Brand in een warenhuis te Liverpool: elf doden Bonn geen tweede Tokio, zo betoogt Adenauer Concertgebouworkest onder Giulini met een Italiaans programma Harmonie- en fanfaremuziek in Kurzaal te Scheveningen Selwyn Lloyd in Wenen Holland Festival Agenda voor Haarlem en de IJmond op kden l/p! Spiegel legt veel gewicht in de schaal bij Sleeswijks nieuwe revue Explosie in wapenfabriek: zeven doden SUKARNO'S PARLEMENT TREEDT ZATERDAG IN FUNCTIE Nieuwe trouwbetuiging aan Westen V elsen-IJ muiden Beverwijk Jhr. W. Sandberg over landschap en kunst Voor parelwitte tanden Bestrijdt v tandbederf Havenstaking in Liverpool Ja-knikkersmoeten de begroting aanvaarden y. DUIVENBODEN Economische betrekkingen liggen nog braak Kort nieuws DONDERDAG 23 JUNI 1960 9 ONDER LEIDING VAN CARLO-MARIA GIULINI bracht liet Concertgebouw orkest woensdagavond een geheel Italiaans programma ten gehore. Begonnen werd met een Concerto Grosso van de in 1672 geboren Francesco Bonporti, een componerend priester uit Turijn. Het stuk is een specimen van de zachte gloed die de scholen van ouditaliaanse instrumentenbouwers en componisten aan de strijkinstrumenten wisten te ontlokken. Men kreeg de indruk dat het orkest pas in het laatste deel de eclatante gespannenheid bereikte die de dirigent met mannelijke, krachtige gebaren trachtte te wekken. Het al evenzeer fonkelende „Gloria" voor twee solisten, koor en orkest van Vivaldi sloot hierop goed aan. Giulini had het orkest nu vanaf de aanhef geheel in de hand en als een vuurpijl schoot het „In excelsis Deo" omhoog. Het werk is typerend voor een tijd en een stad (Venetië) die slechts een zeer betrekkelijke scheidslijn erkende tussen wereldlijke en religieuze feesten. Enkele bijzonder fraaie fragmen ten zijn de sopraan-solo „Domine Deus" met een hobo-obligaat in een langzame siciliano-beweging, en het aansluitende „Domine Filii" voor koor in een breed- fugatische, aan Han del herinnerende po- yfonie. De sopraan partij werd met een warme, natuurlijke stem vervuld door Elisabeth Schwarz kopf, de jonge mezzo Ursula Boese zong de andere solopartij met een enigszins nasale kleur hetgeen op den duur irriteerde, maar niet verhinderde dat het een krachtige, stijlvolle uitvoering was waarvoor het. publiek Giulini en zijn medewerkers met een ovationeel applaus dank betuigde. Na de pauze bleef men in de gewijde sfeer met Verdi's „Quattro Pezzi sacri" die tot zijn laatste werken behoren. Hierin heeft vooral het Koor van de Nederlandse Radio Unie (Repetitor: Meindert Boekei) dat zich reeds in Vivaldi's werk had onder scheiden, een bijzondere prestatie geleverd. De tere pianissimi van het eerste koorwerk van deze vier, een Ave Maria, toonde reeds over welk een ongewone beheersing dit grote vocale ensemble beschikt. Is dit eer ste stuk geheel a-capella geschreven, in het Stabat Mater geeft het orkest met sobere middelen reliëf aan het dramatisch moment van de moeder, wenend aan het kruis. De dramatiek is hier veel naakter, met veel minder omhaal geëtaleerd dan in Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur; zomerconcert N.Ph.O. Tuinzaal: vrijdag 19.30 uur: Pianovoordracht Coby Riemers- ma. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De 12 gezworenen", 14 jaar. Vrijdag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zon dag tevens 1%15 uur: „A bout de souffle", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Tussen nacht en morgen", 18 jaar. Vrijdag, zaterdag, maandag, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „Wolga bootsman", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Striptease en gangsters", 18 jaar. Vrijdag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Goliath en de barbaren", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Moederlied", alle leeftijden. Vrijdag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur, zon dag tevens 16.15 uur: „Het West-Berlijn mysterie", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Orfeu negro", 14 jaar. Vrijdag 20.15 uur. zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „The five pen nies", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag 18.45 en 21.15 uur: „On the beach". Vrijdag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Mag ik een lift van u?", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: ,.Dag van geweld", 18 jaar. Vrijdag en za terdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De schat der Wa- tusi", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Onze man in Havana", 14 jaar. Vrijdag, zaterdag en maandag tot en met donder dag 14.15, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „The Royal Ballet", alle leeftijden. Theater Monopole fZandvoort): Vandaag 20 uur: „Freddy, die Gitarre und das Meer", alle leeftijden. Vrijdag tot en met maandag 20 uur: „Breng de Bismarck tot zinken", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemehdaalseweg 158): Tot 10 juli expositie van tekeningen en aquarellen van A. Voorzanger. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juli dagelijks van 1022 uur: Expo sitie van prenten van Daumier en Gavarni. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 3 juli dagelijks 917 uur: Expositie van werken van Paula Geraedts. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 26 juni dagelijks van 1012.30 en van 13.3017 uur, zondags van 1417 uur: Expositie van uitgaven, foto's, brie ven en bezittingen van Frederik v. Eeden. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 17 juni.) DONDERDAG 23 JUNI Thalia, 20 uur: „De levensroman van Richard Tauber". Rex, 20 uur: „Het beest in de nacht". VRIJDAG 24 JUNI Thalia, 20 uur: „De dokter van Stalin grad". Rex, 20 uur: „Rififi onder de vrouwen". DONDERDAG 23 JUNI Kennemer Theater: Géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Und abends in die Scala". Stadhuis Scheybceck, 19.30 uur: Open bare raadsvergadering. VRIJDAG 24 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mis dadige meisjes". W.B. Theater, 20 uur: „De grote ont snapping". Verdi's bekende „Requiem", en het is wel jammer dat vooral het tweede deel van deze compositie accenten van een te ge makkelijke gelukzaligheid bevat. Voor vrouwenkoor alleen is dan weer het derde koorlied, „Laudi alle Vergine", op tekst van Dante, uit „II Paradiso". De ver ijlde devotie kwam bijzonder treffend tot haar recht in de stille, ternauwernood vibrerende vertolking van het Radio koor. Tenslotte een „Te Deum" dat Verdi aan vankelijk in zijn graf had willen meenemen hetgeen hij echter op aandringen van zijn vriend de dichter Boito naliet. Een voor deze tekst opmerkelijk ingekeerd werk waarin een serafijnse sfeer tot enkele momenten van een bijzondere ontheven- heid leidde. De felle contrasten werden waar nodig door Giulini volledig uitgebuit, zodat het geheel toch aan directheid niets te kort kwam. Sas Bun ge „Een schilder maakt geen schilderijen meer die men boven het buffet hangt, de beeldhouwer schept niet langer gestroom lijnde vormen voor tuintjes of musea, de architect bouwt geen villa's meer voor ge goede dames en de landschapsarchitect ontwerpt niet langer plantsoenen omdat de stedebouwkundige op de bouwtekening een vlak groen heeft gekleurd. Ze werken nu gemeenschappelijk aan een passende omge ving voor de tegenwoordige mens". Aldus vatte de directeur van de Amsterdamse Gemeentemuseum, jhr. W. Sandberg, van ochtend zijn betoog over landschapsar chitectuur en moderne kunst samen. Hij sprak op het internationaal congres van de Internationale Federatie van Land schapsarchitecten in Amsterdam. Vroeger werkte elke gebonden kunste naar voor zich, zo zei jhr. Sandberg, maar thans heeft ieder een eigen plaats in het team dat zich met de vormgeving heeft belast. De heer Sandberg noemde de schilder-beeldhouwer-architect Le Corbu- sier de profeet van de moderne land schapsarchitectuur. Hij stelt zich een on- afgebxoken landschap voor met daarin „op zuilen zwevende" grote architectoni sche vormen van beton, maar voor-al uit glas, het materiaal dat gelijktijdig ver breekt en verbindt." „De nieuwe omgeving is geen probleem dat de mens alleen kan oplossen", zo zei de heer Sandberg, „die oplossing kan al leen gevonden worden door de samenwer king van velen". DE NEGEN MUZEN Concert. De alt Marthv van Kerkhof! en de organist Simon C. Jansen geven maandag 27 juni in de Immanuëlkerk ift Haarlem Noord een concert. Op het pro gramma staan werken van Bach, Handel, Mendelssohn. Albert de Klerk en Cor Kee. Advertentie Chief Whip 20 stuks IN HET NEDERLANDSE muziekleven vormt de groep der fanfare- en harmonie orkest muzikanten een volstrekt eigen, merkwaardig autonome, maar in zijn rela tie tot de serieuzemuziekbeoefening een wat geïsoleerde sector. Wie de moeite neemt zich op de hoogte te stellen van wat zich in musische zin in die sector afspeelt, zal tot de verrassende ontdekking komen, dat daar een zeer grote en specifieke mu zikale aktiviteit heerst. De aspecten van die kunstzinnige bezigheid zijn eigenlijk alleen bekend aan hen, die zelf korpslid zijn en aan die tot de ook al weer zeer eigen kring van belangstellenden, men zou wel kunnen zeggen: korps-supporters be horen. De organisatoren van het Holland Festi val hebben evenals verleden jaar ook nu weer een loffelijke poging ondernomen om de duidelijke kloof, die er bestaat tussen de fanfare- en harmoniemuziekgroep en liet overige gedeelte van de muzikale Ne derlanders te overbruggen. In het festival- programma hebben zij een plaats inge ruimd voor „vier bes te muziekkorpsen", die woensdagavond in de Kurzaal te Scheveningen met 'n concert in de open baarheid traden. Het zou de moeite waard zijn eens na te gaan, .wie van de aanwezige toehoorders op dit concert voor het eerst en uit zuivere be langstelling gekomen waren. Op de inte resse uit eigen kringen konden de optre dende korpsen uiteraard wel rekenen. Advertentie Aan een kolossale spiegel met een ge wicht van maar liefst één ton zal René Sleeswijk's nieuwe revue .,Tot Vanavond" die op 8 juli in hotel „Gooiland" le Hil versum haar première beleeft, een van haar meest, spectaculaire shows danken. Dit gevaarte van vijf bij zes meter, dat elke avond opnieuw in nauwelijks vier minuten tijd op 1.80 meter hoogte schuin boven het toneel moet worden gehangen, zal een op de grond liggend decor van een flamencokelder weerspiegelen, waar op een Spaanse balletgroep danst. Ook „Tot vanavond" de drieëntwintigste Snip en Snap revue en de vijftiende, die in Hilversum start wordt voor een be langrijk deel gedragen door Willy Walden en Piet Muyselaar, maar de Snip en Snap figuren zijn nu toch definitief te rusten ge legd. Aage Rasmussen en Jo Visher jr. zijn weer van de partij, evenals het vocaal kwartet „The Fouryo's". Voor het overige zijn er echter wel enkele belangrijke ver anderingen. Teddy en Henk Scholten, die jaren meewerkten, ontbreken ditmaal op het appel, in hun plaats treden Philippi ne Aeckerlin en Aart Brouwer op, die niet alleen zingen maar ook dansen, onder an dere in een wild west-show. Philippine Aeckerlin heeft in een studen tencabaret gewerkt en maakte het laats te jaar deel uit van de cabaretgroep van Wim Kan. Corn, van Dijk, die voor zeven tien revues de decors ontwierp, is naai de Verenigde Staten geëmigreerd, maar producer Sleeswijk heeft in Wim Bijmoer een goede opvolger gevonden. Ook Daphne Kiernander, die altijd de choreografie voor haar rekening nam, is niet meer beschikbaar. Haar taak is over genomen door haar landgenoot Ross Tay lor, die ondanks zijn jeugd (hij is achter in de twintig) in Engeland reeds naam heeft gekregen. Hij werk snel en zet zijn choreografie gedetailleerd op papier, wat in de showwereld een unicum is Het ballet „The London starlets", dat thans is uitgebreid met twee dansers, wordt gevormd door acht Engelse en vier Nederlandse meisjes, onder wie de vijf tienjarige Gonnie Runnenberg en de ze ventienjarige Gerda Rieder en twee Am sterdamse danseresjes die het engagement te danken hebben aan haar optreden voor de televisie. Uit Spanje komt het ballet „Marco" (drie danseressen en drie dansers, die voor het eerst buiten eigen land optre den) en uit Australië het cascadcurstrio Warren Devine and Sparks. De revue komt behalve in Hilversum en de drie hoofdsteden onder meer in Utrecht, Arnhem en Groningen. Het eerste orkest, dat op het podium verscheen was de Christelijke Muziekver eniging „Hattem" uit Hattem, een karak teristiek fanfare-korps. Onder leiding van zijn dirigent Henk Pijlman vertolkte het de „Willem van Oranje"-suite van Kors Monster. Het werk is een soort impressie van de tachtigjarige oorlog, opgedaan uiteraard uit de Vaderlandse geschiede nisbronnen en daarna in muziek omgezet. Een bijzonder overtuigende indruk heeft het nadrukkelijk en opzettelijk klinkende stuk niet op mij gemaakt, al kon men respect krijgen voor het knappe spel van het korps. Meer muziek bevatte de „Sun set Rhapsody" van Eric Ball, waarin de korpsleden een prachtige gelegenheid kre gen tot het ontwikkelen van een sonore in strumentale klank. Jos Weijers, de dirigent van de fanfare „St. Cecilia" uit Bocholtz (Limburg) heeft zijn korps, dat zich als tweede op dit con cert liet horen, heeft de speelvaardigheid van zijn muzikanten tot een hoge graad van virtuositeit ontwikkeld. Dié virtuosi teit was hem van groot .nut toen zij de „Rhapsody in Brass" van Dean Coffein vertolkten en evenzeer, .bleek zij nodig voor de uitvoering van een door P. J. Mo lenaar bewerkt stuk van Sir Granville Bantock „Prometheus Ontboeid". Het spel van dit Limburgse' korps was bijzon der knap, maar gaarne had ik meer me lodische vormgeving cn doorzichtigheid met overwogen constrastdynamiek willen waarnemen. Zonder bewerkingen kan men hét op fanfare- en harmonie concerten nog niet stellen. De Harmonie „Apollo" uit Zaan dijk speelde er twee, met name een bal let-divertissement „Henri VIII" van Saint- Saens en een suite samengesteld met fi-ag- menten uit Smetanos opera „De verkochte bruid". De bewerkingen waren alleszins verantwoord en bovendien betroffen zij goede muziek. „Apollo" vertolkte deze muziek onder leiding van zijn dirigent Willem Stevn uitstekend. De verfijnde doorzichtige klank was frapant en bijzon der goed werk deden enkele solisten uit het korps De harmonie „Kunst naar Kracht" uit Glaverbrug zorgde onder leiding van zijn dirigent Chr. Hcugeveld voor een verras send slot van het concert. Het korps bracht de eerste uitvoering in Nederland van een zangerig en spannend werk „A la jeunesse" geheten. De componist er van is Istvan Jarközy. Even interessant bleek de Orkestsuite van Jos Moorenhorst, een klankrijk stuk, dat een climax in het slotdeel gekregen heeft door de frisse ge zonde en blijde muziek. Beide werken hadden in de dirigent Chr. Heugeveld een voortreffelijk interpretator. Ongetwijfeld heeft dit concert er toe bijgedragen dat op de fanfare- en harmonie-muziekbeoefe- ning in ruime kring de aandacht is geval len. Wij zijn er nog niet, maar wij zijn op de goede weg naar een gerechtvaardig de erkenning. F. Zwaanswijk (Van onze correspondent in Londen) Het was woensdag in Groot-Brittannië een dag van rampen. Bij een reusachtige brand in een modehuis van vijf verdiepin gen in een van de drukste winkelstraten van Liverpool zijn minstens elf mensen om het leven gekomen, onder wie acht vrouwen. Verder kwamen bij een explosie in een staatswapenfabriek in Bishopton bij Glasgow zes mensen om het leven, terwijl een zevende later in een ziekenhuis over leed. De brand in Liverpool begon op een van de bovenverdiepingen en verspreidde zich met razende snelheid. Driehonderd winkel meisjes en vierhonderd klanten moesten zich ijlings in veiligheid stellen. Tien men sen, die naar de bovenste verdieping wa ren gevlucht, kwamen daar in de vlam men om. De verkoolde lichamen werden later gevonden. Een verwarmingsmonteur die een aantal meisjes in veiligheid had gebracht, kwam om het leven, toen hij van het dak viel voordat de brandweer lieden hem konden bereiken. Een deel van deze verdieping stortte echter tot in het sousterrain omlaag. Daarom wordt gevreesd dat er nog meer doden zijn, ter wijl mogelijk andere slachtoffers nog le ven, maar beklemd zitten onder het puin. Het kan volgens de brandweer nog dagen duren voor zij kunnen worden bereikt. De brand schijnt op de vierde verdieping on der het restaurant te zijn ontstaan door dat een braadpan vlam vatte. De schade wordt op twintig miljoen gulden geraamd. De ontploffing in de wapenfabriek te Bishopton ontstond in de ondergrondse nitroglycerine-afdeling. Van de tweedui zend arbeiders konden de meesten zich uit de voeten maken. De huizen schudden over een afstand van dertL kilometer en het geluid van de ontploffing werd op nog veel grotere afstand gehoord. De explosie werd gevolgd door een oranjekleurige steekvlam welke hoog de lucht in schoot en door een sterke rookontwikkeling. Drie gebouwen werden vernield en de andere delen van het bedrijf, evenals panden bui ten het fabrieksterrein, liepen ernstige schade op. Sedert 1953 hebben zich vijf ontploffingen in deze fabriek voorgedaan. Ook zondag werd nog een personeelslid bij een ontploffing in een laboratorium ge wond. In het experimentele centrum voor wetenschappelijk onderzoek en ontwikke ling in Waltham Abbey in Essex, dat re- sorteert onder het ministerie van bewape ning, heeft zich zaterdag een hevige ont ploffing voorgedaan. Er zijn geen bijzon derheden over dit ongeluk gegeven, maar ten minste een persoon werd gedood. (Van onze correspondent in Londen) In de haven van Liverpool staken meer dan elfduizend man. Er liggen 87 schepen op lossing of lading te wachten. Het is een wilde staking om een overurenkwes- tie. Het spant ook weer bij de spoorwegen, waar het personeel opnieuw met een sta king dreigt omdat bij het vorige conflict gedane beloften niet zouden zijn ingelost. DJAKARTA (UPI) Het nieuwe Indo nesische parlement, door president Su karno benoemd met de opdracht met hem samen te werken, zal zaterdag in functie treden. Het „gotong rojong"-parlemcnt beval 283 leden, die alle door Sukarno persoonlijk zijn aangewezen. Waarnemers te Djakarta beschouwen het nieuwe par lement als een groep stromannen van Sukarno en beschouwen de behandeling van de begroting als de proef die het be wijs voor hun stelling zal leveren. Het enige gekozen parlement dat Indonesië ooit kende heeft in maart van dit jaar de begroting niet aangenomen en daaraan heeft het zijn ontslag te danken. Toch gaf dit gekozen parlement Sukar no het recht het parlement te ontbinden. Want het stemde erin toe zij het dan niet in een stemming waaraan alle leden deelnamen om de grondwet van 1945 in de plaats te stellen voor de tijdelijke grondwet van 3 9-50. Op 10 juni, toen hij terugkeerde van zijn wereldreis; heeft -Sukarno duidelijk uitge legd wat-thans de situatie is. „Ik ben niet langer een president in de zin van de tijdelijke grondwet. Ik ben de hoogste uitvoerende macht en de minis ters zijn mijn assistenten. Er bestaan slechts twee hogere instanties: het gezag van Allah en de consultatieve raad van volksvertegenwoordigers staan boven mij". In feite is er slechts één „hogere instantie", want het raadgevend lichaam (ook wel „Volkscongres" genoemd) is nog niet gevormd. Een deel van de leden moet komen uit het huidige „parlement". Het Indonesische ministerie van Voor lichting heeft met al zijn energie en bij voortduring ontkend dat het nieuwe par lement een groep „ja-knikkers", zou zijn. Maar het staat wel vast dat het die naam toch zal krijgen van de buitenlandse waarnemers te Djakarta, als het Sukar no's begroting met weinig of geen verzet aanvaardt. Zou deze worden afgewezen, dan kan Sukarno het parlement voor de tweede maal binnen een half jaar ontbin den, of zijn grote troef uitspelen en de begroting bij presidentieel decreet van toe passing verklaren. Het „nieuwe parlement" bestaat uit 130 leden van politieke partijen en 153 afge vaardigden van beroepen of ambachten, zoals de strijdkrachten en de politiek. Ex- zijn 44 zetels toegewezen aan leden van de nationalistische partij, die op de hand van Sukarno is, 36 aan de orthodoxe Mos lim-partij en dertig aan de communisti sche partij, die verder nog mag x-ekenen op veertig zetels van politieke vrienden. De minister van Voorlichting, Maladi, heeft iTxeegedeeld dat geen enkele der le den zonder di-ingende reden verstek mag laten gaan bij de installatieplechtigheden. Sukax-no is voor twee dagen naar Bali ge gaan om uit te rusten. „Ondemocratisch" De „Democratische Liga", de groepe- i'ing van oppositiepartijen, heeft een ver klaring uitgegeven waarin zij zich om principiële redenen uitspx-eekt tegen de wijze waarop het pax-lement tot stand is gein-acht. Het is „ondemocratisch en on grondwettig", aldus de verklaring, „en sterk in het voordeel van communistische gx-oeperingen". Advert en ttt (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft voor de Bondsdagfractie van de C.D.U. te Bonn opnieuw en ditmaal met grote nadruk zijn trouw aan het Westen betuigd. Het bleek daarbij dat het gebeuren rond president Eisenhower en premier Kisji in Tokio, grote indruk op de kanselier heeft ge maakt. Na zijn recente reis naar Japan was hij er vast van overtuigd, dat dit land rotsvast aan de zijde van de weste lijke wereld stond. Dat is een vex-gissing geblekenAdenauer liet er geen twij fel aan bestaan: de band tussen Bonn en het Westen is onbreekbaar. Hij memoreer de dat er de laatste tijd in het buitenland gesproken is over enige twijfel aan de sterkte van die band, maar die twijfel is zijns inziens volstrekt ongerechtvaardigd. Adenauer px~ees premier Kisji voor zijn standvastige houding, hetgeen niet weg nam dat de kanselijer zich opnieuw bij zonder verontrust toonde over de Japanse gebeurtenissen. Met deze, en beslist nog enige volgende soortgelijke, verklaringen wil Adenauer het Westen kennelijk er van overtuigen, dat wat in Tokio de laatste weken is gebeurd, in Bonn onvoorstelbaar geacht kan worden. Enige twijfel omtrent de Westduitse partner behoeft het Westen niet te koesjferen. Geen compromis Te Bonn verwijst men op de herhaalde aanmaningen van radio-Moskou aan Aden auer om lering te trekken uit het geval- Kisji en de bakens eindelijk eens te ver zetten. Ook past in dit geheel dat Aden auer op het ogenblik alles doet om niet te komen tot enig compromis met de socialisten in de buitenlandse politiek Het Westen zou dan zijns inziens, juist reden hebben om te twijfelen aan de huidige Westduitse koers en wel eens kunnen den ken dat men hier „half zacht" zou wor den. Hadden de socialisten indertijd zo be toogde Adenauer in de C.D.U.-fractie hét stuur in de bondsrepubliek in handen ge-: kregen, dan was het land, ondanks hun andere bedoelingen, toch in handen van de Russen gekomen..Mede met het oog op de verkiezingen van 1961 overigens lijkt Adenauer de controverse tussen zijn partij en de S.P.D. over het buitenlandse beleid in stand te willen houden. Iedere gemeen schappelijkheid over dit beleid acht hij uit den boze en een verzwakking van de C.D.U.-kansen bij de aanstaande verkie zingen. Vandaar ook dat hij duidelijk liet merken dat de S.P.D. tijdens het grote buitenlandse politieke debat in de bonds dag op 30 juni, x-echt toe, x-echt aan te willen aanvallen. Ook dat heeft iets te maken met zijn gedachte aangaande een niet te veranderen buitenlandse politiek en zijn onveranderde trouw aan het Wes ten. aluminium (aloaslaAn De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 (Van onze correspondent in Wenen De laatste Britse politicus die Oosten rijk heeft bezocht is Anthony Eden ge weest toen hij nog premier was. Na 1945 echter is geen enkele Britse minister van Buitenlandse Zaken de gast van de Oos tenrijkse regering geweest. Des te grote re waarde wordt er daarom gehecht aan het feit dat Selwyn Lloyd vandaag in We nen aankomt, een week voor het bezoek van Kroesjtsjev. Selwyn Lloyd kan verzekerd zijn van een hartelijke ontvangst, want, in Oosten rijk bewondert men de Britten en men heeft daar ook niet vergeten dat de Brit se troepen zich gedux-ende de bezetting het meest correct van de vier geallieex'den hebben gedragen. Als gevolg van de vroegere Britse iso- lementspolitiek zijn de betrekkingen met Oostenrijk niet zeer intensief, doch nu de twee landen lid zijn van de Kleine Vrij handelszone (E.F.T.A.), zullen zij nader contact zoeken vooral op economisch ge bied. Men verwacht hier veel begx-ip van Selwyn Lloyd, die in de laatste tijd her haaldelijk heeft verklaard dat „Groot- Brittannië zich een deel van Europa voelt". Hiei-op zullen zich de Weense be sprekingen voornamelijk concentreren, omdat de bestaande handelsbetrekkingen meer dan onderontwikkeld moeten worden genoemd. Tussen deze twee leden van „de zeven" bestaat zelfs nog geen handelsver drag, zodat dit zeker ter sprake zal ko men. Bovendien wil men in Oostenrijk meer aandacht schenken aan de indirec te handelsbetx-ekkingen. Oostenrijk wil trachten via Groot-Brittannië ook andere landen te bereiken waarmee het tot nu toe geen rechtstreekse handelsbetx-ekkin gen had onderhouden. Het is niet uitgelsoten dat tijdens dit bezoek ook andere vragen van intei-natio- naal belang ter sprake komen, ondex meer de spanning met Italië over Zuid- Tirol. Ofschoon de Oostenrijkse regering weet dat men dit vx-aagstuk niet graag in de UNO wil aansnijden, zodat hier de kansen voor Italië gunstiger liggen, wil Oostenrijk dit conflict toch ter gelegener tijd aan de UNO voorleggen. Selwyn Lloyd zal over deze kwestie uitvoex-ig ingelicht worden in de hoop dat hij het Oostenrijk se standpunt zal willen steunen. Naar Kongo. F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol is benoemd tot am bassadeur in bijzondere zending. In deze hoedanigheid zal baron Van Aerssen, die oud-lid van de Raad van State is en oud ambassadeur, de viering van de onafhan kelijkheid van Kongo bijwonen, die op 30 juni te Leopoldstad zal plaatshebben.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9