BIJSTAND-KRANT Grote en kleine bondgenoten Wereldnieuws J Kroesjtsjev houdt in Wenen de neutraliteit hoog D.P.-fractie in de Bondsdag opgelost in C.D.U. en F.D.P. Treedt Britse minister van Financiën af? Gromyko wijst verzoek van Macmillan af Definitief akkoord over Cyprus Directie van Coalbrook- mijn in gebreke gesteld 3 Hij wenst meer wederzijdse handel en veroordeelt het vormen van economische groepen in Europa MAAGKLACHTEN? Selwyn Lloyd genoemd als opvolger van Amory Rusland zal niet naar Geneve terugkeren Sukarno verbiedt staken Drie partijen over in de volksvertegenwoordiging Londen zwicht voor de taaie Makarios Luchtreddingsdienst in Zwitserland door dr.R van Esmond de -v. f CQraatótoel j ZATERDAG 2 JULI 1960 (Van onze correspondent in Wenen) Totnutoc houdt Kroesjtsjev zich vrij rustig en springt niet uit de band. Hij treedt niet op als een grappenmaker, hij houdt geen woedende redevoeringen, doch is gematigd van toon, ofschoon hij over ontwapening spreekt, over het kapitalis me en de koude oorlog. Hij vermeldt hij noemt geen namen. Zelfs Amerika weliswaar ..agressieve krachten", maar komt niet over zijn lippen. Daar zijn tijd nauwkeurig is ingedeeld en de politie hem op de voet volgt, krijgt hij nauwelijks de kans om met de „gewone man" in contact te komen. Toch is hij er gisteren een maal tussen uitgetrokken. Na het ont bijt verliet hij zijn hotel en wandelde langs de Ring naar de Opera-passage, naar de ronde tunnel met de zes rol trappen voor de Opera. Hij was er blijk baar van onder de indruk van het feit dat er in deze passage met zijn grote ronde cafetaria in het midden ook nog winkels zijn. „Wanneer ik dit eerder had gezien, zouden wij dit ook in onze tun nels van Moskou hebben gdaan", zo merk te hij op. Hij werd dadelijk herkend zodat er een stormloop op de passage ontstond en er plotseling een tweehonderd nieuwsgieri gen aanwezig waren. Kroesjtsjev gaf een paar oude mensen de hand, maar de toe schouwers werden door de politie op een afstand gehouden. Daarna werd hij door rechercheurs naar boven geloodst, waar zijn auto stond te wachten. Kroesjtsjev had laten doorschemeren dat hij tot nu' toe geen gelegenheid heeft ge had arbeiders te ontmoeten, maar deze kans heeft hii dubbel en dwars gekregen in een autofabriek, waar 1500 man wer ken. Dit was eigenlijk de eerste keer. dat hij vrij uitbundig, met spreekkoren en al, werd toegejuicht, maar deze fabriek is één van de weinige uitzonderingen. Zij heeft namelijk tot 1955 toe, dus tien jaar lang onder Russisch beheer gestaan, zo dat de arbeiders nog voor een aanzienlijk gedeelte communist zijn. Hier voelde de Russische premier zich blijkbaar onder geestverwanten en daarom sprak hij ge heel in communistische stijl over de ar beiders, die hun eigen standbeeld hebben in de fabrieken die zij zelf bouwen. „Ook de villa's, waar de ondernemers wonen en het goud cat in hun brandkasten wordt bewaakt is het werk van de arbeiders," zo zei hij. Toch bleef hij ook in deze toespraak gematigd, want op het einde zei hij: „Ik hoop, dat niemand mij deze woorden kwalijk neemt. Ik ben namelijk geen diplomaat maar een vroegere werk man". Kroesjtsjev betoogde dat de Sov jet-Unie met zijn produktie alle Europese 'landen heeft ingehaald en spoedig ook Amerika zal overvleugelen. Bovendien zal dit jaar nog de zes- repsectievelijk zeven- urige werkdag worden ingevoerd en over een paar jaar wil men met een werkdag van zes of vijf uur beginnen. Na de Coëxistentie te hebben genoemd zei hij woordelijk: „De betrekkingen tus sen Oostenrijk en de Sovjet-Unie zijn goed en zij kunnen een voorbeeld zijn voor an- Advertentie AFGELOPEN Zuurbranden en heftige oprispingen? AFGELOPEN! door VENTROLETTEN Deze speciaal bewerkte, onschadelijke maagtabletten heffen direct >1 die narig heid op; ook dat nare zeerende-vermoet- eode gevoel in de maagstreek verdwijnt prompt en keert niet terug. U gaat met genoegen aan tafel en hebt weer lust in het leven. Ventroletten brengen blijvende verbetering. Probeer direct een doosje Ventroletten prijs f. 3.75; of neem een radicaalkuur (gelijk aan vier doosjes) prijs f. 12.-. Verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten. Valkhoff's pharmaceutlsche fabriek Postbus 194 - Haarlem Verkoopkantoor; Fa H. ten Herkei N.V. Hilversum (Van onze correspondent in Londen) In Britse politieke kringen wordt ver wacht, dat de Britse Kanselier van de Schatkist, Heathcoat Amory, nog deze maand zal aftreden. Zijn heengaan is al lang in de pen. Amory wil zich in het zakenleven terug trekken. Hij is thans zestig en vindt deze leeftijd te hoog voor de vervulling van het kanselierschap. Pi-emier Macmillan voelt er echter weinig voor hem te laten gaan, aangezien dit een ingrijpende re organisatie van het kabinet nodig zou maken. Deze was ongewenst toen het topge- sprek kans van slagen leek te hebben. Nu dit echter voor lange tijd van dc baan is kan het zijn dat Selwyn Lloyd. de minister van Buitenlandse Zaken, die na vele inspannende jaren naar een verandering snakt, Amory's post zal overnemen. Het is echter mogelijk, dat Selwyn Lloyd Buitenlandse Zaken zal houden tot na de Amerikaanse presidentsverkiezin gen, omdat deze op ministerieel niveau een nieuwe fase zullen inluiden in de Brits-Amerikaanse betrekkingen. In dat geval komt Henry Brooke, de tegenwoordige minister van Volkshuis vesting in aanmerking voor de porte feuille van Financiën. Er is de laatste maanden in Conservatieve kring scherpe critiek op Amory uitgeoefend wegens zijn besnoeiingspolitiek, maar zijn even tueel aftreden zou daar niets mee te maken hebben, omdat hij het volledige vertrouwen van het kabinet bezit. deren. „Daarmee heeft hij eigenlijk heel duidelijk het motief aangegeven van zijn lange en vermoeiende reis in Oostenrijk die negen dagen duurt. Het neutrale rijk moet als voorbeeld dienen voor ande re landen, en als lokmiddel wijst Kroesj tsjev er op dat een neutraal land veel minder geld voor zijn bewapening moet uitgeven dan de „agressieve groepen". Tijdens het bezoek aan de Kamer van Handel en Nijverheid sprak hij over de mogelijkheid en wenselijkheid dat het han delsverkeer tussen Oostenrijk en dc Sov jet-Unie zal worden uitgebreid. Hij ver meldde daarbij dat er zelfs in Oostenrijk een bureau bestaat dat belemmerend werkt op de handel met de oostelijke staten. Hiermede bedoelde hij het embargo op strategisch materiaal. Tevens sprak hij zich gematigd, maar beslist uit tegen de nu bestaande handelsassociaties en in het bijzonder noemde hij de „grote zes" (E.E. G.) en de kleine zeven. (E.F.T.A. Hij zei te weten dat Oostenrijk zich bij de E.F.T.A. heeft aangesloten, maar in deze associa ties ziet hij een beletsel voor de werke lijke internationale handel. Dat de Sov jet-Unie de grootste belangstelling heeft voor uitbreiding van ziji handel met het Westen komt telkens weer in zijn toe spraken tot uitdrukking. Een keer nam hij zelfs de rol van Mikojan, de Russische koopman over, en zei: „Ik ben een rijk koopman op een jaarmarkt. Ik koop alles, maar ik wil ook zelf verkopen, zodat wij geld hebben om te betalen voor hetgeen wij kopen". Leden van Kroesjtsjevs delegatie spra ken tezelfdertijd met Oostenrijkse autori teiten. Deze besprekingen hebben, zo zei men in Wenen, een „zeer goed verloop". Toen Kroesjtsjev het gebouw verliet, ston den ongeveer tweehonderd mensen het vertrek zwijgend gade te slaan. Eisenhower nam de benen (Reuter) Edgar Eisenhower, presi dent Eisenhowers oudste broer, heeft ver slaggevers te Salzburg meegedeeld dat hij twee uur voor Kroesjtsje\ s aankomst uit zijn hotel in Wenen was weggegaan, om dat hij niet met de premier onder hetzelf de dak wilde wonen. Edgar Eisenhower, die te Salzburg een internationale conferentie van advocaten zal bijwonen, heeft zijn bezoek aan Wenen afgebroken. (UPI) De provinciale raad van Salz burg. waar Kroesjtsjev maandat wordt verwacht, heeft een voorstel van het enige communistische lid om plakaten op te hangen met opschriften als „Salzburg be groet Kroesjtsjev" en „vrede en vriend schap" met, op een na, algemene stem men afgewezen. WENEN (Reuter) De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken. Gromyko. heeft te Wenen verklaard dat er geen en kele kans is dat de Sovjet-Unie voldoet aan het verzoek van premier Macmillan om haar zetel op de Geneefse ontwape ningsconferentie weer in te nemen. Hij zei dit op een receptie die de Oostenrijkse regering ter ere van premier Kroesjtsjev gaf. Radio-Moskou heeft in een commentaar op het antwoord van Macmillan aan Kroesjtsjev, over het mislukken van de ontwapeningsbesprekingen gezegd dat de Britse premier „ongegronde beschuldigin gen" uit. Het koninklijk paar van Thailand, dat in september een officieel bezoek aan ons land brengt, is op het ogenblik de gast van president Eisenhower. Advertentie ANTIEKE MEUBELEN houden waarde Grote voorraad antieke secretaires, ronde mahonie tafels, ook uittrekbaar, met bla den. ladekasten, commodes, ook mahonie stoelen en fauteuils, tafeltjes enz. Restauratie van antieke meubelen, curiositeiten enz „DE HERTEKOP" A. MUDDE Groot Heiligland 64 - Gasthuisvest 75 TEL. 12223 DJAKARTA (AFP) President Sukar no heeft, in zijn hoedanigheid van opper ste militaire gezaghebber, voor het gehele land een verbod uitgevaardigd tot het hou den van stakingen en uitsluitingen in vitale ondernemingen. Hij is wordt in een toe lichting gezegd hiertoe overgegaan in het belang van de nationale waakzaam heid in verband met de landsverdediging en ter voorkoming van een stagnatie in het economische leven van de bevolking. In deze toelichting wordt op de arbeiders een beroep gedaan om hun verlangens kenbaar te maken via de militaire gezaghebbers in het gebied waar zij werkzaam zijn. De maximumstraf op overtreding van het verbod is een jaar gevangenisstraf of vijfduizend rupiah boete. (Van onze correspondent in Bonn) De kleinste Westduitse regeringspartij, de rechtse Deutsche Partei verloor giste ren haar belangrijkste bestaansbron: de D.P.-fractie in de Bondsdag te Bonn. Ne gen van de vijftien leden van deze fractie liepen over naar de grootste coalitie partij de C.D.U. van bondskanselier Adenauer. Omdat voorgeschreven is dat een partij tenminste vijftien Bondsdagleden moet hebben om een eigen fractie te kunnen vormen, komt de „desertie der negen" er op neer dat de D. P. in de Bondsdag niet meer over een fractie beschikt. Te minder daar dc overige zes leden zullen overgaan naar de F.D.P. Tot cle negen naar de C.D.U. overgelo pen D.P.-ers behoren de beide ministers in het kabinet Adenauer. Seebohm (Ver keer) en Von Merkatz (Bondsraadaangele genheden), voorts de vroegere minister van Woningbouw Preusker, de ex-staats- secretaris Ripken en de sociale deskundi ge mevrouw Kalinke. De landbouwexperts van de D. P. gaan waarschijnlijk over naar de liberale F.D.P. De negen politieke deserteurs verklaar den dat buitenlandse politieke situatie van de Bondsrepubliek uiterst gevaarlijk is. Zij achtten het noodzakelijk dat de achter de regeringspolitiek slaande gelederen worden gesloten. Zij voelen zich derhalve verplicht zich te scharen aan de zijde van de C.D.U. Seebohm en Von Merkatz boden gisteravond formeel aan Adenauer hun ontslag als minister aan, hetgeen de kan selier zoals te verwachten viel weigerde. Om ontslagen te worden zijn de D.P.-ers tenslotte niet naar de C.D.U. overgelopen. Men komt dichter bij de waarheid van deze ontwikkeling in de Westduitse politiek indien men in ogenschouw neemt dat de D. P. nog maar bitter weinig aanhangers heeft buiten haar normale agrarische aan hang in Nedersaksen. De partij parasi teert al jarenlang op de goedgunstigheid van Adenauer en de zijnen en zou reeds in 1957 niet in de Bondsdag zijn gekomen indien de C.D.U. haar toen niet was bij gesprongen met een lijstverbinding. Op het ogenblik heeft de D.P. zo is uit een recent opinie-onderzoek gebleken, slechts een percent der kiezers achter zich. Waar een partij tenminste vijf percent moet heb- oen voor een vertegenwoordiging in de Bondsdag werden de vijftien D.P.-parle mentsleden en -ministers bedreigd met verlies van hun eigen zetel bij de verkie zingen in 1961, indien ze niet te rechter tijd tot de C.D.U. zouden toetreden. Het enige gebied waar de D.P. nu nog iets betekent de deelstaat Neder-Saksen zal deze kleine partij ook niet lang meer zien. De D.P.-voorzitter Hellwege heeft het plan met zijn aanhang over te gaan naar de F.D.P. in deze deelstaat. Hij zou dan in 1961 als lijstaanvoerder van de F.D.P. in de Bondsdag kunnen komen. In elk geval lijkt het einde in zicht van de Deutsche Partei, die nimmer meer dan een kleine onbelangrijke groep van rechtsgeziride" ontevredenen is" gèweest. Daardoor zullen binnenkort in de Bonds dag nog slechts drie partijen vertegen woordigd zijn: de C.D.U.-C.S.U. met 288 (de huidige 279 plus de negen D.P.-ers) van de 519 zetels, de S.P.D. 181, en de F.D.P. met waarschijnlijk vijftig zetels, als zij de laatste zes der D.P.-Mohikanen bij haar eigen 44 zetels krijgt). (Van onze correspondent in Londen) In Londen heerst grote voldoening, dat de vrede in Cyprus eindelijk een feit is. Meer dan zestien maanden nadat de be ginselen voor een overeenkomst in Ziirich en Londen waren ondertekend en vier maanden na de toendertijd vastgestelde laatste datum van onafhankelijkheid, is er thans volledige overeenstemming bereikt. Dit betekent, dat het Britse parlement nog voor het zomerreces de nodige wet gevende maatregelen kan nemen, zodat de republiek op Cyprus waarschijnlijk in augustus zal kunnen worden uitgeroepen. Door de allerminst gelukkige manier waarop de Britse regering de kwestie in de afgelopen maanden heeft behandeld heeft Groot-Brittannië vele veren moeten laten. De Britse militaire bases zijn af gebrokkeld tot een gebied, dat kleiner is dan hetgeen kortgeleden door Londen nog als een absolute militaire noodzakelijkheid werd beschouwd; terwijl ook de Britse burgerlijke bevoegdheden, welke in deze gebieden zullen blijven bestaan, zijn aan getast. Verder heeft Groot-Brittannië moeten toestaan dat zijn soevereine rechten over de bases in de toekomst beperkt zullen kunnen worden. Zonder enige extra voor delen heeft Londen zich bovendien ver plicht tot een grotere financiële bijdrage, dan de bedoeling is geweest. De indruk overheerst, dat Londen in het gepingel er niet al te best is afgekomen. Tegelijkertijd dient echter te worden er kend, dat de Britten eenvoudig moesten buigen voor aartsbisschop Makarios om dat hij de enige was, die de Grieks-Cy prioten kon bewegen deze overeenkomst te aanvaarden, welke zoveel minder in houdt dan waarvoor zij hebben gevochten. Doordat Groot-Brittannië de eerste ja ren taai vasthield, en Makarios zelfs ver bande. kwam er niets terecht van hun eis tot aansluiting bij Griekenland. Door de langgerekte onderhandelingen heeft het gezag van Makarios echter geleden. Thans staat hij tegenover een oppositie van rechts en links, welke de overeenkomst afwijst. Maar Londen is in elk geval dank baar dat de grote controverse tot het ver leden behoort en dat het zich met fatsoen uit dit wespennest heeft kunnen terug trekken. JOHANNESBURG (UPI) De 431 slacht offers van de mijnramp te Coalbrook in Zuid-Afrika, kwamen om als gevolg van onachtzaamheid aan de zijde van de lei ding van de mijn. Dit staat in het rapport dat door een commissie van onderzoek is uitgebracht. De mijninspecteur der rege ring. J. K. Bennie, is 't met de conclusies van de commissie eens. In 't rapport wordt gezegd dat alle slachtoffers bijna al len negers vrijwel op slag dood waren. BERN (SDA) De Zwitserse luchtred dingsdienst is gereorganiseerd tot een na tionaal instituut dat belast is met de zorg voor naspeuringen, redding en vervoer met gebruikmaking van vliegtuigen, helikopters valschermen en andere hulpmiddelen bij bergongelukken, lawines, overstromingen en andere rampen. Advertentie WEER OF GEEN WEER LUISTER ZONDAG RADIO 45.000.aan pr(jzcn. De recente gebeurtenissen in Japan, culminerend in de mededeling van de minister president, dat het bezoek van President Eisenhower beter geen voortgang kon vinden omdat de Japanse regering niet voor zijn veiligheid in kon staan, hebben sterk de aandacht van de wereld ge trokken. Geheel terecht, want het belang van Japan, als kleinere bondgenoot, voor de Westerse defensie is buitenge woon gioot. Alleen al door de ligging van dat eilandenrijk, langs de rand van een groot stuk Azië dat in communisti sche handen is: Siberië, China en Noord-Korea. Het Westen, in casu de Verenigde Staten, heeft niet te veel steunpunten in Oost Azië - buiten Zuid- Korea heeft het die nergens meer op het continent en al leen de keten van eilanden die van de Philippijnen via For mosa naar het Noorden gaat, biedt hier mogelijkheden. Van die keten vormt Japan het be langrijkste deel. Bovendien is - of was - het een onmisken baar succes van de Ameri kaanse diplomatie om van de vroegere vijand Japan een bondgenoot gemaakt te heb ben. Men moet zich echter wel afvragen wat nu nog de feite lijke waarde van het bondge nootschap is, want weliswaar is dit laatste formeel verlengd, doch men weet met hoeveel tegenstand dit is doorgevoerd door een regering, die zich te vens te zwak achtte om zich te blijven handhaven en om het bezoek van President Eisenho wer, bedoeld als een luisterrij ke onderstreping van de her nieuwde alliantie tussen de grote bondgenoot Amerika en de kleinere bondgenoot Japan, op de juiste wijze te kunnen organiseren. Door dit bezoek op het laatste ogenblik, toen ie President zich al in het Verre Oosten bevond, te laten ifspringen. heeft Japan zijn ..gezicht verloren", en dat is iets wat in het Oosten nog steeds veel zwaarder telt dan in het Westen. Met name ook premier Kisji heeft zijn „ge zicht verloren" en alleen al deswege zal hij zich nu ge noopt gevoelen om af te tre den. Hadden wij nu een gene ratie eerder geleefd, dan zou Kisji zonder twijfel hara-kiri hebben moeten plegen; dat hij het niet doet, althans nog niet gedaan heeft, kan als een be wijs gelden dat in het tegen woordige Japan de oude en feodale ere-code lang niet meer de invloed heeft die deze vroeger bezat. Maar intussen is hetgeen er gebeurd is dan toch ook, en zelfs in de serste plaats, een „gezicht ver liezen" geweest voor President Eisenhower, voor Amerika en i'oor het gehele Westen. Want wij mogen er dan al andere naatstaven op na houden dan de Japanners op dit gebied, ja, het moge zelfs zo zijn dat ook deze laatsten nu eerder onze maatstaven aanvaarden dan de hunne van voorheen, en dus ook al niet zo overdre ven veel waarde meer hech ten aan het „verliezen van het gezicht", wat hier gebeurd is. is toch dermate ernstig dat het gehele Westen dit heeft gevoeld als een ware neder laag, en als een klap in het ge zicht van Eisenhower. En een klap in het gezicht is nog er ger dan het „verliezen" van het gezicht. Nu is het misschien de moeite waard om eens even stil te staan bij de diepere oor zaken van het gebeurde in Japan. Het zou ietwat naïef zijn om het gebeurde uitslui tend toe te schrijven aan de agitatie van communisten. Ietwat naïef, en trouwens op zichzelf ook niet erg gerust stellend. WTant als het waar zou zijn dat uitsluitend com munistische agitatie de stu denten en de vakbeweging van Japan op dusdanige wijze tegen de regering in beroering kon brengen, wat moet men dan denken van de werkelij ke waarde van een defensie pact, met die regering geslo ten? Maar zonder twijfel zit hier meer achter. Kennelijk was het Japanse volk er niet gelukkig over, dat het bond genootschap met Amerika, met alle eenzijdigheid van een al- liantie tussen een groot en een klein land. werd voortgezet. Die eenzijdigheid blijkt uit het feit, dat Amerika bases in Ja pan onderhoudt, maar Japan geenszins in Amerika; zij blijkt ook hieruit, dat Japan wel aan Amerika gebonden is. en onmgekeerd Amerika ook aan Japan, maarf dat aan de andere kant Japan buiten de NAVO is gehouden zo goed als de niet-Amerikaanse ledei? van de NAVO militair gespro ken buiten Japan worden ge houden. Er zullen in Japan ook wel grieven bestaan over het op treden eerst van het Ameri kaanse bezettingsleger en later over dat van de Amerikaanse troepen op de bases in Japan; er is niet veel fantasie voor nodig om zich die grieven in te denken en er bestaat trou wens een wereldberoemde en roerende opera die doet zien waartoe Amerikaans-Japanse betrekkingen, al in een veel eerder tijdvak, hebben kun nen leiden.Dc vraag is al leen maar of ook de verlaten Japanse meisjes van vandaag sven opofferingsgezind ten on der willen gaan als een Ma dame Butterfly. Maar er is nog meer dat van invloed moet zijn geble ven op de betrekkingen tussen Japan en Amerika. Behept met alle fouten van hun mi litarisme maar niet bezoe deld door de waan van een rassenhaat zoals hun bond genoten de Duitsers hebben de Japanners in de oorlog hardnekkig gevochten tegen de Amerikanen, en zij hebben verloren. Het is gemakkelijker voor de overwinnaar om zich grootmoedig te tonen dan voor ie overwonnene. Het aangeboden bondgenootschap is alleen daarom reeds meer aanvaardbaar voor de Ameri kanen dan voor de Japanners. Het is buitendien van emi nent nut, politiek en strate gisch, voor de Amerikanen en ndirect ook voor hun bond genoten in de NAVO. Dan is er, tenslotte, de jtoom-oorlog, welke Japan, en Japan alleen, heeft moeten ondergaan. Men kan het ge bruik. dat op het eind van de oorlog gemaakt is van de „A- bomb" moreel verwerpen of het goedpraten het is maar al te waar, dat een oorlog een aaneensluiting is van ver schrikkingen. Maar zonder twijfel waren de A-bommen op Nagasaki en op Hiroshima het vreselijkste wat de mens heid tot dusverre had meege maakt op het gebied van oor logvoering. De schrik ervoor is door de wereld gevaren, en men kan van de Japanners waarlijk niet verwachten dat zij, juist zij, die schrik zouden zijn vergeten. Het is voor het Westen van groot belang om lering uit de ïes te trekken "en om na te gaan in hoeverre de bondge nootschappen, waarop het Westen steunt, werkelijk aan vaardbaar zijn ook voor de kleinere bondgenoten. Er be staat, aan de Westerse kant, nog maar één enkele werkelijk grote bondgenoot, de Verenig de Staten. Daarnaast zijn er twee middelgrote staten over, Engeland en Frankrijk, en voor het overige kunnen wij rustig spreken van kleine bondgenoten waaronder wijzelf. Ook die kleine bond genoten hebben essentiële be langen te verdedigen, zolang er vrede heerst. Het meest es sentiële belang van alle Wes terse bondgenoten is echter één en het zelfde: dat de vre de bewaard wordt met hand having van de bondgenoten in hun zelfstandige en vrije bestaan. Grote allianties hebben al tijd het nadeel gehad, dat zij gemakkelijker uiteenvielen dan kleinere. In de NAVO, waarin ook aan de kleinere bondgenoten een stem in het kapittel is gelaten, is dit ge vaar niet zo groot als bij alle min of meer losse en los staande allianties en regiona le pacten, welke onze grote bondgenoot met andere staten heeft gesloten. Oqk dat wordt bewezen door de gebeurtenis sen in Japan. Volgt hieruit dan niet dat het beter zou zijn om alle bondgenootschap pen die voor de Westerse de fensie van waarde zijn. onder te brengen in één enkel pact? Ons dunkt van wel. Erï op deze wijze zou ook aan de es sentiële rechten van de klei nere bondgenoten een grotere plaats toekomen. De zoete dromen Ook de gedachten reizen weg in dit sei zoen. De gedachten van vele vrouwen rei zen op ijle vleugels weg van Joop en Wim en Wout ook. En wég van de flat en wég van de bakker en de niet-geheel-sluitende voordeur en de volle, vette scheerkwasten die Piet altijd op de wastafel achterlaat. Zij reizen vérwegNaar grote mannen van één meter vijfentachtig met tweedachtige pakken, zachte scheerlotions geheel om zich heen en boeiende splitjasjes en ovale sigaretten. Ovale sigaretten kunnen het dan gehéél doen in de gedachten van vele vrouwen die het soms ineens BEU ZIJN. Ineens staat zulk een man dan (in de gedachten der vrouwen) tegen een landelijk hek geleund omstuwd door een drom fraaie jachthonden en hij heeft zeer lange sjieke benen en een ruig hoedje met een uitermate geraffineerd veertje en hij heeft witte haren boven de oren en rookt een pijp. En hij is verweerdniet zomaar een beetje schilferig vanwege een snipperdag in Zandvoort en ook niet wat roodachtig vanwege een verhoogde bloed druk of een feestje de vorige avond of omdat hij iets gemeens gegeten heeft en nu een eng soort eczeem blijkt te hebben, nee hij is mooi, gezond diep bruin. Hij is bovennatuurlijk bruin en hij heeft een korte knevel, een korte, witte knevel. Bij een jeugdig gelaat dus. Tja. En al tij d zet deze man een roos op de kaptafel, een rode roos. En een tuiltje liefelijks op het ver fijnde damesbureautje. En hij is rijk. Niet bulk, niet puissant, maar toch lekker. Toch in de klasse van een Lancia, een Blower Bentley, een His- pano-Suiza Boulogne, een Maserati 3500 GT. En hij heeft een tiental commissaris functies en. natuurlijk, hij is directeur van een gemakkelijk bedrijf uit een prettige roman met. toegewijde oudere rechterhan den en een juweel van een (oudere) secre taresse. Hij heeft een prachtige werkkamer daar en soms gaan de vrouwen (van Wout, Wim, Piet en Joop ook) daar, in gedach ten, in gedachten, op bezoek in een golf van mooie parfum en zó met het kop petje van de kapper en in een nertscapeje en dan koel tegen het personeel, koel maar toch vervuld van een zachte, warme gloed, mooi kortom, en het personeel vliégt voor mevrouui-van-mijnheer en de telefonisten moeten élk gesprek weren zolang mevrouw bij mijnheer op bezoek is. Mijnheer is nu gekleed in een slank pak, iets rvondersjieks met. een pochette en een ieldun streepje en met manchetknopen van groenblauwe halfedelsteen en hij verspreidt die opmer kelijke Vicky Baum-geur van lotions, van dure tabak, vanen 20 zweven de ge dachten van de vrouwen weg naar gebie den, die alleen bestaan in de verhalen der damesbladen en bepaalde films vol geca pitonneerde deuren en witte telefoontoe stellen. Deze man brengt haar zelf langs de portier en wuift haar na op de hoge granieten trappen voor het gebouw zoals zij wegrijdt in haar rode, haar blauwe, haar mandarijnen wagentje met een tasje vol centjes om mooie, dure dingen te kopen in zalige winkels. Zo gaan de gedachtenNaar een win terdag met sneeuw en dan een tocht door Zuid-Engeland in de sportscar. Warm en behagelijk en geheel omludd met bont. De schemer valt als zij aankomen: een hotel dat geurt van de duurte. De portier glim lacht herkennend. Er straalt licht uit alle vensters. En dan wordt Zij uit de wagen geholpen, in glans van de slankste benen, en in de stal staan de paarden al; een dag eerder aangekomen met de stalknecht; daar is hij, de pet in de hand. Hij glim lacht toegenegen. Morgen heerlijk rijden En dan binnengaan waar haardvuur gloeit en het éven stil wordt bij het binnentre den dezer twee prachtige mensenGe dachten reizen. Arme Joop, Wim, Piet en ook Karei. Duif Bevestigd. Het Marokkaanse hoogge rechtshof heeft de vonnissen van de la gere rechtbank bevestigd, waarbij vijf Marokkaanse winkeliers ter dood en twee anderen tot levenslange gevange nisstraf werden veroordeeld wegens het verkopen van ondeugdelijke spijsolie, als gevolg waarvan ongeveer tiendui zend Marokkanen ziek en gedeeltelijk verlamd werden. Het vonnis tegen een achtste verdachte, een vader van zeven kinderen, wien eveneens levenslang- ge gevangenisstraf was opgelegd, werd vernietigd. Onchristelijk. De rooms-katholieke bis schop van Lafayette in de Amerikaan se staat Louisiana, mgr Schexnayder, heeft bepaald dat automobilisten, die omkomen door eigen misdadige onacht zaamheid. geen christelijke begrafenis zullen krijgen tenzij „het bisschoppe lijk secretariaat eerst is geraadpleegd en de feiten van het geval een derge lijke begrafenis rechtvaardigen". Wild. Een wilde staking van buschauf feurs in New York, die vier dagen had geduurd, is afgelopen De mannen, em ployes van de Fifth Avenue Coach Li ne, die 550.000 passagiers per dag ver voert, hebben besloten het werk te hervatten. Minder Het aantal Oostduitse vluchtelin gen naar West-Berlijn is gedurende de maand juni iets gedaald, aldus de West- berliinse senaat. In de afgelopen maand zochten 12.195 refugié's politiek asiel in West-Berlijn. vierduizend minder dan de maand daarvoor. Verdacht. In Londen zijn vrijdagochtend twee mannen aangehouden, die in hun auto een grote lading explosieven ver voerden. Het is mogelijk, dat zij het plan hadden ergens een brandkast te „kraken", maar aangezien zij werden aangehouden in de nabijheid van de officiële residentie van premier Mac millan en één van de mannen een Ier is, houdt de politie ook rekening met de mogelijkheid dat zij een aanslag voorbereidden. Zustersteden. Sinds het bezoek van presi dent Eisenhower aan Japan wegens linkse betogingen werd afgelast hebben vijftien Japanse steden verzocht „zus ster-steden" te worden van plaatsen in Amerika. Zulke „zustersteden' doen aan uitwisseling op alle gebied en hel pen elkaar in tijd van nood, zoals bij voorbeeld tijdens de aardbevingen in Ja pan. t

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3