Groeiende goodwill van Suriname bij het Nederlandse bedrijfsleven Kort en bondig Droog met nu en dan zon Papoea-vrijwilligerskorps wordt achthonderd man sterk Prof. Van den Bergh verlaat Amsterdamse Universiteit ii Meer radiozenders voor opvoeding en voorlichting der bevolking Verzending van zeepost Inpoldering van de Biesbosch mogelijk „Statuut niet voor de eeuwigheid geschreven" Griekse piloot had vervalste brevetten Jurist, sterrenkundige, uitvinder en kampioen der democratie 2 Begroting voor Nieuw Guinea SIMCA EEN BIJZONDERE AUTO ^NKEL^VtVEA/^ A. J. ROTTEVEEL'S Hardnekkige brand in Amsterdams pakhuis Vertrouw de schoonheid van uw huid toe aan de wetenschap GOUVERNEUR VAN TILBURG: Arrestatie in Amsterdam Landbouwer ingesloten President Frondizi in Vredespaleis v. DUIVENBODEN BEA-lijn Amsterdam- Birmingham Si Sa 'ERDAG 2 JULI 1960 „Er bestaat bij de samenwerking met Australië geen verschil van mening over het feit dat het beleid van beide regerin gen is gericht op hetzelfde doel, namelijk de inwoners van beide gebieden tot een zo danige ontwikkeling te brengen, dat zij zelf over hun toekomst kunnen beslissen. In het algemeen kan worden gesteld, dat van Nederlandse zijde tot dusver sterker de noodzaak werd gelegd op een versnel ling der ontwikkeling in Nieuw Guinea dan zulks van Australische zijde het geval scheen te zijn ten opzichte van Papoea en Nieuw Guinea. Recente persberichten uit Australië geven ruimte aan de opvatting, dat de Nederlandse en Australische stand punten niet zo ver van elkaar verwijderd zijn als somtijds wel eens wordt veronder steld. Dit zeggen minister Toxopeus en staatssecretaris Bot in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Nieuw Guinea. Het ligt in de bedoeling, dat het op te richten Papoea-vrijwilligerskorps in eer ste aanleg een sterkte zal krijgen van om streeks achthonderd man, te bereiken door jaarlijkse werving van ongeveer tweehon derd man. Het korps zal een zelfstandig deel van de krijgsmacht van het konink rijk vormen. De instelling zal geschieden bij algemene maatregel van bestuur. De vorming van het korps zal worden opge dragen aan de marine. Bestuur Over de inschakeling van Papoea's bij de bestuursdienst wordt medegedeeld, dat het aantal inheemse bestuursassistenten thans 93 bedraagt en daarmede bijna de helft uitmaakt van het totale bestuurskorp van ruim tweehonderd bestuursambtena ren. Van de 69 districten worden er 34 be stuurd door een autochtoon districtshoofd. Verwacht wordt, dat het aantal inheemse bestuursambetenaren in 1963 zal zijn ge stegen tot ongeveer 125. Naarmate hun hun ervaring toeneemt, zullen de inheem se bestuursambtenaren een steeds belang rijker rol gaan vervullen, zowel bij de met de vorming van nieuwe districten ge paard gaande intensivering van 't bestuur als bij de consolidering van onlangs ge opende posten tot districten. Onderwijs De regering acht het wenselijk, dat de gehele onderwijsvoorziening meer zal wor den afgestemd op de beoogde versnelde inschakeling van de Papoea in alle gele dingen van het ontwikkelingsproces van land en volk van Nieuw Guinea. Naast een verder gaande uitbreiding en intensivering van het algemeen vormende onderwijs zal daarom in de eerstkomende jaren vooral aandacht worden besteed aan de opleidings scholen voor dorpsonderwijzers, zomede aan die voor autochtone bestuursambtena ren, politiefunctionarissen en dergelijke. De regering acht de radio een bij uitstek geschikt medium om de bevolking voor te lichten en op te voeden. Er zal worden ge streefd naar een verbetering van. de uit zendingen van de radio-omroep door uitr breiding van het zenderpark. Behalve de centrale zender te Biak zul len regionale en lokale zenders in gebruik worden gesteld. Bij de regering was de vraag gerezen, of het huidige systeem van een zuivere overheidsomroep nog wel voldeed en of het geen aanbeveling zou verdienen de omroep op zodanige wijze te organiseren, dat deze mede zou wor- Advertentie U ZIET ER STEEDS MEER OP DE WEG AUTOMOBIELBEDRIJF Dr. D. Bakkerlaan 12-16 - Bloemendaal Tel. 57500 - 57501 (K 2500) Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Argentina 9 juli; Austra lië: ms Johan van Oldenbarnevelt 5 juli; Canada: ms Prins Willem van Oranje 3 juli en ms Alexandra Sartori 7 juli; Chili: via New York 3 juli; Indonesië: ss Auto- medon 6 juli; Ned. Antillen: ms Delft 5 juli; Nieuw Zeeland: ms Johan van Oldenbar nevelt 5 juli, ss Gothic 7 juli; Suriname: ms Chiron 6 juli; Unie van Z. Afrika: ms Pretoria Castle 3 juli en Z.W. Afrika: ms Celebes 5 juli; Brits Oost Afrika: ss Africa 9 juli. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten, geven de post kantoren. Een hardnekkige brand heeft gisteren een ruïne gemaakt van een pakhuis op het Prinseneiland, een der dichtstbebouw- de westelijke eilanden in Amsterdam-cen trum. Het vier verdiepingen hoge pand diende als opslagplaats voor emballage van een teer-, bitumen- en verffabriek. Hoewel de brandweer snel ter plaatse kwam, kon niet worden verhoed dat het vuur zich van de eerste naar de ande re verdiepingen uitbreidde. Pas toen de drijvende brandspuit „Jason" een grote hoeveelheid water op het pakhuis had ge worpen, had men het vuur vrij snel bedwongen Er is voor vele duizenden guldens schade aangericht aan het gebouw en de daarin opgeslagen emballage. den gedragen door de samenleving. Met de gouverneur is inmiddels overleg ge opend om de mogelijkheden op dit punt nader te onderzoeken. Ten aanzien van de politieke ontwikken ling zegt de regering dat er bij de benoe ming van leden van de Nieuw-Guinea-raad zorg voor dient te worden gedragen, dat het vertegenwoordigende karakter van de raad in de samenstelling zo duidelijk mo gelijk tot uitdrukking zal komen. Op wel ke wijze de gouverneur dit denkt te be reiken is een zaak van beleid, welke de gouverneur nog nader onder de ogen zal moeten zien. Industrievestiging De regering overweegt momenteel geen bijzondere nieuwe maatregelen op fiscaal gebied ter stimulering van de vestiging van bedrijven. De belasting-verordeningen, zo als 'deze gelden voor bedrijven hebben reeds een gunstig fiscaal element gescha pen. De vraag, of van gouvernementszijde (c.q. van regeringszijde) voldoende aan dacht wordt besteed aan een geleidelijke overschakeling naar de geldeconomie kan de regering zonder voorbehoud bevesti gend bentwoorden. Inpoldering van de Brabantse Biesbosch is mogelijk, aldus verklaarde het oud- hoofd van de cultuurtechnische dienst, dr. ir. F. P. Mesu, vrijdag in een referaat voor de Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning. Wel zal vojgens hem elke belanghebbende bij de Biesbosch daartoe iets van zijn wensen moeten laten varen, maar hij was er van overtuigd, dat wan neer de goede wil er is een voor alle partijen redelijk compromis zal kunnen worden gevonden. Bovendien zal naar zijn mening door de afsluiting van Volkerak en Haringvliet tevens een oplossing kun nen worden gevonden voor het drinkwater probleem voor het gehele huidige en toe komstige zuidelijk gebied van de randstad Holland. De heer Mesu stelde dat de be langen van Rotterdam om het leidingwa ter van de Oude Maas zo zuiver moge lijk te houden in strijd kunnen komen met de handels- en- scheepvaartbelangen van langs de Oude Maas gelegen plaatsen. De drinkwaterwinning kan b.v. ge schieden in de boezem van de Brabantse Biesbosch. Sprekend over de inpoldering zeide de heer Mesu, dat een redelijke tus senoplossing voor het noordelijke en het oostelijke deel van de Biesbosch kan wor den verkregen door het vormen van twee grote „lobben", gescheiden door het Steur- gat, dat open en bevaarbaar moet blijven voor schepen van 500 ton. Deze oplossing is voor alle belanghebbenden aanvaard baar. Moeilijker is het een bevredigende regeling te vinden voor het zuidwestelijk deel van de Biesbosch, omdat hier land bouw, recreatie- en natuurbeschermings- belangen botsen. Advertentie Een gezonde huid is uw mooiste bezit. Nieuwe Endocil huidverzorgingspreparaten bieden u volledige, wetenschappelijk verantwoorde schoonheidsverzorging - elke dag, in enkele minuten. 'Prod. van ORGANON Laboratoria huidverzorgings- preparaten schenken schoonheid door gezondheid Verkoopkantoor voor Nederland: Kennemer Handel-Mi]., Amsterdam (Vaxi onze Haagse redacteur) „Over de dominion-status van Suriname spreek ik niet. Ik ben constitutioneel gou verneur, dus ik onthoud mij van politieke uitspraken. Maar het Statuut voor het Koninkrijk is niet voor de eeuwigheid ge schreven en als het om een gezonde ont wikkeling gaat, kan men die niet tegen houden". Dat verklaarde ons de Nederlandse ver tegenwoordiger in Suriname, gouverneur J. van Tilburg, die na een verblijft van ongeveer een maand in ons land vandaag terugvliegt naar Paramaribo. Het ligt ech ter voor de hand dat de door leden van de Surinaamse regering en door statenleden geuite verlangens naar een grotere zelf standigheid, vooral wat betreft de Suri naamse vertegenwoordiging op sommige belangrijke internationale posten, onder werp van gesprek zijn geweest bij zijn ontmoetingen met de vice-minister-presi dent, drs. H. A. Korthals, die met de ko ninkrijksaangelegenheden is belast. Evenzeer heeft gouverneur Van Tilburg gesproken met de zakenlieden die deel heb ben uitgemaakt van de industriële missie- Bruynzeel, welke het vorig jaar een bezoek aan Suriname bracht. Dat hernieuwde contact heeft de heer Van Tilburg tot de positieve constatering gebracht dat na alle teleurstellingen welke het bedrijfsleven vroeger in Suriname heeft ondervonden, er nu toch een verheugende en groeiende belangstelling voor de eventuele mogelijk heden van de industrie in Suriname be staat en dat de weerstanden daartegen goeddeels zijn overwonnen. De Bruynzeel- vestiging in Suriname is daar zelf natuur lijk een klinkend bewijs van. Bruynzeel heeft trouwens niet alleen het initiatief genomen tot die industriële missie, maar heeft bovendien de betrokken groep indu striëlen bij elkaar gehouden. Op die ma nier is er meer goodwill gekweekt dan in jaren gebeurd is. Aan de andere kant waarschuwt de heer Van Tilburg tegen ongemotiveerde ver- Prof. Van den Bergh op de stoel der zuchten in het t.v. programma „Anders dan anderen" met links Bert Garthoff en in het midden een familielid van de hoogleraar Tony van den Bergh. De 32-jarige Griekse piloot G. P. P., die zich sinds enige maanden in Nederland op hield, is vrijdag in zijn hotel in Amster dam gearresteerd. Hij wordt ervan ver dacht, van de Rijksluchtvaartdienst in Den Haag een Nederlands vliegbewijs te heb ben verkregen op grond van vervalste buitenlandse vliegbrevetten en zal binnen kort voor de officier van justitie in Den Haag worden geleid. P. trad met zijn Nederlands vliegbrevet eerst in dienst van Euravia in Rotterdam, dat echter spoedig werd opgeheven. Mid den mei kwam hij bij Aero Contractors in Den Haag, die hem per K.L.M. naar Nigeria zonden, waar deze firma een luchttaxi-bedrijf heeft. Korte tijd later stond P. echter weer in Den Haag en zei, dat er voor hem in Nigeria niet voldoende te vliegen was en dat hij dus maar weer was teruggekomen. Zijn werkgever was hierover ontstemd en bracht hem de reiskosten naar Nigeria en terug in rekening, die hij echter niet kon of niet wilde betalen. Prompt werd hij ontslagen. Terwijl hij vergeefs bij Martin's Air Charter in Amsterdam solliciteerde, wendde zijn advocaat zich tot Aero Con tractors en eiste salaris op. Tenslotte diende Aero Contractors een aanklacht te gen hem in. Thans heeft de Dienst Lucht vaart van de Rijkspolitie ontdekt, dat de man geen enkel recht had op een Neder lands vliegbewijs, aangezien zijn buiten landse bewijzen zijn vervalst. In Nigeria waren de autoriteiten al eer der tot die conclusie gekomen. Daarom kreeg P. daar geen vliegbewijs en moest hij naar Nederland terugkeren. Bij zijn verhoor ontkende de Griek vrijdag zijn buitenlandse brevetten zelf te hebben ver- vaslt. Hij zei, dat ze authentiek waren ge weest, maar dat hij ze hier te lande op consulaten had laten verlengen en veran deren, en wel zodanig dat ze recht gaven op grotere vliegbevoegdheid dan hij in werkelijkheid bezat. De rijkspolitie te Vaassen bij Apeldoorn heeft de 48-jarige landbouwer uit Ernst aangehouden, die onlangs door de rechter veroordeeld is tot een boete van 54 gul den, of negen dagen hechtenis, omdat hij had geweigerd inlichtingen te verstrekken ingevolge de inventarisatieverordening van het Landbouwschap. Reeds tijdens de zitting verklaarde hij, de hem opgelegde boete ni.et te zullen betalen. De man is overgebracht naar Zutphen, waar hij zijn negen dagen in het Huis van Bewaring zal uitzitten. Enkele weken geleden werd in Vaassen reeeds een landbouwer voor het i zelfde feit gearresteerd. (Van onze Amsterdamse redacteur) De onlangs 70 jaar geworden prof. mr. dr. G. van den Bergh, die internationale vermaardheid heeft als jurist, sterrenkun dige en uitvinder heeft vanmiddag af scheid genomen van de Amsterdamse Gemeente-Universiteit, waaraan hij bijna een kwart eeuw als hoogleraar Neder lands staatsrecht heeft gedoceerd. Het afscheidscollege van prof. Van den Bergh, dat door zeer vele belangstellenden werd bijgewoond, had tot onderwerp „de democratische staat en de democratische partijen". Hij herinnerde aan zijn intree rede in 1936 toen hij sprak over de de mocratische staat en de nict-democrati- sche partijen", welke rede toen veel stuf heeft doen opwaaien. Prof. Van den Bergh achtte thans de niet-democratische partijen van „links" in ons land onbete kenend, mede dankzij hun nog steeds krachtige onderlinge zelfvernietiging. Daarentegen zag hij 't gevaar van „rechts" als dreigender, „een gevaar dat voorna melijk moet worden gezocht in een be paald soort rancune-journalistiek en een schamperende tijdschriftvulling die de weerstand tegen een herhaling van het fascistische experiment systematisch ver zwakken". De scheidende hoogleraar meende dat de Nederlandse democratische partijen in het opzicht van de verdraagzaamheid en het huldigen van de geestelijke vrijheid een prachtige staat van dienst hebben. „Het wijken van de overheid voor de stem van het individualisme gaat ver en dat is een prachtig beginsel". Hij vroeg zich echter af of altijd alle democratische par tijen de verdere implicaties hiervan heb ben begrepen. Hij dacht hier onder meer aan het processie-verbod, dat hij in een land met werkelijke godsdienstvrijheid on verdedigbaar achtte. Enfant terrible George van den Bergh is op 24 april 1890 te Oss geboren. In 1915 promoveerde hij te Amsterdam in de rechtswetenschap pen, in 1925 in de staatswetenschappen op het proefschrift: „De medezeggenschap der arbeiders in de particuliere onderne mingen". In de „margarine-dynastie" Van den Bergh was Geox-ge het „enfant terx-ible" vanwege zijn linkse ideeën. In 1910 werd hij voor het socialisme gewonnen. Drie jaar later tx-ad hij toe tot de S.D.A.P. voor welke partij hij later in de Amstei'damse gemeenteraad en in de Tweede Kamer zit ting had. Na de oorlog was hij overtuigd en actief lid van de Partij van de Arbeid. Prof. Van den Bergh is een veelzijdig man. Ondanks zijn drukke werkzaamheden als hoogleraax-, als politicus en als huisva der van een gezin met twaalf kinderen, verdiepte hij zich in de steiTenkunde. Hij schx'eef een standaax-dwerk „aarde en we reld in ruimte en tijd" van welk werk Ne derlandse, Engelse, Amex'ikaanse en Ita liaanse uitgaven zijn verschenen. De hooglex-aar heeft zich ook ontpopt als uitvindex'. Hij is de geestelijke vader van het „boekje-halfom". Dit systeem dat, nog steeds, zij het op bescheiden schaal wox-dt toegepast, bestaat uit het benutten van het „wit" tussen de regels in de studie boeken. Hij wist met zijn systeem de papiex-kosten en daarmee de verkoopsprijs der boeken te drukken. De regels in het „boekje-halfom" zijn dicht tegen el kaar gedrukt. Men leest van een bladzij de eex'st de oneven regels, terwijl de even regels door een sjabloon woi'den afgedekt en vervolgens de even regels. Voorts is prof. Van den Bergh bekend om zijn klokhervorming. Waax-om laten wij ons ringeloren door de tijd?, heeft hij zich afgevraagd en hij propageex-de de zogenaamde „Eui'oklok". Dit systeem gaat uit van de gedachte dat de zon op 10 maart om 06.30 uur opkomt. Door nu in de pex'iode van 10 maart tot 1 juni de klokken l/720ste sneller te laten lopen (of iedere dag 2 minuten voor te zetten) zal de zon iedere dag „om 06.30 uur blijven opkomen". Na 1 juni woi'dt de dan be reikte toestand een maand lang bestendigd. Van 1 juli tot 17 oktober moeten de klok ken weer l/960ste van de snelheid lang zamer lopen (of 1,5 minuut per dag). De voordelen van het systeem zijn, dat men 's moi'gens opstaat bij het opkomen van de zon. Het heetste moment van de dag zal zomers dan pas na het aflopen van de dagtaak liggen en men kan dan tot 's avonds elf uur van de zon genieten. Prof. Van den Bergh heeft becijferd dat de ax-beidsproduktie hiei'door zal toenemen, wat een vooi'deel van 15 miljoen gulden per jaar oplevert, terwijl bovendien 2 mil joen gulden per jaar op elektx-ische stroom wordt bespaard. Een probleem zal wel wor den, de kindex-en naar bed te krijgen als de zon nog hoog aan de hemel staat In oktober van het vorige jaar was prof. Van den Bergh hoofdpersoon in het tele visie-programma „Anders dan andex-en" en hebben miljoenen mensen nader ken nis kunnen maken met deze opvallende figuur. Hij is van grote betekenis geweest voor de socialistische beweging in ons land. Als raadsadviseur in buitengewone dienst van Justitie en Buitenlandse Zaken heeft hij bovendien ons land gx-ote diensten be wezen. Amstei'dam heeft bij zijn emeritaat een uitnemend hoogleraar vex'loren, die tij dens zijn colleges in het staatsrecht zijn leerlingen altijd heeft willen dooi'dringen van de geest van de democratie. De stu denten verliezen in prof. Van den Bergh ook een zeer geestig docent. Zo heeft hij eens op St. Nicolaasdag zijn college op rijm gezet en moesten de studenten na af loop de tekst gezamenlijk zingend dooxrne- men wachtingen. „Er kan nu eenmaal niet ieder jaar een Bx-okopondoplan uit de bus ko men en een zakenman dat weet ik als oud-wethouder van Rotterdam maar al te goed heeft nu eenmaal met matei'iële feiten rekening te houden. Industrie in Suriname dient voornamelijk voor de ex port te werken, zodat de internationale marktsituatie vaak over het al of niet sla gen van een vestiging beslist. Verder dient een transportvraagstuk te worden opgelost, moet er rekening mee worden gehouden met het beschikbax'e aantal arbeidskrachten en dient het bedrijf gebaseerd te zijn op de in het land aan wezige grondstoffen. Voorlopig zullen bauxiet en hout wel de produkten blijven waarop de Sux'inaamse economie drijft. En dan is er natuux-lijk de landbouw, die voor al door het Wageningenplan tot ontwikke ling komt. Wat dat laatste betreft zal gou verneur Van Tilburg het van harte toe juichen wanneer een Nedex'landse gi'oep bereid blijkt, indien dit technisch en eco nomisch mogelijk is, de bakovencultuur ter hand te nemen. „Ik ga terug naar een heerlijk land, dat bruist van dadendrang en zich in volle ontplooiing bevindt", zo zei de heer Van Tilbui-g tenslotte. (Vervolg van pag 1) Des middags hadden president en me vrouw Frondizi bij het nationale monu ment op de Dam te Amsterdam een krans gelegd. In de namiddag bracht president Frondizi een bezoek aan het Permanente Hof van Arbitrage en het Internationale Hof van Justitie in het Vredespaleis te Den Haag. Tijdens een daarna gehouden persconfe rentie in kasteel Oud-Wassenaar verklaar de de president, dat over vex-dere genoeg doening, na de uitspraak van de Veilig heidsraad, door de Argentijnse en Israëli sche regeringen onderhandeld wordt. Hij zei verder dat zijn land gaarne emigranten zal ontvangen en bij voorkeur Nederlan ders, die om hun goede werk en betrouw baarheid bekend staan. Over de doelstellingen van zijn reis zei de px-esident, dat hij in de eerste plaats poogt de Dinding tussen de Latijns-Ameri kaanse landen en in het bijzonder van Argentinië met Europa te verstevigen. Voorts poogt hij de Europese staatslie den ervan te overtuigen, dat de Latijns- Amerikaanse landen niet afzijdig kunnen en willen blijven bij grote besluiten, die de wereldvx-ede betx-effen. Hij sprak zijn bezorgdheid uit over protectionistische tendensen in de E.E.G. op het gebied van de invoer van landbouwprodukten en grondstoffen. De px-esident hield een pleidooi voor multulaterale vrije handel met een gezon de politiek: te kopen in het land, waar de produkten het goedkoopst zijn. Hij wees tenslotte op herstel en stabilisatie van de democratische bewindsvorm en de democratische rechten van vrije menings uiting en drukpers in zijn land. „Jupiter" verkocht. Het in 1928 bij de machinefabriek en scheepswei'f P. Smit ji\ te Rottei-dam gebouwde s.s. „Jupiter" van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot maatschappij n.v. te Amsterdam is ver kocht aan de Cia de Navegacion Michaels Line in Panama. Samenwerking hervat. De samenwer king tussen het Algemeen Nederlandsch Pei'sbureau ANP en het Duitse persagent schap DPA is hervat. De directeur van het Westduitse persbux-eau, dr. Wolfgang Wey- nen, die als gast van het ANP in Neder land vertoeft, heeft in de radiokamer van het A.N.P. de x-adiotelexverbinding in wer king gesteld, waardoor de nieuwsuitwisse- ling tussen de beide agentschappen werd hersteld. Politie maakt slippertjes. Op de lucht haven Rottei-dam is de eex'ste politieslip- baan van het Eui'opese continent geopend. Daax'toe maakte hoofdcommissaris H. M. C. A. Staal een stevig slippertje op de tachtig meter lange en twaalf meter brede baan. Langs het door een speciale samen stelling zeer gladde asfalt loopt een buis, waaruit tientallen waterstraaltjes de glad heid nog vei'hogen. Het is de bedoeling dat alle Rottex-damse politiemannen, die een motorvoex'tuig bestux-en, de slipopleiding volgen. De instructeurs, ook leden van het Rotterdamse politiekoi-ps, hebben een op leiding in de „slipschool" te Zandvooi't ontvangen. NAVO-toorts. Generaal Norstad zal op 6 juli in zijn hoofdkwartier in Frank rijk een vrijheidstooi'ts ontsteken, die door een equipe van de Deense burgerwacht naar het eiland Falstar zal worden ge bracht ter gelegenheid van een gi-ote bur gerwachtmanifestatie. Op doortocht zullen de fakkeldragers op 7 juli in het oplei dingscentrum voor de B.B. in Laren wox-- den ontvangen. Zij zullen vooi'ts in Coe- vorden de schriftelijke groet van generaal Nox-stad, die zij bij zich hebben, vooxdezen, en de Nederlandse en Deense tekst mee nemen v^in een door de burgemeester van Coevorden namens de Nedei'landse Atlan tische Commissie uit te spreken groet aan haar zusterorganisatie in Denemarken. Wielrijder doodgereden. De rechtbank te Gx-oningen heeft een 37-jarige onder- aannemer uit Gi'oningen veroordeeld tot acht maanden gevangenisstx-af waarvan drie maanden voorwaardelijk, alsmede tot twee jaar ontzegging uit de rijbevoegd heid. Hij had op 5 april na in een café zeven flesjes bier te hebben gedronken, met zijn auto een 66-jarige wielrijder aangex-eden. Deze was op slag dood. Raddraaier berecht. De rechtbank te Doi'drecht heeft een 19-jarige magazijn bediende uit Gorinchem acht maanden ge vangenisstraf opgelegd wegens geweld pleging tegen een groep jongens uit Slie- drecht. In de avond van de 22ste april was hij, onder meer gekleed in een wind jack, met daarop geschilderd een doods kop en de woorden „De Stompers", en ge wapend met een stuk fietsketting samen met nog meer jongens uit Gorinchem naar Sliedrecht getrokken. Er ontstond een vechtpartij waarbij een 19-jarige Slie- drechtse jongen door een der vechtjassen met een mes werd gestoken. Advertentie aluminium |atoesl*«n De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 De British European Airways openen maandag a.s. een ï-echtstreekse lijndienst Amstex-dam-Birmingham, die twee maal per week (maandags en donderdags) door Viscount-toestellen zal wox-den gevlogen. Het eex-ste toestel uit Birmingham wordt maandag om 13.15 uur verwacht met aan boord o.a. de burgemeester van Birming ham en een aantal Britse journalisten en B.B.C.-verslaggevers, 's Avonds biedt het gemeentebestuur van Amsterdam de gas ten een maaltijd aan in het Muiderslot. Dinsdag volgt een x-ondvaart door de Am sterdamse grachten met een lunch op de bovenste vei'dieping van t' nieuwe haven gebouw, waarna het gezelschap de terug- reis naar Engeland via Schiphol aanvaardt. De tweede vlucht, op donderdag 7 juli wordt o.m. meegemaakt door Amstex'- dams loco-burgemeester, mr. A. de Roos en een groep Nedex'landse journalisten voor een tegenbezoek aan Birmingham. Het K.N.M.I. deelt mede: Het lagedruk gebied boven Scandinavië vex-plaatst zich langzaam in de richting van de Oostzee. Ten zuidwesten van IJsland is een nieuwe depressie aangekomen, die langzaam in oostelijke richting koei'st. Tussen de beide systemen komt een gebied met hogere luchtdruk voor dat van de Britse eilanden in de richting van Fx-ankrijk trekt. Deze ontwikkelingen hebben tot gevolg, dat het weer morgen in ons land niet meer direct beïnvloed1 wordt door depressies. In ver band daarmee wordt verwacht dat 't op de xneeste plaatsen droog zal blijven met nu en dan zonneschijn, vooral in het zuiden van het land. De komende nacht zal nog vrij koud zijn. Morgen ovex-dag zullen de temperatui-en over het algemeen iets hoger zijn dan vandaag, maar nog beneden nor maal voor de tijd van het jaar. WEERRAPPORTEN Temperaturen; bulten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur 06 M Zondag 3 juli Zon op 4.25 uur, onder 21.02 uur. Maan op 14.30 uur, onder 0.49 uur. Maandag 4 juli Zon op 4.26 uur, onder 21.02 uur. Maan op 15.45 uur, onder 1.18 uur. Maanstanden 2 juli 4.49 uur Eerste 8 juli 20.37 uur 15 juli 16.43 uur 23 juli 19.31 uur 31 juli 13.39 uur kwartier. Volle maan Laatste kwartier. Nieuwe maan. Eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 2 juli Hoog water 9.04 en 21.32 uur. Laag water 4.25 en 16.51 uur. Zondag 3 juli Hoog water 10.07 en 22.39 uur. Laag water 5.21 en 17.56 uur. Maandag 4 juli Hoog water 11.16 en 23.48 uui\ Laag water 6.29 en 19.11 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder zwaar bew. nnw 15 0 Ypenbux-g zwaar bew. nnw 16 0,6 Vlissingen half bew. wzw 15 0 Eelde zwaar bew. w 15 6 De Bilt zwaar bew. w 15 0,2 Twente zwaar bew. w 15 1 Eindhoven zwaar bew. zw 16 0 Zd-Limburg licht bew. z 16 0 Helsinki half bew. n 17 0,3 Stockholm zwaar bew. ono 18 1 Kopenhagen motregen wzw 17 0,1 Aberdeen geheel bew. nw 17 0 Londen onbewolkt windst. 19 0 Amsterdam zwaar bew. nw 15 2 Brussel licht bew. zw 16 0,1 Luxemburg onbewolkt nw 15 0 Parijs licht bew. windst. 20 0 Bordeaux geheel bew. windst. 25 0 Grenoble regen windst. 22 0,1 Nice half bew. n 24 0 Berlijn zwaar bew. w 15 2 Frankfort onbewolkt wzw 17 0 München licht bew. zw 16 0 Zürich licht bew. nw 19 0 Genève licht bew. O 21 0 Locarno zwaar bew. windst. 23 0 Wenen zwaar bew. wzw 17 0,3 Innsbruck licht bew. windst. 21 0 Belgrado onbewolkt windst. 0 Athene onbewolkt w 32 0 Rome zwaar bew. windst. 29 0 Ajaccio zwaar bew. nno 27 0,4 Madrid half bew. windst. 28 0 Mallorca zwaar bew. windst. 32 0 Lissabon licht bew. wzw 23 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2