KENT KENT KENT KENT KENT Goud en deviezen toegenomen met bijna f 43 miljoen Bedrijfsuitkomsten van N.Z.H. zijn gunstiger dan in 1958 Diepvriesbrood kan nachtarbeid in bakkerijen uitbannen De beurs Delftse bedrijven gaan korter werken Onveranderd dividend Maxwell SCHEEPVAARTBERICHTEN Zwaardemaker: 10 pet (onveranderd) Weekstaat van de Nederlandse Bank Oostenrijks-Britse handel uitgebreid N.V. Belegging Mij „De Garve" WOENSDAG 2 9 JUNI 196 0 Exploitatieresultaat is 32 percent hoger Vrachtverkeer op Duits land per 1 juli gehandicapt Hoogleraren achten SER-advies tot wijziging „Bakkerijparagraaf" onvoldoende gemotiveerd Vrije walvisvangst in komende twee jaar Het exploitatieresultaat van de Noord- Zuid-Hollandsche Vervoermaatschappij n. v. te Haarlem was over 1959 niet minder dan 32 pet. hoger dan over het jaar daar voor. Aan de ene kant stegen de opbreng sten uit het vervoer met 2,7 pet. tot 13.201.132,34, terwijl de exploitatiekosten met 3,5 pet. daalden tot 10.243.056,60. Bovendien vertoont de verlies- en winst rekening een voor het bedrijf bijzonder opgewekt beeld door een post van ruim negen ton, welke de koerswinst vormt die bij de liquidatie van de effectenporte feuille werd gemaakt. Verder werd, even als vorig jaar, bijna een half miljoen gulden ontvangen aan rente op beleggin gen en banksaldi. Van het totaal overschot van ruim 4,3 miljoen gulden wordt bijna 1,7 miljoen bestemd voor de afschrijvingen, er wordt een uitkering ineens aan de aandeelhou ders gedaan van zeven ton, terwijl uit het resterende winstsaldo van bijna twee miljoen gulden een uitkering van acht percent aan de aandeelhouders wordt ge daan, een bedrag van 1.250.000.- voor de algemene reserve wordt bestemd, twintigduizend gulden aan de personeels verenigingen ter beschikking wordt ge steld, terwijl 34.000 gulden onverdeeld blijft. Het jaarverslag, dat ook doör zijn fleu rige presentatie de goede gang van za ken bij de N.Z.H. weerspiegelt, maakt overigens gewag van een iets gedaald reizigersaantal, dat overigens nog ruim bo ven de 55 miljoen blijft. Daarmee is de N.Z.H. veruit de grootste streekvervoer- onderneming van Nederland. De terug gang van het vervoer schuilt vooral in de Leidse stadstramlijn. Om al die passagiers te vervoeren heb ben de 271 autobussen van de N.Z.H. in 1959 meer dan negentien miljoen kilometer afgelegd en de nog resterende 64 tramrij tuigen (motor- en aanhangwagens teza men) 4.5 miljoen kilometer. Tot de factoren welke tot de hogere vervoersopbrengsten hebben bijgedragen moeten in de eerste plaats de in de loop van het verslagjaar van kracht gewor den tariefsverhogingen voor de korte in terlokale trajecten en de verhogingen van sommige stadstarieven worden gerekend. Verder nam het vervoer op de interlokale lijnen vooral door het fraaie zomerweer sterk toe, waartegenover, echter onbevre digende resultaten op de Haarlemse en Leidse stadslijnen stonden. Plet Keukenhof vervoer bereikte met een stijging van 36,5 pet. een top. De daling der exploitatiekosten hebben ten dele een boekhoudkundige oorzaak, maar zijn ook een gevolg van een op zich zelf minder gunstige omstandigheid, na melijk de daling van het aantal perso neelsleden van 1237 tot 1194. De uitgaven van lonen en sociale lasten stegen echter, vooral door de invoering van een ploe- gentoeslag van zes percent. De kosten van elektrische stroom, materialen en on derhoud daalden daarentegen. Evenals in het vorige jaarverslag wor den zorgelijke passages gewijd aan de Het Nederlande vrachtverkeer met de Duitse Bondsrepubliek baart grote zorgen, want minister Seebohm blijft, het nog slepende Europese overleg ten spijt, vast besloten de maximale lengte van de vrachtauto's met aanhangwagen op 16,50 meter te bepalen. Uiteraard is het laatste woord over die ontwerpverordening aan de Bondsraad en men kan er zeker van zijn dat de pleitbezorgers van het Duitse vrachtautovervoer zijn voorstellen niet zonder meer zullen slikken. Dat de ver ordening dan ook reeds per 1 juli van kracht zal worden, zoals een bericht in de Deutsche Verkehrszeitung wil doen gelo ven, wordt in belanghebbende kringen betwijfeld. Ook is er nog niets bekend over mogelijke overgangsmaatregelen. De Nederlandse internationale wegvervoers- organisatie heeft daarnaar laten infor meren. Nog" veertien dagen geleden heeft de Nederlandse regering het nogmaals voor de vrachtrijders opgenomen door aan de Westduitse regering een aide- memoire ter hand te stellen, waar in erop wordt gewezen, dat het niet aangaat dat West-Duitsland als enige een maximumlengte van 16,50 meter stelt, terwijl alle andere E.E.G.-staten het eens zijn over zeventien meter. Intussen bete kent ook die beperking een offer van Nederlandse kant, want hier te lande mo gen oplegger-combinaties van achttien me ter rijden. Meestal verrichten de vracht rijders met hetzelfde materieel zowel bin nenlands als grensoverschrijdend vervoer. Intussen stellen de Duitsers, dat hun be perking tot 16,50 meter reeds een conces sie inhoudt, want in hun aanvankelijke, van 1956 daterende voorstellen werd de maximumlengte op veertien meter gesteld. De door minister Seebohm voorgestelde asdrukbeperkingen zijn iets ruimer dan die welke in Nederland gelden. Een be lasting van ten hoogste acht ton per as is ook hier gebruikelijk, terwijl de Duit sers bovendien tien ton toelaten voor de aandrijf-as. Die mag in Nederland even eens met slechts acht ton worden belast. De directies van een aantal bedrijven in Delft beraden zich over een verkorting van de werkweek tot 45 uur met. ingang van 1 januari 1961. Het betreft hier de oliefa- brieken „Calvé-Delft", de n.v. Koninklijke Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek en de Lijm- en Gelatinefabriek „Delft". Op het ogenblik kan nog niet worden gezegd of de 45-urige werkweek kan wor den gerealiseerd in vijf werkdagen zodat algemeen de vrije zaterdag kan worden ingevoerd. Over de uitwerking van de nlannen moet nog overleg worden gepleegd met de vakorganisaties. De directie van de Gist en Spiritusfabriek heeft inmiddels al goedkeuring van het kollege van Rijksbemiddelaars ontvangen m een kortere werkweek in te voeren. Bij de n.v. Ned. Kabelfabrieken wordt 'e kwestie morgen met de ondernemings- lad besproken. De directie van de n.v. Ko- linklijke Delftsch-aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles", wil eveneens tot ver korting van de werkweek overgaan, doch voorlopig, eveneens per 1 januari 1961, tot 46 uur bij wijze van overgangsmaatregel. personeelsvoorziening. De wervingskosten waren hoger omdat men in het westen niet voldoende krachten kon vinden, zo dat men chauffeurs uit andere delen van het land moest aantrekken. Dat schept een voor een vervoerbedrijf nijpend huis vestingsprobleem. Dankzij een interne fi nancieringsregeling en een zij het ge ringe, schrijft de directie toewijzing van woningen door de gemeenten kon in een aantal gevallen aan het gescheiden wonen van het gezin een einde worden gemaakt. Maar in vele gevallen raakte de N.Z.H. de elders aangeworven chauf feurs weer kwijt, omdat het wachten op een woning te lang duurde. Toch kon het" aantal chauffeurs van 452 op 500 worden gebracht. Daarvan hebben er 374 Haar lem en 126 Leiden. Katwijk of Voorscho ten tot standplaats. Het aantal conducteurs liep terug van 127naar 114, het tramper soneel bleef nagenoeg onveranderd op 133 (Leiden). Dit laatste wordt wegens de voorgeno men opheffing van de tramlijnen niet meer aangevuld, maar door tijdelijke te werkstelling van buspersoneel op de tram- dienst konden de ergste moeilijkheden on- liep terug van 127 naar 114, het tramper tor (werkplaats- en onderhoudspersoneel) heeft reeds een belangrijke afvloeiing van overcompleet trampersoneel plaats, onder meer door overplaatsing naar de spoor wegen. Tenslotte nog enkele belangrijke balans- posten: de autobussen staan voor ruim negen miljoen geboekt, de bussen in be stelling en de grote bouwwerken welke de N.Z.H. in Haarlem en Leiden garages en werkplaatsen onder handen heeft voor ruim 2,5 miljoen, de bestaande ge bouwen en terreinen voor 1,3 miljoen, het effectenbezit (dekking voor he tinva- liditeitspensioen) beloopt 1,6 miljoen en de reserves belopen ruim 23 miljoen. Advertentie de meest gerookte filter sigaret in Amerika nu ook in Nederland met de blauwe Micronite filter licht en aromatisch in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy. v/h A. J. Blok Het bestuur van The Maxwell Land Grant Company in Amsterdam deelt mede dat over 't boekjaar 1959 een onveranderd dividend van negentien percent zal worden voorgesteld aan aandeelhouders. Aagtedijk 29 in Suezkanal n. Suez. Aagtekerk 28 v. Antwerpen n. Amsterdam. Abbekerk 28 480 m. o. Dondrahead n. Colombo. Abida 29 v. Nordenham n. Hamburg. Acila 28 v. Curacao te Punta Cardon. Adonis 28 v. Houston ri. New Orleans. Akkrumdijk 28 93 m. n.w. Bishop R. n. Cristobal. Alamak 28 996 m. n.w. Kp. Leeuwin n. Aden. Alblasserdijk 28 600 m. w. Scillys n. Le Havre. Alca pass. 28 Casquets n. Leixous. Alchiba 28 70 m. z.z.w. Finisterre n. Antwerpen. Aldabi 28 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Algenib 28 10 m. z.w. Kp. Grisnez n. Bremen. Algol 28 v. Adelaide. 29 te Melbourne verwacht. Algorab 28 v. Ilheus n. LasPalmas. Alioth 29 te Georgetown verw. Alkaid 28 110 m. z. Kuria Muria n. IJmuiden. Alkes 29 te Rotterdam. Alkmaar 28 170 m. w. Sabang n. Perzische Golf. Almkerk 28 v. Duinkerken n. Antwerpen. Alphacca 28 v. Rotterdam n. Bombay. Alphard 28 v. Bathurst n. Antwerpen. Amalie B 28 170 nr. n.n.w. Djeddah n. Suez. Ameland 28 le Le Havre. Amerskerk 28 v. Sydney n. Uewcastle. Ammon v. Bachaquero n. Fort Liberte. Amsteldijk 28 te Galveston verw. v. Beaumont. Amstelhoek 28 te Port Said v. Beyrouth. Amstelkroon pass. 28 Andaman eil. n. Australië. Amstelmeer 28 100 m. n.n.w. Tobroek n. R'dam. Amstelmolen 28 80 m. n.n.w. Perim n. Suez. Andijk 28 te Rotterdam. Appingedijk 28 750 m. w. Landsend n. Le Havre. Area 28 380 m. z.z.w. Monrovia n. St. Helena. Arendskerk 28 v. Fremantle n. Aden. Ares 29 te Antofagasta verwacht. Argos 28 te Amsterdam. Arkeldijk 29 te Baltimore verwacht. Asmidiske 30 te Hampton Roads verwacht. Atys 28 10 m. o. Aden n. Ceuta. Axeldijk 28 te Hamburg. Baarn 28 140 m. z. Flores n. Amsterdam. Balong 28 145 m. z.w. Kreta n. Port Said. Banggai 29 te Singapore verwacht v. Colombo. Batjan 28 380 m. o. Socotra n. Djibouti. Batu 28 110 m. z. Kp. Guardafui n. Colombo. Bawean 28 te Marseille. Bengkalis 28 te Sandakan. Billiton 30 te Bombay verwacht. Bintang 28 v. Napels 29 te Genua. Blitar 28 te Bremen. Borneo 27 v. Antwerpen n. Hamburg. Breda 28 te Curagao. Caltex Arnhem 28 v. Port Said n. Gibraltar. Cnltex Delfzijl 28 te Rotterdam. Calt. Eindhov.-28 90 m. z.w. Cockin n. Yokohama. Caltex Gorinchem 28 te Rotterdam. Caltex Leiden 28 35 m. w. Singapore n. H'kong. Caltex Nederland 28 220 m. n. Socotra n. Suez. Caltex Rotterdam 28 v. Rotterdam n. Rastanura. Caltex The Hague 28 330 m. z.o. Mogadiscio naar Lourenco Marques. Calt. Utrecht 28 545 m. z.w. Adelaide n. Kurnell. Camerounkust 28 te Hamburg. Camitia 28 126 m. n.o. Comoro eil. n. Bombay. Carrillo 28 v. Santa Maria n. Rotterdam, cartagena 29 te Christobal verwacht. Casamance 28 200 m. n. Dakar n. Dakar. Castor 28 v. Piiraeus n. Bougie. Ceres 28 570 m. w.z.w. Scillys n. Curagao. Advertentie Behalve een belangrijk vergrote afzet heeft Zwaardemaker's handel en industrie n.v. (vee- en pluimveevoederfabrieken) in Zaandam in 1959, blijkens het verslag, be vredigende bedrijfsresultaten bereikt. Het saldo exploitatierekeningen steeg van 1.144.107 tot 1.177.976. Na afschrijvingen, interest, belastingen, vorming van een reserve voor bijzondere risico's ad 100.000 en dotatie aan 't reservefonds van 100.000 (nihil), resteert een onveranderde verdeel- bare winst van 206.329, waaruit een eveneens onveranderd dividend van tien percent wordt voorgesteld. Door de nieuwe mengvoederfabriek kan het bedrijf aan de toegenomen vraag naar de produkten vol doen. De financiering van ruime voorraden grondstoffen vereist ruime faciliteiten. De situatie op de arbeidsmarkt was het gehele jaar zeer gespannen. Afgezien van moge lijke repercussie, die de E.E.G.-ontwikke ling op de gehele bedrijfstak kan hebben, heeft de directie vertrouwen in de naaste toekomst van het bedrijf. De vooral in de sociale sfeer steeds stijgende kosten zijn echter een bron van zorg. In de andere sectoren streeft de directie naar voldoende compensaties. De hoogleraren dr. F. van Muiswinkel, dr. G. W. Groeneveld en dr. J. F. Haccoü hebben een rapport samengesteld over het advies van de Sociaal-Economische Raad met betrekking tot een wijziging van de broodbakkerij-paragraaf in de Arbeidswet van 1919. Zij hebben dit gedaan op ver zoek van de Commissie van overleg van de middenstandsvakcentralen. In dit rap port concluderen de professoren over het SER-advies dat „daarin een te zwak fun dament is om daarop een beleidsbeslis sing te nemen met voor de bakkerij en allen die daarin werkzaam zijn zo ver strekkende en diepingrijpende gevolgen". Voorts brengt de commissie naar voren „dat zich thans in de broodbakkerij een techniekontwikkeling begint te voltrekken, welke niet uitsluit, dat in de toekomst elke nachtarbeid in de broodfabricage overbo dig zal worden zonder dat dit tot prijs stijging van het brood behoeft te leiden. Het zal een ernstig punt van overweging dienen te vormen om, alvorens over te gaan tot wijziging van de wetgeving, eerst te doen onderzoeken, welke resultaten op ACTIVA 1. Goud 4.654.947 2. Vorderingen in goud, enz 3. Buitenlandse betaalmiddelen 4. Guldensvorderingen op buitenland 5. Papier in disconto 6. Papier door de bank gekocht 7. Voorschotten en beleningen 8. Nederlandse munten PASSIVA 27/6 20/6 (in duizenden guldens) 4.654.947 4.598.374 859.296 850.319 485 469 48.381 48.199 nihil nihil 30.1.700 301.700 11.827 11.358 53.330 52.821 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. a. b. c. Bankbiljetten 4.562.211 's Rijks schatkist Banken in Nederland Andere ingezetenen Banken in buitenland Andere niet-ingezetenen Saldi buitenlands geld Totaal goud en deviezen Waarvan convertibel Dekkingspercentage 554.779 533.224 134.248 72.668 10.387 21.361 5.456.163 859.781 93,62 4.398.506 586.609 640.243 116.422 52.867 9.427 19.220 5.413.317 850.788 93,55 Wederom heeft de centrale bank geput uit het in Amerika uitstaande dollarbezit. Uit de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 27 juni blijkt namelijk dat de post „goud en dieviezen" is toegenomen met bijna 43 miljoen, een bedrag dat groter is dan in kringen van de geldmarkt was geraamd. Hierdoor zijn goud en deviezen samen opgelopen tot 5456 miljoen, waarvan goud alleen 4655 miljoen, een vermeerdering van ruim 56 miljoen. Van de teruggetrokken en aan de Neder landsche Bank overgedragen deviezen is dus wederom een aanzienlijk deel in goud omgezet zodat de goudvoorraad thans ver boven de 46 miljoen is uitgekomen. De geldmarkt is ruim gebleven ondanks het feil dat voor een aanzienlijk bedrag aan biljetten in omloop is gekomen. Als compensatie staan daartegenover de onttrekking van middelen aan het saldo van de schatkist en de deviezenaanwas, terwijl de rest is gefinancierd uit het saldo van de banken. In het algemeen ziet het er trouwens naar uit dat deze ultimo een bijzonder rustig verloop zal hebben. Ten aanzien van de forse uitzetting van de biljettencirculatie wijst men er in geld marktkringen op, dat ditmaal de vakanties reeds een flink woordje gaan meespreken. In de komende weken zal deze factor zich vermoedelijk in nog heviger mate laten dit terrein kunnen worden verwacht, om dat het minder gewenst moet worden geacht thans over te gaan tot een beleid, dat een nieuwe produktiewijze zal bevor deren om over enkele jaren wellicht door een verbod van nachtarbeid aan de aldus gewekte verwachtingen weer elke grond slag te ontnemen", zo zeggen de profes soren. De commissie verdiept zich vervol gens in een aantal beschouwingen over de gevolgen van de eventuele wetswijziging, zoals een lagere broodprijs, waarbij aan getekend wordt, dat de berekeningen die de SER aanvoert moeilijk aanvaardbaar zijn, omdat de SER uitgaat van de brood bakkerij sec, terwijl de commissie zegt, dat er geen enkele bakkerij is, die uit sluitend brood bakt, maar daarnaast ook koek en banket produceert, het ploegen- stelsel, de invoering van diepvries-brood en dergelijke. Het SER-advies spreekt als mogelijk heid uit, dat tal van kleine bakkers als „koude" bakker zullen kunnen blijven be staan en dat een gedeelte van hen „warme" banketbakkers zal blijven. Het gevolg zou dan zijn, dat. het uiteindelijk aantal zelfstandige bakkers, werkzaam in de brood- en banketbakkerij, niet of slechts in geringe mate zal verminderen. Overgang naar het drieploegenstelsel ver eist een aanmerkelijke uitbreiding van het aantal werknemers. Men kan zich daarom afvragen of maatschappelijk gezien een besparing aan arbeidskrachten van de wij ziging van deze bakkerij-paragraaf het ge volg zal zijn. Veeleer moet worden ver wacht, dat de schaarste op de arbeids markt nog zal worden vergroot door een overgang op het drieploegenstelsel met dan als onvermijdelijk gevolg: loons- en dus een kostprijsverhoging, waardoor een deel van het berekende theoretische voor deel weer zou worden tenietgedaan, aldus het rapport. De komende twee seizoenen, 1960/'61 en 1961/'62 zullen de landen die zich met wal visvaart bezighouden 'n onbeperkt aantal blauwe walvissen mogen vangen, aldus heeft de internationale walvisvaartcom missie bepaald. De seizoenen zullen ech ter twee weken korten zijn dan voorgaan- ter twee weken korter zijn dan voorgaan- mende seizoen duurt van 14 februari tol april. Het is de eerste maal sinds dertien jaar geleden de internationale walvisvaartcon- ventie werd gesloten dat onbeperkte vangst is toegestaan. Nederland en Noorwegen hebben zich vorig jaar uit de conventie teruggetrok ken. Zij omvat nu nog Engeland, de Sov jet-Unie en Japan.Waarnemers van Neder land en Noorwegen hebben de vergade ringen van de walvisvaart-commissie, vo rige week in Londen, wel bijgewoond. Het besluit de vangst de komende twee jaar niet te beperken werd genomen met ze ven tegen twee stemmen en bij vier ont houdingen. De commissie is schoorvoe tend en onder dit beding tot het beslit (de vangst vrij te geven) gekomen, dat het ongedaan zal worden gemaakt wan neer Nederland en Noorwegen zich niet spoedig opnieuw bij de conventie aanslui ten. Charis 27 880 m. w.z.w. Fayal n. Cumana.- Cinulia 30 te Shellhaven verwacht. Congokust 28 rede Takoradi. Crania 29 te Stanlow verwacht. Dahomeykust 28 320 m. z.o. Abidjan n. Monrovia Daphnis 28 v. Jeremie n. Charleston. Diloma 5/7 te Curacao verwacht. Dinteldijk 28 v. Rotterdam, 29 te Londen verw. Dordrecht 28 400 m. n.o. Rio n. Rio de Janeiro. Dorestad 27 v. Buenos Aires n. Curacao. Doris 28 520 m. n. Finisterre n. Amsterdam. Duivendrecht 28 600 m. n. Bermuda n. Liverpool Eenhoorn pass. 28 Finisterre n. Patras. Eos pass. 28 Finisterre n. Malta. Esso Amsterdam 28 v. Rotterdam n. Amsterdam Esso Nederland 28 v. Port Said n. Rotterdam. Esso Rotterdam 28 v. Fawley n. Perzische Golf Forest Hill 28 900 m. w.z.w. Azoren n. Swansea Fravizo 29 te Dakar. Friesland SSM 28 v. Swansea n. IJmuiden. Gaasterkerk 28 18 m. n.o. Dover n. Port Said. Gabonkust 28 165 m. n.n.o. K. Finist. n. Le Havre Graveland 28 v. Santos n. Rio Grande. Haarlem 29 v. Puerto Limon n. Curacao. Hector 28 145 m. o. Tripoli n. Alexandrië. Heemskerk 28t e Hamburg. Helena 28 te San Juan. Helicon 28 v. Curacao n. Aruba. Hestia 28 130 m. n.w. Azoren n. Bremen. Isis 28 te Hamburg. It.tersum 29 te Houston. Ivoorkust 28 dwars Finisterre n. Le Havre. Jason 27 te Antwerpen n. Amsterdam. Johan v. Oldenbarnevelt pass. 28 Startpoint naar Southampton. Kabylia 30 te Stanlow verwacht. Kalinga 30 te Rotterdam verwacht. Kalydon pass. 28 Suezkanaal n. Perzische Golf. Kamperdijk 28 300 m. w. Bishoprock n. N. York Kara 30 te Mena Al Ahmadi verwacht. Karachi 29 te Hamburg. Karimun 28 v. Marseille n. Genua. Katelvsia 6/7 te Curacao verwacht. Keizerswaard 28 op Rio Grande verw. v. B. Aires Kelletia 4/7 te Curacao verwacht. Kellia 28 v. Liverpool n. Curacao. Kenia pass. 28 Kp. t. Vincent n. Abadan. Kermia 28 100 m, o.z.o. Mozambique n. Abadan Khasiella 28 ten anker Shat Al Arab n. Abadan Kinderdijk 29 v. Miami n. Rotterdam. Koningswaard 28 950 m. z.w. Azoren n. R'dam. Kcpionella 3/7 in Suezkanaal verw. n. Landsend Korenia 29 te Willemstad verwacht. Korovina 28 380 m. n.o. Rio de Jan. n. B. Aires Kosicia 28 700 m. n.w. St. Paulsrocks n. Curacao Kiebsia voor Gothenburg ten anker n. Malmö. Kylix 5/7 te Curacao verwacht. Laarderkerk 29 v. Triest n. Port Said. Larenberg 28 200 m. w.n.w. Freetown n. Norfolk Lindekerk 30 te Antwerpen verwacht. Loenerkerk 28 v. Bombay n. Aden. Lombok 29 te Mombasa verwacht. Maas 28 te Oran. Maaskerk 28 v. Tuticorin. 29 te Cochin verwacht Mariekerk 28 te Zanzibar verwacht v. Mombasa Marnelloyd 28 980 m. o.n.o. Marc. eil. n. L. Angeles Mataram 28 v. Valencia n. Le Havre. Mentor 28 te Lissabon. Meres N 28 90 m. n.o. Villano n. Las Palmas. Merwede 30 te Rotterdam verwacht. Merwellovd 28 100 m. n.w. Penang n. Aden. Mitra 28 120 m. z.w. Azoren n. Curacao. Musi 28 105 m. z.o. Singapore n. Timordilly. Musilloyd 28 60 m. o. Singapore n. Kosichang. Naess Lion 28 200 m. n.n.w. Manilla n. Rastanura Nanusa 28 v. Semarang n. Surabaja. Navicella 29 te Curacao verwacht. Neder-Elbe 28 te Kuwait. Neverita 5/7 te Accra verwacht. Nieuw Amsterdam 28 v. Rotterdam n. New York Noordwijk 28 200 m. n.n.o. L. Palm. n. Monrovia Notos 27 v. Triest n. Rijeka. Oberon 28 op Elbe n. Hamburg. Oostkerk 28 v. Suezkanaal n. Aden. Oranje 29 te Aden. Oranjefontein 28 v. Las Palmas n. Kaapstad. Oranje Nass. 27 240 m. z.z.w. Jamaica n. Kingston Orestes 28 v. St. Kitts n. Trinidad. Ouwerkerk 28 v. Osaka n. Nagoya. Overijsel 29 te Manilla. Papendrecht pas. 28 Dardanellen n. Novorossisk Peperkust 25 v. Amsterdam n. Bordeaux. P. G. Thulin 28 175 m. w.n.w. Iquique n. Balboa Philidora 28 v. Mena Al Ahmadi n. Gibraltar. Philine 29 te Port Said. Philippia 28 70 m. z.o. The Brothers n. Mena. Pieter S pass. 28 Lundy n. Rotterdam. Prins Frederik Hendrik 28 te Quebec. Prins Willem George Frederik 29 te Rotterdam. Prins Willem III 28 380 m. w. Valencia n. Londen. Prins Willem v. Oranje 28 v. Antw. n. Hamburg Prins Willem V 28 v. Antwerpen n. Bremen. Pygmalion 27 v. Volos n. Izmir. Purmerend 28 450 m. n.w. Minicoy n. Abadan. Ridderkerk 29 te Lorenco Marques. Riouw 28 te Suez. Rocbiah 28 v. Manilla n. Los Angeles. Roepat 29 te Singapore. Rondo 27 te Mombassa.. Rotterdam 28 te Nlëw York verwacht. Snnana 29 te Pnompenh. Scheldelloyd 28 te Madang. Schelpwijk 29 te Curagao. Sclon 29 te New York. Scmmelsdijk 28 v. Newport News n. New York. Stad Alkmaar verm. 29 v. Hamburg n. R'dam. Stad Amsterdam 30 te Dakar verwacht. Stad Dordrecht 28 v. Oulu n. Rotterdam. Stad Gouda 28 310 m. z.z.o. Kp. Race n. R'dam. Siad Maassluis 28 65 m. n.n.o. L. Palmas n. Pepel. Stad Maastricht 28 80 m. o. Landsend n. Montreal. Stad Schiedam pass. 28 Vlissingen n. Gent. Stanvac Malacca 28 v. Buatan n. Sungeigerong. Stanv. Talangakar 28 30 m. o. Bengkalis n. Buatan. Statendam 28 760 m. o Kp. Race n. Southampton. Steenwijk 28 550 m. o.no. Belel Isle n. Montreal. Stentor 28 225 m. w. Ouessant n. Rotterdam. Straat Clement 28 v. Melbourne n. Sydney. Straat van Diemen pass. 28 Anambas n. H'kong. Straat Johore 29 te Colombo verwacht v. Penang. Straat Singapore 28 v. Beira n. Melbourne. Sunetta 29 te Santa Maria. Talisse 28 op Hoogly-rivier n. Calcutta. Tamara 28 430 m. w.z.w. Azoren n. Finnart. Tamo 28 210 m. w.z.w. Kp. Vincent n. L. Palmas. Tarakan 28 te Rotterdam. Tegelberg 28 480 m. n.n.o. Singapore n. Singapore. Teiresias 28 v. Port Said n. Liverpool. Tero 28 v. Colombo n. Madras. Tcxelstroom 28 v. Amsterdam n. Huil. Themis 28 v. Antwerpen n. Amsterdam. Tjibodas 28 60 m. n.n.o. Seychelles n. Mombasa. Tjiluwah 28 te Singapore. Tjimenteng 29 te Singapore verwacht. Tiinegara 30 te Mauritius verwacht. Togokust 28 v. Freetown n. Amsterdam. Utrecht 28 v. Milwaukee. 29 te Detroit. Van der Hagen 28 80 m. z.w. Douala n. Lobito. Van Heemskerk 28 60 m. w.n.w. Maur. n. Penang. Van Linschoten 28 te Duala verwacht v. Matadi. Vssum 28 55 m. w. Algiers n. Rotterdam. Viana 28 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Vivipara 30 in Suezkanaal n. Mena Al Ahmadi. Vlist 28 450 m. z.z.w. Kp. Race n. Rotterdam. Waal 29 te Beyrouth verwacht. W. A. Jones 28 375 m. w. Lissabon n. Port Said. Westertoren 28 87 m. w. Gibraltar n. Port Said. Westland 27 v. Bahia n. Las Palmas. Willem Ruys 29 v. Wellington n. Balhoa. Witmarsum 28 300 m. n.n.o. Flores n. Le Havre. Woltersum 28 v. Bermuda n. Houston. Wonosari 28 rede Sabang. Wonosobo 28 256 m w. Flores n. Curagao. Zaankerk <28 45 m. o.z.o. Guardafui n. Penang. Zaanland 28 v. Montevideo n. Buenos Aires. KLEINE VAART Alcetas 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Ank T pass. 28 ET-16 v. IJmuiden n. Ostrand. Areas 27 v. Malta n. Piraeus. Ardeas 27 60 m. n. Burlings n. Ceuta. Atlas 27 v. Rotterdam n. Amsterdam. Fljo 28 te Oland n. Londen. Julia Mary verm. 29 v. Southampton n. Dover. Lucas Bols 1 pass. 27 Karlsvik n. Sundsvall. Manto 28 10 m. w. Kp. De Gata n. Barcelona. Nero 28 30 m. z.w. Kp. Finisterre n. LeiXOUS. Fhidias 27 v. Saloniki n. Istanbul. Por.za 27 v. Pateniemi te Zaandam. Thaletas 28 5 m. n. Palermo n. Cartagena. Tilly pass. 28 ET-6 v. Korsnaes n. Zaandam. SLEEPVAART Elbe 28 240 m. w. Colombo n. Colombo. Friesland 27 te Ardrossan. Humber 24 te Cobh. Loire 27 50 m. z.w. Palma n. Majorca. Maas 25 te Rotterdam v. Southampton. Noordholland 27 200 m. o. Kp. Varella n. H'kong. Poolzee 27 120 m. z. Rio Grande n. Montevideo. Schelde 28 te Damman. Tasmanzee 27 200 m. z.w. Brest n. Lomee. Zeeland 27 130 m. n.n.o. Finisterre n. Antwerpen. Zwarte Zee 27 220 m. z. Azoren n. Ravenna. Tijdens zijn bezoek aan Oostenrijk heeft de Britse minister van Buitenlandse Za ken zijn vroegere verklaring herhaald, dat Groot-Brittannië zich als een deel van Europa beschouwt, zodat het zelfs moge lijkheden overweegt om zich als lid van de kleine vrijhandelszone (E.F.T.A.) toch tevens met de Europese Economische Ge meenschap te associëren, doch dan alleen in de volle overeenstemming met de ove rige leden van de E.F.T.A. Volgens Lloyd is het juist de taak van de vrijhandels associatie iedere kloof tussen de Europese landen te voorkomen en zo veel mogelijk de integratie te bevorderen. De handel tussen Oostenrijk en Groot-Brittannië is in de laatste jaren sterk toègenomen, doch er staan nog veel meer mogelijkheden open om de uitwisseling van inlichtingen en het handelsverkeer zelf uit te breiden. De heren C. J. Honig in Zaandijk, W. C. Posthumus Meyjes in Laren en mr. G. Ver burg in Amsterdam hebben opgericht de n.v. Beleggingmaatschappij „De Garve" in Amsterdam, die ten doel heeft de verkrij ging, het bezit, het beheer en de vervreem ding van effecten. Het kapitaal bedraagt een miljoen gulden, verdeeld in 20.000 aan delen van f 50, waarvan bij de oprichting 4.000 aandelen zijn geplaatst en volgestort. In het kapitaal wordt deelgenomen door de heer C. J. Honig voor 3960 aandelen, waar van de volstorting geschiedt door inbreng van effecten, en door de beide andere op richters elk voor 20 aandelen, waarvan de volstorting geschiedt in contanten. De directie zal worden gevoerd door de heren C. J. Honig en W. C. Posthumus Meyjes. Lager op winstnemingen De verliezen zetten zich gisteren in ver sterkte omvang voort. Het zwakkere ver loop van Wall Street en het ontbreken van buitenlandse kooplust waren hiervan de voornaamste oorzaken. De druk die uit ging van de winstnemingen deed voor de internationale fondsen over de gehele linie verliezen ontstaan, die voor AKU neer kwamen op twintig punten, voor Philips, Unilever en Hoogovens op dertig punten elk. Olie werd beneden Newyorkse pariteit verhandeld op circa f 142.50 hetgeen neer kwam op een verlies van vier gulden. Delimaatschappij moest zich een koers verlies van ruim vijf gulden laten welge vallen en zakte in van 191 tot 186. Ook Amsterdam Rubber en HVA waren zwak gedisponeerd. De scheepvaart kon moei lijk meekomen, al werden hier geen op zienbarende koersdalingen geleden. Er werden nog diverse claims ter beurze ver handeld: claims Vlisco werden geadviseerd op 1450. In claims Menko werden ver nomen op 150 tot ƒ160. Op de staats- fondsenmarkt werd druk gesproken over de nieuwe lening van dc Bank voor Neder landsche Gemeenten tegen 99)4 percent Van enige drukkende invloed op de Ne derlandse staatspapieren viel niets te be speuren. (ANP) Boeke en Huidekoper kwam van -145 op 1461/2, Boom Ruigrok van 169>/2 op 171V2 en Spaarnestad van 549 V2 op 550. VERHANDELDE FONDSEN 27 juni 28 juni Totaal 404 431 Hoger 151 (37.3%) 108 (24.9%) Lager 166(41.0%) 239 (55.5%) Gelijk 87 (21.7%) 84(19.6%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U532—552 543 Kon. Olie142.60—144.50 ƒ144.— Philips 1195—1240 1221 Unilever 960—990 972 Hoogovens 793—825 gl 810 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U534—538 531)4 Kon. Olie143.20—143.70 143.20 Philips 1215—1220 1213 ■Unilever 971—977 968 Hoogovens "802^808 794 Amsterd. Bank 350)4 Ned. Handel Mij. 299 Rotterd. Bank 307 Twentsche Bank. 284J4 A.K.U 532)4 Albert Heijn 449 Amstel Bier 514 Billiton Mij II 396 Bols 625 Bührmann Papier 480 Deli-Mij f 185.— Dordtsche Olie 68 VA Fokker 444 Heineken's 699 Hoogenbosch Sch. 254 Hoogovens 793 H.V.A 165 J4 444)4 480 K.L.M 107.50 Kon. Ned Zout 940 Kon. Olie 143. Muller Nat. Bezit 440 Nederl. Ford 650 Ned. Gist -n Sp. 390 Ned. Kabelfabr... 553 Philips Gem. Bez. 1194)4 Philips Pref. 314 A'dam Rubber 115)4 Sikkens Groep 750 Stokvis R.S 255 Thomassen Dr. 708 Unilever 963 Van Berkel's Pat. 322 Van Gelder Pap. 321 Van der Heem 305)4 Ver. Maehinefabr 232 Wessanen 295 Wilton Fijenoord 209 Zwanenberg-Org: 745 Interunie 216.50 f 241. Unitas f 515. Ver Bezit v. 1894 134.50 H A.L 139)4 'K.NSM 182)4 N Seheepv. Unie 144)4 Ommeren v 272 Stoomv Mij. Ned 167 Anaconda 50" lig Kennecott Copner 77)4 Aluminium Ltd.. 31)4 Bethlehem Steel.. 45,Aa U.S. Steel 79)4 Reoublic Steel 63 «4 American Motors 22% 8 General Motors 43)4 Cities Service 40-14. Shell Oil 70/4 1 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank^ OPNIEUW LAGER De beurs van New York is dinsdag op nieuw lager gesloten dan de voorgaande dag. Evenals maandag leden staalwaarden. automobielen, chemicaliën en metalen ver liezen. terwijl boekhoudmachines, aandelen van de elektronische industrie en enkele speciale fondsen winst boekten. Blauwgerande industriële waarden wer den zwaar getroffen door een late verkoop- golf. Sears en Roebuck daalden ruim 2 dol lar, Eastman Kodak, General Electric. Uni ted Aircraft en Du Pont 1 dollar of meer. Du Pont boekte op het hoogtepunt een winst van ruim 2 dollar. Het industriegemiddelde kwam van 642.49 op 637.46, dat van de spoorwegen van 143.26 op 142.62 en dat van openbare nutsbedrijven van 93.30 op 93.28. (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9