Chefarine .4 E Frans-Algerijns overleg een dag onderbroken Bestrijding van pijn belangrijkverbeterd! niet tot dank... WERELDNIEUWS Rosemarie at een karbonade, uren nadat zij gewurgd zou zijn r Tony Stephens na 15 maanden herenigd met zijn familie Van dag tot dag Tijdverlies door hiërarchische en te le grafisch e plichtplegingen <~Praatótoel 3 j Algemeen belang Noodtoestand wordt in Zuid-Af rik a opgeheven Nieuw-Guinea in de Eerste Kamer Ons landje wordt wel aardig volgebouwd, vindt XJ ook niet?' Daarom moeten wij de resteren- .de rustieke en romantische plekjes extra boog waarderen! Hebt gepicknickt onder bet ruisende lommer? Een dagje vertoefd op de zonnige bei? Denk dan steeds aan de be faamde spreuk: „Laat niet tot dank voor 't aangenaam ver pozen, de eigenaar van 't bos de schillen en de dozen." Zo blijft ons Nederlands natuurschoon schóón, nietwaar? Uw gewaar deerde medewerking verdient een beloning. Trakteer Uzelf en Uw tochtgenoten op een Gladstone! Gladstone - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt! VOORNAAM EN AANGENAAM Zijn leraar zal wegens ontvoering terechtstaan Russische raketproeven in de Stille Oceaan Nieuwe serie tussen 5 en 31 juli Wenen wil UNO mengen in geschil over Zuid-Tirol Oslo breekt gesprek met Mikojan af Argentinië vraagt Israel „passende genoegdoening" Op de ANTIEKE MEUBELEN houden waarde „DE HERTEKOP" A. MUDDE Indonesische premier in Rusland aangekomen Verrassende onthulling van restaurantkelner in proces-Nitribitt WOENSDAG 29 JUNI 1960 Twee ontboezemingen ten aanzien van Nieuw-Guinea hebben gisteren de aan dacht getrokken. De eerste was afkomstig van de regering, met name van minister Toxopeus, die in de Eerste Kamer een be roep deed „op het Nederlandse volk" om de regeringspolitiek inzake Nieuw-Guinea te steunen. De tweede kwam van de opper bevelhebber der Amerikaanse strijdkrach ten, admiraal A. Burke, die tijdens een tweedaags verblijf in ons land op een pers conferentie duidelijk maakte dat Amerika geïnteresseerd is in een eventuele militaire Amerikaanse vestiging op Nieuw-Guinea. De regeringspolitiek verlangt steun van twee zijden: van het parlement en van het bevriende buitenland. Wat het parlement betreft, behoeft de regering niet op onvoor waardelijke instemming van de oppositie te rekenen. Wel is het socialistische stand punt de laatste tijd in het besef van de betreurenswaardige ontwikkelingen in In donesië, die sterk afwijken van wat oor spronkelijk een democratische lijn leek veranderd, zodat een afstaan van Nieuw- Guinea aan Indonesië uit het socialistische programma is geschrapt. Doch het vlag vertoon en het volledige behoud van de Nederlandse souvereiniteit op het gebied zijn niet naar de zin van de oppositie, die inschakeling van de UNO nastreeft naast de spoedige verlening van autonomie aan de Papoea's. Dat laatste punt is door de regering wel iswaar enigszins gehonoreerd door haar laatste wetsontwerp, doch enig uitzicht op die autonomie is daardoor niet geschapen. Het is natuurlijk ook de vraag, of er van enige haast ten aanzien van dit onderwerp sprake kan zijn, nu de Indonesische be geerte naar het eiland steeds sterker aan de dag treedt. De inschakeling van de UNO lijkt een voor de hand liggende remedie tegen mogelijke ongelukken in de ontwik keling der situatie, doch bij nader inzien zal ook die niet eenvoudig tot een oplossing leiden. De Amerikaanse belangstelling voor het eiland kennelijk ingegeven door de behoefte aan militaire bases in dit deel van de wereld zal de houding van de Verenigde Staten in de UNO sterk beïn vloeden. De Russische en Afro-Aziatische groeperingen in de UNO zullen Amerika die basis niet gunnen en heftig op overdracht van het eiland aan Indonesië aandringen. In die omstandigheden zal er van een even tueel beheerschap, namens de UNO aan Nederland en Australië toe te vertrouwen, geen sprake kunnen zijn. Nieuw-Guinea is een speelbal van belangen geworden, waar bij de grote mogendheden in de eerste rij staan. De Nederlandse wensen, strevingen en belangen zullen ook in de UNO dus niet zwaar wegen en waarschijnlijk over het hoofd worden gezien. Het beroep van de minister op het Neder landse volk is, in dit licht, volle aandacht waard. Dat zal de oppositie ook moeten be seffen, waar zij immers evenzeer Neder landse algemene belangen wenst te dienen. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Geleerden hebben onideirf, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig eHect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al be roemd werken tezamen nóg beter. Ze hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. rr BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. (0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. (3.50 PRETORIA (Reuter) De Zuidafri- kaanse regering heeft besloten de noodtoe stand geleidelijk op te heffen, aldus heeft de minister van Justitie Erasmus na een kabinetsvergadering bekendgemaakt. Hij voegde er aan toe, dat in 34 districten de noodtoestand reeds opgeheven is. De minister deelde verder mede, dat thans nog ongeveer 400 personen worden vastgehouden, omtrent wie het onderzoek nog niet afgelopen is. Hierbij zijn niet in begrepen de „8.600 leeglopers en anderen" die op grond van de wet inzake de nood toestand worden vastgehouden. In de ko mende twee weken zullen 1.200 arrestan ten in vrijheid worden gesteld, die na de ongeregeldheden in Sharpville en in ande re plaatsen aangehouden waren op grond van de wet inzake de noodtoestand, welke op 30 maart werd afgekondigd. Op 14 mei deelde minister Erasmus mede, dat onge veer 1.900 leiders en organisatoren van de ongeregeldheden waren aangehouden, af gezien van de 8600 „losse elementen." (Van onze correspondent in Parijs) Het voorbereidend vredesoverleg tussen Frankrijk en Algerije in Melun bij Parijs is gisteren voor een dag onderbroken. De reden van die interruptie zou, volgens de officiële lezingen, vooral wel van techni sche aard zijn geweest. De verbinding tussen de missie-Boumendjel en de rebel len-regering in Tunis wordt uitsluitend door middel van telegrafisch geheim schrift onderhouden en de uitwerking van die boodschappen schijnt de nog niet zo heel ervaren F.L.N.-telegrafisten nog al wat tijd te vereisen. Aan Franse zijde is de rigoureuze inachtneming der hiërarchie de oorzaak van niet minder tijdverlies. De secretaris-generaal van het departe ment van Algerijnse zakei. Roger Moris, de Franse woordvoerder bij het overleg, brengt na iedere zitting spoorslags ver slag uit aan premier Michel Debré, die dan, op zijn beurt eveneens in galop, op het Elysée generaal De Gaulle van de vor deringen der besprekingen op de hoogte gaat stellen. En de instructies van de pre sident die de leidsels stevig in eigen han den blijft houden, bereiken langs diezelf de omweg weer de Franse gesprekspart ner der Algerijnse afgevaardigden, de heer Roger Moris. Volgens de Algerijnen zijn er tot dusver nog geen concrete akkoorden bereikt. Tra gisch nemen ze die geringe vordering in tussen niet op, want het is van meet af aan de bedoeling geweest dat „padvin der" Boumendjel het terrein slechts zou verkennen voor premier Ferhat Abbas, die daarna met de officiële delegatie tot on derhandelingen zal overgaan. Vijf punten b Er zijn nu vijf punten die in het bij zonder worden bekeken, onderzocht en be studeerd: 1. De diplomatieke kwaliteit die de F.L.N.-delegatie straks door Frankrijk zal worden toegekend. 2. De samenstelling der beide delegaties en speciaal de vraag of de Franse depu tatie door een minister zal worden gepre sideerd. 3. De eventuele publikatie door middel van communiqués of contacten met de pers over de stand der toekomstige onderhan delingen. 4. De plaats die de gevangen vice-pre mier der Algerijnse opstandelingenrege ring Ben Bella bij de besprekingen zal innemen. 5. Het tijdstip waarop De Gaulle Ferhat Abbas zou willen ontvangen. Protocol Dat laatste punt overtreft in belangrijk heid ongetwijfeld alle andere kwesties. Aan vragen van juridische en protocolaire aard wordt in dit stadium wederzijds nog een overwegend belang gehecht. De Fran sen willen Ferhat Abbas niet toestaan het hoogste niveau te beklimmen omdat hij (Vervolg van pagina 1) Mevrouw Van Ommeren Ave rink (C.P.N.) uitte een veelheid van cri- tiek op het bewind in Nieuw-Guinea. Zij bleek van mening, „dat de Papoeas uit sluitend uit 't stenen tijdperk worden ge haald om tot werkkrachten voor de exploi tatie-maatschappijen te dienen. De advies raden worden geen gemeenteraden omdat het land een ambtenarenstaat is. Het ont breekt er nog maar aan. dat het land een atoombasis wordt, zo zei zij, daarbij eisend, dat de militaire troepen worden terugge trokken om conflictstof weg te nemen en een nieuwe koloniale oorlog te voorko men". Minister antwoordt De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, zei in zijn antwoord dat de ontwikkeling zeer snel gaat. Doch het stellen van een termijn achtte de minis ter een onjuiste vorm. Het handhaven en invoeren van de Nederlandse taal acht hij geen vooruitlopen op de toekomst.dit zou wel het geval zijn met invoeren van Maleis en Engels. Bovendien zou het ont breken van het Nederlands studie van Pa poeas in Nederland onmogelijk maken. Over de defensie van het gebied zei de minister dat deze geen agressieve bedoe ling heeft.„geen zinnig mens in ons land zal dat aannemen". Dat Indonesië zich de vrijheid permitteert het tegendeel te beweren is te betreuren. Het speet de minister, „dat onze eigen mensen soms iets dergelijks beweren, speciaal ten aan zien van het vlagvertoon van de „Karei Doorman". Het zou onbehoorlijk zijn Nieuw Guinea onverdedigd te laten. Niemand kan ons het recht ontzeggen daar troepen te legeren. Vervolgens schetste staatssecretaris Bot een reeks moeilijkheden rond de continui- teit van het ambtelijke werk. Over het veroordelen van ongewapende Indonesisch infiltranten zei de heer Bot, dat deze infiltranten een vereniging hadden opge richt tot vernietiging van het gezag door middel van opstand, gewapende strijd, roof en brand. Op grond daarvan zijn zij berecht'. De staatssecretaris verwierp de gedach te om Nieuw-Guinea via de V.N. tot een nieuwe status te bi'engen. Die mogelijk heid is er niet, hetgeen oudpremier Drees ook gesteld heeft. Mr. Bot deed een be roep op ons volk het beleid inzake Nieuw- Guinea te schragen. Hij bracht in herin nering, dat Nieuw-Guinea bij het uitroe pen van de Verenigde Staten van Indone sië in federatief verband onder auspiciën van de V.N. uitdrukkelijk werd uitgezon derd. De regering zal bewust het saamhorig heidsgevoel van de bevolking stimuleren, gericht op het aankweken van een goede verhouding met het westen en met de rasgenoten op Australisch gebied. Dit zal een verhouding van goede nabuurschap met Indonesië in de toekomst bepaald niet in de weg staan, zei staatssecretaris Bot. Na re- en dupliek werden de wetsont werpen zonder hoofdelijke stemming aan vaard, met aantekening dat de communis tische leden geacht wensten te worden te hebben tegengestemd. Volgende week zal de Eerste Kamer de begroting 1960 van Verkeer en Water staat behandelen. dan in rechtstreeks contact met De Gaulle, voor het oog van de buitenwereld het sta tuut van erkend minister-president zou hebben verworven. Voor het ogenblik is Ferhat Abbas formeel nog de leider der rebellen en zolang er gevochten wordt be horen de Fransen met de F.L.N.-minis- ters eigenlijk niet eens over politiek te spreken, en zeker niet op een gelijkwaar dig niveau van officieel aanzien. De president der Republiek zou al heb ben gezegd dat hij Ferhat Abbas niet de hand wil reiken zolang er nog op Fran se soldaten wordt geschoten. En gescho ten wordt er inderdaad nog steeds en on verminderd Gisteren hebben in Algerije door aanvallen en in hindernissen weer 38 Fransen het leven verloren. Op de komst van Ferhat Abbas naar Parijs wordt niettemin nog steeds alge meen gerekend. De Algerijnse leider heeft voor zijn land bij een overeenkomst tenminste evenveel te winnen als De Gaulle voor Frankrijk en daarom neemt men hier aan dat er door de ingenieuse juris ten, in wier handen het beraad nu is ge legd, ook wel een aanvaardbare formule zal worden gevonden voor een ontmoeting tussen beide figuren waarbij de nationale gevoeligheden ongekneusd zouden kunnen blijven. Linkse demonstraties In verscheidene Franse steden zijn dins dagavond betogingen gehouden voor „vre de in Algerije", die waren georganiseerd door linkse partijen en vakbonden. Daar de demonstraties in strijd waren met een algemeen verbod op betogingen, trad de politie op om de betogers te verspreiden. Daarbij werd in enige gevallen gebruik ge maakt van fraangasbommen. In Nantes kwam 't tot gevechten, waarbij verschei dene mensen licht werden gewond. In Pa rijs werden twee studenten gewond en en kele andere gearresteerd. De betogingen, waaraan gemiddeld enige honderden mensen deelnamen, werden on der andere gehouden in Parijs. Rijssel. Le Havre. Rennes. Nantes, Saint Nazaire. Brest. Nimes, Dijon, Grenoble en Saint Etienne. Advertentie ^afr^rrrrrrr.rs*.'. (4 OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE 20 STUKS F f> (Van onze correspondent in Londen De twaalfjarige Engelse schooljongen, Tony Stephens, afkomstig uit een plaatsje bij Leicester, die vijftien maanden gele den uit de ouderlijke woning verdween, is gisteren met. zijn moeder in Frankfort ver enigd. Vandaag zal hij naar huis terugvlie gen. Ook de 28-jarige Kevin Tracey, een tekenleraar, die tegelijk met Tony verdwe nen was, zal naar Engeland worden terug gebracht. Interpol heeft 'n groot dee.l van Europa naar het tweetal afgezocht. Jim Stephens, Tony's 43-jarige vader en melkhandelaar van beroep, gaf zes weken geleden zijn be roep op om zelf naar zijn zoon te zoeken. Hij zwierf wekenlang door Spanje en zocht bergkloosters af. Het was bekend, dat zo wel Tracey als Tony priester wilde wor den en op een soort kruistocht waren ge gaan. De vader werkte bij boeren om tij dens zijn speurtocht in zijn onderhoud te kunnen voorzien. De leraar verdiende de kost door op verschillende scholen Engelse lesten te geven. Op een taleninstituut te Genua werd het tweetal door een Engel se lerares herkend, maar voordat zij ie mand kon waarschuwen, verdween het MOSKOU (Reuter/A.F.P.) De Sovjet- Unie zal van 5 tot 31 juli in het centrale gedeelte van de Stille Oceaan proeven doen met meertrapsraketten, aldus meldt Tass. Het gaat hier om nieuwe typen raketten. Bij de proeven zal de laatste trap niet zijn aangebracht, aldus het Russische pers bureau. De proeven worden genomen in het ka der van het program van het ruimteonder zoek. Ook in januari hebben de Russen proeven genomen met raketten die op een doel in de Stille Oceaan werden gericht. Een van de Russische raketten legde bij deze gelegenheid een afstand van 12.416 kilometer af. (In mei van dit jaar kwam een Ameri kaanse Atlas-raket op 16.200 kilometer van de lanceerbasis bij Cape Canaveral in de Indische Oceaan terecht.) Volgens Tass werd op 15 mei het Rus sische ruimteschip in de kosmische ruim te gebracht met een raket van hetzelfde type als die welke in januari 12.416 kilo meter aflegde. Om de noodzakelijke metingen te kunne verrichten zal de Sovjet-Unie speciale schepen naar het doelgebied zenden. De Russische regering verzoekt met het oog op veiligheid voor scheep- en lucht vaart de regeringen van andere landen hun schepen en vliegtuigen instructies te geven het nauwkeurig vermelde doelge bied te vermijden. Het doelgebied ligt ten noorden van het eiland Phoenix in de om geving van de scheepvaartroute tussen Hawaii en Brisbane. WENEN (AFP-UPI) De Oostenrijkse ministerraad heeft besloten de minister van Buitenlandse Zaken. Bruno Kreisky op te dragen, het geschil tussen Oostenrijk en Italië over Zuid-Tirol bij de UNO aan hangig te maken. Kreisky zou ervoor moe ten zorgen, dat de kwestie op de agenda van de UNO-Assemblee die in september te New York begint, geplaatst wordt. weer. De vader ging onmiddellijk naar Italië. Gisteren werden de jongen en de leraar in Ulm opgespoord. Zodra Tra cey in Engeland terug is zal hij wegens ontvoering worden gearresteerd. Tony's vader verklaarde dat het gezin naar een ander district zal verhuizen om de jongen een kans te geven. Jim Stephens heeft al les opgeofferd om zijn zoon te vinden. Hij was onüitsprekelijk verheugd, dat het tenslotte is gelukt. Maar Tony, die de le raar als zijn vader is gaan beschouwen, leek minder enthousiast over het einde van deze episode, welke meer was dan een avontuur. Een jaar in Genua Het blijkt dat de iongen en zijn onder wijzer ruim een jaar als broers onder de namen James en Dominic B'-own in Genua hebben gewoond. Een inwoner van deze stad verklaarde, dat hij het tweetal eind maart van het vorig jaar in huis had ge nomen op verzoek van een lid van de orde van Sales. Op 12 mei waren zij vertrokken, nadat een recherceur een brief had afge geven. waarin Tracey werd verzocht zich bij de politie te melden. OSLO, (AFP) Een officiële Noorse woordvoerder heeft dinsdag gezegd, dat het bezoek van de Russische eerste vice- premier Mikojan aan Noorwegen volko men vruchteloos is gebleven. De Noorse regering is zowel verbaasd over als teleur gesteld door de loop die de zaken geno men hebben. Op de vraag welke de ''oornaamste on derwerpen zullen zijn, die behandeld wor den,zei de woordvoerder, dat er geen be sprekingen meer gevoerd zullen worden. Mikojan zou dinsdagmiddag een laatste onderhoud hebben met premier Gerhard- sen en de Noorse minister van Buitenland se Zaken, Lange. Mikojan, wiens anti-Amerikaanse toe spraak aan een door de Noorse regering aangeboden diner vorige week een koele ontvangst kreeg, heeft niet nagelaten op nieuw critiek te oefenen op het „agres sieve Amerikaanse imperialisme". BUENOS AIRES (AFP/UPI) De Ar gentijnse regering heeft Israel gevraagd, officieel te laten weten welke maatrege len het denkt te nemen ingevolge de re solutie die de Veiligheidsraad vorige week ten aanzien van de zaak-Eichmann heeft aanvaard. Naar verluidt is de Israëlische ambassadeur met klem verzocht, de da tum en de preciese aard van de „genoeg doening" bekend te maken die Israel over eenkomstig de resolutie moet geven. Het is niet bekend wat de Argentijnse regering met een „passende genoegdoe ning" bedoelt, maar verleden week is te gengesproken dat Argentinië tevreden zou zijn met een een publieke verontschuldi ging door Israel. Het Boeiende Leven Wie zegt daar dat het leven niet schoon en boeiend is? Ik zal wel wijzer wezen. Ik kijk uit naar dat leven en zijn fa- cetten, vooral naar de in volle groei en bloei zijnde generaties en hun prestaties. Vroeger waren het de enkele aanvoerders, die in sagen, platen en verhalen om hun prestaties werden geroemd, nu zijn het hele vloedgolven van bruisend en briesend vooruit-willen. Je moet er voor open staan, wil je 't zien. Soms ook komt er zo'n simpel klein zui ver, vriendelijk kabbelinkje tussen al die overweldiging. Zo'n kabbelt je was nou voor mij bijvoorbeeld de vijftienjarige Hélène Godefroy in Overveen. Zij is be loond met een mooi prijsje van een vlieg tocht en een verblijf in het schone Dene marken, voor zesentwintig volgeschreven vellen over de NAVO. Gaat er maar an staan, zou m'n grootje gezegd hebben. Iemand heeft mij eens gevraagd wat het verschil was tussen de NAVO en de NATO. Man! Al had ik er eev miljoen mee kun nen verdienen En zie je, dat was nou echt weer iets waar ik met volle bewonde ring en roje oortjes door mijn venster naar keek, naar Hélène uit Overveen, met die enorme schooltas met verwerkte wijs heden, die wij al weer lang vergeten zul len zijn. Van harte, Hélène!", zei ik en mijn blik dwaalde verder naar de sportberichten nu. En wat zie ik daar? Janssen die „aange kocht" is door Sparta. Ik hoor dat met dergelijke transacties hele en halve ton nen gouds gemoeid zijn. Dat i s me wat! Daar schijnt wat in te zitten. En waar gaat dat op den duur naar toe? Ik voor mij voel best iets voor uitbreiding van die handel. Het zou mijn vrouw bijvoorbeeld best iets waard zijn om Rika, de werkster van mevrouw Van Beveren, voor een paar flapjes van honderd op te kopen. En waar gaan we in deze tijd van ra zend snelle evoluties verder heen? Waar komen we terecht op den duur? Ik zal het wellicht niet meer beleven maar ik zie mijn zoon al op Vaderdag bij me komen met de juichkreet: „Kijk es, ouwe! Wat ik voor je mee heb gebracht? Voor Vader dag?" Om dan met een breed gebaar een soort overjarige Brigitte Bardot naar bin nen te duwen, gekocht op het Amstelveld voor een paar slordige tientjes. Geloof mij nou, ook daar gaat het naar toe. Tótdat er op een zekere dag weer een Oom. Tom komt opdagen, die er een eind aan maakt. Jan van Ees Advertentie Grote voorraad antieke secretaires, ronde mahonie tafels, ook uittrekbaar. met bla den. ladekasten, commodes, ook mahonie stoelen en fauteuils, tafeltjes enz. Restauratie van antieke meubelen, curiositeiten enz Groot Heiligland 64 - TEL. 12223 Gasthuisvest 75 Bescherming. De Amerikaanse steden Baltimore, Chicago, Detroit, Los Ange les, New York. Philadelphia, San Fran cisco en Washington zullen worden ver dedigd met luchtdoelraketten van het type Nike-Hercules, die moderner zijn dan de Nike-Ajax-raketten die nu deze steden beschermen. Honderdduizend. De prijs van de Europe se Gemeenschap („Prix de la Commu- nauté Européenne"). is toegekend aan Henri Stanner van de universiteit van Lausanne voor zijn proefschrift over „De positie van Zwitserland met be trekking tot de politieke en economi sche integratie van Europa". Stanner, gekozen uit 25 kandidaten, krijgt een bedrag van honderdduizend Belgische frank. TASJKENT (AFP-Tass) De Indonesi sche premier Djuanda is dinsdag met een speciaal voor hem gereserveerd TU-104 vliegtuig uit Nieuw Delhi te Tasjkent in Rusland aangekomen. Djuanda maakt de reis naar Rusland op uitnodiging van Kroesjtsjev. samen met de Indonesische minister van Opbouw, Chairoel Saleh. Te Moskou zullen zij overleg plegen over de daadwerkelijke toepassing van de Rus- sisch-Indonesische overeenkomst betref fende economische samenwerking. FRANKFORT (UPI) In het proces tegen de handelsreiziger Heins Pohlmann, die terecht staat op verdenking van moord op de prostituee Rosemarie Nitribitt, is dinsdag opnieuw een verklaring afgelegd, die de zaak van de officier van justitie weinig goed doet. Kelner Josef Koll vertelde namelijk aan de rechtbank dat hij Rosemarie in een restaurant bediend heeft uren na de tijd waarbinnen zij naar de mening der politie deskundigen moet zijn geworgd. Op basis van de visie van deze deskun digen, heeft de officier gesteld dat Rose marie is vermoord tussen 15.30 en 17.00 op 29 oktober 1957. Koll getuigde thans dat Rosemarie omstreeks 21.30 uur die dag zijn restaurant was binnengekomen. Hij had haar een karbonade gebracht en zij had die snel genuttigd, omdat zij een af spraak had. Koll was zo zeker van zijn zaak. omdat hij Rosemarie had moeten helpen daar zij vrijwel analfabete was en de spijskaart niet kon lezen. Eerder is al getuigd dat Rosemarie, die de vriendschap zou hebben genoten van invloedrijke zakenlieden en politici, nau welijks haar eigen naam kon schrijven. Een andere kelner die aanvankelijk tegenover de politie verklaard had dat hij Rosemarie in het restaurant had gezien, getuigde thans dat hij niet meer zeker was van de datum. Dinsdag is voor de rechtbank nog een verrassende verklaring afgelegd. Joach- min Koss, een 26-jarige kantoorbediende, getuigde namelijk dat hij Pohlmann, en kele dagen voor Rosemarie werd ver moord, heeft zien vechten met twee jon gemannen in een café. Pohlmann kreeg daarbij bloedspatten op zijn broek. Deze verklaring is een nieuwe tegenslag voor de aanklager die gesteld had dat het bloed dat op een broek van Pohlmann is gevonden, van Rosemarie was. Tijdens het vooronderzoek is Koss niet voor de dag gekomen met zijn verklaring. Hij zei dat hij drie jaar lang heeft gezwe gen, omdat het gevecht plaats had gehad in een café dat een bekend trefpunt is voor homosexuelen. Hij was bang zijn baan in gevaar te brengen als hij moest bekennen dat hij dit café had bezocht. Dienstorder. Per dienstorder hebben de Westduitse spoorwegen bekendgemaakt dat de conducteurs ten volle gemach tigd zijn op te treden tegen het gebruik van draagbare radiotoestellen in de trein. Doodgeschoten. Een Israëlische grens wacht is vanuit Syrische stellingen ten zuidoosten van het meer van Galilea be schoten en aan zijn verwondingen be zweken. zo heeft een woordvoerder van het Israëlische leger meegedeeld. Israel heeft een klacht bij de gemengde be standscommissie ingediend. Blikseminslag. Een inwoner van Varazze in Italië heeft maandagavond een merkwaardige belevenis gehad tijdens het eten. Na een bliksemslag merkte hij dat hij nier meer op een stoel zat. De bliksem had die totaal vernield. De man die erop zat, noch iemand anders in de kamer werd gewond. Verlies. De stakingen van verleden jaar in Groot-Brittannië hebben een verlies van 5.270.000 werkdagen opgeleverd, on geveer vijftig percent meer dan in 1958, aldus een jaarverslag van het Britse ministerie van Arbeid. In 't rap port wordt opgemerkt dat de algeme ne staking van typografen meer werk dagen heeft gekost dan alle stakingen in 1958 te zamen. Gelukkig. George Dallow, een 91-jarige gepensioneeide boerenarbeider is te Hereford (Engeland) in het huwelijk getreden met de 78-jarige Elizabeth Tierney. Na de huwelijksplechtigheid zeiden zij „dit is de gelukkigste dag van ons leven". Kettingreactie. Op last van de Britse re gering,is 'n onderzoek begonnen naar het onslag van hoofdonderwijzer dr. George Trapp, in de Schotse stad Aber deen. Een schooljongen had zout ge daan in de koffie van de hoofdonder wijzer. De hoofdonderwijzer had als te genzet geen diploma aan de jongen uitgereikt. De volgende zet werd ge daan door de wethouder- van Onderwijs, die de hoofdonderwijzer ontsloeg. Vergissing. De Tsjechoslowaakse grens politie heeft gevuurd op Westduitse toe risten die bij vergissing enkele meters over de Tsjechoslowaakse grens waren gekomen. Hoewel zij begeleid werden door twee leden van de Westduiste grenspolitie, waren twee man afge dwaald en enkele meters over de grens terecht gekomen. Onmiddellijk werd op hen gevuurd vanaf een wachttoren. De schoten troffen geen doel. Opgewonden. De regering van de Domini caanse Republiek heeft het leger bevo len zich paraat te houden en overweegt een algemene mobilisatie wegens „ernstig en onmiddellijk gevaar" door „Venezolaanse dreigementen". Presi dent Trujillo wenst machtiging om de uitzonderingstoestand af te kondigen. Verraad. De Westberlijnse politie heeft de zeventienjarige Lothar Kubert die op 21 juni twee Oostduitse vluchtelingen verraden heeft voor honderd mark. voorgesteld aan de pers. Op 27 juni werd hij gearresteerd. Hij zal worden berecht op grond van medeplichtigheid aan een ontvoering.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3