voor BEMMEL (6) Tip voor een trip: Drs. Gros promoveert op proefschrift „Televisie, parlement, pers en publiek" PANDA EN DE LIJFWACHTERS Vreemde dingen in hef kabouter dorp rWoe is het ontstaan?A Contract voor Olympische televisie getekend 7 Emigranten Vervolgverhaal door M. G. Eberhart Speciale film De radio geeft donderdag T elevisiepr ogr amma Mali-federatie UNO-lid Houten bal-pen Reportage over het zoek raken van kinderen Fietsend de wereld rond Dit woord: ANTENNE WOENSDAG 2 9 JUNI 196 0 De heer P. Gros wordt gelukgewenst door de promotor prof. dr. S. J. Groenman. Als gastpromótor trad op prof. dr. Sj. Groenman, hoogleraar in de Sociologie aan de rijksuniversiteiten van Leiden en Utrecht. In een der bij het proefschrift gevoegde stellingen merkt de heer Gros op, dat het scheppen van een leerstoel in de reclamewetenschap binnen het studieplan van Je faculteit der Economische Weten schappen dient te worden bevorderd. K.R.O.-regisseur Wim Hart en cineast Ad Zonneveld hebben met een K.L.M.- vliegtuig ouders vergezeld, die een bezoek gingen brengen aan hun kinderen in Ca nada. Van het leven van deze Nederland se emigranten werd een filmreportage ge maakt welke onder de titel „Ik heb een neef in Canada" wordt uitgezonden in het K.R.O.-TV-programma van vrijdag 8 juli. den geënt worden; hij moest iemand zien te vinden die daarvan verstand had. Hij haalde juist een zak kunstmest tevoorschijn, toen Sam Williams om de hoek van de gereedschapsschuur kwam. Sam zag er keurig uit, in een lichtgrijs kos tuum, dat geen kreukje vertoonde, en een wit over hemd en hij was in de beste stemming. „Ik zal je een handje helpen, Cayce", zei hij en tilde het ene eind van een zware zak om Cayce te helpen de zak op de kruiwagen te laden. „Dank je, Sam. Ik heb je hulp nodig. De boeken van de plantage zie je, ik geloof dat het een ver schrikkelijke janboel is. Ik heb zelf wat gespaard. Niet veel, maar genoeg om een paar weken het werkvolk te betalen. Daarna...." Terwijl ze naar huis wandelden, vertelde hij Sam wat hij had aangetroffen, maar toch was Sam er nog niet op voorbereidzo'n slordige hoop papieren te zul len vinden. Hij keek Cayce ontsteld aan, hij deed zijn jasje uit en hing het netjes over een stoel. „Dat lijkt me een heel werkje", zei hij, wat Cayce uiterst zachtjes uitgedrukt leek. Blanche deed de deur open, keek verbaasd naar Sam die aan de schrijftafel zat en zei; „Goedemorgen. Sam". En tot Cayce ging ze verder: „Ik wilde je er even aan herinneren dat de uitvaart voor de rechter van middag om drie uur is". „Is er iets dat ik voor u kan doen, tante Blanche?" „O nee, dank je", zei ze vaag. „Alle voorbereidselen zijn getroffen. Wat ben je daar aan het doen, Sam?" Cayce gaf het antwoord: „Ik heb Sam gevraagd de aanplantrapporten na te zien en de financiën in orde te maken. Hij is accountant, weet u". „O", zei ze. „Ik moet naar Tampa. Dodie zei dat ze me erheen wilde rijden. Roddy is een uur geleden weggegaan. Maar hij zou op tijd terug zijn voor de uitvaartdienst. Zorg dat je om drie uur klaar bent, CayceDaar is Dodie met de auto". Hij hoorde de auto in de oprijlaan stoppen. Hij zei: „Bij de lunch zie ik je wel Sam", en verliet achter Blanche de kamer. Ze droeg weer een eenvoudig zwar te japon, die haar er zo heel anders deed uitzien: jonger, vitaler en energieker. Dodie had ook een japonnetje aan, in plaats van zoals gewoonlijk een blauwe spijkerbroek of korte broek. Ze zei: „Goedemorgen" en glimlachte beleefd maar op een afstand. Haar ogen waren zo blauw als de hemel, maar er lagen blauwe schaduwen onder. „Ik heb vanmorgen John opgebeld, Cayce, maar ik kreeg geen antwoord". „Is er iets mis?" vroeg Blanche, terwijl ze op de voorbank naast Dodie plaats nam. „Je hebt gister avond tweemaal over John getelefoneerd". Hij wilde Blanche niet nodeloos ongerust maken. Bo vendien was er eigenlijk geen reden om ongerust te zijn. Hij zei: „We wilden John iets vragen en konden Als de Betuwe in bloei staat is de weg tussen Arnhem en Nijmegen vaak over belast. Volkomen terecht, want de witte pracht waarmee dit land dan pronkt is uniek. Maar wist u dat de Betuwe ook in de andere seizoenen veel te bieden heeft? Maakt u zich van de zomer eens los van de grote weg die door deze streek leidt en zoek Bemmel op. Bemmel is een kostelijk plaatsje, waar u voor al de vele ppnypaardj.es zullen opvallen. De inwoners zullen u graag vertellen dat Bemmel wel het centrum van de ponyfok is. De kleine paardjes lenen zich uitstekend voor allerlei diensten in de boomgaarden; ze gaan zelfs onder de laagste takken. Als uitgangspunt voor zwerf- en wandeltochten is Bemmel ideaal. Wandel bijv. langs de Waal en bereik het altijd boeiende punt waar Rijn en Waal afscheid van elkaar nemen! 28. Palmer stond op het punt om te vertellen, waar hij zijn miljoenen had ver borgen, toen Panda en de lijfwacht kwa men aansnellen. „Handen omhoog!" riep Jut, „en zet die miljonair netjes neer!" Terwijl Jut de moeilijke jongens onder schot hield, stapte Panda op Palmer af, om hem. te bevrijden. „Hebben jullie mijn hoed gevonden?" was hel eerste, wal de miljonair vroeg. „Ja, hier is hij", ant woordde Panda, „maar laat ik eerst even uw boeien los maken". „Nee! Eerst mijn hoed terug!" riep Palmer. „Zet hem op mijn hoofd! Vlug!" Verbaasd voldeed Pan da. aan dit verzoek en sneed toen de boei en los. „U bent wel heel erg aan die hoed gehecht," zei hij, „waarom, eigenlijk?" Omdatbegon Palmer. Toen klemde hij zijn lippen opeen, alsof hij zich bijna versproken had. „Dat vertel ik niet," zei hij nijdig, „dat zijn jouw zaken niet". „Van zaken gesproken..." zei Jut, zich naar hen omkerend, „neem even mijn ge weer over, Panda en houd die boeven on der schot, terwijl ik eventjes een zaken- gesprek met hem heb. Er moet zo lang zamerhand eens wat betaald worden". r v 38) En die moesten allemaal zuiver persoonlijk zijn en dacht hij opnieuw verschrikkelijk dringend. Er was werkelijk zelfs voor de wildste verbeelding, geen edelmoedig, geen onbaatzuchtig motief voor een moord te bedenken. Hij voelde zich nu wat beter een beetje beschaamd, maar beter. Alsof hij een donkere, kruipende vijand achter zich had gelaten, zo opgewekt liep hij nu weer naar huis. Toen hij onder de pijnbomen van de laan vandaan kwam, zag hij dat de wolken weer de gehele hemel bedekt hadden, zodat de plek met de heldere sterren verdwenen was. Er brandde echter licht in het huis, zijn thuis Dodie's thuis mettertijd, hoopte hij mettertijd.... Hij was verliefd op zijn vrouw! Dat was de eer lijke waarheid. Alleen was ze niet werkelijk zijn vrouw nog niet Hij ging het huis binnen; het licht van de hal viel in de huiskamer, op het bekende verschoten chintz en de oude rozenhouten piano. Op de tafel in de hal stond altijd een enorme vaas bloemen; deze avond waren het grote takken blauwe regen, zoetgeurende blauwe regen. Er was niemand meer op; zachtjes ging hij naar boven. De ochtend was helder; de zon boorde haar gouden stralen door de toppen der bomen en straalde de blau wige mist van de nacht weg. Het meer was glad en vredig, even aangestipt met roze en goud. De bloemen vlakbij waren rood en diep-roze. Het leek een wonder dat een land met zo sappig groen en zulke uitbundige kleuren uit de duisternis van de nacht tevoorschijn kon komen. Het was alsof de wildernis zich overdag onderwierp aan de mens en aan alle menselijke arbeid, maar in de nacht haar rechten hernam. Cayce was al buiten voordat iemand op was, om het werk voor die dag te regelen. Er was altijd die harde, vaste regelmaat: ploegen eggen, mesten, sproeien en bespuiten. Hij wilde dat hij op drie plaatsen tegelijk kon zijn. Nadat hij de twee plantage-arbeiders zijn instructies had gegeven, ging hij zelf aan het werk bij de verwaarloosde jonge boompjes; van wat hij nu al van de boomgaarden had gezien, wist hij dat er veel bomen vervangen zouden moeten worden. De zuidelijke boomgaard besloeg het grootste op pervlak en was tevens het oudste stuk van Blan- chaard. Er werd in die tijd 'n sinaasappelsoort ge kweekt, waarvan de boom hoog en dicht groeide, wat het plukken moeilijk maakte. Ook de gehele verzor ging der bomen was lastiger. De laatste jaren waren er bomen gekweekt die veel kleiner waren, gemakke lijker om te plukken, gemakkelijker te verzorgen en die toch zware vruchten droegen. Sommige bomen van de zuidelijke boomgaard kon- „Gesucht, wird- Mörder X" was de titel van een speciaal voor de televisie vervaar digde speelfilm, die de NTS dinsdag pre senteerde. Inderdaad vertoonde deze film een opmerkelijk verschil in ..volgbaarheid" met gewone films, die door de T.V. werden gebruikt. De teksten waren veel duide lijker en de beelden bleken kennelijk af gestemd op het kleine scherm. Het verhaal was boeiend voor liefhebbers van het gen re, dat door de titel duidelijk genoeg werd gekenmerkt. Vooraf ging een filmpje van J. M. Hartogh „Venster op. Europa", dat een beeld van de invloed der T.V. heette te zijn, doch waarvan de inhoud en vorm geving te licht en te weinig diepgaand waren om deze aankondiging waar te maken. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00 24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 3.00 Nieuws. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. praatje. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.50 Lichte muz. NCRV: 14.00 Bondsdag van de Bond v. Chr. Geref. Vrouwen verenigingen. 14.45 Gram. 15.00 Gram. 15.35 Vo caal ens. cn solist. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Viool en piano 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram, 17.40 Beursber. 17.45 Streekuitz. 13.00 Lichte muz. 18.15 Gram. 18.25 Mannenkoor. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Gram. 22.30 Nieuws en S.O.S.-berichten. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.25 Platen- nieuws. 23.55—24,00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 G.vmn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, praatje. 11.15 Viool en piano. 11.35 Gram. 11.45 Zwarte mensen in Dakar, lezing. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.54 Marsmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. ot gram. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Beursber. 14.00 Zangrecital. 14.30 Voordr. 15.00 Kamermuz. 15.30 Voordr. 15.45 Gram. en rep. Tour de France. 17.00 Vcoi' dc jeugd. 17.30 Gram. 17.50 Regeringsuitz.: Politieke bewustwording in .de afdeling Geelvink baai van Noord Nleuw-Guinea, dooi- drs. H. Veld kamp. resident in Nederl. Nieuw-Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France. 18.25 lachte muz. 13.45 Journ. 19.00 Lichte muz. 19.30 Pianorecital. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Report. Wimbledon. 29.00 Nieuws. 20.05 Radio-filharm.ork. en solist. (20.45—21.15 Act. en rep.). 21.55 Hammondorgel en viool. 22.20 Tour de France. 22.30 Nieuws, beurs ber. en S.O.S.-ber. 22.45 Gram. 23.10 Dagboek van eon grootvader, hoorspel. 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws cn weerbericht. 13.15 Gram. 14.00 Gram. 14.20 Pianoconc. 14.40 Gram. 15.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. (Tus sen 16.00 en 17.00 Tour de France). 16.21 Kamer- ork. 16.40 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kin- deren. 18.15 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.45 Tour de France. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.15 Liederen. 21.30 Orkeslconcert. 22.00 Nieuws. 22,15 Israëlitische uitz, 22.45 Gram. 22.55 —23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00 Voor de jeugd. NTS: 17.30—17.40 Intern, jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverzicht. 20.20 Toespraak staatssecretaris. AVRO: 20.30 Sportpanorama. 21.05 Act. 21.20 Doe. filmverslag. 21.45 Gevar. progr. NTS: Eventueel filmverslag Ronde van Frankrijk. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Der Wildschütz, opera. 22.30 Dagsluiting. NTS: Eventueel filmverslag Ronde van Frankrijk. NEW YORK (UPI) De pas onaflnnke- lijk geworden Afrikaanse Mali-federatie is met algemene stemmen als 85ste lid opge nomen in de UNO. Het lidmaatschap van de republiek was, overeenkomstig de pro cedure, door de Veiligheidsraad aanbe volen. Vanavond zal de UNO zich beraden over het lidmaatschap voor Madagascar. Als logisch gevolg van de tien jaar ge leden ter hand genomen produktie van potloden zijn de Bruynzeel fabrieken, zo werd op een vandaag in Zaandam gehou den persconferentie medegedeeld, ook met de fabricage van houten „balpennen" be gonnen. De ontwikkeling van deze houten „balpen" heeft enkele jaren gevergd, waarbij gebruik gemaakt werd van de bij de potlodenfabricage opgedane erva ring. Zeer vele machines hebben daartoe een intensieve .verandering moeten onder gaan. Aan de Nederlandse markt, waar op het jaarlijkse verbruik op enige miljoe nen stuks wordt geschat, zal allereerst aandacht worden besteed. Daarna zullen exportpogingen worden ondernomen. 4849. Die arme Ponkohij had het toch zo goed bedoeld! Nu wist hij van schaamte haast niet, waar hij blijven moest. Iedereen in het kabouterdorp keek hem boos en verwijtend na. En toch was hij eerst zo blij geweest, toen hij die tube vol verf had gevonden. Hoe had hij ook kunnen denken, dat het zo tegen zou vallen met die zwarte kleur! Nee, Ponko had het niet plezierig. Als hij naar zijn werk ging, kon hij niet 'n gezellig praatje maken met z'n makkers, want die keken hem boos aan. En 's nachts kon Ponko haast niet in slaap komen. hem niet vinden". Hij keek naar Dodie: „Ik zal er heen gaan. Tob er maar niet over". Toen ze vertrokken waren, liep hij over het gras veld naar het pad, dat door de oostelijke boomgaard liep. Het begon erg warm te worden. Er was niet alleen maar een buitje nodig, maar een flinke stortbui. Cayce wist nu dat de bruine plekken op wat eens een sma ragdgroen grasveld was geweest, veroorzaakt waren door de droogte van het seizoen. Meestal viel er in Florida meer dan genoeg regen en bovendien waren er over het gehele land diepe gootjes gegraven, waar in altijd nog water stond. En dan was er nog het natte jaargetijde, wanneer dag in dag uit hevige regens het land doordrenkten. Water was nooit een probleem in Florida, maar dit was een bijzonder droog seizoen geweest. Al die don kere, verborgen gootjes moesten dringend weer ge vuld worden. Hij liep de boomgaard uit. Het licht in Johns huisje brandde nog steeds; het zag er zwak en ziekelijk uit door de tegenstelling met het glinsterende, vonken schietende meer. Johns auto stond er nog altijd. Hij liep naar de aanlegplaats; Johns bootje lag er nog. Maar John was niet in het huisje, hij was nergens in de buurt en niets in het huisje was veranderd. Het lege glas stond nog op de keukentafel. Het eindje van Dodie's sigaret met een beetje rood eraan van haar lippenstift, lag nog op het asbakje, er lagen dode in secten, een heel legertje, op de tafel onder de lamp. Maar John was er niet en klaarblijkelijk was hij er ook niet geweest. Cayce overlegde een ogenblik wat te doen. Toen ging hij naar de telefoon en draaide het nummer van de sheriff. De sheriff luisterde aan dachtig. „Je zegt dat hij er gisteravond niet was?", vroeg hij. „Nee. maar er is wel iemand geweest. Hij reed net weg toen wij kwamen. Dodie dacht dat het Zack was" Het was een hele tijd stil. Toen zei Luke: „Blijf daar, wil je? Raak niets aan. Ik ben in een paar minuten bij je". Toen hij de telefoon had neergelegd had Cayce het nogal wonderlijke gevoel dat hij zich had afgesneden van de lichte, zonovergoten wereld die zich aan de andere kant van de dichte begroeiing om Johns huisje bevond. Omdat het licht er vreemd, ziekelijk uitzag en hij die hoopjes insecten naar vond, die in de afgelopen nacht hun korte leventje hadden beëindigd rondom die brandende lamp, draaide hij de knop van de lamp om, zodat het licht uitging. Maar toen verzonk on middellijk de veranda in zo'n trieste, groene donkerte, dat hij het licht weer aandraaide en naar de kleine aanlegplaats wandelde. (Wordt vervolgd) Tussen het Olympisch Comité te Rome, Eurovisie en Intervisie is het contract ge tekend, dat de televisie-instituten recht geeft op in totaal zestig uur directe repor tage van de komende Olympische Spelen. Sir Ian Jacob, president van de Europese Radio-Unie, tekende voor- Eurovisie, Giulio Andreotti, de Italiaanse minister van De fensie en president van het Olympisch Or ganiserend Comité en Giulio Onesti, pre sident van de Olympische Commissie te kenden namens deze organiserende com missie en de Albanees Kito Petro tekende voor de communistische organisatie Inter visie. De partijen zouden het uiteindelijk eens zijn geworden over een bedrag van onge veer tweeëneenhalf miljoen gulden, dat door de televisie-instituten aan het Olym pisch Comité betaald zal worden. In totaal zullen zestien westelijke en vier commu nistische landen van dit contract profijt trékken. Liesje van der Biezen, die gisteren op het landgoed Pijnenburg te Soestdijk werd teruggevonden, nadat zij zestien uur lang spoorloos bleef, was vanochtend in dit uit gestrekte bos met haar ouders, broertjes en zusjes. Maar nu onder het oog van de tele visiecamera's, die aan de kijkers (zo mo gelijk vanavond nog in het journaal) zullen laten zien in hoe korte tijd een kind zoek kan raken. Zij zullen ook aantonen, dat men dan niet een ongeorganiseerde, door paniek ingegeven speuractie op touw moet zetten: speurhonden zouden dan later falen. De tweejarige Liesje wandelde weer in haar eentje tussen de dennenbomen onbe wust van het spel, dat rondom haar ge speeld werd onder leiding van de televisie commentator Gerritse. De militairen die gisteren hun zoekactie met zoveel succes bekroond zagen, waren ook aanwezig en werkten eveneens mee aan de reconstructie van het vinden van het zoekgeraakte meisje. Hoofdinspecteur Backer uit Baarn zal de kijkers vertellen wat men wel en niet moet doen in een dergelijk geval. LONDEN (UPI) Vandaag zijn in het Londense Hyde Park drie jongelui, een Amerikaan en twee Britten, op de fiets gestapt voor een tocht om de wereld. Zij rekenen er vier jaar over te doen. Van Engeland steken zij over naar België en dan gaat het via Nederland, West-Duits- land, Zwitserland, Italië, Joegoslavië, Grie kenland en Turkije verder naar het Nabije Oosten en vervolgens naar India, Birma, Malakka, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid- Amerika en Canada. Zij hebben nu ruim zesduizend gulden bij elkaar. Het initiatief voor de tocht is uitgegaan van de 21-jarige Keith Fitchett, die per advertentie jongelui „met een on afhankelijke geest" uitnodigde met hem mee te gaan. De 22-jarige Amerikaan Carl Boyer en de 25-jarige Brit Mark Follett meldden zich. Follett zei, dat zij de we reld willen bewijzen, dat ondernemings geest niet iets is uit het verleden zoals sommige politici soms zeggen. Het woord antenna komt al in het klassieke Latijn voor. Men verstond er een r a onder, een zeilspriet. Letterlijk betekent het woord, het omhoog ge- hesene. Ook in de betekenis: voelspriet op de kop van een insect komt het woord al voor, lang voordat van radio en televisie sprake was. Ons moderne woord antenne, waar- ander wij dus verstaan het samenstel van draden, palen en masten waarmee •adiogolven worden opgevangen, is uit iet Italiaans overgenomen: uit Italië stamt, zoals bekend is, de draadloze telegrafie door de uitvinding van Mar- :oni. der omroeporganisaties vrijelijk kunnen kennisnemen van de opvattingen, die dooi de concurrerende verenigingen worden uit gedragen: „En juist bij verzuilde organi saties is de geslotenheid een kenmerk, welke geslotenheid de controle op de leden en de invloed daarop versterkt". De heer Gros constateert voorts, dat or ganisatorisch in de Nederlandse omroep wereld niet de ideële doelstellingen van de verenigingen primair gelden. De kracht van het organisatorische verband blijkt volgens hem te prevaleren. „Aangezien verschillende omroepverenigingen nauw gelieerd zijn met politieke partijen, gaat van de organisaties van het omroepbestel een krachtige invloed uit op de politieke benadering van de omroepvraagstukken, zowel op het terrein van de radio als op dat van de televisie", aldus de heer Gros. „Zolang een aantal partijen zozeer in hun belangen gekoppeld is aan de omroeporga nisaties, is het niet aan te nemen, dat aan het Nederlandse omroepbestel een wezenlijk andere basis wordt gegeven dan de huidige: vrije organisaties voorgeko men uit het maatschappelijk leven". De ontvangstkring bepaalt zijn keus niet naar omroepvereniging, maar naar pro gramma, aldus de heer Gros. De waarde ring is gebaseerd op presentatie en in houd. Een grotere coördinatie en het overhevelen van de verzorging van niet gerichte programma's naar de N.T.S., acht de heer Gros gewenst, omdat zulks tot grotere efficiency zal kunnen leiden en tot een doelmatiger gebruik van het be schikbare potentieel. Het resultaat hiervan is volgens hem: betere kwaliteit van de programma's, „hetgeen ten slotte het uit eindelijke doel van een televisiebedrijf be hoort te zijn". In een slotbeschouwing merkt de heer Gros ten slotte onder meer op, dat het omroepbestel in zijn televisieuitzendingen aan de verwachtingen van het overgrote merendeel van het publiek heeft voldaan. „De programma's hebben een hoge graad van waardering ondervonden, zoals is vastgesteld in de incidentele onderzoekin gen. Naast de wens tot verbetering van bepaalde programmacategorieën staat de grote waardering voor vele ontspannings programma's, reportages, de televisie nieuwsvoorziening en de dramatische pro- dukties. Deze waardering loopt weinig uit een bij de verschillende kerkelijke groe peringen", aldus de heer Gros. „In Hilversum leeft sterk de vrees dat door het afstoten van bepaalde taken, de omroeporganisatie aan kracht en betekenis zal verliezen. Iedere poging, om aan de televisie-ontwikkeling "in Nederland een andere richting te geven wordt door de omroeporganisaties gevoeld als een principiële aanslag op het bestel. Ook wanneer pogingen daartoe steunen op de sympathie van de kijkers en de leden-abonnees van de omroepverenigingen". Dit merkt de heer P. Gros uit Den Haag op in zijn proef schrift „Televisie, Parlement, Pers en Publiek", waarop hij dinsdag aan de Gemeente- Universiteit van Amsterdam is gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbe geerte. De heer Gros, die onder andere medewerker is van de Onafhankelijke Televisie Exploitatie Maatschappij (O.T.E.M.), behandelt in zijn poefschrift, na de plaats van de televisie als communicatiemiddel te hebben bepaald en na een uiteenzetting over het tegenwoordige omroepbestel in de zuilenmaatschappij, de vraag hoe Nederland in het samenspel van parlement, pers en publiek op het fenomeen televisie heeft gereageerd. In het hoofdstuk „Pers en openbare me ning over televisie" stelt de heer Gros vast, dat het onjuist is te spreken van d e openbare mening. Er hebben zich vol gens hem verscheidene meningen ge vormd. „Voorzover de pers die meningen weergeeft maar heeft zij ze niet op gewekt? kan men zeggen dat de Ne derlandse televisie in de pers een criti- sche houding tegenover zich heeft gevon den, vooral bij de persorganen, die zich voorstander hebben getoond van een na tionaal omroepbestel", zo meent de heer Gros. Hij stelt vast, dat de discussie in de organen der publieke meningsvorming niet blijk heeft gegeven van grote erken telijkheid jegens de omroepen. Een kij kersmening over het vraagstuk der com merciële televisie slaat volgens de jonge doctor uit naar de zijde van de onafhan kelijke televisie, los van de Hilversumse omroepen, met voorkeur voor het Britse systeem, dat een stimulans wordt geacht voor betere televisie, met een uitbreiding van het aantal wekelijkse zenduren. De heer Gros vraagt zich in zijn proef schrift ook af in hoeverre het Nederland se radiobestel een typisch voorbeeld is van wat men pleegt te noemen de verzuiling. Wat betreft de functies die men aan de maatschappelijke zuilen toekent, merkt hij op dat geen dier functies in opvallende mate is terug te vinden in het radiobestel. Eerder is de conclusie gewettigd, zo merkt de heer Gros op, dat door de openheid van het massacommunicatiemiddel de verzui ling in het Nederlandse maatschappelijke leven wordt doorbroken, omdat de leden

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7