Meer bewapening na de breuk in Genève Nieuwe opstand in Tibet Minister Toxopeus: Nw.-Guinea ontwikkelt zich zeer snel HET WEER Mijngasexplosie in Wales: 45 doden r t i s t ieK dee MORRIS beforeijouêuij! Peking waarschuwt Nepal dat Chinese troepen opereren in het grensgebied Beroep op het Nederlandse volk om het regeringsbeleid te steunen In de krant van heden: Aan de kust Storm richtte weinig schade aan Aanhoudend koud Aan het strand Ook Russische nota aan Nederland Communistische afgevaardigden heden vertrokken Zes doden in het verkeer lai Het woord is aan WOENSDAG 2 9 JUNI 196 0 45e JAARGANG NUMMER 198 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. i 1 esa spn sn K Ti TT Hl® Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Ij j| ill Él jg^ 1L IE II i II li ii 1 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. .JL J, Jg Jl» JL Jlh JÉ® franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Ha^lem^hnnfH 5d89' "li ''«Tw iwk DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. J 1 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. HL C. van der Mije Triest en onveranderlijk is 't beeld aan de ingang van de mijn: een moeder met een baby op de arm, een snikkende verloofde en een verslagen oom wach ten bij de hekken met de dodelijke zekerheid reeds in het hart. de mijn. Buiten, bij de ingang zag men 't bekende beeld van alle mijntragedies: diepbezorgde en vertwijfelde vrouwen, ang stige kinderen, wachtende ziekenwagens en de aankomst van reddingsploegen en vrijwilligers die zich aanmeldden om naar beneden te gaan. Koningin Elizabeth heeft van haar diep medeleven door middel van een speciale boodschap getuigd. STRAATSBURG (ANP) Het Europese parlement heeft vandaag aan het begin van zijn vergadering staande één minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis van de mijnwerkers die in Engeland om het leven zijn gekomen. vag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 4 Op de Praatstoel 8 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Kunst 4 Agenda van IJ mond en Haarlem 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Horen en Zien7 Beeldverhalen 7 Tip voor een trip7 Economisch niéuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's 'Advertentie BARTEUORlSSTR. .'HAARLEM TEL.13439 LEIDSESIRAAT^BU KONINGSPLEIN) /AMSTERDAM''TÊt:t223596 NYLON REGENJASSEN ƒ49.75 ten aanrukken om dit leger, dat voor het merendeels uit cavalerie zou bestaan, te verslaan. Deze Tibetanen zijn slechts met geweren en andere kleine wapens uitge rust en zij zullen het, ondanks hun formi dabele sterkte, niet lang tegen de Chinezen kunnen volhouden. Zij vorderen slechts t^aag. In gevechten zouden verscheidene honderden Chinezen zijn gedood, terwijl de Tibetanen grote hoeveelheden wapens zouden hebben buitgemaakt. Deze foto werd gemaakt bij de ont vangst van president Fröndizi van Ar gentinië in de presidentiële ambtswo ning van de Westduitse Bondspresi dent Villa Hammerschmidt. Van links naar rechts op het terras: mevrouw Liibke, president Fröndizi, mevrouw Fröndizi en president Liibke. De vrij zware noordwester storm, die in de nacht van dinsdag op woensdag over ons land raasde, heeft in Zandvoort weinig schade aangericht. Dinsdagmiddag wakkerde de wind dermate aan en wer den de weerberichten zo ongunstig dat de exploitanten van de strandbedrijven tijdig afdoende maatregelen namen. De strandstoelen werden zo hoog mogelijk op het strand gezet en alles wat los zou kunnen slaan werd extra vastgezet. Het water werd in de loop van de nacht zeer hoog opgejaagd, maar drong de op verhogingen staande bedrijven niet bin nen. In het grote tentenkamp op hel strand was men de gehele nacht paraat. Nauwlettend bleef men de weersomstan digheden volgen. Men kon niet voorko men dat door de harde wind enkele ten ten in elkaar waaiden. In geen enkel kampeerhuisje drong ech ter water naar binnen. In 't trekkerskamp ,,De Branding" gingen enkele tenten in de loop van de nacht de lucht in. De meeste doorstonden het geweld van de wind. Van een paniekstemming in de kampeer- centra was geen sprake. Het aanhoudend slechte weer had wel tot gevolg dat vele kampeerders in de loop van vanmorgen eerder vertrokken dan zij aanvankelijk van plan waren. Het kampeerterrein „Sandevoerde" had geen schade van betekenis, wat te danken is aan de lage ligging tussen dc duinen. Hetzelfde geldt voor het kampeercentrum „Dennendal". Bij de politie kwamen geen meldingen van stormschade binnen. In IJmuiden werd ook niet veel schade gemeld. Het zeewater werd tot vlak voor de strandhuisjes opgezwiept, maar aan geen der huisjes ontstond noemenswaar dige schade. In Velsen waaide in de loop van de nacht slechts een boom om. welke aan de Hoofdstraat met krakend geweld naar beneden kwam. In Scheveningen De noordwester storm heeft een enorme ravage aangericht op het Scheveningsc strand. Talrijke strandtenten werden door het hoge water volledig vernield. Vooral dc wandelpier in aanbouw heeft het zeer zwaar te verduren gehad. Wel hebben de reeds 225 meter lange wandelbrug van be ton en het reeds geheide gedeelte van het zonnc-eiland dc aanval van de zee door staan. maar de vooruitgeschoven houten hulpsteigers, waarop een hoge menckstcl- ling (waarde een kwart miljoen gulden) en twee kleine heistellingen stonden, zjjn vol ledig door de zee verzwolgen. De tweede menckstelling heeft de strijd met 't water volledig overleefd. Dit zware gevaarte bleef op het beton van het zonne- eiland hangen. De omvang van de ravage is zo groot, dat op een zeer belangrijke vertraging van de bouw van de pier moet worden gerekend. Men weet bij de directie van de pier nog niet bij benadering hoe lang deze vertraging zal duren, omdat men er nog niet in geslaagd is de schade vol ledig op te nemen. Er zal waarschijnlijk een nieuwe menckstelling moeten worden aangevoerd. Bovendien moeten de steigers worden herbouwd. Verwachting tot morgenavond: Aanhoudend koud met vrij veel bewolking en enkele buien. Langs de kust tot krachtig en in het binnenland tot matig of zwak afnemende noordweste lijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. De stormdepressie boven De nemarken voert ook morgen nog te koude lucht van 13-15 gr. C. aan. Zeewater 16 gr. Krachtige, later matige wind uit noorde lijke richting. Vooruitzichten: eerst na morgen langzaam wat beter strandweer met opkla ringen. (Van onze Haagse redacteur) Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vanmorgen uit Moskou vernomen, dat de tijdelijke zaakgelastigde, mr. H. Wijnants, dinsdag eveneens een nota van de Russische regering heeft ontvangen over het afbreken van de ontwapenings besprekingen te Genêve en het voornemen van de Russische regering de kwestie voor te leggen aan de Verenigde Naties. De nota is, naar men aanneent, in dezelfde bewoordingen gesteld als die aan Noorwe gen en Denemarken. De tekst was van morgen nog niet in Den Haag ontvangen. In de Eerste Kamer heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, verklaard, dat de ontwikkeling van Nieuw-Guinea zeer snel gaat. Hij achtte het echter niet juist een termijn te stellen na welke de bevolking over haar toekomst zal kunnen beslissen. Zowel de minister als zijn staatssecretaris mr. Both deden een beroep op het Nederlandse volk om achter het regeringsbeleid inzake Nieuw- Guinea te staan. De versterking van de defensie daar heeft geen enkele agressieve bedoeling, zei de minister. „Het spijt mij, dat in ons land soms het tegendeel wordt beweerd". Het debat over Nieuw-Guinea in de Eerste Kamer werd gehouden naar aan leiding van de wetsontwerpen tot wijziging van de bewindsregeling en tot vaststelling van de begroting voor dat gebiedsdeel. Eer ste spreker was de heer D e 1 p r a t (VVD) die zich zorgen maakte over het oplei den en aanwerven van autochtonen voor overheidsfuncties en plaatsing in het be drijfsleven. Indien gezorgd wordt voor vol doende rechtszekerheid, zal het aantrekken van particulier kapitaal voor de verdere ontwikkeling van het land eenvoudiger zijn De heer De Dreu (P. v.d.A.) ver zocht de regering spoed te betrachten bij het regelen van de rechtspositie van de ambtenaren in Nieuw-Guinea. Wat de ontwikkeling van het ge bied betreft meende hij, dat de onze- GENèVE (Reuter) De vijf westelijke delegaties naar de door de communisten verlaten ontwapeningsconferentie in Genève hebben de conferentie voor onbe paalde tijd geschorst. Dc afgevaardigden van de Sovjet-Unie, Polen. Tsjechoslowa- kije, Bulgarije en Roemenië vertrokken vandaag uit Genève. WASHINGTON (Reuter AFP) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Sovjet-Unie beschuldigd van huichelachtigheid, omdat de Sovjet- Unie het probleem voor de zoveelste keer op de UNO-agenda wil laten opnemen, nadat zij besloten had de ontwapenings besprekingen af te breken zonder eerst kennis te nemen van de nieuwe westelijke voorstellen. Veertig miljard dollar Een commissie van leden van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat is het eens geworden over een be groting van bijna 40 miljard dollar voor de defensie. Dit bedrag vormt een com promis tussen de bedragen die de twee huizen van het Congres afzonderlijk had den goedgekeurd. 1-Iet Huis en de Senaat moeten er zich nog over uitspreken. Het compromis-bedrag ligt 650 miljoen dollar hoger dan hetgeen president Eisen hower had gevraagd. Er komen op de be groting posten voor voor de produktie van luchtdoelraketten, de bouw van nog een vliegdekschip en extrafondsen voor onder zeeboten, satellieten voor militaire doelen en andere wapens. MOSKOU (Reuter) De „Pravda", het officiële orgaan der Russische communis tische partij, heeft de westelijke landen de schuld gegeven van het afbreken der onl- wapeningsbesprekingen in Genève. Premier Kroesjtsjev heeft op een ont vangst in het Kremlin voor kadetten van de Russische militaire academie gezegd dat er in Genève helemaal geen onderhan delingen werden gevoerd maar dat de ontwapeningskwestie voortdurend op de lange baan werd geschoven. Daarom heeft de Sovjet-Unie de conferentie verlaten. Tass meldt in een Engelse versie van Kroesjtsjevs toespraak dat de Sovjet-Unie zich „voorlopig" heeft teruggetrokken maar in dc Russische versie kwam de aanduiding „voorlopig" niet voor. Nieuwe wapens De minister van Defensie, maarschalk Malinovski. verklaarde bij dezelfde gele genheid dat op militaire scholen in de Sovjet-Unie het aantal specialisten voor nieuwe wapens wordt uitgebreid ten koste van het aantal deskundigen voor andere wapens, omdat het leger op grote schaal met tactische en strategische raketwapens is uitgerust. De Russische strijdkrachten moeten thans speciale aandacht wijden aan een verdere verhoging van de paraatheid. Westelijke oorlogsprovocateurs, in het bij zonder in de Verenigde Staten, willen geen ontspanning van de internationale toe stand, aldus Malinovski. De 49-jarige huishoudster T. van Goud oever uit Heemstede is vanmorgen op de Heemsteedse Dreef ter hoogte van de Lanckhorstlaan overreden door een vracht auto. Zij was per fiets de Dreef overgesto ken en had geen voorrang aan de uit de richting Haarlem komende auto verleend. De vrouw was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het St. Elisabcthsgasthuis in Haarlem overgebracht. Een zeer enstig verkeersongeval in Capelle aan de IJssel heeft gistermiddag het leven gekost aan drie personen. Een personenauto, die uit de richting Utrecht kwam, is op het door regen glad geworden wegdek geslipt en tegen een met stenen beladen vrachtauto gebotst. De personen auto, die met grote snelheid moet hebben gereden, schoot onder de vrachtwagen, die met de lading een gewicht van tien ton had. en werd geheel in elkaar gedrukt. Drie van de vier inzittenden waren op slag dood. Het zijn de 19-jarige H. P. Roze- gard uit De Meern bij Utrecht, en twee Engelsen, de 34-jarige J. A. Hilsdon uit Romford en de 25-jarige W. Pike uit Dagenham. Een derde Engelsman, de 37- jarige L. G. Meadmore uit Couldson, werd levensgevaarlijk gewond. De auto werd bestuurd door H. Roze- garde, werkzaam bij een bedrijf in De Meern. De drie Engelsen hadden een be zoek aan dit bedrijf gebracht. In opdracht van zijn patroon zou Rozegarde hen naar het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam brengen. In Amsterdam is een Duitse motorrijder met duo-passagiere in volle vaart tegen een tram gebotst. De motorrijder was op slag dood, zijn duopassagiere werd levens gevaarlijk gewond. Bij een verkeersongeluk in Hoensbroek vond de 16-jarige Ria de Jong de dood. Het meisje zat achter op een bromfiets, die bestuurd werd door een inwoner van Hoensbroek. Op een kruising kwam hij in botsing met een personenauto. Tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis te Heei*- len overleed het meisje aan de opgelopen kwetsuren. De bestuurder van de brom fiets werd ernstig gewond. Sir Andrew Noble zal Sir Pavl Mason opvolgen als ambassadeur van Groot- Briltannië in Nederland. Hij is thans nog ambassadeur in Mexico. Advertentie camera's tot Kennemerlaan 5 (bij de brug) kerheid of de regering de wedloop met de tijd zal winnen groot is. Hij meende, dat de ontwikkeling aan een termijn ge bonden moet zijn. Hij vroeg zich af welke keus de Papoeas zuilen maken wanneer zij aan zelfbeschikking toe zijn. Het hoog gestemde ideaal van de regering wekte bij hem twijfels op. Het invoeren van het Nederlands leek hem niet juist. Maleis en Engels leken hem meer aangewezen. Niet mag worden vergeten, dat een vreemde staat met vreemde ambtenaren het gezag op Nuuw-Guinea uitoefent. Zal een streven naar het ontstaan van een Papoea-staat buiten hot koninkrijk als sub versief worden aangemerkt? De keuze bij zelfbeschikking zou dan niet geheel vrij zijn. Met begrip voor gevoelsoverwegingen meende de heer De Dreu toch, dat ons land zich met onzekerheid van steun van bondgenoten in een uitzichtloos avontuur ten aanzien van Nieuw-Guinea heeft ge stort, vooral als militaire agressie dreigt. Hij drong aan op een internationale op lossing binnen het raam van de Ver. Na ties. De heer Rcyers (C.H.U.) wees op de faits et gestes van Indonesië en de daarmee gepaard gaande intimidatiepo gingen. Hij achtte de militaire maatrege len voor Nieuw-Guinea juist, al was de publieke aankondiging niet gelukkig. Hij suggereerde het uitgeven van toelichtin gen op het regeringsbeleid via onze diplo matieke vertegenwoordigingen, waardoor de inzichten elders zouden kunnen worden verbeterd. Do heer A1 g r a (A.R.) zei een stre ven naar een internationale regeling voor Nieuw-Guinea uiterst bedenkelijk te ach ten. Hij kon zich geheel bij het regerings beleid aansluiten. Hij meende, dat de wc- reldklok deze politiek als de juiste aan wijst. De heer Van R i e 1 (V.V.D.) merkte op, dat de huidige situatie buiten de par lementaire reikwijdte ligt. Hij achtte het onjuist, dat door het opwerpen van ge dachten als die van de heer De Dreu uit de nationale lijn wordt gestapt, waar door de interne coherentie wordt bedreigd. Het is niet aan ons, aldus de heer Van Riel, te beslissen wanneer het volk van Nieuw-Guinea rijp voor een eigen beslis sing is. Op een gegeven moment zal het zelf een koers uitzetten en dat zullen wij moeten accepteren zonder enig beletsel. Het is duidelijk, zo zeide de liberale senator, dat de gedachten in Australië, Engeland en de Ver. Staten uitgaan in de richting van een Melanesisch blok. Daarmee moeten wij rekening houden evenals het feit, dat een stuk van de we reldpolitiek binnen de Ver. Naties zich voltrekt in een sfeer van gerichte emoti onaliteit. Hij achtte het juist, dat wij mi litaire maatregelen treffen „omdat er ge rammeld wordt aan een deur van het koninkrijk". Tenslotte zei de heer Van Riel, dat voor het beleid voor Nieuw-Guinea uitbun- dge fantasie naast demonische voorzich tigheid nodig is. De heer D e r k e n s (K.V.P.) verklaar de namens zijn fractie het regeringsbeleid inzake Nieuw-Guinea te steunen. Hij ver weet de socialistische woordvoerder, dat deze opponeerde tegen een beleid, dat een voortzetting is van dat van het vorige kabinet. Het zenden van militaire ver sterkingen achte hij juist, ook al had de bekendmaking anders en beter gekund. (Vervolg op pagina 3) (Van onze correspondent in Londen) Door een mijngasontploffing onder de Arraelberg bij Abettillery in het graaf schap Monmouthshire, een der groot ste cokesmijnen van Zuid-Wales, zijn 45 mijnwerkers omgekomen. Gisteravond wa ren er veertig lijken geborgen. Na de ontploffing, die zich op 350 meter diepte en 2,5 kilometer van de schacht voordeed, was de mijngang over grote lengte op vele plaatsen ingestort en er hing overal mijngas. Redders die met gas maskers en zuurstofapparaten afdaalden namen kanarie's in kooitjes mee, die zon der uitzondering stierven. Het duurde uren voor men de ingeslotenen kon bereiken, maar zij moeten reeds dadelijk bij de ont ploffing om het leven zijn gekomen. Een mijnwerker, die zich op een kilo meter afstand van de plaats van de ex plosie nad bevonden vertelde, dat hij een geweldige lichtflits zag en een oorverdo vende slag hoorde. Hoewel hij door het vele stof en het gas nauwelijks kon adem halen slaagde hij er in naar de bodem van de schacht te strompelen. Terwijl hij dat deed vond hij het lichaam van een der slachtoffers. Vier mannen, die op 500 meter van de ontploffing waren, liepen ernstige brandwonden op. Tijdens de ex plosie waren er tussen 600 en 700 man in KATMANDOE (Rcutcr/AFP) De re gering van Nepal heeft bekendgemaakt dat communistisch China haar officieel heeft meegedeeld dat het Chinese leger op het ogenblik bezig is een opstand in Ti bet nabij de grens met Nepal te onder drukken. De Chinese troepen zijn naar het grensgebied gezonden, aldus de Chinese mededeling, om af te rekenen met ben den Tibetaanse opstandelingen die daar een toevlucht hebben gezocht. Te Katmandoe is men van oordeel dat uit het feit dat de Chinezen toegeven dat er opstand in Tibet is, blijkt hoe ernstig de toestand is. Van officiële zijde in Katmandoe is medegedeeld, dat na een schermutseling tussen Nepalese en Chinese troepen in Mustang, aan de grens tussen Nepal en Tibet, drie ongewapende grenswachten worden vermist. Officiële kringen zeiden dat niet bekend is of de Nepalese grenswachten gedood of gevangen genomen zijn door de Chinese troepen, die op Nepalees grondgebied waren doorgedrongen. De Chinese regering heeft de regering van Nepal de verzekering gegeven dat haar troepen niet op Nepalees gebied zul len doordringen en dat zij op hun uitgangs linie teruggenomen zullen worden zodra de opstandelingen vernietigd zijn. China en Nepal hebben een akkoord vol gens welke de Chinese en Nepalese troe pen op twintig kilometer afstand van de grens zullen blijven. De Chinese troepen hebben nu bevel gekregen in deze gede militariseerde zone door te dringen. Als gevolg van de situatie is het handelsver keer tussen Tibet en Nepal vrijwel tot stilstand gekomen. Volgens te Katmandoe ontvangen be richten stroomt er sedert enige tijd een groot aantal Tibetaanse vluchtelingen over de grens. Een aantal van hen zou gewa pend zijn. Volgens deze berichten zijn in het gebied van de Mount Everest bijna drieduizend Tibetanen op Nepalees grond gebied doorgedrongen. De correspondent in Siligoeri van de „Times of India" heeft gemeld, dat onge veer tweehonderdduizend Tibetaanse no maden zich vechtend een weg banen door de Chinese linies in Oostelijk Tibet, in een poging om het westelijk deel van het land te bereiken. Hoewel dit nomadenleger van plan schijnt te zijn zich in westelijk Tibet in te graven, vreest men dat het uiteindelijk genoodzaakt zal zijn de grens van India te overschrijden, onder druk van het Chinese leger. Volgens deze correspondent hebben de Chinezen uit Sinkiang versterkingen la- Lord Rochester: Voor mijn huwelijk had ik zes theorieën over de opvoeding van kinderen. Nu heb ik zes kinderen en geen theorieën.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1