Iedere nacht vers water in de grachten van Amsterdam Kranslegging op Plein 1945 bij gelegenheid Wereldveteranendag Visser en Fennis zegevierden in Ronde van de Markthallen In de vishal en op zee Gebouw ziekenfonds in gebruik genomen Jubileum in Patronaats gebouw in IJmuiden-Oost Suzie Cohen Europees kampioene springen Geen successen voor Nederlanders in de Kieler Woche Harrison verbeterde wereldrecord 400 meter MAANDAG 2 7 JUNI 196 0 7 Examens Op sleeptouw Vier gewonden bij verkeersongelukken Sprintwedstrijden van ARGO op de Bosbaan Ter gelegenheid van de vijftiende Wereldveteranendag heeft zaterdagmiddag, namens alle Nederlandse oud-strijdersorganisaties in Noordholland die aangesloten zijn bij de Wereldfederatie van oudstrijders de heer D. van der Kroef, een krans gelegd aan de voet van het Monument op Plein 1945 te IJmuiden. De heer R. Verbeek, wethouder, was hierbij aanwezig als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur te Velsen. Padvinders van alle padvindersorganisaties in de I.Tmond vormden een erewacht tijdens de korte plechtigheid, waarbij ook trompetters van de Hoogovenharmonie medewerking verleenden. Na een minuut stilte ter nagedachtenis burgers zijn omgekomen door oorlogsge- van de gevallenen las de heer Van der Kroef het volgende Credo van de Wereld federatie van Oudstrijders, samengesteld door Ralph Bunche voor: „Niemand kan met meer klem de vrede verdedigen dan zij, die in oorlogen ge vochten hebben. De stem der Oud-Strij ders is een weerklank van het verlangen naar vrede van alle mensen ter wereld, die in een generatie tweemaal de onbe schrijfelijke ellende van een wereldoor log ondergaan hebben. Het mensdom heeft het recht op vrede verdiend. Zonder vrede kan er geen hoop voor de toekomst zijn. En zonder hoop is het mensdom verloren. Deze stem van het volk moet verhoord worden. Men ver langt naar een leven met meer vrijheid, gelijkheid en waardigheid ook in materieel opzicht; men bidt om vrede. Het stre ven naar vrede en een beter leven kan. moet vereniigd worden in een onweer staanbare kracht tegen oorlog, agressie en verpaupering. Het mensdom heeft hard moeten werken en veel offers gebracht voor de oorlog. Het zal harder werken voor de vrede. Ontketen een vastbesloten krachtsinspanning, een grotere kruistocht dan de geschiedenis ooit gekend heeft, voor een wereld van vrede, vrijheid en gelijkheid". Hierna begaf men zich naar het Sint Fidelisgebouw, waar de heer Van der Kroef memoreerde, dat de oorlog Neder land ruim een kwart miljoen mensenle vens heeft gekost; geraamd wordt dat tij dens de vreselijke en uitermate wrede tweede wereldoorlog 15 miljoen soldaten van alle landen op de slagvelden zijn ge vallen, dat 11 miljoen mensen zijn omge komen of omgebracht in concentratiekam pen of vernietigingskampen, 7 miljoen Beverwijk Zaterdagmiddag is het nieuwe gebouw te Beverwijk van het Algemeen Zieken fonds Kennemerland officieel in gebruik genomen. De voorzitter, dokter A. J. van Leusen, wees er op dat sinds de fusie met IJmuiden het aantal leden is gekomen op 54.000, waarvan 95 percent is opgenomen in de aanvullende verzekering. Deze groei wettigt wellicht de bouw van zulk een ge bouw, dat sterk is ingesteld op de toe komst. Naar verwacht wordt, zal in dit deel van Kennemerland het inwonertal groeien tot 200.000. Wat echter oo in het verschiet zal liggen voor de IJmond, het is zeer toe te juichen, zo meende de heer Van Leusen, dat het ziekenfonds nu over dit gehele terrein zijn arbeid heeft. Men vraagt zich wel eens af, of de grens van het kun nen betalen niet reeds bereikt is. De over heid en de bedrijven betalen reeds veel, doch dit bedrag zal in de toekomst nog ho ger moeten zijn. Burgemeester J. G. S. Bruinsma zei zeer verheugd te zijn over het nieuwe gebouw. De gezondheidszorg is voor de gemeente Beverwijk van groot belang. Mr. L. V. Ledeboer zei, als vertegenwoordiger van de Ziekenfondsraad, dat de snelle groei van deze streek ook wel eens de oorzaak is dat men vraagtekens moet zetten. Op het ge bied van de volksgezondheid wordt veel meer gedaan dan vroeger en de gelden daarvoor moeten toch worden opgebracht. De heer M. A. Hellemans, voorzitter van de Federatie van Ziekenfondsen, zei dat het Ziekenfonds Kennemerland met bijzon dere banden gesmeed is aan de Federatie. Men hoopt, dat de bestuurlijke en adminis tratieve zaken tot aller genoegen zullen worden geregeld. De heer M. van der Duin droeg, namens het personeel van het ziekenfonds, een aquarium over, dat een plaats kreeg in de hal. Nadat de heer Van Leusen alle mede werkenden voor alle goede wensen had bedankt, bleef men nog enige tijd bijeen. weid, 30 miljoen mensen zijn verminkt en miljoenen ontheemd. De menselijke geest is nauwelijks in staat een dergelijke ellende in deze omvang te bevatten. Daarom is het des te meer no dig or.s er op te bezinnen hoezeer elk men senleven zijn eigen waarde en eigen be tekenis heeft „Laat Nederland toch niet vergeten, laat onze jeugd toch beseffen welke prijs de ouderen voor recht en vrij heid betaald hebben, laten zij zich toch realiseren dat het ook hun roeping is zich daadwerkelijk voor het voortbestaan van Nederland in te zetten. God verhoede dat zij daarvoor eenzelfde prijs moeten beta len!"aldus de heer Van der Kroef. Het gemeentebestuur 'werd vervolgens een exemplaar van het Lustrumboek van de Bond Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers aangeboden. Wethouder Vei'beek zei, dat Velsen het als een grote eer beschouwde, dat de plechtigheid in deze gemeente heeft plaatsgehad. Het speet hem, dat niet meer belangstelling door de bevolking was getoond. Ook hij wees op de noodzakelijk heid, dat vooral de jeugd voortdurend wordt gewezen op de ellende die het on verbiddelijk gevolg is van elke oorlog. Na het officiële gedeelte bleef men nog enige tijd bijeen in het St. Fidelisgebouw. IJ mui den Tot de RHBS te Velsen zijn de volgende leerlingen toegelaten: M. IJ. Bakker en W. M. Koelemij (Prof. Gunningschool. IJmuiden); A. G. van Gro ningen. L. F. de Nijs, B. A. v. d. Poll, W. M. Snijders en D. J. Vet (Prof. v. d. Leeuw- school, IJmuiden); H. van Dam en P. I. Sluis (Ir. Krijgerschool, Velsèn-Noord)B. W. Bakker. R. v. d. Berg, M. E. Paardekoo- per, J. G. Visser en A. J. van Woensel (Jan Ligthartschool. IJmuiden-Oost), J. P. van Ikelen, A. J. Siebellist, J. Slagboom (Moer- bergschool, IJmuiden); P. J. Snel, T.Westra (Clara Sternschool, IJmuiden); M. J. Geels, A. J. Kwaak. M. Zwart (Theo Thijssen- school, IJmuiden), W. Beukema. F. H. De gen. F. van Essen, F. D. van Heiningen, W F. Prins (Jan Campertschool, IJmuiden); C. J. Rienstra (Brederodeschool); J. W Kips. G. E. Koelemey en A. H. Vis (Adolf van Nassauschool)J. H. Blokland (St. Theresiaschool): P. M. Lucas (Bethel- school): M. A. Goijers (Ireneschool); O. J. Hazenberg, G. Peters, W. Pieksma, W. H. Velthuys (Julianaschool, Beverwijk); S. Boomstra, C. Bruggenkamp, C. J. Ponstein, A. Spaans, N. Timmerman, L. D. v. d. Wal (o.l. school te Heemskerk); J. Benjamin, P L. v. d. Brink. H. H. IJuizinga, H. F. Kamps. C. C. Metselaar, G. J. Nooren, P. E. van Ouwerkerk, E. Tates (o. 1. school te Bak- kum); R. v. d. Berg (chr. 1. o. school te Krommenie). Voor het diploma analist (eerste gedeel te), zijn aan de Velser Analistenschool „Dr. C. v. d. Poll" de volgende cursisten ge slaagd: mej. F. Wijtsma, mej. C. Mossin- koff en de heer H. S Koger, allen te Haar lem de heer H. Klinkenberg, P. Verschoor, beiden te IJmuiden de heren J. A. Rump- horst en W. P. C. Beentjes, beiden te Uit geest de heer H. N. Riesenbeek te Bever wijk. De Katwijk 75 „Doggersbank" van de rederij gebrs. Parlevliet. te Katwijk aan Zee heeft, de Katwijk 140 „Voorwaarts" van de firma N. Haasnoot, eveneens te Katwijk aan Zee, op sleeptouw genomen. Laatstgenoemd schip had motorschade op gelopen. Het. schip liep een Engelse haven binnen, maar al gauw bleek dat men daar het euvel niet kon verhelpen. De sleep wordt heden in IJmuiden verwacht. Zoals te verwachten viel, hebben de da mes Annie Koks en Chrisje Verduyn zon dag niet te klagen gehad over gebrek aan belangstelling, bij de viering van haar vijfentwintigjarig jubileum als assistenten van het Patronaatsgebouw in IJmuiden- Oost. Volgens traditie werd deze feestdag des morgens ingezet met een plechtige mis in de parochiekerk, ter intentie van de beide jubilaressen opgedragen door de directeur van het Patronaatsgebouw, pa ter Heribertus. Des middags werd daarop de receptie gehouden in het gebouw, waar de dames Koks en Verduyn zich geduren de een kwart eeuw zo bijzonder verdiens- lelijk hebben gemaakt. Zij werden hierbij onder meer toegesproken door pater Heri bertus, die het betreurde geen medaille te kunnen uitreiken, welke in plaats van het militaire „Voor moed, beleid en trouw", de eigenschappen „Trouw, eerlijkheid en arbeidslust" huldigde. Spreker kende bei de jubilaressen deze goede eigenschappen in ruime mate toe, waarbij het hem even eens genoegen deed te mogen vermelden, dat zij nimmer misbruik hebben gemaakt van het. in haar gestelde vertrouwen. Onder het uitspreken van zijn beste wensen, overhandigde pater Heribertus aan mejuffrouw Koks een huiskamer lamp en aan mejuffrouw Verduyn een ring met steen, als jubileumgeschenk. Andere sprekers waren de heer B. van der Kolk, die de beide dames de „culinai re hoeksteen van het Patronaatsgebouw" noemde en broeder Ooms van het missie huis in Driehuis, die allerlei herinneringen ophaalde uit de bezettingstijd, toen de be woners van het missiehuis in het Patro naatsgebouw een gastvrij onderkomen vonden. Gedurende deze receptie hebben de dames Koks en Verduyn vele geluk wensen en geschenken in ontvangst mogen nemen van talrijke particulieren en ver tegenwoordigers van diverse verenigingen, die geregeld van het Patronaatsgebouw gebruik komen maken. Hierbij bevonden zich onder meer vertegenwoordigers van de „IJmuider Harmonie" en de r.k. to neelvereniging „Kunst Zij Ons Streven". Aan het einde van deze receptie werd door de heer W. Koks. namens de beide dames een kort dankwoord uitgesproken voor de vele belangstelling, welke zij bij haar jubileum mochten ondervinden. Zaterdagavond is een man van zijn bromfiets gevallen, nadat hij over een bal van spelende kinderen was gereden. Het ongeluk gebeurde in de Trompstraat te IJmuiden. De 23-jarige bromfietser liep een bloeduitstorting in de knie op, alsme de een wond aan een zijner armen. Na behandeld te zijn in het ntoniuszieken- huis, is het slachtoffer naar zijn woning in IJmuiden-Oost vervoerd. Op de Dokweg te IJmuiden is zaterdag middag een bromfietser de macht over «ijn stuur kwijt geraakt, waardoor hij is gevallen. De bestuurder zelf liep geen ver wondingen op, doch een duo-passagiere een 53-jarige vrouw verwondde zich aan de linkerhand. In de Velser tunnel moest een scooter berijder afremmen. Doch de achterrem weigerde, waardoor de scooter tegen een auto botste, vervolgens dè trottoir-rand raakte en ten slotte weer tegen een auto reed. De achteropzittende dame liep dooi de val een diepe vleeswond op. Zij moest naar het Antoniusziekenhuis worden ge bracht, maar kon later naar haar huis in Beverwijk terugkeren. Met een hersenschudding moest een dame die achterop een bromfiets zat, wor den opgenomen in het Rode Kruis zieken huis te Beverwijk, na een valpartij bij het passeren van een aantal fietsers. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het onderwijsrooster van de Amster damse scholen omvat een groot aantal nuttige zaken, maar de heemkennis ont breekt. Er zijn onderwijzers, die een deel van de aardrijkskundelessen gebruiken om de leerlingen iets bij te brengen van de schat aan kennis, die over Amsterdam valt te vergaren. Maar de meeste onder wijzers weten maar bitter weinig van de historie van de hoofdstad. Er zijn er, die er nauwelijks de weg weten. Slechts een enkele keer, op een vrije woensdag- of za terdagmiddag, ziet men groepjes kinde ren met een meester over de grachten wandelen en aandachtig stilstaan voor trap-, hals- en klokgeveltjes. Maar als meester „van buiten" afkomstig is, zal hij over het algemeen weinig over Amster dam hebben te vertellen. Dat mag jam mer zijn, maar men mag het de leer krachten niet verwijten. Want wat kan een uit Groningen afkomstige onderwijzer die naar Amsterdam wordt overgeplaatst, de kinderen aan heemkennis voorzetten? Wij kennen een Amsterdamse school meester, die er met zijn klas eens per maand op uittrekt naar de ontelbare be zienswaardige plekjes in Amsterdam. Hij heeft ons eens uitgenodigd de straten, pleinen en grachten op te schrijven, die niet op „straat", „plein" of „gracht" ein digen. Na veel inspanning hadden wij - als geboren en getogen Amsterdammer er vierentwintig: Dam, Munt, Damrak, Ro- kin, Binnenkant, Lange Niezel, Kromme Waal, Ramskooi, Amstel, Kroomboom- sloot enz. De onderwijzer vertelde ons dat er alleen in de binnenstad al 72 van dit soort namen zijn. Diezelfde onderwijzer leert zijn kinderen, dat Amsterdam niet „het Venetië van het noorden", maar dat Venetië „het Amsterdam van het zuiden", is. Venetië telt namelijk maar 200 brug gen. Amsterdam heeft er ruim 550. Iedere gids, die met een gezelschap over de brug tussen Leidsebosje en Leidseplein wandelt, vertelt van de man, die hier iedere avond en morgen een putje in de straat opent, er een ijzeren zwengel in steekt en deze enige tientallen malen rond draait. De man bedient de onzichtbare sluisdeuren onder de brug. De gidsen vertellen echter steevast, dat de man bezig is de klok uit de toren van het naastge legen American-hotel op te winden. De klok van de Montelbaanstoren aan de Oude Schans, die de aandacht trekt van ieder rondvarend gezelschap, zorgt zelf voor een grapje. Sinds jaar en dag is het uurwerk in de war. Als de wijzers tien over half drie aangeven, slaat de klok zeven maal. De buurtbewoners weten dan, dat het vijf voor tienen is Lichtjes De grootste attractie van Amsterdam op het ogenblik is de stadsilluminatie. Het mooiste effect van die illuminatie is naar ons oordeel op de Prins Hendrikkade met zijn prachtige gevelwand verkregen. Voor al het monumentale Scheepvaarthuis komt hier prachtig uit als één der fraaiste bouw werken. die deze eeuw in Amsterdam zijn verrezen. Het is wel aardig te weten, dat het Scheepy^arthuis in 1,912 door Van der Meij geoóuwd'1— bedoeld is als reactie 'op de thans veelbesproken en door velen als ronduit lelijk bestempelde beurs van Ber- lage. Sluizen Toeristen menen soms, dat Amsterdams grachten vol sluisdeuren zitten. Op de bruggen lezen zij namelijk de aanduidin gen Hoge Sluis, Torensluis enz. Weinig bekend is, dat in het oude Amsterdam alleen houten bruggen een naam met „brug" kregen. De Amsterdammer noem- De wielerronde van de Markthallen, die zondagmiddag in Amsterdam werd gehou den, is een volledig succes geworden voor de renners van het Haarlemse „De Kam pioen". Zij hebben op beide fronten een dubbele slag geslagen. Cocn Visser uit Santpoort won op overtuigende wijze de strijd der amateurs en onafhankelijken waarin zijn strijdvaardige clubgenoot Wil Blommaert prachtig tweede werd en de jonge Haarlemmer Gé Fennis besliste de wedstrijd voor nieuwelingen in zijn voordeel. Hij moest daartoe een fel sprint gevecht leveren met zijn stad- en clubge noot Ronald Hendriks, die op de tweede plaats beslag legde. Samen met de Zuidhollanders Verstap pen en Kloosterman waren Fennis en Hen driks die steeds op het voorplan streden bijtijds uit een ten ondergang gedoem de kopgroep ontsnapt. Ondanks felle te genaanvallen van Schouten, Zomer en Krol wisten de vier vluchtelingen buiten schot te blijven. Het beslissende sprintje tussen hen werd met een banddikte ver schil doof Fennis gewonnen. Verstappen en Kloosterman kwamen er bij deze be slissing niet aan te pas. Zij moesten Fen nis en Hendriks enkele lengtes prijsgeven. In het treffen der amateurs en onafhan kelijken mengden de Haarlemmers Riet- hoff en Blommaert zich al bij de eerste acties actief in het strijdgewoel. Zij leg den tenslotte ook de basis voor een sterke kopgroep, die na amper een half uur koers tot stand kwam en waarin zich naast de twee Haarlemmers hun clubge noot Visser en de Amsterdammers Qua- riënto, Fons Post en Koolhof bevonden. Deze zes aanvallers snelden in zo'n hoog tempo over het parkoers, dat zij na 41 kilometer de staart van het peloton te pakken kregen. Zij gingen meteen door naar voren en waren niet eerder tevreden of alle concurrenten moesten een ronde achterstand hebben. Vanaf dat moment gunden de zes elkaar geen meter winst meer. Nochtans wist Riethoff nogmaals te ontsnappen en 'n paar honderd meter van zijn vijf rivalen weg te fietsen. Toen sloeg echter het „pechduiveltje" hard toe en de jury deed de rest. Eerst kreeg Quariënto een lekke band. stapte op een andere fiets en werd uit de strijd genomen. Zeer tot ongenoegen van het publiek. Daarna kreeg Riethoff een lekke band, de slanke Haar lemmer monteerde een ander wiel en sloot zich weer bij het peloton aan, maar helaas besliste de jury dat ook Riethoff uit de strijd moest. Er mocht volgens het reglement door de renners geen hulp of materiaal van buitenaf aangepakt worden. over deze strenge toepassing van het re glement met boeh- en bah- geroep duide lijk kenbaar. De strijd verloor door deze voorvallen veel van zijn aantrekkelijkheid. Er bleven vier renners met een ronde voorsprong aan de leiding over. Van hen was Visser opnieuw in het offensief ge gaan en wist na een sterk gereden solo vlucht nogmaals een ronde op de rest uit te lopen. Toen de Santpoorter na deze prestatie weer op jacht ging, wist een at tente Blommaert zich bij hem aan te slui ten. Samen bezorgden de twee „Kam- pioen"-rijders het sterk geslonken peloton nog eens een ronde achterstand. Ook Post en Koolhof konden Visser en Blommaert niet houden. Als een dik verdiend winnaar snelde Visser tenslotte over de eindstreep en werd Blommaert verdienstelijk tweede. De Haarlemmers Hein Koger en Tonny Peters wisten zich eveneens onder de prijswinnaars te scharen. Uitslagen Amateurs: 1. C. Visser, Santpoort, de 90 km. in 2 uur 10 min. en 56 sec.; 2. W. Blommaert, Haarlem op 1 ronde; 3. A. Post, Amstelveen op 2 ronden; 4. J. Kool hof, Amsterdam; 5. H. Koger. Haarlem op 3 ronden; 6. J. Schoen, Zaandam; 7. S. Keyzer, Oostzaan; 8. T. Peters, Haarlem; 9. A. Jongkind, Aalsmeer; 10. B. Osen- darp Utracht. De prestatieprijs werd toe gekend aan Quariënto en Riethoff. Een schrale troost voor de twee pechvogels. Vooral ook als men in aanmerking neemt, dat een der nieuwelingen die tweemaal van fiets verwisselde niet uit de strijd werd genomen en zich nog onder de prijs winnaars wist te scharen. Nieuwelingen: 1. G. Fennis, Haarlem, de 45 kilometer in 1 uur 10 min. 23 sec.; 2. R. Hendriks, Haarlem: 3. J. Verstap pen, Den Haag; 4. A. Kloosterman, Lei den; 5. P. Krol, Amsterdam: 6. K. Zomer. Halfweg: 7. H. Schouten. Badhoevedorp. De Engelse Suzie Cohen heeft in Kopen hagen met haar paard Clare Castle het Europees kampioenschap springen voor amazones gewonnen. Tweede werd haar landgenote Dwan Warren Wofford met Hollandia en derde de Duitse Anna Cle ment met Nico. Onze landgenote Irene Jansen werd met Icare F II vijfde. Het kampioenschap was dit jaar bijzonder zwaar. Er waren nogal wat blessures on der paarden en amazones. En een van hen de Italiaanse Laura Zanuso moest zelfs met een sleutelbeenfractuur naar 't De toeschouwers maakten hun misnoegen ziekenhuis worden gebracht. de een stenen brug „sluis". Wanneer ech ter een houten brug door een stenen werd vervangen, bleef de oorspronkelijke naam gehandhaafd. De Blauwbrug over de Am- stel bijvoorbeeld is van steen. Overigens heeft Amsterdam nog maar één houten brug: de Magere Brug over de Amstel, die met de Nachtwacht en de diamant slijperijen op alle programma's van de reisgezelschappen staat. Zeker, Amster dam heeft ook sluizen iedere nacht ko men de sluiswachters in de weer om de sluizen tussen de grachtengordel en IJ en Amstel te bedienen. Iedere nacht name lijk wordt het grachtwater ververst, het geen noodzakelijk is, omdat de riolering van de huizen in de oude binnenstad op de grachten uitkomt. Wat men ook van de hoofdstad kan zeggen, in ieder geval niet, dat de grachten stinken. De soberheid, de eenvoud en het doel matige, waarmee Berlage een nieuwe richting aangaf in de architectuur, is door Van der Meij beantwoord met een schep ping van rijke fantasie en welhaast over dadige toepassing van het fraaiste hand werk dat de hoofdstedelijke vaklieden wisten te vervaardigen. Het Scheepvaai-t- huis is het meest solide gebouw van Am sterdam. Het is alsof het meesterschap van de oude gilden even was opgebloeid. De metselaars, de loodgieters, de timmer lieden en zelfs de elektriciens ontpopten zich als ware kunstenaars. Wie als gevolg van de vele publikaties over Bei-lage's beurs dit gebouw nog eens van buiten en va nbinnen gaat bekijken, moet ook eens even binnenlopen in het Scheepvaarthuis. Dit laatste wordt zo vinden wij nog te weinig gedaan. Voor het eerst in de Nederlandse roei- geschiedenis zal vrijdag 1 juli op de Am sterdamse Bosbaan een serie sprintwed strijden over 500 meter worden gehouden, waaraan vrijwel alle bekende Nederlandse roeiers zullen deelnemen. Het initiatief voor deze speciale wed strijden is afkomstig van Argo. De Wa- geningse studentenclub vond namelijk in Macon, dat de sprint van de prominente Nederlandse ploegen daar vaak te zwak was om het met succes op te kunnen ne men tegen de stei-ke Duitse en Italiaanse combinaties. Vrijwel alle Olympische kandidaten zul len vrijdag acte de présence geven: de skiffeurs Redelé, Bakker en Rentmeester, de oude vier van Njord en Argo, de stuurmanloze twee van Nereus en de vie ren van Njord, Argo, Nei-eus en Laga. De wedstrijden zullen in totaal onge veer drie uur in beslag nemen. Louter buitenlandse overwinningen heeft de Kieler Woche dit jaar in de Olympi sche klassen gebracht, maar de Neder landers hebben hierin geen aandeel kun nen krijgen. Een vierde plaats van Koos de Jong in de Finnjollenklasse en een vijfde plaats van Bob Maas in de stars, ziedaar de beste resultaten, die er voor Nederland uit de bus zijn gekomen. Zelfs de gebroeders Wim en Cor Guldemond, die in de sharpies zo goed begonnen met ere-plaatsen, moesten zich op de laatste twee dagen met een bescheiden rol te- Spotvogel finishte dit weekeinde respec tievelijk als vijfde en zesde, terwijl Cor Guldemond metRakker eenmaal als achtste en eenmaal als tiende eindigde. De grootste winnar was ongetwijfeld de Italiaan Agostino Straulino, die vijf races als winnaar afsloot. In de zevende en laat ste race moest hij weliswaar met een tweede plaats genoegen nemen, achter de Duitser Splieth, maar van invloed was dit niet meer. Zijn overwinning in de star klasse stond toen reeds vast. Bob Maas, die zaterdag niet geplaatst werd en zon dag in de laatste race als 22ste eindigde, moest zijn derde plaats in het klassement prijsgeven. Hij sloot de wedstrijdenreeks af op de vijfde plaats. Ook Koos de Jong verspeelde op de laatste dag een plaats. Na zaterdag als achtste te zijn gefinisht en zondag als zes de, zag hij zich op de valreep in het al gemeen klassement gepasseerd door de Deen Wind, die de laatste race won. De plaatsingen van de overige Nederlanders in de Finnjollen tijdens het weekeinde waren: De Boer (Finn-up) 26 en 13, Koop- mans (José) 23 en 28, Wayboer (Spurt), 10 en 4. Van de Nederlandse Drakenzei- lers kwam zowel zaterdag als zondag Vis ser het beste voor de dag met respectie velijk een 19de en een 11de plaats. De plaatsingen van de overige Nederlandse Drakenzeilers waren: Coerkamp 28 en 26, Feith 32 en 29. Twee wereldrecords zijn vrijdag verbe terd bij de in Los Angeles gehouden in vitatie zwem- en schoonspring-wedstrij- den. Harrison vestigde een nieuw wereld- record op de 400 meter individuele wissel slag. Zijn tijd was 5 min. 05.3 sec., waarmee hij het oude wereldrecord van 5 min. 08.8 sec. van de Schot Black verbeterde. Hein- richs die als tweede eindigde, was ook sneller dan het oude record. Lin Bruke vestigde een nieuw wereld record op de 200 meter rugslag dames met een tijd van 2 min. 36.3 sec. Daarmee ver beterde zij het door de Japanse S. Tanaka in 1959 gevestigde record van 2 min. 37.1 sec. Aanvoer van zaterdarg De totale aanvoer van vis in IJmuiden was zaterdag 4850 kisten, waarvan 870 tong en tarbot, 3 heilbot, 4 tongschar en schartong, 745 schol, 92 shcai-, 42 bot, 1285 haring, 795 makreel, 214 schelvis, 358 wij ting. 350 kabeljauw en gul, 2 leng, 55 poon, 10 koolvis en 25 diversen. Prijzen van zaterdag Per kilo: heilbot 2.601.90, grote tong 3.503, grootmiddel tong 3 2.5Ó, kleinmiddel tong 2.902.20, kleine tong 1 f 2.90f 2.50, kleine tong 2 2.20—/' 1.70. tarbot 1 2.60—2- zalm 11—./' 3. Per 50 kilo: tongschar 7065, kleine tongschar 45, grote schol 5037, grootmiddel schol 4837, kleine schol f 338, schar 268, bot 8, verse haring 1611, makreel 17.605, grote schelvis 4130, grootmiddel schelvis 38f 32, kleinmiddel schelvis 30—27, kleine schelvis 1 36—27, kleine schelvis 2 26—12, wijting 26 8, grote gul 33—22, middel gul 2518, kleine gul 138, poontjes 8, kleine rode poon 2 148. Per 125 kilo: grote kabeljauw 22473 grote koolvis zwart f 7168, grote leng 55. Besommingen van zaterdag Een trawler f 11.000. KW 4 4570, KW 121 f 8000. KW 28 f 2310, KW 74 3670. KW 7 f 3200, IJM 14 920, IJM 211 f 7730 KW 169 f 1970, KW 84 f 1810, KW 109 f 1020, KW 30 f 1590, KW 35 1120. KW 21 1790, KW 94 2290, KW 71 f 1510, TX 14 1800. Aanvoer van maandag Voor de eerste losbeurt zorgden maan dag 5 trawlei-s en elf loggers voor 385 schelvis, 95 wijting. 425 gul en kabeljauw 30 koolvis, 2525 haring, 730 kleine kisten haring, 1360 makreel, 175 schol, 15 tarbot, 170 varia. 750 stuks kabeljauw, 2500 kilo tong. Voor de tweede beurt kwamen 61 vaartuigen in aanmerking met 300 wijting, 25 gul en kabeljauw, 1900 schol, 80 tarbot, 400 vai-ia, 10 stuks kabeljauw, 20.000 kilo tong. De totale aanvoer was 3460 kisten. KW 49 Antje (15 juni): 1250 haring, 5 makreel, 100 varia, 390 kantjes. IJM 28 Amsterdam (20 juni): 180 schelvis, 70 gul en kabeljauw, 1000 makreel, 370 stuks kabeljauw. IJM 34 Allan Water (15 juni) 450 kleine haring. 15 wijting, 65 schelvis. 30 gul en kabeljauw, 30 koolvis, 225 haring. 10 makreel. 5 varia, 180 stuks kabeljauw en 181 kantjes. KW 8 Deining (17 juni): 15 wijting, 40 schelvis, 65 gul en kabeljauw. 70 haring, 170 makreel, 10 stuks kabeljauw 32 kantjes. KW 87 Albatros (17 juni): 10 wijting. 60 schelvis, 80 gul en kabeljauw 200 haring, 150 makreel, 75 stuks kabel jauw, 149 kantjes. De kleine vaart was er met 67 schepen De KW 70 zorgde voor 380 tonnen haring Pryzen van maandag Export: grote, gi-ootmiddel, zetschol en schol 1 3438, grote tong 3.203.50. grootmiddel tong 2.502.70, kleinmid del tong en tong 1 2.50—2.60, slips 2 2.10, grote tarbot 2.202.60, grote regels kabeljauw 84104, kleine regels kabeljauw f 3543. grote kabeljauw f 6898, kleine kabeljauw 7284 grote scelvis 50, grootmiddel schelvis f 4245. Binnenland: schol 2 -3033. schol 3 1422, grote gul 2630, middel gul 2124, torren 1417, zwarte koolvis f 8696, kleinmiddel schelvis f 3744. pennen 3742. braad f 22 33, wijting 16—23, haring 11—tong. 1600 kantjes 16, makreel 1017. met zoute haring. Besommingen van maandag IJM 34 f 12.800. IJM 28 21.300, KW 8 5050, KW 57 2270, KW 161 3150, KW 52 f 2950. KW 49 f 11.800, KW 87 f 8750, KW 91 f 2230, KW 63 2230, IJM 210 3180, WR 25 2970. Op zee Het was goed weer om de noord met even betere vangsten, namelijk 100 tot 200 manden haring, makreel, schelvis en kabel jauw per etmaal. De Polderman ving in twee trekken 60 manden makreel en schel vis, de Elie deed een trek van 60 manden makreel, de Thorina een trek van 60 man den makreel, de Beatrice een trek van 40 manden hoops, de Albatros een dagvangst van 150 manden haring. Er stond zondag een bries met kracht 5. De visserij was slechter dan zaterdag, na melijk 60 tot 120 manden haring, schelvis, koolvis en makreel. De Sakina boekte een dagvangst van 50 manden haring, de Dirkje een dagvangst van 50 manden haring, de Elie een trek van 40 manden hoops, de Poldei-man een trek van een pakje, de Drie Gebroeders eveneens een trek van een pakje. Haringvangsten KW 5-60, KW 6-1, KW 20-100, KW 41-65, KW 78-21, KW 15-1, KW 43-5, KW 44-6 thuisstomend, KW 85-35, KW 97-35, KW 110-2. KW 22-3, KW 45-25, KW 127-18, KW 48-105, KW 67-20, KW 151-7. Geen vangst: KW 9, 23, 25, 47. 54, 138, 147, 170, 18, 37, 130. Gemiddeld Schevenin- gen 9, Katwijk 17. Sleep De KW 75 sleept de KW 140 binnen. Dit laatste schip heeft motorschade. Goed vooruit Stuurman Ax-ie Stolk van der Elie Che- névière, IJM 32, gaat goed vooruit. Hij werd vrijdag door het hospitaalkerkschip „De Hoop" in Blythe aan land gezet, waar na hij daar in het ziekenhuis werd opge nomen. De heer Stolk bleek een lichte longontsteking te hebben opgelopen. Zijn toestand is nu zeer bevredigend. Voor dinsdag Al binnen zijn: SCH 153 50 wijting, 40 schelvis, 80 haring, 60 stuks kabeljauw. SCH 171 10 wijting, 30 schelvis. 10 gul en kabeljauw, 150 haring, 15 makreel. VL 153: 5 wijting, 50 schelvis, 10 gul en kabeljauw. 280 haring, 10 radio, 170 stuks kabeljauw. VL 7: Ada 25 wijting, 35 schelvis, 50.-gul en kabeljauw, 110 haring, en 287 kleine haring en 225 stuks kabeljauw. KW 7: 10 tarbot. 85 schelvis, 160 gul en kabeljauw. 15 haring, 60 makreel, 80 stuks kabeljauw. KW 122: 15 schelvis, 75 haring, 15 ma kreel, 40 varia, 100 kleine haring. VL 84: 25 schelvis, 310 haring, 50 diver sen, 100 stijve kabeljauwen. Voor morgen komen ook: KW 76: 80 schelvis, 15 haring. 50 makreel, 5 wijting, 150 gul en kabeljauw en koolvis, 80 stuks kabeljauw, 22 kantjes. SCH 117: 90 varia. 200 stuks kabeljauw, 300 kleine haring. 250 kantjes. IJM 15 Emma: 800 kisten diversen, 500 stuks kabeljauw. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 80 schelvis. 60 wijting 10 koolvis, 50 gul en kabeljauw. 1800 haring. 10 schol, 3000 kilo en maatjesharing, 70

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7