Oude bekenden varen onder weer een nieuwe naam r Hoe de duiven vlogen EXAMEK Man van verdachte, verdacht van meineed, gearresteerd Noordhollandse schaakbeker voor Alkmaar Havenberichten LANGS SLUIZEN EN HAVENS Wasmachines Centrifuges I formule meubelen 1 Warme hulde voor J. C. v. d. Steen Stormschade voor tuinders Dure en goedkope aardbeien 5 LOENDERSLOOT OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY HAARLEMSE POLITIERECHTER P. de GROOT Duinwijk-tennistoernooi Uit de leeszalen WOENSDAG 29 JUNI 1960 ZONDAGMIDDAG kwam de Duitse coaster „Berta Kienass" in IJmuiden binnen niet een lading hout voor Zaandam. Wat het casco betreft, is dit schip geen onbekende voor onze stad aan de zee. Nog geen twintig jaar oud, heeft het heel wat meegemaakt. Het begon in 1941, toen Gook, Welton Gemmell in Beverley de mijnenveger „Arran" afleverde aan de Britse marine. Van dit type werden er enige tientallen gebouwd bij verscheidene werven en zij werden onder gebracht bij de „Isles"-klasse. De schepen kregen een lengte van ongeveer 50 meter en een machinevermogen van 850 ipk. Het casco kwam veel overeen met het type stoomtrawler dat gebouwd werd op Britse werven gedurende de laatste jaren vóór de tweede wereldoorlog. Als visserij - vaartuig hadden deze schepen een groot nadeel omdat de ketel en de machine „te voorlijk geplaatst" waren. Het achterschip bood daardoor een behoorlijke ruimte voor logies maar vóór 't ketelruim bleef er voor een visruim weinig over. De bouw en inrichting was evenwel doel matig voor het gebruik als mijnenveger. Maar toen de oorlog voorbij was, had men geen emplooi meer voor dit type en vrijwel alle tot deze klasse behorende schepen werden te koop aangeboden. Later zagen we er enkele terug als vrachtvaarder onder Noorse vlag; één kwam bij de firma Doeksen op Terschel ling en deed dienst als sleepboot; Frankrijk kocht er een paar die verbouwd werden tot motortrawler, België nam er drie om dienst te doen als stoomtrawler en vlak daarna verschenen er ook drie van dit type in IJmuiden. Een nieuwe rederij was opgericht, de n.v. Verre Visserij Maatschappij, gevestigd te IJmuiden en begonnen werd met de aan koop van de mijnenvegers „St. Kilda", „Ar ran" en „Fuday" en in het voorjaar van 1947 werden zij van Southampton naar Vlaardingen overgebracht. De „Arran" arriveerde op 27 mei 1947. gesleept door de „Blankenburg" van L. Smit Co. Er moest heel wat aan deze schepen ver bouwd worden en maanden zijn er mee heen gegaan voordat de „Claes Compaen" IJM 41 (ex-„St. Kilda") voor de eerste reis ter visserij kon vei'trekken. Dit geschiedde op 20 november 1948. De beide andere sche pen kregen de naam „Assan Reis" IJM 42 en „Simon de Danser" IJM 43. Deze drie schepen zijn de eerste IJmuidense stoom trawlers geweest die geen kolen als brand stof hadden maar zware olie. De „Assan Reis" IJM 42, de vroegere „Arran" was de laatste van de drie, die in de vaart kwam. De nieuwe rederij had zeer veel met tegenslag te kampen. De schepen moesten van de kiel tot de masten ingericht worden en deze enorme verbouwingen hebben wat de „Assan Reis" betreft twee jaar geduurd. Van Vlaardingen werd het schip naar IJ muiden overgebracht en daarna ging het weer naar Schiedam om tenslotte in Vlaar dingen definitief gereed gemaakt te worden. Eindelijk was het zover. Op 10 juni 1949 kon schipper J. Blok met de Assan Reis" ter visserij vertrekken. Ondanks de bij zondere plaats van de ketel en de machine had men toch de schoorsteen de normale plaats achter de brug gegeven maar bij de „Claes Compaen" en de „Assan Reis" heeft dit niet voldaan en op zekere dag heeft men de schoorsteen toen maar op de brug geplaatst, hetgeen de schepen een bijzonder aanzien gaf. De schepen namen deel aan de visserij op de Noordzee en hebben tevens enige reizen naar IJsland en de Barentszee gemaakt. Toen op 22 november van het jaar 1951 het nieuwe gebouw van Scheveningen Ra dio op het Sluiseiland officieel werd ge opend, heeft de „Assan Reis" ligplaats ge nomen aan de steiger vóór het gebouw. De trawler was die dag gepavoiseerd en ver tegenwoordigde de visserij vloot bij. het in gebruik nemen van het nieuwe gebouw. De jeugdige maatschappij moest echter kort daarna het bedrijf staken. Aan het be gin van 1952 werden de drie schepen te koop aangeboden. Na door de rederij Schlien-Hagemann Hochsee- und Ge- frierfischerei G. m. B. H. te Kiel zijn aan gekocht, vertrokken zij op 15 maart 1952 van IJmuiden naar de nieuwe thuishaven. De „Claes Compaen" IJM 41 werd de „Prof. Hensen" SO 116, de „Assan Reis" IJM 42 kreeg de naam „Prof. Henking" SO 118 en de „Simon de Danser' IJM 43 werd verdoopt in „Prof. Heincke" SO 117. Onder Duitse vlag hebben de schepen korte tijd aan de visserij deelgenomen. De „Prof. Heincke" kreeg, als nummer één in 1953 al, een andere thuishaven en wel Rio de Janeiro in Brazilië onder de naam „Carola" en is als enige van de drie vissersvaartuigen gebleven. De beide an dere werden verbouwd voor de vracht vaart en kwamen in 1956 als motorschip in de vaart. De vroegere „Claes Compaen" heet tegenwoordig „Donar" en vaart met een 300 pk Deutz-motor onder Duitse vlag. De „Assan Reis" kennen we nu als motor schip „Berta Kienass", heeft een 300 pk Modag-motor en is het eigendom van Rheinhold Kienass in Büdelsdorf. Zo heb ben deze schepen al een hele historie achter de rug. Ar ie van der Veer Advertentie Mielc - AEG - Edy - Bico - Ruton - Velo e.a. Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden SPORTTERREINEN GESLOTEN De sportterreinen in de gemeente Heems kerk zullen van heden tot 15 augustus gesloten zijn in verband met het aanbren gen van herstellingen en de rust der ter reinen. SPREEKUUR WETHOUDER GEMEENTE WERKEN De wethouder van gemeentewerken te Heemskerk, de heer C. J. A. de Ruyter, zal tot 1 augustus verhinderd zijn spreekuur te houden. Na een met redenen omkleed gedaan verzoek kan in bijzondere gevallen een bespreking worden toegestaan. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Advertentie MARKTPLEIN Tijdens de behandeling van de straf zaak tegen een 35-jarige inwoonster van Wormerveer door de Haarlemse politie rechter mr. H.J. Ferwerda heeft de offi cier van Justitie mr. J. van den Oever maandag haar echtgenoot, die voor haar getuigde, laten arresteren onder verden king van het plegen van meineed. De vrouw stond terecht wegens beledi ging van een plaatsgenote. Zij zou deze voor „viezerik" hebben uitgemaakt. De verdachte ontkende hardnekkig dit woord gebruikt te hebben. Haar man hield even eens vol dat het gewraakte woord niet door haar was gebezigd. Maar twee vrou welijke getuigen hielden staande duidelijk gehoord te hebben dat de verdachte we! degelijk „viezerik" had gezegd. De aan leiding tot deze affaire was volgens een der getuigen het feit dat de verdachte in de buurt had rondverteld dat de man van een der vrouwelijke getuigen door de po litie was aangehouden. Toen beide vrouwen zich aan het huis van de verdachte ver voegden zat deze met haar man in de ka mer. „Ik tikte tegen het raam om haar iets te zeggen. Zij liep naar het raam toe en zei duidelijk hoorbaar „Ga weg, vieze rik", aldus een der getuigen. Daarop zou de man van verdachte de radio keihard hebben aangezet. „Er is niets van waar. hield de man en vrouw vol. ook nadat de politierechter hen nadrukkelijk had gewe zen op de gevolgen van het plegen van meineed. De officier van Justitie vond in derdaad termen aanwezig om schorsing van de zaak te vragen en de arrestatie te gelasten van de echtgenoot van de ver dachte. Snikkend verliet de verdachte dr rechtszaal terwijl haar man door een der leden van de parketgroep werd weggeleid „Waar is mijn dochter?" Een 21-jarige chauffeur uit Beverwijk kreeg een boete van 75 en een week ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie iaar proeftijd omdat hij een rijwielfabri kant uit Assendelft had mishandeld. Na afloop van een dansavondje in Assendelft was de fabrikant gaan kijken waar zijn dochter bleef. Toen hij bij een groepje jon gelui informeerde had de verdachte hem plotseling een klap in het gezicht gegeven. De officier van Justitie vond het gedrag van de verdachte hoogst ongepast. Hij vond het geen bejegening van een vader die zich van het doen en laten van zijn dochter op de hoogte wilde stellen. Mr Van den Oever eiste een week gevangenis straf, maar de politierechtei wilde er re- Het Atoom Van de postduivenhoudersvereniging Het Atoom te Velsen-Noord namen in het afgelopen week einde 55 duiven deel aan een wedvlucht van Chateauroux (660 km.) en Roosendaal af. De los sing van de duiven geschiedde zaterdagmorgen om 7 uur. Een duif van L. Veldt bereikte zondag als eerste het hok om 11.45 uur, de laatste maan dag om 13.30 uur. Deze vlucht zal de duivenliefhebbers lang heu gen, aangezien er grote verliezen zijn geleden. Toen de vogels werden gelost was de wind in de hogere luchtlagen noordoost en door zijn grote kracht een remmende invloed op de terugtocht. Deze terugtocht is waarschijnlijk gepaard gegaan met hevige onweders en zware regenval, waar door de dieren zijn getroffen en de meeste vogels hun oriëntering kwijt raakten. Opmerkelijk was, dat van Beverwijkse en IJmuidense duivenhou- ders evenzeer berichten van grote verliezen zijn binnengekomen. Maar toch kwam in Beverwijk een duif zondagmorgen om 5.15 uur binnen, die vermoedelijk de buien ontweken is. Van Het'Atoom is de heer Veldt er nog goed afgekomen met zijn vogels. Van zijn vijf mee gegeven duiven keerden er tot maandagavond tien uur drie terug, waarvan de laatste maandag middag omstreeks half twee. De beide andere vogels bezetten de eerste en tweede plaats. De heer Ph. F. Martinius zag zondagmiddag één van ziin drie duiven terug, die in dit parcours de derde plaats bezette. De Luchtpost Van de postduivenhoudersvereniging De Lucht post te Castricum namen 166 duiven deel aan een wedvlucht vanaf Chateauroux en Roosendal over een afstand van 674 en 112 km. De lossing van de duiven geschiedde zaterdag om 7 en zon dag om 8 uur. Een duif van J Beentjes en een duif van A. Peeters bereikten zondag als eersten het hok respectievelijk om 5.13.42 en 9.47.09 uur. de laatste prijsduiven resp. om 17.05.56 en 10.08.17 uur. Slechts 12 van de 54 voor Chateauroux inge- korfde duiven bereikten, na zaterdag te zijn ge lost, zondag hun hokken en daarom kan dan ook gesproken worden van een rampvlucht. Gelukkig was zondag een betere vliegdag voor de Castri- cumse duivenhoüders, want vanaf Roosendaal kwamen de 112 duiven alle weer op bun hokken terug. De uitslag was als volgt: Chateauroux: 1. J. Beentjes 5.13.42: 2. J. Roskam 5.57.13:3. J. Zent- veld 7.57.19; 4. G. Klaasse 12.07.15; 5. A. Metse laar 12.07.42; 6. H. Sanders 14.22.19; 7. J. Th. Vonk- S Kos 15.30.33: 8. N. Hollenberg 17.05.56. Roosendaal: 1. A. Peeters 9.47.09: 2. J. Zentveld 9.49.01: 3. A. Metselaar 9.52.44; 4. H. Jaspers 9.58.04: 5. J. Beentjes 9.54.33; 6. G. Aardenburg 9.55.22; 7. H. Sanders 9.55.13: 8 P. Verdonk 9.58.10; 9 J. Roskam 9.57.56; 10. J. Steenman 9.58.11; 11. G. Tromp/J Lust 9.59.37: 12. J. Houtenbos 10.00.23: 13. J. Vonk/S. Kos 10.01.45: 14. N. Hollenberg 10.04.16; 15. K. Gort 10.05.42; 16. G. Klaasse 10.09.17. kening mee houden dat de verdachte nog' niet eerder met de Justitie in aanraking is geweest. Eigen rechter gespeelt: Vrijspraak, vroeg de officier van Justi tie in de zaak tegen een 45-.iarige pakhuis- chef uit Wormerveer.,' Zestig gulden boete luidde het vonnis van de politierhter. Dc- pakhuischef zou in Wormerveer eigen rechter hebben gespeeld toen hij, rijdend op een bromfiets, door een automobili.,! werd „gesneden". Woedend was hij dt auto achterna gegaan. „Ik wilde deze weg- piraat een afstraffing geven." gaf de ver dachte toe. De automobilist, een 25-jarig- vertegenwoordiger. zei als getuige dat hi door de verdachte in het gezicht was ge slagen en in de zij was geschopt. Een an dere getuige vei klaarde dat 1 ij de pakhuis chef weliswaar een dreigende bewegir had zien maken in de richting van de ver tegenwoordige! maar dat hij niet had ge zien dat er geslagen was. „Ik kon m bij hem komen want hij was in zijn aul helemaal weggekropen," -'„•tte de ver dachte uiteen. Mr. Van den Oever vond dat er teveel twijfelpunten waren om to' een veroordeling te komen. De politie rechter achtte echter het bewijs voor mis- e '"vprd Het was een feestdag voor de heer J. Ci v.d. Steen. Hij was gisteren veertig jaar in dienst van de Verenigde Koelhui zen en Ijsfabrieken, de n.v. Frigo te IJmuiden. Wegens zijn prestaties in de af gelopen veertig jaar geleverd, heeft H. M. de Koningin hem zoals wij gisteren reeds meldden onderscheiden met de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem gistermorgen door de loco- burgemeester van Velsen, de heer H. de Boer, opgespeld in het raadhuis. Na deze plechtigheid wachtte de jubilaris meerdere hulde in de kantine van de fa briek te IJmuiden. Hij werd hier toegesproken door de di recteur, de heer M. v.d. Windt, die de loopbaan van de heer v.d. Steen bij het bedrijf in herinnering riep en zijn waar dering voor de kwaliteiten van de jubilaris tot uitdrukking bracht in de vorm van een bedrag onder couvert. Spreker noemde de heer v.d. Steen een betrouwbaar man, die zeer geliefd is bij het personeel. Een per soneelslid, mevrouw T. Zijl- van Dijk sprak de jubilaris toe in dichtvorm. Ook zij overhandigde, namens het personeel, een bedrag in enveloppe. De beheerder van de ijsverkooporgani- satie, de heer J. Berkhout, sprak namens deze organisatie. Ook hij liet zich in waar derende zin over de jubilaris uit en over handigde hem een bedrag onder couvert- Mevrouw v.d. Steen werd niet vergelen. Van alle sprekers ontving zij bloemen. Wegens zijn verdienste werd de jubilaris ook nog het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del uitgereikt. Het jubileum is verder in huiselijke kring gevierd. Prinses Misjiko van Japan met haar vier maanden oude zoon prins Hiro. Het is de IJmuidense schaakclub Kijk Uit niet gelukt de Noordhollandse schaak- beker te veroveren, in Alkmaar werd tegen VVV de finale met 3—1 verloren hetgeen dus de Alkmaarders op de eerste, en de IJmuidenaren op de tweede plaats heeft gebracht. Het heeft Kijk Uit beslist niet mee gezeten. Er was hun geen greintje geluk beschoren, een beetje geluk dat de VVV'ers toch wel in ruime mate ten deel viel. Hoewel de Alkmaarse schakers zonder meer stuk voor stuk spelers van klasse zijn, was de nu behaalde overwining zonder meer geflatteerd. Kijk Uit verscheen in deze finale met hetzelfde team (Steijn-Maas-Kistémaker- De Jong) als destijds in de eerste ontmoe ting in Den Helder tegen MSC. Slechts Maas en Steijn hadden van bord verwisseld om Steijn de gelegenheid te geven tot re vanche tegen de Noordhollandse kampioen P. Seewald. Hij scheen er aanvankelijk recht op af te stevenen. Fel bewust op de winst speelde hij uiterst geconcentreerd en wist zowaar zijn rivaal al spoedig een stuk ie ontfutselen. Vanaf dat ogenblik ver anderde echter het strijdbeeld nog onver wacht ten gunste van Seewald. Deze lanceerde namelijk een grootscheep se aanval waarbij Steijns stukken nu niet bepaald in een ideale positie werden ge dreven. Bovendien kwam hij in gloeiende tijdnood. Het had er dan ook alle schijn van dat hij ten onder zou gaan. En het is juist deze schijnbare ondergang geweest die het verloop van de wedstrijd heeft be- oaald. De andere drie spelers stonden in hun partijen namelijk beslist niet minder maar toch ook weer niet dusdanig dat een overwinning mocht worden verwacht. De Advertentie I GE.RO ZILMETA UUkuAij, daoA, est daoA. KENNEMERLAAN 30 Zie onze GERO-etalage Haarlem. Bij de gehouden eindexamens van de afdeling HBS A van hel Triniteitslyceum le Haarlem behaalden de volgende heren het diplo ma: R. V. A. van Beest, Haarlem; A. A. B. M. Bos. Aalsmeer; J. P. H. Buckens. Hillegom: L. Th. L. Dijkman, Overveen; S. W. M. var. Es, Amster dam; N. J. B P. van den Heuvel, Blocmcndaal; A. C. M. Houtsma. Noordwijkerhout: P. C. J. de Koning. Aerdenhout; H. J. de Loor, Haarlem: P. V. A. Mascini. Heemstede; M. Prins, Haarlem; P. J. Rademaker. Amsterdam; M. L. A. Scheres, Zandvoort; P. A. J. van der Smaal, Haarlem; W. P. Sprengers. Hillegom: L. F. M. Stikkelbroek. Noordwijkerhout; R. N. Vehmeyer, Heemstede. Afgewezen werden zeven kandidaten. Haarlem. Voor het eindexamen afdeling Mid delbare School voor Meisjes zijn aan het Christe lijk Lyceum te Haarlem geslaagd: Dinie de Jong. Marion de Jong, Gerda Körber, Janny Meijer, Antje de Nie, Jansje Vernhout, Irene de Haas, Ineke Herfst, Hannie van Ingen Schenau, Marijke Nijmeijer, Anneke Visser en Joke Vuvk, allen te Haarlem; Hiske Dinkelman, Anke van Tijen en Mary Hardey, Heemstede; Dies Schoorl en Jopie Spaanderman, Santpoort; Gerie Allaart. Hans Lans. Lenie Schoonderbeek en Mariëtte de Haas, allen te Amsterdam; Annelies van Faassen, Zand voort; Liesbeth van Houten. Aalsmeer; Truus Kok, Spaarndam; Ali Baard, Beverwijk; Marijke Los. Noordwijk; Ineke Visser, Driehuis-Wester- ve!d. Afgewezen 2 kandidaten. Bloemendaal. Voor het Mulo-diploma A slaag den in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal de dames S. Hartog, Beverwijk: A. J. H. Koeman en T. H. v. Sloten, beiden te Haar lem en de heren L. A. de Haas, R. Horree, H. J. Koekkoek. A. Lagerwaard en B. Spilker, allen te Haarlem; A. v. Altena. Heiloo; C. H. Karst, Sant poort; B, Harmeijer, Velsen; R. H. Kobus, Zwa nenburg. Afgewezen 8 kandidaten. Voor het Mulo-diploma B slagden de dames W. A. Rotteveel en A. P. T. Toornvliet, beiden te Bloemendaal; E. Degens. Haarlem en de heren W. Roodenburg en H. C. Roos, beiden te Aals meer; P. L. Hendriks Beverwijk; W. A. Lange- dijk, Velsen; P. Barentsen, IJmuiden. Amsterdam. Vrije Univ. Bevorderd tot arts: A. A. Knoop. Haarlem. Leuven. Gepromoveerd tot doctor in de licha melijke opvoeding H. A. M. Hermans, directeur van de Delflse Stichting voor de Lichamelijke Opvoeding en de Sport, na verdediging van een proefschrift en stellingen. Een der stellingen van de heer Hermans was, dat, daar het in het ver leden in Europa met name in de Slavische landen mogelijk is gebleken door middel van gymna stiekverenigingen de volksontwikkeling te ont plooien en te verbeteren, het aanbeveling ver dient deze beweging nader te bestuderen tenein de na te gaan in hoeverre de methodiek elemen ten bevat om de hedendaagse nozemjeugd in West-Europa en elders bindingen en perspectie ven te geven. Voor het mulo-diploma zijn in Bloemen daal geslaagd voor diploma A: de dames- N. L. Langbroek. Velsen G. Meyer, Vel sen; Y. S. Meyer, Beverwijk"; A. F. Kraayeveld. Velsen; H. L. Hessels, Haar lem A. M. Dargatz. Beverwijk": E. L Heesbeen, Haarlem D. M. M. Houweling, Overveen K. H. de Vries, Heemstede; A M. Segerius, Haarlem W. T. de Boer, Beverwijk; en de heren: J. Visser, Haar lem J. W. v d. Brandhof, Heemstede; G J. Bobeldijk. Heemskerk. Die met een behaalden bovendien het middenstandsdiploma. Afgewezen voor A of B totaal 6 kandidaten. Geslaagd voor diploma B mej. C. G. Go- sen, Beverwijk; en de heren: R. J. P Schreuder, Heemstede; C. P. Blom, Lisse. A. Willemsen, Leiden; M. R. Koolstra. Sassenheim: H. Jaspers. IJmuiden; L. J de Beer. Beverwijk. Bloemendaal. Aan de Da Costa Kweek school te Bloemendaal slaagden voor het examen onderwijzer de heren: Dirk Die- persloot, IJmuiden; Gert Veenstra, Sant poort; Siem Hoogvorst, Beverwijk; Arthur van Kampen, IJmuiden; Piet Wesselius, Haarlem; Melis Biesma, Lisse; Leo Brantz. Haarlem; Gerrit Meijwaard, Lisse; Jacob Timmermans, Haarlem. Totaal geslaagd 44 kandidaten. 1 herexamen, afgewezen geen. Voor het diploma 3-jarige cursus van de Gemeentelijke Handelsavondschool te Haarlem slaagden de dames: M. M. Drenlh, S. W. Hoedeman, S. J. v. d. Pol, M. de Ruig en C. W. H. van Straaten; en de heren: J. Bon, A. van Delden, T. Garrelfs. G. A. Homringhausen, A. J. Ipenburg, C. Leijsen, J. G. Metten, L. H. J. Mussche, R. Sierag, R. B. Trap, F. R, Verdam en J. Th. M. Warmerdam. Afgewezen werden 6 kandidaten. Voor het diploma 5-jarige cursus slaag den de dames: G. M. de Heer, M. J. Kieft, Z. Veenema en J. A. van Vorden; en de heren: A. van Aalst, P. A. de Groot, R. Hollmann, J. P. Huigen, B. Koster, F. A. Martin, J. C. Meyer, M, J. van Noort, W. Oosterling, H. W. Schipper, Q. Schouten, M. van der Snoek, N. W. Vedder, A. Veen. H. J. van Veen, S. Westerhof en N. Zuidam Afgewezen werden 2 kandidaten. NAAR HOGER ONDERWIJS. Van de opleidingsklas van de Da Oosta- school te Velsen-Noord slaagden voor het toelatingsaxomen van het Marnix van St. Aldegonde Lyceum, dependance IJmuiden: Marrie Goede, Bep Schouten, Henk Steen- wijk en Han Toornvliet dreigende nederlaag van Steijn noopte der halve do andere spelers een winstpoging te ondernemen. Van Maas, die evenals Steijn en Kiste- maker een Siciliaanse partij had was dit tegen de gevreesde Kayser niet geheel juist. Hij was namelijk door een blunder een stuk achter geraakt, wist door zijn be kende vasthoudendheid met medewerking van zijn rivaal hiervoor drie pionnen terug te krijgen maar de positie van de stelling rechtvaardigde in feite slechts een op remisespelen hetgeen alleszins binnen het bereik lag. Maas wilde per se winnen en kreeg natuurlijk de kous op de kop. Kiste- maker speelde goed en sterk aanvallend. Zijn stelling was vrijwel voortdurend iets gunstiger hetgeen in een toreneindspel resulteerde waarin hij de verste vrijpion had. Op dit moment had de Alkmaarder zeker een remise-aanbod niet durven afslaan Kistemaker bood echter geen remise aan omdat ook hij meende dat er gewonnen moest worden. Niet geheel correct liet hij zich op het uiterst lastige toreneindspel in waarbij hij een pion verspeelde. Hildama maakte de partij toen sterk uit. Via een eigen fantasiebehandeling van het drie- paardenspei was Tj. de Jong tegen Pijning in een prachtige aanvalsstelling gekomen. Hij won een pion en maakte stellig een goede winstkans. De omstandigheid van ongelijke lopers maakte een eventuele winstkans echter uiterst lastig, zo niet onmogelijk. Gezien het totale spelboek! meende ook hij „het alles of niets-parool" te moeten aanheffen en gaf de kwaliteit om zich van de on gelijke lopers te ontdoen. De sterke pion- nenformatie die hij zich in het centrum voor de geest zag kreeg echter geen ge legenheid in beweging te komen. Pijning wist af te wikkelen en een snel oprukkende vrijpion aan de rand van het bord te creëren. De Jong zag zich toen zelfs nog de halve winst ontnomen. De partij van Steijn kreeg een verrassend slot. De IJmui- denaar wist af te wikkelen en tot een theo retisch glad gewonnen eindspel te komen. Met een klok die op instorten stond was theorie een onbelangrijke bijkomstigheid geworden. Nu gold nog slechts de vraag of twee lopers en een toren op tijd de door één toren verdedigde vijandelijke koning mat kon geven. Het luktein de laatste beschikbare seconde! 3—1 dus. Voor Kijk Uit, dat zich in deze afvalswedstrijden overigens uitstekend heeft geweerd, toch wel een teleurstelling. De totale uitslag luidt: VVVKijk Uit: 1. P. Seewald—K. Steijn 0—1, 2. E. G. Kay ser—G. H. H. C. Maas 1—0, 3. F. Hildama— A. Kistemaker 1—0, 4. R. Pijning—Tj. de Jong 10. Totaal 31. In de onderlinge competitie van Kijk Uit slaagde P. Kramer jr. erin de eerste pro motiewedstrijd voor een plaats in de twee de groep tegen J. A. Verlaak te winnen. Voor Verlaak is het degradatiespook nu wel angstig dicht nabij gekomen. Slechts een zege in zijn laatste partij met de verliezer- van het duel A. v. d. PlasJ. Plugboer biedt hem nog een kleine kans op redding. Wie van beide spelers v. d. Plas en Plug boer bij de degradatiewedstrijden zal wor den betrokken is nog onzeker nu de spelers de beslissingswedstrijd in eerste instantie hebben afgebroken. In het Beverwijkse tennispark Duinwijk worden de kampioenschappen gespeeld in het bekende Duinwijk-tennistoernooi. De deelnemers en 't publiek troffen het dins dag niet erg met het weer; vele partijen moesten worden uitgesteld. Dames-enkelspel: A. DengerinkJoh. Langendijk 57, 63. 75; J. GosenA. de Waard 62, 61; M. Hartong van Ark G. Fijen 6—3, 6—3. Heren-enkel: Han SchikE. Schroder 61, 61; H. van der LeeKI. Rijkenboer 62, 62; M. BrethouwerN. Derks 64, 64; F. Dei belP. Pronk 26. 64, 6—2; J. SchmidtW. Heringa 62, 75. Heren-dubbel: Groen KallerJ Schmidt.' A. van Hoof 2, 62. VVB-VETERANEN NAAR DUITSLAND. De voetbalveteranen van VVB, die enige tijd geleden op „Watervliet" bezoek hebben gehad van de voetbalveteranen van Solin gen uit Duitsland, zullen op 20 augustus een tegenbezoek gaan afleggen. De noordwesterstorm die dinsdag door de tuinen in en rond Beverwijk heen raas de, heeft geen goed gedaan aan de te velde staande gewassen. In de eerste plaats stoof het losse zand al door de tuinen heen: de pas gerooide bloembollenhoeken werden herschapen in een zandwoestijn. De bloe men zijn er niet beter op geworden: op vele percelen dwarrelden losgerukte bloem- delen door elkaar. Ook de bonen, die met hun jonge ranken juist de stokken in moeten gaan, kregen het zwaar te verduren. Zoals bij elke storm sneuvelden er ook nu weer broeikasramen, ook die, welke reeds waren opgestapeld. De Beverwijkse aardbeienveiling ken merkte zich dinsdag door scherpe tegen stellingen; er waren dure aardbeien voor cfe export en goedkope aardbeien voor de binnenlandse markt. Hier zat een heel groot kwaliteitsverschil tussen. De export aardbeien gingen voor het overgrote deel naar West-Duitsland en België. De expor teurs kregen niet alleen de eerste kwaliteit in handen, zij kochten braaf mee voor de binnenlandse markt. Aanvankelijk werden voor de eerste soort Talisman prijzen boven de 4 per mand betaald, tot 5. Later daalde de prijs tot ƒ3.604 per mand; voor de tweede kwaliteit; hoofdzakelijk Moulin Rouge, werden prijzen besteed van 1,80 tot 2,90 per mand. Naast de genoemde soorten wa ren er nog wat IJmond, Lefèbre, en zelfs nog enige manden Amazone, de aardbei waaraan Beverwijk rond de twintiger ja ren zijn naam als aardbeiencentrum te danken heeft. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Cal- chas van Antwerpen; Enesei, Archangel; Azotea, Goole; Tilly, Korsneass; St. Tho mas, Le Havre; Vasaland, Vasa, met hout voor Velsen; Esso Amsterdam, Rotterdam; Jan Kreumer, Delfzijl, ledig IJbunker; Hontestroom, Poole; Intrepide, Dordrecht; Konny M„ Hundested; Argos, Hamburg; Fen, Londen. Woensdag kwam in IJmuiden a-an: Pere grine van Felixstowe. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Baldur naar Pepel; St. Kildar, Rauma; Gretchen Müller, Antwerpen; City of Cork, Bremen; Bauca, Buenos Aires, met ijzer van IJmui den; Brünneck, Hamburg; Odenwald, Hamburg: Gerd, London; Lizaerd, London. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Li bra naar St. Thomas; Amstelstroom, Lon don. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan.) Nieuwe aanwinsten Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek Velsen. Romans: Akkerman, Grint: Corsari. De man c-'ie er niet was; Romijn. Engel met één vleugel; McCullers. Het hart is een havik: Somerset Maug ham. Mrs. Craddock; Park. Het huis genaamd „Jeruzalem": Queen, De dertiende gast: Schwarz- Bart. De laatste der rechtvaardigen; Traver. Strijd om een mens; Undset, Uni Hjelde; West, Advocaat van de duivel. Ontwikkelingsboekcn: Ortega y Gasset, Wat is filosofie?; van der Stoep en Felderhof. Opnieuw in de houten broek; Het geheim van de goede chef: Geslaagd als chef.en waarom?; Principes en spelregels voor elke chef: Kemper. Wat bete kent uw droom?; van den Berg. Dubieuze liefde in de omgang met het kind: Dessauer, De zaak Gahleï en wij; van Pelt. Hypnose; van Eijkern, Gastvrouw zijn is een kunst; Bank-Jensen; Spe len met papier: Isenstein, Spelen met klei; Kroncke, Spelen met raffia; Wittop Koning. Mo derne voedingsleer; Krijgsman. Lettinga en van der Ven, Landbouwwerktuigen; Rutgers, Wild zang in huis; Wormgooren van den Weele, Grond slagen van het tekening-lezen; Bruyn, Boek en la Hey, Vaktekenen voor metaalbewerkers, dln. 1 en II: Kreyl, Uitslagen voor de plaatwerker; Kloet. Stoomwet en stoombesluit; Metaalbewer ker onder red. van R. C. en E. van Ree: van Rees. Gereedschappen en gereedschapswerktui gen voor de metaalbewerking, din. I en II; Beek, van den Dungen en Wolters. Autogene metaal bewerking: Booglassen. leidraad bij het onder richt in het elektrisch booglassen: Schier. Meten, meetgereedschappen en passingen: Citroën 2 CV; Kollewijn, De keuze van een bedrijfsauto; Dor- renstein. Hier zijn de spoorwegen; Hardy. The book of the ship: L. Smit Co's internationale sleepdienst; Rombouts. LeerboeK der zeevaart kunde; la Heij en Oostendorp, Hulpwerktuigen, dl. I; la Heij. Hulpwerkt.uigen, dl. II; Boesman. Luchtpost: Materialenkennis voor elektriciens en instrumentmakers, door van Dijk e.a.; de Jong, De elektromotor: Bruinsma, Practische robotscha kelingen: Elektronicus, Nieuwe transistorscha- kelingen; Juster. Televisie-antennen: Marcus, Te levisie-ontvangst in theorie en praktijk: van der Schier. Beton II: Arnau. 3000 jaar kunstbedrog: Cuypers en Jacobs. Vademecum voor juweliers en goudsmeden: Achdjian. Le tapis; Clierbuliez. Johann Sebastian Bach; van der Wateren. Volks dansen: Dieselhorst, Alles over dansen; Stoks. Duitse spraakkunst voor iedereen: Stuiveling. De nieuwe gids als geestelijk brandpunt; Morriën. Concurreren met de sterren: van Straten. Toen bliezen de poortwachters: Morriën. Voor wie dit leest: Minco, De andere kant: Poeskjin. Verha len; Gordon. Het oude testament in historisch perspectief: Nolthenius, Renaissance in mei: van Dijk. Drente, een bloeiend land: van Ege- raat, Gids voor Denemarken; Gids voor Schot land. i

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5