kW. I 1ELEGANT Ouders van omgekomen piloot: „Ben kan dit niet gedaan hebben" Natu-raLax P.v.d.A. wil defensie tot NAVOplichten beperken EN SEN Kort en bondig Onweerskansen nemen toe Driejarenplan zal waarschijnlijk wel een kamermeerderheid vinden Pittige verdediging van „Pietje" de Jong Bad- en Strandkleding Badjasjes Vakani'tekieding ORETHA DE BRUIJN Pleidooi voor meer centralisatie bij politie HET TREK AIR-PROCES Inwoonster van Oss won Rolotpot Kustvaarder „Uranus" is gelicht Geen licht in mysterie van de blanco brief Geen helikopters bij de KLM Het bezoek van minister Luns aan Zuid-Slavië 'i Silver Sfoepke Predikant beroofd van agenda met spreekbeurten tétydinaal day Uday uit DONDERDAG 23 JUNI 1960 2 Zwak betoog SPIJKERBROEKEN SPORTHEMDEN (natuurlijk) PAARLAARSTEEG 1 Geen kwesties van dringende aard -s 8 e 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 (Van onze parlementaire redacteur) In alle opzichten onbevredigend. Dat was het oordeel van de P.v.d.A. over de verdediging van minister Visser en staatssecretaris De Jong van het defensiebeleid gisteren in de Tweede Kamer. Het gevolg was dat de heer De Kadt een motie indiende, waarin de regering werd uitgenodigd, de militaire uitgaven niet te belasten met uitbreiding van taken (Nieuw-Guinea) die niet als NAVO-taken moeten worden beschouwd. Voorts werd de regering uitgenodigd bij het overleg in de NAVO uit te gaan van verkorting van de diensttijd. De meerderheid van de Tweede Kamer kon de strekking van de motie niet in overeenstemming brengen met haar verant woordelijkheid. Artikel 5 van het NAVO-verdrag legt bovendien de verplichting op, naast de samenwerking ook de nationale taken (voor Nederland: de Antillen en Nieuw-Guinea )te blyven vervullen. Verkorting van de diensttijd is thans nog niet mogelyk zonder aan onze NAVO-vcrplichtingen tekort te doen. De stemming over de motie is aangehouden tot vandaag. volg van de naoorlogse Russische politiek. De consequentie 'is een defensielast van 1850 miljoen gulden per jaar, een bedrag dat beter en nuttiger zou kunnen worden besteed. Een positieve kant is echter de verhaasting, daardoor, van de Europese eenwording. De Amerikaanse „Pentomis"-divisie, waarop de heer Couzy (V.V.D.) had aan gedrongen omdat deze 2500 man minder per divisie vergt, wees de minister af. In overeenstemming met de aanbeveling van de NAVO streeft Nederland naar de „Landcenf'-divisie. Een squadron Neder landse vliegtuigen is niet uitgerust met atoomwapenen, maar indien het onver hoopt nodig zou zijn, kan het in het ge bruik van kernwapenen mede een taak vervullen. Aan verkoring van de diensttijd kan pas worden gedacht als er voldoende beroeps- personeel is aangetrokken. De mogelijk heid van de werving van beroepspersoneel is echter omgekeerd evenredig aan de stand van de werkgelegenheid. Het be drijfsleven en het leger moeten uit dezelf de bron putten. Het is daarom eigenlijk onmogelijk in een tijd van grote industrië le en handelsbedrijvigheid te streven naar verkorting van de diensttijd. In Rusland duurt de diensttijd 3 a 4 jaar. De achtergrond van de socialistische motie was, dat er naar de mening van de P.v.d.A. teveel wordt uitgegeven voor de marine (ten koste van de landmacht) en voor de verdediging van Nieuw-Gui nea. Drie woordvoerders van de P.v.d.A. hadden dinsdag een felle aanval gedaan op de marine. Toch antwoordde staatsse cretaris De Jong laconiek dat hij wilde proberen „ook in hun harten een vonk van enthousiasme voor de marine te doen ontvlammen". Tegenover het verwijt, dat „hoogmoed" het kenmerk van de marine zou zijn, zei de staatssecretaris dat men dit toch onmogelijk kan volhouden als men in de Defensienota ziet dat daarin de ma rine als laatste „met karige woorden haar bescheiden plannen ontvouwt". De P.v.d.A. maakt bezwaar tegen de na tionale taken van onze marine, aldus de staatssecetaris, maar mèt de Antillen en Nieuw-Guinea zijn die nationale taken er nu eenmaal. Onze marine is echter uit sluitend gebaseerd op taken in de NAVO, behoudens enkele kleine uitzonderingen. Die uitzonderingen hebben echter niet de minste invloed op de samenstelling van de vloot. Volgens de P.v.d.A. zouden de marineluchtvaartdienst en de Kai-el Door man overbodig zijn. Tja. verzuchtte de heer De Jong ironisch, men kan mij ooa wel verwijten dat ik brood eet om bak kers in het leven te houden, maar het gaat erom dat men geen onderzeeërs kan opsporen zonder vliegtuigen. En daarvoor is op zee een vliegkampschip nodig. Het opsporen van onderzeeboten kan men niet opdragen aan de gewone luchtmacht. Daarin moet men geoefend zijn. Het is „geen werk om in de avonduren er bij te doen". De pittige staatssecretaris is wat klein van stuk, waardoor hij in de wandeling „Pietje de Jong" wordt genoemd, waarin vooral een teken van populariteit moet worden gezien. Daaruit viel het te ver klaren dat ook de leden van de P.v.d.A. zijn ironische betoogtrant konden waar deren met een glimlach. Het was een leuk verhaal, vond de heer Wierda (P.v.d.A.), maar hij had tot zijn spijt geen argumen ten gehoord. Het doet mij leed. antwoord de de staatssecretaris, dat ik heb gefaald een vonkje te ontsteken in de boezem van de P.v.d.A., maar ik zal volhouden tot de laatste snik. Minister Visser had uiteengezet dat de defensie een bittere noodzaak is als ge- Advertentie o.a. Heinzelmann - Tweka Lahco - Marina del Mar o.a. shorts - pantalons - blouses weekenders - jacks en pulls SPORTMAGAZIJN Twündersiaan 7-9, Haarlem, Tel. 15116 100% SERVICE! Uw auto parkeert u voor de deur Minister Visser spreekt wat traag en aarzelend. Dat euvel was erger omdat hij ook als niet-deskundige moest antwoor den op tal van detailvragen, doordat Advertentie Er straalt rust van uit Dat is het eerste wat U opvalt, als U de ver jongde ELEGANT van Karei I bekijkt. De rust van het weloverwogen, doelbewust gebezigde vakmanschap. Aan al Uw verlangens is met deze sigaar voldaan. Onze inkopers vergaarden voor U het puikje van de beste, gcurigste tabakken, zo rijp, zo licht als nog zelden be schikbaar waren. Ervaren mclangcurs stelden hieruit de grondstoffen samen voor een sigaar, die Uw ideaal van subliem rookgenot welhaast overtreft. De sigaar zelf modelleerden wij naar de voorkeur van de Nedeilandse coker tot een stoere, prachtig uitgebalanceerde bolknak,vorste lijk van allure, elegant van lijn en kleur. En zo ligt hij dan nu voor U klaar in de winkel, de perfecte sigaar staatssecretaris Calmeyer wegens ziekte afwezig was. Met zijn wat monotone stem geluid praatte hij de Kamer „in slaap". De hele opbouw en voordracht van zijn betoog was niet groots. Hij liet ook on verbloemd blijken dat hij moest afgaan op de aantekeningen van zijn ambtenaren. Hij zei een keer: „Ik heb diep nagedacht en toen een aantekening gevonden waar door ik nu een antwoord kan geven". Daar viel de heer De Kadt van de P.v.d.A. direct op aan met de uitspraak: Na het antwoord van de minister zullen zelfs degenen die persoonlijk op minder goede voet staan met staatssecretaris Calmeyer, verzuchten: „Calmeyer, kom terug, alles is vergeven en vergeten". Mi nister Visser erkende, dat staatssecreta ris Calmeyer deskundiger en duidelijker zou hebben geantwoord. Over invoeiing van de salarisverhoging voor beroepsper soneel vóór 1 januari 1961 zou hij in het kabinet spreken. Aan het adres van de pacifisten zei hij, hun idealisme wel te kunnen begrijpen, maar voor een minis ter die verantwoordelijk is voor de wer kelijkheid, is dat idealisme onaanvaard baar. Uit het debat naar aanleiding van de Defensienota met de plannen voor de eerst komende drie jaren, kan de regering de indruk hebben gekregen, dat de meerder heid, in weerwil van kritiek en allerlei wensen, er wel mee instemt. Of de defen sieuitgaven zullen worden verhoogd met 200 miljoen per jaar, zal echter pas worden beslist in het najaar als de Defensiebegro ting voor 1961 in behandeling komt. Te oordelen naar de sfeer van deze week zal de minderheid van P.v.d.A., communisten en P.S.P. dan tegenstemmen. Mr. F. P. M. Prick, hoofdcommissaris van politie te Nijmegen, heeft tijdens een buitengewone vergadering van de r.k. po litiebond „St. Michael" in Utrecht een pleidooi gehouden voor meer centralisatie bij de Nederlandse politie. De praktijk toont volgens hem aan, dat een steeds toenemend aantal politietaken om een stelselmatige en landelijke aan pak vraagt, o.a. de criminaliteitsbestrij ding, die een betere coördinering in uit voering en leiding nodig heeft, alsmede een centraal geïnformeerd politie-orgaan. Voor de stichting daarvan zou de huidige politie-organisatie doorbroken moeten worden. Voor de bevordering van de verkeers veiligheid acht mi-. Prick eveneens een grotere bestuurseenheid noodzakelijk. De handhaving van de openbare orde noemde hij een zaak, die bij de Neder landse politie te zeer onder de korenmaat is gebleven. Over het personeelstekort zei de hoofd commissaris, dat dit probleem niet zal kunnen worden opgelost zonder een vol ledige herwaardering van de politiefunc tie en een goede voorlichting aan de bur gerij. Dit laatste doet een centraal infor matiecentrum, dat kostenbesparend zou kunnen werken. Als een der aspekten die in het verle den is verwaarloosd, noemde hij de men selijke verhoudingen, die bij de uitoefe ning van de politietaak een hoogst be langrijke rol spelen. Nadat verleden week bij de eerste ron de van de nieuwe Rolot geen goede op lossing tevoorschijn kwam, is de winnen de lettercombinatie van deze week, A-B- L-N-O-S, geraden door mevrouw Bosch- Van Dijk te Oss. Zij krijgt de prijs van 22.500 gulden, te weten de pot van 10.000 die van de vorige week was blijven staan, plus de netto-inleg van deze week, die f 12.500 bedroeg. De tweede week van de Rolot heeft circa 80.000 deelnemers getrokken. Vol gende week wordt begonnen met het toe kennen van een premie van 3000, te verdelen onder inzenders die vijf letters goed hebben geraden. Twee drijvende bokken hebben woens dagavond de Nederlandse kustvaarder „Uranus" (500 brt) gelicht. De „Uranus" was in de nacht van dinsdag op woensdag na een aanvaring met het Nederlandse motorschip „Thenis" in het Kieler Ka naal gezonken. Daarbij is de vrouw van kapitein Daale om het leven gekomen. De derde machinist van de „Uranus" wordt nog vermist. De „Uranus" is bij Kiel aan de grond gezet. Woensdagavond laat was het kanaal, dat sedert dinsdag middag voor schepen met een diepgang van meer dan drie meter versperd was, weer voor alle schepen bevaarbaar. Woensdagmorgen hebben voor de Maas trichtse rechtbank de 47-jarige moeder en de 58-jarige vader van de op 22 januari met bet Trek Air-Fokkervliegtuig omge komen piioot Ben Kleyn, en daarna ook de 20-jarige zuster van Ben, getuigd over het laatste bezoek van hun zoon en broer aan bet ouderlijk huis in Stolwijk op 13 januari. Zij allen waren het erover eens dat Ben Kleyn niet in staat kon wor den geacht om opzettelijk zijn vliegtuig, nog wel boven zee, te doen verongeluk ken. De moeder achtte haar zoon even min in staat om, met welke bedoeling ook, een brief na te laten, welke slechts een blanco velletje papier inhield. Zij was er zeker van dat er heel wat anders in de omstreden envelop had gezeten en dat de oorspronkelijke inhoud van deze brief verwisseld was. Na het telefoongesprek dat Ben Kleyn op die 13e januari gehad heeft met zijn patroon, verdachte S., vroeg de piloot aan zijn ouders hoe hij „iets belangrijks moest bewaren", waarna hij lakstempel en lak heeft meegenomen en later ook gebruikt voor de bewuste envelop. Die brief met lakstempel heeft de 20-jarige Thea Thijssens, als kantoorbediende in het kosthuis van Ben Kleyn te Maastricht, op diens kamer gevonden onder diens schrijf- bloc. De envelop was geadresseerd aan B. Kleyn, met de typische blokschriftlet- ters van de piloot. In overleg met de vrouw des huizes, mevrouw Fonteijn, bleef deze brief onaangeroerd op Bens ta fel liggen. Slechts aarzelend kwam latei- de bevestiging van deze getuige, dat me vrouw Fonteijn op haar vraag geantwoord had, dat vex-dachte S. in de avond na de ongeluksdag heel laat nog in de woning was geweest en dus ook op de kamer, waar de brief lag, had kunnen komen. Deze brief of een soortgelijk exemplaar was later door de verdachte, in gezel schap van twee anderen, meegenomen en ten huize van verdachte S. geopend. De dag daarna had men de envelop en het velletje papier zelfs verbrand. „Ik ben een fantast" Hieorver is later ook de 28-jarige vlie ger J. Th. Verhoeven, vriend van Ben Kleyn, gehoord, die er geen been in had gezien om de brief te doen openen en het blanco velletje zelfs „typisch Ben" noem de, daarbij doelende op de zijns inziens slechte verhouding van de omgekomen piloot en zijn ouders, hetgeen hij bij be- x-uchte had vernomen, maar welke me ning van elke grond ontbloot bleek. Toen de president deze getuige krachtig aanpak te, had deze slechts het verweer, dat hij „een fantast was, die soms onverant- woorde dingen deed" en dat hij zich door de politieverhoren overrompeld voelde. Hij sprak in dit verband over een „her senspoeling" hetgeen hem een zeer schei-p verwijt van de president bezorgde. Deze getuige gaf ten slotte wel toe, on der het scherpe verhoor van de president en de vragen van de officier, dat hij aan de vooravond van de ongeluksdag met Ben Kleyn herhaaldelijk heeft gesproken over de voorgenomen overzeevlucht van de volgende dag, waarbij Ben uitgebreid naar mogelijkheden informeerde bij pech tijdens een vliegtocht boven water. Ooggetuigen De middagzitting kreeg een belangwek kend aspect in de verklaringen van twee door de officier opgeroepen deskundigen over de betekenis van de vliegbewegingen, welke het Fokker-vliegtuig op de onge luksdag ten aanschouwe van opvarenden der Noorse tanker Sagona maakte, kort Advertentie Sterke sanfor DENIM uit eiqen atelier en bekende merken. Voor Jongens 9.65 Heren 11.90 Voor Meisjes 7.90 Dames 9.75 Een grote kollectie RUITEN voor school en werk. Jongensmaten, v.a. 6.25 Herenmaten v.a. 7.90 VOOR SPORTKIEDING „De regering zal niets onbeproefd laten om de ten behoeve van de K.L.M. ge wenste landingsrechten te Los Angeles alsnog te verwerven," zo heeft de minis ter van Verkeer en Waterstaat in zijn memorie'van antwoord inzake de rijksbe groting 1960 aan de Eerste Kamer mee gedeeld. De minister acht het gevaar aan wezig, dat het in deze aangelegenheid dooi de Verenigde Staten getoonde protectionis me maar al te gemakkelijk tot voorbeeld zal strekken voor andere landen. Inzake eventuele helikopterdiensten door de K.L.M. zegt de minister dat eco nomische exploitatie van helikopterdiens ten niet verantwoord moet worden geacht. Van de helikopters, die thans op de markt worden aangeboden, zijn de exploitatie kosten nog steeds zo hoog, dat een ren dabele exploitatie niet mag worden ver wacht. De directie van de K.L.M. acht het daarom vooralsnog niet gewenst over te gaan tot een bestelling van helikopters. Zij blijft echter nauwgezet de verdere ontwikkeling van dit transportmiddel vol gen. In Belgrado is vernomen dat de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, van zaterdag tot maandag aanstaande met zijn Zuidslavi- sche ambtgenoot, Koca Popovic, over ver schillende problemen zal spreken die ver band houden met de ontwikkeling in de wereld of die de betrekkingen tussen de twee landen betreffen. Minister Luns wordt vrijdag te Belgrado verwacht voor een officieel bezoek. Minister Popovic zal hem op het vliegveld van Belgrado be groeten. In diplomatieke kringen in de Zuidsla- vische hoofdstad is vernomen dat de be sprekingen een vrije gedac.htenwisseling zijn in het kader van de goede betrek kingen tussen Zuid-Slavië en Nederland en dat er geen kwesties van dringende aai-d op de agenda staan. Van bevoegde zijde in Belgi-ado werd vernomen dat er zal worden gesproken over de gevolgen van de Europese economische integratie voor de Zuidslavische economie. Men her innerde er aan dat minister Popovic in de afgelopen maanden reeds met de minis ters van Buitenlandse Zaken van Oosten rijk en België, Bruno Kreisky en Pierre Wigny, over deze kwestie heeft gespro ken. Vei-der wordt er in Belgrado op gewe zen dat Zuid-Slavië en Nederland in de Verenigde Naties eenzelfde standpunt heb ben aangenomen over de hulp aan min der ontwikkelde landen. Verwacht wordt dan ook dat de ministers Popovic en Luns van de gelegenheid gebruik zullen maken hun eensgezindheid op dit punt te beves tigen. Algemeen wórdt verwacht dat de president van Zuid-Slavië, maarschalk Ti to, die minister Luns op 29 juni op het eiland Brioni zal ontvangen, en minister Popovic hun Nederlandse gast op de hoog te zullen stellen van hun ideeën over de rol die kleine landen kunnen spelen bij ver mindering van de spanning in de wereld. Advertentie Twee geslaagden die bij elkaar horen! Uw geslaagde zoon of dochter en. zo'n pri ma jongens- of meisjes horloge dat het diploma van hoogste PRECISIE heeft behaald. Een mooier beloning kunnen Uw kinderen zich niet wensen. Een enorme keuze in de bekende merken o.a. Indus-Remova PonSiac/ Prisma-Junghans vinat U bij de kleine zaak met de grootste keuze Gr. Houtstr. 49, tel. 20049 voox'dat het toestel in zee dook en in de diepte verkween. Tevoren waren nog twee broers van de omgekomen piloot Ben Kleyn, namelijk de 21-jarige bankwerker Albert en de 28-jarige elektricien Fop ge hoord. Zij waren het met hun 's morgens ge hoorde ouders en zuster eens dat hun broer niet in staat kon worden geacht deel te hebben genomen aan een complot om uit louter geldgewin het vliegtuig te „dit- chen" (in zee te doen storten). De meeste aandacht ging uit naar de verklaringen van de twee deskundigen, de 32-jarige officier-vlieger P. G. van Sprundel van de Koninklijke Luchtmacht uit Rijen en de 50-jarige, thans gepensioneerde, offi cier-vlieger der Koninklijke Marine, M. J. T. van Vorselen uit Den Haag. Bei den hadden kennis genomen van de ver klaringen der drie opvarenden van de tanker Sagona, die als ooggetuigen een nauwkeurige beschrijving gegeven had den van de vliegbewegingen, welke de Fokker had gemaakt in de nabijheid van hun schip. Hun verklaringen achtten de getuigen-deskundigen betrouwbaar. „Roekeloze manoeuvre" Het Fokker-toestel heeft gelijk de deskundigen met een miniatuurvlieg tuigje demonstreerden tot tweemaal toe dwars op de tanker aangevlogen en daarna een zwenking gemaakt in de vaar- richting van het schip om vervolgens stil op te trekken, waardoor het vliegtuig in een rol gex-aakte en even onbestuurbaar werd. De eei-ste keer ging het nog goed maar de tweede maal kwam de machine met zeer geringe snelheid ruggelings uit die ï-olbeweging waarna de Fokker afzak te en snel naar de zee-oppervlakte afgleed en in de diepte vei-dween. Beide deskun digen hebben zeer nadrukkelijk voor de rechtbank getuigd dat deze vliegbewegin gen „volkomen abnormaal zijn op die hoog te en voor een verstandig vlieger onbe grijpelijk". Zij waren van oordeel dat deze vlie ger moest weten dat dit manoeuvreren fataal zou worden. „Het was allemaal hoogst x-oekeloos en onverantwoord". Van motoi-pech was geen sprake en ook niet van benzinegebrek. Dit laatste heeft men nauwkeurig kunnen nagaan. Het verhoor van de deskundigen heeft dus wel ant- woord gegeven op de vraag of er al dan niet sprake was van een echt noodgeval voor de vlieger (hetgeen de deskundigen uitgesloten achten), maar geen recht streeks antwoord op de vraag of hier nu werkelijk opzet is geweest om de machi ne te „ditchen". In zoverre heeft de be handeling nog geen winst voor het open baar ministerie opgeleverd. Ook de een stemmige verklaringen van de gezinsle den Kleyn dat zij hun zoon en broer niet in staat achten mee te doen aan het com plot om het vliegtuig opzettelijk te laten vei-ongelukken, hebben aan de bewijsvoe ring door de officier geen steun gebo den. De zitting zal mox-gen worden voortge zet met het verhoren van ruim tien ge tuigen a décharge, waarna waarschijnlijk nog diezelfde dag het requisitoir en de pleidooien van de verdedigers zullen vol gen. De verdediging heeft de overtuiging, dat de kans dat de verdachte zowel van de tenlastegelegde valsheid in geschrifte als van de poging tot oplichting van de verzekering moet worden vrijgesproken, sterk gestegen is. De diefstal van twee aktentassen uit zijn auto heeft de Amsterdamse predikant ds. W. A. Smit in grote verlegenheid gebracht. In een van de tassen zat een agenda met de preekafspraken voor de komende an derhalf jaar. Ds. Smit weet nu niet waai en wanneer hij moet preken. De predikant had zijn auto geparkeerd op de Prins Hendrikkade voor de Sint Nikolaaskerk. Toen hij na enkele uren af wezigheid terugkeerde bleek een ruitje van de wagen te zijn vernield. De beide tassen waren verdwenen. In de ene tas zat een bedrag van 125 gulden, in de an dere de agenda met de preekafspraken tot einde 196!. ARBEIDER KRIJGT STEEN OP ZIJN NEK. De IJmuidenaar H. L. in dienst van machinefabriek „De Tunnel", die voor Hoogovens werkzaamheden verricht, heeft gisteren tijdens reparatiewerk in de Martin staalfabriek een vuurvaste steen op zijn nek gekregen. De steen viel van twee meter hoogte. De arbeider is in het Rode-Kruis- ziekenhuis ter observatie opgenomen. Oceaanwater. Het motorschip „Kara chi" van de maatschappij Nederland is met een merkwaardige lading de Amsterdamse haven binnengelopen. Kapitein P. Suring- broek heeft namelijk 200.000 liter zeewater uit de Golf van Biscaye meegebracht op verzoek van Artis. De hoofdstedelijke die rentuin kan voor de zee-aquaria uitslui tend oceaanwater gebruiken. De ervaring heeft geleerd dat. het water uit de Golf van Biscaye het beste beantwoordt aan de ge stelde eisen. Gemeentekantoor. Amsterdam hoopt tegen het eind van dit jaar tegenover het „belastingpaleis" aan de Wibautstraat de eerste paal te kunnen slaan voor een im posant kantoorgebouw voor de gemeente lijke bouw-technische diensten, waar in de toekomst 1600 ambtenaren, die thans nog over een groot aantal kantoren over de stad zijn verspreid, zullen worden gehuis vest. Familiebezoek. Met het KLM-toestel uit New York arriveerde gisteren prinses Simone van Lippe BiesterfeldAi-noux, een schoonzuster van Prins Bernhard, op Schiphol. Met haar 18-jarige zoon reed zij in een hofauto naar paleis Soestdijk voor een particulier bezoek. Prinses Simone is de echtgenote van Prins Bernhard's broer, prins Aschwin, die in New York conser vator van een museum is. Beiaardklokjes terecht. De di-ie oude beiaardklokjes, die uit een afgesloten ruimte op de eex-ste verdieping van de Zuiderkerk in Amsterdam waren gestolen, zijn terecht. Het berichtje in de kranten over de verdwenen klokjes werd ook ge lezen door een Amsterdamse opkoper, die de klokjes onlangs had gekocht en op zijn beurt weer doorverkocht aan een anti quair in Amsterdam, die hem voor de drie klokjes totaal 300 gulden had betaald. De opkoper belde direct de politie op en de klokjes zullen weer ter beschikking komen van de Zuiderkerk. Wachtmeester mishandeld. Vier jon gens uit Bodegraven hebben op 25 april een wachtmeester der rijkspolitie mishan deld toen deze een van hen wilde mee nemen omdat hij een meisje lastig viel. De politieman wei-d tegen de grond geslagen en kreeg een hersenschudding en een wond vlak bij het ï-echteroog, doordat de knapen hem ook hadden gestompt en getrapt. De beide oudsten, 19 en 21 jaax-, kregen zes maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk; de jongsten zes maanden tuchtschool. Gedenksteen. Als lid van het dage lijks bestuur van het vooi-malig comité tot ovei-brenging van het stoffelijk overschot van Prins Willem de Vijfde heeft mevrouw E. M. RamaerSibbinga Mulder in de Nieuwe Kerk te Delft een gedenksteen ont huld. welke herinnert aan de bijzetting op 29 april 1958. Vice-admiraal b.d. N. A. Rost van Tonningen vertegenwoordigde de Ko ningin. De steen is aan de kerkvoogdij overgedragen. Amerikaans vlaggeschip. Het Ameri kaanse vlaggeschip „Barry" van vice-ad miraal Arthur R. Gralla, commandant van het tweede torpedojagerflottielje, zal van 29 juni tot 5 juli een bezoek brengen aan Rotterdam, mede ter gelegenheid van de vierde juli, de Amerikaanse nationale feestdag, waarvan de viering in Neder land geconcentreerd zal zijn op de Flori- ade. De „Barry" zal aan de Parkkade,- dicht bij het Amerikaanse paviljoen op de Floriade. gemeerd worden. Verdronken. Het tienjarige jongetje G. J. A. Apeldoorn uit Woi-merveer is toen het, spelend met vriendjes, op weg van school naar huis was, in de Zaan ge vallen. Zijn vriendjes renden naar huis en waarschuwden de ouders, die op hun beurt de politie waarschuwden. Na twintig mi nuten dreggen haalde de politie het stof felijk overschot op. Het jongetje kwam uit een gezin van negen kinderen. Gemeentesecretaris. In de raadsver gadering van de gemeente Hellevoetsluis is met 8 tegen 4 stemmen tot secretaris benoemd dc heer J. Kakebeeke, hoofd commies ter secretarie van Zoetemeer. Bij de samenvoeging op 1 januari 1960 van de drie gemeenten op Zuid-Voorne, namelijk Hellevoetsluis, Nieuw-Helvoet en Nieu- wenhoorn, tot één gemeente Hellevoet sluis. werden de in functie zijnde secre tarissen ontslagen en op wachtgeld ge steld. Advertentie dé regel,maat van dè klók Een uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60 tabl. fl .35 Ideaal voor kinderen, as. moeders, werk buitenshuis Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven de Noord zee breidde zich afgelopen 24 uur over geheel Scandinavië uit en nam daarbij nog iets in betekenis toe. Tegelijkertijd bewoog een vooral in de hogere luchtla gen sterk ontwikkelde depressie van de oceaan langzaam naar het zeegebied bij Ierland en vormde zich boven Frankrijk een randstoring, welke zich gedurende de nacht vergezeld van zwaar onweer naar de omgeving van Londen verplaatste. In Engeland viel plaatselijk bijna 50 mil limeter. In Frankrijk was bij het binnen dringen van de koelere oceanische lucht de onweersactiviteit veel geringer. Verwacht mag worden dat ons land zich morgen in het overgangsgebied tussen de ze koelere lucht en de warme continen tale lucht zal bevinden en plaatselijk on- v/eer zal voorkomen. Het front zal het nooi'doosten van het land echter nog niet direct bereiken en daar houdt het warme weer bij oostelijke winden nog aan. El ders wordt de wind veranderlijk. WEERRAPPORTEN Vrijdag 24 juni Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 5.53 uur, onder 21.35 uur. Maanstanden 24 juni 4.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 23 juni Hoog water 3.15 en 15.39 uur. Laag water 11.16 en 23.35 uur. Vrijdag 24 juni Hoog water 3.52 en 16.16 uur. Laag water 11.54 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: en binnenland Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxembux-g Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ziirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mailorca Lissabon buiten- KA CU) heden- Neerslag: QO èi uur So 4) C ■SC Ss licht oew. 0 18 0 licht bew. ono 22 onbewolkt O 23 zwaai bew ono 18 licht bew. ono 21 onbewolkt ono 18 licht bew. ono 23 onbewolkt ono 24 onbewolkt n 21 0,1 licht bew. ozo 23 zwaar bew wnw 24 onbewolkt windst. 20 half bew. zzo 18 geheel bew n 26 licht bew. O 20 licht bew. ono 25 licht bew. ono geheel bew. w 29 zwaar bew. windst. 26 onbewolkt windst. 31 zwaar bew. n 25 onbewolkt ozo 22 onbewolkt no 26 onbewolkt windst. 21 licht bew. windst. 26 onbewolkt windst. 30 geheel bew. windst. 25 onbewolkt windst. 23 0 onbewolkt windst. 28 onbewolkt n 22 onbewolkt windst. onbewolkt windst. 30 licht bew. ono 29 licht bew. windst. 33 onbewolkt windst. 36 licht bew. n

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2