taak hoofdpijn?] ZWITSALETTEN Frans-Algerijns gesprek in het geheim begonnen va- f 538,- WERELDNIEUWS GARANTIE Munitie-explosie in Havana Parijs verbiedt vergaderingen en betogingen inzake Algerije KROESJTSJEV UIT BOEKAREST NAAR MOSKOU TERUGGEKEERD Partijsecretaris Beljajev verder gedegradeerd Britse concessie inzake bases op Cyprus Franse regering verbiedt staking op luchthavens Wervelstorm treft de Filippijnen Anti-Amerikaanse week in China afgesloten Madagascar onafhankelijk, evenals Somaliland Eisenhower terug in Washington A merikaan-Cubaans conflict verscherpt Arrestaties in Venezuela Minister Gromyko blijkt ook in Romenïè te zijn Vijfhonderd vissers worden vermist Koning Hoessein: Nasser is een verwaande opportunist Harry Pollitt overleden aan boord van een schip Felle aanvallen op zijn buitenlands beleid Strauss geeft de voorkeur aan onderzeeboten Oekrainse leider Szponzak ter dood veroordeeld 0p de <~Praatótoel Veilig kopen MAANDAG 27 JUNI 1960 HAVANA (UPI) Zondagavond heeft zich in een munitie-opslagplaats in Hava na een ontploffing voorgedaan waardoor tenminste twee personen werden gedood en „honderden" anderen werden gewond. De explosie deed de stad op haar grond vesten beven, nauwelijks een uur nadat premier Fidel Castro zich heftig had ge keerd tegen anti-communisten die hij de vijanden van zijn regime noemde tijdens een marathon-rede voor de televisie. De kracht van de explosie, was volgens waarnemers, groter dan die van het Fran se munitieschip Le Coubre, dat begin van dit jaar in de haven van Havana in de lucht vloog. Castro en andere regerings leiders weten die explosie aan Amerikaan se saboteurs. Via de radio werd officieel bekend ge maakt dat zeven personen waren gearres teerd onder verdenking sabotage te heb ben gepleegd. Fidel Castro bezocht de plaats van de explosie. Op de terugweg kwam de auto van Castro in botsing met een andere wagen, maar de premier werd niet gewond. Fidel Castro kondigde in zijn radio- en televisierode een „oog om oog, tand om tand" politiek aan ten opzichte van de Verenigde Staten. Hij beloofde dat beper king op de Amerikaanse import van Cu baanse suiker beantwoord zou worden met een overneming van Amerikaanse bedrij ven in Cuba. Ook verklaarde hij dat Ame rikaanse en andere buitenlandse olieraffi naderijen ruwe olie uit Rusland zullen moeten bewerken. „Wij hebben deze maatschappijen nog enkele dagen tijd ge geven," aldus Castro, „maar ons geduld raakt op, evenals onze voorraden. Castro verweet de Amerikaanse regering „alge mene incompetentie". In Havana is bekend gemaakt dat tegen standers van het bewind van Fidel Castro een sabotagecampagne op grote schaal zijn begonnen in Oost-Cuba, voor een be langrijk deel gericht op ontwrichting van het spoorwegverkeer. Despotisch WASHINGTON (UPI) In het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden is een felle aanval gedaan op Fidel Castro en er werd bij de regering op aangedrongen ..deze despoot aan banden te leggen". Een lid verklaarde in het Huis van Afgevaar digden: ..De communisten zijn de baas in Cuba. Wij moeten bereid zijn dit eiland te bezetten, want het communisme mag zich niet tot Latijns-Amerika uitbreiden". Een ander lid verklaarde: „De regering moet Castro waarschuwen dat er een compagnie mariniers zal landen als Cuba Amerikaan se eigendommen in beslag neemt". CARACAS (Reuter) De Venezolaan se politie heeft de eigenaar van de auto met behulp waarvan vrijdag een aanslag op president Betancourt werd gepleegd, gearresteerd. Naar verluidt zijn talrijke arrestaties verricht. In het gehele land is het rustig. Het internationale luchtver keer is hervat. (Van onze correspondent in Parijs Het afgelopen weekeinde zijn de voor bereidende bestandsbesprekingen tussen Franse en Algerijnse vertegenwoordigers begonnen en ze hebben, zo wordt in Pa rijs wel algemeen aangenomen een be vredigend verloop. Men verwacht dat de ze eerste fase der onderhandelingen, die tot het einde van de Algerijnse oorlog moeten voeren, morgen of woensdag zul len kunnen worden besloten. Hoogstwaar schijnlijk zou dan ook nog deze week de werkelijke deputatie onder leiding van de premier der „Voorlopige Algerijnse Rege ring" Ferhat Abbas in Parijs kunnen ver schijnen om op hoger niveau en mogelijk zelfs met president De Gaulle, de grote spijkers met de grote koppen te komen slaan. De Algerijnse boodschappers, mr. Bou- mendjel, Ben Jahia en I-Iakiki Ben Amar worden van Franse zijde te woord gestaan door de secretaris-generaal van het depar tement voor Algerijnse zaken Roger Moris, die wordt geassisteerd door verscheidene politieq en militaire adviseurs. De Algerijnen kwamen zaterdagmiddag met een vliegtuig van dc Tunesische lucht vaartmaatschappij. dat door een Franse piloot bestuurd werd aan. Op Orly, dat streng bewaakt was en waar de pers en andere belangstellenden, kort voor de aan komst der Algerijnse boodschappers, in de wachtkamers werden opgesloten, ston den om de reis te vervolgen ter keuze een hefschroefvliegtuig en een Franse re- gerings-auto gereed. Mr. Boumendjel koos de helikopter en zo werd het gezelschap dan verder weer door de lucht naar Me- lun vervoerd, waar op het grasveld van de dertiende eeuwse prefectuur werd ge land. Discretie De Franse regering heeft, ter wille van de rust en om indiscreties zoveel moge lijk tegen te gaan, het vijftig kilometer ten zuiden van Parijs gelegen provincie stadje Melun als conferentieoord boven de hoofdstad verkozen. Er is in gemeenschap pelijk overleg verder besloten dat over de vorderingen der besprekingen geen en kele verklaring afgelegd of enig commu niqué gepubliceerd zal worden. De Franse regering heeft bovendien bij voorbaat iede re vergadering of betoging verboden die op de lopende besprekingen, in het bij zonder en op dc Algerijnse oorlog in het algemeen betrekking zouden kunnen heb ben. Door deze verstandige maatregelen, die tot doel hebben zowel positieve als nega tieve beïnvloeding van de onderhandelin gen van buiten te vermijden kon de sfeer, zo lijkt het, al merkbaar worden begun stigd. De Gaulle is altijd een overtuigde voorstander geweest van de geheime di plomatie en in dit geval, nu de Algerijn se kwestie door zoveel chauvinisme en BOEKAREST (Rcuter/AFP/UPI) Pre mier Kroesjtsjev is vanmorgen na een be zoek van tien dagen aan Roemenië, waar hij het congres van de Roemeense com munistische partij heeft bijgewoond per vliegtuig naar Moskou vertrokken. Het is niet bekend of ook de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko is ver trokken. Hij was zaterdagavond aanwezig b\j een banket van het centraal comité van de Roemeense communistische partij. De Roemeense pers had geen melding gemaakt van de aanwezigheid van Gromyko. Kroesjtsjev heeft zondag onverwacht nog eens de Europese communistische leiders, die ter gelegenheid van het partij congres naar de Roemeense hoofdstad wa ren gekomen, bijeengeroepen. Volgens westerse waarnemers kwamen de leiders hier samen om de internationale situatie onder ogen te zien, beslissingen te nemen over hun politieke en economische koers en zich bezig te houden met de toenemende ideologische wrijfpunten tussen het Krem lin en communistisch China. Kroesjtsjev heeft twee openbare rede voeringen gehouden. Hij heeft nogmaals gezegd dat de Sovjet-Unie de politiek van LONDEN (Reuter) De vroegere eer ste partijsecretaris van de Russische re publiek Kazakhstan, Nikolai Beljajev, is ontheven van zijn functie van eei-ste se cretaris en lid van het bureau van het territoriale partijcomité van Stavropol, al dus meldt radio-Moskou. Beljajev werd 4 mei uit zijn functie van lid van 't partij pre sidium ontzet, evenals Alexei Kiritsjenko. Kiritsjenko werd negen dagen geleden ont slagenals eerste secretaris van de afdeling Rostov van de partij. In januari werd Bel- jajevs ontslag als partijsecretaris medege deeld. Kroesjtsjev had hem mede verant woordelijk gesteld voor het mislukken van de oogst. Beljajev werd in 1955 secretaris van het centraal comité van de partij. In juli 1957 werd hij gekozen tot lid van het partij- presidium, in december van dat jaar volg de zijn benoeming tot eerste partijsecre taris in Kazakhstan, de op een na grootste Russische republiek en een dei- belangrijkste gebieden in het project voor ontginning van landbouwgronden. Twee plus twee BOEKAREST (UPI) Kroesjtsjev heeft zaterdagavond in Boekarest op een recep tie verklaard dat de wiskunde niet nood zakelijkerwijze van toepassing is op de po litiek. Zijn toelichting: „Toen er in het presidium van de partij gestemd werd, zei Boelganin, die meer dan twintig jaar mijn vriend was, tegen mij: Wij hebben er ze ven en u vier Ik antwoordde dat dit wiskundig misschien juist was, maar dat de politiek een ander geval is. Hoewel in de wiskunde twe plus twee vier is. is dat niet van toepassing op de politiek". „vreedzame coëxistentie" blijft volgen en dat een oorlog niet onvermijdelijk is. Hoewel hij aan deze thesen bleef vast houden, geloven sommige westerse deskun digen dat er aanwijzingen zijn dat Kroesjt- Andrei Gromyko sjev bereid is tot kleine concessies in de wrijving met China. Men heeft het gevoel dat Kroesjtsjev poogde die wrijving te ver minderen, door de eenheid van het „socia listisch kamp" te bewieroken en door toe te geven dat plaatselijke oorlog misschien onvermijdelijk zou zijn. Wel zei Kroesjt sjev dat getracht moet worden ook plaat selijke oorlogen te verhinderen, omdat die kunnen ontaarden in wereldoorlog. Vooraanstaande westelijke deskundigen zijn ervan overtuigd dat de sterke man van communistisch China, Mao Tse-Toeng streeft naar het opperste leiderschap van het internationale communisme. Deze ge heime aspiratie zou het zijn welke het voornaamste motief vormt van de ideeën strijd tussen China en de Sovjet-Unie. Aan het gesprek van zondag namen alle leiders van het Russische blok deel, met uitzondering van Enver Hodja van Albanië en president Novotny van Tsjechoslowa- kije, die zaterdagavond, na afloop van het partijcongres, naar zijn land was terugge keerd. Kroesjtsjev heeft zaterdag het derde Roemeense partijcongres in het sportsta dion te Boekarest met een rede voor een honderdduizend mensen besloten. Kroesjt sjev wenste de Roemeense regering geluk met hetgeen de afgelopen jaren op econo misch gebied is tot stand gebracht. Roeme nië produceert thans in elf weken even veel als gedurende het hele jaar 1938, zo zei hij. Volgens het nieuwe ontwikkelings plan zal de industriële produktie in 1965 ruim twee maal zo groot moeten zijn als in 1959. andere gevoelselementen vertroebeld wordt, kan deze methode, die ten doel heeft de groene tafel van de buitenwacht te iso leren, het overleg alleen maar ten goede komen. De Algerijnse delegatieleider Bou mendjel moet in Orly hebben gezegd, dat hij De Gaulle als een „gentleman" be schouwt, die met gelijke munt betaald, verdiend te worden. Van Franse zijde heeft premier Michel Debré in Nancy als zijn overtuiging uitgesproken dat de Algerijnse oorlog nu spoedig zal kunnen worden be ëindigd. Toetssteen Uit de vrij lange duur, waarmee voor dit eerste contact wordt rekening gehou den, kan niettemin zonder gevaar wel wor den afgeleid dat de missie-Boumendjel al tamelijk diep op de zaken en tegenstellin gen zal ingaan en haar taak zeker niet wil bepalen tot een globale afspraak over louter technisch-protocolaire aangelegen- Fe rhat Abbas heden, zals officieel van Franse kant aanvankelijk werd voorgesteld. Eén der punten die Boumendjel zeker al ter spra ke zal brengen, zoniet heeft gebracht, be treft de persoon van de verbannen Alge rijnse vice-premier Ben Bella, die het F.L.N. in de vredesdelegatie wil zien op genomen. Ben Bella werd in 1956 in een Tunesisch vliegtuig, met nog twee andere F.L.N.-leiders door Franse militaire ja gers, buiten medeweten van de regering in Parijs, onderschept toen hij op weg was naar een Noordal'rikaanse conferentie in Rabat, op uitnodiging van de Marokkaan se koning. Ben Bella zit met zijn kame raden op het eiland Aix gevangen en tot dusver heeft zelfs De Gaulle het niet aan gedurfd hem op vrije voeten te stellen. In militaire en activistische kringen zal de promotie van Ben Bella van banneling tot officieel delegatielid zonder twijfel een zware pil zijn om door de keel te krijgen. Van Algerijnse kant zou men de bereid heid Ben Bella bij het overleg te betrek ken daartegen als een toetssteen wil len beschouwen voor de kracht en de op rechtheid van het Franse vredesverlangen. Op de goede weg Hoewel er uit de zwaar bewaakte pre fectuur van Melun dus nog geen enkel concreet bericht is doorgesijpeld, mag uit de algemene stemming in Parijs toch wel worden opgemaakt, dat men nu eindelijk op de goede weg is. En dat de Tour de France sinds gisteren weer vrijwel de vol ledige belangstelling van het Franse volk zal absorberen is bovendien dan nog een extra omstandigheid die de sereniteit van dit overleg dat voor Frankrijks en Alge rijns lot beslissend zal zijn, alleen maal kan bevorderen. NICOSIA (Reuter) Groot Brittannië en de voorlopige regering van Cyprus heb ben overeenstemming bereikt over het be stuur van de Britse militaire bases op het eiland, aldus is officieel in Nicosia mee gedeeld. Het akkoord is „voor alle par tijen bevredigend". De onderhandelingen, waaraan de Brit se onderminister van koloniën Julian Ame- ry, de gekozen president van Cyprus, aartsbisschop Makarios en de leider van de Turkse gemeenschap van het eiland dr. Fadhil Kutchuk deelnemen, worden van daag voortgezet. De overeenstemming over de rechten van de toekomstige onafhankelijke repu bliek Cyprus op het burgerlijk bestuur van de bases is tot stand gekomen door een Britse concessie. Men zal zich thans concentreren op het tweede grote probleem: de afbakening van de soevereine zones der Britse bases en de positie van de Cyprische dorpen daarbinnen. Beide problemen vormden tot dusver het voornaamste struikelblok op de weg naar de stichting van een onaf hankelijk Cyprus. PARIJS (Reuter). De inkomende en uitgaande diensten van de Franse lucht vaartmaatschappij Air France op de vlieg- haven Orly zijn vanmorgen vroeg gestaakt, doch zullen naar verwachting vanmiddag weer normaal zijn, als gevolg van het „vor deren" door de regering van het personeel van de verkeerstoren. Het personeel van de verkeerstoren van Orly zou maandag morgen om zeven uur, en dat van de ver keerstoren op Le Bourget: om acht uur in staking gaan, doch verscheen na het in grijpen van de regering normaal op zijn post. De diensten op Orly en Le Bourget van andere luchtvaartmaatschappijen zouden normaal verlopen. Intussen kampt Air France nog met een staking van de vliegei-s van haar Boeing 707-straalvliegtuigen, die het aantal vlieg uren tot zestig per maand willen zien te ruggebracht. MANILLA (AFP) Men vreest dat on geveer vijfhonderd Filippijnse vissers zijn omgekomen tijdens een storm, die zich heeft voorgedaan na het passeren van de tyfoon „Olive" die zondag en maandag morgen vroeg het midden en het zuiden van het eiland Luzon heeft getroffen. De vissers waren zondag uit twee plaatsen in Midden-Luzon uitgevaren, opweg naar de baai van Manilla. Geen van hen is terug gekeerd. In een andere plaats in Midden- Luzon worden dertig personen als ver mist opgegeven. Er zijn 21 doden geteld. Volgens andere berichten zou ter hoogte van Camarines in het zuiden van Luzon, een schip met zestien opvarenden zijn vergaan. De tyfoon heeft waarschijnlijk grote ma teriële schade aangericht. Dit is de twee de maal binnen een maand dat de Filippij nen door een tyfoon zijn getroffen. Op 28 mei kwamen als gevolg van de tyfoon „Lucille" meer dan 300 mensen om het leven. PEKING (AFP) In Peking is van daag een anti-Amerikaanse week beslo ten met een rede van de secretaris dei- communistische partij Lioe Jen, waarin deze verklaarde dat China tegenover „de agressieve en oorlogszuchtige komplotten der Amerikaanse imperialisten" zijn staande leger moet moderniseren en ver sterken en een reusachtig volksleger in het leven moet roepen. Lioe Jen sprak zijn rede uit voor ongeveer veertigduizend ge wapende dienstplichtigen in de tuinen van het vroegere keizerlijke paleis. Verschei dene andere sprekers veroordeelden ver volgens „de pest Eisenhower, de imperia listische Amerikaanse bandiet" en eisten voorts de bevrijding van Formosa. Deze afgelopen week werd gekenmerkt door een felle anti-Amerikaanse propagan da tijdens bijeenkomsten, tentoonstellin gen en radio-uitzendigen in het gehele land. In Sjanghai demonstreerden zondag, volgens radio-Peking, ongeveer een half miljoen mensen tegen de Verenigde Sta ten, onder het uitroepen van: „Ameri kaanse imperialisten, vertrek uit Formo sa, Zuid-Korea, Japan, De Filippijnen, Vietnam en het gehele westen van de Stil le Oceaan. AMMAN (Reuter). Koning Hoessein van Jordanië heeft in een radiotoespraak gereageerd op een rede van president Nas ser, waarin deze zonder namen te noemen verklaard had. dat er in de Arabische we reld nog een paar verraders zijn die van hun vader en grootvader een koninkrijk hebben geërfd. Koning Hoessein noemde Nasser een verwaande opportunist, een tiran en hét ergste' soort dictator, wiens bedreigingen waardeloos zijn. Radio-Am- .man.eix de „Stem ..van de Arabieren" van de Verenigde Arabische Republiek hebben de aanvallen op elkaar hervat. TANANARIVE (UPI), Reuter) Mada gascar, het grootste eiland in de Indische Oceaan, is zondag na 64 jaren van Frans bewind onafhankelijk geworden. Dit ge beurde tijdens een kleurrijke plechtigheid in de hoofdstad Tananarive, waar presi dent Philibert Tsirana de onafhankelijk heidsproclamatie voorlas in het vrolijk versierde paleis van de premier, gelegen op een van de hoogste punten van de stad. Madagascar, een land met vijf miljoen inwoners, is, na de Mali-federatie, de tweede voormalige Franse kolonie die deze maand de onafhankelijkheid verwierf. Beide landen blijven lid van de Franse gemeenschap en hebben het UNO-lidmaat- schap aangevraagd. Madagascar is op drie na het grootste eiland ter wereld, drie keer zo groot als Engeland en Schotland samen. In 1885 kwam het onder Frans protectoraat en in 1896 werd het een officiële Franse kolo nie. Zijn hoofdbronnen van inkomsten zijn landbouw en veeteelt, hoewel het ook over enige minderale rijkdom beschikt. De Sovjet-Unie heeft de republiek Ma dagascar als onafhankelijke staat erkend en zich bereid verklaard diplomatieke be trekkingen aan te knopen. De Veiligheids raad komt morgen bijeen ter behandeling van het verzoek van Mali om toelating tot de UNO. Somaliland HARGEISA (Reuter) Ook het Brit se protectoraatsgebied Somaliland is zon dag onafhankelijk geworden. De Britse autoriteiten, die het land tachtig jaar heb ben bestuurd, hebben alle bevoegdheden overgedragen. Over vijf dagen zal de on afhankelijke staat Somaliland een fusie aangaan met het Italiaanse Beheer- schapsgebied Somaliland, dat vrijdag on afhankelijk wordt. De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft met 403 tegen 33 stemmen het wetsontwerp goedge keurd, waarbij een einde wordt gemaakt aan het Italiaanse bestuur over Somali land. Het ontwerp was reeds door de Se naat aangenomen. SYDNEY (Reuter) Harry Pollitt, de voorzitter van de Britse communistische partij, is zondag aan boord van het pas sagiersschip „Orion" tussen Adelaide en Fremantle overleden. 1-Iij was op de te rugreis naar Engeland, na een reis van vier weken door Australië en Nieuw-Zee- land te hebben gemaakt. Pollitt, die 69 jaar was, is sinds 1956 voorzitter der Britse communistische par tij geweest, na tevoren vanaf 1929 de func tie van secretaris dezer partij te hebben bekleed. Hij begon zijn loopbaan als ke telmaker. WASHINGTON (UPI) President Eisenhower is zondag van zijn reis door het Verre Oosten in de Amerikaanse hoofstad teruggekeerd en hij maakt zich thans op om een serie beschuldigingen te incasseren over zijn buitenlandse politiek. Tijdens de afwezigheid van de presi dent is zijn buitenlandse beleid het onder werp geweest van heftige debatten in Washington. Vooraanstaande figuren in de Democratische partij hebben Eisenhower en zijn republikeinse regering ervan be schuldigd Amerika bijna in een „nationa le ramp" te hebben gestort. Zij beweren, dat de regering een blunder heeft ge maakt met het U-2-incidenl, de Verenigde Staten prestige heeft doen verliezen in het Verre Oosten en grove fouten heeft gemaakt met 's lands defensie. Van hun kant hebben leden van de re gering de critiek van de regering onge rechtvaardigd genoemd en er de opposi tie zelfs van beschuldigd de communisten in de kaart te spelen. Vanavond zal Eisenhower zijn aanklagers van repliek dienen in een radio- en televisierede en verslag doen van zijn reis. De Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen is van mening dat de rege- ring-Eisenhower bij de behandeling van he U-2-incident tekort geschoten is in het co- ordineren van de uitspraken erover en in het vaststellen van een duidelijke lijn. Dit staat in het rapport over het onderzoek dat de commissie heeft ingesteld naar dit incident en zijn gevolgen. Het rapport dat zaterdag werd uitgege ven. is ondertekend door veertien van de 17 commissieleden. Twee commissieleden, een Republikein en een Democraat heb ben zich onthouden van stemming en een afzonderlijk verslag uitgebracht waarin zij de regering verdedigen, hoewel zij het ook eens zijn met enkele punten uit het meerderheidsrapport. Een Republikein stemde tegen het rapport, omdat hij het niet bevorderlijk achtte voor de belan gen van Amerika. Sleeswijk, (Reuter) De Westduitso mi nister van Defensie, Strauss, heeft te Sleeswijk meegedeeld dat de Bondsrege ring de Noordatlantische Verdragsorgani satie heeft voorgesteld in te stemmen met de aanschaffing van onderzeeboten in plaats van met de acht torpedobootjagers die voor de Westduitse marine zouden worden gebouwd. Minister Strauss zei tot verslaggevers dat voor de Oostzee onderzeeboten ge schikter zijn dan torpedobootjagers we gens de overmacht van de Russische vloot. WARSCHAU (U.P.I.) Over Jan Szpon- tak, een van de vroegere leiders van het Nationale Oekrainische leger tegen wie sinds 6 juni in Przemysl een proces is gevoerd, is vrijdag de doodstraf uitge sproken. Blijkens de aanklacht waren Szpontak en het bataljon waarover hij 't bevel voerde, verant'wbordelijk'vöör de dood van duizend personen vlak na de tweede wereldoorlog. Hij zou zich hebben schuldig gemaakt aan het overvallen van politiebureaus, het uit voeren van aanvallen op leden van de com munistische partij en Poolse en Russische soldaten en het brandschatten van dorpen en vermoorden van burgers. T aak De Verenigde Naties is een mooi insti tuut, dat zich niet alleen met oorlog en vrede bezighoudt, maar ook met „Oorlog en Vrede". Uit een onderzoek van de V.N. is namelijk gebleken dat Tolstoi's roman (en zijn andere werken) in één jaar tijds 134 maal vertaald werd. Top-auteur was Lenin, die in dezelfde periode 331 maal in vertaling verscheen. Bij de eerste tien schrijvers op het lijstje (waaronder maar liefst vijf Plussen) behoorde ook Mickey Spillane, die zijn bloeddorstige iverkjes 104 keer vertaald zag. Daarna volgen de min dere goden, zoals Shakespeare, Dostojefski, Balzac en Hans Andersen. Uit bovenstaande blijkt zonneklaar dat de Russen het Westen opnieuw de loef heb ben afgestoken. Wij moeten in het oog houden, zegt het V.N. onderzoek vergoelij kend, dat de Russen zo veelvuldig vertaald worden omdat er in Rusland zelf zoveel verschillende talen zijn: van de 331 Lenin- vertalingen verschenen er bijvoorbeeld 258 in Rusland zelf. Maar daar gaat het juist om! zou ik wil len uitroepen. Het is toch een verwerpe lijke toestand dat de Sovjets de beschik king hebben over meer talen dan het vrije Westen! Vooral Amerika heeft het jammer lijk laten afweten. De Amerikanen hebben een enorm groot land en het is belachelijk dat in deze uitgestrektheid maar één taal gesproken wordt. Hier is toch zeker ruimte voor 40 a 50 verschillende talen. Ik hoef u verder alleen nog maar even op Australië te wijzen om u een duidelijke indruk te geven welke mogelijkheden ivij tot nu toe onbenut hebben gelaten. Austra liëde tranen schieten mij in de ogen! U zult met mij moeten erkennen dat hier een taak ligt voor het Westen. Het hoeft nog niet te laat te zijn, mits wij danook de talenproduktie nog dit jaar met kracht ter hand nemen. En laten we er op toezien dat de boel niet in commissies verzandt, an ders leggen we cultureel onherroepelijk het loodje. Aan de slag dus! Remco Campert Advertentie bij de erkende vak- handel met de volle dige garantie van De Technische Unie. DE compressiekoelkast met TECHNISCHE UNIE- Bering. Tijdens het bezoek van een af Bezweken. Het Palais Bourbon te Parijs, vaardiging van de Opperste Sovjet aan de Deense stad Horsens (Jutland), de geboorteplaats van de poolonderzoeker Vitus Bering, heeft de Russische am bassadeur beloofd dat de stad fotoko pieën ten geschenke zou krijgen van brieven die Tsaar Peter de Grote aan Bering heeft gezonden en Berings ant woorden daarop. Vier jaar geleden deed de Russische regering Horsens vier ka nons van Berings schip cadeau. Vliegtuigongeluk. De Braziliaanse lucht vaartmaatschappij „Real Aerovias" heeft officieel meegedeeld, dat bij het vliegtuigongeluk c de Guanabarabaai 51 mensen om het leven zijn gekomen, 46 passagiers en 5 bemanningsleden. Botsing. Tengevolge van een botsing van twee autobussen aan de voet van een bergpas bij Windermere in het Engelse merendistrict zijn zondag twee mensen om het leven gekomen en verscheidene gewond. Toegestaan. In het centrum van de Itali aanse havenstad Genua is het zaterdag avond tot gevechten gekomen tussen politie en enkele honderden jongelui die protesteerden tegen het komende congres van de neofascistische partij. Het stadsbestuur van Genua is van oor deel dat men het congres niet kan ver bieden omdat de Italiaanse „Sociale Beweging" een grondwettelijk toegesta ne partij is. De politie maakte gebruik van traangas om de betogers uiteen te jagen. Een agent werd gewond. Verzoek. Tien Spaanse vrouwen hebbén de autoriteiten in Madrid vrijlating ver zocht van de ongeveer zevenhonderd politieke gevangenen. Zij overhandig den twee petities, één met 5000 hand tekeningen van familieleden van de ge vangenen en één met vijftienduizend handtekeningen van sympathisanten, waarin tevens amnestie voor de in het buitenland levende ballingen wordt ge vraagd. Vliegtuigbotsing. Op het Spaanse eiland Mallorca zijn zaterdag twee T-33- straaljagers van de Westduiste lucht macht na een botsing neergestort. De vier inzittenden, twee Amerikaanse in structeurs en twee Westduitse piloten, kwamen om 't leven. De twee toestel len maakten 'n trainingsvlucht van Er- West-Duitsland landingsrechten heeft op een Spaans militair vliegveld. het gebouw van de Franse Nationale Vergadering is zaterdag ten gevolge van zware slagregens ernstig bescha digd. Het glazen dak bezweek onder de watermassa's, tapijten, meubilair en het elektronische stemapparaat liepen zware schade op. De slagregens hiel den vijf uur aan. De politie ontving 1.500 verzoeken om bijstand. Vluchtelingen. Vorige week hebben 2.468 vluchtelingen uit Oost-Duitsland poli tiek asiel aangevraagd in West-Berlijn, zo is officieel meegedeeld. Duik. De bathyscaaf van de Amerikaan se marine, Trieste, is zondag voor de kust van het eiland Goeam gedaald tot een diepte van 2.360 meter onder wa ter. Aan boord van het dieptevaartuig bevonden zich twee deskundigen, die de duik een succes noemden. De bodem van de Stille Oceaan was helder en wit met een rimpelend oppervlak van het zand dat wijst op een stroming. De Trieste bleef twee uur en tien mi nuten op de bodem van de oceaan. Uitbraak. Ongeveer 250 gevangenen heb ben gisteravond getracht uit de Bor deaux gevangenis te Montreal te bre ken. Drie gevangenen wisten de buiten muur te bereiken, maar werden aan geschoten voor zij konden ontsnappen. Een bewaker werd gewond. De ontsnap pingspoging werd ondernomen tijdens een balspel tussen gevangenen en be wakers. Een uur na de ontsnappingspo ging deelde de directie van de gevan genis mede dat de situatie onder con trole was en de gevangenen naar hun cellen waren teruggevoerd. Diamant. Op 5 juli wordt bij Christies' in Londen één van de grootste en fijnst bewerkte diamanten ter wereld geveild. Het is een peervormige diamant van 49.03 karaat, eigendom van een lid van de Britse koninklijke familie dat onbe kend wenst te blijven. Behalve deze steen biedt de eigenaar nog een dia mant van 28.89 karaats aan. Er komen nog andere magnifieke juwelen onder de hamer, uit de erfenis van wijlen de gravinnen van Cadogan en Bewdley. Geheim. Potloden die op allerlei soorten materiaal kunnen schrijven, hetzij pa pier, metaal, porselein, steen, leer, rub ber of plastic, zullen in Neurenberg binnenkort worden geproduceerd. De potloden zullen in acht verschillende kleuren worden vervaardigd. De sa menstelling van het schrijfmateriaal wordt geheim gehouden. Advertentie 10 TABL. f 0.60 20 TABL. f 1,'- 40 TABL. f 1.50 I

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3