Japanse premier Kisji kondigt officieel zijn aftreden aan Labour geeft kernwapens principieel niet prijs hamol weer DE WOLF van 1833 vandaag! Japans-Amerikaans verdrag ijlings afgehandeld HET WEER schilder zelf met ej ore you Hazel maakt het goed A merikaanse satellieten passeren Nederland Coentunnel van meer belang dan IJtunnel Het woord is aan In de krant van lieden Amendementen op ontwerp sporttoto Nederlandse haalde 10.000 joodse kinderen uit klauwen van Eichmann! Jammerals U dit artikel mist! Minister kondigt aan: Ook maximumsnelheid op buitenwegen Onmachtig Groot-Brittannië moet schuilen onder- de paraplu van Amerikaanse waterstofbommen Plaatselijk onweer Aan het strand sikkens-tjallema produkt DONDERDAG 23 JUNI I 960 45e JAARGANG NUMMER 193 Kantoor. Lange Nieuwstraat 421, IJmuiden. i W *8» b» "3 T B4" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. 1 TT| 1 T 1 fj Ck 1 f) 1 T I fl Ti I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Te ef.adm. o437 chef bezorging tot 7 u. 7519. JL 111 UL 1 KA* C 1 X*/ KJ UL 1 KJL 11 l franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Haarlerm hoofdred e'n alle afTlTleT 15295 DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Girorekening IJmuider Courant no^ 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Senaat had het verdrag gisteren bekrachtigd. Negentig senatoren stemden voor en twee tegen bekrachtiging, terwijl acht senaatsleden zich van stemming ont hielden. De tegenstemmers waren de De mocraten. Senator Long (Democraat) verklaarde dat de Verenigde Staten zich in de over eenkomst verplichten Japan tegen een aanval te verdedigen, doch dat Japan geen dei-gelijke verplichting op zich heeft genomen in geval van een aanval op de Verenigde Staten. „Er bestaat een duide lijke mógelijkheid dat, als de regering- Kisji wordt opgevolgd door een neutralis- tisch ingesteld of socialistisch bewind, de Verenigde Staten het gebruik van hun Japanse bases zal worden ontzegd", zo meende senator Long. Vóór de stemming hadden de leiders van de Democratische en de Republikein se fracties in de Senaat, respectievelijk Johnson en Dirksen, een beroep op het college gedaan het verdrag met een zeer grote meerderheid goed te keuren. Het verdrag geeft de Verenigde Staten het recht voor een nieuwe periode van elf jaar strijdkrachten .in Japan, te handha ven. Beide landen zijn overeengekomen een aanval op een van hen in door Japan bestuurde gebieden als een aanval op zich zelf te beschouwen, waaraan zij alsdan het hoofd zullen bieden overeenkomstig het terzake in de grondwetten van de contrac terende partijen bepaalde. Advertentie BARTËLJORISSTR. HAARLEM TÉL. 13439 LEIDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM' TEL-223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Hazel Crabb, het achtjarige meisje dat haar leven dankt aan de te grote bad muts. die haar in zee drijvende hield, zo als wij gisteren hebben gemeld, maakt het goed. Zij is opgenomen in het ziekenhuis van Whitstable, waar u haar hier ziet in gezelschap van een verpleegster en haar pop. Het kind dat niet kon zwemmen, was op het luchtkussen in de badmuts afge- drevwr-en-Averd acht uur later door een toevallig voorbijkomend bootje opgepikt. De twee Amerikaanse satellieten die gis teren gelanceerd zijn zullen vanavond over Nederland komen tezamen met de tweede trap van de raket. De drie nieuwe hemel lichamen zullen om ene minuut over half twaalf iets ten noordoosten van het zenith over komen, gaande van noord naar Oost. Ze bevinden zich dan op een hoogte van ongeveer 930 km. Daar de satellieten vrij klein zijn zullen ze waarschijnlijk niet. te zien zijn. maar de begeleidende raket is misschien met het blote oog te zien als een zwakke ster, aldus deelt de sterrewacht te Utrecht mee. De minister van Verkeer en Water staat, de heer Korthals, acht gelijk tijdige bouw van de Coentunnel en de IJtunnel economisch niet verant woord. De minister acht het waar schijnlijk, dat de huidige verbindin gen over IJ en Noordzeekanaal in het midden der zestiger jaren niet meer toereikend zullen zijn. Het is daarom gewenst, dat binnen korte tijd met tunnelbouw begonnen wordt. Over het standpunt van het gemeente bestuur van Amsterdam, dat het geen ver antwoordelijkheid voor een goede afwikke ling van het verkeer binnen de grenzen van Amsterdam kan aanvaarden, tenzij tot de bouw van de IJtunnel wordt over gegaan, merkt de minister op, dat, on danks uitvoerige beschouwingen over het toekomstige stadsverkeer, het gemeente- stuur hem er niet van heeft kunnen over tuigen, dat uit 'n verkeersoogpunt de bouw van de IJtunnel moet voorgaan. Hierbij moet bedacht worden dat toevoer naar het centrale gedeelte van de stad van een gro te verkeersstroom, die vele elementen be vat die daar niets te maken hebbe'n, op zeer hinderlijke wijze zou bijdragen tot de verkeerscongestie daarin. De minister denkt, wellicht meer dan het gemeentebestuur, ook aan de belangen van het doorgaande verkeer. De minister deelt voorts de opinie van een aantal Kamerleden, dat de lagere kos ten van de Coentunnel een krachtig argu ment voor de keuze daarvan vormen en voorts dat Amsterdam-Noord ook van de ze tunnel veel profijt zal trekken, zo deelt hij mee in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. J o e E. Lewis: Een bank is een instelling die bereid is u geld te verschaffen, als u bewijzen kunt dat u het niet nodig hebt. pa| W eerrapporten1, 2 Uit het binnenland 2 De Kleine Wereld 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 9 Uit stad en omgeving-5, 7 In de Vishal en op zee7 Agenda van IJ mond en Haarlem 9 Kunst .9 Toch Is Het Zo11 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije TOKIO (Reuter-AFP) Premier Kisji van Japan heeft officieel bekend gemaakt, dat hij voornemens is af te treden. Het besluit van Kisji is na een buitengewone vergadering van het kabinet bekendgemaakt, na de afhandelingen van liet veiligheids verdra g met de Verenigde Staten. Hoewel de Japanse premier het juiste tijdstip van zijn altreden niet genoemd heeft, is dit de eerste keer. dat hij zelf zijn voornemen om al te treden heeft bekendgemaakt. In een kort na de uitwisseling van de ratificatie-oorkonden bij het nieuwe Amerikaans-Japanse verdrag uitgegeven verklaring zegt Kisji, dat hij besloten heeft af te treden om de gemoederen ,.op te frissen" en de uitvoering mogelijk te maken van een krachtige politiek met het oog op de huidige internationale en binnenlandse situatie. Naar men meent te weten, zal Kisji niet voor het midden van de volgende maand heengaan. Teneinde een regeringscrisis te vermijden zouden Kisji en de andere lei ders van cie liberaal-democratische (con servatieve) partij besloten hebben, onder ling eerst over de samenstelling van een nieuwe regering te beraadslagen, alvorens het officiële aftreden van de huidige rege ring aan te kondigen. Verrassing De minister-president, van Israel. David Ben Goerion, brengt een niet-ofjicieel bezoek De minister van Buitenlandse Zaken, van enkele dagen aan ons land.. Gisteren hebben de premier, zijn echtgenote en zijn Foeji-jama, heeft vanmorgen in zijn dochter in paleis Soestdjjk de lunch gebruikt met Koningir^.hdiana. Des avonds bood ambtswoning met de Amerikaanse ambas- de regering de Israëlische minister-president een diner aan in Den Haag. sadeur Douglas MacArthur de bekraenti- Advertentie In Parijs heeft Yul Brynner de grote medaille van de stad Parijs ontvangen, nu eens niet voor zijn verdienstelijk werk in de film, doch voor zijn sociaal werk. Speciaal werd Yul Brynner ge- cerd voor zijn vele acties voor de vluchtelingen. Yul Brynner, mevrouw Brynner en dr. Devraigne, die de medaille uitreikte. De Tweede Kamerleden Vrolijk (PvdA), Berkhouwer (VVD), Blaisse (KVP) en Geertsema (VVD) hebben een aantal amen dementen ingezonden op het wetsontwerp Wijziging Loterij wet waarin, kort samen gevat, de volgende wensen naar voren ge bracht worden: 1. Verhoging van de maximum-inzet voor de voetbalpool van f 1 (tekst wets ontwerp) tot 2 per deelnemer. 2. Geen maximumgrens voor de prijzen in de voetbaltoto (wetsontwerp stelt voor: een of meer hoofdprijzen van ten hoogste 25.000) en uitkering van alle prijzen in geld. 3. Wijziging van de tekst van het ont werp in die zin. dat inplaats van één, twee of meer instellingen gewettigd zouden wor den t ot het houden van sport prijsvragen De Japanse linksgeoriënteerde studen ten, die hadden aangekondigd, dat zij van plan waren zich met geweld tegen de uit wisseling van de oorkonden te verzetten, zijn blijkbaar verrast door de snelheid waarmee de uitwisseling is geschied en hebben thans afgezien van hun actie. Zij hadden gedacht, dat de uitwisseling niet voor hedenmiddag zou geschieden. De stu denten, die nu voor een voldongen feit staan, hebben evenwel te kennen gegeven protestbetogingen te zullen houden. Als voorzorgsmaatregel is de bewaking van de ambtswoning aan zeshonderd politieman nen toevertrouwd. Uitwisseling De minister van Verkeer en Waterstaat heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat hij binnenkort een voorstel zal indie nen tot. invoering van maximumsnelheden op wegen buiten de bebouwde kommen. Het is een onderdeel van een voorstel tot wijziging van het Wegenverkeersreglement, dat het departement van Verkeer en Wa terstaat reeds heeft verlaten. Bij deze wijziging is ook betrokken het invoeren van met knipperbollen voorziene zebra-oversteekplaatsen op wegen buiten de bebouwde kommen. Tezelfdertijd zullen die knipperbollen uit de bebouwde kom men verdwijnen en zullen daar de zebra paden volledige bescherming aan de voet gangers verlenen. Knipperbollen in de bebouwde kommen worden, gezien de maximumsnelheid, te kostbaar en overbodig geacht. Over het invoeren van maximumsnel heden op de buitenwegen deelt de minister nog mede. van de Commissie Veiligheid Wegverkeer bericht te hebben gekregen, dat de vertegenwoordigers van de KNAC en de ANWB in dc commissie geen bezwa ren hebben gemaakt met betrekking tot het beginsel van een algemene snelheids regeling op wegen buiten de bebouwde kommen. Over het invoeren van minimum snelheden wacht de minister nog op advies. gingsoorkonden behorende bij het nieuwe verdrag uitgewisseld. De Amerikaanse do cumenten bij het verdrag waren door president Eisenhower reeds getekend voor zijn vertrek van tien dagen geleden naar het Verre Oosten en naar Tokio gezonden. Twee tegenstemmen Verwachting tot morgenavond: Voor het noorden van het land: aanvankelijk nog zonnig en ta melijk warm met een overwe gend matige oostelijke wind. La ter kans op enkele onweershui- en. Voor het zuiden van het land: veranderlijke bewolking met op dc meeste plaatsen en kele regen- of onweersbuien. Koeler. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuid en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. Onweersstoring nadert uit het zuidwesten, morgen gevolgd door iets koeler strandweer met flinke opklaringen. Matige naar het noordwesten draaiende wind Overdag 19 tot 21 gr. C. Zeewa ter 16 gr. C. Vooruitzichten: iets koeler, maar wel perioden met vrij zonnig en goed strand weer. een afzonderlijke Europese waterstofbom. Een van de belangrijkste dingen is juist, dat de verspreiding van de H-bom buiten de landen, welke deze thans bezitten, moet worden voorkomen. Groot-Brittannië moet in de Noordatlantische Organisatie blij ven, beschermd door de paraplu van de Amerikaanse H-bommen en de hiermee gewapende Amerikaanse strategische luchtmacht, welke over haar bases in Groot-Brittannië moet blijven beschikken. Deze bases zijn trouwens destijds tot stand gekomen onder een Labour-regering. Ontwapening Gaitskell is erin geslaagd het partij bestuur ervan te overtuigen, dat Groot- Brittannië niet ongewapend mag zijn in 'n met H-bommen gewapende wereld. Hier mee heeft Gaitskell de eerste hindernis overwonnen. Het document spreekt zich uit voor de afschaffing van de Thorpro- jectielen, welke alleen geschikt zijn om te worden gebruikt indien het Westen het eerst tot een H-bom bombardement zou overgaan, hetgeen volgens Labour uit drukkelijk moet worden voorkomen. Ook West-Duitsland zal geen H-bommen mogen fabriceren, welke zij in de tegen woordige omstandigheden ook niet zal mogen bezitten. Het eerst nodige is, dat de H-bomproeven voor goed worden uitge bannen. Ondanks de mislukking van de topconferentie zal de Britse regering met. een nieuw Brits ontwapeningsplan moeten komen volgens de lijnen, vorig jaar door Labour en het Britse vakverbond aange geven. Centraal-Europa Groot-Brittannië zal ook het initiatief moeten nemen tot bewapeningsbeperking in Centraal-Europa, als een eerste stap tot politieke en militaire neutralisering. Com- munistisch-China zal moeten deelnemen aan alle toekomstige ontwapeningsge sprekken. De NAVO-politiek zal moeten worden herzien om te verzekeren, dat het Westen nooit het eerst de H-bom gebruikt en ook nooit zal dreigen zulks te doen. De afhankelijkheid van de NAVO van de H-bom moet worden verminderd. De NAVO-raad zal moeten worden verstevigd en er zal groter coördinatie moeten ko men ten behoeve van een doelmatige po litieke controle over de kernwapens. De grote vraag, welke de verklaring uit de weg gaat, is echter of de nationale dienstplicht, die in Groot-Brittannië is af geschaft, hierdoor niet opnieuw zal moe ten worden ingevoerd, hetgeen vele La- bour-leiders willen. De betekenis van de mislukking van de Blue Streak, de enige verdragende Britse raket is, dat de westelijke strategie aan de Verenigde Staten moest worden over gelaten, een feit. dat ook in Britse rege ringskringen ruiterlijk wordt erkend. Van daar, dat men sympathie heeft voor La bours standpunt, clat nieuwe politieke richtlijnen van de N.A.V.O. niet alleen collectieve verdediging moeten waarbor gen, maar ook een collectieve strategi sche controle. (Van onze correspondent in Londen) Labours partijbestuur heeft gisteren zijn voorstellen over dc socialistische defensie politiek, waarover in eigen kring zoveel onenigheid heerst, gepubliceerd. Het blijkt dat het standpunt van partijleider Gaits kell volledig wordt gesteund. Dc verwach ting was, dat het Britse verbond van vak verenigingen de verklaring gelijktijdig zou geodkcuren, maar het hicid nog een slag om de arm ct) zal pas op 1 juli zijn ver klaring afleggen. Dit was een verrassing. Labour vertrouwt echter, dat het vakver bond dezelfde lijn zal volgen. Het uitstel zou slechts een kwestie zijn van procedu re, doch niet ontkend kan worden, dat het de mogelijkheid openlaat tot tweedracht en tot verhoogde agitatie van de bonden, welke zich hebben uitgesproken voor een zijdige kernontwapening. De verklaring van de Labourpartij zal zeker op verzet stuiten bij Gaitskells te genspeler Frank Cousins, de algemene se cretaris van de machtige Transpoita-bei- dersbond, die over één miljoen stemmen beschikt, en bij de andere vakbondslei ders, die alle kernwapens willen afscnaf- ten. omdat aan hun standpunt geer enkele concessie is gedaan De verklaring gaat er vanuit, dat Groot- Brittannië tegen 1970, wanneer de V-bom menwerpers verouderd zullen zijn, geen onafhankelijke kernmacht meer kan vor men. Vermeden wordt echter het gebruik van kernwapens als immoreel te veroor delen. Integendeel, Labour klemt zich vast aan het Amerikaanse waterstof-wapen en spreekt zich uit tegen de fabrikatie van Advertentie DE VERF VOOR HET SCHtLDERFEEST OFFICIAL DEALER Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Advertentie

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1