Kompasregelaar G. W. F. Mol scheidt er na vijftien jaar mee uit R. J. van Arum zal het rijksonderwijs door dik en dun verdedigen In de vishal en op zee SPECIALIST MET GROTE PRAKTIJK Zeventig jaar, maar nog niet stil zitten Perée Derde supertanker aan Esso Nederland over gedragen Schoolzwemwedstrijden in „Heerenduinen" Nieuwe directeur RHBS-Velsen niet bang voor tegenstanders Proefvaart van nieuwste trawler PRISMA IJslands vrachtschip in de storm gezonken Bejaarde vrouw door insluiper aangevallen Akkoord over Cyprus lijkt aanstaande Arrestaties in Tokio WOENSDAG 29 JUNI 1960 6 Centrifuges Wasmachines Geslaagd Hotelhouder mishandeld „Gemeente wil zichzelf moeilijkheden op hals halen" Ongeluk in garage Deense kotter gezonken: opvarende verdronken Geslaagd... Speciale „munten" voor esperantisten ..DOKTER" G. W. F. MOL legt met ingang van 1 juli aanstaande zijn „prak tijk" neer. Hij neemt dan afscheid van zijn grote „patiëntenschare" honderden schepen en scheepjes, die chronisch last hadden van bepaalde „afwijkingen". Zoals een mens de gewenste richting niet kan houden, wanneer zijn evenwichts orgaan niet goed functioneert, zo raakt een schip uit zijn koers, wanneer het kompas kuren vertoont. De mens gaat dan naar de arts of de specialist, de schip per naar de heer G. W. F. Mol in Velsen-Zuid. Hij is specialist. Hij is al zeventig jaar, maar dit is hem niet aan te zien. De heer Mol heeft een flink postuur, dat van een zeeman. Zijn gezicht vertoont rimpels; die zijn beslist niet de sporen van de ouderdom, maar het resultaat van de inwerking van zeewind, regen en zonlicht. Hij werd op 14 november 1889 te Am sterdam geboren en in 1906 kwam hij bij de grote vaart, als eerste stuurman. Hij voer voor de maatschappij „Nederland" tot 1914. In de oorlogsjaren diende hij bij de Marine. In 1919 nam hij afscheid van de zee en kwam bij het KNMI in Rotter dam, dat daar ten behoeve van de scheep vaart een bijkantoor heeft. De scheepvaart verdween dus niet hele maal uit zijn leven. Dat zou trouwens in zijn verdere leven ook nooit gebeuren. Slechts anderhalf jaar werkte hij voor het KNMI. In 1920 kwam hij als inspecteur bij Thompson's Havenbedrijf. Twee jaar later vertrok hij naar Velsen, om bij Hoogovens te gaan werken. Bij dit bedrijf was de heer Mol werkzaam in de afdeling scheepvaart. Tot 1945. En vanaf het moment dat hij Hoogovens verliet, zou men hem „dokter" kunnen noemen. Hij ging zich namelijk belasten met het corrigeren van afwijkingen die scheepskompassen vertonen. Gelijk een arts met zijn stetoscoop naar zijn patiënt gaat, zo begaf Mol zich vijftien jaar lang met zijn peiltoestel naar de haven, om daar aan boord van een schip te klauteren en vervolgens het kuren vertonende kom pas aan een nauwlettend onderzoek te on derwerpen. Ook bij de heer Mol thuis rinkelde de telefoon 'des nachts. Ook zijn vrouw had telefoonwacht, wanneer hij zelf met zijn instrument, naar een schip was. Om het kompas te „compenseren", zoals de vak term luidt. Dat werk leert men niet zo maar een-twee-drie. „Ik heb eerst een half jaar extra moeten studeren", zegt Mol. Elk kompas vertoont op den duur afwij kingen. Het is niet zuiver meer en het be hoeft geen betoog, dat de zeeman derge lijke grillen niet kan en mag tolereren. De afwijkingen worden veroorzaakt door het welhaast altijd aanwezige scheepsmagne- tisme, voorkomend in het metaal. De heer Mol vertelt, dat hoewel men tegenwoordig de schepen vrij van magnetisme weet te maken (zulks om te voorkomen dat een schip op een magnetische mijn „loopt"). 'Advertentie KENNEMERLAAN 9 Telefoon 5271 Erkend installateur PEN. Aan de Nederlandse koopvaardijvloot is dinsdag het 35.690 brt. metende turbine tankschip „Esso Amsterdam" toegevoegd. „De Esso Amsterdam", een zusterschip van de „Esso Rotterdam" die vorig jaar in de vaart werd gebracht, behoort tot de grootste koopvaardijschepen van Neder land. Het schip heeft 25 miljoen gulden gekost. De Nederlandse Esso Tanker Maatschappij heeft hiermede een bouw programma van 3 schepen voltooid. De bouw van de „Esso Nederland" (26.000 brt.), de „Esso Rotterdam" en de „Esso Amsterdam" (ieder 35.690 brt.) vergde een investering van 70 miljoen gulden. De drie schepen zullen voornamelijk worden gebruikt voor het vervoeren van ruwe olie uit het gebied van de Perzische Golf naar de nieuwe Esso-raffinaderij in het Rotter damse Botlekgebied, die vier en een half miljoen ton ruwe olie per jaar zal gaan verwerken. Verolme zal voor „Esso-Nederland" nog een tankschip van 73.000 brt. bouwen dat waarschijnlijk in 1963 in de vaart zal wor den gebracht. De proefvaart van Rotterdam naar Am sterdam werd door vele autoriteiten mee gemaakt, onder wie mevrouw Van Hall- Nijhoff, echtgenote van de Amsterdamse burgemeester die op 26 februari j. 1. de doopplechtigheid verrichtte. Kort na het verlaten van de Nieuwe Waterweg droeg de heer P. J. van der Giessen, een van de directeuren van de gelijknamige scheepswerf in Krimpen aan de IJssel, de nieuwe tanker over aan de directeur van „Esso Nederland" de heer Smit. De „Esso Amsterdam", die een beman ning heeft van 56 koppen en is uitgerust met de modernste navigatie-instrumenten (radar, automatische besturing e. d.), is 210.55 meter lang en 27.43 meter breed. Geladen bereikt de tanker een snelheid van 17 mijl per uur. Het grotendeels ge laste schip is ingericht voor het vervoer van alle soorten petroleum-produkten, waartoe in de 33 tanks verwarmingsspira len zijn aangebracht. Het hele schip wordt mechanisch geventileerd en is bovendien aangesloten op een airconditioningsinstal latie. Op het achterdek is een openlucht zwembad. Voorts bevinden zich aan boord een bioscoopzaal, 3 recreatiezalen en 4 kantines. De voortstuwing van het schip geschiedt door een stoomturbine-installa tie volgens het Pametrada-systeem met twee ketels. De „Esso Nederland" vertrekt donder dag uit Amsterdam voor zijn eerste reis naar de Perzische Golf. binnen een paar maanden al weer magne tisme aan boord aanwezig is. Zo is het nu eenmaal. En het kompas aan boord van die schepen heeft daar last van. Dat is niet het geval, wanneer schepen zijn uitgerust met een zogenaamd girokompas, dat altijd zuiver werkt. „Maar dat zijn dure dingetjes," zegt Mol, „nog veel schepen hebben het traditionele kom pas aan boord". Het magnetisme aan boord van men kan wel zeggen de meeste schepen, is dus de voornaamste bron van inkomen voor de heer Mol uit Velsen-Zuid geweest. Wij schrijven dit, omdat Mol op zeventig jarige leeftijd met dat werk ophoudt. Met behulp van zijn peiltoestel corrigeerde hij de kompassen. Een moeilijk werk. Soms moest hij met zijn instrument lange tijd boven op de stuurhut verwijlen, in weer en wind, zodat de zeelui vroegen of ze hem niet konden aflossen Nog een paar dagen en dan hoeft hij dat werk niet meer te doen. De heer Mol vindt dat jammer, want hij werkt graag. En om toch wat nuttig werk omhanden te hebben corrigeert hij nu alleen nog scheepskaarten. De heer Mol krijgt geen pensioen, want hij heeft als zelfstandige zijn brood verdiend. Merkwaardig is .ech ter, dat hij door de minister van Verkeer en Waterstaat vijftien jaar geleden is be noemd en dus ook wordt ontslagen. De heer Mol heeft door de aard van zijn gespecialiseerde werk uiteraard veel kennissen en vrienden in de scheepvaart kringen te IJmuiden gemaakt. Vijftien jaar lang heeft hij zijn nuttige arbeid ver richt in het belang' van de scheepvaart. Hij zal met ingang van 1 juli worden op gevolgd door de oud-kapitein van de „Prins der Nederlanden", de heer T. C. van Drim- melen. Tot slot: mocht, er bij geval toch nog een schipper in IJmuiden zijn, die Mol niet kent, dan diene hij zich te schamen, want hij heeft verzuimd zijn kompas te laten nakijken Vrijdagmiddag 1 juli worden in het open- luchtbad „Heerenduinen" te Velsen de volgende wedstrijden in het kader van de schoolzwemwedstrijden gehouden: 1.30 uur: series schoolslag meisjes A en meisjes B; 1.40 uur: series schoolslag jon gens A en jongens B; 1.50—2.10 uur: water- polowedstrijd St. AdelbertschoolTechni sche school; 2.10 uur: series rugslag meisjes A en meisjes B; 2.20 uur: series rugslag jongens A en jongens B; 2.202.40 uur: waterpolowedstrijd W. de Zwijgerschool— St. Joannes ulo; 2.40 uur: series vrije slag meisjes A en meisjes B: 2.50 uur: series vrije slag jongens A en jongens B; 3 uur: series 6 x 25 m vrije slag estafette meisjes A; 3.10 uur: 6 x 25 m estafette meisjes B: 3.15 uur: 6 x 25 m estafette jongens A; 3.25 uur: 6 x 25 m estafette jongens B: 3.30 uur: waterpolowedstrijd winnaar III. Te 3.45 uur volgt de prijsuitreiking. Voor het toelatingsexamen van de de pendance van het Chr. Lyceum Marnix van St. Aldegonde, Venusstraat IJmuiden, slaagden van de Bethlehemschool, Radar straat IJmuiden: Ria Aleman, Jeannette Menger, Martin de Jong, Willem Corn. Kruiswijk en Jan Sanders. Voor het toelatingsexamen van het Gym nasium Felisenum slaagden van de Bethle hemschool: Ineke Blinkhoff, Hans van den Pieterman en Willem Zeilmaker. Verder gaan van de Bethlehemschool naar het ULO 27 leerlingen, waarvan 21 naar de Creutzbergschool; naar het VGLO, de Elout van Soeterwoudeschool 5 11, naai de L. Techn. S. 2 jongens, naar de Huis houdschool 7 meisjes, naar de Visserij- school 1 jongen en naar andere vakscholen 2 jongens. Aan het Triniteitslyceum te Haarlem slaagde de heer C. J. A. Grapendaal te Heemskerk voor het diploma Alpha. In de nacht, van dinsdag op woensdag heeft zich een vechtpartij in een hotel te Wijk aan Zee voorgedaan. De juiste toe dracht is niet geheel bekend. In ieder geval is de exploitant mishandeld. De da der, is daarom ingesloten in het bureau van politie te Beverwijk. „IK BEN NIET BANG VOOR EEN VECHTPARTIJ, als het maar eerlijk toe- gaat. Nee, daar zie ik heus niet tegenop. En ik kan u wel één ding zeggen, een makkelijke zullen ze aan mij niet nebben". De woorden van de heer R. J. van Arum, directeur van de Harlingse Rijks h.b.s., klinken zeer beslist. ,.Ze", zijn de Velsense h.b.s. ers en de gemeentelijke onderwijsautoriteiten, vooral deze laatsten. Met ingang van september zal de heer Van Arum het directeurschap van de R.H.B.S. in IJmuiden vervullen. Eigenlijk had dat al een jaar terug moeten ge beuren, maar de zoas de heer Van Arum zegt „onverkwikkelijke" affaire tussen gemeente, en rijk over de Velsense R.H.B.S., heeft zijn benoeming verlaat. De heer Van Arum is als voorstander van het rijksonderwijs in het geheel niet te spreken over het Velsense gemeentebestuur in deze zaak. „Wat willen ze zich toch voor moeilijkheden op de hals halen", zegt hij. „Het rijk heeft een apart departement van onderwijs. De mensen daar weten wat van het onderwijs. Van een gemeentebestuur kan men dat niet verwachten. Daarom, wat verbeeldt men zich eigenlijk door een ge meentelijke h.b.s. te prefereren boven een rijks h.b.s. Ik heb op veel plaatsen veel soorten onderwijs gegeven. Het rijksonder wijs is me altijd het best bevallen". Cultureel actief De nieuwe directeur van de Velsense Rijks HBS is blij dat hij uit Harlingen weggaat. Niet omdat hij een hekel heeft aan dit stadje, maar omdat hij twaalfen- eenhalf jaar welletjes vindt. Hij heeft Velsen als nieuwe woonplaats mede ver kozen door de gunstige ligging van deze gemeente: dicht bij zijn geboortestad Am sterdam en dicht bij Haarlem. Beide ste den die cultureel 'iets te bieden hebben. Een punt dat bij de heer Van Arum zwaar telt. In Harlingen heeft hij zich met een „piek up", grote discotheek en boeken cultureel op de been moeten houden. Hij is een groot liefhebber van klassieke mu ziek. Het is zijn voornaamste hobby. Fa vorieten zijn Beethoven, Tsjaikowski, Mo zart en Berlioz. „Echt modern heb ik niet, want daar kan je Prokofjef en Morton Goulds spirituals toch niet toe rekenen", vertelt hij. In het culturele leven van Harlingen heeft de heer Van Arum belangrijk werk gedaan. Toen hij in Harlingen kwam, ver zocht men hem voorzitter te worden van de Volksuniversiteit. Hij ging op het ver zoek in. Hij is ook nog steeds voorzitter van de Harlingse Kunstkring. Zijn liefde voor de Franse taal en cultuur bracht hem er toe lid te worden van de kring Leeu warden van de Alliance Frangaise. Hij heeft zich trouwens een jaar geleden al opgegeven voor de afdeling Amsterdam van deze vereniging, in de stellige over tuiging dat hij dan reeds lang en breed in Velsen zou zitten. Waarschijnlijk zal de heer Van Arum ook in cultureel Velsen het werk niet alleen aan anderen overlaten. „Het huis vormt nu nog het belangrijk ste probleem. Ik heb eens rondgekeken in Velsen, maar ik wil in Santpoort, Drie huis of Velsen-Zuid wonen. Niet in een flat", verzekert de heer Van Arum ons. „Nee beslist niet", valt mevrouw Van Arum haar man bij. Samen bewonen zij een klein, schemerig huis in het hartje van Harlingen. Vanuit de zwaar gemeu belde voorkamer kijkt men op een door bomen beschaduwde straat. Het echtpaar Van Arum heeft twee ge trouwde kinderen, een dochter en een zoon. „We hebben in Velsen dus ook maar een klein huis nodig", zeggen zij. „En ik moet ook meteen iels goeds hebben", zegt de heer Van Arum. „Iets waar ik tot mijn laatste snik kan blijven. Want na mijn pensionering over vijf jaar blijf ik in Velsen wonen. Heb ik in september nog geen huis, dan reis ik in de weekends heen en weer tussen Harlingen en IJmuiden." De heer Van Arum heeft precies het soort gezicht wat bij zijn besliste, bruuske stem past: zware wenkbrauwen, een forse kin en een groot voorhoofd, dit alles, als er wat te lezen valt, door een bril met dikke randen geaccentueerd. Zijn vrouw is ten ger, zacht en vriendelijk, maar minstens even beslist. „Ik doe zelf hier in Harlingen ook mee aan de onderwijsvernieuwing. Ik ben ech ter tegen elke vernieuwing die geen we zenlijke verbetering inhoudt", zegt de heer Van Arum. „Vernieuwing om de vernieu wing moeten we niet hebben". Dan wordt het geestelijke vivisectie. Hij heeft in Har lingen weten te bewerkstelligen dat er enkele jaren geleden een middelbare meis jesschool aan zijn h.b.s. werd toegevoegd. Een middelbare meisjesschool is bedoeld voor meisjes die niet gaan doorstuderen. Voor jongens, die moeilijkheden hebben R. J. van Arum, directeur van de Rijks H.B.S. te Velsen met de exacte vakken en economie, acht de heer Van Arum apart onderwijs ook wenselijk. Deze jongens passen niet op de gewone h.b.s. Voor hen zouden naast de talen, waarin zij meestal wel goed zijn, expressievakken belangrijk zijn. Maar die middelbare meisjesschool is een stokpaardje van de heer Van Arum. Dit jaar zijn alle negen van zijn m.m.s. geslaagd Over de dependance van de Velsense Rijks HBS in Beverwijk heeft de heer Van Arum ook zijn eigen ideeën. „Die had er al tien jaar geleden moeten komen." meent hij. Hij betreurt het, dat de gemeen te Beverwijk nu met deze school gaat „strijken". In een garage aan de Dokweg te IJmui den is dinsdagmiddag een 21-jarige mon teur bekneld geraakt tussen het chassis en de achterbanden van een op de brug staan de auto. Een standaard brak plotseling. Men moest eerst een andere standaard aanbrengen om cfe beknelde monteur te kunnen bevrijden. Met inwendige kneuzin gen is het slachtoffer naar het Antonius- ziekenhuis te IJmuiden overgebracht. BRANDJE IN KEUKEN. In een keuken van een flatwoning aan de Grahamstraat te IJmuiden is dinsdag middag brand uitgebroken. De vrouw des huizes was bezig eten te koken. Zij ging wat luiers van de lijn halen, maar liet de keukendeur openstaan. Door de harde wind woei een gordijn tegen een branden de gaspit. Het gordijn vatte onmiddellijk vlam. Buren blusten 't vuur met zand. De brandweer was wel aanwezig, maar be hoefde niet op te treden. In de keuken is nogal wat schade aangericht. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN. W. C. van Buuren-Haringa, z., Meervlietstraat 6, Velsen-Zuid; J. M. Colijn-Smit, d., Dolfijnstraat 192, IJmui den; F. W. van der Form-Drechsler, d., Planetenweg 128, IJmuiden; E. H. de Groot-Jongejan, d., Eenhoornstraat 20, IJmuiden; G. Henkes-Fennema, z., Napier- straat 16, IJmuiden; J. K. Keur-Van der Pol, 2 x d., Grahamstraat 8, IJmuiden; J. Weij-Van den Braber, z., Heerenduinweg 143, IJmuiden-Oost; D. M. Bosman-Luijken z., Sparrenstraat 10, IJmuiden-Oost; J. H. Sparrius-Van der Veldt, d., Heerenduinweg 85, IJmuiden-Oost; J. M. Houwing-De Bruijn, d., De Noostraat 158, IJmuiden- Oost; J. E. Neervoort-Blok, z., Grote Beer straat 35, IJmuiden; J. Steenkamp-Bakker, d., Kastanjestraat 4, IJmuiden-Oost; R. Blok-Visser, z., Nobelstraat 13, IJmuiden; J. M. van de Geijn-Mol, z., Driehuizer- kerkweg 115. Driehuis; M. M. van den Berg-Van den Bronk, z., Scheldestraat 23. IJmuiden. OVERLEDEN: H. M. J. Wijnders, 83 j„ echtg. van A. Kramp, Pres. Krugerstraat 16, IJmuiden; C. Kleijn, 62 j., echtg. van A. Tieleman, Kon. Wilhelminakade 36rd., IJmuiden; J. Wilderom, 45 j., echtg. van H. J. Snooij, Kennemerlaan 55, IJmuiden. Na een proefvaart op de stormachtige Noordzee is gisteravond te IJmuiden een nieuwe trawler voor de I.Imuidense vis serij vloot aangekomen: de IJM 37 „Delft" gebouwd door de Scheveningse Sleephel- lingmaatschapij voor de n.v. Visserij onderneming, voorheen J. C. Pronk. De „Delft" die een zusterschip is van de on langs in de vaart gekomen trawler IJM 36 „Jacoba Geziena" en IJM 72 „Beatrice", is 43,28 meter lang, 7,20 meter breed en 4 meter hoog. Het 309 ton metende schip, dat onder bevel staat van schipper N. Korbee uit IJmuiden, heeft twee speciale koel ruimten voor 2200 kisten vis en 480 kantjes haring. De 1000 pk motor gaf de „Delft" op de proefvaart een snelheid van 11,6 mijl. Nog tijdens de proefvaart heeft de rede rij een vierde trawler in deze nieuwbouw- serie besteld bij de Scheveningse maat- schapij. Voor de Nederlandse visserijvloot waren per 15 juni op de werven in aanbouw 11 kotters. 1 logger en 16 trawlers. Voor bui tenlandse visserijmaatschappijen zijn in Nederland in aanbouw 9 kotters en 7 traw lers. KOPENHAGEN (U..PI.) Even ten zuiden van Kopenhagen is dinsdag een kotter op een gebroken paal gestoten en binnen enkele minuten gezonken. Een 54-jarige opvarende kwam om het leven. Twee anderen, die zich aan de mast vast geklemd hadden werden gered. De man die omkwam was, ondanks de waarschu wing van de twee anderen, in de machine kamer gebleven, waarschijnlijk om te pro beren de pomp in werking te stellen. Twee mannen zagen het ongeluk gebeu ren vanaf de wal en sprongen dadelijk in hun boot, waarmee zij het wrak ondanks een ruwe zee wisten te bereiken. Advertentie M maar dan ook 'n volwaar dige beloning: een horloge „cum laude", gekocht bij een gediplomeerd vakman: uw eigen horloger. v het goede Ankerhorloge r PRISMA JUNIOR vanaf 49.7® Het IJslandse vrachtschip „Dranga Jo- kull" van 923 bruto registerton meldde dinsdagavond dat het tussen Schotland en de Orkaden in moeilijkheden verkeerde en hulp nodig had. Er woedde een zware zuidwesterstorm met windkracht negen. Het schip maakte slagzij. Later werd ge meld dat het schip was gezonken. De be manning is door een ander schip gered. In het stormweer met windkracht 8 tot 9, dat sedert dinsdagmiddag op de Noord zee heerste, is de motorlogger KW2. de „Dirk Donker Curtius", stuurloos gewor den door een defecte oliedrukpomp. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is naar de KW 2. onderweg om te trachten de logger op sleeptouw te nemen. „De Hoop" zal de K W2 naar de Engelse haven Blyth slepen. De motorlogger KW. 140, „Voorwaarts" die vorige week al moeilijkheden met de motor meldde, is op sleeptouw geno men. en inmiddels in IJmuiden binnenge bracht door de KW. 75 „Doggersbank". Aanvoer va?n dinsdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden bedroeg dinsdag 3810 kisten vis, waarvan 40 tong en tarbot, 5 heilbot, 5 tongschar en schartong, 250 schol, 5 bot, 1450 haring, 720 makreel, 650 schelvis, 210 wijting, 605 kabeljauw en gul, 15 leng, 5 wolf, 10 poon, 55 koolvis, 10 diversen. Prijzen van dinsdag Per kilo: heilbot 3.30—2, grote tong 3.403.20, grootmiddel tong 2.90 2.40, kleinmiddel tong 2.702.40, kleine tong 1 2.70f 2.40, kleine tong 2 2.10—1.90, tarbot 1 2.502. Per 50 kilo: tongschar 60, schartong 43, kleine schol 2 38—12, bot 15, verse haring 1611, makreel 20 3.60, grote schelvis 4641, groot middel schelvis 4238, kleinmiddel schelvis 4231, kleine schelvis 1 36 28, kleine schelvis 2 288, wijting 228, grote gul 2723, middel gul 2218, kleine gul 1610, poontjes 1510, kleine koolvis wit 26. Per 125 kilo: grote kabeljauw 18466 grote koolvis zwart 8277, grote kool vis wit f 98, grote leng 8175, grote wolf 120. Besommingen van dinsdag IJM 15 Emma 21.800, KW 76 Excelsior 3 5440. KW 141 Willy 3350, KW 75 Dog gersbank 1740, HD 79 Drie Gebroeders 8280. Aanvoer van woensdag Drie trawlers, drie loggers en 16 kotters zorgden woensdag voor een aanvoer van 3100 kisten vis, waarvan 570 schelvis, 70 wijting, 525 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 200 haring, 162 kleine haring, 1150 makreel, 185 schol, 245 varia, 665 stuks kabeljauw en 5000 kilo tong. IJM 221 (20 juni): Wiron 3 40 schol. 400 tong, 2 tarbot. 25 wijting, 15 gul en kabel jauw. IJM 57 Medan (17 juni): 62 kleine ha ring, 10 wijting, 240 schelvis, 100 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 120 makreel, 130 varia, 180 stuks kabeljauw. IJM 33 Thorina (18 juni): 103 kleine haring, 10 wijting, 130 schelvis, 100 gul en kabeljauw, 450 makreel, 10 varia, 200 stuks kabeljauw. IJM 32 Elie Chénévière (20 juni): 80 schelvis, 70 gul en kabeljauw, 10 koolvis. 480 makreel, 10 varia, 285 stuks kabeljauw. IJM 207 Wiron 6 f20 juni): 25 wijting, 40 schelvis, 160 gul en kabeljauw, 40 ma kreel. KW 44 Rijnmond 3 200 kisten haring. Prezen van woensdag Export: grote regels kabeljauw 70— 80, kleine regels kabeljauw 3238. kisten grote kabeljauw 6573, jumbo's 7078, grote schelvis 4056, grootmiddel schelvis 3236, grootmid del tong 2.603.10, kleinmiddel tong 3—3.40, tong 1 3.10—3.60. slips 2.202.90, zetschol en schol 1 4452. Binnenland: kisten kleine kabeljauw 6872. grote gul 2533, middel gul 1930, torren i316, zwarte kool vis 8084, koolvis 1 2526, kool vis 2 1517, haaien 1415, witte koolvis 104, lengen 5562, klein middel schelvis 2732, pennen 25— 31, braad 2226, wijting 2125. grote tong 3.403.90, schol 2 4044. schol 3 1836, haring 21f 24, ma kreel 12—18. 3esommingen van woensdag IJM 57 Medan 15.300, IJM 33 f 15.600, IJM 32 11.900, KW 124 ƒ5450, KW 44 4799, IJM 207 5350. Op zee Het was slecht weer om de noord met windkracht 7. 's Middags wakkerde de wind aan tot windkracht 9. De visserij was dinsdag slecht. De vangsten varieerden van 60 tot 100 manden haring, makreel en schelvis per etmaal. De Brittenburg boekte een dagvangst van 100 manden haring, de Robert Wil liam een dagvangst van 60 manden haring, de Alberta Henderika een dagvangst van 60 manden haring. De loggers en kotters op de kust hadden In haar woning aan de Wijk aan Zeeër- weg te IJmuiden is vannacht omstreeks twee uur een vijfenzeventig-jarige wedu we aangevallen door een inbreker. De inbreker was kennelijk op zoek naar geld. Bij zijn speurtocht door het huis kwam hij in het holst van de nacht in haar slaapkamer. De weduwe werd wakker. Er ontstond een kleine worsteling, waarbij de insluiper haar de keel zou hebben toege knepen. Hevig geschrokken wist de vrouw zich los te maken. Zij ijlde naar beneden, de straat op, op weg naar haar zoon die ook aan de Wijk aan Zeeërweg woont. Daarop nam de inbreker de vlucht. De politie meent te weten dat de inbreker een jongeman tussen de twintig en twee en twintig jaar is. Er wordt niets vermist. De 75-jarige vrouw heeft geen letsel opgelopen. KOTTER IN MOEILIJKHEDEN. Een Deense kotter, de „Zikar", is van morgen na het verlies van het anker tij dens harde wind op drift geraakt in de omgeving van het lichtschip Helgoland. Een andere kotter is in de buurt en een sleepboot is op weg om assistentie te ver lenen, maar het is de vraag of deze op tijd zal zijn, want de kotter drijft af in de rich ting van de kust. ook slecht weer en konden daardoor maar een trek of drie, vier doen. De vangsten liepen uiteen van 50 tot 80 kilo tong en 5 tot 6 manden schol. De Jacoba Gesina is weer naar zee ver trokken. Haringvangsten KW 20—1, KW 43—12, KW 97—6, KW 22 —1, KW 45—25, KW 48—5, KW 37—7. Alle andere schepen moesten nog halen. Aan de mark in Katwijk: KW 44 met 220 kantjes. De prijzen waren: maatjesharing groen 104125, maatjesharing groot 63 —77. Voor donderdag RO 53 Dirkje met, 15 haring, 50 varia, 500 kleine haring, 182 kantjes. De oudste schepen zijn nu: 18 juni: KW 99; 20 juni: IJM 20 ,KW 32, VL 121, SCH 261; 21 juni: IJM 36, IJM 154, VL 131, KW 123, KW 117. Scheveningen 100 kisten haring, 60 makreel, 30 schol, 800 kilo tong en 50 kantjes maatjesharing. Het bestuur van de „Universala Ligo" heeft dinsdag in het gebouw van de rijks munt te Utrecht de eerste symbolische „esperanto-munten" in ontvangst geno men. Dr. J. W. A. van Hengel van de rijksmunt zei, dat er in dit geval niet van munten, maar van penningen gesproken moet worden, aangezien ze geen wettig Nederlands betaalmiddel vormen, terwijl de rijksmunt voor het slaan van andere dan Nederlandse munten de toestemming van het ministerie van Financiën nodig gehad zou hebben. De Universala Ligo is een internationale organisatie, die het wereldfederalisme pro pageert en daarbij gebruik maakt van de wereldtaal Esperanto. Zij werkt nauw samen met de organisatie van wereld federalisten en met de Internationale es perantisten-organisatie. Voor de esperantisten is een rekeneen heid ingesteld, „stelo" genaamd. De stelo, een papieren couponnetje met een waarde van 25 cent, is sindsdien door de esperan tisten onderling gebruikt als betaalmiddel. Zo drukken onder meer alle esperanto- uitgevers hun prijzen uit in „steloj" en worden de coupons ook gebruikt op de in ternationale esperantistenconferenties. De coupons zijn inwisselbaar tegen alle soor ten valuta. Ter gelegenheid van het feit dat honderd jaar geleden de samensteller van het espe ranto, dr. L. L. Zamenhof, geboren werd, heeft de Universala Ligo besloten, naast de coupons ook symbolische munten uit te geven, onder het motto van „Eén wereld, één volk, één taal, één munt". De rijks munt in Utrecht heeft nu 10.000 pennin gen van één, 10.000 van vijf en 10.000 van 10 steloj geslagen. De penning van 10 steloj die gemaakt is van kopernikkel, draagt de beeltenis van dr. Zamenhof, de 5-steloj- penning is van geelkoper en vertoont de wereldbol, terwijl in de bronzen 1-steloj penning in het esperanto de woorden „één wereld, één taal, één munt" zijn gegra veerd. De penningen zijn ontworpen door de secretaris van de Ligo, de heer Andreo Cseh, in samenwerking met deskundigen van de rijksmunt. (Van onze correspondent in Londen) De verwachting is dat er thans spoedig definitieve overeenstemming over Cyprus zal worden bereikt. Nadat de meeste staat kundige moeilijkheden uit de weg lijken te zijn geruimd heeft de Britse regering, naar officieel bekend is geworden, een concessie gedaan om genoegen te nemen met een soeverein Brits gebied van hon derd vierkante mijl in plaats van het mi nimum dat tot dusver geëist werd: 120 vierkante mijl. Dit soevereine gebied is nodig voor de Britse militaire bases die op het eiland zullen mogen blijven. Het verzoek zou zijn gedaan door aarts bisschop Makarios, de aanstaande presi dent van de Republiek, tijdens besprekin gen met de Britse onderminister van Ko loniën, Julian Amery. Tot dusver heeft de Britse regering echter geweigerd meer dan tien miljoen pond aan te bieden. TOKIO (Reuter) In Tokio zijn elf le den van de vakvereniging van een fabriek van stalen buizen aangehouden wegens de monstraties op 10 juni op het vliegveld van Tokio tegen James I-Iagerty, de pers chef van president Eisenhower. Deze vak vereniging wordt als een der meest linkse vakbonden in de Japanse hoofdstad be schouwd. Voorts werden drie studenten gearresteerd, die ervan verdacht worden leiding te hebben gegeven aan de geweld dadigheden van 15 juni op het terrein van de Rijksdag. (U.P.I.) Twaalf leden van de militan te studentenfederatie Zengakoeren zijn in staat van beschuldiging gesteld terzake van overtreding van de wet op de open bare veiligheid en het betreden van verbo den terrein. De studenten waren tussen 20 mei en 3 juni gearresteerd. Onder de gearresteerden bevindt zich de secretaris generaal van de federatie, Takeo Sjimizoe.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6