Voortreffelijke voorstelling van „Jenufa" „I Musici" met programma van oude Italiaanse meesters en Mozart SCHRIJFSTER IDA SIMONS OVERLEDEN „Tot vanavond", vrolijk amusement Onder dirigent Krombholc en regie van Hanus Thein Agenda voor Haarlem en de IJmond Eeuw der Vlaamse primitieven Carl Schuricht wordt zondag tachtig jaar 4 V elsen-IJmuiden Beverwijk Aanwinsten van het Prentenkabinet 1959 Na vandaag geen passencontrole meer binnen de Benelux Marihuana verborgen bij muur van politiebureau Alléén een tandarts reinigt Uw tanden beter dan Jeugd blijft langer op school De heer H. J. Prinsen in Djakarta gearresteerd? FELISOL écht kleurecht Monster van Lock Ness blijft een mysterie WOENSDAG 29 JUNI 1960 EVENALS TIJDENS het Holland Festival 19.58 is ook ditmaal een serie voorstellingen door de Nederlandsche Opera in het programma opgenomen van de bekendste opera van de Tsjechische componist Leos Janatsjek, „Jenufa". De eerste in deze reeks had dinsdagavond plaats in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haagt waar het publiek na afloop de medewerkenden hulde gebracht heeft voor een voortreffelijke prestatie. Waar het succes zozeer te danken is aan de teamgeest van allen, is het moeilijk om namen te noemen. De eer van het succes komt echter in de eerste plaats wel toe aan de beide Tsjechische kunstenaars die deze opvoering geleid hebben en van wie een belangrijke Men had trouwens ook voor andere on derdelen van deze voorstelling een beroep gedaan op krachten uit het land van her komst; en waarschijnlijk terecht, bij een werk dat evenzeer in de Moravische aarde wortelt als zijn schepper, die zijn geboor teland na zijn studie tijd nimmer meer verliet. De decors van Josef Svoboda en de kostuums van Marcel Pokorny vormden een fraai op elkaar afgestemd geheel dat. zonder te vervallen in 'n soort Tsjechisch openlucht museum. stijl en sfeer van de opera in het visuele vlak zeer effectief ondersteunde Men maakte voor de tekst gebruik van een Nederlandse vertaling, van de hand van drs. Th. A. Eekman en Theun de Vries. In zeker opzicht een hachelijke onderneming, daar Janatsjeks melodievor ming, zoals hij zelf verklaarde, geheel stamt uit de taalmelodie van de Tsjechi sche volkstaal. Toch zou de, naar mij leek. zeer zingbare vertaling een winst geweest zijn wanneer de zangers haar verstaanbaar over het voetlicht hadden weten te brengen. Alleen in de derde akte. toen ik in een zijloge vlak bij het toneel zat, kon ik echter iets volgen van de tekst, midden in de zaal was dit slechts inspirerende kracht moet zijn uitgegaan: De regisseur Hanus Thein die voor een mise en scène gezorgd heeft die voort durend logisch verantwoord was, in de plastiek van de in dividuele spelers zowel als in de groepsfiguratie, en de diri gent Jaroslaw Krombholc. Deze laatste toonde een meester lijke beheersing van de partituur in zijn soepele gedecideerde directie, waarbij hij voortdurend het vocale gebeuren op het toneel en het aandeel van het orkest op de meest natuurlijke wijze op elkaar wist te betrekken en met elkaar te ver vlechten. Dit houdt dan tevens een compliment in voor het Opera-orkest dat zijn aandeel bracht met een gemak alsof het oeuvre van Janatsjek tot het vaste reportoire behoort. Dirigent Jaroslav Krombholc Concertgebouw: Donderdag 20.15 uur: Zomerconcert N.Ph.O. Openluchttheater: Donderdag 20.15 uur: Little Ballet Troupe from Bombay met première van Panchatantra. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „A bout de souffle", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Wolga bootsman", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Goliath en de barbaren", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Het West-Berlijn mysterie", 18 jaar. Don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Dr. Vlimmen", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Mag ik een lift van u?", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Opstandige jeugd", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „The Royal Ballet", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Animeermeisjes", 18 jaar. Don derdag 20 uur: „Porto Fino paradijs dei- liefde", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaalseweg 158): Tot 10 juli expositie van tekeningen en aquarellen van A. Voorzanger. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juli dagelijks van 1022 uur: Expo sitie van prenten van Daumier en Gavarni. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 2 juli dagelijks 917 uur: Expositie van werken van Paula Geraedts. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 24 juni). WOENSDAG 29 JUNI Rex, 20 uur: „Marsorder Stalingrad". Thalia, 20 uur: „Tarzans verborgen schat". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. DONDERDAG 30 JUNI Rex, 20 uur: „Marsorder Stalingrad". Thalia, 20 uur: „Pal Joey, de nachtclub artiest". WOENSDAG 29 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De schat der Matusi". DONDERDAG 30 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De schat der Matusi". sporadisch het geval. Het is overigens de enige aanmerking die men zou kunnen maken op deze gave voorstelling. Wellicht was dit. de schaduwzijde van het feit. dat i men de leiding aan twee buitenlanders had toevertrouwd voor wie uiteraard onze J spreektaal geen „sprekend" element in het geheel van de opvoering betekende. Men kon bewondering hebben voor het gemak en de verve waarmee de twee mannelijke hoofdrollen, beiden Tsjechen, hun partij in het Nederlands zongen. De titelrol werd door Gré Brouwenstijn met veel begrip en psychologische nuance gezongen. Zij gaf een zekere bescheiden heid aan het boerenmeisje Jenufa mee, een naar binnen gerichte intensiteit, waar door de momenten van beslissende dra matiek, de aanslag van haar woedende minnaar Laca, de herkenning van het dode kind als het ware uitgespaard ble ven en des te meer een menselijk accent kregen. Prachtig legenspel gaf Annie De- iorie als de kosteres Burya die niet terug deinst voor een moord op haar kleinkind, om haar dochter „de schande" te bespa ren van ongetrouwde moeder te moeten blijven. De greep die dit vreselijke besluit langzamerhand op haar kreeg, wist zij op zeer indringende wijze uit te beelden. Ook in de derde akte, na de verstoorde bruiloft kleurde dit moederlijk fanatisme nog haar biecht. Echte boerse kracht en een man nelijke nochalance gaven de beide Tsje chische vocalisten aan de vertolking van hun rol, de zelfgenoegzame Stewa en de koppig-primitieve Laca. De laatste vond voor het slot een accent van werkelijk me dedogen waardoor het stuk niet met een valse happy-ending behoefde te eindigen. (Stewa: Ivo Zidek, Laca: Jaroslaw Kachel) Van de kleinere rollen noem ik nog Jo van de Meent als de oude Burya, en Corry van Beckum als het dienstmeisje Barena. Het Amsterdams Ballet verzorgde de dansante momenten op passende en be scheiden wijze. Deze voorstelling heft door de indruk van authenticiteit die zij nalaat voor een groot deel de bezwaren op die men zou kunnen voelen tegen Janatsjeks statische muziektaal. Juist het eigenaardig stroeve, karige ervan wordt tot een deugd omdat het als een levend element in de voor stelling geïntegreerd is. Men kan zich daar van gaan overtuigen in de Stads schouwburg te Amsterdam, morgen- (don- derdag-)avond. Sas Bun ge (Van onze correspondent in Brussel) De tentoonstelling van de Vlaamse primi tieven uit de Brugse musea en buitenland se, voornamelijk Amerikaanse collecties, in het Groeninge Museum te Brugge (tot elf september), is een zeer belangrijke artis tiek evenement in Europa. Dat zo talrijke en in West-Europa tot nu toe nooit geëx poseerde Vlaamse primitieven, als de „Heilige Hieronymus in zijn werkkamer" van Jan van Eyck in Brugge te zien zijn. is voornamelijk te danken aan de Ameri kaanse directeur van het Detroit Institute of Art, E. P. Richardson. Van zijn kant heeft de heer A. Janssens de Bisthoven, conservator van het Brugse museum, oor deelkundig uit de collecties van München, Brussel, Antwerpen en uit particuliere col lecties gekozen. De meest beroemde Mem- ling doeken van de Sint Salvatorskerk en het Sint Janshospitaal van Brugge zjjn eveneens naar het Groeninge Museum overgebracht. Er zijn 175 schilderijen, te keningen, wandtapijten, wapenuitrustingen en archiefstukken. De expositie geeft een vrij compleet beeld van de Gouden Eeuw de Vlaamse Primitieven. In het Rijksmuseum te Amsterdam wordt thans, tot 29 augustus een tentoon stelling gehouden: „aanwinsten Rijks prentenkabinet 1959". Geëxposeerd wor den onder andere tekeningen van Pontor - mo, Boucher, Gabriel de Saint Aubin, een uniek schetsboek van Fragonard en een grote groep tekeningen van Hendrik Voogd, een weinig bekende in Rome ge storven Nederlandse kunstenaar uit het begin van de negentiende eeuw. Bij de prenten is werk van: Dürer, Nanteuil, een aantal Franse kleurendrukken uit de achttiende eeuw, een groep Whistler-etsen en werk van Manet, Redon en Pissarro. Gré Brouwenstijn als Jenufa en Jaroslav Kachel als Laca in Jenufavan Janatsjek. (Van onze Haagse redacteur) Van a.s. vrijdag af. zullen de ma rechaussees aan de Nederlands-Belgische en aan de Belgische-Luxemburgse grens posten nog slechts in uitzonderingsgeval len belangstelling tonen voor de passen van de reizigers. Wel zal er echter nog bagagecontrole plaatsvinden, want dat is een kwestie die door latere onderhande lingen tussen de partners in de Benelux behandeld dient te worden. De personencontrole vindt voortaan alleen plaats aan de buitengrenzen van de Bene lux zodat het personenverkeer binnen de Benelux volkomen vrij zal zijn. De nieuwe regeling ontheft noch de on derdanen van de Beneluxlanden, noch de vreemdelingen van de verplichting, zich zonodig te identificeren, indien zij zich op het grondgebied bevinden van een dei- landen die partij is bij deze overeenkomst. Binnenkort zal te Rotterdam terecht staan de 35- jarige Griekse zeeman G. M., die sinds kort in het Huis van Bewaring verblijft. Hij wordt verdacht van het smokkelen van marihuana. Een recher cheur heeft M. op heterdaad betrapt, toen deze vier pakjes met in totaal anderhal ve kilogram van het verdovende goedje uit een bergplaats tevoorschijn haalde. Die bergplaats bevond zich tegen de muur van een politieposthuis aan de Linker Veerdam op Katendrecht. De pakjes wa ren verstopt tussen buizen welke daar waren opgeslagen. M. heeft het goedje daar verborgen, terwijl hij heel goed wist dat hij zich vlak bij een politiepost be vond. Hij is naar een café gegaan om contact met afnemers op te nemen en keerde na ongeveer twee uur terug. Om de marihuana op te halen.. Toen greep een rechercheur, die hem had gescha duwd, hem in de kraag. HET ITALIAANSE KAMERORKEST ..I Musiciheeft in 1952 zijn eerste openbare concert gegeven. Dit debuut bleek de inzet te zijn van een ongewoon succesrijke carrière, die nu, na acht jaren, nog niets van zijn victorieuze glans heeft verloren. Talloze grammofoonplaten legden het on zichtbare contact met. duizenden beivonderaars, die, waar dit maar mogelijk was, geen concert van „I Musici" lieten voorbijgaan om te genieten van rechtstreekse indrukken van het spel van hun favorieten. Het concert, dat „I Musici" dinsdagavond als onderdeel van het Holland Festival in het Concertgebouw te Amsterdam gaven, getuigde van de grote sympathie en be wondering, die de Italianen in ons land genieten. De grote zaal van het gebouw was geheel bezet door minnaars van het exclu sieve musiceren van „I Musici" en zij zijn ongetwijfeld tevreden gesteld in hun verwachtingen. Een exquis muzikaal genot'boden beze kunstenaars in het eerste gedeelte van de avond met de uitvoering van het Concer tino in G van J. B. Pergolesi, het Concerto in D van F. A. Bonporti en het Concerto in C voor clavecimbel en strijkers van T. Giordani. Deze drie werken kregen naar de geest een zelfde interpretatiekarakteiv dat ge typeerd werd door een toegespitst raffine ment van klank, door een onvoorstelbare gaafheid van tekening, door een subtiele dynamiek en zorgvuldig overwogen klank verhoudingen. De spontaniteit en de muzi kale geladenheid werden op de achter grond gehouden terwille van de directe werking van de beoogde klankencharme, muzikale bevalligheid en de idyllische ge luidsintimiteit. Van de voortreffelijke instrumentalisten moet de violist Roberto Michelucci ge noemd worden, die de solopartij speelde van het Concert van Bonporti en de clave- ciniste Maria Teresa Garatti, die in het Concert van Giordani met fijne gratie de lichte klanken van haar instrument voegde bij die van de begeleidende strijkinstru menten. In zekere zin kon men de hiervoor be sproken uitvoeringen aantrekkelijk noe men. Maar liever was mij op deze avond de vertolking van het Concert voor viool en strijkorkest van Antonio Vivaldi (opus 35 no. 6), omdat in deze uitvoering een geprononceerder muzikaal accent kwam te liggen dat aan het spel meer dan een ogen blikkelijke werking gaf. Want aan deze uitvoering zal men kunnen terugdenken door de muzikale spanning, die er uit op klonk en die van meer betekenis was dan de charme van bedachtzaam verfijnd spel. De violist Felix Ayo kon zich bij de uitvoe ring van dit concert onderscheiden als een eminent kunstenaar. En opnieuw kreeg de avond een hoogte punt met de perfecte vertolking van het Divertimento in D (K.V. 136) van W. A. Mozart, een rank en ragfijn werk, dat ons opnieuw voor het onbegrijpelijke raadsel van Mozarts genialiteit stelde bij de we tenschap, dat de jonge kunstenaar dit di vertimento op zestienjarige leeftijd com poneerde! Langdurig en warm was de bij val waarmede de toehoorders uitdrukking gaven aan hun waardering voor „I Musici", die na nog twee toegiften gespeeld te heb ben, afscheid namen. Hedenavond spelen zij in Scheveningen. In het afgelopen weekeinde is op 49-ja- rige leeftijd overleden de schrijfster Ida Simons. Zij is heden in stilte op de Joodse begraafplaats in Den Ilaag ter aarde be steld. Zij kreeg een Engelse opvoeding en stu deerde aan het conservatorium. Onder haar meisjesnaam Ida Rosenheimer trad zij op als pianiste. Zij huwde met de ju rist prof. D. Simons. Het echtpaar over leefde de oorlogsjaren na een langdurig verblijf in onder andere Theresiënstadt. Zij publiceerde toen de gedichtenbundel „Wrange Oogst"1940-1945". Terug in Den Haag begon mevrouw Si- mons-Rosenheimer met het schrijven van cabaretteksten. Haar litteraire debuut volg de pas vrij laat. Onder het pseudoniem C. S. van Berchem verscheer, enkele jaren geleden bij uitgeverij Stols een vrijwel niet opgemerkte verhalenbundel „Slijk en Sterren". In 1959 volgde haar eerste ro man „Een dwaze Maagd", een mild spot tende terugblik op haar jeugdjaren. Dit boek werd in het algemeen zeer lovend ontvangen. Zij had een tweede boek in voorberei ding, „Als water in de woestijn". Tijdens het bezoek van Marnix Gijsen aan Haar lem in november 1959 zat zij aan het ere- diner in Teisterbant aan. Gijsen droeg zijn laatste boek „Lucinda en de Lotoseter" aan haar op. I Musici di Roma P. Zwaanswijk CIRCUSKANON VERNIELD Het kanon van circus Tony Boltini waar mee tijdens de voorstellingen een mens wordt weggeschoten, is vernield. De vrachtauto, waarop het werd vervoerd, botste gisteravond bij Sittard tegen een boom. doordat de 20-jarige chauffeur ver blind werd door stoomwolken uit de radiator. De administrateur van het circus, de heer W. Klijs uit Den Haag, werd ern stig gewond en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Advertentie Mms SUPERWHITE TANDPASTA Zoals wij na de nachtrepetitie in het Minerva Theater van de nieuwe René Sleeswijk-revue reeds hebben veronder steld. is dinsdag na de niet officiële pre~ mière in hetzelfde theater inderdaad ge bleken. dat de bekende komieken Willy Walden en Piet Muyselaar van dit ver overende schouwspel opnieuw de onbe twiste favorieten zijn geworden. Zonder hun aanwezigheid zouden de fragmenten van de revue „Tot vanavond!", welke voor deze gelegenheid tot een vrolijk zomer avond-programma waren samengevoegd, nimmer het daverend succes ten deel zijn gevallen, waar dinsdag sprake van is ge weest. Ondanks het feit, dat het vocale kwartet „The Fouryo's" enige onderhou dende intermezzi voor zijn rekening nam en het Leedy Trio, met zijn waarlijk briljant-virtuoze pianist, amusanter was dan ooit. De enige aanmerking welke le gen het laatstgenoemd ensemble kan gelden is, dat de leden zich niet door het enthousiaste publiek tot een toegift lieten bewegen. Philippine Aeckerlin's aandeel in het geheel was nog bescheiden gehouden. Zij mocht slechts één liedje zingen en dit geschiedde bijzonder expressief, pittig en charmant. Het was dus vrijwel alles Walden en Muyselaar wat de klok sloeg. Opnieuw bleek noe voortreffelijk dit komiekenpaar in zijn diverse creaties op elkaar is inge speeld. Het is voornamelijk kolder, die zij bedrijven; doch in ieder geval is het dwaasheid van allure. Nimmer grof, zel den flauw en bijna altijd origineel. De ge regelde bezoeker van hun revue's ziet zich ten minste telkens voor het raadsel ge plaatst, waar zij zich toch geregeld hun originele teksten verschaffen. De geestige boutade van Willy Walden bijvoorbeeld over het verloop van een mensenleven, welk betoog hij illustreert door telkens een stukje lingerie aan de waslijn op te han gen. Verder hun capriolen als antennebou wers op het dak, mallotige vertegenwoor digers van de haute-couture en bezoekers van een zelfbedieningszaak; allervrolijk- ste schetsjes, die altijd weer in een dave rende climax hun einde vinden. Vandaar dat men het dan ook gemakkelijk door de vingers ziet, dat hun persiflage op een te levisieuitzending van „Dit is uw leven" eigenlijk in de opzet is blijven steken. Maar het toppunt van dwaasheid hebben zij tot de finale bewaard. Wat zich hierin onder de bewoners van een bejaardenflat afspeelt, is waarlijk met geen pen te be schrijven. Immers via een „gevoelige" samenzang van het schone lied „Het zon netje gaat van ons scheiden", begeeft het hele gezelschap hoogbejaarde dames en heren zich, in toepasselijke vadermoor ders en sleepjaponnen gekleed, in een tumultueuze rock en roll, welk kolderieke schouwspel de zaal deed schudden van de hilariteitsbetuigingen van het publiek. Op het ogenblik, dat de toeschouwers zich naar de garderobe begaven, waren hun ogen nog steeds niet droog van de lach- tranen. Voor dit van harte aanbevolen zomeravond amusement, kan men heden- en morgenavond nog in het Minerva thea ter terecht. In het schooljaar 1958/59 genoten 83 per cent van de 14-jarige jongens, 64 percent van de 15-jarige en 48 percent van de 16* jarige volledig onderwijs. Voor de meisjes zijn de overeenkomstige cijfers 78 percent (14 jaar). 45 percent (15 jaar) en 26 percent (16 jaar). Deze percentagers zijn 5 a 10 percent hoger dan die voor het schooljaar 1955/56. Aldus blijkt uit een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek: „De Nederlandse jeugd en haar onderwijs". Bovendien volgde 6 percent van de 14- jarige jongens partieel onderwijs, alsmede 11 percent van de 15-jarigen en 14 percent van de 16-jarigen (meisjes: 3 percent, 7 percent en 9 percent). DJAKARTA (UPI). In de Indonesische hoofdstad verluidt dat H. J. Prinsen, een vroeger lid van de Nederlandse strijd krachten die thans de Indonesische natio naliteit bezit, wegens staatsvijandige acti viteit in hechtenis is genomen. Woordvoerders van het leger bevestig den dat „een aantal" personen in hechtenis is genomen en is ondervraagd in verband met het verschijnen van pamfletten en gekalkte leuzen in Djakarta tegen het nieuwe „onwettige en ongrondwettige" parlement. Prinsen is vroeger lid van het parlement geweest. Hij is thans werkzaam op het se cretariaat van de Democratische Liga. een groepering die tegen de „geleide democra tie" van Sukarno is gekant. Zware eisen De openbare aanklager in Djakarta heeft gevangenisstraffen van zes tot vijftien jaar geëist tegen zeven personen die er van worden beschuldigd lid te zijn van de „Manguni". De „Manguni" is een organisa tie die plannen zou hebben gemaakt voor de ontvoering van president Sukarno, staf chef Nasution en premier Djuanda, om zo een staken van het vuren tussen de rege ring en rebellengroepen of te dwingen. De dirigent Carl Schuricht hoopt aan staande zondag in Vevey aan het Meer van Genève zijn tachtigste verjaardag te vieren. Prof. Schuricht, die in ons land grote bekendheid heeft door zijn optreden in het Concertgebouw te Am sterdam en het Kurhaus in Schevenin gen, is nog steeds actief. Onlangs leid de hij ter gelegenheid van de Wiener Festwoche in de St. Stephansdom te Wenen het Weens Philharmonisch Or kest In Nederland is een ere-comité gevormd- voor de huldiging van Carl Schuricht. Dit ere-comité wordt voor gezeten door de minister van Onder wijs, Ku-nsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. Het werkcomité, be staande uit Jaap Stotijn, Piet Ketting, Bob van Leersum, Phons Dusch, Her man Albersen, Leon Orthel en Hein 's Gravenzande, heeft reeds geschen ken uitgezocht, bestaande uit boeken over schilderkunst. Er zal een gedenk boek samengesteld worden met foto's en felicitaties van hel comité, vele be kende kunstenaars, orkesten en koren waarmee Schuricht gewerkt heeft. Adverten tie met het FELISOL-etiket zijn kleurechtl Let U dus voortaan op FELISOL. (Van onze correspondent in Londen) Het monster van Loch Ness, de geheim zinnige zeeslang welke zich volgens een legende, op de bodem van dit langwerpi ge meer zou bevinden en zodanig invloed op de fantasie van de omwonenden uitoe fent dat bija iedereen die men in de streek ontmoet stellig beweert tenminste de kop van het angstaanjagende dier te hebben gezien, is gisteravond in het lagerhuis ter sprake gebracht. Kapitein Pilkington Conservatief vroeg de regering inlichtingen over berichten dat vissen in het meer zouden zijn aange vallen en hij wilde weten door wie. De staatssecretaris voor Schotland Leburn antwoordde dat hij er geen rapporten over had gekregen. Kapitein Pilkington vroeg toen, alsof nog nooit iemand eerder over het monster gerept had,: „heeft u geruch ten gehoord over een monster dat zich in dti meer zou bevinden? Indien zulks het geval is wilt u dan stappen doen om er voor te zorgen dat de aard ervan niet woordt vastgesteld, aangezien hier sprake is van een mysterie van de eerste rang is het beter om er niet aan te tornen" De staatssecretaris:" Yes Sir.,, Het monster, dat een uitstekend journa listiek instinct bezit, duikt meestal op in perioden dat het nieuws schaars is, al be hoort in deze spanningsvolle tijden de komkommertijd van weleer lot het verle den. Het monster blijkt echter onontbeer lijk voor het vreemdelingenverkeer. Stu denten van Oxford en Cambridge bereiden echter plannen voor om de bodem van het meer en vooral de inhammen en gaten in steile hellingen op wetenschappelijke wij ze te gaan naspeuren. De uildaging var het onbekende, of het nu de maan betreft of een meer in de Schotse bergen, kan nu eenmal niet onbeantivoord blijven, al mag men voor het Schotse toerisme hopen dat het raadsel altijd een raadsel zal blijven.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4