Feestvreugde der Belgen in Kongo werd bedorven Koude oorlog rond Cuba's suiker en olie verscherpt J zuiver en koeler roken WERELDNIEUWS Premier Loemoemba stak een felle anti-koloniale rede af PROCO Anti-fascisten in Genua slaags met politie Nederlands grootste tanker overgedragen Peking „bezorgd" over Nepal-incident Meer dollars voor de Amerikaanse defensie VS beperken de suikerinvoer; Rusland overweegt dumping Shell en Esso moeten het werk staken dank zij ragdun en M ventilerend /r- yV e/j/n papier. ^Praatótoel Europarlement zwicht voor ministers Morgen haarwassen met crème shampoo met ei crème shampoo 65 Ook relletjes in Turijn In Vlissingens sluis was aan weerszijden slechts 15 c.m. speling Gaat U met vakantie: Neem een slof ROXY mee in speciale luchtdichte reisv er pakking. Gp de Belgi ie s visserij De zetelkwestie VRIJDAG 1 JULI 1960 (Van onze speciale verslaggever) LEOPOLDSTAD Er is gisteren veel bier gedronken in Leo. héél veel bier. Op de brede boulevards en in de bedompte krottcnverzamelingen van de cité was het zwart van de joelende negers en de gehele dag van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat daverden de saluutschoten ter ere van Koning Boudewijn, president Kasa- voeboe en de onafhankelijkheid. Het was voor de uitgelaten Kongolezen een dag om nooit te vergeten: alle tegenstellingen waren opgelost in een wilde vreugdedans om de pas verkregen vrijheid. Niet over al in dc stad echter heerste dezelfde uit bundigheid en vooral in de blanke wijken was de atmosfeer neerslachtiger dan ooit. De rede die premier Loemoemba 's och tends in aanwezigheid van de koning en de Belgische regering en vertegenwoordi gers had uitgesproken is hard aangekomen in Leo en heeft de gematigde feestelijke stemming grondig bedorven. Het was zo hoopvol begonnen: de plechtigheid in de Mariakerk. recht tegenover de van golf- ijzer, juten zakken en hout in elkaar ge flanste krotten van de inheemse gemeen schap. De Kongolezen waren op de daken en in de bomen geklommen om de Ko ning toe te juichen, en de zon toverde duizenden goudlovertjes op de koepel van het Palais de la Nation, Waar achtereen volgens Koning Boudewijn, gekleed in een stralend wit uniform, Kasavoeboe en Loemoemba, in stemmig zwart, spraken. President Kasavoeboe, met het paarse lint van de Leopoldsorde over het zwart- gesteven kostuum, richtte zijn aandacht meer op de jongste historie van de Kongo en de adembenemende snelle ontwikkeling naar volledige soevereiniteit. Kasavoeboe sprak het laatste deel van zijn toespraak, dat tot koning Boudewijn persoonlijk was gericht, echter niet uit. De Belgische waarnemers schrijven de ze blijkbaar op het laatste moment ge nomen beslissing om deze passage weg te laten, toe aan een meningsverschil tussen Kasavoeboe en Loemoemba. Er maakte zich toen al een lichte ner vositeit meester van de zaal. De Belgi sche genodigden begonnen echter pas on rustig heen en weer te schuiven toen Loe moemba het woord kreeg en zonder enige inleiding een scherpe aanval lanceerde op het Belgisch kolonialisme. In gloeiende be woordingen sprak hij van slavernij, dis criminatie en meedogenloze onderdrukking door het vroegere regime. Hij herinnerde aan de riante villa's van de blanken en aan de krotten van de inheemsen, aan de bioscopen en restaurants waar de ne gers niet mochten komen en aan de wreed heden van vroeger. Hij schilderde de on afgebroken strijd van de Kongolezen tegen de onderdrukking en waarschuwde de vreemdelingen de wetten van he' nieuwe Kongo onvoorwaardelijk te gehoorzamen. De stemming was kapot, de plechtige sfeer aan flarden. Want ofschoon men wel begreep dat de aanval van Loemoemba eerder was gericht op president Kasavoeboe, zijn gro te rivaal, dan op Koning Boudewijn, be sefte iedereen dat de grenzen van het be tamelijke ver waren overschreden. De koning was zichtbaar ontsteld, maar van vele banken steeg een stormachtig applaus op. President Kasavoeboe daar entegen vertrok geen spier van zijn ge zicht door het geroep van zijn tegenstan ders. Koning Boudewijn richtte zich tot de naast hem gezeten president van de nieuwe staat, Kasavoeboe, terwijl Loe moemba zijn beschuldigingen uitsprak. Hoewel de opmerkingen van de Belgische vorst voor niemand anders dan voor het Kongolese staatshoofd verstaanbaar wa ren, was de strekking daarvan voor alle aanwezigen overduidelijk. Met nauwelijks verholen afkeuring liet de Koning der Bel gen de verdere woorden van de Kongolese minister-president over zich heen gaan. Onmiddellijk na afloop riep de Koning de beperkte kroonraad bijeen en na enige tijd verscheen ook Loemoemba. Het gehele zorgvuldig uitgestippelde programma raak te daardoor hopeloos in de war. Het schijnt dat Loemoemba zijn excuses heeft aangeboden aan de vorst, maar dat ge beurde niet in het openbaar. Wit-zwart Aan de gemeenschappelijk lunch op het achterplein van het paleis revancheerde de premier zich echter door nadrukkelijk te verklaren dat het standbeeld van Ko ning Leopold II vlak voor het parlements gebouw, het nationale monument van Kon go zal blijven. In Kongo is het ene uur wit wat het andere uur zwart is.... In LeopoldstacT heeft de aanval van Loemoem ba echter diepe indruk gemaakt en men vraagt zich met steeds groter zorg af wat de toekomst zal brengen. Een Belgische journalist, een doorgewin terde Kongokenner, heeft jaren geleden een boek geschreven „wolkenkrabbers in de wildernis". Hij is nu bezig aan het vervolg dat heet „De wildernis in de wol kenkrabbers". Ik geloof dat niets de stem ming onder de Belgen in Leo beter tekent dan deze titel. Koning Boudewijn terug BRUSSEL (Belga) Koning Boude wijn is gisteravond per vliegtuig uit Leo- poldstad naar Brussel vertrokken, waar hij vanmorgen terug wordt verwacht. Nederlandse ambassadeur DEN HAAG Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft meegedeeld, dat de Ne derlandse regering is overgegaan tot er kenning van de onafhankelijke republiek Kongo. Het oud-lid van de Raad van Sta te en oud-ambassadeur, F. C. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, heeft als ambassadeur in bijzondere zending in Kon go, de plechtigheden in Leopoldstad bij gewoond. Verder wordt vernomen dat binnenkort de benoeming is te verwachten van jhr. E. Boreel, thans consul-generaal in Leo poldstad. tot Nederlands eerste ambassa deur in de nieuwe Afrikaanse staat. Loenoemba Advertentie Kijk in dc spiegel: uw haar lijkt jonger, is jonger en van een ongekende schoonheid. Dit is het geheim van de nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haar. PROCO met ei Extra voordellgl ci Voldoend» voor ca. 8 waaeingen 'n Prodtnt fircduM, tfui prim GENUA (Router) Bij gevechten tus sen de politie en betogers, die donderdag in Genua protesteerden tegen het plan van de Italiaanse neo-fascistische partij om za terdag haar nationale congres in deze stad te houden, zouden 36 politiemannen en 56 betogers gewond zijn geraakt. Aan de be toging werd door een 10.000 mensen deel genomen. Drie jeeps van de politie werden omgekeerd en in brand gestoken. Volgens het communistische algemene vakverbond hebben 65 betogers letsel op gelopen. Zes zouden naar het ziekenhuis zijn gebracht. Het vakverbond heeft een staking van 24 uur voor zaterdag uitgeroe pen. Ook in Turijn is donderdagavond een anti-fascistische betoging gehouden. De po litie gebruikte traangasbommen om de be togers te verspreiden. De menigte gooide met stenen naar de politiemannen. De 32.000 ton metende tanker „Baren- drecht" is gisteren uit Vlissingen vertrok ken. De havenmeester keek bedenkelijk, want aan weerszijden van de bijna ze venentwintig meter brede tanker was in de kleine sluis precies vijftien centimeter spe ling. Veel Vlissingers waren uitgelopen om de tanker langs de sluismuur te zien schaven. Maar er gebeurde niets. Kaarsrecht schoof de 202 meter lan ge en zilver geschilderde tanker zonder ontvellingen door de nauwe sluis. Dat was het moment, waarop de Rot terdamse rederij Phs. van Ommeren zich eigenlijk pas werkelijk de eigenaar van het schip kon noemen, een van de mooiste tan kers van de Nederlandse vloot, waarmee de bouwer, de koninklijke maatschappij „De Schelde" eer zal inleggen. Bij de overdracht zei de directeur van „De Schelde", de heer W. J. Hupkes: „Met liefde hebben wij aan de bouw van dit schip gewerkt, met bijzondere liefde zelfs. Want wij wilden hiermee eens be wijzen. dat we in Vlissingen ook wel iets kunnen bouwen. Behalve de grote afme tingen en de grootste en krachtigste mo tor, die tot nu toe in Nederland in een schip is geplaatst, zullen er maar weinig schepen aan te wijzen zijn. die 'n zo smaak volle en doelmatige accommodatie voor de bemanning bezitten". Mr. Ooyevaar, die het schip overnam, beaamde deze woorden. De rederij Van Ommeren is bijzonder blij met dit schip, vooral nu er na een moeilijke tijd in de scheepvaart weer iets van een nieuwe dageraad voor de scheep vaart begint te gloren. De „Barendrecht" is uitgerust met, een twaalf-cylinder motor, die 18.000 paarde- krachten kan ontwikkelen. HONKON G(Rtr) Het communistisch- Chinese ministerie van Buitenlandse Za ken in Peking heeft donderdagavond ver klaard „zeer verrast en zeer bezorgd" te zijn over het bericht, dat vorige week Chinese troepen bij een grensincident een Nepalese officier hebben gedood en een aantal burgers hebben meegevoerd. In deze verklaring, die door het persbureau Nieuw China bekend gemaakt is, wordt gezegd dat de Chinese regering onmiddel lijk de betrokken autoriteiten opdracht heeft gegeven, te onderzoeken wat er pre cies gebeurd is. Het resultaat van het onderzoek zal „on verwijld ter kennis van de Nepalese rege ring worden gebracht". Premier Tsjoe en Lai heeft een boodschap aan zijn Nepalese ambtgenoot Koirala gezonden. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat de Chinese autoriteiten eerder Nepal hadden laten weten, dat China besloten had, troepen naar het Tibetaans-Nepalese grensgebied te zenden om Tebetaanse op standelingen uit te schakelen. Zodra dit zal zijn gebeurd, zullen de Chinese mili tairen weer tot op 20 km. van de grens worden teruggetrokken. Zij zullen de grens niet overschrijden om opstandelin gen te achtervolgen als deze naar Nepa- lc-es gebied uitwijken, aldus de Chinese verklaring. WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse Congres heeft donderdagavond zijn definitieve goedkeuring gehecht aan het compromis-wetsontwerp inzake dc mili taire begroting ten bedrage van 40 mil jard dollar, 661.6 miljoen dollar meer dan president Eisenhower had gevraagd voor de Amerikaanse defensie. Het ontwerp was eerder door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd met 402 tegen 5 stemmen. De Senaat keurde ver volgens het wetsontwerp goed waarna het naar de president ter ondertekening werd gezonden. De uitslag van de stemming in de Senaat was 82 tegen drie. WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse huis van Afgevaardigden heeft una niem zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tol vermindering van de sui kerimport uit Cuba. Het wetsontwerp werd goedgekeurd na een debat van minder dan een uur. De president zal, na het van kracht worden van het ontwerp, de bevoegdheid krijgen, de Cubaanse suiker import stop te zetten dan wel te beper ken. (AFP) De V.S. kopen nu nog jaar lijks ongeveer 3'/* miljoen ton suiker van Cuba tegen een prijs, die hoger ligt dan de prijs op de wereldmarkt. Deze hoe veelheid vormt ongeveer de helft van de totale suikerproduktie van Cuba. MEXICO CITY (UPI) Volgens berichten uit Russische satellietlan- den is Rusland voornemens om van Cuba gekochte suiker tegen „zeer ge reduceerde px-ijzen" te verkopen, het geen een „onmiddellijke en aanzien lijke daling" van de suikerprijzen te weeg zal brengen, aldus een woord voerder van één der grootste suiker producenten op Cuba. De woordvoerder, die verzocht zijn naam geheim te houden, zei dat hij be richten had gehoord volgens welke de Rus sische regering de in Cuba gekochte sui ker tegen zeer lage prijzen in de satel- lietlanden zou verkopen. Van andere zegslieden is vernomen, dat het suikersurplus in Mexico reeds 800.000 ton bedraagt. Van het oliefront HAVANA (UPI) Met de Cubaanse, olie-industrie schijnt het afgelopen te zijn nu de Texaco-raffinaderij in Santiago de Cuba door de Cubaanse regering is „over genomen" en het de andere raffinaderijen Esso en Shell, wel net zo zal vergaan. De raffinaderij van de „Esso de Cuba" had gisteren, naar verluidt, slechts voor nog twee dagen ruwe olie ter bewerking over, zonder dat er vooruitzichten zijn op nieuwe aanvoer. Ook de raffinaderij van de Shell de Cuba heeft nog een kleine voorraad. Zowel Shell als Esso hebben verklaard, dat hun raffinaderijen geen ruwe olie uit de Sovjet-Unie zouden ver werken, zoals hun door de Cubaanse re gering is gelast. Indien geen olie uit niet- communistische landen meer ter beschik king komt. zullen de raffinaderijen ge sloten worden. Dit zou voor de Cubaanse economie zeer ernstige gevolgen kunnen hebben. De „Shell de Cuba" heeft medegedeeld, dat zij niet langer in staat is. ruwe olie ter verwerking in Cuba te krijgen wegens het ontbreken van bevre digende regelingen voor de betaling daar van. (Reuter) Het gevolg hiervan zal zijn, dat de raffinaderij zal moeten sluiten. De Venezolaanse Shellmaatschappij. de voor naamste leverancier van ruwe olie aan de Cubaanse raffinaderij, heeft sedert mei 1959 geen betaling ontvangen voor de ge leverde olie. Het betreft hier een bedrag van 17 miljoen dollar. (UPI) Cuba heeft donderdag zijn kan didatuur voor het voorzitterschap van de Economische Raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten ingetrokken. Deze on verwachte stap werd genomen op een bij zondere zitting in Washington van de ge noemde raad. die nieuwe bestuurders moest kiezen. Krachtens traditie zou dit jaar de Cubaanse vice-voorzitter van de raad. En rique Pérez Cisneros, tot voorzitter ge kozen zijn. Advertentie ROXY Wie nu ROXY rookt, geniet meer aan een anaci. Het effin papier is 20 ragdun, dat U louter tabak proeft, zuiver en geurig. Bovendien rookt U koeler, want 't ejfin papier ventileert door onzichtbare openingetjes. Kies nu ROXY en geniet onbezorgd van de beste tabakken uit Amerika. Nieuw „Klaar-open" pakje NOBEL ZUIVER TROUW Eichmann de goudmijn De stelling dat drie maanden geleden nog niet één percent van de bevolking van Nederland ooit de naam Eichmann had gehoord, lijkt niet gewaargd. Dat ik deel uitmaakte van de minimale minder heid voor wie deze naam reeds jaren een gruwelijke klank bezat, reken ik mij al lerminst als een verdienste aan. Men mag van iemand die behoorde tot hen, op wie de sinistere werkzaamheid van deze jiguur ivas gericht, toch wel verwachten dat hij zich zoveel mogelijk documenteert om trent personen en motieven die de door slag hebben gegeven bij de voltrekking van wat men zonder overdrijving het bloe digste drama uit de ivereldgeschiedenis mag noemen. Nu is Eichmann dan gevangen. De vol kenrechtelijke en andere juridische aspec ten van deze zaak kunnen hier buiten be schouwing blijven. Het is mij te doen om de psychologische kant, de belangstelling voor Eichmann, nadat zijn naam met alle moderne communicatiemiddelen over de aardbol is verspreid. Die naam (en alle ongerechtigheid die eraan kleeft) is bezig een goudmijn te worden, indien ik althans mag afgaan op het feit dat twee concur rerende geïllustreerde bladen in pakkende advertenties onthullingen omtrent deze misdadiger hebben aangekondigd, natuur lijk in de hoop daarmee nieuwe lezers te winnen. Het zou mij niet verbazen wan neer deze zakenlieden in hun opzet slagen. En nadat ik mijn aanvankelijke opwel ling van weerzin heb teruggedrongen, moet ik mij daarbij berustend neerleggen. Niet omdat ik enige sympathie voel voor de wijze waarop en het oogmerk waarmee de belangstelling wordt opgezweept, maar omdat ik de onvermijdelijkheid van een en ander inzie. Wij leven in een gecommercialiseerde wereld, waarin ook de meest verfijnde geestelijke werkzaamheid niet kan worden uitgeoefend, indien daar niet een geldelij ke beloning tegenover staat. Wanneer een kunstenaar een prijs bedingt voor wer ken die hij ten koste van innerlijke tor menten tot stand heeft gebracht, is dit een zaak die geen commentaar uitlokt. Hoeveel minder reden tot verwondering is er dan, vmnneer men poogt munt te slaan uit de tormenten van anderen. Zeker, Eichmann heeft zes miljoen mensenlevens op zijn geweten aangenomen dat hij een geweten heeft en het zou ideaal zijn, indien de aandacht voor dit monster uit louter morele verontwaardiging en afschuw voortvloeide. De zakenlieden voornoemd weten echter dat deze ideale toestand nu niet en nooit voorkomt. Men zou hun ten hoogste kunnen verwijten dat zij de reeds aanwezige sensatiezucht nog prikkelen. Maar ook zonder die prikkeling is de werkelijkheid deze, dat wij allen iets met Eichmann gemeen hebben, in die zin dat wij niet geheel ongevoelig zijn voor de bekoringen van de misdaad, al schokt ze ons tot in het diepst van onze ziel. Indien deze affaire ertoe bijdraagt de mens duidelijker bewust te maken van het feit dat hij slechts gradueel en niet wezenlijk van Eichmann verschilt, dan heeft de belangstelling een hoger doel ge diend dan alleen winstbejag. Waarbij nog moge worden opgemerkt dat dit graduele verschil gelukkig wel zo belangrijk is dat het de overgrote meerderheid der mensen ervan weerhoudt, zich op het pad der mis daad te begeven. M. Mok Donderdag 7 juli houdt te Oostende de redersvereniging Hand in Hand een al gemene vergadering waarop de heer Van- denberghe een uiteenzetting zal geven over de toestand in de Belgische visserij en de maatregelen welke de minister van Land bouw zal nemen om de heropstanding van deze visserij te bewerken. STRAATSBURG, (ANP) Het Europese parlement heeft donderdag de krachtige houding, die 't in januari had aangenomen ten aanzien van de kwestie der Europese hoofdstad, laten varen en de weigering van de ministers om de beslissingsbevoegdheid in deze kwestie aan het parlement over te dragen, zonder meer geïncasseerd. In een resolutie constateert het parlement thans weliswaar dat het bevoegd is, zelf te be slissen over de plaats waar zijn permanen te zetel zal komen (overigens zonder voor uit te lopen op een later ministerieel be sluit over de gemeenschappelijke zetel der Europese organen), doch het heeft de zaak zonder verdere aanwijzingen naar zijn po litieke commissie verwezen en haar daar mee weer op de lange baan geschoven. Het parlement (dat in Straatsburg gast vrijheid geniet bij de Raad van Europa, terwijl zijn secretariaat in Luxemburg ze telt) had in januari de ministers gelaakt, omdat dezen de beslissing over de ge meenschappelijke zetel voor alle Europese instellingen tot maart 1962 hadden uitge steld, aangezien er geen uitzicht op over eenstemming was. Het verzocht om over dracht van de beslissingsbevoegdheid, aan gezien er geen uitzicht op overeenstem ming was. Het verzocht om overdracht van van de beslissingsbevoegdheid, aangezien het anders genoodzaakt zou zijn, zelf naar een definitieve verblijfplaats uit te zien. De ministers hebben echter de overdracht van de beslissing geweigerd, zich beroe pend op de bepalingen van de EEG-, en eura tomverdragen. Vergeefs verzet De Nederlandse KVP-afgevaardigde dr. W.J. Schuijt heeft nog vergeefs geprobeerd de zeer tamme resolutie van donderdag wat meer ruggegraat te geven. Hij wilde kandidaturen voor de zetel van het parle ment inwinnen en dan in januari 1961 een besluit nemen. „De aanhoudende onzeker heid ten aanzien van de politiek zo belang rijke zetelkwestie schendt het gezag van de gemeenschap", zei hij. De PvdA-senator P.J. Kapteyn geloofde echter, dat het parlement er goed aan deed zijn opstandige houding van januari te la ten varen. Volgens hem behoefde het jon ge Europese parlement zich niet te scha men voor jeugdige vergissingen, doch het moest er wel de nodige lering uit trekken. „Als -we rustig blijven, zal het parlement wel weer op het punt, van de zetelkwestie het gezag verwerven, dat het door zijn wat onbesuisde houding in het verleden heeft verspeeld", meende hij. Feest. De universiteit van Bazel is don derdag begonnen met de viering van haar 500-jarig bestaan. Afgeschaft. In Australië is de dienstplicht van een juli af niet meer van kracht en vervangen door opleiding van vrij willigers. In 9 jaar zijn 195.000 jon gelieden voor de militaire dienst opge leid. Toegestaan. De Amerikaanse commissie voor kernenergie zal het gebruik van radioactief tritium voor lichtgevende wijzers en cijfers van horloges en klok ken toegestaan. De commissie ver klaarde dat tritium minder radioactief en dus veiliger is dan het radium in de 12.2 tot 25 miljoen horloges met licht gevende wijzerplaten die thans in de Verenigde Staten in omloop zijn. Onveilig. Twintig burgers werden begin deze week gedood toen een bus door een bende opstandelingen met bazoo ka's onder vuur werd genomen op een plaats die ongeveer 200 kilometer van Medan is gelegen, aldus een medede ling van het Indonesische leger. Onder de doden bevonden zich een vrouw en twee kinderen. Nadruk. De Roemeense minister voor de Zware Industrie, Carol Loncear, is ont slagen omdat hij „niet voldeed". Het ontslag komt enkele dagen na het con gres van de Roemeense communisti sche partij, waarop besloten is bij de economische ontwikkeling van het land de nadruk op de zware industrie te leggen. Ondermijnd. Het communistisch-Chinese persbureau Nieuw-China bericht dat duizenden Chinezen werken aan het herstel van de schade die door de Ty foon „Olijf" in de provincie Zuid Kwan- toeng is aangericht. De Chinezen vech ten voor het behoud van dijken en dam men die door de tyfoon werden onder mijnd. Tweehonderdduizend Chinezen hadden kans gezien op een dag 200,000 hectare rijst te oogsten en zo te behou den voor de dreiging van een overstro ming. Verschroeid. Het communistisch-Chinese persagentschap Nieuw China heeft me degedeeld dat de provincie Hopei, waarvan Peking de hoofdstad is, al ne gen maanden geen regen heeft gehad. Er heerst ook ernstige droogte in de provincie Honan en in gebieden in de lagere beddingen van de Gele rivier. In de provincie Hopei zijn 218,000 bronnen gegraven om de bevloeiing van he* verschroeide land te versnellen. Kunstmatig. Twee Westduitse geleerden, professor Martin Strell en dr. Anton Kalojanoff, zijn er, na een onderzoek van bijna twintig jaar, in geslaagd op synthetische wijze chlorofyl te maken, Volgens het Westduitse persbureau D.P.A. zal er misschien, indien fotosyn these vorming van koolhydraten uit koolzuur en water door planten onder invloed van licht in een laboratorium kan worden nagebootst met behulp van het synthetische bladgroen, geen be hoefte meer aan planten zijn als voedingsmiddelen. Diepgaand. Charles Saverio Terranova, de man die door wijlen Caryl Chessman is beschuldigd van de misdaden waar voor Chessman ter dood is gebracht, heeft ten stelligste ontkend de „bandiet met het rode licht, te zijn geweest. Terranova werd enkele dagen geleden gearresteerd. De gouverneur van Cali- fornië, Edmund Brown, heeft een diep gaand onderzoek naar het verleden van Terranova gelast. Uitdaging. De Labourparty op Malta heeft de Britse gouverneur van het eiland uitgedaagd een referendum of algeme ne verkiezingen te houden om de me ning van het publiek te polsen aangaan de de onafhankelijkheidswensen van de partij. De partij verklaarde zich bereid twee gedelegeerden een ontmoeting te laten hebben met de Britse onderstaats secretaris voor koloniën lord Perth, die een bezoek van vijf dagen aan Malta brengt. Eerste. De eerste onderzeeboot die sinds de oorlog in Japan is gebouwd, de 1.100 ton metende „Oyashio". is gisteren aan de „defensiemacht" overgedragen. De „Oyashio" is voorzien van een zgn. snorkel apparaat en heeft een beman ning van 65 officieren en manschappen. Afgelopen. De havenstaking in Liverpool is ten einde. De 12.000 havenarbeiders die ruim een week in staking zijn ge weest hebben het werk hervat. Ten ge volge van de staking lag het werk op 120 schepen stil. Noodtoestand. Het parlement van de Do minicaanse republiek heeft een wets ontwerp aangenomen, waarin de nood toestand voor het hele land wordt af gekondigd omdat de soevereiniteit van de staat in gevaar is. President Hector Trujillo had een boodschap aan het parlement gezonden, waarin hij zegt dat er in Venezuela ee' beweging op touw is gezet voor actie tegen de Do minicaanse Republiek.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3