Gesprek met Russische journalisten liep vast op de zaak-Smirnof Kort en bondig Het blijft nog koel en buiïg Lof voor Nederland zolang geen politiek in het geding is Tal van gelukwensen voor jubilerend A.N.P. Man van Magere Josje krijgt schadevergoeding Papoeas pas over dertig jaar geschikt voor zelfbestuur Autosiaaptrein „Apartheid baseert zich op gevaarlijke fictie" Koninklijke „Friendship" overgedragen Minister Luns is terug uit Joegoslavië (fa Veilig kopen 2 Na vrijspraak Indonesië tegen absolute vrijheid voor de pers Neem dan Défilin dragees. Défilin werkt volgens een totaal nieuw principe: HERSTELT DE NATUURLIJKE STOELGANG Belgische onderscheiding voor Nederlanders Kerkelijk Nieuws heerlijke biscuits en... zakgeld bovendien Hoge onderscheiding voor admiraal Burke VRIJDAG 1 JULI 1960 Van onze Haagse redacteur) Wij hebben donderdagavond in het nieu we Europahotel te Scheveningen een wat moeizame conversatie gevoerd met de drie Russische journalisten, wier tiendaagse bezoek aan ons land bijna is geëindigd. Zo lang de gebruikelijke vragen aan de orde bleven ging alles redelijk, vooral dank zij een onvermoeibare tolk. Van deze topfiguren uit de Sovjet-journa listiek bleek namelijk alleen een der di rectieleden van het agentschap Tass, de heer Anton Wischnewsci, ook andei-e ta len dan zijn moedertaal te spreken. Via de tolk konden we uit de mond van de adjunct-hoofdredacteur van de Pravda, de heer D. P. Gorjoenow, vernemen dat ons land een uitstekende indruk op hem had gemaakt en dat hij met name had geconstateerd dat het opschrift op het Ne derlandse paviljoen op de Brusselse we reldtentoonstelling, „God schiep de aarde, maar de Nederlanders maakten Neder land", geen grootspraak was geweest Onze steden zijn in Russische ogen interessant en helder, onze huisvrouwen accuraat, onze fabrieken efficiënt georganiseerd en men wil graag aannemen dat onze landbouw op de hoogste opbrengt, per hectare in de we reld kan bogen. Al deze indrukken werden nog door de impressies van Zuiderzee- en Deltawerken overtroffen. Daarmee was dan het gemoedelijke deel van de gespreksstof wel nagenoeg uitge put. Want de Russische gasten bleken zwaar gebukt te gaan onder de arrestatie van hun van spionage verdachte landge noot Smirnof. „Geen enkele Russische student zal meer naar Nederland komen om daar te gaan studeren. Dergelijke incidenten zijn noch voor Rusland noch voor Nederland nuttig", zei de heer Wischnewsci. Op de tegenwerping dat Smirnof toch nog slechts verdacht wordt en dat men enig vertrouwen moet stellen in de Neder landse justitie, werd geantwoord met de categorische bewering dat de Russische studenten niet spioneren. „Maar het is toch mogelijk dat Russi sche spionnen zich als studenten voor doen", brachten wij schuchter in het mid den. „Rusland heeft geen spionnen, alleen Amerika heeft spionnen", luidde het be scheid en daarmee was het onderwerp af gehandeld. We vroegen naar de indrukken die het bezoek aan de Tweede Kamer bij hen had achtergelaten, maar de Russische gasten vonden dat het wat kort was geweest om daar een oordeel over te geven. Zij namen echter graag aan dat de Kamer net zo functioneerde als de parlementen in de an dere westerse landen. De stemming ont dooide pas weer een beetje toen we het gesprek brachten op het concert van het Italiaanse ensemble „I Musici", dat de Russen woensdagavond in Amsterdam had den bijgewoond. Vooral Wischnewsci, die enige jaren correspondent van Tass in Rome is geweest en behalve Engels en Frans ook vloeiend Italiaans spreekt, bleek daar enthousiast over. Maar toen we over cns beider vak gingen praten bleken de zelfde termen en woorden met en zonder tolk zo'n totaal verschillende inhoud te hebben dat we de moed maar opgaven. De hoofdredacteur van „Literatoernaja Gazeta", de heer B. L. Leontiev, had dat trouwens allang gedaan en zat zwijgend en somber achter een krant. Misschien dacht hij wel aan Pasternak. Donderdagmiddag is in het Kurhaus- paviljoen te Scheveningen een bijeen komst gehouden, waarop het vijfen twintigjarig bestaan is gevierd van het Algemeen Nederlands Persbureau A.N.P. en waarop afscheid is genomen van de heer H. H. J. van de Pol, die zijn 25-jarig jubileum vierde. De heer Van de Pol was als eerste president-direc teur van het A.N.P. belast met de op richting van het persbureau, hij gaat nu met. pensioen. Minister-president prof. dr. J. E. de Quay, biedt de heer Van de Pol zijn gelukwensen aan. Nadat in het Kurhaus-paviljoen te Sche veningen gisteren een door de raad van be heer van de stichting Algemeen Neder- landsch Persbureau A.N.P. belegde her denkingsbijeenkomst was gehouden ter ge legenheid van het feit dat het vijfentwintig jaar geleden is dat het bureau van de stichting in werking trad, tevens ter vie ring van het jubileum van de president directeur van dat bureau, de heer H.H.J. van de Pol, die tegelijkertijd afscheid nam, is een receptie gehouden. De voorzitter van de raad van beheer van het A.N.P. en. zijn echtgenote, alsmede de nieuwe pre sident-directeur van het persbureau, mr. J. Jolles, hebben daar van zeer velen ge lukwensen in ontvangst mogen nemen. Daarbij waren o.a. de opperceremonie- meester van de Koningin, vice-admiraal (b.d.) N. A. Rost van Tonningen en zijn echtgenote, verscheidene leden van het corps diplomatique, de minister-president, prof. dr. J.E. de Quay, en zijn echtgenote, de gevolmachtigde minister van de Neder landse Antillen, de heer W.F.M. Lampe, en de gevolmachtigde minister van Suri name, mr. R. H. Pos, de staatssecretaris sen Scholten en Bot, mr. C.L.W. Fock, se cretaris-generaal van het ministerie van Algemene Zaken., de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J.A. Jonkman, en de voorzitter van de Tweede Kamer, mr.L. G. Kortenhorst, verscheidene leden van het parlement en vertegenwoordigers van handel, industrie en nijverheid. Voorts had de raad van beheer van het A.N.P. voor deze herdenkingsbijeenkomst en de receptie uit elk der provincies een correspondent van het persbureau uitge nodigd. De correspondent van het A.N.P. te 's-Hertogenbosch liet uit naam van de Brabantse correspondenten van het pers bureau „Zoete Lieve Gerritje" een aantal geschenken overhandigen waarbij het streekeigene tot uiting kwam. Ook de heer Van de Pol ontving verscheidene geschen ken. Het Amsterdamse gerechtshof heeft de door Joop S. uit Amsterdam ingediende eis tot schadevergoeding toegewezen. Hij werd vorige maand vrijgesproken van de hem ten laste gelegde moord op zijn vrouw, bijgenaamd Magere Josje. Volgens de raadsman, mr. H. Th. G. Keune, gaat het om een vergoeding van de geleden schade, veroorzaakt door het voorarrest van ongeveer twaalf maanden. Over het toegewezen bedrag wilde mr. Keune zich niet uitlaten. Op 8 december 1959 veroordeelde de Amsterdamse rechtbank Joop S. tot een gevangenisstraf van tien jaar, nadat de officier van Justitie twaalf jaar had ge- eist. Hij werd schuldig geacht aan zware mishandeling de dood tengevolge hebben de, op 11 augustus 1957 begaan tegen zijn vrouw. S. tekende beroep aan, waarna het gerechtshof in mei de zaak met ge sloten deuren behandelde. Op 13 mei werd een gevangenisstraf van acht jaar geëist, doch op 17 mei deed het gerechtshof ver vroegd uitspraak. Joop S. werd toen vrij gesproken. Mr. Keune diende daarna na mens zijn cliënt een eis tot schadever goeding in. DJAKARTA (Reuter) De woordvoer der van het Indonesische leger, luitenant kolonel Sunarjo, heeft vertegenwoordigers van het internationale persinstituut (IPI) meegedeeld, dat Indonesië de persvrijheid hooghoudt, maar gekant is tegen „ver keerde interpretaties" van deze vrijheid. Blijkens een bericht in de in Djakarta verschijnende bladen heeft Sunarjo dit tij dens een recent bezoek aan de Duitse Bondsrepubliek verklaard. Volgens het I.P.I. bestaat er geen persvrijheid meer in Indonesië. Advertentie veilig O geen prikkeling geen krampen geen gasvorming geen gewenning Vraag gratis brochure bij :Philips-Duphar Nederland n.v. Mfrnervalaan 63, Amsterdam. défilin N.V. PHILIPS-DUPHAR Qjjfr De Belgische ambassadeur, baron F. X. van der Straaten-Waillet, heeft aan vier Nederlanders Belgische onderscheidingen toegekend. Prof. W. P. A. van Lammeren, buitengewoon hoogleraar te Delft on direc teur van het Nederlands Scheepsbouwkun dig Proefstation te Wageningen, werd be noemd tot officier in de Kroonorde van België. Tot commandeur in deze orde werd benoemd prof. dr. ir. J. C. van Staveren, hoogleraar in de elektrotechniek en direc teur van de K.E.M.A. te Arnhem. Tot rid der in de Kroonorde werden benoemd de heren Ben van IJsselstein, letterkundige en kunstredacteur van de Haagsche Cou rant, en P. T. van der Heijden, lid van de technische commissie van de Koninklijke Nederlandse Atletiekunie te Waalre. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Haarlem: F. H. J. Bik te Doorwerth-Heelsum; te Urk (toez.): P. Post te Giessen-Rijswijk. Aangenomen naar Veen (N.Br.): A. G. Haring te Loon op Zand; aangenomen het beroep van de Ge nerale Synode als predikant voor buiten gewone werkzaamheden (luchtmachtpredi kant): R. C. A. van Voorst ader te Thamen aan de Amstel. Geref. Kerken Beroepen te Medemblik: S. W. R. Pol man, kand. te Kampen. Aangenomen naar Aduard: J. Brouwer te Renkum-Heelsum. Geref. Gemeenten Aan de Theologische School te Rotter dam werd benoemd tot tijdelijk docent in de vacature ontstaan door het overlijden van ds. J. W. Kersten te Scheveningen: ds. K. de Gier te 's Gravenhage. A ustralisch parlementslid: „In Nieuw-Guinea en Papoea dient de status quo te worden gehandhaafd tot de bevolking van het gehele eiland zelf een beslissing over zijn toekomst kan nemen". Dit verklaarde Athur Calwell, leider van de Labourfractie, in het Australische parlement. Calwell deed een beroep op de Nederlanders Westelijk Nieuw-Guinea niét aan Indonesië over te dragen. Hij wees nog eens op het denkbeeld van zijn par tij, tussen Australië, Nederland en Indo nesië een overeenkomst te sluiten, welke de veiligheid en defensie van geheel Nieuw-Guinea en Australië zou garande ren. Calwell gaf commentaar op de door de Australische minister Paul Hasluck afge legde verklaring, dat Australië „onmiddel lijk van werkelijkheidszin getuigende streefdata diende te bepalen voor de sta dia van vooruitgang van Australisch Nieuw-Guinea op het gebied van onder wijs, sociale zorg en economie". Calwell zei dat als Australië „voorba rig" uit Nieuw-Guniea zou vertrekken, In donesië of communistisch China daar zou den binnenstappen. „In dat geval zou, wat thans werelds grootste eiland is dat in bezit is van een bevriend volk, een bedrei ging kunnen worden voor de veiligheid van Australië". Naar de mening van Calwell kan de be volking van Papoea en Nieuw-Guinea, „die nog slechts één generatie van het kanni balisme afstaat", in ongeveer 30 jaar ge schikt worden gemaakt voor zelfbestuur. Uit Amsterdam is gistermiddag voor het eerst in Nederlands spoorweghistorie een ,auto-slaaptrein" vertrokken. Dertien auto's, die door chauffeurs van Van Gend en Loos het Amstelstation werden opgere den, hadden Avignon als bestemming. led re autosiaaptrein bestaat uit een reizigers gedeelte en uit speciale door de Franse spoorwegen voor auto's geconstrueerde dubbeldekswagens. Totaal kunnen 36 auto's vervoerd worden. De automobilisten en hun mede-vakantiegangers reizen met dezelfde trein. Op de eerste reis werd gis termiddag in 's-Hertogenbosch een dubbel dekswagen met nog acht auto's aan de trein gekoppeld. De Franse en Nederlandse spoorwegen la ten de „autoslaaptreinen" bij wijze van proef tot en met 1 september iedere don derdag rijden. De reis Amsterdam-Avignon duuurt nog geen 20 uur. De vrachtprijs hangt af van de lengte van de auto. Dit seizoen kunnen er van en naar Frankrijk 300 auto's worden vervoerd. Voor 225 wa gens is reeds een plaatsje in de autoslaap treinen geboekt. Advertentie PATR IA Belangwekkend proefschrift Aan de vrije universiteit te Amsterdam is vanochtend de heer K. L. Roskam, ju ridisch doctorandus, gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld „De relaties tussen de rassen in de Unie van Zuid-Afrika en de i ternationale gemeenschap". Pro motor was prof. dr. Gesina H. J. van der Molen, hoogleraar in het volkenrecht aan de V. U. De thans 29-jarige heer Roskam, die rechten studeerde aan de Vrije Universi teit (vrije studierechting) maakte na zijn doctoraal examen een studiereis van bij na een jaar door de Unie van Zuid-Afrika, waarvoor hij een beurs kreeg van de „commissie van advies en coördinatie ten dienste van de culturele betrekkingen tus sen Nederland en Zuid-Afrika" (de z.g. commissie-Donner). Het proefschrift is het resultaat van een Studie over de betrekkingen tussen het blanke en het uit onderscheiden groepen bestaande niet-blanke deel van de Zuid- afrikaanse bevolking, waarbij de histori sche, volkenrechtelijke en sociologische aspecten van de sedert 1948 sterk op de voorgrond getreden apartheidspolitiek in de Unie worden behandeld. Deze apartheid acht de heer Roskam moreel onaanvaai-d- baar en praktisch niet uitvoerbaar. Hij stelt in zijn studie onder meer, dat de apartheid tracht te camoufleren wat over duidelijk de enige drijfveer is van de blanke Zuidafrikaanse bevolking n.l.: handhaving van de blanke suprematie, ge baseerd op uitbuiting. De proletarisering van de arbeid wordt gerationaliseerd door het rassenvooroordeel. De apartheid ba seert zich in een fictie, namelijk dat de in de stedelijke economie geïntegreerde (niet blanke) Afrikanen hun eigenlijke te huis in de reservaten hebben. Deze reser vaten beslaan 20 percent van het totale gebied der Unie en zullen volgens dr. Ros kam niet zodanig worden ontwikkeld dat er geen noodzaak meer zou bestaan voor de negerbevolking in de z.g. „blanke ge bieden" te gaan werken. De heer Roskam is van meing dat het blanke Afrikaanse nationalisme karak teristieke overeenkomsten vertoont met het nationaal-socialisme: „De paswetten en de groepsgebiedenvvetten concentreren de niet-blanke bevolking in ghetto's". Hij concludeert in zijn studie dat de voortgeschreden integratie van de Zuid afrikaanse bevolkingsgroepen op econo misch gebied op den duur noodzakelijker wijs zal leiden tot volledige assimilatie van deze groepen. Stellingen In twee zijner stellingen poneert de heer Roskam: „Het verschoningsrecht dient te worden uitgebreid tot beroepsjournalisten werkzaam in dag- en weekbladpers" en „De organisatie Bescherming Bevolking is gevaarlijk door haar te optimistische uitgangspunt en overbodig door haar prak tische uitvoering." De promovendus, die secretaris is van het comité „Zuid-Afrika" (tot steun aan slachtoffers van de apartheid), werd bij gestaan door zijn paranimfen de heer J. van den Berg en een Surinaamse neger, de heer dr. R. C. Winter. De minister van Verkeer en Waterstaat de heer H. A. Korthals heeft op het vlieg veld Soesterberg, staande voor de neus van de gloednieuwe Fokker „Friendship", die de achttien jaar oude Regeringsdakota zal vervangen, van de directeur van de vliegtuigfabriek Fokker, de heer F. J. L. Diepen, het logboek van de nieuwe ma chine in ontvangst genomen. Bij deze plechtigheid was Prins Bernhard aanwe zig. De regering stelt de nieuwe „Friend ship" ter beschikking van de koninklijke familie. Om drie uur taxiede gezagvoerder An ton P. Mol het over de gehele lengte van de romp rood wit blauw gebieste toe stel voor de geopende hangar 7 op Soester berg. Op de staart prijkten de registra- tieletters: PH-P.B.F. (Prins Bernhard Fok ker) waarboven vier generaalssterren. Nadat directeur Diepen het logboek aan minister Korthals ter hand had gesteld, sprak deze enkele woorden. Hij noemde het toestel een produkt van de Nederland se industrie, dat door goede samenwer king tot stand is gekomen. „Het zal voor u," zo sprak de minister tot Prins Bernhard, „een instrument zijn, waarmee u, beter dan met de oude rege ringsdakota, naar het buitenland kunt gaan waar u zo vaak Nederlandse belangen hebt gediend op een wijze zoals alleen u dit kunt. De Nederlandse regering is er trots op het Koninklijk huis dit mooie vliegtuig ter beschikking te kunnen stel len". Samen met mevrouw A. Sonderman- Speerstra, de weduwe van de in 1958 om het leven gekomen chef-piloot van de Fok kerfabrieken Gerben Sonderman, onthulde de Prins vervolgens de naam van het toestel. Aan beide zijden van de neus viel een doek naar beneden zodat de naam zichtbaar werd: „Gerben Sondervan". Hierna bezichtigde men het toestel. Mogelijkheden voor grotere economische samenwerking De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is gistermiddag op Schiphol teruggekeerd van zijn officiële bezoek aan Joegoslavië, dat zes dagen heeft geduurd,. De minister werd vergezeld door de directeur van de afdeling Europa van zijn ministerie, mr. R. B. baron van Lynden. Bij zijn aankomst op Schiphol verklaar de minister Luns aan journalisten, dat de besprekingen met de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Koca Popovic, in een uiterst prettige sfeer zijn verlopen. De bewindsman heeft tevens een con ferentie van een uur gehad met president Tito in diens buitenverblijf op het eiland Brioni. Punten die besproken zijn, waren de in ternationale situatie na de mislukte top conferentie van Parijs en de betrekkin gen tussen Nederland en Joegoslavië. Over dit laatste zei minister Luns dat o.a. overleg is gepleegd over de handel tussen de beide landen, alsmede over de belangen van de K.L.M. De minister kon zich over deze besprekingen niet verder uitlaten. Vóór zijn vertrek uit Joegoslavië heeft minister Luns een perconferentie in Zag reb gehouden. Hij zei daar dat hoewel de internationale toestand na de mislukking van de topconferentie in Parijs in zekere mate verslechterd is, er geen plaats mag zijn voor vrees voor verdere toespitsing. Alle voorwaarden voor samenwerking tus sen Joegoslavië en Nederland, die tot dus ver met succes is verlopen, zijn aanwezig, aldus de minister. Er zijn mogelijkheden voor een grotere economische samenwer king tussen de twee landen. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat bij de besprekingen die minister Luns met Joegoslavische autoriteiten heeft ge voerd, is gesproken over de rol van kleine landen bij het verhinderen van verdere toeneming van de internationale spanning na de mislukking van de topconferentie, over de beide landen en de Europese Eco nomische Gemeenschap, over de moge lijkheden van meer samenwerking op eco nomisch en handelsterrein en van Neder landse investeringen in Joegoslavië. Van dezelfde zijde wordt vernomen dat minister Luns ook het standpunt van zijn regering in de kwestie Nieuw-Guinea heeft uiteengezet. Joegoslavië onderhoudt nau- betrekkingen met Indonesië. President Soekarno is in april in Joegoslavië ge weest. De Indonesische minister-president, Djuanda, zal deze zomer een bezoek aan Jogeoslavië brengen. De Amerikaanse admiraal A. Burke, die een bezoek van twee dagen aan ons land heeft gebracht, is onderscheiden met het Grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. De onderscheiding is hen. door de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, tijdens een diner uitgereikt. Sergeant. Bij een onderzoek is geble ken, dat een sergeant in de Adolf van Nassaukazerne te Zuidlaren zich handtas telijkheden en onbeschaafde taal tegen over soldaten heeft veroorloofd. Aldus staatssecretaris Calmeyer in antwoord op vragen van het communistische Tweede- Kamerlid de heer Bakker. Overigens vindt de staatssecretaris, dat de formulering van de vragen van de heer Bakker be halve die over de militaire begrafenis door dertig soldaten van een dode spin, die de sergeant op een lampekap vond suggereren, dat het gebeurde ernstiger was dan in werkelijkheid het geval was. De staatssecretaris ontkent dat de betrok ken dienstplichtigen zich niet over het gedrag van de sergeant hadden durven beklagen uit vrees voor tegenmaatregelen. Overgang. Tijdens een plechtigheid in het r.-k. theologicum te Warmond is dr. H. van der Linde, voorheen hervormd pre dikant in Middelburg, opgenomen in de r.-k. kerk. Aartsbisschop-kardinaal Al- frink diende hem het vormsel toe. Aan wezig was onder andere de pauselijke nuntius in ons land, mgr. J. Beltrami. Klokkeluidster. Lammegien Boonstra uit Steenwijk, viert vandaag een bijzonder feest. Het is namelijk 35 jaar geleden, dat de gemeente Steenwijk het klokketouw aan haar handen toevertrouwde. Ondanks haar leeftijd zij is bijna zeventig is Lammegien 's ochtends om acht uur, en 's avonds om negen uur present om de klokken over Steenwijk te luiden. In al die 35 jaren heeft zij nooit verstek laten gaan. Ook is zij nooit te laat gekomen. Gevaarlijke buit. Onbekenden, die een vrachtauto tot hun beschikking moeten hebben gehad, hebben van een opslagter rein in Rotterdam vier vaten ontvreemd. Als ze denken een goede vangst te hebben gedaan, dan komen zij bedrogen uit, want de inhoud, dinitrochloorbenzol, is levens gevaarlijk, niet alleen bij gebruik door mens of dier, maar ook reeds bij inade ming. Aanraking veroorzaakt bovendien brandwonden. Jongen vermist. De commandant der rijkspolitie te Berkel en Rodenrijs ver zoekt te worden bekendgemaakt met de verblijfplaats van Gerrit Hendrik Koop- mans, oud veertien jaar, wonende te Ber kel en Rodenrijs. Hij verliet op 28 juni omstreeks 18.30 uur de ouderlijke woning en keerde niet terug. Hij is zwaarmoedig, zodat een ongeluk wordt gevreesd. NAVO-taptoe. Aan de NAVO-taptoe, die van 11 tot en met 16 juli in Arnhem gehouden wordt, zal ook Canada mede werking verlenen met zijn zeer beroemde pipersband „The Black Watch", welke ge formeerd werd in 1725 uit een oud High- land-regiment van Groot-Brittannië. „Schuiling" te water. Mevrouw M. L. LieftinckRoser, de echtgenote van de commandant van het Korps Mariniers, heeft op de werf van G. de Vries Lentsch jr. in Amsterdam de onderdiepwatermij- nenveger „Schuiling" te water gelaten. Het is de achtste van een serie van zestien on- derdiepwatermijnenvegers. Ze kunnen door hun geringe diepgang tot dicht onder de kust komen. Acht schepen worden ge bouwd voor Amerikaanse en acht voor Nederlandse rekening. De „Schuiling" be hoort tot de acht voor Amerikaanse reke ning. Advertentie bij de erkende vakhandel met volledige garantie van De Technische Unie. Het K.N.M.I. deelt mede: De aanvoer van lucht uit het noordwesten houdt nog steeds aan, aangezien de luchtdruk boven Scandinavië laag blijft. De oude depressie, die gisteren boven Zuid-Zweden was gele gen, vulde op, maar een nieuwe en actieve storing uit Rusland bereikte vanmorgen Midden-Zweden met een luchtdruk in het centrum van 988 millibar. Het hogedruk- gebied op de oceaan ten westen van Schot land neemt verder in betekenis af en ver plaatst zich nu iets naar het zuiden, onder invloed van een depressie ten zuiden van Groenland, welke evenwel weinig activi teit vertoont. Met een noordwestelijke wind in onze streken blijft de temperatuur beneden normaal en wegens de onstabiliteit van de lucht zullen ook morgen in ons land weer enkele buien voorkomen. WEERRAPPORTEN Temperaturen, bulten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur *3 SS £3 Den Helder zwaar bew. nnw 14 3 Ypenburg zwaar bew. nnw 15 3 Vlissingen regenbui n 15 3 Eelde regenbui wnw 14 3 De Bilt regenbui wnw 15 1 Twente zwaar bew. wzw 14 0 Eindhoven regenbui w 16 2 Zd-Limburg licht bew. wzw 15 1 Zaterdag 2 juli Zon op 4.24 uur, onder 21.03 uur. Maan op 13.17 uur. onder 0.23 uur. Maanstanden 2 juli 4.49 uur Eerste kwartier. 8 juli 20.37 uur Volle maan. 15 juli 16.43 uur Laatste kwartier. 23 juli 19.31 uur Nieuwe maan. 31 juli 13.39 uur Eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 1 juli Hoog water 8.09 ..n 20.37 uur. Laag water 3.39 en 15.59 uur. Zaterdag 2 juli Hoog water 9.04 en 21.32 uur. Laag water 4.25 en 16.51 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon geheel bew half bew. geheel bew regenbui half bew. licht bew. half bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. geheel bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. regenbui half bew. half bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt half bew. onbewolkt licht bew. licht bew. zwaar bew. zzo zzw n w wnw 21 17 15 18 15 windst. 18 w 14 wzw 16 nw 14 windst. 18 nno 24 windst. 21 n 25 w 15 wzw 18 wnw wnw 15 17 windst. 19 windst. 23 w 20 windst. 19 windst. 18 w 32 zw 27 ono 26 windst. 29 windst. 32 windst. 22 19 7 1 2 0 0 2 4 5 0 1 0 0 0,1 0 0,1 0 0 0,3 0 0 0 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2