„NAVO-bijstand in N.-Guinea hangt van omstandigheden af" Nieuwe „douane-wet" vervangt de oude, die uit 1822 dateert Mr. Huygens suggereert: Beboet klanten der ontucht en bondig Het blijft koud en buiig Krediet voor woningbouw in Australië door emigranten Rijkssubsidie voor de bouw van kerken Gasbuis-omroepers in Groningen beboet for Eong drinks Marechaussee krijgt geen aandeel in het verkeerstoezicht Smokkelaars worden niet meer op een schavot tentoongesteld Politie moest op de vuist tegen viertal woedende vrouwen 2 Amerikaanse admiraal in ons land: Aankomsthal Schiphol wordt veel te klein Nieuwe rijksdaalders Kerkelijk Nieuws Nederlands-Britse besprekingen Amerikaanse tanker toch gezonken Inbreker gegrepen „Gelegenheidsgevers" voor het hof ■■i mêkkêêm WOENSDAG 29 JUNI 1960 (Van onze Haagse redacteur) De bevelhebber van de Amerikaanse zeestrijdkrachten, de negenenvijftigjarige admiraal Arleigh Burke, heeft dinsdagmid dag in een te Den Haag gehouden pers conferentie evenzeer getuigd van zijn on wankelbaar vertrouwen in de vloot als onmisbaar element om een oorlog te win nen als van zijn bekwaamheid om poli tieke wespennesten te ontwijken. Het klimaat voor de persconferentie was vooral op een milde temperatuur ge bracht door een schriftelijke verklaring van de admiraal die, om de snelheid waarmee hij in de tweede wereldoorlog de onder zijn bevel staande torpedojagers liet opereren, in marinekringen „31-kno- pen-Burke" wordt genoemd waarin hij in vleiende termen zinspeelde op Neder lands rol als zeevarende natie, op de kwaliteit van zijn vloot, haar bevelvoe ring en bemanning. Admiraal Burke liet er geen twijfel aan bestaan, dat hij een uitzonderlijk grote waarde toekent aan het duikbootwapen en met name aan door kernenergie voortbe wogen onderzeeërs. „Daarvan kunnen we er nooit genoeg hebben," zei hij. Hij hoop te dan ook, dat het Amerikaanse congres de daartoe bestemde kredieten onverkort zou toestaan, ook voor de versterking van de Nederlandse vloot. In een uitvoerig be toog schetste hij voorts het belang van oorlogsschepen wegens hun beweeglijkheid welke ze voor alle soorten aanvalswapens, geleide projectielen inbegrepen, vrijwel onaantastbaar maakt. Hij ging zelfs zo ver, dat hij aan marinebases in oorlogstijd slechts een beperkt belang toekende. Dat laatste neemt natuurlijk niet weg, dat de Amerikaanse marine wel geïnteresseerd is in bases. Maar de vestiging daarvan op Nieuw-Guinea was 's morgens met mi nister Visser niet besproken, zo antwoord de de admiraal op een prompt daarop gestelde vraag. Uiteraard kwamen er ook vragen over de reis van de „Karei Doorman". „De vrijheid ter zee is voor alle volken een groot goed," antwoordde de Amerikaanse opperbevelhebber diplomatiek op een op merking over de eventuele reacties van Indonesische zijde. Overigens kon hij de Nederlandse motieven voor het zenden van de omstandigheden af waaronder En op de door minister Visser aangeno men bijstand van N.A.V.O.-zijde ingeval van een agressie in het gebied van Nieuw- Guinea ging admiraal Burke met een vergelijking in: „Wanneer men een hu welijk sluit, neemt men zich voor dat tot een goed einde te brengen. Toch kan men nooit met zekerheid zeggen, dat er geen scheiding zal komen. Alles hangt een eventuele agressie zal plaats vinden. Daarom kan men nu geen categorisch antwoord geven op de vraag of de N.A.V.O. partners Nederland al of niet zullen bij staan: dat valt niet in een contract vast te leggen". Admiraal Burke geloofde niet, dat de reis van de „Karei Doorman" een verzwakking van de N.A.V.O.-strijdkrach- ten betekent: „Een schip is zo weer te- In het Staatsblad is een besluit gepu bliceerd, waarin het emigratiebestuur wordt gemachtigd tot het verstrekken van kredieten aan woningbouwverenigingen van Nederlandse emigranten in Australië. Het emigratiebestuur zal kredieten tot een totaal bedrag van elf miljoen gulden verstrekken aan woningbouwverenigingen van Nederlandse emigranten in Australië op basis van een daartoe door dit bestuur in Nederland op te nemen lening. De voor het emigratiebestuur uit de uit voering van deze leningsoperatie eventueel voortvloeiende financiële gevolgen zijn voor rekening van het rijk. Wetsvoorstel spoedig verwacht Binnenkort is de indiening van een wets ontwerp betreffende subsidiëring van de kerkbouw te wachten. Indertijd heeft een staatscommissie on der voorzitterschap van mr. E. Sassen aan de regering rapport uitgebracht over dit onderwerp. Al zal nog moeten blijken in hoeverre de regering in het wetsontwerp de adviezen van de commissie volgt, vast staat dat zij het rapport-Sassen tot uit- ganagspunt ervan gekozen heeft. Het rapport-Sassen pleitte voor subsidie door de overheid aan de kerkgenoot schappen in ons land. In brede kring in ons land, zo stelde het rapport, is men ervan overtuigd dat een ontwikkeld kerkelijk leven een groot openbaar belang is. Daartoe is de aanwezigheid van aan eisen van kwaliteit en kwantiteit voldoen de kerkgebouwen noodzakelijk, aldus het rapport. D commissie-Sassen stelde daar om voor dat de overheid bij de stichtings- kosten van kerkgebouwen zou bijspringen. Genoemd werd een vierde deel der stich- tingskosten. Langzamerhand wordt de toestand in de huidige aankomsthal van Schiphol onhoud baar. Het passagiersvervoer en dat van bagage, post en vracht neemt voortdurend toe en op spitsuren, wanneer een DC-8 en een DC-7C tezamen uit New York vrijwel gelijktijdig ruim 200 passagiers op Schip hol afleveren, terwijl de hal al vol staat met passagiers die juist uit Europese hoofdsteden zijn gearriveerd, dan komt on vermijdelijk een efficiënte en snelle af handeling in het gedrang. In de eerste vier maanden van dit jaar werden 348.214 passagiers geteld tegen 254.355 in dezelfde periode van 1959. De gemiddelde stijging bedroeg dus bijna 37 percent. De stijging der bagage hield daarmee gelijke tred en liep op tot meer dan 6V2 miljoen kilogram. Het vrachtver voer vertoonde in de eerste vier maanden van dit jaar met ruim 14 miljoen kilo gram een stijging van bijna 25 percent. Het postvervoer ging met 23 percent om hoog. rug te roepen als 't nodig mocht blijken". Evenzeer geloofde hij, dat zowel het vlieg kampschip als de twee kruisers voor Ne derland en de N.A.V.O. wel degelijk van belang zijn. Volgens hem hangt de verde diging van de Nederlandse welvaart voor namelijk van de vloot af. Vandaag brengt de Amerikaanse opper bevelhebber een bezoek aan de marine basis Den Helder, waarbij hij de jongste aanwinsten van de Nederlandse vloot zal bezichtigen en zijn collega, vice-admiraal L. Brouwer, zal ontmoeten. Voor de Groningse politierechter zijn acht ingezetenen van Meeden ter verant woording geroepen wegens vernieling en beschadiging van een ondergrondse gas buis. Zeven hunner waren niet verschenen. Wel was gekomen de 24-jarige schilder G. O. D. die het tenlastegelgde erkende. Hij had een kuil gegraven, isolatiemateriaal rond gasbuis verwijderd en op het blanke metaal een koperdraad bevestigd. Deze draad verbond hij met zijn radioontvan ger, die dan als zender kon werken. De verdachte zei, niet te hebben geweten, dat dit verboden was of gevaarlijk kon zijn. Iedereen in de buurt deed mee aan deze plotseling opgekomen manie van „buisom- roepje spelen". Hele buurten in Oost- Groningen luisterden via de buisomroep naar eikaars gramofoonplaten of maakten praatjes met elkaar. Geleidelijk aan ver plaatste deze rage zich verder noord waarts. Ze wordt thans „beoefend" rond de stad Groningen. De politierechter maakte de verdachte duidelijk, dat het kapot maken van de isolatielaag het roes ten van de buis tengevolge heeft, met kans op doorroesten, ontsnappen van gas en daardoor gevaar voor ontploffingen. Hij zei, dat aan deze rage een einde moet komen, aangezien er anders gevangenis straffen zullen moeten volgen. Hij veroor deelde de nietverschenen verdachten con form de eis tot 60,- boete, subsidiair 30 dagen hechtenis. De verdachte kreeg 40,- boete, of 20 dagen, (eis 50,- boete of 25 dagen). Advertentie BSLflIR tonic De Koninklijke Maréchaussée zal niet worden ingeschakeld bij het verkeerstoe zicht. Minister Beerman deelt dit, mede namens minister Visser, mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Roosjen (A.R.P.). De minister meent, dat nog afgezien van de geringe bijdrage, welke de maréchaus sée zou kunnen leveren tot verhoging van de verkeersveiligheid gezien de pri maire taken van dit wapen werd bij in schakeling slechts gedacht aan tijdens de uitoefening daarvan toevallig geconstateer de overtredingen inschakeling van dit korps zou indruisen tegen 't in de Politie wet neergelegde systeem. Inschakeling van de maréchaussée zou tot gevolg heb ben; dat in een gemeente twee politieorga- nen bevoegd zouden zijn. Daartoe dient, gelet op de ervaringen, welke voor de tweede wereldoorlog op het gebied van de politieorganisatie zijn opgedaan, niet te worden overgegaan. De door de voorgestelde inschakeling beoogde preventieve werking wordt naai de mening van de minister reeds bereikt door het op de weg aanwezig zijn van patrouilles van de maréchaussée, die be last zijn met de uitoefening van hun eigen taken. Bij constateren van verkeersover tredingen kan dan aangifte worden gedaan bij de reguliere politieorganen, terwijl bo vendien de verdachte kan worden aange houden en overgeleverd aan een opspo ringsambtenaar. Bij de rijksmunt in Utrecht zijn momen teel reeds 14.400.000 nieuwe zilveren rijks daalders geslagen. Men verwacht, dat de nieuwe munten in augustus in omloop ge bracht zullen worden. (Van onze parlementaire redacteur) Iemand die bij herhaling smokkelt, kan worden gestraft met „tentoonstelling op een schavot". Dat staat in de thans nog geldende algemene wet op het gebiecT van de invoerrechten en accijnzen. Die wet van 1822 is volkomen verouderd. Daarom heeft de Tweede Kamer gisteren, na vele, vele jaren van voorbereiding, zonder hoofdelijke stemming een nieuwe wet aangenomen. Dat was voor staats- secrearis Van den Berge, die het wetsontwerp verdedigde, vooral een grote vol doening. Want 25 jaar geleden heeft hij zich als jong inspecteur van de belas tingen al gewijd aan de redactie van de nu aangenomen nieuwe wet, die alleen het stelsel van formaliteiten regelt en aan de tarieven niets verandert. Door allerlei wijzigingen en aanvullin gen in afzonderlijke wetten was de oude wetgeving op het gebied van de douane uitermate onoverzichtelijk en ingewikkeld geworden, zodat alleen deskundigen nog de weg wisten in de doolhof. Algemeen werd de modernisering gisteren toege juicht. De bestaande faciliteiten worden in de nieuwe regeling gehandhaafd. De zoge noemde verlengde tijdelijke opslag van goederen onder douaneverband krijgt een wettelijke basis, waardoor in een behoefte wordt voorzien. De dubbele tollinie, die zich uitstrekt tot 22 kilometer van de landsgrens, vervalt. Volstaan wordt met de eerste tollinie van 5.5 kilometer. Voor daarachter gelegen gebieden kunnen ter beteugeling van smokkelarij bijzondere maatregelen worden getroffen. De nieuwe wet regelt nauwkeurig op welk tijdstip en door wie de belasting is verschuldigd. De nieuwe wet zal gemakkelijk zijn in te passen in een eventuele E.E.G.-douane- wet. Zonder hoofdelijke stemming besloot de Kamer tot vereenvoudiging van het tarief van gerechtskosten in burgerlijke zaken, waarin dus de ene burger de ander voor de rechter brengt. Tevens zijn de tarie ven van de deurwaarders verhoogd. Bijna algemeen was de Kamer van oordeel dat de heffingen in burgerlijke zaken moeten worden afgeschaft omdat in strafzaken en belastingzaken ook geen kosten behoeven te worden betaald. Daarom had de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) een amendement met die strekking ingediend, maar p r of. Oud (V.V.D.) had hem er op attent gemaakt dat als de regering bij aanneming van het amendement het wets ontwerp zou intrekken, dan ook de verbe tering van inkomsten van de deurwaar ders achterwege zou blijven. Om die re den tx-ok de heer Van Rijckevorsel zijn amendement in en diende prof. Oud met dezelfde strekking een motie in, waarover vandaag wordt gestemd. In deze motie wox-dt de minister uitgenodigd de bevorde ring van de algehele afschaffing van ge rechtskosten in burgerlijke zaken in erns tige overweging te willen nemen. Minister Beerman verklaarde echter daar niets voor te gevoelen. Die heffingen brengen per jaar ruim twee miljoen gul den op en het leek hem niet geschikt in het huidige tijdsbestek, nu de uitgaven van de staat hoog zijn, aan te dringen op afschaffingen van de heffingen, die, blij kens zijn praktijk van 34 jaar als advo caat, nooit een belemmering zijn gebleken om een proces te beginnen. Hij zag ook geen reden waarom de staat gratis voor rechtspraak zou moeten zorgen in zaken, waarin het particulier belang overweegt. Men kan toch ook arbiters kiezen om in een geschil tussen particulieren te beslis sen. „Echtscheiding door arbitrage is in ieder geval uitgesloten!" voerde de heer M e u 1 i n k (A.R.) hier tegenover aan. Een merkwaardige toestand bestond in de vorige eeuw toen de griffiers bij de rechtbanken voor eigen rekening werkten en hun diensten verleenden volgens het, in 1843 vastgestelde tarief. Pas in 1910 trad de wet in werking, volgens welke de ge rechtskosten in de kas vloeien van de staat en de griffiers een vaste beloning krijgen. De tarieven van 1910 zijn sedertdien nooit herzien. Zij zijn ingewikkeld en de contro le vereiste veel administratie omdat voor elke werkzaamheid apart moet woi-den be taald. Het oude stelsel wordt nu vervan- gen door een eenmaal te betalen vast recht voor alle werkzaamheden waarbij de griffier zijn diensten verleent. De be doeling is niet, hogere inkomsten te ver krijgen. De opbrengst moet ongeveer ge lijk blijven, maar de administratie wordt veel eenvoudiger. Nieuw tarief Volgens het nieuwe tarief bedragen de gerechtskosten in rechtbankzaken twee maal vijftig gulden (resp. voor eiser en voor gedaagde); in i-echtbankzaken, waar in een hoofdsom van duizend gulden of minder wordt gevox-derd, tweemaal 25 gulden. In kantongerechtzaken wordt een recht van eenmaal 25 gulden geheven (al leen van de eiser). In kantongerechtzaken waarin een hoofdsom van 200 gulden of minder wordt gevorderd, wordt een 'recht van eenmaal tien gulden geheven. In kantongerechtzaken, waarin een hoofdsom van 50 gulden of minder wordt gevorderd, wordt geen recht geheven. Dordrecht groter De Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming het wetsontwei-p aangenomen inzake de toevoeging van ongeveer 1000 ha van Dubbeldam, met ongeveer 850 in woners, bij Dordrecht. Tevoi-en was het amendement van de heer Scheps, met de strekking een groter stuk bij Dordrecht te voegen, bij zitten en opstaan verworpen. Alleen de P.v.d.A. stemde voor. De meer derheid vond het amendement voorbarig. Belastingaftrek en liefdadigheid De commissie voor de verzoekschriften uit de Tweede Kamer heeft de staatsse cretaris van Financiën uitgenodigd het verzoek om belastingfaciliteiten in te wil ligen van de Utrechtse chirurg dr. F. W. M. Reyen, die in 1957 een Hongaars vluch telingengezin een half jaar huisvesting en voeding heeft verleend en daaraan onge veer 1000,- ten koste heeft gelegd. „De daad van de chix-urg verdient alle lof" zei staatssecretax-is Van den Berge, maar de vele mensen, die rechtstreeks leden van een kerkgenootschap helpen, niet via de diaconie, krijgen ook geen belastingaftrek. Indien het in het geval van dr. Reyen wel zou gebeuren, zou dat verregaande conse quenties hebben. Er is geen sprake van een speciaal geval, zodat er geen reden is de hardheidsclausule toe te passen. De conclusie van de Kamercommissie werd echter met 70 tegen 40 stemmen aan genomen. De staatssecretaris werd uitge nodigd het verzoek nog eens te overwegen en in te willigen. Tegen stemden P.v.d.A., P.S.P., alsmede de heren Corver, Van Leeuwen, Berkhouwer, Korteweg, Zegering Hadders en Cornelissen van de V.V.D. en de heren Andriessen, Van Doorn, Droes- sen en Kortenhorst van de K.V.P. Geref. Kerken fVrijgem.) Aangenomen naar Capelle a. d. IJsel: J. Rijneveld te Bunschoten. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Werkendam: W. F. Laman te Hamilton (Ontario, Canada). De Nedeidandse ambassadeur in Londen, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoon- heten, heeft dinsdag in Londen een onder houd gehad met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwvn Lloyd. Tijdens het onderhoud werd onder meer gesproken over de ontwapening, de betrekkingen tussen het oosten en westen, Indonesië, de betrekkingen tussen de zes landen van de E.E.G. en de zeven van de E.V.A. en de bezoeken die minister Lloyd aan Wenen en Den Haag heeft gebracht. Charleston (U.P.I.) De Amei-ikaanse olietanker „George Macdonald" (10.000 ton) die sinds maandag voor de Ameri kaanse oostkust in zinkende toestand was door een scheur in de scheepswand, is vanmorgen vergaan. Het gebeurde onge veer zestig mijl ten oosten van Charleston, nadat de kabel was gebroken waai-mee 't vaartuig door 'n andere tanker werd ge sleept. Twintig minuten later zonk hij. De kapitein en twee bemanningsleden die zich nog aan boord bevonden waren kort te voren in veiligheid gebracht. Zij hadden gehoopt het zinkende schip nog aan de grond te kunnen zetten. De politie van Veldhoven, bij Eindhoven, heeft dinsdagavond tweemaal een gevecht moeten leveren tegen vier woedende vrou wen om een inbreker te kunnen ax-reste- ren. Kort nadat in Bergeyk een inbraak was gepleegd in een garage, waar voor 1000 gulden aan banden en gereedschappen werd gestolen, kwam de politie op het spoor van de inbreker W.D. Dit spoor leid de naar de woning van een vriend van D. in Veldhoven. Om 5 uur 's middags deden twee agenten daar een inval, een derde bleef buiten posten. Vier woedende vx-ou- wen echter maakten het de agenten zo moeilijk dat zij met lege handen het huis moesten verlaten. Een van hen posteerdj zich toen bij de voordeur en de andex-e bi de achterdeur. De derde agent reed per motorfiets naar het politiebureau, waar hij een huiszoekingsbevel haalde en tevens hulp vroeg. Met drie man gingen de agen ten daarna het. huis weer binnen om huis zoeking te doen. In een donkex-e hoek van de vliering vonden zij D. die zich echter niet zonder meer ovex-gaf. Geholpen dooi de vier vrouwen en zijn vriend trachtte hij de agenten op een afstand te houden. Deze kregen echter opnieuw vei-stei-king en daai-na werd de strijd in het vooi'deel van Hei-mandad beslecht. De inbreker beland de in de politiewagen. D. had juist 14 da gen gevangen gezeten in België, waar hij een aanrijding had vei-ooi-zaakt. Bij die gelegenheid had hij zijn slachtoffer een pak slaag gegeven. D. staat bij de politie in deze streek be kend als een bei-ucht inbrekei\ Er is nog geen ovei-zicht beschikbaar van zijn pi-ak- tijken. De pi-ocureui--generaal bij het gerechts- hof te Amsterdam, heeft, vanmiddag te gen zeven verdachten, die op de Amstex-- damse walletjes kamei-s verhuurden aan vrouwen en die van een vonnis van de Amsterdamse x-echtbank in hoger bei-oep waren gekomen, zes maanden voorwaar- delijke gevangenisstx-af geeist met een px-oeftijd van drie jaar en ïnet de bijzon- dei-e vooi-waai-de dat zij gedurende die proeftijd in hun woningen aan particulie ren geen kamers meer ter beschikking stellen of veiiuiren tenzij aan bejaax-den boven de vijf en zestig jaar. Ook had de procui-eur-generaal geen bezwaar indien de kamers als kantoorruimte woi-den ver huurd. Deze eis kwam overeen met het geen de officier van Justitie bij de recht bank, op 19 febi-uai-i in eerste instantie had gei-equireerd wegens „het opzettelijke teweegbrengen of bevorderen van ontucht door anderen bij wijze van beroep of ge woonte". De ï-echtbank had de vei-dachten tot geldboeten veroordeeld, vai-iërend van vijfhonderd tot duizend gulden. Van deze uitspraak waren zowel de officier als de verdachten in beroep gegaan. De procureur-generaal refereerde zich vrijwel geheel aan het requisitoir van de officier.Geldboeten vond hij voor dit soort overtredingen niet de juiste straf om dat die in wezen door de verdachten niet anders dan als bedrijfskosten, worden aanvaax-d. „De aax-d en omvang van de prostitutie in Amsterdam heeft een zoda nige onaanvaardbare en uitdagende hou ding en heeft zich zo ontwikkeld dat deze toestand voor de hoofdstad van een wes- tei\s cultuurland onaanvaardbaar is gewor- den", aldus de pi'ocux-eux--generaal. „Een van de mooiste wijken van Amsterdam moet voor de gewone burger als gesloten gebied worden beschouwd, wil hij niet ge confronteerd worden met deze openbax-e onzedelijkheid. Het moet mogelijk zijn, deze buurt weer een normaal aanzien te geven. Een vex-schuiving zal hiex-van het gevolg kunnen zijn. Het. aantal raaxnpros- tituees kan afnemen en er zullen meer straat-, hotel- en café-prostituees komen". „Toeristenattractie" Met de arrestatie midden december jl. van de thans bex-echten luidde het openbaar ministerie een actie in tegen de Op de dag vóór zijn verjaardag ver scheen Prins Bernhard voor het eerst na zijn ziekte in het openbaar. In Soest stelde hij een compostfabriek in wer king. Voor Soest en Baarn betekende het, na zeven jaar voorbereiding, het officiële begin van de gezamenlijke vuilverwerking volgens de nieuwste hygiënische en technische principes, gerealiseerd in een installatie, die een van de eerste in Europa en de eerste in Nederland is, waarin volgens een Deens systeem huisvuil verwerkt wordt tot een hoogwaardige meststof. In te genstelling tot bestaande compostbe- drijven levert het compostbedrijf Soest- Baarn aan het slot van de produktie- gang, die twee a drie dagen duurt, een voltooid produkt af, dat niet ge fermenteerd behoeft te worden. profiteurs der prostitutie op de Amster damse walletjes. Een der verdedigers, mr. K. B. J. M. Haase, vroeg zich af of het niet juister wax-e geweest indien er eerst aan alle betx-okkenen 'n waax-schuwing was gegeven. Volgens deze pleiter vox-mt de raampx-ostitutie voor de buitenlandex-s een speciale attx-actie en wox-den zij hiei'door veel meer naar Amstei-dam geti-okken dan zij er door worden afgeschrikt. De ver dediging meende dat er voldoende twijfel aan opzet bij de vex-dachten bestaat. Zij werden x-egelmatig door de zedenpolitie ge- contx-oleerd zonder dat er werd ingegx-epen. Een der vx-ouwelijke verdachten, die zei haar huizen aan de o.z. Achterbux-gwal te hebben vex-kocht, schatte op een vx-aag van haar vex-dediger, mr. M. H. Huygens, het aantal vrouwen dat „achter de ramen zit", op 500. Deze ontvangen per dag naar haar schatting ongeveer acht bezoekex-s, zodat, zo concludeex-de mr. Huygens, het aantal gevallen van prostitutie per dag op de wallen 4000 bedraagt. „Kwartje boete" De als getuige gehooi-cle Ainstei-damse zenuwarts dr. C. van Emde Boas haalde echter een cijfer uit een door hem gele zen brochure aan, waarin van 10.000 con tacten per dag wordt gesproken. Volgens mr. Huygens is er maar één middel om de prostitutie op te heffen en dat is, de bezoekers een boete op te leg gen van b.v. een kwartje. „Als deze ver ordening er komt dan zullen de walletjes weer een nette buurt worden, want van de bezoekers zijn 90 percent getrouwd, en geen van hen zou het prettig vinden indien zijn echtgenote bij de post een brief met een oproep van de kantonrechter zou vin den, aldus mr. Huygens, die voorts wees op de onlangs onder politiebewaking opge nomen film van de „walletjes" door een buitenlandse filmmaatschappij. Deze film zal over de hele wereld worden ver spreid, en dit geschiedde met volle me dewerking van de overheid. En wat het vex-huren van kamertjes aan particulieren boven de 65 jaar betreft, waarover de px-ocureux--generaal had ge sproken, hiervan betwijfelde mr. Huygens het nuttig effect. Hijzelf had onlangs nog een prostituee van 68 jaar verdedigd, die nog een uitgebreide klantenkring had. Het gerechtshof zal in deze zaak op 12 juli a.s. ax-x-est wijzen. Oplichting door scholieren. Twee Rotterdamse scholiex-en van 18 jaar heb ben geprobeerd een garagehouder op te lichten. Zij huurden voor twee dagen een auto, maar toen zij merkten dat het aantal afgelegde kilometex-s boven hun budget ging, wisten zij de kilometex-teller stil te zetten. De garagehouder ontdekte dit ge knoei, en belde de politie op, die de jon gens heeft opgesloten. Veroordeeld. Een 32-jarige inwoner van Rijswijk is door de Haagse x-echtbank wegens meex-malen gepleegde verduistering vex-oordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de x-egering. Tlij ver duisterde twee auto's en twee schrijfma- chines, toen hij in geldnood zat in vex-band met het mislukken van een door hem ge organiseerde expeditie, die ten doel had de ark van Noach te zoeken op de berg Ararat in Turkije. De man was al twee keer eerder veroordeeld wegens oplichting en één keer voor heling. Vijfendertig. In Vlaai-dingen is een 35-jax-ige man aangehouden, die in enkele maanden in Rotterdam, Schiedam en Vlaar- dingen 35 bromfietsen had gestolen. Hij verkocht ze aan een opkoper in Hilvex-sum, waar een x-echercheur, die het register van deze opkoper controleerde, in Rotterdam ging infox-meren of men daar geen brom fietsen miste. Zo kwam men op het spoor van de dief. Muizenplaag. In de Krimpenerwaard heerst een muizenplaag. De oorzaak wordt gezocht in de dx-oge zomer van verleden jaar en de daarop volgende zachte wintex-. De muizen hebben zich in die pex-iode snel kunnen vermenigvuldigen. In regenachtige perioden verdrinken er vele jonge muizen in het nest, omdat de gangen daarheen vol water lopen, maar aan deze regen heeft het ontbroken. Andermans paard. Een 72-jax-ige boer uti Waddinxveen kocht op de paarden- max-kt in Utrecht een paard voor 625, Toen hij er mee weg wilde gaan bleek dat een 60-jarige boer uit Purmerend de eige naar was. Deze was even naar een café gegaan en intussen had een oplichter kans gezien het dier te verkopen en er met het geld vandoor te gaan. De „kopex-" heeft vrijwillig afstand gedaan van het dier. Feest in Purmerend. Van 8 tot 17 juli is het feest in Purmerend, dat 550 jaar geleden van graaf Willem IV stadsrechten ontving. Kapitein Frans Banning Cocq en luitenant Willem van Ruytenbergh, de twee hoofdpersonen op De Nachtwacht van Rembrandt, zullen reeds op 5 juli in vol ornaat de stad Purmerend bezoeken. Amerikaanse dag. De jaarlijks terug- kex-ende feestdag, 4 juli, voor de Ameri kanen ter gelegenheid van de onafhan kelijkheidsverklaring van 1776, wordt dit jaar te Rotterdam gevierd tijdens een Amerikaanse dag op de Floriade. Des ochtends wordt ïnet enig ceremonieel de nieuwe Amei-ikaanse vlag met 50 sterren gehesen, waax-na de Amerikaanse ambas- sadeux-, de heer Philip Young, een toe- spi-aak zal houden. Daarna is er een ont vangst. Brieven in 't water gegooid. Een 24- jarige gewezen hulpbesteller van de P.T.T. uit Den Haag is veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf en terbeschikkingstel ling van de regering, omdat hij, toen hij nog pas drie weken bij P.T.T. in dienst was, 150 poststukken in een vijver had gegooid, omdat hij geen zin had ze rond te brengen. Bovendien had hij twee postwis sels verduisterd, van een valse handteke ning voorzien en het geld geïnd. Taarten. Alle gezinnen in de Ox-anje- straat te Utrecht, waar de bewoners het zondagmiddag opnamen voor het door de ouders aan zijn stoel vastgebonden kind van 4 jaar, kregen een taart thuisbezox-gd. Deze bestelling van een 40 taarten was door een onbekende, die niet in Utrecht woont, opgegeven bij een Utrechtse bak ker. De onbekende werd geïnspix-eerd door het kordate optreden van de buurtgemeen schap tegen de ouders van de kleine. Wél B.Z.B.-gratificaties. De voorgan ger van de huidige minister van Binnen landse Zaken heeft destijds bezwaar ge maakt tegen enkele vergoedingen van 25, welke bij een aantal ministeries en ge meenten aan deelnemers aan de bedrijfs zelfbescherming werden vex-leend. De tegenwoordige minister is tot de con clusie gekomen, dat dei-gelijke geringe gratificaties als stimulerende factor bij de opbouw van de B.Z.B. een zodanige nut tige functie hebben vervuld en nog. kun nen vervullen, dat het niet verantwoord is, het afwijzende standpunt ten aanzien van deze gratificatie te handhaven. Tegen het verlenen van een gratificatie van 25 aan de deelnemers, die de vereiste proeve van bekwaamheid (voor het eerst of bij her haling) met goed gevolg afleggen, zal hij geen bezwaar maken. Het K.N.M.I. deelt mede: Koude lucht van het zeegebied tussen Groenland en Noorwegen is de afgelopen 24 uur verder Europa binnengestroomd. De stx-oining wex-d boven de Noordzee tot storm aangewakkerd door een depressie, die al uitdiepend van Zuid-Zweden naar Denemarken is getrokken. De depressie koerste vanmorgen weer in de richting van de Oostzee en in verband daarmede zal de wind minder krachtig worden. De aanvoer van koude lucht met enkele buien houdt evenwel nog aan. WEERRAPPORTEN Donderdag 30 juni Zon op 4.23 uur, onder 21.03 uur. Maan op 10.59 uur, onder 23.59 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 29 juni Hoog water 6.42 en 19.06 uur. Laag water 2.24 en 14.39 uur. Donderdag 30 juni Hoogwater 7.22 en 19.46 uur. Laagwater 3.01 en 15.18 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten- en binnenlandheden to G morgen 7 uur. Neerslag: o| u e a laatste 24 uur S3 s 4> Sa 3 Sa Den Helder regen nw 16 9 Ypenburg zwaar bew wnw 17 2 Vlissingen regenbui nw 16 0.4 Eelde regenbui wnw. 16 14 De Bilt regenbui w 16 6 Twente regen w 15 8 Eindhoven zwaar bew wnw 18 1 Zd-Limburg regenbui wzw 17 1 Helsinki zwaar bew z 17 1 Stockholm licht bew. zzw 21 0.1 Oslo i-egen windst. 19 23 Kopenhagen regenbui zzo 18 24 Aberdeen regenbui nnw 14 1 Londen zwaar bew n 20 0.3 Amsterdam regenbui wnw 16 6 Brussel regen w 18 1 Luxemburg zwaar bew. w 16 0 Parijs zwaar bew windst. 17 0 Bordeaux onbewolkt n 28 0 Grenoble licht bew. nw 24 0 Nice half bew. nnw 24 1 Berlijn regen zzw 19 0.1 Frankfort zwaar bew. zw 20 0 München zwaar bew. w 16 11 Zürich zwaar bew n 21 10 Genève onbewolkt nno 24 0 Locarno onbewolkt ono 25 11 Wenen regen nw 24 7 Innsbruck i-egen windst. 20 13 Athene onbewolkt windst. 32 0 Rome zwaar bew windst. 26 4 Ajaccio zwaar bew. O 26 0 Madrid half bew. windst. 32 Mallorca geheel bew windst. 31 0 Lissabon licht bew. nnw 27 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2