WERF EXAMENS s Ingenieur zou onder invloed botsing hebben veroorzaakt Qntstoringskappen ranfiar Frauderende schoenhandelaar krijgt anderhalf jaar Beveiliging „onbewaakte" aan Brakersweg hoognodig Havenberichten Nog geen doorbreking van pilchards-veilplicht rle ven aan de redactie Minder nieuwe haring Kwestie Verwijs-Janse in produktschap BROEKEN HAARLEMSE RECHTBANK Twee weken celstraf en een jaar niet rijden geëist Kampioenschap handbal voor dames in Kennemerland UITSPRAKEN RECHTBANK Ben W. van Castricum zenden request Litteraire avond in Maarten Lutherschool VRIJDAG 24 JUNI 1960 Twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank mr. G. W. F. van der Valk Bouma-n donderdag geëist tegen een veertigjarige ingenieur uit IJmuiden- Oost, omdat hij op 28 december van het vorige jaar in zijn auto zou hebben ge reden, terwijl hij daartoe door drankge bruik niet in staat was. Verdachte had op die dag van des mid dags drie tot des avonds acht uur een ver- jaarsfeestje in de Kennemerlaan bijge woond. Naar zijn zeggen dronk hij daar vijf borrels en vier of vijf glazen bier. Om acht uur ging de man naar zijn auto. Hij meent zich te herinneren dat hij dat deed om de wagen af te sluiten. Hoewel hij aanvankelijk tegenover de politie ver klaarde te hebben gereden, zij het slechts enkele meters, zei hij later en ook thans ter zitting niet meer te weten of hij con tact heeft gemaakt. Er was een botsing ontstaan met een passerende driewielige bestelauto. Als getuige verklaarde de bestuurder hiervan, een IJmuidense koopman dat hij de auto van verdachte niet heeft zien rij den. Zijn vijftienjarige zoon zei echter perti nent de auto uit de geparkeerde file te hebben zien komen. Een inspecteur van politie vertelde dat verdachte hem uit zichzelf heeft gezegd te hebben gereden. De ingenieur wierp tegen het hier niet mee eens te zijn. Hij voegde er aan toe dat de inspecteur hem de mantel had uitgeveegd, maar hij was niet op de beschuldigingen en verwij ten van de politieman ingegaan. De verbalisant, een hoofdagent, ver klaarde dat verdachte half in de auto zat, een verdwaasde indruk maakte, sterk naar drank rook en ter ontnuchtering was inge sloten. De volgende morgen, meer dan tien uur na de aanrijding, zei verdachte uit zichzelf te hebben gereden, maar later vroeg hij de verbalisant de verklaring té wijzigen. Het proces-verbaal was toen ech ter al weg. Er was een schriftelijke verklaring van de gastheer van verdachte dat deze naar zijn mening dronken was en geheel „af geknapt". Volgens de bloedproef bedroeg het alcoholgehalte 2.20 pro mille. De officier van Justitie achtte het ten- laste gelegde bewezen en stelde zijn eis. De raadsman mr. J. Roggeveen trok de verklaring van het zoontje van de bestuur der van de bestelauto in twijfel, hoewel pleiter zei aan te nemen dat de verklaring te goeder trouw is afgelegd. Mr. Roggeveen achtte het mogelijk dat de bestelauto, die juist werd ingehaald door een andere wagen, even naar rechts is uitgeweken en met de brede achterkant de auto van ver dachte heeft geraakt. Hij bepleitte een voorwaardelijke gevan genisstraf en een eveneens voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Drie gewonden Op 8 februari des avonds om half ne gen stak een 58-jarige Hillegomse bloem bollenkweker met zijn auto op de Wete- ringweg de weg van Amsterdam naar Rot terdam over. Pas op het laatste moment zag hij de lichten vari een op de voor- rangsweg naderende auto, bestuurd door een Amsterdamse vertegenwoordiger. Een botsing volgde, waarbij een dame in de auto van de bollenkweker een hersenschud ding en een hoofdwond kreeg, een dame in de bestelauto van de vertegenwoordiger een hersenschudding en een gebroken rechterpols en de vertegenwoordiger zelf een hoofdwond en eveneens een polsver wonding. De officier van Justitie zei ondanks de ernst van het ongeluk geen vrijheidsstraf te willen eisen. Verdachte is geen wegpi- raat. Hij heeft op dit kruispunt, waar dub bele voorzichtigheid geboden is, niet vol doende uitgekeken. De eis luidde 300 of zestig dagen hechtenis en drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Uitspraken donderdag 7 juli om half tien. Het handbaltoernooi om het kampioen schap van Kennemerland voor dames, dat vorig jaar voor de eerste maal is gehouden en waarbij de Castricumse CSV-dames de titel behaalden, wordt zondag door „IJmond" op de sportterreinen aan de Rooswijkerlaan in Velsen-Noord georga niseerd. Deze wedstrijden, die van 12 uur tot 's middags vijf uur duren, worden in twee poules gespeeld. De indeling is: poule A: ADO 2 (Heemskerk), CSV (Castricum), Full Speed (Velsen) en IJmond 2 (Velsen); poule B: ADO, Foresters (Heiloo), IEV (Velsen) en IJmond (Velsen). De winnaars van de beide poules zullen strijd leveren om de titel, hoewel voor alle deelnemende teams een wisselbeker be schikbaar is. Advertentie bij Kennemerlaan 19 - Tel. 6317 Tot einde vorige week zijn er in Neder land dit seizoen 34.000 kantjes Hollandse Nieuwe aangevoerd. In 1959 was dat op hetzelfde tijdstip 45.400 kantjes, in 1958 61.800 kantjes. Men is toen echter eerder begonnen. Bij aftrekken van de visdagen die men toen meer had, komt men tot de volgende resultaat: 1960 34.000, 1959 45.400, 1958 61.800. Advertentie SPAARZAAMHEID IS WIJS BELEID STICHTING NUTSSPAAR. BANK in de gem. Velsen De Haarlemse rechtbank heeft donder dag een 48-jarige schoenhandelaar uit Vel sen wegens verduistering en valsheid in geschrifte veroordeeld tot een gevangenis straf van anderhalf jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man had veertien dagen geleden twee jaar met aftrek gevorderd. De schoenhandelaar werd ervan beschul digd dat hij tussen 1950 en 1959 als ven noot van een Heemsteeds schoenenbedrijf ongeveer honderdduizend gulden en acht honderd paar schoenen ter waai'de van vijftienduizend gulden zou hebben verdui sterd. Voorts zou hij een valse vennot- schapsakte hebben opgemaakt. Van het geld kocht de verdachte onder meer in vier jaar tijds zestien auto's. De schoe nenzaak is eigendom van een 70-jarige Heemstedenaar en diens 38-jarige zoon. De vei-dachte. slaagde erin volledig hun verti'ouwen te winnen door zich voor te doen als een gefortuneex-d man die „iets om handen wilde hebben". In de valse vennootschapsakte had de Velsenaar bij zonder gunstige financiële voox-waarden voor zich en zijn gezin opgenomen. Een 52-jarige bevrachtingsagent van de Rijksverkeersinspectie in Ilillcgom werd wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Hij zou op vervoerovereenkomstenchar- ters, die gesloten werden tussen een Hil legomse betonwarenfabriek en schippers, een lager gewicht hebben vermeld dat in werkelijkheid was verladen. Hij noteei-de deze valse gegevens in het bevrachtings boekje. Van het aannemen van steekpen ningen van schippers werd de verdachte vrijgesproken. De officier van Justitie had twee weken geleden tegen hem tien maan den gevangenisstraf met aftrek geëist. De rechtbank veroordeelde voorts een 62-jarige vuurwerkfabrikant uit IJmuiden conform de eis van de officier van Justitie tot twee maanden hechtenis. Haarlem. Aan het Lorentzlyccum te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen HBS-A: Henk Bakkernes, Trix de Jonge, Eddy Laurijssen, Frits de Lijster, Folkert Postma, Bob Roos en Peter Samuels. Haarlem. Aan het gemeentelijk Lourens Cos- terlyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen afdeling HBS met 5-jarige cursus: KI. B5A: D. J. van Doorninck, Heemstede; J. P. C. Giesberger, Aerdenhout; B. Gottschal, Aer- denhout; R. W. de Groot, Haarlem; E. J. Heek, Haarlem; H. F,. G. Hennekam, Haarlem; J. H. Hoogland. Hoofddorp; R. C. van Puffelen, Haar lem; C. W. K. Kuipers, Heemstede; J. H. Lqyer, Heemstede; E. R. van der Linde. Badhoevedorp; iv.ej. W. H. Metz, Haarlem; L. H. Motmans, Haar lem; A. D. J. Noorlander, Haarlem; P. Paarde- haar, Haarlem: mej. M. A. Spaargaren, Zwanen burg; A. van Zadel, Heemstede. KI. B5B: N. J. A. de Boer. Haarlem; H. S. van Duin. Heemstede; T. Gijzeis, Haarlem; K. van Heiningen, Haarlem; D. Hoogendoorn, Haarlem; W. Kelderman, Haarlem; C. M. Kuiper, Haarlem; E. R. de Leeuw. Haarlem J. J. 't Mannetje, Hil- lcgonv. A. H. Meijer, Heemstede; J. M. Parson, Haarlem: W. B. Put, Haarlem; C. K. Sikkes, Haarlem; B. A. Sjardijn, Heemstede; M. E. Spoor, Haarlem; G. W. J. Suman, Haarlem. Eén kandidaat heeft zich teruggetrokken, af gewezen werden 6 kandidaten, geslaagd 33. Haarlem. Geslaagd zijn voor het eindexamen afdeling HBS-B van de Gemeentelijke HBS voor Meisjes aan de Tempeliersstrat te Haarlem de dames J. W. van Beek, E. de Raad en C. Ch. Ver doorn. Haarlem. Bij de in het Concertgebouw te Haar lem gehouden examens zijn geslaagd voor het diploma MULO-AM. H. Doornebosch, Haarlem; A. Domisse, Haarlem; J. Abbink, Sassenheim; J. Algera, Lisse: P. de Bruijn, Sassenheim; J. M. A. Overdulve, Haarlem; H. Hoogland, Haarlem; C. M v. d. Hoorn, Beverwijk; R. y. Abs, Overveen; J. P. v. Sinderen, Haarlem. Geslaagd voor het diploma MULO-B: W. G. Boelee, Haarlem; B. Eelman, Haarlem; W. van Egmond, Haarlem; H. C. Los, Haarlem; K. v. d. Bos, Zandvoort; F. R. Voskuyl, Haarlem; G. E. Kamphuis, Beverwijk; J. H. Treur, Badhoeve dorp K. P. Zijlmans, Heemstede; V. M. Otto, Heemstede; R. A. E. B. v. Dobben, Bentveld; T. Gatsonidcs, Aerdenhout; J. C. C. Groenevelt, Haarlem; J. G. Koning, Santpoort 2. Afgewezen werden 3 kandidaten. Dinsdag zijn geslaagd voor het diploma MULO- A: C. Benschop, Sassenheim; A. Stolker, Sassen heim; H. Bergman, Sassenheim; G. Baarse, Haar lem: W. Cirkel. Haarlem: F. W. Sepp, Driehuis; V. P. Belonje. Heemstede; M. Grootveld, IJmui den; A. D. de Boer, IJmuiden, E. Ditmarsch, IJmuiden; J. K. Bos, Hoofddorp; W. J. Schalk, Sassenheim; D. Bosch, Hoofddorp; R. F. Heems kerk, Velsen; H. Wichers, Velsen; A. A. Zwart, Velsen. Geslaagd voor het diploma MULO-B: J. Wilders. Haarlem: J. Imthorn, Lisse; N. F. Nieuwenhuis, Lisse; M. A. v. d. Lip, Haarlemmermeer; H. C. Holsteijn. Zandvoort; W. J. A. Smit, Santpoort; T. v. Beien, Velsen; D. C. v. Heijst, Velsen. Afgewezen werden 2 kandidaten. Bloemendaal. In het Jeugdhuis aan de Donkere- lan te Bloemendaal slaagden voor het MULO-di- ploma A: de dames M. de Jong, Haarlem; A. W. Sprangers, Haarlemmermeer; M. T. Zijlstra, Hil- legom en de heren J. H. Blansjaar, Haarlem; H. F. Poelman, Haarlem; J. Kortenaar, Heemstede; A Moerkerken, Hillegom; W. Kluijt, Vijfhuizen; F. Heijkoop, IJmuiden; O. K. Schoemakers, Zand voort; F. B. von Maüw, Zwanenburg. Voor het MULO-diploma B slaagden: mej. E. H. de Graaf, Vijfhuizen en de heren G. L. J. de Ruiter, Haarlem: L. J. Vallentgoed, Halfweg; J. van der Blom, Nieuw Vennep; P. R. Halsema, IJmuiden en J. Roos, IJmuiden. Voor het aanvullingsdiploma slaagde de heer A. de Groot, Nieuw Vennep. Aan het r.-k. Meisjeslyceum „Sancta Maria" te Haarlem zijn geslaagd voor de eindexa mens, afdeling M.M.S., Tweede Groep, de dames: Joke van Bakel, Len Bemelman, Gem ma Bende, Elly Brunsmann. Marijke van Bueren, Vonny Deuning, Jetty van Hedel, Paula Kuypers, Tineke van der Meer, Joosje Mulder, Ineke van Riet, Gonda de Ronde, Greet Roozen, Judy Schroder, Miriam Simo- nds, Noortje Tijssen, Marijke van Vliet, Tineke van der Weiden, Inge van Zalm. Geëxamineerd: 20 kandidaten. De examens zijn geëindigd. Uitslag Mulo-examens, gehouden te Haar lem op 22 juni 1960. Geslaagd voor het diploma Mulo-A: J. Om- vlee (m.), Heemstede, F. K. Willems (m), H'- stede W. Kuijken (m.). Heemstede A. M. Lemstra (m.), Haarlem F. S. W. de Zwaan (v.), Haarlem K. M. C. Lasschuit (m.), Haar lem, J. Blanken (m-l, Lisse, C. J. Veld (m.), Velsen, C J. A. Stomphorst (v.), Velsen, J. J. Plokker (m.), Velsen, J. Lodewijk (m.), Haar lem J- Koornneef (m.), Velsen T. P. Ho- geland (m.), Velsen "F. J. Hooijberg (v.). Zandvoort J. Molendijk (v.) Zandvoort J. L. v. Fastenhout (v.), Zandvoort G- Oudshoorn (v.), Sassenheim J. E. Pit (m.), Sassenheim A. W. v. Berkum (v.), Badhoe vedorp Geslaagd voor het diploma Mulo-B: H. Zeu- levoet (m.), Haarlem, A. A. Cop (v.), Haarlem, E. Zwanenburg (v.), Haarlem. R. E. Brilman (m.), Velsen, J. Steenwinkel (m.) Lisse; afge wezen werden elf kandidaten. Uitslag Mulo-examens, gehouden te Bloe mendaal op 22 juni 1960. Voor het Mulo diploma-A slaagden de dames: E. A, Groe- nendaal. Driehuis-Velsen, A. Boerma Haar lem, E. K. v. Dorp, Haarlem. C. J. du Fossé Haarlem, E. J. v. Andel, Heemstede. G. E. Gijzenberg Nieuw Vennep, N. A. Kranen burg Nieuw Vennep, H. M. Fielmich, Vel sen. H. v. Dorp IJmuiden, J. v. Dijk IJmuiden; de heer J. H. Busch, Haarlem. De met gemerkten behaalden tevens het middenstandsdiploma. Totaal werden afgewezen 7 kandidaten. Voor het Mulo-diploma-B slaagdende heren: W. F. Budding, Haarlem, J. Heijnenberg, Haarlem. I". J. Jansen, Heemstede, L. B. Loos, Heemstede, J. P. v. d. Berg, Santpoort, D. v. Dijk, Zandvoort, B. Hellingman, Zandvoort, G. G. C. Klap, Zandvoort, E. P. W. Wiener, Zandvoort. AMSTERDAM (V.U.) Geslaagd voor het kandidatenexamen geneeskunde (tweede deel) L. H. Brokke (Haarlem); mej. J. A. T- Storm (Aerdenhout) en H. de Vries (Hillegom). De IJmuidenaar had op 20 juli van het vorig jaar in een bunker in de duinen 143.000 zogenaamde knalkurken in voor raad hoewel hij daarvoor geen vergunning had. Bij het maken van vuurwerk deed zich op die dag een ontploffing voor waar- bij de achttienjax-ige zoon van de fabri kant om het leven kwam. Als gevolg van de explosie ging bovendien 5000 m2 duin- texTein in vlammen op. De vuux-werkfa- bi-iek is inmiddels geliquideerd. De ver dachte was in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van de kantonrechter die hem veroordeeld had tot veertien dagen hechte nis en vex'beurdverklaring van de knalkur ken. De heer De Boon (Centrale van Zeeva renden) heeft donderdag in de vergade ring van het produktschap voor vis cn vis produkten in Den Haag harde woorden ge sproken ten aanzien van de voorlichting in sommige bladen over de kwestie Ver- wijs-Janse. Men zal zich herinneren dat deze firma tengevolge van het overschrij den van het exportquotum voor mosselen door verhoging' van de kwaliteit een boe te kreeg tc betalen, welke boete-oplegging door het produktschap door de raad van beroep is goedgekexxrd. De heer De Boon keerde zich speciaal tegen een artikel, door J. Gans in de „Te legraaf" geschreven. „Deze man is ver de pex-ken van het fatsoen te buiten ge gaan. Ik heb nog eens in extenso de ver- ordening nagelezen en de uitspraak be studeerd. Ik moet zeggen, dat de veror dening correct is uitgevoerd. We dienen ons dan ook wel te x-ealisex-en. dat de voorzitter nu wel de klappen op het hoofd heeft gekx-egen, maar dat hij niet andex-s heeft gedaan dan onze verordening uitvoe ren. Als wij als bestuur deze zaak hadden moeten behandelen hadden we het niet anders gedaan. Ik gevoel behoefte hier mijn waardering aan het adres van drs. Van Dijk uit te spreken". De heer De Boon zei verder ook de op zijn minst ten dentieuze berichtgeving over deze zaak in de „Visserijwex-eld" te bètreuren. Hij meende ten slotte, dat de betreffen de firma op zeer goedkope wijze reclame voor eigen bedrijf heeft weten te maken dank zij deze publikaties. De heer Bal vex-klaarde voor hondei'd pei'cent achter de woorden van de heer De Boon te staan. Voorzitter Van Dijk antwoordde „Ik heb gehandeld zoals mijn geweten mij ingaf." WIELRENNEN De rennersclub Kennemerland in Bever wijk heeft haar onderlinge wedstrijden voortgezet met de volgende resultaten. A-klasse 65 km: 1. J. Groot, 2. W. Zon neveld, 3. H. Castx-icum, onder protest. B-klasse, 35 km: 1. P. van der Bos, 2. H. Wester. C-klasse, 42 km: 1. B. Weeda, 2. L. Zon neveld, 3. H. Wentink. Adspiranleix, 125 km: 7. J. Rasch, 2. J. Serpenti, 3. R. Jachtenbex-g. Naar aanleiding van het recente onge val bij de overweg aan de Brakersweg te Bakkum hebben B. en W. van Castricum zich, in een schrijven, opnieuw tot het ministerie van Verkeer en Waterstaat ge richt met het verzoek te willen bevorde ren dat deze overweg van een beveili gingssysteem wordt voorzien. In verband hiermede is bij deze over weg opnieuw een verkeerstelling ge houden. Daarbij is gebleken dat het verkeer er sterk is toegenomen en dat het aantal schoolkinderen dat deze overweg passeert met 30 percent is gestegen. Het Castricumse gemeentebestuur heeft laten weten te zullen bevorderen dat deze overweg in 1961 zal worden beveiligd. Burgemeester Smeets voegde hiex-, voor de vex-gadering die donderdagavond werd gehouden, aan toe dat tijdens een verga dering van de gezamenlijke oudercommis- sies van de Bakkumse scholen, aanbevo len werd voor deze overweg een „burger wacht" in het leven te roepen. Het gemeentebestuur van Castx-icum juicht dit toe en zal activiteiten van ande- re schoolcomités in dezen gaax-ne accep teren. Bij de behandeling van de agenda punten nam het voorstel inzake het rui len van gx-ond met de tuinder P. Groentjes de meeste tijd in beslag. De heer Groentjes zal vanwege het uit breidingsplan „Noord-Oost" met zijn be drijf vanaf de Gx-oenelaan moeten verhui- Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Pacific van Antwerpen, coils lossen Binnenhaven IJmui den: Fortuna, Rundvik; Coenraad K. Harlingen. zout laden I.lmuiden: Radja. Hamburg: Keila, Odessa; Pergo. Larvik; Juelsand, Brunsbüttel- koog; Brandenburg. Antwerpen: Kaap St.. Vin cent, Rotterdam, zout laden IJmuiden; Grebbe- stioom. I-Iull; Jans, Londen: Plato. Ceuta; Vall- demosa, Takoradi; Telamon. Paramaribo: Greta, Harstad; Lingestroom. Londen; Vectis Isle, Rot terdam. laden Staalhaven IJmuiden; Sagitta, Parnaviken, bijlegger IJmuiden; Dinkelstroom, Londen; Graigfelen. Rotterdam; Kreon. Antwer pen; Wulp, Rotterdam; Reggeborg, Great Yar mouth, laden Staalhaven IJmuiden. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Heriot van Grangemouth; Coracero. Gdynia; Vinstra, Go thenburg; Friesland, Swansea, kolen lossen Bui tenhaven IJmuiden; Eibergen, Swansea; Bolt, Tofte; Oberon. Paramaribo: Prins Willem V. Rot terdam, walsmateriaal bijladen IJmuiden: Helny. Hnlstavik; Monica M. Lowestoft; Pallas, Genua. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Brattland naar Rotterdam; Caribia, Malmö. walsmateriaal geladen IJmuiden; River Afton, Pepel. ledig van Buitenhaven IJmuiden: Lindensingel. Gefle; H.K.S. De Hoop. Noordzee: Amstelland, St. Vin cent; Flamingo, Geflc; Lydia. Otterbaecken: Rud- gard Vinnen, Antwerpen; Fodgoe. Vaesteraess: Loosdrecht. Bremen: Vanessa. Sarpsborg. zout geladen IJmuiden: Rien Teekman, Antwerpen: Coenraad K, Damsjö, zout geladen IJmuiden: Wo- nosobo. Curasao: Fallowfield. Cork: Kaan St. Vin cent. Sarpsborg, zout geladen IJmuiden; Aeneas, Rotterdam; Flevo, Rotterdam: Oranjefontein, Southampton; Nero, Le Havre; Aquarius. Rot terdam; Argos. Rotterdam; Juelsand. Alesund; Esperanza. Antwerpen; Schuerbek. Puerto Ar- mculles; Falkenstein, Funchal; Joseph Frering. Monrovia, ledig van IJmuiden. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Vliestroom naar Manchester; Nieuwe Waterweg. Rotterdam; Swift, Harlingen: Protoporos. Londen, walsma teriaal geladen IJmuiden; Silona, Ystad. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar A m s t e r d a m is gegaan). zen. In pi-incipe werd besloten de ruiling aan te gaan en de woning te doen plaatsen op de door de heer Groentjes aangewezen plaats en in de volgende bijeenkomst een definitief besluit te nemen over deze zaak. Hamerstukken Zonder hoofdelijke stemming ging men vervolgens akkoord met de voorstellen persoonlijke beloningen toe te kennen aan de leden van het vrijwillige brandweer corps; subsidie te verlenen aan de Ned. Stichting voor het dove en slechthorende kind; beschikbaai-stelling van een crediet van 10.000,- voor vei'betering van de vuil- nisstoi-tplaats en het beschikbaar stellen van een crediet van 14.430,- voor het bouwrijp maken van gx-ond aan de A. Pauiownastraat. Voor de bouw van een bux-eau voor gemeentewerken werd een bedrag van 200.000,- uitgetrokken. Advertentie Speciale aanbieding WEEKENDERS S.90 PLEIN 1945 no. 58 TEL. 7549 In ziekenhuis geslaagd. Een 17-jarige jongen uit Schoonebeek is, na drie avon den geëxamineerd te zijn, in het ziekenhuis te Coevorden, met uitstekende cijfers ge slaagd voor het mulo-diploma B. De jon gen had tijdens de pinksterdagen in een zwembad een nekwervelfractuur opgelo pen. Het hoofd van zijn school wist gedaan te krijgen dat de examencommissie hem in het ziekenhuis examineerde. In de vergadering van het produktschap voor vis en visprodukten in Den Haag is donderdag lang gedelibereerd maar niets besloten omtrent het verzoek van de vissersbond en de visconservenindustrie, die afschaffing van de minimumprijs voor pilchards en vrijstelling van de veilplicht willen, om zodoende een onderling contract dat maximaal 4500 kisten per dag omvat, tot uitvoering te kunnen brengen. Aan dit systeem is meldingsplicht verbonden, met opgave van gemaakte prijs en hoeveelheid geleverde kisten aan de afslag. Vorig jaar werden 2,5 miljoen kilo pilchards aange voerd, waarvan 20 percent doordraaide. Er bestond over het algemeen wel waar dering voor dit initiatief, maar tegenover de mening van velen, dat men dit maar eens moest proberen, stond de vierkante mening van de heer De Boon: „Waarom moet je nu een klein facet van de moei lijkheden van de visconservenindustrie apart oplossen? Het gehele probleem moet worden aangepakt". De gi-oothandel bleek tegen afschaffing van de veilplicht, maar was het eens met afschaffing van de mi nimumprijs. Toch zou het verzoek er waarschijnlijk wel zijn doorgekomen als het technisch mogelijk was de ontheffing alleen voor de vissersbond te doen gelden. Maar voorzit ter Van Dijk maakte duidelijk dat het niet aanging alleen de vissersbond de onthef fing te vei-lenen en de andex-e aanvoei-- ders van pilchai-ds hiervan uit te sluiten. Er werd een verordening gemaakt, die de ontheffing voor elke aanvoei-der mogelijk maakte, maar hierbij had men buiten de heer De Boon gerekend, die met al zijn vermogens tegen dit sti-even toornde. Ook de heer Smit nam de handschoen op en bestookte de heer Bx-ands, de voor zitter van de vissersbond, met vragen over de te verwachten besomming van de be manning. De heer Brands zette uiteen, dat men juist aan de contracten is gaan denken omdat men gemiddeld een hogere prijs voor het produkt wil maken, terwijl men het zo tevens redt voor menselijke consumptie. Maar de vakbondsvertegen woordigers wilden al deze dingen toch eerst wel eens zwart op wit zien. Voox-al omdat het hiep. niet. alleen meer ging om de schepen van (3e vissersbond. Er werd lang heen en weer gepraat, want de zaak was, zoals de heer Uitzin- ger stelde, zeer urgent, omdat zo dadelijk het seizoen begint. Zowel de heer Wijn belt als de heer Uitzinger drong aan op snelle behandeling, maar de heer De Boon stelde, dat hij in dat geval zou te genstemmen, terwijl hij, indien de zaak eerst goed werd voorbereid, zodat hij alle facetten kon overzien, misschien wel mee zou kunnen gaan. Zodoende kwam ook deze zaak bij een commissie terecht, die een pre-advies zal gaan uitbrengen. In één der lokalen van de Maarten Lu therschool aan de Wijk aan Duinerweg is donderdag een „litteraire" avond ge houden. Door de spraakleraar J. Ringel en mejuffrouw dr. M. Schuppers werd wex-k voorgelezen van Cuperus, Guy de Maupassant, Stefan Zweig en anderen. De heer Ringel begon met een verhaal van Louis Couperus. Dr. Schuppers lad van De Maupassant het verhaal „Mane schijn", waarna de heer Ringel de „Preek van een neger" van een onbekende schrij ver las. In dit werk wox-den de negers opgewekt tot gi-oter geloven. Het maakte een diepe indx-uk. Van Stefan Zweig volg de „De gezonden duif" een verhaal over de Zondvloed en de Arke Noach's. Ook na de pauze werden nog enkele werken gebracht. (Verkort weergegeven) Open brief (1) Blijkens uw publikatie van de open brief van Ds. Brink aan het gemeentebestuur, heeft deze px-edikant op ondubbelzinnige wijze stelling' gekozen te gen de houding van de huidige gezags- di-agei-s bij het afscheid van bux-gemeester Kwint en bij de ontvangst van de Duitse harmoniekapel. Voor hen, die het op christelijke gx-on- den met Ds. Brink eens zijn, valt weinig aan het moedige stuk toe te voegen. Daar- naast mag echter tevens duidelijk gesteld worden, dat zulks ook kan gelden voor hen, die de zaak op andere grondslag be- nadex-en. Uit een aantal spontane gesprekken met gemeenteleden van vex-schillende richting, viel ondex-getekenden in onafhankelijkheid van elkander op, dat het prestige van de gezagsdx-agers in bi-ede kring schade leed door de wijze van optreden in deze. Wellicht moge dit feit vermelding vin den in uw blad, opdat men aan de stel- lingname van Ds. Brink en de adhaesie- betuiging van Ds. Roskam geen al te een zijdige betekenis zal hechten. Hoogachtend, W. BOERLAGE H. BOLLEMAN. J. H. VAN GINKEL, G. A. SCHOONKIND. Open brief (2) Naar aanleiding van de open brief van Ds. Brink in Uw blad en de publikatie van de instemming van De Franse schrijver Georges Arnaud, auteur van „Het loon van de angst", is vrijgelaten uit de gevangenis van Fres- nes, nadat hij door een Franse mili taire rechtbank is veroordeeld tot twee jaar voorwaardelijk, op beschuldiging de Fransman professor Francis Jean- son, die hulp zou hebben verleend aan Arnaud ve het Algerijnse F.L.N., niet bij de Franse politie te hebben aangegeven. De foto toont Arnaud (midden) met zijn vroxtw na zijn vrijlating op een groentenmarkt in Parijs. „Ik zal hoger beroep aante kenen omdat de persvrijheid en de vrijheid van nieuwsgaring van de joiLr- nalist. worden bedreigd", aldus heeft '.rklaard. Ds. Roskam, zou ik, als burgex-es van de gemeente Velsen sedex-t 1934 het volgende naar vox-en willen brengen. Ieder, die met belangstelling het wel en wee van onze gemeente gevolgd heeft. o.a. door het trouw lezen van de x-aadsversla- gen, weet. dat Mr. Kwint zich de sym pathie van het merendeel der bevolking en dus ook van haar vertegenwoordigei's in het gemeentebestuux-, niet heeft kunnen vei-wex-ven, dit is al heel heel gauw na de installatie gebleken. Over het hoe en het waarom wil ik geen oordeel uitspreken. Dat dus de leden van ons gemeentebe stuur niet naar de pai-ticuliex-e receptie zijn gegaan, vind ik, gezien de verhou dingen, heel begrijpelijk. Ik meen daaren boven, dat genoemde predikanten het eergevoel van Mr. Kwint onderschatten, immers Mr. Kwint, de verhouding kennen de, zal zeker op een dei-gelijk onwaarach tig huldebetoon geen prijs hebben gesteld. De uitlatingen van de loco-burgemeester vind ik ontactvol, immers verleden jaar waren de nodige verontschuldigingen aan geboden en daarmede was deze zaak afge daan, zijn uitlatingen doen mij vragen of hier bewust of onbewust ï-ancune ge voelens meespreken. Dat Bui-gemeester Kwint mede zijn aandeel zal hebben gehad in de opbouw van onze gemeente, zal wel zo zijn, maar dit alleen is m.i. geen reden iemand daar voor speciale dank te betuigen. Vei-wacht mag worden, dat iedei-e werker van hoog tot laag, zich inzet voor de taak, die hij met zijn werk aanvaai-d heeft. Ik zou het zeer op prijs stellen, als U het bovenstaande in Uw blad zoudt willen opnemen. Met de meeste hoogachting, M. ZWART—EELMAN. Spijtoptanten. Het comité nationale ac tie steunt spijtoptanten Indonesië zendt ons een bloemlezing uit recente brieven en rekesten uit Indonesië, waaruit de nood toestand der spijtoptanten duidelijk blijkt zomede de xxoodzaak van zeer spoedige hulpverlening. Uit een rekest van juni j.l. aan de mi nister van Justitie: A. dat hij wegens geldgebrek zijn toch reeds povere woonruimte heeft moeten opgeven en nu woont in een vex-afgelegen kamponghuisje van blik opgetrokken, zon der badgelegenheid en zonder W.C., welke conveniënten buitenshuis moeten worden gezocht, wat voor ondergetekende als half verlamde invalide feitelijk een onmoge lijkheid is; B. dat nu het inroepen van medische hulp helemaal onmogelijk is geworden; C. dat door de steeds stijgende prijzen het inkomen van Rp. 500 zelfs ontoex-ei- kend is om te voorzien in de allereerste levensbehoeften; D. dat door één en ander het leven dat in feite nog slechts is een naar de dood toe vegeteren voor hem en zijn vrouw 'n dagelijks groter kwelling wordt". Uit een brief van 11 april j.l.: „Het zal u dan ook duidelijk zijn, dat van een enigszins behoorlijk bestaan voor ons momenteel geen sprake is. Aan de aanschaf van nieuwe kleding, schoeisel en versterkende middelen valt uiteraard in het geheel niet te denken, zodat wij voor deze zaken grotendeels zijn aangewe zen op giften van familieleden etc., terwijl kosten voor geneeskundige behandeling en medicijnen geheel buiten mijn vermogen vallen". Uit een brief van 26 april j.l.: „Als Nederlander in Indonesië, werkend op kerkelijk terx-ein dus temidden van al deze medemensen die spijt hebben dat ze vertrouwd hebben op zogenaamde histo rische banden tussen deze 2 landen die zo broos blijken te zijn in deze technische wereld, zou ik alle instanties en burgers in Nederland het toe willen roepen, allen die op regerings-, kex-kelijk- of particulier gebied zich bewegen voor deze reddings- taak rednu nude mensen nog le ven met hun nóg vx-olijke kindex-en (die geen normale school meer gekend hebben) anders zult ge helemaal niet meer kun nen redden wegens vei-bx-oken verbindin gen als gevolg van binnenlandse onlusten of ge zult apatische, wezenloze lichamen opdx-eggen met een gebroken hart. Uit een open brief van 7 juni j.l.: „Hier voor u dan staat een vader van een gezin met vier dochters, leeftijd va riërend van 6 tot 15 jaax\ die deze open brief schrijft om te pleiten voor een spoe dig vertrek. Ik wil ruiterlijk bekennen dat ik een fout heb begaan door het WN-schap te kiezen, een keuze, die nu een diepe stempel drukt op het geluk van ons gezin. Alle mogelijkheden om deze fout onge daan te maken wil ik met beide handen aangi-ijpen, want hier staat de toekomst en het geluk van vier meisjes op het spel. Onder uw lezex-s zullen er stellig ook ouders zijn, die dergelijke grote dochters hebben, maar onder uw lezers zijn er geen ouders, die in voox-tdurende angst leven om wat er met de dochters gebeu ren gaat, als zij niet thuis zijn. Er zijn onder uw lezers ouders, wier dochters ge brutaliseerd zijn geworden door zgn. „no zems" e.d., maar deze brutalisering is nooit gepaard gegaan met HAAT. Haat, omdat ze behoren tot de „Belanda's". Haat, omdat ze een Nedex-landse naam dragen; haat, omdat ze zich niet konden assimileren in de Indonesische samenle ving. Gedreven door deze onverzoenlijke haat (ieder ander woord is hier niet op zijn plaats) worden wij gebrutaliseerd en getergd. En daarom smeek ik, als vader en hoofd van een ongelukkig huisgezin, help ons! Help ons deze schuld ten onpzichte van onze kindex-en teniet te doen. Help ons onze kinderen weer recht in de ogen te mogen zien. Help ons het woordeloze ver wijt in de ogen van onze kinderen weg te halen. Stom moeten wij zwijgen op hun vraag ook naar school te mogen en saixien met hun vriendjes te leren en te spelen. Ik wil alle trots opzij zetten om voor ons gezin uw hulp af te smeken. Hulp, die wij zo ontzettend hard nodig hebben. Begrip hebben wij zoveel ontmoet, nu vraag ik meer, ik vraag uw aller bijstand. Niet alleen voor mijn gezin, maar voor al de werkelijk naar vrijheid haken de WN's. De WN's, die verlangend en hoopvol hun hand om hulp opheffen. Gij daar in Nederland, weigert de smekend uitgestoken hand niet! Wij hebben hulp nodig, wij hebben uw hulp nodig". Secretariaat „NASSI" Prins Maux-itsiaan 36 Den Haag.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5