Felle kritiek van socialistische fractie in Europees parlement HET WEER Bestraffing der fraudeurs door nationale regeringen ONTWAPENING NAAR DE UNO VERWEZEN Vergiftigde selderie in Hillegom gestolen Baby van twee maanden in brandend huis omgekomen SCHROOTAFFAIRE IN HET OPENBAAR Olympische Eurovisie vier uur per dag Twee kinderen verdronken Kroesjtsjev schrijft beschuldigende brieven aan westelijke deelnemers Heistelling viel op geparkeerde auto Vier doden in het verkeer Eisenhower wijt onrust in Japan aan de Russen Een jaar celstraf voor Bulgaarse student 45e JAARGANG NUMMER 197 lYIUIxmo mjore ijou muf! Onbestendig Aan het strand Russische journalisten op bezoek Het woord is aan... Aanslag op hoogleraar In de krant van heden: DINSDAG 28 JUNI 1960 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr, H. C. van der Mije Morgen viert Prins Bemharcl zijn 49ste verjaardag. Jongste foto van de Prins uit het atelier van M. C. Meijboom. Van een tuin in Hillegom is maandag een hoeveelheid peterselie en selderie ont vreemd, die zaterdag is bespoten met Maration, een zwaar vergif, dat bij in wendig gebruik dodelijk is. De groepscom- mandant van de rijkspolitie in Hillegom heeft in vex'band hiermee een waarschu wing uitgegeven, waarin de bevolking in en rond Hillegom wordt aangeraden de uiterste voorzichtigheid te betrachten bij het verbruik van peterselie en selderie van onbekende herkomst. Er wordt op ge wezen, dat het vergif eerst na geruime tijd zijn dodelijke werking heeft. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEMTEL 13439' LÉIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2*23596 DAMES ZOMERPANTALONS Een baby van ruim twee maanden is in de afgelopen nacht om het leven geko men bij een brand, die gewoed heeft op de zolderverdieping van een woning aan de Kleine Kattenburgerstraat op de Am sterdamse eilanden. Om vijf minuten voor half een was de vader, de 24-jarige kok A.D. Majoor, die met zijn gezin op de eerste etage inwoont, nog naar de zolder gegaan. Zijn dochtertje lag toen in een rustig kamertje aan de achterzijde te sla pen. De man ging naar het Victoriahotel om zijn vrouw, die daar werkt, af te halen. Korte tijd na zijn vertrek, tegen kwart voor een, brak de brand uit. Tegenover de politie verklaarde de man, dat hij op de zolder niet heeft gei-ookt. Een 19-jarig meisje, Nel Swart, die met haar 15-jarig zusje en haar 23-jarige broer ook op de zolderverdieping sliepen, werd wakker door de rook. Zij wekte de andere en allen konden via de trap ontkomen. Een benedenbuurman heeft nog, door de deur van het kamertje waar de baby sliep, in te trappen, gepoogd naar binnen te dringen om de kleine te redden. De dichte rook en de vlammen maakten hem dit onmogelijk. Toen de brandweer die met drie stralen het vuur binnen een half uur bedwongen had, het kamertje betrad, vond zij het stoffelijk overschot van de baby. De zolderverdieping brandde geheel uit. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijke buien. Matige tot krachtige, maar aan de kust tijdelijke harde tot stormachtige wind tussen west en noord west. Koud weer. Volledige vveerrapporten op pagina twee. Tussen depressie boven De nemarken en hoge-drukgebied bij Ierland stroomt koele lucht naar de kust met een enkele bui, een krachtige noordelijke wind, maar ook flinke opklaringen. Overdag 15-17 gr. Zeewater bijna 17 gr. Vooruitzichten: perioden van zonneschijn, maar te koel. STRAATSBURG (ANP) Dc Nederlandse vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, Spierenburg, heeft maandag in het Europese parlement in Straatsburg het beleid van de Iloge Autoriteit bij het onderzoek van de schrootfraude verdedigd en daarbij verklaard, dat de afwikkeling van de affaire nog slechts een kwestie van tijd is. De Nederlandse socialistische afgevaar digden jhr. mr. M. van der Goes van Natcrs en G. M. Nedcrhorst hebben echter aan sluitend op zijn uiteenzetting felle critiek op dit beleid geleverd, dat volgens hen te traag en zelfs „dilettanterig" ter hand was genomen. Zij kregen het bovendien aan de stok met de Franse christen-democraat Pohcr, rapporteur van de commissie voor de interne markt, die zich in zijn verslagen naar zij meenden niet genoeg voor de zaak interesseerde. Tijdens een hooglopende woordenwisseling verweet jhr. Van der Goes dc Fransman, dat „er nog nooit een rapporteur zo passief" was geweest. De schrootaffaire is in 1957 aan het licht gebracht door dc Nederlandse schroothan- delaar Worms, die maandag op de tribune het debat volgde. Er is fraude gepleegd met de toeslagen, die door een gemeen schappelijk kantoor van de schroothandel in Brussel wei-den betaald op schroot, dat van buiten de gemeenschap der E.G.K.S. werd ingevoerd. Dat schi-oot was namelijk aanzienlijk duurder dan het schroot dat in de gemeenschap werd vei-zameld. De zwendel bestond er in, dat men door mani pulaties met documenten goedkoop binnen lands schroot voor duur buitenlands schroot liet doorgaan en dan ten onrechte aanzienlijke bedragen aan zogenaamde verevening incasseerde. De heer Spierenburg verklaarde dat het door de Hoge Autoriteit gekozen beleid voor het onderzoek nu resultaten gaat af werpen. De loop van het onderzoek is niet meer te stuiten. Tot op heden is vastgesteld, dat over meer dan 168.000 ton ten onrechte toeslagen zijn uitbetaald. De aard van het door de Hoge Autoriteit gekozen be leid vereiste een zekei-e zwijgzaamheid en discretie. Juist omdat het de Hoge Auto riteit van het begin af aan ernst is ge weest met dit onderzoek, heeft zij bewust de onaangename consequentie aanvaard van de schijn te wekken niet te kunnen antwoorden op het verwijt, dat zij het on derzoek afremde en de zaak in de doofpot wilde stoppen. Men is oas nu in het sta dium gekomen, waarin iets kan worden onthuld, al blijven ook nu nog discretie en terughoudendheid geboden. De heer Spierenburg gaf een uitgebi-eid overzicht van de moeilijkheden die het onderzoek oplevert: Er moeten een 150.000 documenten worden gecontroleerd en bo vendien moeten vele er van nog op echt heid worden onderzocht. De Hoge Autori teit heeft tot op heden aan de Duitse opsporingsdiensten 15.000 gevallen ter hand gesteld voor nader onderzoek. Bij die controle zijn op hoeveelheden van 262.000 ton malversaties met 106.800 ton aan het licht gekomen. Bij controle van 218.000 ton in België bleek met 28.000 gefraudeerd te zijn. Dc heer Spierenburg wees er overigens met nadruk op. dat de Hoge Auloriteit het bestraffen van de fraudes aan de nationale autoriteiten moet overlaten. Zij moet er Drie Russische journalisten hebben van morgen een bezoek gebracht aan de Ko ninklijke Hoogovens en Staalfabrieken in IJmuiden. De journalisten, vertegenwoor digers van het persbureau Tass, de Prawda en de Litera'oernaja Gazeta, werden ontvangen door dc heer Pennock, chef public relations van de Hoogovens. Nadat zij een bedrijfsfilm hadden gezien, maakten zij een rondgang door het be drijf. Vanmiddag bezichtigden zij in Zaandam het Czaar Petershuisje. De Russische journalisten toonden zich enthousiast over hun bezoek aan ons land. Zij hebben reeds bezoeken gebracht aan Den Haag, Amstci-dam en Rotterdam. Dc Russische journalisten met hun gastheren bij Hoogovens - IJmuiden mee volstaan de nationale autoriteiten zo veel mogelijk belastend materiaal te ver schaffen. Bij de pogingen om de ten on rechte betaalde toeslagen direct van een aantal Duitse firma's terug te vorderen, heeft de Hoge Autoriteit in eerste instantie reeds een nederlaag geleden. Deze firma's gingen namelijk in beroep bij het Europe se Hof in Luxemburg en daar werd ge steld. dat zij te goeder trouw waren geweest bij de aankoop van de partijen schroot waarmee fraude was gepleegd. Directe terugvordering is dus onmogelijk en de Hoge Autoriteit zal hiervoor nu de om slachtige weg via de nationale rechters moeten volgen. Gebrek ann belang stelling van andere fracties De heren van der Goes van Naters en Nederhorst namen het beleid van de Hoge Autoriteit namens de gehele Straatsburgse socialistische fractie onder vuur. Hierbij kan v/orden aangetekend, dat tijdens het debat vrijwel de gehele christen democratische en liberale fracties afwezig waren. De heer Nederhorst meende, dat de Hoge Autoriteit „op de meest ergerlijke wijze" was te kort. geschoten bij de con trole op de vereveningstoeslagen. Het Worms bureau in Brussel was een „administra tieve bende" geweest. Terwijl de ene af deling in 1958, toen het onderzoek op gang kwam, een officiële aanklacht wegens ver meende fraude opstelde, ging de afdeling er naast rustig door met het uitkeren van toeslagen aan de hand va.x documenten, waarvan men vermoeden kon, dat ze vals waren. De hee'r Nederhorst vi-oeg de Hoge Auto riteit, wat zij van plan was te doen als de nationale instanties de vervolging aan de hand van de door de Hoge Autoriteit verstrekte gegevens niet krachtig genoeg zouden aanpakken. Hij raadde haar aan, ingeval klachten daarover in de minister raad van de gemeenschap niet zouden hel pen, het wapen der openbaarheid te han teren en in het parlement de regeringen aan de kaak te stellen, die volledige mede werking weigerden. Hij meende, dat de Nederlandse regering tot op heden niet vlot heeft meegewerkt aan het ondei'zoek. Spierenburg Het heeft vorig jaar bijvoorbeeld acht maanden geduurd, voor zij tot de ontdek king kwam, dat zij geen gevolg kon geven aan bepaalde verzoeken om controle van de Hoge Autoriteit, omdat zij de bevoegd heden daartoe miste. Tenslotte vroeg hij welke lering de Hoge Autoriteit uit de zaak trok. Moest de schroothandel geordend worden of kon ze vrij blijven? In dit verband had hij nog kritiek op het feit, dat het acht jaar had geduurd voor de Hoge Autoriteit het schrootkartel in Nederland verbood. Doch zal men ook controleren of het verbod werkelijk wordt nagekomen? De heer Van der Goes eiste voor alles dat er recht zou worden gedaan. Het na deel dat de schrootfraude voor de gemeen schap heeft opgeleverd, valt nog niet pre cies te ramen: het bedrag ligt tussen vijf en twintig miljoen dollar. Hoe het zij, deze corruptie moet onmogelijk gemaakt wor den. In jonge staten, zoals er nu zoveel verrijzen, is corruptie door optreden van belangengroepen een algemeen gevaar en volgens jhr. Van der Goes blijkt dit ge vaar ook te bestaan in jonge gemeen schappen. Als er niet streng tegen de schrootfraudes wordt opgetreden, zouden er ook in andere gemeenschappen van de zes wel eens zulke onaangename kinder ziekten kunnen ontstaan. De Eurovisie en de organisatoren van de Olympische Spelen hebben overeen stemming bereikt over de televisie-uitzen dingen van de komende spelen in Rome. De Eurovisie zal elke dag gedurende vier uur directe reportages kunnen geven van de wedstrijden tijdens de Olympische Spelen, die eind augustus in Rome gehou den worden. Dit werd in Rome gezegd door een woordvoerder van het comité dat. de spe len organiseert. Hij zei, dat vandaag een verdrag ondertekend zal worden door Eurovisie en het comité, waarin deze ge legenheid geboden wordt aan de Eurovi sie en aan de televisie-instituten van Oost- Duitsland, Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije. De onderhandelingen, die zeer veel tijd gekost hebben, werden in april afgebroken, omdat men het over de pxijs die Euro visie moest betalen niet eens kon wor den. Hoe groot de prijs is waarover men het ten slotte eens is geworden kon niet worden meegedeeld. Woodrow Wilson: Velen klagen over gebrek aan zon in hun leven, terwijl zij zich zouden moe ten beklagen om hun blindheid. De 8-jarige Dirk Tilman is gistermid dag bij de mijnenveger „Bedum" in de Oosterhaven te Groningen verdronken. De jongen wilde op de mijnenveger stappen, die ongeveer een halve meter van de kade lag. Hij stapte mis en viel tussen wal en schip in het water. Enige matrozen van de „Bedum" sprongen hem onmiddellijk na en probeerden het kind te vinden. Hun pogingen waren echter vergeefs. Een half uur later is het stoffelijk overschot met een dreg opgehaald. In 's Graveland is het driejarige meisje Abda Kolk spelendex-wijs te water geraakt en verdronken. MOSKOU (Reutcr-Tass) De Sovjet- Unie heeft maandag de secretaris-gene raal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, verzocht het ontwapeningsvraagstuk als een „belangrijke en dringende aangelegen heid" op de agenda te plaatsen van de UNO-Assemblee die in september bijeen komt. GENEVE (Reuter-UPI) Een laatste poging om de communisten af te brengen van hun besluit om niet meer aan het ontwapeningsoverlcg deel te nemen, is maandagavond mislukt. De Brit Ormsby- Gore was naar de Rus Zorin toegegaan om dc kwestie nog eens te bespreken, maar het onderhoud leverde geen resul taat op. De westelijke delegaties hebben van morgen een half uur vergaderd zonder de communisten en daarna een slotcommuni qué uitgegeven, waarin werd meegedeeld, dat zij het UNO-secretariaat verzocht heb ben de verslagen van de conferentie op te zenden naar de UNO-ontwapeningscom- missie en de UNO-Assemblee. Premier Kroesjtsjev heeft de regerings- Een heistelling, die gebruikt werd bij de bouw van een gashouder voor de wester gasfabriek in Amsterdam, is gisteren dwars over de Haarlemmertrekvaart en een deel van de Haarlemmerweg gevallen. Het gevaarte vermorzelde in zijn val een geparkeerde lege personenauto. De machi nist en zijn helper konden bijtijds van de heistelling springen en liepen slechts licht letsel op. In Tilburg verleende de 42-jarige wiel rijder H. Aarts op een kruispunt geen voorrang aan een auto. Hij werd aange reden en was onmiddellijk dood. In Groningen wilde de 54-jarige W. van der Wal met zijn auto, die hij langs het water had geparkeerd, wegrijden. De wagen schoot over een verhoogde beton- rand heen het water in. Een 23-jarige jongeman sprong de auto na en wist de heer Van der Wal. die bewusteloos en ern stig aan het hoofd gewond bleek te zijn, op de wal te brengen. Tijdens de over brenging naar een ziekenhuis is de dren keling overleden. Nabij Veenoord (Fr.) zijn twee brom fietsers met elkaar in botsing gekomen. Een van hen G. F. A. uit Klazienaveen, werd ei'nstig gewond en ovexdeed enkele ogenblikken na het ongeluk. De andere bromfietser kreeg geen letsel. In het academisch ziekenhuis te Gro ningen is de 24-jarige J. Kooke uit Wester- bork overleden, die zondagmorgen vroeg in Beilen bewusteloos naast zijn bromfiets werd aangetroffen. Hij was ernstig aan het hoofd gewond. Wat er precies gebeurd is weet men niet. daar de gewonde, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is over leden. Het ongeluk gebeurde toen de beistelling van de kade naar een in de Haarlemmer- trekvaart liggende boot zou worden ge transporteerd. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft in een toespraak tot het Amerikaanse volk gezegd dat de bekrach tiging van het nieuwe verdrag met Japan „een nederlaag voor het internationale communisme" is. Het schijnt dat de com munisten tot de slotsom zijn gekomen dat onze reizen zulk een positieve waarde heb ben in de strijd tegen het communistische imperialisme, dat zij alle middelen te baat moeten nemen om bezoeken aan sommige landen te verhinderen, aldus Eisenhower. Met hun medewerkers in Peking hebben de Russen alles in het werk gesteld om ongeregeldheden in Tokio te verwekken, waardoor de Japanse regering gedwongen zou worden de uitnodiging tot een bezoek in trekken, aldus Eisenhower. Die onge regeldheden zijn niet door de Verenigde Staten vex-oorzaakt. Wij moeten niet de fout maken onszelf de schuld te geven van wat de communisten doen. Eisenhower verklaarde dat hij, gezien de korte tijd die hem nog rest voor zijn aftreden in januari, niet van plan is om nog meer goodwill-reizen te maken. Mocht zich echter in de naaste toekomst een on voorziene situatie voordoen, dan zal ik geen seconde aarzelen om weer op reis te gaan, aldus de president. Eisenhower zei voorts dat de strijd te gen de communisten die de wereld willen overheersen, niet gewonnen kan worden als men bang of passief is of in de ver dediging blijft. Wij moeten de risico's, ver bonden aan een stoutmoedige actie, met koelbloedigheid en moed aanvaai-den. I leiders van de westelijke deelnemers aan het ontwapeningsoverleg de Verenigde Staten, Groot Brittannië, Frankrijk, Cana da en Italië in brieven aangekondigd, dat de Sovjet-Unie haar deelneming zou opschorten. Volgens de Russische leider gebruikte het Westen de conferentie om „de bewapeningswedloop te verbergen". Hij dringt aan op een ernstig onderzoek van de toestand. DEN HAAG In Haagse regerings kringen wordt ernstig betreurd dat de Sovjet Unie heeft meegedeeld niet langer aan de ontwapeningsbesprekingen in Ge- nève te kunnen deelnemen, temeer omdat zulks werd verklaard op een moment dat zoals de vertegenwoordigers van de vijf communistische landen wisten het Wes ten nieuwe voorstellen in voorbereiding had, zo wordt van officiële zijde in Den Haag meegedeeld. De ontwapeningscommissie van tien leek een geschikt orgaan om tot waar achtige ondexTiandelingen te komen waar toe het Westen door zijn gebalanceerde en vergaande voox-stellen een goede basis had gelegd. Evenals voorgaande jaren zal het ontwapeningsvraagstuk ook thans weer in de UNO aan de orde komen. De Neder landse regering zal dan opnieuw met kracht pleiten voor maatregelen van al gemene en geconti-oleerde ontwapening. Intussen heeft Tsarapkin, de Russische afgevaardigde naar de Geneefse conferen tie inzake een verbod op het nemen van proeven met kernwapens, een Amerikaan se uitnodiging om getuige te zijn van een ondergi-ondse chemische ontploffing, van de hand gewezen. De Verenigde Staten willen een dergelijke explosie op 12 juli in Nevada teweegbrengen. Tsarapkin ver klaarde dat de Sovjet-Unie „niet geïnte resseerd" is in ontploffingen, die niets te maken hebben met het Geneefse overleg. De rechtbank te Arnhem heeft de 34- jarige Bulgaarse student aan de Land bouwhogeschool te Wageningen J. L. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan één maand voor waardelijk, zonder aftrek van voorarrest. De officier van Justitie had anderhalf jaar gevorderd. De student heeft terecht gestaan wegens het lossen van pistoolschoten op de hoog leraar mevrouw prof. dr. C. A. Reinders- Gouwentak op de avond van 2 januari van dit jaar. Zij werd niet ex-nstig gewond. Prof. Reinders had de student herhaalde malen duidelijk laten blijken, dat zij hem niet geschikt achtte voor het volgen van hoger onderwijs. Hoewel de student steeds heeft volgehouden, dat hij niet de bedoe ling heeft gehad op mevrouw Reinders te schieten, achtte de rechtbank poging tot doodslag bewezen. Zij hield er rekening mee dat het ten laste gelegde hem slechts in zeer verminderde mate kan worden aangex-ekend. pag. Weerrapporten J, 2 Uit het binnenland 2, 6 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Kunst 4 Agenda van IJ mond en Haarlem 4 Uit stad en omgeving 5, 8 In de Vishal en op zee6 Garcia de Leon7 Feuilleton 7 Boekenhoekje 7 Horen en Zien 7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport U Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1