Koningin Juliana: „Isolement is onmogelijkheid geworden" Cuba legt ook beslag op de Shell en de Esso HET WEER Borgward - Skoda COIFFURES DE VRIES EDELHOUT VLOEREN Verolme in Peru? Griekse kroonprins tien dagen in Soestdijk Koninklijk gezin in augustus naar Italië „Internationaal contact is vereist om de ontwikkeling vóór te blijven Verhuur zonder chauffeur Amerikaanse verkenner bij Noorwegen vermist Neo-fascistisch congres in Genua afgelast 'N PARKETVLOER, ZATERDAG 2 JULI 1960 45e JAARGANG NUMMER 201 $eè MORRIS before you êuy! OARAGE VERBEEK Galadiner voor president Frondizi DICK DE BACK Op de meeste plaatsen droog Aan het strand Betoging tegen Amerikaanse suikerwet Het woord is aan Lenin-vredesprijs voor president Sukarno In de krant van heden: GEERT HOOGEVEEN Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. m sps rm jflL "B "TllfT JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. 11 T 1 ^^^1 ■■ie l' L JT" 1 T WF W "1 I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL JL JL Ja JL ^^^L JL L^L JL JL JL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekening ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOO» VELSEN-DMUIDEN, SANIPOORI, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 Bloemen daal se we? 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 KOOPVAARDIJ Komplete uitrustingen voor alle maatschappijen en voor alle zeevaartscholen in Nederland. U nijorm specialisten Zijlstraat 71 Haarlem - Tel. 1é963 (Speciale berichtgeving) Het is vrijwel zeker dat scheepsbouwer C. Verolme behalve in Brazilië ook een scheepswerf gaat bouwen in Peru. De grondslag daarvoor legde hij tijdens zijn Zuidamerikaanse reis. Gisteren werden de onderhandelingen afgesloten met twee vertegenwoordigers van het Peruviaanse ministerie van Marine, die een bezoek aan de Nederlandse werven hebben gebracht. Er is een basis gevonden, waarop Verol- me's erenigde Scheepswerven kunnen mee werken aan de scheepsbouw in Peru, die belangrijke mogelijkheden biedt. Over de grootte van de werf en de opzet konden nog geen mededelingen worden gedaan. Wat Verolme betreft, is de zaak rond. De Peruviaanse delegatie zal in Peru slotbe- sprekingen in eigen kring gaan voeren. Behalve in Brazilië en Peru zou Verolme ook nog het oog hebben op de bouw van een scheepswerf in Argentinië. Wij vernemen dat het plan om Chinese arbeiders in Hongkong te werven, die na een opleiding in Nederland de werf in Brazilië zullen bemannen, vaster vorm aanneemt. Vriendelijk lachend, maar met beslist heid ieder onderhoud met de pers weige rend, is vrijdagavond tegen half negen de 20-jarige Griekse kroonprins Constantijn, hertog van Sparta, met het lijntoestel van de Olympic Airways uit Athene in ons land aangekomen. Op uitnodiging van Koningin .Juliana zal hij tien dagen in paleis Soestdijk logeren. Prins Constantijn is naar ons land geko men om deel te nemen aan de Dragon Gold Cup-zeilwedstrijden, die van 2 tot 10 juli bij Muiden op het IJsselmeer gehou den zullen worden, internationale wedstrij den, die ieder jaar in een ander land wor den gehoüden. Tijdens de Kieler Woche legde de kroon prins vorige maand in een zeer sterk Mevrouw Frondizi,. de echtgenote van de president van Argentinië, heejt vanmorgen een bezoek gebracht aan de nieuwe r.k. industrie- en huishoud- shool „Mons Aurea" aan de Garenko- kerskade in Haarlem. Bij haar aan komst werden mevrouw Frondizi (rechts) en de dames van haar gezel schap begroet door een haag van leerlingen. De koninklijke familie zal van 10 augus tus af aan boord van de „Piet Heir." en „De Groene Draeck" een gezamenlijke zomer vakantie doorbrengen in de wateren van Zuid-Italië en Sicilië. Het koninklijk gezin zal 30 augustus naar Nederland terugkeren wegens de verjaar dag van Prinses Wilhelmina. Het ligt in de bedoeling van de Koningin en de Prins met de Prinsessen Beatrix en Irene in de eerste helft van september en kele evenementen van de Olympische Spelen in Rome bij te wonen. internationaal gezelschap in de Draken- klasse beslag op de derde plaats. Met zijn witte zeilpet opgevouwen in de hand stapte de lange, slanke prins gister avond uit het vliegtuig. Hij werd verge zeld door zijn adjudant, kapitein-ter-zee S. C. Chassiotis en de zoon van de opper- ceremoniemeester van het Griekse hof, de heer Levidis, met wie hij bevriend is. Ter begroeting waren op Schiphol de Griekse ambassadeur, de heer I. A. C. Tziras en de Griekse consul in Amster dam, dr. P. F. Ktihler, aanwezig. De adjudant van Prins Bernhardt luite nant-ter-zee eerste klasse W. W. Kuyck, was met een hofauto uit Soestdijk naar Schiphol gekomen om de kroonprins met zijn begeleiders van Schiphol af te halen. In de Oranjezaal van paleis Huis ten Bosch in Den Haag hebben Koningin Julia na en Prins Bernhard hun Argentijnse gasten, president en mevrouw Frondizi en hun gevolg, een galadiner aangeboden, waaraan ook Prinses Beatrix deelnam. In een tafelrede zei de koningin onder meer: „Mijn man en ik zijn verheugd in de gelegenheid te zijn, u te ontvangen. Wij denken daarbij met dankbaarheid te rug aan de hartelijkheid waarmee mijn man steeds door het Argentijnse volk ont vangen is en aan de grote gastvrijheid, die hij in uw land heeft genoten tijdens de onafhankelijkheidsfeesten, nog pas drie maanden geleden. Merkwaardig zijn de oudste aanrakingen tussen de bewoners van onze beide landen geweest. De betrekkingen tussen Argenti nië enerzijds en Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen anderzijds poli tieke en economische, culturele en per soonlijke zijn sindsdien met een verras sende vaart toegenomen Als deze progres sie zich in de toekomst voortzet, zal zo doende op steeds meer spectaculaire wijze de onderlinge onmisbaarheid aller landen worden aangetoond. Wij zijn goede vader landers voor ons eigen land. Isolement is echter tot de onmogelijkheden gaan be horen. In een zo dynamische eeuw als de onze is het zaak de gebeurtenissen en ontwikke lingen voor te blijven. Deze, hoewel door mensen opgeroepen, schijnen een eigen leven te leiden en door mensen niet meer te kunnen worden bijgehouden of zelfs achterhaald. Te trachten voor te blijven is gebiedende noodzaak, internationaal contact en begrip zijn daarbij eerste ver eiste. Ieder land heeft zijn eigen idealen en eigen verplichtingen tegenover zijn buren en vrienden, maar deze mogen nooit ontaarden in nieuwe vormen van isole ment. Daarentegen geloven u zowel als wij van ganser harte in al wat landen zowel als mensen verbindt en aaneensluit, mits het tot heil strekt van ons allen. Het is in deze geest van begrip en vriendschap," zo besloot de Koningin, „dat ik mijn glas wil heffen ter ere van u, mijnheer de president en van mevrouw Frondizi en heel het Argentijnse volk". In zijn antwoord zei president Frondizi, dat zich op het ogenblik de aspiraties van het traditiegetrouw de vrede dienende Nederlandse volk verwezenlijken. „Door alle tijden heen waart u zich duidelijk bewust van de onafwijsbare noodzaak, de politieke machtsformules te vervangen door internationale samenwerking". Na gewezen te hebben op het Nederland se aandeel in het totstandkomen van de Euromarkt zei president Frondizi, dat ons standpunt ten aanzien van de te volgen algemene politieke lijn de meest solide grondslag vormt om de regionale ervarin gen dienstbaar te maken aan de econo mische, sociale en culturele ontwikkeling van Europa en tegelijkertijd aan de ge meenschappelijke zaak van het westen. Opnieuw waarschuwde de president tegen vervanging van nationaal door regionaal protectionisme, waardoor grote risico's en antagonismen zouden kunnen ontstaan. Voorts sprak hij over het Argentijnse ont wikkelingsplan, de vorderingen daarmee en de vooruitzichten inzake de olie- en metaalindustrie, gepaard aan investerings mogelijkheden. Hij noemde de Argentijnse republiek een der vruchtbaarste terreinen voor buitenlandse beleggingen, juridisch veilig ten aanzien van eigendomsrechten, economisch veilig door de monetaire poli tiek ten aanzien van spaarders, het be staan van een effectieve en voortdurend stijgende vraag, zomede natuurlijke en door de mens reeds verworven rijkdom men. „De vrijheid en de democratie, die Advertentie MAASSTRAAT 9 TELEFOON 7539 bewezen hebben in staat te zijn de strijd op te nemen tegen nood en onkunde, zul len tot heil van de mensheid gewaarborgd blijven". Aldus de Argentijnse president, die daarna een heildronk wijdde op het persoonlijk geluk van Koningin Juliana, op de voorspoed en de vooruitgang van haar land, dat als een voorbeeld geldt van goede trouw en standvastigheid, op het succesvol optreden van de regering en op de consolidatie van de goede betrekkingen tussen Argentinië en Nederland. (Vervolg op pag 2) WIESBADEN (Reuter-UPI) Een zes- motorig turbine-straalvliegtuig van de Amerikaanse militaire weerverkennings- dienst, dat in Groot-Brittannië gestatio neerd is, is niet teruggekeerd van een ver kenningsvlucht ten noorden van Noorwe gen en vermoedelijk verongelukt, zo heeft de Amerikaanse luchtmacht in Wiesbaden meegedeeld. Er is een bema*nning van zes aan boord. Het toestel is ook uitgerust om te fotograferen. In de officiële bekendmaking stond dat het vliegtuig een „elektro-magne,tische" verkenningsvlucht maakte. Een uitgebreide speurtocht met vliegtuigen is over geheel Scandinavië ingezet, aldus het communi qué. Er werd niet gezegd of het vliegtuig nabij de Russische grens dan wel daarover had gevlogen. Een woordvoerder van de luchtmacht in Wiesbaden bevestigde dat het toestel behoorde tot het strategische luchtcommando. BODOE (UPI) Naar een woordvoerder van de Noorse luchtmacht meedeelde, zijn drie Amerikaanse vliegtuigen uit Engeland vertrokken om deel te nemen aan het zoe ken naar de vermiste B-47. Catalina's van de Noorse luchtmacht zullen er waarschijn lijk ook aan deelnemen. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. In de komende nacht vrij koud, morgen overdag iets hogere tem peraturen. In het noorden van het land overwegend matige noordwestelijke wind, elders matige tot zwakke, later veran derlijke wind. Volledige weerrapportcn op pagina twee. Koude noordwestelijke wind verdwijnt. Morgen meer opkla ringen, droog en iets beter strandweer. Overdag 16-17 gr. C. Zeewater 16 gr. C. Zwakke tot matige westelijke wind. Vooruitzichten: na zondag aan genamer strandweer en iets warmer. B o i 1 e a u Men kan een held zijn zonder de aarde te verwoesten. HAVANA (UPI) De Cubaanse rege ring heeft de olieraffinaderijen van de Amerikaanse Esso en de gemengd Brits- Nederlandse Shell, genaast op grond van de overweging dal zij weigerden Russi sche olie te verwerken. De regering heeft ook de administratieve gebouwen van Esso en Shell in de hoofdstad Havana overgenomen. Die van Texaco waren woensdag al overgenomen. De regering benoemde onmiddellijk „toezichthou ders" in de bedrijfsleiding van de raffi naderijen en arbeidersmilities namen wachtposten in om eventuele sabotage te voorkomen. De inbeslagneming kwam niet als een verrassing nadat eerder andere Ameri kaanse ondernemingen op Cuba genaast waren. De Amerikaanse zowel als de Brit se ambassade in Havana heeft bezorgdheid over de gang van zaken uitgesproken, maar geen officiële verklaring uitgegeven. Shell zowel als Esso hadden op het ogen blik van de naasting niet meer voorraad dan voor een dag en er waren geen sche pen van deze maatschappije onderweg met nieuwe aanvoer. Cuba charterde on langs tankers om olie uit Rusland te ha len. maar in Havana betwijfelt men of de regering beide raffinaderijen in bedrijf zal kunnen houden. Men verwacht niet dat westelijke landen tankers zullen vrijma- maken ten gerieve van de regering in Ha vana. Volgens Amerikaanse zegslieden kan de stap van de regering-Fidel Castro voor Cuba een economische ramp betekenen. Cuba is thans voor zijn olie-industrie vrij wel op Russische aanvoer aangewezen, al bestaat de mogelijkheid dat ruwe olie uit Venezuela kan worden verkregen. Alle olieraffinaderijen op Cuba staan thans onder directe controle van de rege ring in Havana. Naar verluidt zijn reeds 43 Russische deskundigen in Cuba aange- GENUA (Reuter) De neo-fascistische „Italiaanse Sociale Beweging" heeft haar in Genua te houden nationale conferentie afgelast, nadat de provinciale overheid te kennen had gegeven, dat zij de veiligheid van de afgevaardigden niet kon garande ren. Het bestuur van de partij heeft mee gedeeld, dat het „de logische politieke pn parlementaire consequenties zal trek ken". Mogelijk betekent dit. dat de partij de christendemocratische minderheidsre gering niet langer zal steunen, hetgeen tot een regeringscrisis kan leiden. (UPI) Onder groot tumult in beide huizen van het parlement heeft de Ita liaanse minister van Binnenlandse Zaken Spataro de schuld voor de staking en de ongeregeldheden in Genua, aan de com munisten geweten. De staking veroorzaak te relletjes waarbij 72 politiemannen wer den gewend. Negenentwintig van hen wer den in ziekenhuizen opgenomen. Onder de burgerij waren elf gewonden en tientallen anderen die met eerste hulp konden vol staan Volgens Spataro zijn de oproer kraaiers activisten van de communistische partij die vanuit heel Italië worden opge trommeld. DJAKARTA (UPI) President Sukarno zal eind deze maand tijdens een plechtig heid in Djakarta de Lenin-vredesprijs in ontvangst nemen, zo heeft de presidente van het Indonesische vredescomité, me vrouw Ratoe Aminah Hidajat, meegedeeld. Advertentie dé vloer voor uw leven. Passend in elk interieur. Niets evenaart de huiselijke sfeer en warmte van parket. Leverbaar in fraaie, edele en exotische houtsoorten. Deskundige voorlichting en advies. SHOWROOM Zijlstraat 96 - Haarlem - Tel. 20340 pag Weerrapportcn 1, 2 2, 4 3, 6 3 Op en om het Binnenhof 4 T aal-laria 4 Kerkelijk Leven 4 4 Kunst 5 Agenda van IJmond. en Haarlem 5 Uit stad en omgeving ...G, 7, 9 Kerkdiensten 7 In de Vishal en op zee 9 .9 U 11 17 17 Effecten en Geldmarkt 17 Erbij ...13 tot 17 17 Dit nummer beslaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Advertentie Konigin Juliana, president Frondizi van Argentinië en mevrouw Frondizi tezamen met prins Bernhard en prinses Beatrix voor de aanvang van het gala diner in Den Haag, dat Koningin en Prins vrijdagavond de hoge gasten aanboden. Advertentie SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES HOOFDAGENT ZIJLWEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR v DRIEL, Hoofddorr B-agent: GAR SMIT. Zandvoort B-agent: GAR. STROBBE, Hillegom B.-agent: J. J. v. KOOTEN. Haarlem komen om de raffinaderij met Russische olie op gang te houden. Uit Amerikaanse kringen in Havana is vernomen dat de naasting van andere gro te Amerikaanse fabrieken op Cuba een kwestie van dagen is. Onder deze in dustrieën zijn Cuban Electric (300 mil joen dollar) en Cuban Telephone co. (100 miljoen dollar). HAVANA (UPI) De Cubaanse bond van arbeiders in de suikerindustrie is de monstraties begonnen tegen de nieuwe Amerikaanse wet op de suikerinvoer. De betogingen zullen dinsdag een climax be reiken met een massameeting tegen de „imperialistische en pro-nazistische Ame rikaanse regering". De nieuwe Amerikaan se suikerwet machtigt president Eisenho wer om de invoer in de Verenigde Staten van suiker uit Cuba te verminderen. MEXICO (UPI) Cuba probeert ruwe olie uit Mexico te krijgen om te voorzien in het tekort dat waarschijnlijk zal ont staan ten gevolge van de naasting van Amerikaanse en Nederlands-Britse olie- installaties, zo verluidt in Mexico. Sinds een week vertoeft een Cubaanse delegatie in Mexico, officieel om „de Mexicaanse oliepolitick te bestuderen".

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1