Algerijnse rebellen zouden de Franse voorwaarden afwijzen „Japan laat zich geen neutraliteit afdwingen' President van Argentinië in ons land aangekomen Gangsters of dwazen Vernederende voorstellen, concludeert radio-Tunis HET WEER PERMANENT INVISIBLE Automatiek J. N„ TROMP Hamniarskjoeld over Nieuw Guinea VRIJDAG 1 JULI 1960 45e JAARGANG NUMMER 200 ROOMBOTER KALFSVLEESCROQUETTEN HAZENBERG'S Aanhoudend koel Aan het strand FELLE NOTA AAN MOSKOU Het woord is aan In de krant van heden: Vfiefore youêüy! En toch. zijn DEKKERS' CROQUETTEM beter Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. p i TTiffTI es 02® m m *H f Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. 1 1 V| lil llH ff Pil F u fi hb 1 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL JL JL iTiir^ einl1» JL JL X franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekening ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en aUe afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-UMÜ1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. EL C. van der Mije Wagenweg 29, Haarlem Telef. 02500—20518 HAUTE COIFFURE Een ideale coiffure, bestand tegen ons vochtig en winderig klimaat 12e TUNIS (Reuter) Uit de omgeving van de te Tunis zetelende „voor Algerijnse regering" wordt vernomen dat „premier" Ferhat Abbas geen bestands besprekingen te Parijs zal gaan voeren onder de voorwaarden, die van Franse zijde zijn medegedeeld aan de twee afgevaardigden der Algerijnse opstande lingen, die te Melun, nabij Parijs, met de Franse autoriteiten van gedachten hebben gewisseld. Hieraan werd toegevoegd: „Wij zullen niet de verantwoorde lijkheid voor een verbreking van het overleg op ons nemen. Wij willen in staat zijn de bijzonderheden van een bezoek van een Algerijnse afvaardiging aan Parijs te bespreken, zonder dat deze ons worden opgelegd". Van dezelfde zijde wordt nog vernomen dat er op de laatste bijeenkomst, van woensdag, een ge spannen atmosfeer heerste. In kringen der rebellen gaf men uiting aan teleur stelling over de „negatieve" Franse houding aangaande het treffen van regelingen voor ernstig gemeende besprekingen, om een einde te maken aan de thans vijf jaar oude strijd in Algerije. Amerika is eindelijk uit de brand, aange zien nu een echte „Führer" is opgestaan die de Verenigde Staten in onvervalste nazi-trant naar een glorierijke toekomst hoopt te leiden. De Amerikaanse Natio naal -ocialistische Partij heeft te Washing ton haar eerste openbare bijeenkomst ge houden, xoaarvan hierbij twee foto's. De nieuwbakken Führer is een vroegere ma rineman, die zich opwerpt als de redder des vaderlands en een lijfwacht om zich heen heeft verzameld, wier tronies sterk aan die van gangsters doen denken. De Führer, een zekere Burckwell, heeft een lange redevoering uitgebrald die slechts door weinig Amerikanen met gezond ver stand tot. het einde kon worden aange hoord. Het lijkt er veel op dat in het Ame rikaanse politieke leven dus eindelijk ook een komische noot gekomen is. De haken kruisen, gangstersgezichten en brulspee- ches van dit politieke onderwereldje worden voorlopig alleen nog maar met een medelijdende glimlach begroet, doch de Amerikaanse politie houdt wel een oogje in het zeil bij deze nieuwerwetse bende vorming, die een nieuw staaltje van verdwazing en stuurloosheid moet heten. Advertentie ONS SUCCES PLANETENWEG 4 - TELEFOON 4008 Zie ook onze advertentie elders in dit blad Advertentie Advertentie Probeert u ZATERDAG eens een heerlijk HAZELNOOTTAARTJE 2.— p. st. Neem met uw vakantie of uitstapje onze verpakte roomboterprodukten mee. U verhoogt uw vakantiegenoegens. EERSTE KLAS BANKETBAKKERIJ Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Krachtige tot matige noordwes telijke wind. Volledige weevrapporten op pagina twee. Een depressie boven Zweden houdt een koele en vrij krachti ge noordwestelijke luchtstroom in stand. Opklaringen, maar ook enkele buien. Overdag ongeveer 15 gr. C. Zeewater 16 gr. G. Vooruitzichten: enkele zonnige perioden, maar nog te koel en licht onbestendig. TOKIO (UPI) Japan heeft Sovjet- Rusland vandaag, vrijdag, een nota toege zonden waarin de Russische protesten te gen het Amerikaans-Japanse veiligheids verdrag en 't stationeren van Amerikaan se U-2-verkcnningsvliegtuigen in zeer kra- tige bewoordingen worden afgewezen als „ongepaste bemoeienis met interne Ja panse aangelegenheden". De drie protest- nota's die Rusland aan Japan richtte, worden bestempeld als „lasterlijk", „wel bewuste propaganda", „totaal ongegrond" en als getuigend van „dogmatische zien- wijzen" cn „bewust onbegrip". De Japan se minister van Buitenlandse Zaken Aiici- ro Foejiyama overhandigde deze ongewo ne, krachtige diplomatieke nota aan de Russische ambassadeur Fedorcnko. Hy getuigde daarbij zeer uitdrukkelijk van het verlangen van zijn regering, om te blij ven behoren tol het anti-communistische kamp. In antwoord op het Russische advies aan Japan om „neutraal te worden" verwijst de Japanse nota, zonder namen te noe men, naar communistische satellietlan- den. „Het staat nog vers in onze her innering gegrift, hoe de Sovjet-Unie be paalde landen in haar eigen kamp op scherpe wijze terecht gewezen heeft, toen deze streefden naar een onafhankelijke neutrale politiek, ofwel deze landen met onderdrukkingsmaatregelen dwong, derge lijke plannen op te geven". Wat betreft het stationeren van Ameri kaanse U-2 vliegtuigen in Japan zegt de nota, dat Japan vertrouwt op de Ameri kaanse belofte, dat de toestellen niet voor spionage gebruikt zullen worden. De Japanse nota bevat o. m. de volgen de punten: „De buitenlandse politiek van Japan is een vredespolitiek. De Russische beschul diging, dat Japan het handvest van de UNO overtreden heeft, is „lasterlijk". Japan zal Amerika niet toestaan, kern wapens in het land te brengen. Achter de Russische beschuldigingen hierover schui len „bijbedoelingen". Het stationeren van Amerikaanse troe pen in Japan is nog voor de veiligheid van het land. (AFP) Tijdens een onderhoud met minister Foejiyama heeft, volgens welin gelichte kringen in Tokio, de Russische ambassadeur de Japanse nota van de hand gewezen. De ambassadeur verklaar de dat, ondanks de Japanse beweringen, het veiligheidsverdrag met de V. S. een agressief karakter draagt, dat Japan „prak tisch hulp verleent aan de spionage-activi- teit der in Japan gelegerde Amerikaanse strijdkrachten", dat het verdrag een karak ter draagt dat Russische kringen ernstig verontrust en dat de Russische nota's hier over niet terzijde kunnen worden gelegd onder het voorwendsel van inmenging in Japanse aangelegenheden. Radio-Tunis verklaarde dat de voorstel len, die de Fransen op de inleidende be sprekingen met de Algerijnse afgezanten hebben gedaan, „op zijn minst vernede rend zijn en blijk geven van een minder soepele houding." De Franse vertegen woordigers hebben „ofwel ontwijkend of met een vierkante weigering geantwoord op de vragen van de afgezanten. Alles speelt zich af op een manier alsof de „voorlopige Algerijnse regering" moet op treden als een verslagen regering, aldus het radiostation. De Tunesische dagbladen veroordelen algemeen de „Franse onver zoenlijkheid" te Melun. Parijs wacht af PARIJS (Reuter) Het betrekkelijke pessimisme, waaraan in Tunis uiting is gegeven, wordt in Parijs niet gedeeld. Daar verwacht men, dat binnenkort een delegatie van de Algerijnse verzetsbewe ging naar Parijs zal komen om te onder handelen over de voorwaarden voor een bestand. In Franse kringen is men van oordeel, dat de mededeling van het bureau van premier Debré, dat het vooroverleg voltooid is, kennelijk een bron van teleur stelling voor de verzetsleiders is geweest. De voornaamste Algerijnse afgezant naar Melun zou verrast zijn geweest door de onwrikbaarheid van de Franse vertegen woordigers om niet buiten hun beperkte opdracht te gaan, die het vaststellen van de voorwaarden voor een vrijgeleide voor de Algerijnse delegatie inhield. Intussen acht men het té Parijs zeker dat de Tunesiërs wensen, dat het tot be standsbesprekingen komt, terwijl ook de Marokkanen graag een einde aan de strijd zouden zien. President Bourguiba van Tunesië zou hebben verklaard, dat zijn land tot een Frans Gemenebest zal toe treden. als dit er toe zou bijdragen dat een „Algerijns Algerije" hetzelfde doet. Linkse steun De Franse socialistische leider Guy Moliet heeft aangedrongen op de vorming van een unie van linkse organisaties ter ondersteuning van De Gaulle's politiek van zelfbeschikking voor de Algerijenen. De communisten en het door hen geleide algemene vakverbond C.G.T. worden hier van uitgesloten. De Franse communisti sche partij heeft in een verklaring gezegd dat niets gevaarlijker is dan te menen dat er nu wel spoedig een eind aan de strijd Advertentie KOFFERS TASSEN B/0UX BARTE1J0RISSTR.16 HAARLEM Voor ieder de JUISTE koffer Oostelijk Flevoland wordt bewoonbaar gemaakt, de grond bewerkt voor de oogst. De arbeiders zijn in kampen ondergebracht. Men ziet zo'n kamp nabij Dronten. Er kunnen 320 personen gehuisvest worden. (K.L.M.-Aero- cartofoto) in Algerije zal komen. Voorts wordt erin gesproken over de „dubbelzinnigheden" van De Gaulle en over monopolistische kringen, die er nog steeds weinig voor voelen om het Algerijnse volk in volle vrijheid over zijn toekomst te laten be slissen. Kabinetsraad TUNIS (Reuter) Uit de omgeving van de „voorlopige Algerijnse regering" wordt nog vernomen dat het rebellenkabinet tij dens het weekeinde waarschijnlijk twee onderwerpen zal bespreken: het voorko men van een afbreken der zo moeizaam op gang gekomen besprekingen en de wij ze waarop gepoogd kan worden, de Fran sen nog tot enkele concessies te bewegen. In sommige kringen der opstandelingen acht men het mogelijk dat de „voorlopi ge Algerijnse regering" Boumcndjel weer naar Frankrijk zal zenden, teneinde te proberen, bevredigender voorwaarden voor een bezoek van Ferhat Abbas te ver krijgen. Men verwacht te Tunis dat de twee Algerijnse Afgevaardigden Boumend- jel en Ben Jahia, vandaag in Tunis zullen terugkeren. De „voorlopige Algerijnse re gering" zal het komende weekeinde, on der voorzitterschap van Ferhat Abbas, te Tunis het rapport van de twee afgevaar digden over hun besprekingen te Melun bestuderen. Doorvechten AMMAN (Reuter) Abdoel Rahman Akoen, een vertegenwoordiger van de voorlopige Algerijnse regering, heeft op een persconferentie in de Jordaanse hoofd stad Amman verklaard, dat het begin van vredesonderhandelingen met Frankrijk niet het einde van de strijd in Algerye be tekent. Honderdduizend ALGIERS(Reuter) Het „front voor 'n Frans-Algerije", dat in Algerije tegenstan ders van De Gaulle's politiek wil ver enigen, heeft in een communiqué laten we ten, dat het niets zal ondernemen om de bestandsbesprekingen te verstoren. De or ganisatie zegt over meer dan honderddui zend aanhangers te beschikken. Men ver wacht dat zij in de komende maanden een belangrijke rol in de Algerijnse politiek zal spelen. Afgezanten huiswaarts PARIJS (AFP) De Algerijnse afge zanten Boumendjel en Ben Jahia keren in de loop van hedenmiddag met een vlieg tuig van de Tunesische luchtvaartmaat schappij Tunis Air van Parijs naar Tunis terug. Anonymus: Het enige verschil tussen een jongetje en een man is, dat het jongetje dwars door een plas loopt en een man er om heen. pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 5 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 5, 9 Medische verzorging7 Uit stad en omgeving7, 9 In de Vishal en op zee9 Uitgaan in Haarlem11 Kunst 11 Beeldverhalen IS Feuilleton 13 Horen en Zien 13 Agenda van IJmond en Haarlem 13 Beurs 15 Economisch nieuws15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie BARTELJORISSTR.' HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL: .223596 REGEN- en TWEEDJASSEN Advertentie Hedenmorgen is de president van Ar gentinië, de heer Frondizi, in ons land aangekomen voor een officieel bezoek. De president en mevrouw Frondizi kwamen met de koninklijke trein uit Hamburg. Vandaar werden zij begeleid door de ad judant van Prins Bernhard, luitenant-ko lonel C. C. Geertsema. In de koninklijke trein reisde ook het gevolg van president Frondizi mee. Om halfelf reed de trein het station van Baarn binnen. Op het perron werden de president en zijn echtgenote in het Spaans begroet door Prins Bernhard. President Frondizi zei zeer verheugd te zijn een bezoek te mogen brengen aan Nederland, een land dat de Argentijnen zeer bewonderen en liefhebben. Hij bracht een hartelijke groet over van het Argen tijnse volk en noemde de Nederlanders een voorbeeld voor de hele wereld. Hij prees het Nederlands vernuft en doorzet tingsvermogen en de bijdrage, die ons land heeft geleverd aan de wereldvrede. Tenslotte sprak hij de wens uit, dat de vriendschapsband, die beide volken reeds vele eeuwen verbindt, in de toekomst nog inniger zal worden. In de koninklijke wachtkamer werden de burgemeester van Baarn, mr. F. J. van Beeck Calkoen, de commandant van de vliegbasis Soesterberg, kolonel G. van der Wolff, en de president van de Ne derlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, aan president en mevrouw Frondizi voor gesteld. Buiten het station speelde de ko ninklijke militaire kapel onder leiding van de directeur, majoor der grenadiers R. van Yperen, het Argentijnse volkslied. Daar na inspecteerden president Frondizi en Prins Bernhard de erewacht, bestaande uit honderd man van het garderegiment grenadiers met vaandel en vaandelwacht in ceremonieel tenu, onder commando van kapiteit Koopmans. (Vervolg op pag 8) De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Hammarskjoeld, heeft donderdag gezegd dat „slechts 'n duidelijke noodzaak of dwingende omstandigheden" hem ertoe zouden brengen een ambtenaar van de V.N. naar Nederlands Nieuw-Guinea te zenden om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de toestand aldaar. Hij zei dit op een persconferentie in ant woord op vragen naar aanleiding van de brief, die de Nederlandse waarnemend per manente vertegenwoordiger bij de V.N., J. Polderman, aan Hammarskjoeld had over handigd. Hammarskjoeld zei, met de Indonesische en Nederlandse delegaties te willen spre ken en spoedig contact met hen te zullen opnemen. „Wat de mededeling van Nederlandse zij de betreft, dat wij welkom zijn om ons op de hoogte te stellen van de situatie in Nederlands Nieuw-Guinea, meen ik, dat deze verklaring de voorstelling van zaken die de Nederlanders gaven, versterkt. Het is een soort open-deur-politiek, die zeker meer gewicht aan hun woorden geeft". „Aan de andere kant geloof ik persoon lijk dat het tenzij zich nieuwe onvoor ziene ontwikkelingen voordoen niet no dig is een ambtenaar van het secretariaat der V.N. te zenden. Het zou een nieuwe onderneming zijn, een soort van waarne- rningsactie van de secretaris-generaal, op uitnodiging van een regering. Dit doet be ginselkwesties rijzen. Slechts in geval van een duidelijke noodzaak of dwingende om standigheden zou ik menen van deze moge lijkheid gebruik te moeten maken". Advertentie CHAUFFEURSUNIFORMEN van prima blauw kamgaren 138. Uniformspecialisten Zijlstraat 7t - Haarlem - Tel. 169Ó5

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1