Nederlander brengt driekwart van zijn vrije tijd thuis door Fa. B, ENGELENBERG Koene Amsterdamse praatte 10.000 Joodse kinderen vrij Bisschop mgr. J. P. Huibers nam afscheid van bisdom Haarlem en bondig *1 i! Zomerweer ineens voorbij Actieve ontspanning: vijf uur per week... Minister bezorgd over ontwikkeling landbouw- produktie Kind dodelijk verwond door sleepkabel van zweefvliegtuig Argentijnse president bezoekt Nederland Autobusje dook na salto in singel Smeekbede van burgemeester Lichte aardbeving in Limburg Man door paard gedood Acht doden in het verkeer SI MAANDAG 27 JUNI 1960 2 Verrassende uitkomst van onderzoek OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Fiscale aanslagerif naar Apeldoorn Hachelijk avontuur van zeven Gouwenaars Kampbeheerder door jongens mishandeld Geen schade gemeld Ontmoeting met Eichmann in 1938 HANDIG BEKEKEN Mr. J. Dutilh overleden „Elbe" verleent hulp Nederlandse vertegen woordigers naar Ghana en Kongo Op de in Utrecht gehouden vergadering van het college van stemgerechtigden der N.J.H.C. ('Nederlandse Jeugdherbergcen trale) heeft de heer B. M. van Griethuysen, chef van de afdeling vrijetijdsbesteding van het ministerie van O., K. en W., aan de hand van een in 1957 ingesteld onder zoek betoogd, dat het aantal vrije uren waarover de mens per week beschikt ongeacht slaaptijd 60 bedraagt, waar van na aftrek van de tijd voor eten, huis houdelijk werk enzovoorts slechts 40 uur per week overblijft. Drievierde van die tijd wordt binnenshuis doorgebracht, het geen bewijst, dat de Nederlander tot een „huishoudelijk volk" behoort. Acht percent van de netto vrije tijd wordt aan studie verplichte vorming besteed, ruim een derde voor ontspanning in de meest eenvoudige zin: zitten, thee- en koffiedrinken, praten enzovoort. Een derde is gewijd aan lezen, luisteren en kijken, een achtste deel aan meer actieve ontspanningsvormen. Nieuw onderzoek nodig Voorts blijkt dat de man gemiddeld over tweemaal meer vrije tijd beschikt dan de vrouw. Intussen beginnen deze cijfers reeds nu, na drie jaar, te verouderen, zodat de regering voornemens is nog in de loop van dit jaar een nieuw onderzoek op dit, gebied in te stellen. Dertig-urenweek De heer Van Griethuysen betoogde voorts dat naarmate de werktijd verkort wordt, het vrije-tijdsprobleem in omvang groeien zal. „Het gaat op den duur naar een dertigurige werkweek, waarbij het weekeind zal ingaan op vrijdagavond om vijf uur en zal duren tot maandagochtend met twee nachten dus hetgeen aan logies verstrekkende organisaties hoge eisen zal stellen. Dat deze dertigurige werkweek overigens geen utopie is, kan volgens spreker blijken uit het feit, dat zij thans reeds in verschillende bedrijven in Amerika is ingevoerd. Men mag volgens spreker verwachten dat binnen niet al te lange tijd ook in Nederland een dertig- tot veertigurige werkweek zijn intrede zal doen. Vjjf nieuwe jeugdherbergen In zijn openingsrede had de voorzitter van de NJHC, de heer J. van Dis, een over zicht gegeven van de ontwikkeling van het jeugdherbergwerk in ons land, dat ruim dertig jaar geleden naar Duits voorbeeld begon en welks doel was een zinvolle va kantie voor de jongeren te maken. De heer Van Dis zei, dat na de jongste wereld oorlog grote veranderingen in dit werk zijn opgetreden. Het zwaartepunt van het vrije-tijdsbegrip verplaatste zich van het begrip „vakantie" naar het begrip „recrea tie". Om te voldoen aan de steeds stijgende behoefte aan logies zou 't volgens spreker nodig zijn, in de komende tien jaar ieder jaar een nieuwe jeugdherberg op te rich ten, hetgeen een investering van 400.000 per complex vraagt. De stichting beschikt niet over middelen om dit programma te verwezenlijken, zodat zij is aangewezen op hulp van derden. Advertentie Doclstraat 59 - Haariem - Tel. 15252 POETSKATOEN EXTRA ZACHT „Als minister van landbouw voel ik mij verplicht een dringend beroep te doen op onze boeren, om vooral ook in hun eigen belang waar dat mogelijk is, mee te werken aan een evenwichtige samen stelling van de landbouwproduktie. In de akkerbouwsector kan dit geschieden door het tarwe- en suikerbietenareaal in geen geval uit te breiden, ja zelfs als dit zonder al te veel bezwaren mogelijk is, bij voor keur wat in te krimpen. Ook de melk- produktie, de varkens- en pluimveeprodu- tie dienen meer in overeenstemming te worden gebracht met de afzetmogelijk heden". Deze waarschuwing richtte de minister van landbouw en visserij mr. V. G. M. Marijnen, tot de Nederlandse boeren in een toespraak te Sas van Gent tijdens de algemene vergadering van het rayon Zee land van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (N.C.B.). In ons nationale landbouwbeleid aldus de bewindsman worstelen wij reeds enige jaren met de vraag hoe een verant woorde middenweg te vinden tussen het waarborgen van een redelijk bestaan aan de boeren en het bevorderen van een op de mogelijkheden van de afzet afgestemde richting en omvang van de landbouwpro duktie. De laatste jaren is dit dilemma steeds duidelijker en daardoor meer acuut geworden, zodat wij thans voor de nood zaak staan er op korte termijn een oplos sing voor te vinden. De ponskaartencentrale van de Rijksbe lastingdienst in Den Haag, waar o.m. alle belastingaanslagen voor het land wor den berekend, zal in de toekomst worden overgeplaatst naar Apeldoorn. De Centra le krijgt een plaats in het nieuwe belas tingkantoor, dat in Apeldoorn zal worden gebouwd. Dit gebouw zal gaan bestaan uit een hoofdgebouw van vier verdiepingen en twee vleugels van drie verdiepingen. De rijksgebouwendienst heeft reeds machti ging om bouwgrond van de gemeente aan te kopen. De Apeldoornse belastingdienst zal eveneens in het gebouw worden on dergebracht. In de na-aste toekomst hoopt de stichting een vyftal nieuwe jeugdherbergen aan het bestaande net toe te voegen, namelyk in Noordwyk (begin oktober), Apeldoorn (vol gend voorjaar), Budel, Buurlo en Eind hoven, terwyl de stichting van een tweede jeugdherberg in Amsterdam (in het Am sterdamse Bos) in voorbereiding is. Bij oefeningen van de zweefvliegclub „Noord-Oostpolder" op een terrein in de omgeving van Emmeloord is zaterdagmid dag een ernstig ongeluk gebeurd, dat de 14-jarige Geert Smeding uit Emmeloord het leven heeft gekost. De bij het optrek ken der zweefvliegtuigen gebruikte kabel dreef door de krachtige wind zover af, dat hij op de weg terecht kwam, waar het slachtoffer werd getroffen. Hoewel zijn toestand zich eerst niet ernstig liet aanzien is de jongen in de loop van de nacht in het ziekenhuis te Emmeloord, aan zijn ver wondingen overleden. De president van Argentinië, de heer Arturo Frondizi en zijn echtgenote zullen van 1 tot 4 juli een officieel bezoek aan Nederland brengen. Ihet gezelschap van de president zullen zich o.m. bevinden de ministers van Bui tenlandse Zaken, dr. Diogenes Taboada, en van Financiën dr. Guillermo Klein, de se nator dr. A. Turano, de voorzitter van de Nationale Raad voor Wetenschappelijk en Technisch Onderzoek, dr. Bernardo Hous- say, de chef van het militaire huis, bir- gade-generaal van de luchtmacht Baldo- mero Jorge Llerena, alsmede een aantal ambtenaren en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. Het gezelschap komt per trein via Ol- denzaal naar Nederland. In Baarn wordt uitgestapt teneinde een bezoek aan de Ko ningin in paleis Soestdijk te brengen. De Prins zal op het station te Baarn ter be groeting aanwezig zijn. Per auto wordt vervolgens van paleis Soestdijk naar Amsterdam gereden waar de president officieel door de Raad van Ministers zal worden ontvangen. Na het leggen van een krans bij het Nationaal Monument zal de Raad van Ministers te Amsterdam een noenmaal aanbieden. In de namiddag vertrekt het presidentië le gezelschap naar Wassenaar. Des avonds biedt de Koningin een diner aan in het Huis ten Bosch. Op zaterdag 2 juli wordt in Wassenaar een bespreking gehouden tussen de presi dent en zijn medewerkers en een aantal Nederlandse ministers. Daarna vertrekt het presidentiële gezelschap naar Rotter dam, waar een rondvaart door de havens zal worden gemaakt. In de middaguren wordt een samenkomst gehouden in Wassenaar met vooraanstaan de personen uit Nederlandse industriële en handelskringen. 's Avonds biedt president Frondizi in Wassenaar een diner aan. Op maandag 4 juli vertrekken de presi dent en mevrouw Frondizi per vliegtuig naar Londen. Zeven inwoners van Gouda hebben zon dagmiddag een hachelijk avontuur be leefd, toen op het Bolwerk aldaar een autobusje van de weg raakte en in het water van de Kattensingel terecht kwam. Zij hebben het geluk gehad, dat het bus je enige ogenblikken bleef drijven alvo rens onder de waterspiegel te verdwijnen. In die weinige ogenblikken hebben zij zich met behulp van enige voorbijgangers kun nen bevrijden. Ze kwamen er allen nat maar heelhuids af. De bestuurder, de 28-jarige fabrikant R. Hoogendoorn uit Gouda was met familie- len op weg naar de Reeuwijkse plassen. Op het Bolwerk vroeger een haast on neembaar bolwerk voor het verkeer, maar sinds enige weken een modern ver keersplein raakte het rechtervoorwiel van het busje de trottoirband, waarbij de bestuurder de macht over het stuur verloor. Het busje schoot naar rechts een smalle plantsoenberm in, maakte een hele salto en dook in het water van de Kat tensingel. Onmiddellijk sprongen twee voorbijgangers, de 16-jarige Ria Rondel- tap en de 37-jarige heer B. Blonk in het water om de inzittenden te helpen. Alle zeven inzittenden konden zich in de korte tijd, waarin de wagen bleef drijven, uit het busje bevrijden. Vijf van hen hielpen zichzelf op het droge. Een vrouw en een kind, die niet konden zwemmen, werden door de twee redders geholpen. Inzittenden en redders hebben zich in een nabij gelegen aak van droge kleren voorzien. Nadat een kraanwagen het bus je uit het water had getrokken, heeft de politie een onderzoek naar eventuele tech nische gebreken ingesteld. Het bleek, dat het busje in orde was. Zondagmiddeg is de beheerder van het „Franse kamp", te Bussum, het kampeer terrein waar 's zomers zeer veel Amster dammers vertoeven, mishandeld door een viertal 17-jarige Amsterdamse bromfiet sers. De kampbeheehder, die ook onbezoldigd politieman is, wilde twee bromfietsers be keuren omdat zij op hun bromfietsen op een toeristisch rijwielpad reden. Een van hen gaf een (valse) naam op, de andere weigerde en verzette zich toen de kamp beheerder hem wilde meenemen. De jon geman kreeg hulp van drie andere brom fietsers en gezamelijk sloegen zij de kamp beheerder tegen de grond. Deze kreeg echter hulp van bewoners van het kamp, zodat het viertal aan de politie kon worden overgegeven. „Een liederlijke verkeerstoestand, een onhoudbare situatie, waarin de rijks- en provinciale waterstaten ernstig falen," al dus kenschetste de burgemeester van Hel- levoetsluis, jhr. T. A. J. van Eijsinga, de verkeersomstandigheden voor en achter de brug over het Voornse Kanaal. Jhr. van Eijsinga, die tijdens de A.N.W.B.-jaarvergadering in Den Haag op heftige en bewogen toon het woord voerde, smeekte de A.N.W.B. te helpen een batal jon pontoniers met een Baileybrug naar het kanaal te doen dirigeren. „De ponto niers komen gelegenheid tot oefenen te kort. Een Baileybrug bouwen over het Voornse Kanaal zou niet alleen een prach tige oefening zijn, maar bovendien de dringend gewenste oplossing van een abo minabele verkeersknoop brengen, die 's zomers kilometers lange files veroor zaakt". Hij verwachtte dat de Baileybrug gen, die over de Delta-bouwputten in het Haringvliet naar Goeree zijn gebouwd, er tot 1968 liggen. Hij verontschuldigde zich tenslotte voor zijn heftige toon en krachtige woordkeus, „maar" zo zei hij, „sinds vijf, jaar heb ik netjes schriftelijk en mondeling ge tracht een oplossing voor de onmogelijke verkeerssituatie te vinden, maar ik kon nog nergens resultaat boeken." Zowel in Nederlands als in Belgisch Limburg is zaterdagmiddag omstreeks half vier een lichte aardschok waargeno men. De beving duurde naar schatting tien seconden. In Belgisch Limburg liepen enkele huizen lichte schade op. De aardschok is ook geregistreerd door de seismograaf van het geologisch bureau voor de mijnstreek. Dr. Patijn, medewer ker van dit bureau, deelde ons mee dat de ondergrond van Limburg nog altijd in beweging is, als gevolg van breuken in de aardkorst, waardoor nog telkens onder aardse verschuivingen optreden. „Nu en dan treedt er een beving op maar deze heeft nooit ernstige gevolgen. Deze trilling was een plaatselijk gevalletje," zei hij. „De gevaarlijke centra van aardbevingen bevinden zich daar, waar ze van vulkani sche oorsprong zijn. In ons gewest bleven de gevolgen beperkt tot het rammelen van vensters, waardoor velen meenden dat er zich ergens een ontploffing had voorge daan. De meeste Limburgers hebben van de trillingen niets bemerkt," zo meende de heer Patijn. Het seismografisch observatorium bij Keulen heeft zaterdag een aardbeving ge registreerd waarvan het centrum noorde lijk van die stad moet hebben gelegen. De beving was in grote gebouwen in Keulen duidelijk merkbaar, maar ook daar zijn geen berichten over schade binnengeko men. Adolf Eichmann, „Juden-Eichmann"- Deze namen zullen de komende tijd nog vele malen in de kranten verschijnen, als deze massamoordenaar en Jodenvervol ger in Israel terecht zal staan. Bij het le zen van die naam denkt het 64-jarige am- sterdamse V.V.D.-raadslid mevr. G. Wijs- muller-Meyer terug aan die sinterklaas dag in 1938 toen ze als eenzaam strijd ster voor het recht oog in oog stond met deze lugubere nazi-figuur, en met een grenzeloze flair niet minder dan 10.000 joodse kinderen lospraatte. Tienduizend kinderen die aan de vernietiging ontkwa men, een vernietiging waaraan de wereld toen nog niet geloofde. In die decembermaand van 1938 tracht te een in Amsterdam gevestigd comité tot hulp aan Joodse vervolgden om te be middelen dat enige duizenden Joodse kin deren uit Oostenrijk naar de vrije wereld konden worden gebracht. De poging faal de. En toen een van de comité-leden de kleine pittige mevr. Wijsmuller vroeg of zij er misschien raad op wist om de Duit sers alsnog tot toestemming te bewegen, stond haar besluit onmiddellijk vast. Men had haar gezegd dat ene Adolf Eichmann in deze affaire zou kunnen beslissen. Zij pakte de telefoon, besprak een plaats in een K.L.M.-toestel, en bereikte dezelfde avond nog Berlijn. De volgende dag reis de zij naar Wenen, waar Eichmann zijn hoofdkwartier had in de weelderige villa, die de nazi's van de familie Rotschild had den gestolen. „Ik zat meteen al in moeilijkheden", ver telde mevrouw Wijsmuller toen zij een dezer dagen haar oude herinneringen voor ons ophaalde. „Er werd gecollec teerd voor Winterhilfe, en ik vertelde een straatcollectant dat ik het een schandaal vond dat de Joodse kinderen niet van de collecte zouden profiteren. Dat mocht ik niet zeggen en ik werd prompt naar een politiebureau gebracht. Het feit dat ik Nederlandse was gaf me tenslotte de vrij- Advertentie Handig bekeken, die nieuwe pluvex)-sluiting van BigBen plastic regenjassen. Daar komt geen spatje door, of u nu fietst of wandelt. Handig bekeken van u, om altijd zo'n vlotte BigBen bij u te steken. Een heel klein pakje, waar u heel veel gemak,van kunt hebben. Prijzen van 6.90 - 7.90 - 9.75* 12.75*-15.75 en 17.50. met PLUvËxj - patentsluiting Tijdens een receptie die ruim twee uur duurde, heeft de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, zondagmiddag in het gebouw Nieuwe Gracht 80 afscheid geno men van honderden religieuzen en leken uit het bisdom. Tegen het einde werd de toeloop zelfs zo groot dat de mensen tot buiten het gebouw in de rij stonden te wachten op hun beurt om de scheidende bisschop de hand te drukken. Talrijke autoriteiten, bestuurders, afgevaardigden van organisaties en verenigingen en ande re belangstellenden bezochten deze drukke ontvangst, xoaar zij tevens de opvolger van de bejaarde bisschop, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, konden begroeten. Onder de bezoekers waren de commis saris der Koningin in Noordholland dr. M. J. Prinsen en zijn echtgenote, prof, C. P. M. Romme, de Haarlemse wethouder de heer D. J. A. Geluk en verscheidene bur gemeesters en vertegenwoordigers van ge meentebesturen. De minister-president prof. dr. J. E. de Quay had mede namens de rooms-katholieke ministers een tele gram gezonden. Des avonds sprak mgr. Huibers tijdens een pontificaal lof in de kathedrale basi liek aan de Leidsevaart de gelovigen voor het laatst toe. Hij herinnerde eraan dat hij in deze kathedraal tot priester en tot bisschop is gewijd. Hier heeft hij ook vele priesters de heilige wijding mogen geven. De bisschop dankte God voor het vele goe de dat hij de afgelopen periode heeft mo gen ervaren. Te Rotterdam is zaterdagavond op 76- jarige leeftijd overleden mr. Jacques Du tilh, een prominente Rotterdamse figuur, die vele jaren voor de V.V.D. lid van de Rotterdamse gemeenteraad is geweest en die tal van andere functies heeft bekleed. Zo was hij voorzittter van de Nederlandse Spaarbankbond, lid van het college van curatoren van de Nederlandsche Econo mische Hogeschool en van het Bataafsch Genootschap der proefondervindelijke Wijsbegeerte. De heer Dutilh was ook rechter-plaatsvervanger bij de rechtbank te Rotterdam. Verleden jaar werd hem de penning van verdienste der stad Rotter dam uitgereikt. Tot degenen die zondagmiddag de af scheidsreceptie van de Haarlemse bis schop mgr. J. P. Huibers bezochten, behoorde de commissaris der Koningin in Noordholland dr. M. J. Prinsen. Van links naar rechts: de opvolger van de bisschop mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, mgr. Huibers, dr. Prinsen en diens echtgenote. In alle rooms-katholieke kerken van het bisdom is zondag een afscheidsbrief van mgr. Huibers voorgelezen. Daarin worden talrijke factoren genoemd die hoopgevend zijn voor een vernieuwd godsdienstig leven. Onder meer zijn er de snelle groei van de rooms-katholieke bevolking door de trek naar de industrie, de daarmee ge paard gaande bouw van centra met ker ken, scholen, stichten van organisaties en daar is ook de krachtige beweging onder de rooms-katholieke jeugd. Deze ontwik keling vraagt echter van de geestelijke leiding een bijzondere inspanning en kracht. De bisschop dankt in deze brief de priesters, de broeders, de zusters en verder alle gelovigen. Voor fouten en tekortkomingen vraagt hij God en alle mensen nederig om vergeving. Vanmorgen droeg de scheidende bis schop in de kathedraal een pontificale heilige mis op, gevolgd door een afscheids bijeenkomst in de grote zaal van het Con certgebouw voor de priesters van zijn diocees. De sleepboot „Elbe" is het 8500 brt me tende Britse ss „Mandulsima", dat met ketelschade te kampen had, te hulp geko men. Het Engelse schip bevond zich hal verwege tussen Colombo en Aden in de Indische Oceaan. De sleep is nu onderweg naar Colombo. Op de boerderij van de weduwe Rijke- lijkhuizen in Rijnsaterswoude is de 22-ja- rige zoon des huizes Aad, zaterdagmorgen door een jong paard besprongen en tegen de grond geworpen. De jonge man over leed ter plaatse. heid". Niemand had mevrouw Wijsmuller gezegd dat Adolf Eichmann een van Hit ler's naaste medewerkers was, en dat hij gold als een der meest genadeloze mensen van het „Derde Rijk,,. Het kostte een halve dag werk om door te dringen tot de nazi-beul. Mevrouw Wijs muller vertelt: „Hij zat in een enorme kamer en hij was de eerste Duitser, die ik in een zwart uniform zag. Uiterlijk leek hij een beschaafd mens, maar zijn ware aard werd mij al spoedig duidelijk. Hij snauwde me toe dat hij geen tijd had, en toen vond ik dat ik maar een stoel moest .nemen om eens rustig te praten. Ik kwam immers alleen maar met het doel een eer ste contact te leggen om voor de kinderen de weg naar de vrijheid te openen?" Maar mevrouw Wijsmuller zat niet lang op die stoel. Eichmann beval, dat zij hem haar handen moest laten zien. Vervolgens moest zij haar kousen en schoenen uitdoen en heen en weer lopen. Toen deze vreemde handeling was verricht, zei Eichmann: „Hoe komt het dat u als arisch mens zo gek bent?". „Geeft u mij die kinderen!" Mevrouw Wijsmuller die in Amsterdam bekend staat als een moedige vrouw, die in haar werk op sociaal terrein niet rust voor zij haar doel heeft bereikt, keek Eich mann recht in de ogen, en vertelde hem onomwonden dat ze 10.000 Joodse kinderen kwam halen, en dat ze die onmiddellijk mee wilde nemen. „Juden-Eichmann" dacht met een gees telijk-gestoorde te doen te hebben. Had zij een ox-ganisatie achter zich staan? Neen. Door wie was ze gestuurd? Door niemand. Wat heeft hem bewogen, die een zame Hollandse vrouw toch haar zin te geven? Wilde hij een spelletje met haar spelen? Wilde hij haar laten zien dat ze met een kindertransport zonder papieren toch bij iedere grens staande zou worden gehouden? Tenslotte zei hij: „Goed, u krijgt van mij 600 kinderen. Als u die binnen een paar dagen het land uit kunt krijgen, kunt u ze alle 10.000 krijgen". Drie kwartier had het gesprek geduux-d. Zes dagen later reed de eerste trein met 600 kinderen Nederland binnen. Mevi-ouw Wijsmuller had, zonder hulp van wie dan ook, in haar eentje alle benodigde papie ren weten los te praten. En een maand later waren alle 10.000 kinderen uit het ghetto van Wen<m overgebracht naar de vrije wex-eld, waar ze werden verdeeld over diverse gastvrije landen. Het is slechts een van de vele moedige daden geweest die op naam staan van mevrouw Wijsmuller, de vrouw die in de oorlog we gens haar menslievende, maar de vijand onwelgevallige werk, vele malen in de ge vangenis werd gewox-pen, die bij de be vrijding van ons land 120 krijgsgevange nen uit Duitse handen wist los te peuteren. En die in het Amsterdamse sociale en maatschappelijk werk een stuwende kracht is voor wie geen opgave te gx-oot is, als ze haar medemens maar van dienst kan zijn. Zij was een der eersten die oog in oog stond met „Juden-Eichmann" in een tijd dat. niemand nog in de vernietiging v.an de Joden geloofde.'Maar mevrouw Wijsmul ler doorzag de schandelijke praktijken van de nazi's en zij wist dat er daden ge steld moesten worden. Haar oox-deel over Eichmann? „Denk niet dat het feit dat hij mij die 10.000 kinderen gaf, ook maar iets afdoen aan de schuld van de mas samoord die hij op zijn geweten heeft. Het klinkt hax-d voor een vrouw om het te zeggen, maar hij verdiend mijns inziens de zwaarste straf die een mens kan krij gen". Zondagmiddag vertrok van Schiphol mr. E. F. M. van Hall, die de Nedei'landse regering als ambassadeur met bijzondere missie zal vertegenwoordigen bij de uit roeping van de republiek Ghana. De heer Van Hall zal de plechtigheden te Accra, het afscheid van de Britse gouvex-neur op 30 juni en de officiële uitroeping van de republiek op 1 juli bijwonen. Met hetzelfde vliegtuig vertrok nog een andere ambassadeur met bijzondere mis sie, baron Aerssen Beyeren van Voshol, die de Nederlandse x-egering zal verte- Paling. Schipper S. Bakker van de kotter SCH 18 heeft op de Noordzee een zeepaling van meer dan een meter lengte gevangen. De paling, Conger Conger of kommeraal, bleek zich te verheugen in een uitstekende gezondheid. De schipper heeft zijn zeldzame vangst bezox-gd bij het zee aquarium in Scheveningen, dat onmiddel lijk voor huisvesting heeft gezorgd, want een zeepaling van deze lengte is een zeer hoge uitzondering. G. I. Droste onderscheiden. De heer Gerald I. Droste, assistent-handelsattaché voor Nederland in Los Angeles, is benoemd tot ridder in de ox-de van Oranje Nassau. Deze onderscheiding werd de heer Droste, die Amerikaans staatsburger is, verleend uit erkentelijkheid voor het werk dat hij voor de Nederlandse gemeenschap in Los Angeles heeft gedaan. De Nederlandse consul-genex-aal in San Francisco, mr. W. van Tets, reikte hem de onderscheiding uit. Ontslag directeur N. J. H. C. Het be stuur der stichting Nederlandse Jeugdher berg Centrale deelt mede, dat de directeur der N.J.H.C., de heer K. Leijenaar, om persoonlijke redenen ontslag uit zijn func tie heeft gevraagd. Het bestuur heeft dit verzoek met ingang van 23 juni ingewilligd. OOCCCC030CCCC£OCC"CCCOOCCÖOCCOCCOCOOOCO< WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE In Lisse is zaterdagavond een verkeers ongeluk gebeurd, dat een inwoonster van die gemeente het leven heeft gekost. Bij het oversteken van de weg lette me vrouw B. waarschijnlijk niet voldoende op het van links komende verkeer. Zij werd aangereden door een auto die uit de rich ting Leiden nadex-de en die bestuux-d werd door de heer Van G„ wonende te Lisse. Mevrouw B. werd ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Zij is daar kort na aan komst overleden. In Slootdorp is de 23-jarige ongehuwde landbouwer B. Klazinga in volle vaart te gen een lichtmast gex-eden. Hij werd erns tig gewond en is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis te Alkmaar overleden. Bij Terwolde is de 26-jax-ige ongehuwde H. W. Kappert uit Deventer bij een auto ongeluk op de Bandijk om het leven ge komen. Bij de nadering van een tegen ligger stuux-de hij zijn auto scherp naar x-echts De auto tuimelde van de dijk en de twee inzittenden werden eruit gewor pen. De heer Kappert sloeg met het hoofd tegen een in een weiland staande pomp en was op slag dood. De andere inzitten de werd licht gewond. In Winschoten heeft een jonge van 15 jaar, die dus nog geen bromfiets mocht berijden, een ernstig ongeluk veroorzaakt, waarbij hij zelf om het leven is gekomen. Hij stak op een bromfiets de rijksweg naar Gx-oningen over zonder voldoende op kte letteq, Hij.w^rd aangereden door een Duitse auto én zo ex-nstig gewond dat de dood vrijwel terstond intrad. De auto sloeg na de botsing om. De beide inzitten den, een Duitser en een Groninger, wer den ex-uit geslingerd en ernstig gewond. De auto en de bromfiets werden totaal vernield. In Zwollerkex-spel is het 6-jarige meis je Maria Zuidberg, dat plotseling de weg overstak, door een auto aangereden. Het kind was op slag dood. In Heynkenszand (Zuid-Beveland) is op een onbewaakte overweg de 73-jarige me vrouw Van Stee door een goederentrein aangereden. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is zij overleden. In Den Haag is een 2-jarig meisje uit een autobus gevallen, die juist bij een halte wegreed en waarvan de middendeu ren nog niet gesloten waren. De kleine werd door een achterwiel overreden en was op slag dood. Het kind zat bij de moeder op schoot maar viel eraf toen de bus ging rijden. Nabij Rijen is een 6-jarig Engelse meis je uit een tx-ein met Engelse militaire verlofgangers gevallen en om het leven gekomen. Het meisje, dat met haar ouders reisde, zou even naar het toilet gaan, maar heeft blijkbaar een verkeerde deur geopend. De ouders keerden direct naar Rijen terug. Hun dochtertje was daar ge- genwoordigen bij de onafhankelijkheids- vonden door de' bestuurder van een trein, viering in Kongo op 1 juli. die achter de militaire trein reed. die achter de militaix-e trein reed. Het K.N.M.I. deelt mede: kend. De koude luchtlaag wordt geleide- T r -x-., u X lj.ik dikker, waardoor een enkel licht bui- In Midden-Europa is tijdens het week- tje mogelijk wordt einde de. luchtdruk langzaam gaan dalen. WEERRAPPORTEN Temperaturenbulten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur 00 Er bevinden zich daar nu vei-schillende centi-a van lage di-uk, die aanleiding heb ben gegeven tot de ontwikkeling van re gen- en onweersbuien. De meeste hiervan vielen in .Oost-Frankrijk en Zuidwest- Duitsland. Een gebied van hoge di-uk, dat zich zaterdag ten noorden van de Azoren Den Helder geheel bew n bevond, is naar het zeegebied tussen IJs- Ypenburg geheel bew n land en Schotland getrokken, waar het nu viissingen bijna tot stilstand is gekomen. Tegelijker- Eelde tijd verplaatst zich een klein lagedrukge- De Bilt bied van Noord-Rusland naar Polen. Twente Samenhangend hiermede daalde in het Eindhoven Oostzeegebied de barometer en ging de Zd-Limburg geheel bew nw wind op de Noordzee naar het nooi-den krimpen. De daar aanwezige wolkenvel- Helsinki half bew. ozo den bereikten gistei-avond onze wadden- Stockholm zwaar bew. nnw kust en hebben zich nu over het gehele Oslo regen land uitgebreid. Aan het zonnige weer is Kopenhagen half bew. geheel bew. n geheel bew. nnw geheel bew. nnw geheel bew. nnw geheel bew. nnw een abrupt einde gekomen. Omdat het Aberdeen hogedx-ukgebied ten westen van Schotland Londen maar weinig van plaats verandert, houdt Amsterdam de noordelijke stroming in onze omgeving Brussel aan. Ook mox-gen moet daarom op koel Luxemburg weer met veel bewolking worden gere- Parijs Dinsdag 28 juni Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur. Maan op 8.49 uur, onder 23.09 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 27 juni Hoog water 5.34 en 17.56 uur. Laag water 1.19 en 13.35 uur. Dinsdag 28 juni Hoog water 6.08 en 18.30 uur. Laag water 1.50 en 14.04 uur. Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfox-t München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid g 21 22 26 24 25 26 27 28 27 16 22 windst. 30 o 24 17 27 26 27 25 27 23 Het hoog en laag water te Zandvoort is Mallorca 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Lissabon geheel bew. nnw geheel bew.no geheel bew.n geheel bew. nnw licht bew. n geheel bew.n mist w zwaar bew. windst. 21 half bew. nnw 26 onbewolkt nnw 28 half bew. nno 29 regen w 25 geheel bew.w 17 licht bew. n 19 half bew. ono 19 zwaar bew. wnw 25 regen w 27 zwaar bew. no 25 onbewolkt windst. 30 half bew. wzw 28 regenbui no 26 onbewolkt n 29 onbewolkt windst. 29 onbewolkt windst. 32 Sé Ss 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0,2 0 0 34 24 0 37 0 2 3 0 1 4 0 0 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2