Rhodesiër Hocking stuurde zijn MV drie keer naar tweede plaats Hairos II Europees kampioen Verdiende 3-1 nederlaag van Nederland tegen sterk Mexico Nederlandse hengst zegevierde in Grote Prijs der Lage Landen Uitslagen van de Asser TT DE TT-RACES IN ASSEN Surtees maakte val in 500 cc-race 12 Engelse motorrenner zeer ernstig gewond Spaanse voetbalbeker voor Athletico Russische voetbalbond klaagt Flamengo aan Zes Fortuna-spelers op de transferlijst MAANDAG 27 JUNI 196 0 e Om in bokstermen te spreken: hij is een voortreffelijk technicus, doch hij mist de k.o.-stoot. Of zouden we het - sprekende over Gary Hocking - sinds zaterdag 25 juni de held van Assen - toch nog anders moeten zeggen? Zouden we er dan toch aan moeten twijfelen of de man uit Rhodesië, die met zijn supersnelle MV op de 30ste Asser TT maar liefst goed was voor drie tweede plaatsen, wel „voluit" heeft mogen rijden? Het is jammer, we kennen het begrip in de motorsport niet, maar desondanks is de Rhode siër voor de meer dan 100.000 toeschouwers die vele uren de brandende zon rond het Asser circuit hebben getrotseerd, de grote winnaar op pun ten Hij bracht - om het nog maar eens in bokstermen te zeggen - talloze ronden op zijn naam, maar helaas die laatste ronden waren steeds voor een van zijn stalgenoten. En desondanks heeft de nieuwe MV-crack zijn vreugde nauwelijks kunnen beteugelen. Drie tweede plaatsen waren voor hem nu nog voldoende. Maar de klasse van MV's coming-man wettigt nu al de voorspelling, dat hij dat een volgend jaar beslist niet meer zal zijn. Gary Hocking was natuurlijk niet de enige renner die deze jubileum T.T. heeft gemaakt. Daarvoor hebben ook mannen als Carlo Ubbiali tweevoudig winnaar en de man-die-toch ook-pech-kan-krij- gen. John Surtees, gezorgd. Er is nog een rijder geweest die op deze warme zater dag historie heeft gemaakt. Dat is en wat lang moeten we in de historie van de Nederlandse Grand Prix teruggaan om zijn voorganger te vinden een Neder lander, namelijk de 22-jarige marine-kor poraal Jan Huberts. Helaas, de laatste ja ren krijgen de Nederlandei-s maar heel weinig kans zich op een fabrieksmachine met de aller-grootsten te meten. Huberts heeft, dank zij de debuterende Japanse Honda-renstal, die kans wèl gekregen. En hij heeft hem met beide handen aange grepen. Natuurlijk. Huberts heeft, in de Motorsport wetenschap dat zijn machine en zijn kunde niet groot genoeg is om met een kans op succes in het voorste gelid mee te strijden, zich buiten het ..grote ge vecht'' gehouden. En dat is wel de groot ste verdienste van de marine-man, die al in de training iedereen verraste door zijn voortreffelijke trainingstijden. Het klinkt vremd, maar de hoogst-geplaatste rijder uit het Honda-team in de race van kwart liters was.... Jan Huberts. Juist voordat winnaar Carlo Ubbili over de streep ging was de Nederlander aan zijn laatste ron de begonnen. Een voortreffelijke zevende plaats viel hem ten deel. Drama We hebben het al eerder geschreven: M V zou ook de 30ste Asser T.T. gaan beheersen, de lichte klassen zouden wel voor Carlo Ubbiali zijn en dat Surtees de zware klassen zou gaan winnen, daaraan twijfelde eigenlijk niemand meer. Inderdaad, Ubbiali kreeg zijn double en John Surtees won leidend van start tot finish de race van de 350 cc-klasse. Maar die wedstrijd van de halve liters heeft bewezen dat zelfs John Surtees, de man die in de laatste twee seizoenen 51 van de 52 Grand Prix-races waaraan hij deelnam, won, niet onkwetsbaar is. Het werd één groot drama. Een drama dat al in de eerste van de 27 ronden begon. Tot grote verbazing van de tienduizenden voerde niet John Surtees na de eerste ronde het veld aan, doch diens stalgenoot Remo Venturi. Achtenvijftig lange secon den moest Surtees wachten om zijn bou gies te laten verwisselen. Het euvel scheen verholpen. Helaas, het was maar schijn, want ook na die tweede ronde, en zelfs na de derde ronde moest de Brit bij de M V-pit stoppen. Zes minuten cn 18 seconden hadden de monteurs van M V-Agusta er totaal voor nodig om te zien dat het niet aan de bougies lag, doch aan de ontsteking Toen was het natuurlijk al te laat. Maar Surtees wilde tonen dat hij het gevecht niet schuwt. Hard, heel hard zette hij de achtervolging in. Te hard zelfs. In die vierde ronde vloog de Brit uit de bocht. hier volledige vrijheid van handelen ge kregen. Slechts aan een lichte storing aan zijn M V heeft Hocking het waarschijn lijk te wijten, dat hij zijn overwinning van de Engelse Tourist Trophy niet heeft kunnen herhalen. Zijspan-race Hij staat bekend op alle circuits als een man, die drie, hooguit vier ronden heel snel kan gaan om dan wegens pech ten slotte zijn er ook grenzen aan de moge lijkheden van een motor de strijd heel vroegtijdig te staken. Neen, een heel tac tisch rijder, dat is Harris vrijwel nooit ge weest. Maar in deze Asser T.T. is hel hem dan toch gelukt. Niet de Brit, doch de Zwitser Camathias draade de motor van zijn zijspancombinatie in leidende po sitie kapot. En toen was het voor Harris, die op de tweede plaats lag, een koud De 36-jarige Engelse motorrenner Peter Ferbrache is zaterdagochtend in de 350 cc- race van de Asser TT ten val gekomen en liep daarbij zulke ernstige hoofdwonden op dat ondanks 'n spoedoperatie, die in het academisch ziekenhuis te Groningen werd uitgevoerd, zijn toestand zondag om streeks het middag uur vrijwel hopeloos werd genoemd. Hij was nog steeds buiten bewustzijn. Het overgrote deel van de honderddui zend toeschouwers, die zich rond het cir cuit bevonden, hebben zaterdag weinig van het ongeluk vernomen. Ferbrache's val werd door de luidsprekers bekend gemaakt doch er werd terstond aan toegevoegd, dat hij niet ernstig gewond was en slechts ter observatie naar het Wilhelminagasthuis in Assen werd vervoerd. Daar echter constateerde men in de mid daguren, dat Ferbrache niet alleen 'n ern stige hersenschudding had opgelopen, doch dat een hersenbloeding was opgetreden. Na telefonisch contact met prof. Lenshoek, neurochirurg van het academisch zieken huis te Groningen, werd besloten, dat de gewonde motorrenner naar Groningen moest worden overgebracht om zo snel mo gelijk een operatie te ondergaan. Ferbrache was reeds 14 dagen geleden met twee motoren en een auto naar Assen gekomen. Hij had niemand bij zich. Twee weken lang bereidde hij zich in de Drentse hoofdstad op de races voor. Hij zou deel nemen in de 350 cc op een A J S en in de 500 cc op een Matchless. Hij heeft slechts 9 ronden van de eerste race meegemaakt. Toen kwam hij vlak voor een bocht bij het Meeuwenmeer aan het einde van een lang recht stuk van het circuit onverwacht met grote snelheid ten val. Volgens ooggetuigen slipte hij niet en bij de TT meent men te mogen veronder stellen, dat ofwel zijn motor plotseling blokkeerde ofwel, dat Ferbrache iets te hard afremde, zodat zijn wielen blokkeer den. Hij kwam met zijn hoofd op de weg te recht en gleed nog vele meters door. De gezichten bij de M V-pit verschoten toen Bob Anderson stopte om het slechte nieuws te melden. Het zag er allemaal heel treurig uit; zeker toen een ronde la ter bleek dat Anderson was uitgevallen onr zijn vriend bij te staan. Gelukkig viel het heel erg mee. In een optocht kwam Surtees een klein half uurtje later, ge steund door pa en geflankeerd door ma, voorbij de pits, licht trekkend met een been. John vatte het nogal lakoniek op. ..Het valt wel mee en op Francorchamps start ik volgende week weer...." Intussen had Remo Venturi 27 ronden lang min of meer een schijngevecht met Bobby Brown gevoerd. Steeds weer gaf hij de Australiër kans enkele seconden van zijn achterstand weg te werken. En als Brown dan dacht dat hij nu wel aan 'n duel zou kunnen beginnen draaide Van- turi de gasmanet weer wat verder open zodat de marge heel snel werd hersteld. Opdracht We zeiden het al. we zijn er nog niet zo zeker van dat Hocking de „eindstoot" inderdaad mist. Zeker in de 125 cc-klasse leek het wel heel erg veel op een spelle tje. Vele ronden lang heeft Ubbiali op zijn „rivaal" gejaagd. Pas drie ronden voor het einde van de wedstrijd zag hij kans zijn tegenstander te passeren. Maar in weerwil van dat „enerverende gevecht" waren de beide coureurs dit jaar aanzien lijk minder snel dan in de race van 1959 het geval was. Ja, zo heel erg intensief is er nu ook weer niet gevochten. Wat ook al begrijpelijk is, als men weet dat Carlo Ubbiali de race van het eiland Man gewonnen heeft waardoor hij het klasse ment voor het wereldkampioenschap aan voert. En zo iets vindt Nello Pagani, de oud-wereldkampioen cn race-manager van M. V. Augusta, heel erg belangrijk En de wedstrijd van de kwart liters, zou Hocking daarin dan ook de zege wel prijs hebben moeten geven? Het lijkt ons niet. Immers, in die race gingen de rijders harder dan ooit tevoren. Het baanrecord en het wedstrijdrecord moesten er aan ge loven. Waarschijnlijk hebben de rijders Drie beelden van de T.T. races welke zaterdag op het circuit van Drente in Assen zijn gehouden. Boven: de strijd dn de-25.0 cc-klasse. Van voor,naar ach ter: de Nederlander Jan Huberts op Honda, de Brit Mike Haüivood op. N.S.U. en de Duitser Ernst Degner op M.Z. Onder links: de winnaar van de 350 cc-klasse John Surtees. Onder rechts: de Italiaan Carlo Ubbiali na zijn zege in de 125 cc-klasse, hij won ook de 250 cc. kunstje de eerste plaats veilig te stellen. En nadat dan op het Asser circuit voor de laatste maal de vlag in top was ge gaan was de 30ste T.T. ten einde. Niet ech ter voor de vele duizenden in dikke le ren jassen gehulde motor-enthousiasten. Die begonnen toen pas, als kleine Ub- Ubbiali-tjes-in-spe aan hun privé T.T. Real Madrid heeft de Spaanse voetbal beker niet gewonnen. De Europese topclub verloor namelijk zondag in Madrid verras send de finale tegen stadgenoot Athletico met 3-1. Bij de rust had Real nog een 1-0 voorsprong. De wedstrijd werd bijgewoond door 120.000 toeschouwers. Real Madrid had de pech dat de slagvaardige buitenspeler Gen- to spoedig na het begin geblesseerd raakte en nauwelijks meer aan het spel kon deel nemen. Na de rust was de grote hitte een extra handicap voor de Europese kam- pioensploeg, waarvan de gemiddelde leef tijd der spelers hoger is dan die van Athletico. De Russische voetbalbond heeft maat regelen geëist tegen de Braziliaanse voet balclub Flamengo omdat deze haar Rus sische tournee heeft afgelast, aldus be richt het persbureau Tass. Volgens Tass heeft de voetbalbond de internationale voetbalbond verzocht maat regelen te nemen tegen Flamengo en de Braziliaanse bond omdat zij „verantwoor delijk zijn voor het torpederen" van reeds georganiseerde wedstrijden. International Notermans en Schmidt willen van club veranderen. Beide spelers zijn op verzoek op de transferlijst van Fortuna opgenomen. De Limburgse eredivisieclub heeft voorts op de transferlijst geplaatst Angenent, Lie- bregts, Gijzel en Ravenstein. VOETBAL. Austria Wien heeft de Oostenrijkse voetbalbeker gewonnen door een overwinning van 42 (rust 11) op Rapid in de voor 10.000 toeschouwers te Wenen gespeelde finale van het bekertöèr- nooi. Hairos II met rijder W. Geersen op de sulky gaat op Duindigt als eerste door de finish in de Grote Prijs der Lage Landen. Nederland heeft een Europees draverskampioen. Zondagmiddag won de negen jarige Hairos II op Duindigt voor 7000 toeschouwers, waarbij minister-president De Quay en vele Kamerleden, de Grote Prijs der Lage Landen, de achtste koers die meetelt voor het Europees kampioenschap draven 1960. En hét was een magistrale zege, met een voorsprong van vele lengtes. Als enige gestart met de maximum han dicap van zestig meter draafde de hengst, waarvan het starten pas zaterdagavond zeker werd, zonder grote inspanning uit de laatste bocht helemaal buitenom het drie rijen dikke veld naar de finish. In de rechte lijn distancieerde lip zich definitief van zijn tegenstanders cn terwijl er bij zijn naaste concurrenten nogal flink van de zweep gebruik gemaakt werd, bracht pikeur Geersen zijn Hairos zonder hem ook maar iets extra te vragen soepel dravend langs de .eindpalen. Daarmee verdiende de hengst die buiten weddenschappen liep. voor zijn eigenaar, de heer A. Voordouw uit Oegstgeest ruim 20.000 gulden en werd hij tegelijkertijd zeker van de Europese titel, die hem aan het eind van het seizoen nog meer zal opbrengen. Hoewel er namelijk nog drie koersen te lopen zijn in Rome, Berlijn cn Milaan is het punten totaal van de hengst door zijn goede verrichtingen in de voorgaande wedstrijden zo laag, dat hij voor al zijn rivalen onbereikbaar is geworden. Veetien paarden telde ditmaal het veld voor de grote prijs. Het hadden er ook dertien kunnen zijn. Het was namelijk onzeker of Harios II, de Nederlandse favoriet zou starten. De hengst had zich namelijk vorige week in Recklinghausen (Did.) betrapt en op het rechtervoorbeen was een flinke wonde ontstaan. Trainen was daardoor onmogelijk geworden. Maar het been genas voorspoedig en toen er vrijdag en zaterdag weer voorzichtig met de-hengst gewerkt kon worden werd tenslotte toch besloten het Frans-Neder landse paard te laten starten. Zoals al tijd keurig verzorgd, maar met het rech tervoorbeen dik omzwachteld, draafde Hairos II bij het défilé langs de tribunes. Eerzaam draaide de zoon van Kairos uil Salambo II helemaal achteraan in het laatste band. Voor hem zijn grootste con currenten in de strijd voor het Europees kampioenschap, de beide Fransen Honoré II en Kaid D. Op 2620 meter stond het paard dat bij het publiek favoriet was, de vijfjarige vosmerrie La Coulonces (Frankrijk) met een record van 1.19.2. Een concurrent was Hairos II meteen al kwijt. Kaid D, die gereden werd dooi de Nederlandse pikeur Roei Sierdsma, ging vlak na de start in de fouten, bleef op de baan staan en verspeelde zodoende zijn kansen op een goede klassering. Tarantella leidde het veld voor de eerste maal langs de tribune, maar werd aan de overzijde al gauw gepasseerd door La Coulonces. die ook na 1500 van de te lopen 2600 meter nog de leiding had. Na hem kwamen het -Franse paard, .Jeannot ook al met een Nederlander op de sul ky namelijk .Jan Kruithof en de Zweed Pompe Trickson, die beiden van meet vertrokken waren, Hairos II lag toen op de negende plaats met nog één ronde te draven. Aan de overzijde bracht Geersen de hengst in positie cn wat er daarna ge beurde maakte het ene deel van de toe schouwers stil en ontlokte aan het andere deel allerlei bewonderende uitroepen. Met drieën naast elkaar zo ging het veld door de laatste bocht. Maar men zag het donkere hoofd van Hairos II er buitenom met een ontzagwekkende speed langs schieten en nauwelijks in de rechte lijn Het Nederlands elftal heeft zondagmid dag in Mexico City voor 68.000 toeschou wers de eerste en zonder twyfel moeilijk ste wedstrijd van de tournee naar de West verdiend met 3-1 verloren van de natio nale Mexicaanse ploeg. Bij de rust had den onze landgenoten reeds een achter stand van 1-0. Het enige Nederlandse doel punt werd kort voor het einde gescoord door linksbinnen Cor van der Gyp. De wedstrijd werd gespeeld op een zeer effectvol, droog veld onder vooral voor de Nederlanders bijzonder ongunstige klima tologische omstandigheden. De zon brand de meedogenloos en de ijle lucht vergde bovendien veel van het uithoudingsvermo gen van de Oranjeploeg. De uitslagen van de TT-races in Assen luiden: 125 cc-klasse: 1. Ubbiali (Italië) MV Agus- t-a, 52 min. 42.2 sec., gemiddeld 122.795 km/u: 2. Hocking (Rhodesië) MV Agusta. 52 min. 45.3 sec., 122.670 km/u.: 3. Gandossi (It.) MZ, 53. min. 5.9 sec., 121.884 km/u; 4. Redman (Rhodesië) Honda, 53 min. 23.3 sec., 121.223 km/u; 5. Degner (Oost-Duitsl.) MZ, 54 min. 7.2 sec.. 119.582 km/u: op 2 ronden Han Leen heer (Nederl.) Ducati; 10. Jaap Stoltcnkamp (Ned.) NSU. 250 cc-klasse: 1. Ubbiali (Italië) MV Agusta, 58 min. 54 sec. gem. 133.422 km/u; 2. Hocking (Rhodesië) MV Agusta. 59 min. 24.3 sec., gem. 132.289 km/u; 3. Taveri i ZwitserlandMV Agusta, 59 min. 51.1 sec., gem. 131.300 km/u; 4. Hempleman (Nieuw Zeeland) MZ. 60 min. 07.9 sec.; 5. Hailwood (G.B.) Ducati. 61 min. 49.2 sec.: 7. Huberts iNederland) Honda, 62 min. 26.4 sec.; 15. Welp (Nederland) NSU, op 2 ronden. De Italiaan Provini heeft in de achtste ron- de_ met Morini het ronderecord dat sedert 1959 op naam stond van Ubbiali verbeterd. Hij reed die ronde in 3.21.5. hetgeen een ge middelde betekent van 137.647 km/u. De race ging over 17 ronden, in totaal 130.97 km. Na de Engelse T.T. en de Grote Prijs van Nederland luidt de stand voor het wereld kampioenschap renners in de 250 cc-klasse als volgt: 1/2. ex aequo Hocking (Rhodesië) en Ubbiali (Italië) beiden 14 punten; 3/4. ex aequo Provini (Italië) en Taveri (Zwitserl.) beiden 4 punten. 350 cc-klasse (20 ronden, totale afstand 154.09 km): 1. Surtees (G.B.) MV Agusta. 1 uur 8 min. 43.7 sec.. 134.522 km/u; 2. Hocking (Rho desië) MV Agusta, 1 uur 9 min. 09.2 sec., 133.693 km/u: 3. Anderson (G.B.) Norton. 1 uur 11 min. 01.5 sec.. 130.172 km/u; 4. Brown (Australië) Norton, 1 uur 11 min. 07.3 sec, 129.995 km/u: op 2 ronden: 18. Vogelzang (Ne derland) Norton. De snelste ronde in deze race was voor de Engelsman Surtees, die in de vijfde ronde op MV Agusta een tijd van 3 min. 22.6 sec. maak te. hetgeen een gemiddelde van 136.899 km/u betekent. Het oude record stond sinds 1957 op naam van de Australiër Campbell met 3 min. 25.- sec., gemidd. snelheid 135.296 km/u. 500 cc-klasse: 1. Venturi (Italië) MV Agusta, I uur 32 min. 41.2 sec.. 134.659 km/u; 2. Brown (Australië) Norton. 1.33.11.7, 133.924 km/u; 3. Mendogni (It.) MV Agusta, 1.33.13.8, 133.873 km/u: 4. Driver (Z.-Afrika) Norton, 1.33.46.2, 133.102. km/u: 5. Hailwood (G.B.) Norton, 1.34.12.3, 132.492 km/u; op 3 ronden: Elbersen (Nederland) BMW. Na de Engelse T.T. en de Grote Prijzen van Frankrijk en Nederland luidt de stand voor het wereldkampioenschap renners in de 500 cc-klasse: 1. Surtees (G.B.) 16 punten; 2. Ven turi (Italië) 14 punten; 3. Brown (Australië) II punten. Zijspanklasse: 1. Harris/Campbell (G.B.) BMW. 53 min. 26.2 sec.. 121.112 km/u; 2. Fath- Wohlgemuth (Did.) BMW, 53 min. 57.2 sec., 119.948 km/u; 3. Scheidegger/Burkhardt (Zw.) BMW. 54 min. 36.1 sec.. 118.529 km/u; 4. Strub- Cecco (Zwitserl.) BMW. 54 min. 36.7 sec., 118.503 km/u.: 5. Boddice/Stokes (G.B.), Nor ton. 55 min. 2.3 sec.. 117.589 km/u; op 2 ron den: Van der Wal/Van Gelder (Ned.) Norton; 1515. Muenninghof/Veenman (Ned.) Norton. De race ging over 14 ronden, een totale af stand van 107.86 km. Na de Engelse T.T. cn de Grote Prijzen van Frankrijk en Nederland luidt, de stand voor het wereldkampioenschap renners in de zij spanklasse: 1. Fath (Duitsland) 22 punten: 2. Harris (G.B.) 14 punten: 3. Scheidegger (Did.) 10 punten; 4. Camathias (Zwitserl.) 6 punten. Na een uitvoerig openingsceremonieel verrichtte Van der Linden om kwart over twaalf plaatselijke tijd de aftrap. Neder land ging direct in de aanval en uit een voorzet van Swart schoot Cor van der Gijp de bal naast het doel. Groot, die rechts binnen speelde, plaatste kort daarop de bal in de handen van doelman Morelos Het eerste hachelijk moment voor hel Nederlandse doel ontstond bij een vrije schop tegen de Nederlanders, maar het gevaar loste zich vanzelf op. toen de bal naast het doel werd geschoten. Pieters Graafland moest daarna meer in actie komen, vooral ook doordat de achter hoede vaak slordig ingreep en bovendien soms nerveus reageerde op de Mexicaan se aanvallen, die geenszins van gevaar ontbloot waren. Pieters Graafland weerde zich in deze periode uitstekend en was er voornamelijk debet aan, dat de Mexicaan se schutters niet tot scoren konden komen. Het spel golfde van doel tot doel, maar groot gevaar ontstond er noch aan de ene, Voetbal noch aan de andere zijde van het speel veld. De Nederlandse voorhoede mankeer de het vooral aan stootkracht, hetgeen voor een belangrijk deel te wijten was aan het zwakke spel van Rijvers, die dit maal als linksbuiten opereerde en vaak slecht plaatste. Op rechts brak debutant Swart enkele malen goed door. Van zijn schoen kwamen ook enkele goed gerichte schoten die doelman Morelos echter op be kwame wijze onschadelijk maakte. Halverwege de eerste helft werd Pieters Graafland na een scrimmage voor zijn doel, gepasseerd, maar Kuys greep reso luut in en slaagde erin, op de doellijn een doelpunt te verijdelen. In de 31ste minuut kwam echter het Mexicaanse doelpunt tot stand dat reeds lang in de (ijle) lucht zweefde. Het werd gescoord door midden voor Hector uit een voorzet van rechts buiten Diaz: 1-0. Mexico putte uit dit succes de nodige kracht en drukte Nederland meer en meer terug in de verdediging, die door gebrek aan tegenaanvallen in 't nauw kwam. Alleen Van der Linden en Henk Groot vuurden ook wel, maar hun pogingen ble ven zonder resultaat. Het Mexicaanse overwicht hield ook in de tweede helft aan en dat leidde tenslotte elf minuten na de rust tot een voorsprong van 2-0 voor de Mexicanen. Nu werd het doelpunt gemaakt door linksbuiten Diaz. Van der Linden geblesseerd Kort na dit voor Nederland ongelukkige moment werd de geblesseerde Van dei- Linden vervangen door Kruiver, die daar mee zijn rentree in het nationale elftal maakte. Een gelukkige rentree, want met hem kwam er dadelijk meer vaart in het Nederlandse aanvalsspel. Kruiver was echter niet gelukkig met zijn schoten, evenmin trouwens als Van der Gijp die voor open doel een fraaie kans miste. Mexico nam het initiatief echter weer spoedig over en linksbuiten Quintanar bracht met een ver schot Pieters Graaf land in geweer. Quintanar werd bij deze aanvalsactie geblesseerd en moest zich laten vervangen. Misverstand Een misverstand tussen Van der Hart en Wiersma had na 31 minuten spelen in de tweede helft tot gevolg dat de Mexi canen hun voorsprong tot 3-0 konden uit bouwen en daarmee tevens hun overwin ning veilig stelden. Het was invaller Gon zales, die van dit misverstand profiteerde en ook hij werd evenals zijn medespelers uitbundig door het enthousiaste publiek toegejuicht. Ook Swart had inmiddels echter zijn plaats in de aanvalslinie moeten afstaan. Kerkhoffs kwam in zijn plaats en onder scheidde zich al spoedig met een fraaie kopbal. Nederland kwam in de slotfase steeds meer in de aanval en acht minuten voor tijd zag Van der Gijp eindelijk kans' om de eer te redden: 3-1. Een goede pass van Kerkhoffs schonk Kruiver daarna de gelegenheid om de achterstand zelfs tot 3-2 te reduceren, maar op wonderbaarlijke wijze wisten de Mexicaanse verdedigers een tweede Nederlands doelpunt ten koste van een hoekschop te voorkomen. De Nederlanders bleven echter aanval len maar in de score kwam geen wijzi ging meer. Beneden vorm Het Nederlandse elftal heeft over hel geheel genomen ietwat teleurgesteld. Vrij wel alle spelers bleven beneden hun nor- kwamen nog enkele keren in actie enmale vorm, waaraan niet vreemd zijn dé lag het paard reeds in gewonnen positie. De laatste hindernissen genaamd Pom pe Trickson en La Coulonces werden zon der enige moeite genomen en onder da verend applaus ging de combinatie Geer- sen-Hairos II door de finish, vele lengten voor Pompe Trickson, die La Coulonces gepasseerd was en deze met een halve lengte voor kon blijven. De vierde plaats was voor de constant dravende Honore II en vijfde werd tot ieders verrassing het Nederlandse paard Typhoon. De kilo- meterstijd van Hairos II was 1 min. 20 sec. In 1959 toen hij ook de Grote Prijs won, was de hengst slechts 0.1 seconde sneller. Toen stond er echter geen harde wind recht op de baan en was de hengst niet gewond geweest. De uitslag was: 1. Hairos II. gereden door W. H. Geersen, Nederland, tijd 3.52.7, km. tijd 1.20.0 (60 meter voorgift); 2. Pom pe Trickson, gereden door G. Nordin, Paar de sport Zweden, tijd 3.33.7, km. tijd 1.22.2 (van meet); 3. La Coulonces, gereden door Jean Gougeot, Frankrijk, tijd 3.33.8, km. tijd 1.21.6 (voorgift 20 meter); 4. Honore II. gereden door Robert Simonart, Frank rijk. tijd 3.34.2, km. tijd 1.21.2 (voorgift 40 meter); 5. Typhoon, gereden door P. A. Strooker, Nederland, tijd 3.34.4, km. tijd 1.22.5 (van meet); 6. Quick Silver S, ge reden door J. Wagenaar jr., Nederland, tijd 3.34.5. km. tijd 1.21.9 (20 meter voor gift): 7. Jaboune, gereden door P. Mey- nen. België, tijd 3.35.3. km. tijd 1.22.2, (voorgift 20 meter); 8. Janot, gereden door -J. Kruithof, Frankrijk, tijd 3.36.0, km. tijd 1.23.1 (van meet); 9, Hermani II, gereden door A. Desoete, België, tijd 3.38.0, km. tijd 1.23.8 (van meet); 10. Ma gellan II, gereden door M. Mercier, Frankrijk, tijd 3.39.4, km. tijd 1.23.7 (20 meter voorgift); 11. Inspecteur II, gere den door R. Aveline, Frankrijk, tijd 3.41.8, km. tijd 1.24.6 (20 meter voorgift); 12. Liban, gereden door Roger Vercruysse, Frankrijk, tijd 3.42.4, km. tijd 1.25.5 (van meet); 13. Tarantella, gereden door W. Leeuwenkamp, Nederland, tijd 3.42.4, km. tijd 1.25.5 (van meet); 14. Kaid D. gereden door Roel Sierdsma. Frankrijk, tijd 3.44.0, km. tijd 1.24.8 (40 meter voorgift). Totalisator: winnend: f 8.00, plaats: f 2.70, 1.80 en 2,10, covercal: f5,90, groeps- koppel f 23.60. Het prijzengeld wa; 35.000 gulden, waarvan 20.000 gulden voor de winnaar. Na de Grote prijs der Lage Landen, die de achtste koers was voor het Europees kampioenschap draven 1960, is de stand als volgt (hierin zijn nog slechts zes paar den opgenomen. Alleen deze voldeden tot nu toe aan alle startverplichtingen). 1. Hairos II (Nederland) 17 punten.; 2. Ho nore II (Frankrijk) 45 pnt.; 3. Kaid D (Frankrijk) 47 pnt.; 4. Adept (Zweden) 51 pnt.; 5. Ivarcourt (Duitsland) 53 pnt. lange, vermoeidende reis, de te korte periode om te acclimatiseren, de ijle lucht en de hoge temperatuur. Bovendien was de Oranjeploeg vaak niet gelukkig, vooral niet met. haar schoten. Zo loste Van dei- Linden, die overigens zeker niet boven de middelmaat uitkwam, in de eerste helft een hard en zuiver schot, dat onhoudbaar scheen, maar waarop de Mexicaanse doel man Morelos een sensationele redding ver richtte. Doelman Pieters Graafland heeft een zeer goede wedstrijd gespeeld. Hij reageerde voortreffelijk ondanks de handi cap van zwakke, weifelende verdedigers voor zich te hebben. In de middenlinie heeft Klaassens op zijn bekende manier gezwoegd en daarbij veel nuttig werk ver richt. Notermans en Van der Hart assis teerden hem echter onvoldoende in zijn belangrijke taak op het middenveld. Het sterkste deel van de voorhoede was dr echtervleugel, waarop Swart en later ook Kerkhoffs goed als international debu teerden en Henk Groot ook tot een rede lijke prestatie kwam. Kees Rijvers daarentegen was een zwakke stee in het aanvalsblok dat tever geefs trachtte de Mexicaanse verdediging te overrompelen. Ook Cor van der Gijp kon niet tot een imponerende partij komen. De vervanging van Van der Linden door Kruiver was bepaald geen verzwakking. Mexico verdiende ontegenzeggelijk de overwinning door homogeen spel, maar miste de uitblinkers om tot een briljante partij voetbal te kunnen komen. Onover winnelijk, neen, dat is dit Mexicaanse elftal stellig niet. Het spel van de Mexi caanse ploeg was simpel van opzet, maar bijzonder efficiënt. Met korte, goed uitge voerde combinaties werd het Nederlands elftal, dat lusteloos speelde, vrijwel voort durend op eigen helft terug gedrongen, behalve dan in die laatste tien minuten, waarin voor de oranje-formatie onver wachte kansen op treffers kwamen. Geen moment hebben de Nederlanders hun eigen spel kunnen spelen en het initiatief berust te bijna het gehele duel bij 1 :men.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 12