mm Grote Prijzen van Amsterdam voor Maspes en Timoner Nederlandse honkbalploeg nam revanche op Colonels Zij rijden in de Tour Oudste zwemclub van Nederland viert zaterdag 90-jarig bestaan Maris en Van Eysden duidelijk te zwak voor Noren Moe en Soehol Nederlands elftal gisteren naar de West vertrokken Aantrekkelijke bijnum mers in stadionprogramma Ir. J. W. Rips 80 jaar Homerun van Urbanus Engeland scoorde op eerste dag 114 voor 2 Twee records van Surtees tijdens TT-training 1 F1ICÖH Opnieuw twee ongelukken bij training voor Le Mans „Gouden spike" van Fanny Blankers voor Loes Boling 15 De tweede testmatch AZ, een begrip in de zwemsport De Jager (Go Ahead) komt bij VSV I modieus en sportief. DE WIMBLEDONKAMPIOENSCHAPPEN VRIJDAG 2 4 JUNI 1960 Wereldkampioen Antonio Maspes in don derdagavond in het Olympisch stadion te Amsterdam voor 9000 toeschouwers na een fel en boeiend duel met de 41-jarige Neder landse favoriet Jan Derksen winnaar ge worden van de Grote Prijs van Amster dam voor sprinters. De Italiaan versloeg Derksen in de finale met miniem verschil. Derksen en Maspes hadden deze eind strijd zonder moeite bereikt. Beiden won nen namelijk op superieure wijze hun rit ten voor zowel de series als de halve fina les, waarin zij elk eenmaal de Belg Debak- ker als tegenstander hadden. De snelle Belg kwalificeerde zich evenwel toch voor de finale, via twee herkansingsritten. De Zwitserse kampioen Plattner, teleurstel lend deze avond, en de geraffineerde Fransman Gaignard werden uitgeschakeld evenals Joop Captein, die als wegrenner in dit gezelschap volmaakt kansloos was. In de finale nam Jan Derksen, na een lange sur-place, het initiatief. Driehon derd meter voor de finish demarreerde hij krachtig en overmoedig, maar Maspes reageerde bijzonder snel en op het laatste rechte eind ontstond dan ook een fel duel, waarin de Italiaan zijn rivaal juist enkele centimeters voorbleef. Ook de wedstrijd om de Grote Prijs van Amsterdam voor stayers werd een triomf voor een wereldkampioen. De Spanjaard Guillermo Timoner met de- soms riskant rijdende Meuleman als gangmaker, for ceerde namelijk halverwege de tweede manche over 40 km. met een bijzonder knappe rush een voorsprong op zijn riva len Wierstra en Dolf Vcrschueren, die vol doende was voor de eindzege. Van deze machtige aanzet van de Spanjaard werd vooral Wierstra de dupe. De Nederlandse kampioen had op dat moment nog de bes te kansen, dankzij een goede, beheerst opgebouwde zege in de eerste rit. Maar na de aanval van Timoner met de onmiddel lijk daarop volgende demarrages van Ver- schueren en Koch had hij geen verweer meer en kreeg hij zelfs een ronde achter stand. Toen was het te laat om nog iets van het verschil goed^te maken. Timoner reed reeds lang onbedreigd op kop, slechts gevolgd door de wereldkampioen der ama teurstayers, Van Houwelingen, die vooral in deze tweede rit bijzonder verraste en in feite de enige was, die de Spanjaard nog partij gaf. De eerste manche was voor Wierstra zonder moeilijkheden geweest. Vrijwel on middellijk na de start kwam de Amster- Timoner Maspes dammer op kop en hij heeft deze positie zonder al te grote inspanningen kunnen verdedigen. Alleen Verschueren, die met Koch en Timoner een vaak boeiend duel om de tweede plaats uitvocht heeft ge probeerd de Nederlandse kampioen in de ze rit van de eerste plaats te verdrijven. Driemaal zette de Belg aan, maar steeds ving Wierstra de aanval bekwaam op. Wielrenne* Ir, het bijprogramina was een ploegenachter- volging voor amateurs opgenomen. De uitslag hiervan was: 1. Nijdam, Van der Lans, Oudlcerk en Nikkescn. 1 km. in 4 min. 41.6 sec. tgem. 51 km/uur); 2. Van Kreuningen, Schuuring, Sebregts e:; Balvert. 4 min. 47.8 sec. Verder wonnen de Amsterdammers Schep en Kappel, na een beslissende rit tegen Verdoorn en Pupping het tandemnummer (2 km) voor Olym pische kandidaten. Schep en Kappel vormen een bijzonder homogene en geroutineerde combinatie, die favoriet is voor afvaardiging naar Rome. De Hagenaar Marinus Paul behaalde een bij zonder knappe sprintzege in de landenvvedstrijd tussen amateurselecties van Duitsland, België. Nederland en Groot-Brittannië. In de tweede manche verraste hij zijn tegenstanders totaal met eer, korte felle demarrage nadat de Brit Machon de sprint op een zeer ontactische wijze had aan getrokken. De uitslag van de finale voor sprinters was: 1 Maspes (It.): 2. Derksen (Ned.): 2. Debakker (Belg.). Tijd over de laatste 200 meter 11.6 sec. De wedstrijd om cle vierde, vijfde en zesde plaats had het volgende resultaat: 1. Gaignard (Fr.): 2. Plattner (Zwits.); 3. Captein (Ned.). Tijd over de laatste 200 meter 12.0 sec. Het eindklasement van de wedstrijd achter gro te motoren luidt: 1. Timoner (Sp.). afgelegde af stand in totaal 79 km. en 600 meter: 2. Wierstra (Ned.) 79.375; 3. Verschueren (Belg.) 79.315: 4. Van Houwelingen (Ned.) 79.295: 5. Koch (Ned.) 79.080: 6. Stakenburg (Ned.) 78.350: 7. Wagtmans (Ned.) 77.450. Maandag 27 juni wordt ir. J. W. Kips, de oiul-voorzitter van de KNVB, tachtig jaar. In weerwil van de omstandigheid dat de Hagenaar na in 1930 als voorzitter te zijn afgetreden slechts lid bleef van de zilveren bal-commissie „Ik vind het onjuist wanneer een afgetreden voorzitter in een andere permanente functie in de KNVB werkzaam blijft", vertelde de heer Kips ons dezer dagen heeft hij nog steeds een bijzonder grote interesse voor de voetbalsport. Tenminste voor zover het het amateurvoetbal betreft waarvan hij zo'n vurig en principieel pleitbezorger is. Bij elke thuiswedstrijd van HBS, de club waarvan hij zinds 1895 lid is, kan men de oud-NVB voorzitter op Iloutrust aan treffen. Voor het betaalde voetbal heeft hij niet de minste interesse. Hoewel hij op amper honderd meter van Houtrust woont heeft hij bij voorbeeld nog nimmer een wedstrijd van SHS gezien. De „voetballer-Kips" mag dan geen historie hebben gemaakt, de „official Kips" heeft meer dan dat. In 1896 werd hij al secretaris van het Haagse HBS, een functie die hij twee jaar later neer legde. Het was een heel tijdelijk afscheid want in 1903 nam ir. Kips die in het maat schappelijke leven eerst directeur van een constructiebedrijf in Schiedam was en la ter leraar lijntekenen en wiskunde aan een hbs in Den Haag werd, het voorzit terschap van de Haagse vereniging op zich. Kort nadat hij injuli 1906 bestuurs lid van de toenmahgc N 73 was geworden trad hij als verenigings-voorzitter af. Vele jaren later dan eigenlijk de bedoe ling was werd hij gekozen tot NVB-prae- ses. Zijn voorganger Warner had reeds voor de eerste wereldoorlog aangekondigd af te treden, toen in 1914 de oorlog uit brak vond deze het onjuist in die moei lijke tijd zijn functie neer te leggen. In oktober 1919 trad Warner af en ir. J. W. Kips werd als zijn opvolger gekozen. Veel is in de elf jaren dat ir. Kips de hoogste functie in de NVB bekleedde tot stand gebracht. Het belangrijkste besluit waarvan voorzitter Kips de geestelijke va der was, is wel de instelling van de al gemene bondsvergadering van vaste sa menstelling waardoor de NVB aanzienlijk beter bestuurbaar werd. In 1930 trad ir. Kips af, slechts als lid van de Zilveren balcommissie is hij daar na de bond blijven dienen. Zijn grote verdiensten voor de sport zijn alom er kend. Vele organisaties o.a. de KNVB, de Belgische voetbalbond, de Haagse voet balbond (waarvan hij ook al voorzitter is geweest) en uiteraard HBS kenden hem het ere-lidmaatschap of ere-voorzitter- schap loe. In 1926 werd hij voorts be noemd tot officier in de Orde van Oran je Nassau. Ook is hij officier in de Bel gische Leopolds orde en „officier d'Aca- démie Franchise". De vele vrienden zullen de Hagenaar zondag op de dag voor zijn 80ste verjaar dag dus, in het clubgebouw van HBS op Houtrust in Den Haag een receptie aan bieden. DE LEIDING ZWOEGT* Hel-gehelejoardoorwordl- eraan de Ronde gewerkt 1 ij Na'telke etappe moetèr nog4-5uur f gewerkt worden Er moeten besprekingen gevoerd worder. met oo dedouane,posterijen sporrorganisaties,deVV.V.,diensten van hef vsegverkeer her leger, pol i tie,'no te! hou ders, burgemeesters Cricket De tweede testmatch tussen Engeland en Zuid-Afrika is donderdag onder bijzonder ongunstige weersomstandigheden begon nen. Het begin van de wedstrijd moest 45 minuten worden uitgesteld, omdat een donderbui het terrein had doorweekt. Na dien werd het spel nog vijf maal onder broken wegens regen of slecht licht. Bij elkaar ging daardoor drie uur en een kwartier speeltijd verloren Ondanks het slechte weer waren de En gelsen die de eerste testmatch op hun naam brachten en ditmaal de toss won nen aan bat behoorlijk op dreef. Toen de stumps werden getrokken vroegtij dig, omdat er weer een depressie op komst was stond het 114 voor 2. Daar waren 56 runs bij van Ted Dexter, die te zamen met Subba Row een tweede wicket stand van 96 opbouwde. De Zuidafrikaan- se bowler Geoff Griffin, die wegens over tredingen vijf maal met een no-ball was bestraft door de Britse umpire Frank Lee, kreeg daarna iets meer vat op de wedstrijd. Colin Cowdrey werd voor slechts zeven runs aan de kant gezet. De samenstelling van de ploegen, die deelnemen aan de komende Ronde van Frankrijk, is als volgt: Spanje (14 renners): Frederico Baha- montes, I-Ierrero Berrendero, Jesus Gal- deano, José Gomez del Moral, Antonio Karmany, Jesus Lorono, Fernando Man- zaneque, René Marigil, Gabriel Mas, Carmelo Morales, Luis Otano, Miguel Pacheco, Julio san Emeterio en Anto nio Suarez. België (14 renners): Jean Adriaens- sens, Jean Brankart, Armand Desmet, Joseph Hoevenaers, Marcel Janssens, André Messelis, Ivo Molenaers, Eddy Pauwels, Joseph Plankaert, Louis Proost, Joseph Schepens, Frans Schoub- ben, Michel van Aerde en Martin van Geneugden. Frankrijk (14 renners): Henry Ang- lade, Robert Cazala, Claude Colette, André Darrigade, Edouard Delberghe, Jean Dotto, Pierre Everaert, Jean Grac- zyk, Raymond Mastrotto, Frangois Mahé, René Pavard, René Privat, Roger Rivière en Louis Rostollan. Italië (14 renners): Pierino Baffi, Er- cole Baldini, Graziano Battistini, Fer- nand Brandolini, Dino Bruni, Vittorio Casati. Nino Defilippis, Nello Fabri, Ro bert Falaschi, Giani Ferlenghi, Imerio Massignan, Gastone Nencini, Arnaldo Pambianco en Alfredo Sabbadin. Zwitserland-Luxemburg (8 renners): Kurt Gimmi, Rold Graf, Hans Hollen- stein, Attilio Moresi, René Strehler en Willy Trep, allen Zwitserland; Aldo Bolzan en Jempy Schmitz, beiden Luxemburg. Nederland (8 renners): Piet Dames, Jo. de Roo, Ab Geldermans, Jaap Ker sten, Coen Niesten, Martin van der Borgh, Piet van Est en Wim van Est. Duitsland (8 renners): Willy Altig, Manfred Donicke, Lothar Friedrich, Hans Jaroszewicz, Hans Junkermann, Emil Reinecke. Frans Reitz en Horst Tueller. Internationale ploeg (8 renners): Adolf Christian (Oostenrijk), Wilfried Thaler (Oostenrijk), Ieif Hammei (Denemar ken), Arne Jonsson (Denemarken), Bent Retvig (Denemarken), Antonio Batista (Portugal), Alves Barbosa (Portugal) en Goran Karlsson (Zweden). Groot-Brittannië (8 renners): John Andrews, Skan Britain, John Kennedy, Harris Reynolds, Brian Robinson, Nor man Sheil. Tom Simpton (Ierland) en Victor Sutton. De regionale ploegen: Frankrijk West (8 renners): Edouard Bihouee, Max Bleneau, André Foucher, Jean Gainche, Joseph Groussard, Felix le Buhotel, Fernand Picot en Frangois Pipelin. Frankrijk Oost-Zuid-Oost (8 renners): Jean Anastasi. Louis Bisilliat, Jean Fo- restier, Hubert Ferrer, Bernard Gau- thier, Jean Milesi. Pierre Morel en An- tonin Rolland. Parijs-Noord (8 renners): André Ge neste, Pierre Gouget, Raymond Hoorel- becker, Stephan Lach, André le Dissez, Michel Vermeulin, Bernard Viot en Joseph Wasko. Centraal-Zuid (8 renners): Pierre Beuffeuil, Emmanuel Busto, Camille le Menn, Marcel Queheille, Marcel Rohr- bach. Pierre Ruby, Tino Sabbadini en Gerard Thielin. De Nederlandse renners rijden met de volgende rugnummers: 91 Piet Damen, 92 Jo de Roo, 93 Ab Geldermans, 94 Jaap Kersten, 95 Coen Niesten, 96 Mar tin van der Borgh, 97 Piet van Est, 98 Wim van Est. De ploegleiders van de verschillende equipes zijn. Spanje: Julien Berrendero; België: Georges Ronsse; Frankrijk Na tionaal: Marcel Bidot; Italië: Alfredo Binda; Zwitserland-Luxemburg: Alex Burtin; Nederland: Klaas Buchly; Duits land: Peter Kanters; Internationale ploeg: Egon Letsch; Groot-Brittannië: Sauveur Ducazeaux; Frankrijk-West: Paul le Drogo; Frankrijk-Oost-Zuid- Oost: Alphonse Deledda; Frankrijk Parijs-Noord: Jean Mazier; Frankrijk Centraal-Zuid: Maurice Quentin. A utomobilisme De eeuwige concurrenten Provini (Mo- rini) en Taveri (MV) maakten elkaar gis teren het leven tijdens de training van de T.T. in Assen bijzonder lastig en daarvan hebben ongeveer 20.000 toeschouwers kunnen genieten. De belangstelling was enorm en de file auto's vele kilometers lang. Natuurlijk ging de interesse in de eerste plaats uit naar John Surtees, die zijn supporters ook niet heeft teleurge steld. Niet minder dan twee records verbeter de hij. In de 500 cc,klasse noteerde hij in 1959 de snelste ronde met een gemid delde van 139.868 en thans kwam hij tot 140.0S0. Als een furie joeg hij ook in de 350 cc klasse rond en het van 1957 date rende op naam van Keith Campbell staan de record (135.297) bracht hij op 136.630. Het Nederlands negental heeft donder dagavond op het Amsterdamse honlibal- veld afdoende revanche genomen voor de woensdag in Haarlem geleden 7-5 neder laag. Niet dat de volgelingen van Fraser met grote cijfers van de Kaiserlautern Colonels wonnen, maar de 4-0 overwin ning was volkomen verdiend door een groot Nederlands overwicht in alle onder delen van het spel. Werper Herman Beid- schat stak in grootse vorm en stond slechts vijf Amerikanen een verblijf op de hon ken toe. Voor de tweede maal in zes dagen behaalde hij een no-run zege. Ook nu kreeg hij slechts een honkslag tegen. Hannie Urbanus zorgde weer eens voor vuurwerk; in de derde innings sloeg hij een homerun. Op het Amsterdamse honkbalveld, dat nu ook in het buiten veld omgeven wordt door een hek en waar de ploegen nu in dugouts zitten, was het Nederlands negen- lal heer en meester in de wedstrijd tegen de Colonels. De Nederlandse verdediging was veel sterker dan die der Amerikanen, die niet minder dan acht fouten maak ten. De Oranje-slagploeg was ook beter De Amsterdamse zwemclub AZ is de oudste zwemclub van Nederland en de op één na oudste van Europa; op zaterdag 25 juni zal het 90 jaar geleden zijn dat deze vereniging werd opgericht en ter ge legenheid van dit heugelijke feit zal er een receptie worden gehouden in het Carl- ton-hotel in Amsterdam van 15 tot 17 uur. In 1870 was Amsterdam één particulier zwembad rijk waarin een groepje leden van een gymnastiekvereniging geregeld kwam zwemmen. Door hen werd op ini tiatief van de heer H. Wittich, de eigenaar van de zwemschool, de AZ opgericht na dat op 28 mei 1870 de eerste besprekingen hiertoe reeds gevoerd waren. Als doelstel ling van de club werd gesteld: „het zwem- onderricht geven aan de volksklasse" waarvoor door de AZ de kosten werden betaald waartoe de club in staat werd ge steld dank zij een subsidie van de Maat schappij tot het Redden van Drenkelingen. Aan het oprichten van meerdere zwemver enigingen in Nederland werd door de AZ steun verleend en in 1888 werd op initiatief van de AZ de Ned. Zwembond opgericht. De eerste voorzitter van de NZB, de heer D. Vrijdag, en diens secretaris waren leden van AZ. Na de heer Vrijdag volgde de heer W. E. Bredius hem op als voorzitter van de bond. Ook deze functionaris had jarenlang de voorzittershamer bij AZ ge hanteerd. Ter nagedachtenis aan deze bondsvoorzitter werd de „Bredius-medail- le" ingesteld en jaarlijks uitgereikt aan die zwembond of club, die zich op een uit zonderlijke wijze verdienstelijk heeft ge maakt voor de zwemsport. Na de heer Bredius die 36 jaar voorzitter van AZ was, kwam L. K. Anthonie aan het roer om 16 jaar lang deze functie te vervullen waarna hij tot ere-voorzitlcr werd be noemd. Jaarlijks werden door de AZ zwemfees ten gehouden. Op 8 juli 1871 had de vlugste zwemmer voor een baan van 114 meter met keerpunt en start zonder afzet bij voorbeeld een tijd van 2 min. 24 seconden nodig; het keerpunt was een paal in het water waaromheen gezwommen moest worden. Snelzwemmen op de buik of op de rug en tobbevaren waren toen normale nummers. De deelnemer moest zijn aan komst bekend maken door het luiden van een bel. In de eerste jaren mochten de dames nog niet meezwemmen op wedstrij den. Toen dit werd toegestaan mocht al leen de heer Bredius als voorzitter van AZ de dames in zwemkledij zien. In de loop der jaren is dat alles uiteraard ver anderd, evenals het geven van zwem- onderricht. Als erkentelijkheid voor het werken van AZ tot verbreiding van de zwemkunst bood het gemeentebestuur van Amsterdam de club bij het gouden jubileum in 1920 de gouden medaille van de stad Amsterdam aan; bij het 60-jarig bestaan ontving de vereniging van de K.N.Z.B. de gouden me daille van verdienste terwijl de Koninklijke Belgische Zwem- en Reddingshond de gro te betekenis van AZ op internationaal ter rein beloonde met het lidmaatschap van verdienste. Wat de in de loop der tijden geleverde prestaties betreft: AZ heeft een veertigtal nationale records op haar naam gehad waarbij één Europees record ten name van Herman Smitshuysen. Vele AZ-leden wer den in de loop der jaren in landenploegen opgenomen en AZ heeft eenmaal het ge noegen mogen smaken zich waterpolokam- pioen van Nederland te kunnen noemen. Ongetwijfeld zal het de AZ bij dit ju bileum niet aan belangstelling ontbreken. De Nederlandse selectieploeg heeft nu acht oefenwedstrijden gespeeld. Hier volgen de slagprestaties van de geselec teerden: Urbanus 14 hsl. uit 33 beurten, Heemskerk 12 uit 32, Houtkamp 8 uit 26, Geurts 7 uit 15, Kops 7 uit 24, Vree- negoor 6 uit 16, De Nieuwe 6 uit 26, B. Tromp 5 uit 16, Vissers 5 uit 17, Keule- mans 4 uit 13, Beidschat 4 uit 15, Oos- terbaan 4 uit 18, Fabrie 3 uit 15, Smidt 2 uit 5. De overigen: N. Tromp, Zijlstra, Terneuzen, Le Cuiare en Hiele konden nog geen honkslag plaatsen. op dreef dan die der tegenstanders, die in Haarlem toch toonden het één en an der in hun mars te hebben. Al deze nu ances kwamen voort uit het verschil in werpen. Bij de Colonels bleek pitcher Rolph over een snelle rechte bal te be schikken en ook zijn controle was uitste kend. Een verrassende curve bezat hij echter niet en juist deze worpen brachten Honkbal Beidschat succes. Onder voor wer pers ideale weersomstandigheden be haalde Beidschat zijn mooiste overwinning uit zijn nog korte carrière. Slechts vijf Amerikanen bereikten de honken, waar voor twee keer een fout van een Neder landse velder nodig was. In zes van de negen innings, die in minder dan twee uur werden gespeeld, kwamen slechts drie Amerikanen aan slag. Alleen eerstehonkman Painter plaat ste een honkslag. Van de Nederlandse hitters moet aller eerst Hannie Urbanus genoemd worden. In de derde innings sloeg hij met een uit een prachtige homerun, die de stand op 3-0 bracht. In de eerste innings al had de Nederlandse ploeg een 2-0 voorsprong genomen door Keulemans en Heemskerk die profiteerden van vier veldfouten. Ook Ben Tromp viel op aan slag. Uit vier slagbeurten produceerde hij twee honkslagen en een derde tik was zo hard, dat de Amerikaanse tweedehonkman An thony een stap opzij deed in plaats van de bal, die voor hem zeker te fielden was te stoppen. De eindstand 4-0 werd in de vierde in nings bereikt, toen Beidschat, die een stootslag ten tweede male zag mislukken, doordat een honkloper op het tweede honk sneuvelde, kon scoren op een honkslag in het rechtsveld van Keulemans, waarna de bal onzuiver op het thuishonk werd aangegooid. De werpersresultaten waren: Beidschat (9 innings) 14-2-1, Rolph (9 innings) 3-1-6. Veldfouten: Nederland: 2 en de Colonels: 8. Slagprestaties: B. Tromp 0.500 (2 uit4), Keulemans: 0.333, Heemstede, Urbanus en Ooslerbaan 0.250. De wedstrijd werd bijgewoond door 1500 toeschouwers. Voetbal VSV heeft voor het komend seizoen De Jager van Go Ahead gecontracteerd. Advertentie lllllIllillllllllllllllillllllllllllllHllüil'ÜliP m iiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii 1 praktische mantels en jassen. 1 De omstandigheden, waaronder donder dag op Wimbledon werd gespeeld, ver schilden aanzienlijk van die in de voor gaande dagen. Toen een hittegolf, nu een verkwikkend regentje, dat de organisato ren tot vijf keer toe noopte het spel te onderbreken. Daardoor kon het gebeuren, dat tussen de eerste en de laatste slag in de wedstrijd PietrangeliWilson een tijdsverschil lag vanvijf uur. Boven dien viel het sommige spelers moeilijk op de natte, glibberige grasmat op de been te blijven. Met Wilson, die ondanks kranige tegen stand in vijf sets (6-2 4-6 13-11 6-8 6-3) van de Italiaan verloor, verdween weder om een Britse vertegenwoordiger van het strijdtoneel. Hij zou later worden gevolgd door zijn jeugdige landgenoot Sangster, die tegen Nederland zijn Davis Cup-debuut maakte. De Fransman Dai-mon gaf de Brit geen kans: 6-1 8-6 6-2. T ennis Kansloos waren ook onze landgenoten MarisVan Eijsden in de eerste ronde van het heren-dubbelspel tegen de Noren Thorvald Moe en Finn Soehol, waarmee de bescheiden rol der Nederlanders in dit toernooi is uitgespeeld. In drie sets (6-4 6-4 6-3) gingen de Nederlanders ten on der tegen de weliswaar niet bijster ster ke, maar beter sluitende Noorse combina tie. De als no 1 geplaatste Australiër Ncale Fraser, die in de tweede ronde Maris overwon, moest donderdag in de derde ronde een set aan zijn tegenstander, de 19-jarige Rus Tomas Lejus, laten. Fraser had veel hinder van de gladde baan en Lejus profiteerde hiervan door hem te be stoken met dropshots en stopvolleys, waar op de Australiër lang niet altijd een ant woord had. Door de (regen)pauzes duur de het vier uur, eer Fraser met een zucht van verlichting de overwinning tot zich kon trekken: 6-4 6-1 6-8 6-3. De inspanningen, die de 46-jarige Ame rikaan Mulloy zich de eerste dagen heeft moeten getroosten hij speelde in deze drie dagen in zowel het enkel- als dubbel spel totaal 165 games bleken voor hem te groot te zijn geweest. Weliswaar dwong hij de Australiër Candy een set af de derde maar dit was ook zijn laatste heldenfeit.... in vier sets werd hij ver slagen en verdween daarmee uit het toer nooi. De duidelijkste overwinning in het he ren-enkelspel behaalde de Indiër Rama- nathan Krishnan, die als zevende is ge plaatst. Met 6-0 6-1 6-1 schakelde hij de Duitser, die zich het langst had weten te handhaven: de kampioen Wolfgang Stuck, uit. Advertentie Bob Brown op Norton (133.345) en Franti- sek Stastni op Jawa (133.089) kwamen hem het dichtst op de hielen. In de zijspanklasse, het acrobatennurn- mer, liggen Helmuth Fath en Peter Harris beiden op 122.184. Florian Camathias komt er met 119.140 zeer dicht bij. In de 125 cc is niet Carlo Ubbiali (op MV) maar Gary Hocking, eveneens op MV, het snelste gebleken (123.161). In de 250 cc liggen Gary en Carlo ook al in deze volgorde met snelheden van 133.990 en 133.538. Er is gisteren hard aan getrokken en er is voorts sneller gereden dan het publiek aan en afgevoerd kon worden. Toen de staart van de file gemotoriseerde toe schouwers eindelijk het circuit bereikt had, kon men meteen huiswaarts gaan, want de training was inmiddels afge- gelopen De snelheden, die tijdens de training voor de T.T. op het circuit van Assen werden bereikt, zijn twee Honda-coureurs noodlottig geworden: Thom Phillis en Taniguchi vlogen met hun machine uit de bocht, waardoor Phillis een schouderblad- ffactuur opliep en de Japanner een pols brak. Beiden zijn naar het Wilhelmina- ziekênhuis te Assen vervoerd. De Britse autorenner J. Sieff is donder dagavond tijdens de training voor de 24 uursrit van Le Mans met zijn Lotus over de kop gevlogen en 'n bewusteloze toestand met een bekkenbreuk, drie gebroken rib ben en een ernstige shock in het zieken huis opgenomen. Sieff reed op het mo ment, dat het ongeluk gebeurde, onge veer 280 km per uur. Een andere Britse coureur, J. Bentley, raakte met zijn auto een Osca, van de weg af. Ook hij is naar het ziekenhuis ver voerd, maar zijn verwondingen zijn van minder ernstige aard. Atletiek Het was een bijzonder prettig moment voor Fanny Blankers, om donderdagavond op de sintelbaan van het Leidse Hout in Leiden, de gouden spike beschikbaar ge steld voor de beste dames- of herenpres tatie uit te reiken aan haar clubgenote de jeugdige discuswerpster Loes Boling, die niet alleen met een verste worp van 47,59 meter haar rivale de Rotterdamse Corric Huygen versloeg, maar tevens een serie worpen van respectievelijk 45,56, 47,59, 46,70, 46,25, 45,29 en 44,40 liet op meten die van een werkelijke constant heid getuigden. Corrie Huygen werd twee de met 46,84 meter. Het Nederlands voetbalelftal met zes reserves, maar zonder Moulijn en Van der Kuil, die door bondscoach Elek Schwartz niet uitverkoren zijn en zonder Faas Wil kes, die bedankt heeft voor de trip, is don derdagavond om kwart over elf met het lijnvliegtuig van de K.L.M. van Schiphol naar New York vertrokken. Vandaar zal het doorreizen naar mexico, waar de Nederlandse ploeg zondag voor de eerste maal in de geschiedenis zal aantreden te gen de nationale ploeg van Mexico. Drie dagen later, woensdagavond 29 juni, volgt de wedstrijd tegen het Antil liaanse elftal in Willemstad op Curacao en tot slot wordt op zondag 2 juli in Parama ribo tegen de Surinaamse ploeg gespeeld. Op dinsdag 5 juli wordt het gezelschap op Schiphol terug verwacht. Bondssecretaris L. Brunt deed zijn jon gens uitgeleide. Er heerste een vrolijke stemming, die niet bedorven werd door Elek Schwartz toen deze met nadruk me dedeelde niet van plan te zijn op deze reis alle 17 spelers een kans te geven. „Ik kan geen risico's nemen", zei hij, „de sterkste ploeg, die ik kan samenstellen gaat het veld op en geen andere, maar het is er erg warm en het is mogelijk, dat niet alle jongens in acht dagen drie wedstrijden kunnen spelen". Zo zal dus moeten worden afgewacht of Humphrey Mijnals in zijn geboorteland zal spelen of langs de lijn zal moeten toezien hoe Van der Hart zich op de spilplaals weert. Maar zelfs dan heeft hij nog de troost, dat hij niet voor niets naar Suri name is gekomen: hij hoopt er zijn broers en zusters, die hij trouwens het vorig jaar tijdens de tournee van Elinkwijk door de West al heeft weergezien, opnieuw te ont moeten. „Wij zijn bijzonder benieuwd naar de eerste wedstrijd", vertelde de leider van de ploeg, Enschede-voorzitter H. J. van Dalen, tevens bondsbestuurslid, die verge zeld wordt door een ander bestuurslid van de K.N.V.B., de heer B. Beugel. „Mexico schijnt een sterk elftal op de been te kun nen brengen en onze jongens zullen het nadeel hebben, dat de wedstrijd gespeeld wordt op een terrein, dat op een hoogte van 2300 meter ligt".

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 15