 zegels, 12 ct voordeel! voordeel! voordeel! voordeel! voordeel! voordeel! voordeel! 't koekje met 10% 25 0 grom Kopen bij 0e Spar is sparen bij de koopl Werkelijk voordeel -10% korting -100% kwaliteit

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6