In de vishal en op zee EIND VAN ZIJN LATIJN Haringhaven in belangrijk IJmuiden wordt uitgebreid EISENHOWER IS AAN HET Oostendse vissers naar IJsland met dr. Bombard voor onderzoek Gerard van Praag van BROEKEN 9 Rijdende kerk Werkhaven voot Rijkswaterstaat Tennistoernooi Gymnasium Zuidafrikaanse expeditie naar de Waterboesmans Felisenum Kerkelijk Nieuws Vermoedelijke dader van roofoverval gearresteerd Twee lichtmasten geknapt HOOVER SPINARÏNSE Fa. DE VILDER Inbraak in Santpoort Spijkerbroeken Tuinoveralls Parka's Weekenders VRIJDAG 1 JULI 1960 Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 Besommingen van donderdag KOPERDIEF AANGEHOUDEN De Velsense politie heeft een 28-jarige Beverwijker aangehouden die op het ter rein van de papierfabriek te Velsen-Noord ongeveer twaalf en een halve kilo oud ko per bij zich had. Na bekend te hebben dat hij zich dit koper had toegeëgend, is hij door de politie naar huis gestuurd. De Evangelisch-Lutherse kerk in West-Duitsland heeft een kerkmagen in gebruik genomen. De diensten wor den verzorgd door dominee Von Stock- hausen uit Hamburg. Deze zomer maakt de kerkmagen een tocht langs de kampeerterreinen in Sleeswijk- Holstein. Er blijkt voor deze diensten grote belangstelling te bestaan. Bij gaande foto werd gemaakt op het kampeerterrein in Eckernförde. (Van onze correspondent in de V.S.) Velen, die de rede hebben aangehoord, die president Eisenhower gehouden heeft na zijn terugkeer uit het Verre Oosten, werden er enigszins triest door gestemd. Het duurt nog ruim een half jaar, voordat Eisenhowers regime ten einde is, maar reeds deze toespraak had iets va'n een slot woord. De president beschreef de tactiek, die hij sedert 1953 had gevolgd, liet er geen twijfel over bestaan dat die tactiek zijns inziens juist was geweest en verklaarde dat hij nu verder geen gelegenheid zou hebben om grote buitenlandse reizen te maken. De president is niet alleen staats hoofd, hij is tevens de leider van de Repu blikeinse partij en van nu af aan zal de verkiezingsstrijd een belangrijker deel va'n zijn werk uitmaken dan tevoren. De jong ste rede van de president was voor een deel een verkiezingsrede: een geflatteerd relaas over wat het Republikeinse regime onder Eisenhower had gedaan. Over de goede en kwade kanten van Eisenhowers beleid kan men te Washing ton verscheidene zeer besliste opinies ho ren. Maar zowel zij die veel critiek hebben op de president, als zij, die hem willen verdedigen, worden veel vager in hun uit spraken wanneer men hun vraagt wa«t nu eigenlijk de tactiek is die Kroesjtsjev volgt. In een museum te Washington staat de grootste kristallen bal ter wereld. Waar zeggers plegen, na lang gestaar in zulk een bal, tot definitieve uitspraken te komen, maar zelfs die grootste kristallen kogel is voor Washington niet groot genoeg om tot een definitieve conclusie te komen over de bedoelingen van Kroesjtsjev. Politieke tegenstanders nemen het Eisen hower kwalijk, dat hij in zijn recente toe spraken niet geantwoord heeft op de cri tiek die zijn regering te horen heeft gekre gen naar aanleiding van het U-2-incident, de mislukte topconferentie en het mislukte bezoek aan Japan. De president heeft in zijn toespraken alle nadruk gelegd op de positieve kant van zijn wereldreizen: op de sympathie, die hij in diverse landen voor Amerika heeft gevonden en versterkt. Nau welijks sprak hij over wat door de oppo sitie in Amerika en door vele van Ame- rika's buitenlandse bondgenoten een fiasco is genoemd. Verband tussen het U-2-inci- dent en verzet tegen Amerikaanse bases werd niet gelegd en de demonstraties in Japan werden toegeschreven aan een klei ne communistische agitatiegroep, die niet eens had kunnen verhinderen, dat het Amerikaans-Japanse verdrag getekend werd. Dat verdrag zou veel belangrijker zijn dan een bezoek. Kort en goed: de Amerikaanse regering heeft geen fouten gemaakt en fanatieke communistische ophitserij had slechts zeel ten dele succes gehad. Dat fanatisme kon men zelfs als een compliment zien, een bewijs, dat Amerika de zaken aanpakte op een manier, die de communisten zeer ver ontrust. Eisenhowers voorstelling van zaken wordt door velen te Washington niet on derschreven. De oppositie is van mening, dat Amerika's prestige de laatste tijd is gedaald, dat het neutralisme in de wereld is toegenomen en dat het nog lang niet zeker is of het verdrag met Japan een hechte alliantie betekent. Die oppositie ziet echter ook wel in, dat een president-partij leider. kort voor de verkiezingen, moeilijk allerlei fouten kan toegeven. Het heeft trouwens altijd al in Eisenhouwers lijn ge legen om de nadruk te leggen op het positieve. Dat de Democraten in een verkiezings jaar de neiging hebben juist het negatieve te onderstrepen, is ook een feit. Beide grote politieke partijen in Amerika hebben Kroesjtsjev verweten, dat hij zich probeert te mengen in een interne Ameri kaanse zaak: de presidentsverkiezing. Kroesjtsjev heeft daar inderdaad onge woon veel belangstelling voor getoond, maar welke uitslag zou hij verkiezen en misschien zelfs willen forceren? Zie hier vragen, waar noch scherpzinnige analyse, noch een kristallen kogel antwoord op geeft. Eén ding is wel duidelijk geworden: met Eisenhower wil Kroesjtsjev geen serieuze onderhandelingen meer voeren. De grove manier waarop de communisten een eind hebben gemaakt aan de ontwapeningscon ferentie te Genève (juist toen Washington bereid was gevonden met nieuwe voorstel len te komen, die tot op zekere hoogte re kening hielden met Ruslands wensen), heeft wel heel duidelijk gedemonstreerd, dat Eisenhowers regime op weinig succes meer kan hopen in onderhandelingen met de Russen. Voor Eisenhower persoonlijk is dit een bedroevend resultaat. Voor de we reld betekent het een sombere, onvrucht bare periode. Kroesjtsjev heeft zich schamper uitge laten over Eisenhower en critisch over Nixon, die de Republikeinen als Eisenho wers opvolger wensen; indien de Republi keinen winnen. Meent de Russische leider werkelijk, dat zijn uitspraken invloed zul len hebben op de acties van de kiezers in Amerika? Meent hij inderdaad, dat een groot deel van het Amerikaanse volk door hem in de mening gebracht dat de partij van Eisenhower en Nixon niet met de Russen tot een akkoord zal kunnen ko men zijn stem zal geven aan de Demo craten, hopende, dat Kennedy, Johnson of Stevenson een betere kans zullen maken wanneer zij met Kroesjtsjev aan de con ferentietafel gaan zitten? Kroesjtsjev heeft zich wel meer vergist in de reactie van een bevolking op zijn woorden. In Frankrijk had hij kennelijk succes verwacht van anti-Duitse redevoe ringen, maar die toespraken komende uit zijn mond hadden weinig succes. Het zou inderdaad mogelijk zijn, dat Kroesjtsjev nog altijd de hoop niet heeft opgegeven om resultaat te bereiken in een „sfeer van verminderde spanning". Wat hem met Eisenhower niet is gelukt, zou hij nogmaals kunnen beproeven met Ken nedy of een andere Democraat. In dat ge val zou zijn voorkeur voor een democratie oprecht zijn. Maar of dit zo is of niet, geen kandidaat in de Amerikaanse verkiezingsstrijd is er op gesteld om door Kroesjtsjev gepous seerd te worden. In de Verenigde Staten heeft men het gevoel, dat Kroesjtsjevs steun voor de Democraten beslist voordelig is voor de Republikeinen (en het omge keerde zou eveneens het geval zijn). Geen politieke analist of waarzegger kan met zekerheid verklaren of Kroesjtsjev zelf meent, dat zijn steun Democraten in het zadel zou helpen. Maar dat de Rus in tegenstelling tot de vorige hypothese naar een Republikeinse overwinning streeft, is ook niet onmogelijk! Niets is. de Russen liever dan een split sing te bevorderen in het westerse kamp. Zij moeten geconstateerd hebben dat het westerse bondgenootschap in de periode van Republikeins regime in Amerika diverse kloven en scheuren heeft vertoond Men is met de voorbereidingen tot de vergroting van de haringhaven in IJmuiden begonnen. Het nieuwe ge deelte, dat komt achter het marine kamp waar een grote zandvlakte is opgespoten tijdens de aanleg van de haringhaven, moet binnen een jaar gereed zijn en is bedoeld als werk haven voor de Rijkswaterstaat. Deze werkhaven is dringend nodig in ver band met de werkzaamheden aan de haveningang. de rest wordt op het terrein achter de fa briek gestort. De overbrenging van het zand rroet binnen zeer korte tijd zijn vol tooid. Vandaar dat men deze zaak groot scheeps aanpakt, met vele draglines en vrachtauto's. Soms kruipen drie vracht wagens beladen met zand achter elkaar de zandberg op achter de kalkzandsteen fabriek om hun lading over een grote bun ker, die inmiddels al geheel door het zand is bedolven, uit te storten. De foto geeft hiervan een beeld. BLOEMFONTEIN (ANP) Een expe ditie van vier man vertrekt eerstdaags uit Bloemfontein, hoofdstad van de provin cie Oranje Vrijstaat voor een tocht van een tweeduizend kilometer naar het Nga- mi-moeras in Noord-Beetsjoeanaland, om een onderzoek in te stellen naar een ras van Bosjesmannen dat al honderden jaren lang de eilanden in dit moeras bevolkt. Deze Bosjesmannen, die als „waterboes- mans" bekend staan, worden vanwege hun afgezonderheid als de zuiverste van hun ras beschouwd. Leider van de expeditie, die bestaat uit twee Afrikaanssprekende grootwildja gers (Pienaar en Van der Post) en een geneesheer, dr. Jan van Vuuren, is de directeur van het nationale museum te Bloemfontein, dr. A. C. Hoffman. KW 32 6460, KW 38 f 2800, RO 53 4900, IJM 154 8890, KW 109 f 370, KW 71 f 230, KW 127 1700, KW 130 1390, KW 23 5000, KW 47 4550. Aanvoer van vrijdag F, entrawler en 15 kotters zorgden van morgen voor de aanvoer van 770 kisten vis. 300 stijve kabeljauwen en 5000 kilogram tong. Van deze kisten waren 90 schelvis, 100 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 300 ma kreel, 90 schol en 70 varia. De Johannes Polderman (20 juni) loste 90 schelvis, 100 gul en kabeljauw, 40 kool- vis, 300 makreel en 300 stijve kabeljauwen. Prijzen van vrijdag In guldens. Export: grote rijen kabeljauw .90—26, kleine regels kabeljauw 4047, kis ten kabeljauw 96100, grote zwarte kool- vis 7375, grote, grootmiddel en kleinmid- del tong 44.50. tong 1 3,804,20, slips 3 3,50, tarbot 4—4,30. Binnenland: grote gul 3738, middel gul 3135, torren 2022, grote schelvis 4045, grootmiddel schelvis 4048, kleinmiddei schelvis 5055, pennen 5056, braad 31 33, wijting 2735, schol 2 6066, schol 3 4650, makreel 1824. Besommingen van vrijdag Johannes Polderman f 13.800. KV/ 164 f 6390, KW 21 f 170, KW 30 270, WR 33 f 1520, WR 51 f 430, WR 67 f 1350, IJM 4 3620, IJM 7 4770, TX 14 550. Scheveningen De aanvoer van vis in Scheveningen be droeg vanmorgen 10 kisten schelvis, 25 gul en kabeljauw, 25 schol, 600 haring, 800 kilogram tong en 450 kantjes maatjes haring. Voor zaterdag Het is nog niet bekend welke schepen de aanvoer van vis in IJmuiden zaterdag morgen zullen verzorgen. Door het slechte weer hebben de trawlers de laatste dagen weinig gevangen. De kans is dan ook groot dat geen enkele trawler zaterdag zal mark ten. Ook verwacht men maar een geringe aanvoer door kotters en loggers, want ook deze hebben weinig gevist deze week. Veel kotters zijn voor het slechte weer de haven van Helgoland binnen gevlucht. Donder dagavond zijn enkele daarvan weer uitge varen ter visserij. Het was vanmorgen aan de IJmuidense visafslag best te merken dat er maar weinig gevangen is. Grote kot ters hadden soms niet meer dan vijf kisten platvis aan boord. Al met al is deze week wat de visserij betreft schraalhans keuken meester geweest. Haringvangsten KW5 20 kantjes, KW6 8. KW25 20, KW73 14, KW138 10. KW147 8. KW170 17, KW20 12, KW41 50, KW74 9, K78 7. KW15 14. KW 43 10, KW97 20. KW110 12, KW22 10. KW45 50, KW48 30, KW67 2. KW37 3, KW151 65. Trekkers: KW4 20, KW135 80, KW176 60, KW171 25. Gemiddelde: Scheveningen 22 kantjes en Katwijk 18 kantjes. Op zee Er stond donderdag een harde bries om de noord met windkracht 5 tot 7. De traw lers hebben echter een goede visserij ge had. Zij vingen 150 tot 250 manden ma kreel, haring, schelvis en koolvis per et maal. De Job Gouda ving in drie trekken 200 Oorzaak zeeziekten Dr. Bombard (met de baard) bij een vorig experiment. bard, tot deze stichting. Anderzijds stond een wetenschappelijke stichting in Frank rijk in voor de waardevolle technische uit rusting van het laboratoriumacht, dat enig is in zijn soort in gans Europa. Aan boord van dit achttien meter lange schip bevinden zich onder meer vijf mi croscopen, toestellen voor bacteriologisch onderzoek een distilleerinrichting, een elektrische cardiograaf, een volledige uit rusting voor het onderzoek der radio- aktiviteit van de lucht, het water, de vis sen en het plankton, alsmede een ganse gamma geneeskundige toestellen. Tijdens de vrije dagen vóór het monde ling eindexamen hield het Gymnasium Felisenum zijn onderling tennistoernooi in het tennispark „Rooswijk". De uitslagen luiden: Meisjes enkelspel: 1. Elca Rueb, 2. Rudy Vogelzang. Verliezersronde: Hanny Dammers. Jongens enkelspel: 1. Willem van Tuyll, 2. René Holl. Verliezersrone: Gerben van Manen. Gemengd dubbelspel: 1. Elca Rueb, Wil lem van Tuyll, 2. Eeke en Outger Baron. Verliezersronde: Hanny Dammers, Hes- sel Rutten. Immuniteit Het plan is om met boten nagenoeg tot aan de eilanden te komen om met behulp van. telelenzen foto's te nemen, in dien ze erin kunnen slagen de Bosjesman nen naderbij te lokken. Voor dit doel zal een geslachte bok als lokaas dienen. Als de expeditie erin slaagt om vriendschap met de Bosjesmannen aan te knopen, zal dr. Hoffman trachten achter het geheim te komen van de immuniteit van de bos jesmannen tegen de tsétsé-vlieg, de over brenger van de slaapziekte. Gifpijlen De leden van de expeditie zullen voort durend op hun qui vive moeten blijven tegen gifpijlen waarmee de Bosjesman nen op vijftig meter afstand nog dodelijk kunnen treffen, zoals menige vorige rei ziger al ondervonden heeft. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE PLEIN 1945 no. 38 - TEL. 7349 De politie van Velsen heeft binnen 36 uur na de roofoverval op de 75-jarige weduwe T. Levasier van de Wijk aan Zeeërweg te IJmuiden de vermoedelijke dader aangehouden. Hij is een 35-jarige inwoner van Velsen. De recherche is er van overtuigd de dader in handen te heb ben. In het belang van het onderzoek wor den geen nadere bijzonderheden verstrekt. De dader is donderdagavond te Velsen aangehouden. De bejaarde mevrouw Le vasier werd in de nacht van dinsdag op woensdag in haar woning overvallen door een man, die haar huis was binnengedron gen, op zoek naar geld. Hij kwam in de slaapkamer van de weduwe, die wakker werd van het ge rucht. Er ontstond een worsteling, waarbij de aanvaller de bril van mevrouw Leva sier van het gezicht rukte, zodat zij de man niet goed meer kon onderscheiden. Bij de worsteling heeft de aanvaller even de keel van mevrouw Levasier dicht geknepen. Zij wist zich echter uit zijn greep los te wringen en naar de buiten deur te rennen. Een maal op straat begaf zij zich luid roepend naar de woning van haar zoon. De aanvaller nam inmiddels de benen. Arbeider onder vrachtauto Een 52-jarige arbeider uit De Zilk is donderdag op het terrein van Hoogovens te IJmuiden onder een achteruitrijdende vrachtauto geraakt. De vrachtauto was ge laden met cokes. Met een lichte hersen schudding is het slachtoffer in het Bever- wijkse Rode-Kruis-ziekenhuis opgenomen. In de nacht van woensdag op donderdag is in een woning aan de Frans Netscher- laan te Santpoort ingebroken. Via een ge opend raampje aan de achterzijde van het huis wist men zich toegang te verschaffen. Vervolgens werd de sleutel van de keuken deur, die nog in het slot sat, omgedraaid. Laden en kasten op de benedenverdieping werden geleegd maar veel wordt er niet vermist. Slechts een houten naaidoos en een doos sigaretten zijn verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. Advertentie de centrifuge die spoelt, pompt en droogt. Vrijbl. demonstratie bij u thuis. VELSERDUINWEG 173 - TEL. 4402 Ruil uw oude wringer in. Op de Grote Hout- of Koningsweg te Velsen-Noord heeft een personenauto donderdag een lichtmast van de knipper lichtinstallatie van de spoorwegovergang aldaar geramd. De bestuurster van de auto verloor de macht over het stuur, toen de wagen als gevolg van de gladheid van het wegdek slipte. Omstreeks half een vannacht is een auto tegen een lichtmast op de Broekbergerlaan te Santpoort gereden. De bestuurder was verblind geraakt door een tegenligger. De lantaarnpaal alsmede een ANWB-bord sneuvelden. Ned.'Herv. Kerk Beroepen te Hoevelaken: A. Klein Kra- nenburg te Hilversum; te Wezep: H. K. van Wingerden te Harderwijk; door de Gene rale Synode als zeemanspredikant te Ham burg: P. C. Pettinga, vicaris aldaar; voor de arbeid van de Morgenlandzending: E. M. Top, kandiaat te Wemeldinge, die tevens zal optreden als docent aan de theologische afdeling van de universiteit te Beirost. Aangenomen naar Oosterend op Texel (toez.): J. G. Beerthuis, kand. te Hilver sum: aangenomen het beroep van de Gene rale Synode als legerpredikant: J. H. J. B. Austie te Oldeboorn; aangenomen het be roep van de Prov. Kerkvergadering van Friesland voor de arbeid der geest, sane ring met standplaats Leeuwarden: H. J. N. Zuidersma te Oostermeer. Bedankt voor Leens-Zuurdijk: A. M. Arntzenius te Groo- tegast; voor Schoonhoven (vac. J. J. Moll): H. N. van Hansbergen te Renkum. GEREF. PREDIKANT NAAR ZEIST BEROEPEN De gereformeerde predikant te IJmui den, ds. J. van Leeuwen, is beroepen te Zeist. De beroemde Franse geleerde dr. Bom bard vertoefde dezer dagen in Oostende. Zijn bezoek hield verband met een wetenschappelijk onderzoek dat de dokter met Oostendse vissers op IJsland wil doen in 1961. Dr. Bombard was te Oostende gast van de Rotaryklub. In het Jachtklubhuis gaf hij een uiteenzetting over zijn plannen voor de komende jaren. Hij verklaarde dat hij het thans bijzonder druk heeft in verband met onderzoekingen naar de oorzaken van verscheidene zeeziekten als mede met navorsingen inzake de radio activiteit in het water, de lucht, het plank ton en de vissen. Tevens kondigde hij aan dat hij einde maart of begin april 1961 met Oostendse vissers zee zal kiezen naar de IJslandse en andere afgelegen visgronden, ten einde zijn wetenschappelijke bevindingen met nieuwe gegevens aan te vullen. Dr. Bombard kwam naar Oostende met zijn laboratoriumjacht „La Coryphene" die, aldus spreker, de naam draagt van een vis, waarmede hij zich tijdens zijn tocht over de Oceaan voedde. Gevraagd over zijn plannen, verklaarde de Franse geleerde, dat hij reeds een eerste periode van wetenschappelijke onderzoekingen achter de rug heeft. Deze onderzoekingen hadden voornamelijk plaats ter hoogte van de Bretonse kust. Donderdag heeft dr. Bombard Oostende verlaten met bestemming naar de Middel landse Zee, waar hij gedurende vier maanden wetenschappelijk onderzoekwerk zal verrichten bij de tonijnvissers. Einde maart komt dr. Bombard dan te rug naar de IJslandse en andere visserij- gronden. Dr. Bombard voerde in dit verband te Oostende reeds besprekingen met dhr. Lucien Decrop, voorzitter van de Reders centrale, alsmede met visserij-aalmoeze nier Evrard. met het oog op zijn samen werking met de Oostendse vissers. Ook de Belgische visserijscholen zullen volledig ingelicht worden over het opzet van dr. Bombar. Een aantal Oostendse vissers zal een geneeskundig ondei-zoek ondergaan. Het zal vervolgens de taak van dr. Lombard zijn om tijdens de reis op zee na te gaan hoe het gestel van de vissers reageert en welke de doorzaken zijn van typische zee ziekten. Dr. Bombard vertelde ook nog dat het laboratoriumjacht zijn eigendom is. Hij was vol lof over koning Leopold, die als voorzitter van de internationale weten schappelijke stichting het nodige heeft ge daan om de tochten van dr. Bombard mogelijk te maken. Alle ingewonnen in lichtingen behoren dan ook aldus dr. Bom- Aanvoer van donderdag In IJmuiden werden donderdag aange voerd: 3140 kisten vis, waarvan 84 tong, 5 heilbot, 5 tongschar en schartong, 95 schol, 3 schar, 2 bot, 2165 haring, 315 ma kreel, 300 schelvis, 87 wijting, 85 kabel jauw en gul, 5 leng, 10 kool, 29 diversen. Prqzen van donderdag Per kg: heilbot 3,202, grote tong 4,30 3,70, kleinmiddei tong 4,103,80, groot- middeltong 43.70, kleine tong I 43,70, kleine tong II 2,40—2,30; tarbot I 3,40— 2,80. Per 50 kg: tongschar 6561, kleine schol II 4920, schar 15, bot 12, verse haring 20,2011, makreel 19,603,40, grote schel vis 6843, grootmiddel schelvis 4842, kleinmiddei schelvis 4644, kleine schelvis I 4939, kleine schelvis II 2519, wijting 2010, grote gul 3330, middel gul 3125, kleine gul 2015. Per 125 kg: grote kabeljauw 16078, grote koolvis zwart 82, grote leng 72. manden makreel en schelvis; de Beatrice in een trek twee pakjes; de Golfstroom boekte een dagvangst van 120 manden haring en de Brittenburg een dagvangst van 120 manden haring en schelvis. De loggers en kotters voor de kust had den donderdag ook nog te kampen met een fikse bries, windkracht 6. Er werd wel gevist maar niet veel gevangen, namelijk 20 tot 60 kilogram tong en 5 tot 6 manden schol in een trek of drie. Nu het weer iets opknapte was er don derdag een ware uittocht van trawlers, die weer ter visvangst voeren. De Deining Francina, Medan, Amsterdam, Emma en Allan Water vertrokken alle weer naar zee. Men is bezig in een zeer snel tempo het zand over te brengen naar de kalkzand- steenfabriek, die eigenaresse is van dit zand. Een deel worde onmiddellijk in de fabriek gebracht om te worden verwerkt, Advertentie

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9