Groen Co. EEZQ3H BUURSERZAND Raadsel voor de sheriff MOEDER WORDEN... Tip voor een trip: PANDA EN DE LIJFWACHTERS Vreemde dingen in het kabouterdorp TO &f bFrÏFbpn Mjh 13 Statisch De radio geeft zaterdag T elevisie pro gramma Centrale Verwarming Oliestook-installaties f el'ev isiehulp studio BABYSET DE LUXE <4 Holland Festival f,Tot Vanavond School zonder onderwijzers Amerikaanse dag op Floriade 1000 BROEKEN Fï&vt***Hnct, Klokkengieterij bestaat 300 jaar Vervolgverhaal door M. G. Eberhart Bondsdag aanvaardt radiowet 200 jaar geleden VRIJDAG 1 JULI 196 0 30. De lijfwacht en de miljonair konden het niet eens worden. Jut hield vol, clat hij het recht had om de arrestatie van rovers in rekening te brengen, terwijl Palmer zich op het standpunt stelde, dat dit de taak van de politie was, waarvoor hij niet extra hoefde te betalen. „Dan laat ik ze lopen," zie Jut, „ik vertik het, om voor niets te werken." Dit vonden de ro vers een prachtige oplossing. Haastig lie pen zij naar hun karretje en reden vro lijk heen. De stemming van het achter blijvende drietal was heel wat minder vrolijk. Met diep leedwezen betaalde Pal mer het resterende bedrag van de nota en dat kostte hem nog heel wat stuivers. Panda en Jut kregen echt het land aan de zuinige miljonair, vooral toen hij op de terugweg nog eens uitdrukkelijk zei, dut hij voor dit ritje niet wilde betalen. „Het gaat bergaf," stelde hij vast, „dus het kost je geen benzine. Door mijn extra gewicht gaat het zelfs sneller. Dus eigen lijk moest je mij betalen." „Ik denk er niet aan," antwoordde Panda nijdig. „Rij anders maar met de rovers mee, van wie we U gered hebben. Daar hebt U ons nog niet eens voor bedankt." „Ik heb ervoor betaald." zei Palmer, „dus jullie moesten MIJ dankbaar zijn!" Nee, de stemming was bepaald niet hartelijk. De vocale prestaties hebben donderdag avond moeten vergoeden wat men bij de NCRV-uitzending van „Der Wildschütz" aan zuivere tèlevisiekwaliteiten tekort kwam. In feite kon deze uitzending niet meer zijn dan de reproduktie van een operavoorstelling. De Twentse schouwburg in Enschede was de plaats waar het gezel schap „Forum" onder regie van Paul Pella een muzikale directie van Gustar Fiileborn de opvoering verzorgde van Albert Lor- zings komische opera „Der Wildschütz". Let wel: opera en niet: televisie-opera. De camera's konden alleen waarnemen. Ze moesten zich richten naar de mise en scène van het toneel. De beweging in het beeld kon alleen komen van close-ups en weer gevingen van de belangrijkste situaties De cameraregie was zelf niet plaats bepalend. Dat werkte een verstarring in de hand. die bijzonder irriteerde, want de dramatische actie in een opera is op zichzelf al onder geschikt aan de muzikale eisen: de logica legt het er bij af. Zo kregen we nu een dubbeleffect in ons nadeel. Het beeld scherm werd een kastje vol statische ge beurtenissen. waar men, al luisterend, tegenaan zat te kijken. Ons lijkt dit initia tief van de NCRV niet gelukkig. Een uit zending als deze mist de hoedanigheid van een reportage, maar heeft evenmin een eigen verantwoord artistiek gezicht. Ze is soms bombastisch, soms grotesk. De op- tredender. vertoonden daarenboven Ie wei nig allure om ons door de karakteristieke verschijning hunner persoonlijkheid blij vend te boeien. In de pauze was de NCRV echt „bij" door Alfred van Sprang uit de Kongo te laten vertellen hoe de onafhanke lijkheid werd gevierd. Zijn commentaar op de.onvriendelijke rede van Loemoemba gaf reliëf aan de interviews, welke daarvoor op het beeldscherm waren verschenen. Dat was t.v. op haar best. Of het zin heeft ons nog langer met filmpjes over de dagelijkse Tour-etappes aan boord te komen, lijkt ons. nu we er twee hebben gezien, geen vraag meer. De kwaliteit is dusdanig inferieur, dat ze niet om aan te zien zijn. Liever niets dan deze rommel. Bccld-schermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voorde vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Govar. progr. 11.32 Fagot eri piano. 12.00 Lichte niuz. 12.30 Land- on tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de teenagers. 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Koorzang. 15.05 Het socialisme in deze tijd lezing. 15.20 Kamerorkest en sol. 16.15 Boekbespr. 16.35 Voor de touristen. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Piano-soli. 18.30 Muziekkiosk. 19.00 Kunst.-actual. VPRO: 19.30 Binnen en buiten de grenzen, lezing. 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, le zing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. muziek. 21.25 Soc. comm. 21.40 Licht progr. 22.05 Sportuitz. 22.30 Nieuws. 22.40 Zang met interviews. 23.10 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.0O—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Report. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nieuws. 8.18 G'sm. 8.55 Inleiding Hoogmis. 9.00 Hoogmis. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Prom.-orkest. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmeded.) 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13 20 Platen- nieuws. 13.30 Lichte muziek. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Dameskoor. 14.20 Kunstkron 14.50 Grego riaanse zang. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Metropole orkest. (Tussen 15.50- 17.30 Rep. Tour de France). 16.30 lustrum, octet. 16.50 Rep. Wimbledon. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Tour de Fran ce. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memorandum. 19.30 Radio-kamerorkest en solist. 20.15 Holland Festival 1960: Capriccio, opera. (In de pauze: 21.30 22.00 Lichtbaken, godsd. lezing. 22.0022.20 Gram. 22.20—22.30 Tour de France). 23.00 Nieuws. 23.10 Gram. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12 00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws en weerber. 13.15 Gram. 14.30 Journaal. 15.00 Aceordeonspel. 15.15 Volksmuziek. 15.45 Aceordeonmuz. (verv.L 13.00 Gram. (Tussen 16.00 en 17.00 Tour de Fran ce). 16.45 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Dag klapper en lit. kal. 17.20 Kamermuz. 17.35 Engelse les. 17.50 Tongerse Basjlicaconccrten. 18.30 Voor de sold. 18.45 Ronde van Frankrijk. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 21.00 BBC Light Music Festival 1960. 22.00 Nieuws. 22.15 Amus.muz. 23.00 Nieuws. 23.05 —24.00 Gram. VOOR VRIJDAG NTS: Eurovisie:'14.30 Report. Wimbledon. 20.00 Royal Tournament. VARA: Act. 21.00 Kamermuz. 21.20 Filmdocum. 21.50 Avonturenfilm. NTS: Ev. fiimverslag Ronde van Frankrijk. VOOR ZATERDAG NTS: Eurovisie: 14.3017.00 Rep. Wimbledon. KRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO 20.20 TV-spel. 21.00 Amus.- progr. 22.00 Hitchcock-film. NTS: Ev. filmverslag Ronde van Frankrijk. Advertentie Advertentie ENORM GOEDKOOP Theeservies voor 6 pers. 7.95 Ontbijtservies voor 6 pers. 7.95 Tafelservies voor 6 pers. 19.75 Unieke aanbieding! Maastrichts aardewerk! Zolang de voorraad strekt! GROTE HOUTSTRAAT 82-84 - HAARLEH SIN DS 1876 Er bestaat een goede kans dat de in sep tember in gebruik te nemen 90 bij 60 me ter grote sport-, tentoonstellings- en con greshal in het Hilversumse Sportpark ook dienst zal gaan doen als televisie-hulpstu- dio. Op het ogenblik worden onderhande lingen gevoerd die er toe kunnen leiden dat de VARA met ingang van oktober aan staande de hal zal benutten voor de uit werking op de haar toegewezen zaterdag avonden van groot gemonteerde showpro gramma's die telkens door ongeveer dui zend toeschouwers zullen kunnen worden bijgewoond. "Wanneer deze plannen kunnen worden verwezenlijkt zal het nodig zijn het ach terste, voor de uitzending niet gebruikte deel van de reusachtige op de Expo te Brussel aangekochte glazen hal af te scher men, waarschijnlijk met behulp van gor dijnen die dan tevens als achtergrond zou den fungeren. Voorts zou hier hoog in de hal een gemakkelijk aan te brengen en weer te verwijderen „brug" moeten ko men waarop televisiecamera's en schijn werpers kunnen worden geplaatst. '\dvp.rtent.ie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een Op donderdag 7 juli zendt de AVRO van 20.05 tot 22.30 uur opnamen uit van het op maandag 4 juli in het kader van het Hol land Festival 1960 in het Concertgebouw te Amsterdam gegeven concert door het Radio Filharmonisch Orkest onder leiding van de Engelse dirigent Sir Adrian Boult, met medewerking van de bariton Hervey Alan en het Groot Omroepkoor. Het pro gramma omvat William Waltons composi tie „Beshazzar's feest", op tekst van Osbert Sitwell, voor gemengd koor, bariton-solo en orkest en Franz Schuberts Negende symfonie in C gr. t. Op zaterdag 9 juli presenteert de AVRO na haar programma's „Uit AVRO's Tele- Archief" en „Flits", de kijkers van 21.10 tot 21.50 uur een telerecording. waarin men iets van de voorbereidingen ziet voor en enkele flitsen uit de nieuwe Nederlandse revue van René Sleeswijk, „Tot vanavond" met onder andere Willy Walden en Piet Muyselaar, welke vrijdag 8 juli in het Grand Theatre Gooiland in Hilversum in première gaat. De samenstelling van dit programma berust bij Ger Lugtenburg. Een uittocht van leerkrachten dreigt stagnatie te brengen in het onderwijs aan de christelijke school te Boven-Hardinx- veld. Nog geen twee jaar geleden werd dit zeer moderne schoolgebouw in gebruik genomen. Bijna twintig maanden kwamen er geen mutaties voor in de personeels bezetting, bestaande uit zes leerkrachten. Ruim een maand geleden begon de uit tocht van het personeel. Een onderwijzer werd benoemd tot hoofd te Stolwijk, een andere trok naar Rotterdam, een onderwij zeres vertrok naar Den Ham en de vierde leerkracht vertrok naar Werkendam, om dat hij daar een huis kon krijgen. De twee overblijvende onderwijzers heb ben eveneens naar elders gesolliciteerd. Het ziet er dus naar uit, dat de hoofdon derwijzer straks alleen voor 270 leerlingen zal staan. Maandag wordt op de Floriade in Rotter dam een Amerikaanse dag gehouden ter gelegenheid van „Independence Day". De Amerikaanse ambassadeur, de heer Philip Young, zal deze dag bijwonen. Onder meer zal het Pilgrim Fellowship Chour uit Man- hasset (N.Y. enkele liederen zingen. Uit de jongste staat van Amerika. Hawai. komt een charmante afgezante, miss Louise Oli- viere. Zij brengt twaalf bloemenslingers van dubbele ronde orchideeën en zes tak ken van zeldzame dendrobium-orchideeën mee, welke slingers zij rond de schouders van enkele genodigden zal hangen, 's Mid dags en 's avonds zal zij Hawaiaanse dan sen uitvoeren. Tijdens deze dag speelt voorts de Koninklijke Luchtmachtkapel. Advertentie Kenze uit mécr dan Gen. Cronjéstr. 40-44, Haarlem, Tel. 54E79 5253. Op een avond, toen de kabouterklokjes tien uur hadden geslagen, gingen ze naar bed. De dag zat er alweer op en ze gingen slapen. Maar toen ze hun kaars hadden uitgeblazen en hun hoofd wilden neerleggen, konden ze toch niet in. slaap komen; want ze luisterden naar de geluiden, die buiten in het donker klonken. Jonge, jonge wat ging het daar te keer. Er was een verschrikkelijke regen, die op het bos en de kabouterhuisjes plenste. Het leek wel, of hei met bakken uit de hemel werd gegoten. Daar logen ze nog naar te luisteren Tussen Haaksbergen eif Buurse ligt een van de weinige natuurreservaten die ons land nog rijk is: het Buurser Zand. Als u uit Enschede komt, gaat u de Haaksberger straatweg op en slaat, éven voor Haaksbergen, linksaf: een zand- weg, in het begin nog verhard, brengt u er heen. U beseft dan meteen dat u in een land van scherpe tegenstellingen bent, nl. Twente. Van de als een bijenkorf gonzende industriestad naar de stille, „ongerepte" natuxir is hier maar een heel klein stapje. Tot hel „Zand" worden alleen leden van de Natuurreser vaten-Vereniging toegelaten als u dat niet bent, gaat u even een kaart halen aan 't kantoor van het Rijksmuseum in Enschede. Rondom de oude stender- molen, die midden in het Zand staat, heerst een wonderlijke sfeer. Wie deze plek bezoekt, verbaast zich er niet over dat de boeren hier vroeger Witte Wie ven zagen. Een van de drie Nederlandse klokken gieterijen, die van de Petit en Fritsen te Aarle Rixtel, een van de oudste en grootste van de wereld, heeft ter gelegenheid van het driehonderdjarig bestaan de dorpsge meenschap een carillon van 38 klokken aangeboden, dat symbolisch werd over gedragen. omdat de beiaard reeds in de toren van de parochiekerk was aange bracht. Het jubilerend bedrijf met nog geen 70 man personeel produceert jaarlijks on geveer 600 klokken, waarvan 80 percent voor export. Het grootste deel daarvan gaat haar Noord-Amcrika. 40) Cavce reed naar het kleine, oude kerkhof, dat erg vredig was; een grote steen met de naam CLARY diep ingebeiteld lag op het graf van zijn vader en zijn moeder. Grote oude eiken, vol afhangend Spaans mos, gaven een rustige schaduw. Iemand had er voor gezorgd dat de plek waar de Clary's lagen ge wied en met bloemen beplant was; dat was eigenlijk zijn taak, dacht Cayce. In veel opzichten was hij in gebreke gebleven een soort gemeenschap met zijn va der te onderhouden en zijn eigen karakter te ontwikke len. Hij kon de rechter niet de schuld geven van zijn eigen tekortkomingen. Toen ze op de terugweg op vei lige afstand van de andere terugkerende auto's waren gekomen, deed Blanche met een zucht haar sluier af. De auto van de sheriff stond in de oprijlaan voor het huis en de sheriff zelf zat op de verandatrap. Hij zag er netjes uit in zijn schone, witlinnen pak en met een witte panamahoed op. Kennelijk had hii de dienst bij gewoond. Hij sprak even met Blance, zijn hoed in de hand. Toen wennde hij zich tot Cayce; „Ik moet met je spreken, Cayce." Weer wandelden ze om het huis heen naar de studeerkamer. Sam was weg. waarschijn lijk was hij met Judith naar de kerk gegaan. De kamer was donker en warm; de lessenaar was pijnlijk netjes, alsof Sam zorgvuldig elk papiertje in de brandkast of in de lessenaar opgeborgen had, elk potlood in het potloodbakje had gelegd, elk asbakje had geleegd. De sheriff zei: „Het was een mooie dienst. De geestelijke had er een hele toer aan iets goeds van de rechter te bedenken. Het is een feitLuke dacht een ogen blik na. „Ik geloof dat hij een trouwe gelovige was. Dat is tenminste iets goeds." „Heb je John gevonden?" „Nee. Hij was niet in de kerk. Hij is niet op zijn kantoor in Tampa geweest. De liftjongen kan zich niet herinneren dat hij hem de laatste twee, drie dagen heeft gezien. Weliswaar is zijn kantoor op de tweede verdieping en John kan de trap opgelopen zijn, zonder dat iemand hem zag. Maar ik heb de sleutels van de portier gekregen en ben naar binnen gegaan. Het was er erg stoffig en zag er niet naar uit dat hij er ge weest was." „Luke. waar kan hij zijn?" De sheriff leunde achterover, nam een tijdschrift op en wuifde er zich koelte mee toe. „Ik zie vier mo gelijkheden." Hij zweeg en waaierde met het tijdschrift, terwijl hij nadacht. Cayce's stadsklei-en waren kleve- rig-warm. hij trok zijn jasje uit. Luke zei: ..Zie je, John had verdraaid veel met je vader op. Hij zou hier niet komen wonen als het niet zo geweest was. Hij had ook veel met jou op, Cayce." „Dat weet ik." „Je hebt hem gevraagd als je advocaat op te treden. Dus lijkt het erg vreemd dat John verdwenen is. Ik bedoel, je zou verwachten dat hij bij je zou blijven om te trachten je te helpen." Cayce's keel werd plotseling erg droog. Luke keek naar hem. „Nu wil ik nog niet zeggen dat hij vermoord is. Ik zei dat er vier mogelijkhe den waren, en natuurlijk is moord daar één van. Maar John kan ook aan zoiets als een afleidingsmanoeuvre gedacht hebben." „Wat bedoel je?" „Ik geloof dat je wel weet wat ik bedoel. Misschien kwam hij op het idee om te verdwijnen, zodat wij allemaal zouden denken dat hij bang was en er van door gegaan was. Hij zou dan precies lang genoeg wegblijven om jou wat tijd te geven de dingen recht te zetten. Als hij de politie kon doen denken dat hij de rechter doodgeschoten had. zouden wij hem moeten opsporen. Dat zou jou even een adempauze geven. In die tussentijd zou er zic'n misschien het een of ander voordoen dat een aanwijzing zou zijn wie de moorde naar was. Het lijkt mij niet aannemelijk, maar mis schien lijkt bjet John wel aannemelijk." Maar John kennende leek het niet aannemelijk! „Ik veronderstel dat die brief .ie op dat idee heeft gebracht." „Wanneer iemand een ander probeert te beschermen in een moordzaak vraagt hij om moeilijkheden." Had hij geraden dat Dodie dat ook probeerde? Cayce zei: „Ik probeer niemand te beschermen be halve Cayce Clary. Wat is de derde mogelijkheid?" „Och," zei Luke vermoeid, „dronken." Er viel een lange stilte. De schaduw van de azalea's lag zwaar in de kamer. Cayce draaide de lamp met de doorschijnende groene kap aan; direct begonnen er lichtjes te dansen in de oranje sinaasappel, in zijn krans van fijne bladeren van groen email en met zijn gouden nerve. „Denk je dat het dat is?" „Och, ik heb nog nooit meegemaakt dat hij op deze manier onder water bleef. Natuurlijk kan hij ook ergens in Tampa zijn. De politie daar kijkt ook naar hem uit. Hij is niet per vliegtuig vertrokken en voor zover we tot nu toe weten is hij ook niet per trein wegge gaan, maar dat is nogal moeilijk te controleren. Bo vendien kan hij een lift gekregen hebben naar Tampa of naar Suncas City." Luke zuchtte en wreef zijn grote neus hard en ken nelijk geïrriteerd. „Toch wilde ik maar dat hij zijn auto had gebruikt. Ik kan me niet voorstellen dat hij gisteravond te voet ergens heengegaan is. Maar als hij ergens in de buurt was, zou hij wel op de begrafenis gekomen zijn." Cayce pakte een vloeiblok op van de plaats waar het zo netjes neergezet was en zette het weer terug. „Wat is de vierde mogelijkheid?" „Misschien had ik die het eerst moeten noemen. Het ligt het meest voor de hand. Veronderstel dat hij wer kelijk de rechter heeft vermoord." „Waarom?" „Als ik alles wist," snauwde Luke geïrriteerd, „dan zou ik dat kunnen beantwoorden en nog een heleboel dingen meer Zack zegt dat hij gisteravond niet in dat huisje is geweest. Hij zegt dat hij op een baan uit was. Dat hij naar Suncas City is gereden om daar met een planter te praten, maar hem niet heeft getroffen. Dat kan niet nagegaan worden." „Luke, veronderstel eens dat Zack de rechter heeft vermoord. Hij was in de buurt van het huis toen de rechter werd doodgeschoten. En misschien is er wel een of ander motief voor." „Waarom zou hij de rechter vermoorden met het risico door jou ontslagen te worden?" „Hij dacht dat ik hem nodig had. Hij had niet ver wacht dat ik hem zou ontslaan." „Misschien heb je wel wat overijld gehandeld. Zack is geen slechte plantageopzichter. Je plantage stond er goed bij tot een paar jaar geleden." Het klonk alsof Luke er alles van afwist. „Je weet wat de rechter met het geld gedaan heeft?" Luke knikte. „Henry Howard heeft het me verteld. Hij vertelde me ook dat je de akte had gevonden en dat juffrouw Blanche, als langst levende, hier le venslang gebruik heeft. Wat ga je daaraan doen?" „Ik weet het niet." Cayce aarzelde en vervolgde toen: „Roddv heeft me een compromis voorgesteld. Het geld delen, dat de rechter opgepot heeft en er verder over zwijgen." Luke keek erg scherpzinnig. „Wat wilde hij daar voor hebben?" „Stilzwijgen, denk ik. Hij zei dat ik wel geld nodig zou hebben, voor voor een goed advocaat." Luke dacht een ogenblik na, leunde toen achterover in de kastanjebruine stoel. „Ik denk dat ik maar eens een praatje ga maken met Roddy. Vraag hem eens hier te komen, Cayce Zonder zijn moeder." Roddy kwam prompt. „Heb je geprobeerd met Cayce te onderhandelen?" vroeg de sheriff op de man af. „Onderhandelen?" vroeg Roddy verbaasd. Hij ging op de schrijftafel zitten, nam de kristallen sinaasappel op en draaide die in zijn vingers rond om naar de dansende lichtjes te kijken. „Ik weet niet waar u het over hebt," zei hij vriendelijk. HOOFDSTUK XVIII De ogen van de sheriff werden staalhard. „Hoe lang weet je al dat juffrouw Blanche levenslang vruchtge bruik van Blanchaard heeft als de rechter eerder stierf dan zij?" De sinaasappel hield een ogenblik op te draaien. Toen zei Roddy: „Pas nadat de rechter vermoord is." Cayce zei: „Je hebt mij verteld dat je het al jaren wist" (Wordt vervolgd) Advertentie De Westduitse Bondsdag heeft woens dag een wetsvoorstel aanvaard, dat voor ziet in de oprichting van twee nationale omroeporganisaties. De Deutschland Funk zal programma's verzorgen voor de twee delen van Duitsland, terwijl de tweede zen der, Deutsche Welle, de korte-golfuitzen- dingen voor het buitenland, die nu door een regionale omroep worden georgani seerd, zal overnemen. De bondsraad zal het voorstel vrijdag in beh- ideling nemen. De socialistische oppositie had critiek op het voorstel, omdat de nieuwe organisa ties door de regering zouden kunnen wor den gebruikt voor propagandadoeleinden. Oprechte Dingsdagse Haerlemse Courant den eerste July 1760 HAVELBERG den 24 Juny, Onze Generaal Forcade, mainteneert als- noch zyne Positie by Star gard in Achter Pommeren, om de Strooperyen der ir reguliere Russen onder den Graaf van Tottleben alle -nogelvke Afbreuk te doen: in eene onlangs aldaar voorgevallene Schermutzeling zyn 150 Co- sakken in de Pan gehakt, en omtrent 60 van dat Gespuys gevangen gemaakt. He den acht dagen geleden is de Hoedemaaker Hendrik Julius Schau; binnen Velgard woonende. die als Russise Spion gespeeld heeft te Stettyn met de Koorde gestraft.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13