Nieuwe brug in XJmuiden Moskou heeft het Westen in onzekerheid gebracht KROESJTSJEV TREKT WEINIG BELANGSTELLING IN WENEN Westduitse regeringspartijtje in staat van ontbinding s Bakker liet personeel te lang werken Geen beperkingen voor meikautomaten Historisch weeshuis in Zwolle afgebrand U. F. M. Dellaert nam afscheid van Schiphol „Voorlopig geen UNO- initiatieven" Inbrekers in het station te Gouda; buit 10.000 V R IJ D A G 1 JULI 1960 Haarlemse rechtbank Kort nieuws Wens van minister Sir Edmund Hillary gaat weer op de „jeti" af Macmillans beroep op Kroesjtsjev „onrealistisch" De ontwapeningskwestie Bevolking toont zich opvallend gereserveerd Deutsche Partei" zou op gaan in CDU en FDP Drie weken voorwaardelijke hechlenisstraf geëist Wegens overtreding van de arbeidswet heeft de officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank tegen een 48-jarige bak kerijdirecteur uit Velsen-Noord bevesti ging van het vonnis van de kantonrechter drie weken voorwaardelijke hechtenis geëist. Verdacnte stond terecht, omdat hij in de nacht van 3 op 4 september een deel van zijn personeel langer dan elf uur had laten werken. Twee knechts werkten res pectievelijk vijftien uur en veertig minu ten en dertien uur en veertig minuten. Elf personeelsleden genoten op 4 septem ber geen onafgebroken rusttijd van tien uur, nadat ze van de vorige avond acht tot des morgens vijf hadden gewerkt. De directeur heeft herhaaldelijk terecht gestaan voor de kantonrechter. De laatste keer legde deze de verdachte in plaats van een geldboete een voorwaardelijke hechte- nisstraf van drie weken op. Verdachte ging in hoger beroep, omdat hij dit een te zware straf vindt. De raadsman, mr. C. M. Corporaal uit Den Haag, zei dat de bakkersbedrijven niet kunnen blijven draaien in het nauwe korset van de arbeidswet. Er is een ont stellend aantal overtredingen en de op lossing is niet het steeds maar opleggen van boeten en hechtenisstraffen, aldus pleiter. Mr. Corporaal noemde het geval van zijn cliënt symptomatisch voor de groei van de bakkerij-industrie. Deze wordt in haar bedrijfsuitoefening geremd. Niet alleen in Haarlem, maar ook in andere plaatsen regent het bij de arbeidsinspec ties verzoeken om verruiming van de ver gunningen. Broodtekort De raadsman vertelde, dat in het va kantieseizoen andere bakkers hun brood betrekken bij verdachte, omdat zijzelf geen extra personeel kunnen krijgen. Zijn dagproduktie is tienduizend broden en in de nacht van vrijdag op zaterdag het dubbele met het oog op het weekeinde. Volgens de voorschriften mag hij dan echter slechts veertienduizend broden pro duceren. Als verdachte echter die extra broden niet levert, ontstaat er in de gemeenten tussen Velsen en Kamperduin een brood tekort. Verdachte heeft de belangen van de voedselvoorziening zwaarder laten wegen dan de voorschriften en zijn personeel enige uren eerder laten beginnen, aldus mr. Corporaal. De oplossing zou zijn het invoeren van een ploegenstelsel. Dat is ook sociaal be ter voor de arbeiders. Deze en andere sociale en economische overwegingen heeft de Sociale Economische Raad laten gel den bij het kortelings aan de regering uitgebrachte advies. Verdachte heeft thans zo'n ploegenstel sel en kan dus de groeiende capaciteit van zijn bedrijf opvangen. De kans op overtredingen wordt voor verdachte nu veel kleiner. Mr. Corporaal verzocht de rechtbank zijn cliënt geen voorwaardelijke hechte- nisstraf op te leggen, omdat deze in het bakkerijbedrijf als een schande wordt ge voeld. Hij drong aan op vernietiging van het vonnis van de kantonrechter en ver zocht de straf te beperken tot een gerin ge geldboete. Uitspraak dinsdag 12 juli. Jakob Tiedtke overleden. De Duitse toneel- en filmspeler Jakob Tiedtke is donderdag, een week na zijn 85ste ver jaardag, te Berlijn overleden. Hij is bekend geworden door humoristische rollen. Hij heeft rnet Max Rheinhardt te Berlijn ge werkt. Ook is hij aan het Hofburgtheater in Wenen verbonden geweest. Tjjdens schoolreisje verdronken. Tij dens een uitstapje van schoolkinderen uit Ernst bij Epe naar Amsterdam is de 13- .iarige Berta Bekamp verdronken. De kin deren aten hun boterham op in het Noord hollands Koffiehuis tegenover het Cen traal Station. Ondanks het verbod gingen het meisje en enige jongens naar de steiger. Het meisje gleed uit en viel in het water. Toen de jongens de onderwijzers gingen waarschuwen was he treeds te laat. Het stoffelijk overschot isMater door de politie opgehaald. Getuigen gevraagd. De politie in Over- veen vraagt getuigen van een ongeval dat zich donderdagmorgen omstreeks half elf op de Duinlustweg in Overveen heeft voor gedaan, zich met haar in verbinding te stellen. Een 66-jarige Haarlemmer is op dat tijdstip met zijn auto tegen een boom gereden, omdat hij van de weg gedrongen zou zijn door een hem tegemoetkomende auto. Het werk aan de nieuwe toegang tot het IJmuidense strand is nu bijna klaar. De brug over de weg van het parkeerterrein naar het strand is donderdagmiddag ge reedgekomen. Dat is twee weken eerder dan werd verwacht. Het karwei van het overbrengen van de baileybrug van de kleine sluizen naar het strand heeft dus in een week. zijn beslag gekregen. Waarschijnlijk zal het publiek al dit weekeinde van de brug gebruik moeten maken om naar het strand ten zuiden van de pier te gaan. De oude toegangsweg staat dan geheel ter beschikking voor het verkeer van en naar de zuidpier. Het wachten is nu nog op het voltooien van de tegelpaden naar de baileybrug. Het heeft de minister van Landbouw en Visserij teleurgesteld, dat het bestuur van het Produktschap voor Zuivel niet heeft kunnen besluiten, de exploitatie van automaten met verpakte melk ook mogelijk te maken voor ondernemers, die niet aan de voor gewone melkdetaillis- ten geldende vakbekwaamheidseisen vol doen. Er was in de veertien dagen gele den gehouden bestuursvergadering van het produktschap wel een meerderheid voor het openen van die mogelijkheid, maar juist niet de vereiste twee derde meerder heid. De minister heeft nu in een brief aan het produktschap uiting gegeven aan zijn teleurstelling. In het buitenland is geble ken dat meikautomaten een belangrijke afzet hebben. Voorschriften, die daarvoor in ons land een belemmering vormen, dienen naar zijn mening zo spoedig mo gelijk te worden ingetrokken. De minister vraagt het produktschapsbestuur, zich op korte termijn nog eens over de zaak te beraden. Het produktschapsbestuur wil dat wel doen, maar het wil dan graag eerst, van de minister vernemen, of de nu voor gewone detaillisten en exploitanten van automaten gelijkelijk geldende eisen wer kelijk een belemmering voor het plaatsen van die automaten vormen. Het geschil punt in de vorige vergadering van het produktschap was niet of men de ver koop per automaat wel of niet moest sti muleren. Men was het. erover eens dat men dit wel moest doen maar verschil de van mening over de manier waarop het moest gebeuren. Van de minister wil men nu graag horen of er inderdaad bui ten de gewone detaillistenkring anderen zijn, die meikautomaten willen gaan ex ploiteren. Blijkt dat inderdaad het geval te zijn, dan wil men de zaak opnieuw overwegen. Er zullen dan toch in ieder geval voldoende waarborgen voor de juis te behandeling van de melk moeten zijn, zo zal aan de minister worden meege deeld. Vannacht is het voormalig Hervormd Weeshuis, thans in gebruik als werkplaats voor minder-validen, te Zwolle door brand verwoest. Om tien uur gisteravond werd de brand gewaarschuwd door een buur vrouw, die rook aan de achterzijde van het gebouw had gezien. Het bleek, dat vloer balken die tegen een schoorsteen van een vuilverbrandingsoven lagen, waren gaan gloeien. De brandweer hakte de vloer open, bluste het vuur en voerde controle-werk zaamheden uit. Om kwart over een van nacht werd zij evenwel gewaarschuwd door de wacht, die achter gelaten was, dat er nog rookontwikkeling was. Men con stateerde toen, dat onder het pannendak de grote zolders reeds in lichterlaaie ston den. Met behulp van de brandweer uit Zwollerkerspel ging men het. vuur met 18 stralen te lijf. Van het hoofdgebouw (dat op de monumentenlijst staat) kon slechts een gedeelte van de grondverdieping be houden worden, hoewel het bluswater hier grote schade heeft aangericht. De rest van het gebouw is uitgebrand. Daarbij ging o.m. een partij van 15.000 kostbare boeken, die voor export bestemd waren, verloren. Er zijn ongeveer 200 mensen van de werk plaats en van de nazorg voor buitengewoon lager onderwijs zonder werk gekomen. Brandweer maakte kortsluiting Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de tweede brand door kortsluiting moet zyn ontstaan. Tijdens de eerste blussing moet de brandweer in het donker op de zolder tegen de elektricitcitsleiding hebben ge schopt,waardoor in de oude leidingen kort sluiting ontstond. De wacht die achterbleef maakte drie ronden, steeds echter als hy de schakelaars omdraaide, leverde hy on bewust een bijdrage tot de tweede brand. In de met vlaggen van alle naties ver sierde hangar 4 op Schiphol heeft de heer U. F. M. Dellaert, tot gisteren directeur van nationale luchthaven, gistermiddag wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd afscheid genomen van zijn werkkring. Hij is 40 jaar werkzaam geweest op Schiphol, dat hij heeft zien groeien van een kleine vliegerweide tot een der belangrijkste luchthavens in West- Europa. Minister Korthals deelde de scheidende directeur mede, dat de Konin gin hem had benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De minister zei, dat de naam van de heer Dellaert onverbrekelijk met Schiphol verbonden is, vooral door de manier waar op deze de luchthaven na de oorlog weer heeft opgebouwd. Feitelijk, zei de minister, dient de luchthavenontwikkeling de vlieg tuigontwikkeling vóór te blijven, wil een luchthaven tijdig gereed zijn om nieuwe vliegtuigen te kunnen ontvangen. Tevens dient het oog gericht te zijn op een ont wikkeling in de toekomst, die men in vele gevallen nog niet kent. Prof. dr. F. L. Muiswinkel, president commissaris van de n.v. Luchthaven Schiphol, noemde de heer Dellaert wereld- recordhouder-langeafstand in het beheren van luchthavens. Nimmer had hij iemand ontmoet die met zoveel enthousiasme en profetische visie een bedrijf leidde. Burgemeester mr. G. van Hall van Am sterdam huldigde de heer Dellaert als ambtenaar, vroeger in dienst van de ge meente Amsterdam, die niet alleen een vliegveld heeft geschapen, maar ook een groot industrieel-cconomisch centrum, waar ongeveer 13.000 mensen werken. Hij bood de heer Dellaert de medaille van verdienste van de stad Amsterdam met inscriptie aan. Mr. G. C. van der Willigen, burgemeester van Haarlemmermeer, op welks grondgebied Schiphol gelegen is, vertolkte de dank van zijn gemeente voor alles wat is bereikt. Hij bood de zilveren erepenning van zijn gemeente aan. De heer I. A. Alcr, president-directeur van de K.L.M., sprak namens een groot aantal Nederlandse bedrijven, die met Schiphol verweven zijn en bood namens deze bedrijven als geschenk een auto aan. De voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, de heer C. Kolff, noemde de heer Dellaert een geweldenaar, die tot twee maal toe een nationale luchthaven tot stand heeft gebracht. Hij zei tevens, dat de heer Dellaert ook veel heeft ge daan voor de kleine luchtvaart en over handigde hem als dank hiervoor de hoog ste onderscheiding, die de K.N.V.V.L. kent. de gouden draagmedaille. Tot de velen, die verder nog het woord voerden behoorde mej. H. A. L. Neefs, die namens de gezamenlijke winkel-concessio narissen van Schiphol een antieke kaart van Zeeland (Dellaert's geboorteland) en een antiek boek over die provincie aan bood. Tenslotte heeft de heer Dellaert uitvoerig de verschillende sprekers be dankt en zijn vertrouwen uitgesproken in de toekomst van de luchthaven Schiphol. LONDEN (UPI) De Britse ontdek kingsreiziger Sir Edmund Hillary gaat de ze winter opnieuw een expeditie leiden naar de Himalaja. Op een persconferentie heeft hij verteld, dat hij ook een onderzoek gaat instellen naar de „jeti" de „vreselij ke sneeuwman", die daar moet verblij ven. Hij is ervan overtuigd dat de „sneeuw man" of wat daarmee bedoeld wordt, be staat. Als andere doelen van de expeditie noemde hij een beklimming van de 8.300 meter hoge Makaloe zonder gebruik van zuurstofapparaten, en een onderzoek naai de vraag, hoe mensen zonder extra zuur stof op grote hoogten zich gedragen. Het is de bedoeling drie maanden op een hoogte van ruim 5.000 meter te bivakke ren. De expeditie zal bestaan uit achttien man, Britten, Nieuw-Zeelanders en Ame rikanen. (Van onze correspondent in Londen) Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Lager huis gezegd, dat de Britse regering ver schillende manieren overweegt, waarop de in Geneve afgebroken ontwapeningsbe sprekingen zouden kunnen worden hervat. Er kan bijvoorbeeld een beroep worden gedaan op de Veiligheidsraad, verder wordt gedacht aan een spoedzitting van de UNO Assemblee een bijeenroeping van de ontwapeningscommissie over hervat ting van de tien mogendhedenconferentie. Uit Lloyds opmerking kan worden afge leid, dat de westelijke mogendheden nog niet precies weten wat zij moeten doen. In antwoord op Kroesjtsjevs brief, waar in deze het einde van de besprekingen in Genève bekend maakte, heeft premier Macmillan de Russische omschrijving van de westelijke ontwapeningsplannen als spionage zeer onbillijk genoemd. Uit de algemene toon van Macmillans brief blijkt dat de Britse regering nog steeds tracht zaken te doen met Kroesjtsjev, aanne mende dat hij dezelfde taal spreekt als het Westen. In Londen wordt opgemerkt dat dit he laas niet het geval is, hetgeen blijkt uit de Russische nota „aan alle landen" over het ontwapcningsvraagstuk, dat uit een typische communistische woordenkraam bestaat. Hierin wordt de Russische bewe ring herhaald, dat het Westen de Geneef- se conferentie als een gordijn heetf ge bruikt om zijn werkelijke bedoelingen, welke niets met ontwapening te maken hebben, te verbergen. Hiermee vergeleken maakt Macmillans brief een nogal onrealistische indruk. De premier herinnert aan zijn gesprekken met Kroesjtsjev in Moskou, waarin beiden het eens waren over de belangrijkheid van het ontwapeningsprobleem en ook dat dit uiterst moeilijk is op te lossen. Macmillan besluit zijn brief met het uitspreken van de hoop, dat Kroesjtsjev terugkomt op zijn besluit, zodat de ontwa peningsbesprekingen zo spoedig mogelijk kunnen worden hervat. Macmillan heeft in het Lagerhuis ge zegd dat hij het weglopen van de com munisten uit de conferentie zeer betreurt. Hij noemde het een ernstige terugslag en zei niet te begrijpen waarom de Russische regering dit heeft gedaan. Bonn teleurgesteld De Sovjet-Unie, zo meent men volgens onze correspondent te Bonn is van plan tijdens de Amerikaanse presidentsverkei- zingen in november met grof geschut te gen het Westen op te treden. Dan zou Moskou het ogenblik het gunstigste achten om te proberen het Westen te splijten en alle mogelijke mislukkingen van oniwape- nings- en grote 'vier overleg aan het Westen wijten. Men is in Bonn bijzonder teleurgesteld: NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal van de UNO, Dag Hammars- kjoeld, heeft donderdag op een perscon ferentie in New York verklaard, dat het ontwapeningsvraagstuk zijns inziens voor lopig beter buiten de UNO kon worden gehouden. Hij zag niet veel heil in een op korte termijn bijeenroepen van de ont wapeningscommissie der UNO, waarin 82 landen vertegenwoordigd zijn. „Na een gebeurtenis als het afbreken van het ont- wapeningsoverleg te Genève is het altijd beter, eerst een afkoelingsperiode te laten verstrijken alvorens opnieuw te beginnen", aldus Hammarskjoeld. Hij zag ook geen reden voor een speciale bijeenkomst van de Algemene Vergadering, terwijl hij even min mogelijkheden voor de Veiligheidsraad zag om „op dit ogenblik" de ontwapenings besprekingen weer op gang te brengen. Hammerskjoeld voorzag het ontstaan van „groepen" in de ontwapeningscom missie der UNO, die tot onderhandelingen over het ontwapeningsvraagstuk zouden kunnen komen. omdat juist bondskanselier Adenauer tel kens weer gepleit heeft voor de gecontro leerde algemene ontwapening. Men ge looft dat het Russische optreden heeft be wezen dat de Sovjet-Unie niet in ernsti ge onderhandelingen over dit onderwerp was geïnteresseerd en dat men er alleen propaganda uit wilde slaan. En voorts dat Moskou reeds geruime tijd geleden tot het afbreken van het overleg had besloten om dat in de eendrachtige houding van het Westen te Genève geen kloof bleek te kunnen worden geslagen. Verwacht wordt dat de Russen verder zullen gaan met hun dreigementspolitiek welke ten doel heeft de westelijke eenheid te splijten en de wereld in een toestand van onzekerheid te houden. Bij een inbraak in het station te Gouda is uit het kantoor van Van Gend en Loos ruim tienduizend gulden gestolen. De inbrekers zijn het gebouw binnenge drongen via een bovenraam van het kan toor. Een stevig afgesloten deur was voor hen geen bezwaar. Deze werd met een ijzeren staaf opengebroken. In het vertrek waar de brandkast staat, heeft men eerst met karton de ramen afgeschermd, waar na de brandkast met snijbranders werd opengesneden. Waarschijnlijk waren de dieven net klaar met hun werk toen de politie en de brandweer bij het station arriveerden. Zij waren gealarmeerd omdat een tankwagen met 16000 liter gasolie bleek te lekken. (Van onze correspondent in Wenen) Terwijl de Oostenrijkse regering niet zonder succes haar best doet om haar plicht van gastvrijheid met Weense char me te vervullen, heeft de bevolking zich de gehele eerste dag van het bezoek van Kroesjtsjef aan Oostenrijk demonstratief op een afstand gehouden. Dit is opvallend omdat de Weners anders buitengewoon nieuwsgierig zijn. Ook de Oostenrijkse pers neemt, met uitzonderin c van het eni ge communistische blad, een afwijzende houding aan. Zij licht haar lezers in dat de regering Kroesjtsjev uit diplomatieke overwegingen hoffelijk moet ontvangen als minister-president van een groot en mach tig land. maar zij voegt er aan toe dat zij, tezamen met het merendeel van de Oos tenrijkers, een eigen mening heeft* over Kroesjtsjev als strijdvaardig leider van het communisme met zijn gevaarlijke en ver- oordelenswaardige methodes. Een Weens blad slaat een agressieve toon aan door boven het hoofdartikel de kop te plaatsen: „het zandmannetje Kroesjtsjev is gekomen om kleine kinderen zand in de ogen te strooien". De eerste dag was geheel gewijd aan of ficiële bezoeken, tegenbezoeken en ban ketten met de onvermijdelijke toespraken, waarin de woorden „vrede, vriendschap, neutraliteit, co-existentie en staatsverdrag" het hoofdpatroon vormden, 's Middags leg de Kroesjtsjev een krans neer op twee mo numenten voor gevallen Russische solda ten. Op de grote Schwarzenbergplatz wa ren vierduizend nieuwsgierigen aanwezig, waarvan tenminste de helft communisten en vooral kinderen waren, te oordelen naar de papieren rode vlaggetjes Kroesjtsjev keek ernstig maar niet nors, doch contact met de menigte heeft hij niet (Van onze correspondent in Bonn) De rechtse „Deutsche partei", die in de regering-Adenauer door de minis ters Seebohm (Verkeer) en Von Mer- katz (Bondsraadzaken) vei egenwoor- digd wordt, staat op het punt uiteen te vallen. Haar vijftien leden van de Bondsdag (Tweede Kamer) debatteren ijverig over hun overlopen, hetzij naar de grootste regeringsparty de C.D.U., hetzy naar de kleinste oppositiegroep, de liberale F.D.P. Al maandenlang verkeert de „Deut sche Partei, die voornamelijk in de deelstaat Neder-Saksen aanhang heeft, in grote nood. De groep, die bij de laat ste Bondsdagverkiezingen in 1957 slechts een miljoen stemmen ofwel 3,4 pet. van het totale aantal kreeg, kon alleen met hulp van de C.D.U. in de Bondsdag ko men. Een partij heeft pas recht op par lementszetels als zij tenminste vijf per cent van het totaal aantal uitgebrachte stemmen haalt. Dank zij lijstverbindin- gen met de C.D.U. kwam de D.P. toen over de streep. Eén percent Uit een dezer dagen gepubliceerd opinieonderzoek bleek evenwel dat de D.P. niet meer dan één percent van het aantal kiezers achter zich heeft. Alleen door bijzonder zwaar tegen de C.D.U. aan te hangen zou de partij in 1961 bij de Bondsdagverkiezingen in het parle ment te Bonn kunnen terugkeren. Over deze band met Adenauers partij is men het in de D.P. echter niet eens. Welkome versterking Het is duidelijk dat de Bondsdagfrac tie van de D.P. op springen staat. Zes tot negen van hen willen naar de C.D.U. overlopen en de C.D.U. is bereid ze met open armen te ontvangen. Tot hen behoren de beide ministers Seebohm en Von Merkatz, voorts de fractievoorzit ter Schneider, de ex-minister Preusker en de zeer deskundige mevrouw Kalin- ke. In de C.D.U. bestaat een gering ver zet tegen Seebohm wegens zijn nogal rechtse politieke opvattingen, maar deze minister beschikt over een flinke aan hang in vluchtelingenkringen uit het Su- detengebied en dat weegt, met 1961 in het zich, bijzonder zwaar. Voor de C.D.U. komt dit neer op een welkome versterking. Ook voor de F.D.P. opent zich enig perspectief omdat er gesproken wordt over een fusie tussen de F.D.P. en het restant van de D.P. Het beeld dat men thans te Bonn van de Deutsche Partei krijgt is dat van een zinkend schip waarvan de beman ning zich zo snel mogelijk wil redden: zowel om de huidige positie als minis ter te redden als om nog juist op tijd op de C.D.U.-kancfidateniijsten voor 1961 een plaatsje te bemachtigen Advertentie De commandant van de Oostenrijkse erewacht meldt zich bij premier Kroesjtsjev nadat deze op het Weense vliegveld Schwechat was aangekomen in stralend zomerweer. Rechts presi dent Scharf van Oostenrijk. gezocht. Hij is bijna de gevangene van de Oostenrijkse politie, die het niet zal toela ten dat hij op zijn eentje een uitstapje maakt of een gesprek met de inwoners aanknoopt. Rond het hotel Imperial staan gemid deld niet meer dan tweehonderd tot drie honderd mensen. Zelfs het tramverkeer rondom het grote plein behoefde niet te worden omgelegd of stopgezet toen de gro te fille van auto's kwam aanrijden. De rest van Wenen interesseert zich blijkbaar niet voor Kroesjtsjev. Dit zal hem wel moe ten opvallen. In de Opera Toen Kroesjtsjev gisteravond de opvoe ring van de Zauberflöte ging bijwonen, stonden er bij de Opera ten hoogste twee honderd nieuwsgierigen. Er werd niet ge klapt of met vlaggetjes gezwaaid. Voor de opvoering waren alleen genodigde gasten toegelaten, waarvan de politie met zeker heid wist dat ze geen domme dingen zou den doen. Onder de aanwezigen was ook de Nederlandse ambassadeur, alsmede zijn collega van West Duitsland. De hoogste galerijen in de Opera met de staanplaatsen bleven vrijwel leeg. Toen Kroesjtsjev met zijn vrouw en zijn doch ter de oude keizerlijke loge betrad verhie ven zich de aanwezigen van hun zitplaat sen. In de loges waarin de Russische di plomaten, andere vertegenwoordigers en persmensen zaten weerklonk een applaus dat uit hoffelijkheid heel even en zwak door de andere aanwezigen werd overge nomen. Toen weerklonk onmiddellijk het volkslied en daarna begon de opera, die Kroesjtsjev met behulp van een toneelkij ker met veel belangstelling volgde. Zijn vrouw was opvallend eenvoudig gekleed in een zwarte japon zonder een enkel sier raad. De vroegere vertrouwelinge van Kroesjtsjev mevrouw Foertseva thans mi nister van culturele aangelegenheden, daar entegen maakte een zeer modieuze indruk. Ze droeg een deux pièces uit zijde en haar blonde kapsel zag er zeer verzorgd uit. Toen wij in de pauze de opera verlieten, was er nagenoeg geen publiek. Rondom het gebouw was het echter zwart van de politieagenten Vanmorgen zijn de eerste zakelijke be sprekingen begonnen. In het meestgelezen blad „Wiener Ku- rier" stond gisteren op de eerste pagina 'n portret van Kroesjtsjev en daarnaast een gedicht van Pasternak in de Russische en Duitse taal, dat niet in de Sovjet-unie ge publiceerd mocht worden. Het bevat on dermeer deze regels: „O Vader als het mogelijk is, laat deze kelk aan mij voorbij gaan. Ik ben alleen, rondom mij farizeeërs, het leven is geen weg door het veld". Hoogtevrees? (AFP) Op verzoek van de Russen is een onderdeel van het program geschrapt. Het bezoek dat de Russische leider op 5 juli aan de Grossglockner zou brengen met een overnachting in het 2.500 meter hoog ge legen hotel op de Franz-Josef-Höhe gaat niet door .In Wenen vraagt men zich af of Kroesjtsjev last van zijn hart heeft, dat hij van dit „hoogtepunt" van zijn bezoek afziet. Praatjesmaker Kroesjtjev is de tweede dag van zijn be zoek aan Oostenrijk vanmorgen begonnen met gemoedelijke praatjes met enkele mensen op straat. Toen hij op weg was naar kanselier Raab. stapte hij bij het Opera-gebouw uit zijn auto om de nieuwe tunnel voor voetgangers te bekijken. Hij ging met de roltrap naar beneden, vrien delijk wuivend naar de Weners die op weg waren naar hun werk, en drukte enkelen de hand en vroeg hen naar hun naam. En kele honderden mensen waren van dit in termezzo getuige.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5